Młodzieżowy Domu Kultury nr 2 – egzaminy na pierwszy stopień uczniowski i wyższe stopnie uczniowskie w karate

Sobota, 8 stycznia br. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczął się egzamin karate w dwóch grupach (początkującej i zaawansowanej), uczęszczających na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Z powodu trwającej pandemii i obostrzeń covidowch egzamin odbył się w rygorze obostrzeń sanitarnych. Wszystkim, którzy zaliczyli trudny egzamin GRATULUJEMY!

fot. Krzysztof Golec

Teraz możemy już powiedzieć, iż to smoki i smoczyce, które ćwiczą od września 2021 roku w grupie początkującej i zaawansowanej (drugi a nawet trzeci rok) karate shotokan.
Międzynarodowa komisja w składzie: grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, prezydent Federacji IBDF Polska, mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 6 DAN Polska i mistrz Rafał Nowakowski 5 DAN, Stany Zjednoczone - przyjęła egzamin na pierwsze stopnie uczniowskie, a także na wyższe stopnie uczniowskie (3-1 kyu).

fot. Krzysztof Golec

Fizyczne korzyści - karate, często jest porównywane do baletu czy tańca. Tu ważna jest koordynacja ruchowa, jeszcze ważniejsze jest połączenie siły nóg (wysokie, dynamiczne kopnięcia) z mocnymi uderzeniami tsuki czy blokami uke.
Karate wreszcie jest też skuteczną metodą w profilaktyce leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci, a także wad postawy, o czym przypominają lekarze.

fot. Krzysztof Golec

Egzamin zaliczyli /10 kyu/:

 1. Bonin Magdalena
 2. Czaja Anna
 3. Czaja Stasiu
 4. Górnowicz Hubert
 5. Hojda Maria
 6. Jurczak Jan
 7. Kutka Maurycy
 8. Kapelewski Piotr
 9. Lewandowska Zuzanna
 10. Kuśmierczyk Antonina
 11. Lis Tomasz
 12. Łassa Oliwia
 13. Łassa Julia
 14. Maksymov Nikita
 15. Napierała Maksymilian
 16. Olejarczyk Bartek
 17. Sledz Mikołaj, 10 kyu
 18. Trusiłło Dawid
 19. Teichert Olaf
 20. Trzciński Kuba
 21. Traczyk Zofia
 22. Wolniewicz Zofia
 23. Wierzbowski Miłosz
 24. Zielińska Alicja
 25. Żmich Anna
fot. Krzysztof Golec

9 kyu

 1. Mularczyk Michał
 2. Cieślicki Bartek
 3. Cieślicki Wojtek
 4. Zbielska Michalina
 5. Mularczyk Agata
 6. Igor Palicki
 7. Rączkowiak Mieszko
 8. Kłos Natasza
 9. Antonowicz Maksymilian

8 kyu

 1. Mikołaj Skocki
 2. Gościński Hubert
 3. Gołąbiewski Oskar
 4. Kamińska Julia
 5. Runge Aleksander
 6. Żełabowski Antoni

7 kyu Mateusz Turek

Opiekę medyczną zapewniła Pani Beata Zielińska. Dziękujemy rodzicom za zrozumienie obostrzeń, w tym reżimu sanitarnego na sali i w MDK2, smokom zaś za zaangażowanie, przychodzenie na treningi (w tym treningi dodatkowe w soboty), dobre i bardzo dobre wyniki w okresie szkolenia podstawowego. Informujemy, że wszyscy rodzice obecni na zebraniu otrzymali pełną ocenę swojego smoka/smoczycy.

fot. Krzysztof Golec

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor, MDK2Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – zebranie i krótki pokaz dla rodziców w sekcji karate

Poniedziałek, 20 grudnia br. MDK2 – jak co roku w sekcji karate – w dwóch grupach, początkującej i zaawansowanej odbyło się zebranie rodziców połączone  z krótkim pokazem dokonań najmłodszych smoków. Większość z nich, to grupa początkująca 5- i 6- latki, która po trzech miesiącach nauki karate shotokan pokazała swoje umiejętności.

fot. Krzysztof Golec / zebranie i pokaz w sekcji początkującej

Jednocześnie informujemy, że egzamin na 10 kyu (biały pas) i kolejne stopnie odbędzie się 8 stycznia  2022 roku w dojo MDK2, godz. 12.00 (rozgrzewka 11.30). Obowiązują obostrzenia sanitarne, rodzice (opiekunowie prawni) przebywają na zewnątrz dojo.

