Czar2kółek – Eliminacje na stadionie “Gwiazdy”

W piątek 20 maja 2022 na stadionie Gwiazdy, po przerwie związanej z pandemią odbyły się Pierwsze Eliminacje zawodów rowerowych Czar2kółek.  

Do rywalizacji zgłoszonych było ok. 50 uczestników z 14 szkół podstawowych Miasta Bydgoszczy.

Dzieci rywalizowały w 6 grupach wiekowych, z podziałem na dziewczynki i chłopców. Z każdej kategorii zwycięzcy awansowali do Wielkiego Finału, który odbędzie się 02 czerwca na stadionie Zawiszy w Fordonie, przy ul. Sielskiej 12a.

Medaliści Eliminacji otrzymali także drobne upominki.

Wyniki w poszczególnych rocznikach:

ROCZNIK 2014

Szkoła

Kategoria: dziewczynki

I.

Zofia Jarzemska

SP 31

II.

Tola Ormińska

SP 31

III.

Maria Dudziak

SP 31

IV.

Marcelina Witońska

SP 31

ROCZNIK 2014

 

Kategoria: chłopcy

I.

Karol Wilczyński

SP 31

II.

Ivan Samoilov

SP 31

III.

Jakub Glugla

SP 2

IV.

Cezary Wójciak

SP 31

ROCZNIK 2013

 

Kategoria: chłopcy

I.

Krzysztof Rusin

SP 31

ROCZNIK 2012

 

Kategoria: dziewczynki

I.

Maja Wolska

SP 16

II.

Maria Karnkowska

SP 16

ROCZNIK 2011

 

Kategoria: dziewczynki

I.

Martyna Janicka

SP 18

II.

Victoria Rybka

SP 31

ROCZNIK 2011

 

Kategoria: chłopcy

I.

Borys Bonaszewski

SP 31

II.

Tomasz Ormiński

SP 31

III.

Filip Wesołowski

SP 58

IV.

Aleksander Fernandez

SP 12

ROCZNIK 2010

 

Kategoria: chłopcy

I.

Filip Weisnerowski

SP 58

II.

Piotr Boniewicz

SP 12

III.

Paweł Trykowski

SP 58

IV.

Marcel Stypułkowski

SP 58

ROCZNIK 2009

 

Kategoria: dziewczynki

I.

Bartosz Glaziński

SP 58

II.

Cezary Gondek

SP 33

III.

Marek Lipkowski

SP 31

IV.

Jakub Witoński

SP 31

ROCZNIK 2009

 

Kategoria: chłopcy

I.

Julia Wesołowska

SP 58

XII Międzyszkolny Turniej Szachowy

26 lutego w Łochowie, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbył się XII Międzyszkolny Turniej Szachowy dla dzieci (juniorów). Turniej poświęcony jest pamięci kryptologa Mariana Rejewskiego, który potrafił złamać szyfr niemieckich informacji podczas II wojny światowej. Dyrekcja szkoły od lat kultywuje pamięć o tym wydarzeniu.

Jak co roku, zawody odbyły się na dystansie 7 rund systemem szwajcarskim, tempo gry wynosiło po 10 minut na zawodnika. Grano w dwóch grupach wiekowych: do 10 lat (roczniki 2012 i młodsi) oraz do 15 lat (roczniki 2007-2011).

W grupie "młodszej" szachiści MKS EMDEK osiągnęli największe sukcesy. Zwyciężył Kacper KOSECKI przed swoim bratem Pawłem i Franciszkiem SEROCKIM. Zofia CHROBAK zajęła drugie miejsce wśród dziewcząt, a jej brat Piotr był na trzecim miejscu wśród 8-latków. Wysoką lokatę wywalczył także Marcel VOGEL (7 miejsce). Z pozostałych zawodników z tej grupy na 22 miejscu uplasował się Marcel SCHMELZER, na 27 był Antoni CHROBAK, 29 lokatę zajął Bogumił GOTOWSKI.

W grupie A (2007-2011) trzecie miejsce wywalczył Szymon PODLEWSKI. Na 8 miejscu uplasował się Gracjan BROMIRSKI, na 24 Krystian SROGA, na 25 Albert MALINOWSKI, na 33 miejscu Maksymilian GOTOWSKI. Najlepszą szachistką była Roksana BROMIRSKA (Emdek).

Organizatorzy zapewnili zawodnikom napoje i słodycze (nie pobierając przy tym wpisowego).

trener - Andrzej Karpiński

FOTORELACJA z półkolonii tydzień 1, grupa I

Tropiciele przygód - hasło tegorocznej akcji półkolonijnej, w pełni oddało to, co działo się podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Od 17 do 21 stycznia na terenie placówki bawiły się, odpoczywały i uczyły się 4 grupy półkolonistów. Staraliśmy się, by zaproponowany program był różnorodny i ciekawy, tak by każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.

W naszych planach uwzględniliśmy wyjścia i wizyty w kilku instytucjach. Dzieci miały możliwość poznać zbiory specjalne, bibliotekę bernardyńską oraz pracę introligatorni (nie mylić z aligatornią) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach pokazów „Kiedy książka była skarbem” i „Lekarz książek- ginący zawód”. Widziały min. najstarszą, najmniejszą, największą i najdłuższą książkę. Zobaczyły maszyny pracujące w introligatorni od momentu powstania naszej biblioteki.

Kolejna wycieczka prowadziła bydgoskimi plantami do Muzeum Kanału Bydgoskiego, w którym poznaliśmy historię powstawania i wykorzystywania kanału, wpisanego na listę zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestniczyliśmy w warsztatach, na których dzieci wykonywały własnoręcznie ozdobne pudełeczka, z wykorzystaniem pocztówek dawnej Bydgoszczy.

Szczególnie chłopcom przypadły do gustu zajęcia z robotyki. Wykonywali pojazdy i programowali tak, aby mogły się same poruszać. Trzeba przyznać, że dziewczynki dorównywały kroku kolegom i bawiły się też znakomicie.

Udaliśmy się również na bydgoskie lotnisko komunikacyjne, w tym do Ośrodka Szkolenia Lotniczego ZONDA.aero. Udział w pokazie i sprawdzenie swoich możliwość w symulatorze lotów, było dla uczestników wielką frajdą. Zwiedzanie „prawdziwych” hangarów z „prawdziwymi” samolotami, zajęcie miejsca w „prawdziwej” kabinie pilota, wywarło na dzieciach duże wrażenie.

W MDK2 zorganizowane zostały zajęcia pn. „Małe eksperymentatorium”, na których dzieci wykonywały doświadczenia chemiczne i fizyczne. Już np. wiedzą, jak umieścić nadmuchany mały balon w butelce.

W ostatni dzień odwiedziliśmy PAPUGARNIĘ. Kontakt z żywymi ptakami, obserwacja ich, karmienie z ręki stało się prawdziwą atrakcją. Niespodzianką była możliwość zobaczenia lam i alpak, a także malowanie drewnianych papugowych zawieszek.

A po drodze było jeszcze kino, gry planszowe (serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Tactic Games za wsparcie nas swoimi grami!), zabawa w hoplandzie, zabawa karnawałowa i … czytanie książek z naszej półki „Książka z dedykacją”.

Więcej zdjęć znajdziecie <TUTAJ>

Data publikacji: 25.01.2022 r.

 

Turnieje szachowe: błyskawiczny, talentów, szachów szybkich

W dniach 18-19 grudnia 2021r. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 gościł w swoich murach szachistów z różnych stron Polski. Zorganizowano cykl trzech turniejów o różnym tempie i znaczeniu.

Turniej błyskawiczny z tempem 3' + 2

Turniej szachów szybkich 10' + 5

Turniej klasyfikacyjny na II kategorię szachową z tempem 60' na zawodnika.

W zawodach wzięło udział 104 uczestników.