Krzysztof Golec

instruktor karate, 3 DAN

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – „Piernikową nutą”, czyli kolędowanie przy brzmieniu gitary.

MDK2, sobota 18 grudnia br. „Piernikową nutą”,  czyli kolędowanie przy akompaniamencie gitary, to kolejny cykl spotkań młodych wykonawców z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 z rodzicami, opiekunami prawnymi i ich nauczycielami (wychowawcami),  w tej najstarzej placówce wychowania pozaszkolnego w mieście.

fot. Krzysztof Golec

To także mały pokaz dla rodziców, co udało się zrealizować, w okresie kolejnego semestru, nadal  w uścisku pandemii COVID-19. Całość przygotowała pani Mirosława Jurgiel, nauczycielka z MDK2.

fot. Krzysztof Golec

W sali gimnastycznej najmłodsze dzieci, w kadrze  udekorowanych choinek,  dały popis swoich uzdolnień muzycznych, tanecznych, a nieco starsi wykorzystali akompaniament  gitary do wykonywania kolęd i pastorałek. Było nastrojowo, kolorowo,  świątecznie!

fot. Krzysztof Golec

Nie zabrakło też pierników, gorącej herbaty i życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Całą resztę zobaczycie na załączonych zdjęciach.

fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec

Sponsorzy: Dol- Bis "Ogrodnictwo z tradycją", Antoni Dolny
ul. Zamczysko 14, Bydgoszcz 

Autorzy: Mirosława Jurgiel, Krzysztof Golec, MDK2

Gala wręczenia nagród z okazji Miejskiego Konkursu Fotograficznego pt. “Z Marianem Rejewskim w tle”

W  Zespole Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się gala wręczenia nagród w Miejskim Konkursie Fotograficznym pt. „Z Marianem Rejewskim w tle”, którego organizatorem głównym była  Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego w grodzie nad Brdą,  przy współudziale Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego i sponsorów.

fot. Krzysztof Golec, nagrodzeni i wyróżnieni obecni na gali

W konkursie fotografii cyfrowej dot. miejsc przypominających o genialnym matematyku i kryptologu Marianie Rejewskim, specjalne wyróżnienia i nagrody otrzymali uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana:

Wojtek Banaszkowski 12 lat

Oliwier Derkowski 11 lat

Kornel Kłomski 10 lat

Podroikina Aleksandra  10 lat

Fryderyk Wieliczko 9 lat

fot. Krzysztof Golec/ Kornel Kłomski uczeń KFC MDK2 w towarzystwie mgr Doroty Podpinki, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 24 i dyrektora mgr inż. Leszka Sobieraja. Niestety pozostali wyróżnieni i nagrodzeni, z powody pandemii i kwarantanny nie mogli osobiście odebrać wyróżnień...

Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym przez Organizatora GRATULUJEMY i życzymy kolejnych sukcesów z Nikonem, Canonem, Fuji czy Sony w ręku.

Autor: Krzysztof Golec, MDK2

​Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – „Szlachetna paczka”

Szlachetna paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Tym razem przedstawiamy wolontariuszy, którzy przygotowali pomoc dla potrzebujących. Bazą wolontariuszy,  skąd wyruszają paczki do potrzebujących,  była sala gimnastyczna Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec

„Szlachetna Paczka” - działa  od 2001 r. a temat ten mocno akcentowany jest także  w mediach i telewizji.  Paczka jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają potrzebującym rodzinom w potrzebie, szczególnie tym, którzy mają najtrudniej,  są schorowani często niepełnosprawni, a także do rodzin wielodzietnych. Wolontariusze szukają takich rodzin i pracują z nimi nie tylko od święta; Darczyńcy z kolei,  przygotowują bezinteresowną pomoc.

- Najważniejsze jest to, że wolontariusze pomagają innym tak, jak sami byśmy chcieli, by ktoś nam pomógł, gdy nas dotknie bieda – mówią skromnie o sobie

W Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana taka forma wspomagania organizowana jest niemal każdego roku.