Według opinii uczestników zawody zostały przygotowane i przeprowadzone sprawnie, bezpiecznie, bez interwencji sędziowskich, uatrakcyjnione kawiarenką ze słodkościami i ciepłymi napojami.

Dla wielu grających największym, pozytywnym zaskoczeniem były nagrody finansowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz ich bardzo duża ilość.

Tak przygotowane zawody nie odbyłyby się bez wielkiego zaangażowania ze strony działaczy i pracowników Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 a atrakcyjne nagrody (prawie dla wszystkich uczestników) bez wsparcia osób i firm sprzyjających rozwojowi królewskiej gry.

Organizatorzy w imieniu własnym i wszystkich uczestników dziękują partnerom i sponsorom naszych zawodów, tj:

firmie NITRO CHEM i Prezesowi Andrzejowi Łysakowskiemu

Radzie Osiedla Szwederowo i Przewodniczącemu Aleksandrowi Deja

Zarządowi Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy i Dyrektorowi Wojciechowi Nalazkowi

Radcy Prawnemu Krzysztofowi Rogali

KPZszach i Prezesowi Jarosławowi Wiśniewskiemu

Międzynarodowej Szkole SOKRATES i Dyrektorce Beacie Wójtowicz

Zawody sędziowali Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon i Adam Borkowski a koordynatorem przedsięwzięcia był Adam Łętocha - dyrektor MDKnr2.

Wyniki z poszczególnych turniejów dostępne są na Chessabiter:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_4663/

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_4662/

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_4662/

Relacja fotograficzna poniżej:

Hour of Code- Godzina Kodowania

Grudzień to miesiąc światowej akcji Hour of Code- Godzina Kodowania. To niesamowita rozrywka dla całej rodziny. Każda łamigłówka jest przygotowana na 60 minut aktywności: można zaprogramować ulubiony taniec, grę platformową, Minecrafta i wiele innych...Ukończone zadanie nagrodzone jest oryginalnym certyfikatem. Zadania są dedykowane uczestnikom w wieku 3-100 lat, a nawet 110:)

Warto rozwijać skrzydła, a może ktoś znajdzie w programowaniu swoją pasję?

Polecam

Aleksandra Tarczyńska-Pajor nauczyciel koła robotyka i programowanie

link do zadań

https://hourofcode.com/pl/learn

Igrzyska Młodzieży w szachach

W dniu 26 października w naszej placówce zostały zorganizowane drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w szachach w rocznikach 2007-2008 - Igrzyska Młodzieży.

Czteroosobowe reprezentacje otrzymały puchary, medale, dyplomy i słodki poczęstunek, przygotowany przez WSZSportowy.

Wyniki drużynowe:

 1. SP Łochowo 11 pkt. meczowych w składzie: Piotr Dyl, Szymon Midzyszewski, Bartosz Przybylski, Maria Zaderecka.
 2. SP 66 Bydgoszcz 10 pkt. meczowych w składzie: Miłosz Murawski, Tymon Lewandowski, Michał Lach, Jakub Szargarz, Michalina Albrecht.
 3. SP 62 Bydgoszcz 9 pkt. meczowych w składzie: Szymon Podlewski, Gracjan Bromirski, Adrian Wabnic, Roksana Bromirska.

Certyfikat uczestnictwa koła ROBOTYKI w Europejskim Tygodniu Kodowania

Mamy to! Dzięki zaangażowaniu dzieciaków uczęszczających na koło z programowania i robotyki udało nam się zdobyć certyfikat placówki biorącej udział w święcie Code Week.  EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Jesteśmy dumni, że udało nam się zdobyć certyfikat, ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Zachęcamy również do rozgrywek domowych, to super pomysł na spędzanie czasu z rodziną.

Link do łamigłówek

https://codeweek.eu/resources/CodingAtHom

Igrzyska Młodzieży Szkolnej – tenis stołowy.

W dniu 28 października w naszej placówce zostały rozegrane Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Podstawowych rocznik 2007-2008 dziewcząt. Dwuosobowe zespoły rywalizowały w grze indywidualnej i deblu.

Wyniki drużynowe:

 1. SP nr 38 skład zespołu: Berus Natalia; Harmoza Lena
 2. SP nr 31 skład zespołu: Głowacka Katarzyna, Minkiewicz Maria
 3. SP nr 63 skład zespołu: Kotłowska Lena; Woźniak Michalina

Jesienny deszcz – Onko-Uśmiechów

Drodzy Rodzice i Dzieci!

MDKnr2 z przyjemnością, wynikającą z wielkiego serca całej naszej społeczności, ale również z misji placówki, pragnie przyłączyć się do akcji bydgoskich szpitali z onkologicznymi oddziałami dziecięcymi.

Mamy przekonanie, że Państwo jak i nasze dzieci podejmą "wyzwanie" i wspólnie przeprowadzimy zbiórkę darów dla najmłodszych.

Akcja MDKnr2 będzie trwała od 25.10. do 20.11.2021r. Dary (wg. wskazania poniżej) można przynosić bezpośrednio na swoje zajęcia i przekazać nauczycielowi, bądź do Hoplandu w godz. 15.15 - 18.15 (poniedziałek-czwartek).

Już dzisiaj dziękujemy.

Tenis stołowy

18 października 2021r. w naszej placówce odbyły się drużynowe Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Podstawowych w tenisie stołowym, rocznik 2007-2008. Rywalizowały dwuosobowe zespoły chłopców, systemem gier pojedynczych i debel.

Wyniki końcowe:

 1. SP 31 w składzie Maksymilian Mroczkowski; Piotr Struensee
 2. SP 22 w składzie Mateusz Leśnicki; Remigiusz Murawski
 3. SP 63 w składzie Bartosz Kotłowski; Marcin Tokarski

Najlepsza drużyna awansowała do świećfinału Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odbędzie się 4 listopada w Bydgoszczy.

W dniu 19 października rozegrano w naszej placówce drużynowe zawody tenisa stołowego LICEALIADA 2021.

Rywalizowały zespoły szkół ponadpodstawowych, systemem rozgrywek gry indywidualna i debel.

Wyniki końcowe:

 1. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w składzie Kamil Chabowski; Aleksander Rybacki; Jakub Łopacki
 2. Liceum Ogólnokształcące nr IX w składzie Maciej Krause; Wiktor Wildhirt
 3. Liceum Ogólnokształcące nr III w składzie Jakub Malinowski; Paweł Nowak

Najlepsza drużyna awansowała do ćwierćfinałów Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędą się 3 listopada w Bydgoszczy.

W dniu 20 października w naszej placówce zostały rozegrane zawody szkół ponadpodstawowych w tenisie stołowym dziewcząt - LICEALIADA 2021.

Zespoły rywalizowały w grach indywidualnych i deblu.

Wyniki końcowe:

 1. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w składzie Liliana Rujner; Kornelia Kicińska
 2. Zespół Szkół Chemicznych w składzie Małgorzata Osińska; Paulina Papke
 3. Liceum Ogólnokształcące nr 8 w składzie Marcelina Kamrowska; Zofia Kowalska

Mistrzostwa Bydgoszczy szkół podstawowych w szachach klasy VII – VIII – Igrzyska Młodzieży

W dniu 8 października 2021r. w naszej placówce zostały rozegrane Mistrzostwa Bydgoszczy szkół podstawowych w szachach w rocznikach 2007 i 2008.

W zawodach startowały czteroosobowe reprezentacje a zawody rozgrywano systemem "każdy z każdym", z tempem 15' na zawodnika.

Wyniki końcowe najlepszych reprezentacji:

 1. SP nr 62 11 pkt meczowych
 2. SP nr 66 8 pkt meczowych
 3. SP nr 63 5 pkt meczowych

Najlepsze szkoły otrzymały puchary i medale ufundowane przez Miejski Szkolny Związek Sportowy.