Krzysztof Golec, MDK2

Chwała Bohaterom: Izba Pamięci im. Mariana Rejewskiego w Szkole Podstawowej w Białych Błotach, inne miejsca pamięci o genialnym matematyku

Kolejną ciekawą wycieczkę,  tym razem do Izby Pamięci Mariana Rejewskiego w Szkole Podstawowej  w Białych Błotach,  odbyli uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Wszyscy byli ciekawi historii o genialnym matematyku i łamaniu niemieckich szyfrów. Naszym przewodnikiem była mgr Magdalena Wolska, opiekunka Izby Pamięci i nauczycielka w SP  im. Mariana Rejewskiego.


fot. Krzysztof Golec / mgr Magdalena Wolska SP Białe Błota, Wojtek Banaszkowski, Kornel Kłomski, Schmidt Mikołaj, klęczą: Fryderyk Wieliczko i Alicja Kujawa MDK2

Jak się dowiedzieliśmy, to najprawdopodobniej jedyna szkoła podstawowa  w gminie Bydgoszcz i Białe Błota, gdzie z takim pietyzmem,  w oparciu o archiwalne zdjęcia z albumu córki Mariana Rejewskiego Pani Janiny Sylwestrzak, powstała taka izba pamięci. Ponadto  w Ostromecku mamy także Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego a w Bydgoszczy kolejny Zespół Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego przy ul. Puszczykowej 11 (Osowa Góra). Miła wiadomość napłynęła także od posła Łukasza Schreibera, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, który w październiku br. powiadomił media społecznościowe, iż PKP SA przychyliło się do pięknej inicjatywy posła, by nowy Dworzec Bydgoszcz  Główna -  już w przyszłym roku - otrzymał imię genialnego kryptologa. Mniej więcej w tym samym czasie - w Poznaniu - powstało Muzeum ENIGMY poświęcone trzem wybitnym matematykom  i kryptologom (Rejewski, Zygalski, Różycki).

fot. Alicja Kujawa/ kopia Enigmy w Izbie Pamięci im. Mariana Rejewskiego w SP Białe Błota

Marian Rejewski – wybitny bydgoszczanin

Wydaje się, że nadal za mało mówi się, informuje o genialnym matematyku i kryptologu. Był niezwykle skromny i mówiąc kolokwialnie „nie miał parcia na szkło”. Zgodnie z wolą rodziców miał być tylko dobrym księgowym, nawet kształcił się w tym kierunku, ale pociągała go matematyka, fizyka i pewnie przez przypadek łamanie szyfrów.

fot. Krzysztof Golec/ Miejska Szkoła Realna w której uczył się Marian Rejewski. Obecnie Wyższe Seminarium Duchowne

W Izbie Pamięci w SP w Białych Błotach jest wiele dokumentów, zdjęć, w tym świadectwa szkolne, Rejewski bowiem w latach 1912-1915 uczył się w Miejskiej Szkole Realnej a następnie w Królewskim Gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma, dziś LO nr I im. C.K. Norwida w Bydgoszczy.

- Gdy rozpoczynał kurs kryptologiczny w 1929 roku miał 23 lata.  W tym samym roku  obronił  pracę  magisterską  zatytułowaną:  "Opracować teorię funkcji podwójnie periodycznych drugiego i trzeciego rodzaju oraz jej zastosowanie". Równolegle obronił "magisterkę" na wydziale filozoficznym – z dumą opowiada mgr Magdalena Wolska, opiekunka i nauczycielka w SP w Białych Błotach

Później wyjechał na praktykę do Getyngi, która w owym czasie uchodziła za mekkę matematyków i fizyków (Hilbert, Born, Courant, Heisenberg, Wigner czy von Neumann).

fot. Fryderyk Wieliczko. KFC MDK2/ obraz z podobizną Mariana Rejewskiego namalowany przez trzech uczniów SP w Białych Błotach

Jak trafił Rejewski na kurs szyfrantów? To proste polecił go sam prof. Krygowski z Poznańskiego Uniwersytetu. Rejewski był najlepszy, ponadto znał niemiecki, a kurs ukończył z wyróżnieniem.

 Szyfry Enigmy, to nie była bułka z masłem, nawet w Getyndze nie dopuszczono Rejewskiego do bezpośredniej pracy z wybitnymi matematykami trudniącymi się łamaniem niemieckich szyfrów (zresztą podobnie było w Wielkiej Brytanii). Enigma bowiem, miała być w zamyśle maszyną szyfrującą z klauzulą „poufne/ tajne”  dla  niemieckiej floty handlowej operującej na morzach i oceanach. Później zaczęto ją udoskonalać przystosowywać na potrzeby Luftwaffe,  cudownej broni Hitlera Wunderwaffe czy marynarki wojennej Kriegsmarine.

fot. Kornel Kłomski/ miejsce urodzenia wybitnego matematyka i kryptologa (ul. Wileńska 6). Przy wejściu do domu tablica pamiątkowa...