Wszystkie te szkoły awansowały do Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędą się w naszej placówce w dniu 26 października 2021r.

Poniżej zdjęcia zwycięzców.

Mistrzostwa Bydgoszczy w szachach szkół podstawowych klasy I – VI – Igrzyska Dzieci

W dniu 7 października 2021r. w naszej placówce zostały rozegrane Mistrzostwa Bydgoszczy szkół podstawowych w szachach, dla dzieci z rocznika 2009 i młodsi. W zawodach startowały czteroosobowe reprezentacje a zawody rozgrywano systemem "każdy z każdym", z tempem po 15' na zawodnika. Wyniki końcowe najlepszych reprezentacji:
 1. SP nr 63 7 pkt meczowych
 2. SP nr 15 5 pkt meczowych
 3. SP Towarzystwa Salezjańskiego 3 pkt meczowe i lepszy wynik na I szachownicy
 4. SP "Sokrates" 3 pkt meczowe.
Najlepsze szkoły otrzymały puchary i medale ufundowane przez Miejski Szkolny Związek Sportowy. Wszystkie te szkoły awansowały do Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędą się 8 listopada w naszej placówce. Poniżej relacja fotograficzna.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Nauczyciela każdego roku obchodzony jest - 14 października.  Data, na którą przypada Dzień Edukacji Narodowej, nie jest przypadkowa. Jest upamiętnieniem rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Z tej okazji wielu nauczycieli otrzymuje nagrody uznaniowe za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze.

W tym roku nauczyciele z naszej placówki otrzymali nagrody:

Ministra Edukacji

Anna Grzybek - Korzeniewska

Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Małgorzata Lewandowska

Dorota Przywara-Kaps

Marzenna Skowrońska

Nagrody Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury nr 2

nauczyciele: Krzysztof Kaps; Andrzej Karpiński; Joanna Leśniarek; Aleksandra Majer; Daria Musolf; Radosław Olszewski; Justyna Superczyńska-Szarata; Bogna Wojciechowska-Blachowska;

pracownicy administracji i obsługi: Andrzej Łassa; Anna Szewczyk; Jadwiga Techner;

Wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty otrzymali piękne życzenia wytrwałości, sukcesów w pracy zawodowej i satysfakcji w podejmowaniu trudu dla kształtowania nowych pokoleń.

„Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka”

to nie tylko słowa popularnej dziecięcej piosenki (kto jej choć raz nie śpiewał?), ale i hasło promujące działalność  artystyczną, sportową i edukacyjną MDK2 w nowym roku szkolnym.

W dniach 1-11.09.br. trwały w naszej placówce tzw. drzwi otwarte (zapisy na zajęcia i konsultacje z nauczycielami), w ramach których  8 września odbył się piknik dla dzieci i rodziców. Na  terenie MDK2 rozstawione zostały tematyczne stanowiska, przy których nauczyciele prezentowali swoje zajęcia, jednocześnie zapraszając dzieci i rodziców do wspólnej zabawy, a jeszcze tzw. Niezdecydowanym udzielali także ostatnich wskazówek.

Spotkanie i zabawa się udały. Spora grupa dzieci i rodziców uczestniczyła min. w działaniach przygotowanych przez instruktorów plastyki, muzyki, nauczycieli języków obcych, znawców fantastyki, gier strategicznych i planszowych, czy  trenerów szachów, tenisa, karate.  Byli z nami uczestnicy zajęć  gry na ukulele i bębnach. Zaprezentowali się w mini koncercie, pierwszym po wakacjach i bez próby. Brawo!

Podczas pikniku funkcjonowała tzw. gorąca kanapa, na którą zapraszano nauczycieli, którzy w krótkich wywiadach mówili o swoich zajęciach. Natomiast dyrektor MDK2 p. Adam Łętocha życzył wszystkim nie tylko dobrej zabawy, ale przede wszystkim udanego roku szkolnego, pełnego wrażeń, osiągnięć i spotkań z rówieśnikami.