Rejewski jednak nie był sam na orbicie zainteresowań polskiego wywiady i wydziału szyfrów. Obok niego, z selekcją przeprowadzoną przez kpt. Maksymiliana Ciężkiego (później awansowany do stopnia podpułkownika), byli dwaj inni, młodzi  matematycy:  Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Jesienią 1930 r. - w Poznaniu -  utworzono dla nich  filię Biura Szyfrów Sztabu Głównego WP.

Temat Getyngi zamkniemy informacją, iż Rejewski tęsknił za Polską, zwłaszcza Bydgoszczą i dziewczyną Ireną Lewandowską (późniejszą żoną). Przerwał tam studia z matematyki ubezpieczeniowej i powrócił do kraju. We wrześniu 1930 roku podjął pracę na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie był mł. asystentem.

fot. Wojtek Banaszkowski  / w tym budynku szkoły, uczył się i zdał maturę  Marian Rejewski. Obecnie to  I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Bydgoszczy

Marian Rejewski otrzymał propozycję pracy w Oddziale II Biura Szyfrów w Warszawie, które przez pewien czas mieściło się w Pałacu Saskim a później w tajnym ośrodku w Pyrach w Lesie Kabackim.

Mało kto wie, że oprócz złamania kodów Enigmy Rejewski zaprojektował cyklometr  tzw. bombę - maszynę pozwalającą obliczać cykliczne permutacje Enigmy. Po agresji Niemiec na Francję kpt. Gustave Bertrand (później awansował do stopnia pułkownika i generała) zaproponował Rejewskiemu i pozostałym polskim kryptologom wyjazd do Francji, do nowego ośrodka Nimes k. Avinionu. Rejewski -  przy okazji - otrzymał nowe (konspiracyjne) nazwisko Pierre Ranaud. Niemcy długo, bardzo długo nie połapali się, iż ich szyfry są rozpracowywane, ale jak twierdził angielski matematyk i kryptolog Alan Turing mogli się domyślać. Wprowadzili wtedy kolejne usprawnienia Enigmy, które także polscy kryptolodzy złamali (przydała się wtedy „bomba” Rejewskiego).

fot. Mikołaj Schmidt/ podpis Mariana Rejewskiego na ścianie izby pamięci

Okres powojenny

W listopadzie 1946 roku na pokładzie statku pasażerskiego Rejewski – po przycumowaniu do Gdyni – przyjechał do Bydgoszczy. Służba bezpieczeństwa już interesował się takimi powrotami. Rejewski, po instruktaży od kpt. Bertranda (później awansował na stopień pułkownika i generała), nadal nie wyjawiał tajemnicy swojej pracy, był jednak zwalniany w kolejnych miejsc zatrudnienia (między innymi z Fabryki Kabli, obecnie Telefonika SA).

fot. Krzysztof Golec / Telefonika-Kable SA przy ul. Fordońska - jedno z miejsc pracy Mariana Rejewskiego  po przybyciu do Bydgoszczy...

Było ciężko  w tym okresie, dlatego Rejewski pracował w kilku bydgoskich zakładach: Kabel Polski Sp. Akcyjna (obecnie Telefonika-Kable SA), Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze, Związek Spółdzielni Drzewnych  czy Związek Branżowych Spółdzielni Drzewnych i Wytwórczości Różnych. Niestety w dość niejasnych okolicznościach SB doprowadziła do tego, iż w popularnym i kolokwialnie nazywanym przez bydgoszczan "Kablu" nie pracował zbyt długo...

fot. Krzysztof Golec/ uczniowie KFC w MDK2 przed SP w Białych Błotach

Pomimo tak wielkich zasług, przyspieszających zakończenie II wojny światowej pozostawał skromnym człowiekiem. Jego zasługi docenił wywiad francuski. Dzięki kpt. Bertrandowi świat dowiedział o polskich kryptologach, którzy byli praktycznie pomijani (a nawet niedopuszczani do informacji niejawnych w Ośrodku Wywiadowczym Bletchley Park k. Londynu) przez wywiad brytyjski i słynnego Alana Turinga. Po powrocie do Polski, Rejewski dostał kolejną propozycję pracy na Uniwersytecie Poznańskim  od prof.  Krygowskiego, ale wybrał życie rodzinne.

fot. Krzysztof Golec/ mural z Marianem Rejewskim, ul. Gdańska 10

Prace Mariana Rejewskiego i pozostałych polskich matematyków,  nad złamaniem szyfrów Enigmy,  przyczyniły się do wcześniejszego zakończenie II wojny światowej o 2-3 lata. Pozwoliło to na ocalenie wiele istnień ludzkich - i na szczęście - zaprzepaściło szansę Adolfa Hitlera na wprowadzenie ostatniej nadziei kanclerza III Rzeszy na wygranie  wojny ( cudowna  broń Wunderwaffe, a nawet bomba atomowa).

fot. Ola Podroikina / Słynna "ławeczka" Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej, wielokrotnie, bezmyślnie niszczona, jedna z wizytówek grodu nad Brdą...

Przyznał to nawet gen. Dwight Eisenhower. Niestety, długo musieliśmy czekać, aby zasługi Mariana Rejewskiego i pozostałych polskich matematyków i kryptologów zostały wreszcie uznane przez Brytyjczyków. Dokonali tego  ponad 75 lat po wojnie. Dopiero 75 lat po wojnie!

fot. Krzysztof Golec / kolejna, pełna treści Izba Pamięci im. Mariana Rejewskiego powstała w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4. Niewielu wie, że w sierpniu 2020 roku posadzono tu dąb dla upamiętnienia 115 rocznicy urodzin wybitnego matematyka i kryptologa. IP przygotowana jest do prowadzenia interaktywnych wykładów, z udziałem specjalistów z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Warto też dodać, iż Biblioteka Pedagogiczna ma bardzo wysoka ocenę od Google 5,00.

14 lutego 2000 roku (pośmiertnie)  Marian Rejewski otrzymał Krzyż Wielki  Orderu Odrodzenia Polski nadany przez  prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Odznaczono go także Medalem Knowltona - najwyższym odznaczeniem  amerykańskiego wywiadu wojskowego. Zmarł na zawał serca 13 lutego 1980 roku w Warszawie i pochowano go  na warszawskich Powązkach.

fot. Krzysztof Golec / Zespół Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

Zwracamy uwagę, że nie tylko w Bydgoszczy powstaje coraz więcej miejsc upamiętniających życie i pracę Mariana Rejewskiego nad Enigmą. Warto zatem wspomnieć o Muzeum Wojsk Lądowych, gdzie znajduje się oryginalna Enigma (wypożyczona z Kołobrzegu) oraz dział pamiątek po kryptologu, Pedagogicznej  Bibliotece  Wojewódzkiej w Bydgoszczy (Izba Pamięci M. Rejewskiego), Fundacji Historycznej  im. Mariana Rejewskiego (prezes Krzysztof Drozdowski) czy modnych  ostatnio muralach (ul. Gdańska 10, Garbary 27).

fot. Oliwier Derkowski / mural przy ul. Garbary 27

Czterdzieści lat życia Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, praca nad Enigmą i okres powojenny przedstawiliśmy w zaledwie pigułce. Warto, aby pamięć o takich genialnych matematykach i kryptologach trwała przez kolejne pokolenia. I to chcieliśmy przekazać uczniom, nie tylko z Koła Fotografii Cyfrowej w MDK2 im. dra Jordana w Bydgoszczy.

Autorzy: Krzysztof Golec, nauczyciel MDK2
oraz Wojtek Banaszkowski, Kornel Kłomski, Podroikina Ola, Gawkowski Kajetan, Mikołaj Schmidt, Alicja Kujawa, Oliwier Derkowski, Fryderyk Wieliczko - uczniowie KFC MDK2

Najpiękniejsze barwy jesieni w pałacu Ostromecko – sesja fotograficzna uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

W ostatnią sobotę października dzieci z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 pojechały do Ostromecka w ramach zajęć praktycznych. To chyba jeden z ostatnich dni, kiedy spadające liście mają przepiękne kolory, a pałace, zarówno Stary jak i Nowy odbijały promyki szukającego nas słońca.

fot. Oliwier Derkowski / pałac Nowy Ostromecko, Nikon D300, uważny czytelnik dostrzeże nawet klucz dzikich gęsi...

Uczniowie z  Koła Fotografii Cyfrowej stawili się punktualnie o godz. 10.00 na parkingu przy kościele pw. Świętych Mikołaja Biskupa, Stanisława Biskupa i Męczennika i Jana Chrzciciela. Z miejsca zbiórki udaliśmy się na teren zespołu pałacowo-parkowego pod nadzorem naszego nauczyciela.

fot. Kornel Kłomski/  Ostromecko, Fuji

Na początku sesji rozglądaliśmy się za najpiękniejszymi plenerami, aby wykorzystać słońce, które jeszcze nie było w zenicie. Wszyscy zgodnie orzekliśmy, iż  zaczynamy od pałacu Starego, który przepięknie harmonizuje z niebieskim niebem, a zwłaszcza zwieńczenie, składające się z podwójnego gzymsu, cokołu w kształcie prostopadłościanu na którym osadzona jest figura orła ze skrzydłami rozpiętymi do lotu.

fot. Ola Podroikina/ Sony alfa/ barwy jesieni Oli, która była także na Wzgórzu Wolności k. Wieży Ciśnień... / Sony Alfa

Powoli schodzimy do parku w kierunku Dolny Wisły, tu mamy kilka alei parkowych i oczko wodne,  w którym mogliśmy fotografować odbicie Pałacu Starego. Nie zawsze jest to możliwe, w takich warunkach, jakie mieliśmy w sobotę. Niebieskie niebo, tafla wody niemal niewzruszona, a Pałac Stary i wieża kościoła św. Mikołaja niemal idealnie odbijają się w wodzie.

Tam każdy z nas wykonał swoje zdjęcia, zgodnie z zasadami sztuki początkującego fotografa. Były zdjęcia "makro" zeschłych liści, krajobraz Doliny Wisły (przysłona 11 a nawet 16, IS0 800), wreszcie kolejne zdjęcia "makro" ostatnich róż przy pałacowych pergolach. Po drodze przybłąkał się do naszego grona miejscowy kot, który  wita gości przed wejściem do Pałacu Starego (pałacu Mostowskich).

fot. Kornel Kłomski

Stamtąd poszliśmy do Pałacu Nowego, gdzie każdy z nas wykonał ten przepiękny obiekt Alvenslebenów-Schönbornów z różnej perspektywy, co zobaczycie na naszych zdjęciach. Szkoda, że kwiaty (dywany kwiatowe),  które zawsze pięknie podkreślają przedpole pałacu już zostały wykopane, za to swoją robotę już rozpoczęły miejscowe krety.

Po drodze spotkaliśmy pracowników dbających o zieleń, przejezdność pałacowych alei. Skoro pałac jest piękny to i park musi być zadbany.

fot. Fryderyk Wieliczko, Fuju

Kończymy zajęcia punktualnie o godz. 11.30, rodzice już czekają na swoje pociechy, wszyscy rozmawiają o pierwszej jesiennej sesji fotograficznej, która i Wam chcemy pokazać.

Jeszcze ostatnie powiadomieni Dyrekcji MDK2, o zakończeniu  zajęć i do następnego spotkania, nie wykluczamy, że spotkamy się tu zimą.

Krzysztof Golec i dzieci z KFC MDK2
Fryderyk, Kornel, Oliwier, Alicja, Mikołaj, Ola


Przed Świętem Niepodległości – fotoreportaż z Młodzieżowego Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy


Wtorek, 9 listopada.  Tuż przed Świętem Niepodległości w Młodzieżowym Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyło się spotkanie najmłodszych wychowanków tej najstarszej placówki wychowania pozaszkolnego w naszym mieście. Okazja znakomita:  103. rocznica odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

fot. Krzysztof Golec

Obecne na tym patriotycznym wydarzeniu najmłodsze dzieci -  wraz ze swoim rodzicami i nauczycielkami – śpiewały  patriotyczne piosenki, wysłuchały ciekawego opowiadania pani Bogny Blachowskiej-Wojciechowskiej dot. odzyskania 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Były także niespodzianki (słodkości, malowanki) i wystawa poświęcony temu ważnemu wydarzeniu z historii Polski.

fot. Mirosława Jurgiel

To wtorkowe wydarzenie jest organizowane w ramach comiesięcznych spotkań artystyczno- edukacyjnych dla dzieci i rodziców pod wspólną nazwą ART-hol. Głównym motorem tego wydarzenia była Bogna Wojciechowska-Blachowska.

fot. Mirosława Jurgiel

Dodatkowo piosenki patriotyczne przygotowały dzieci z koła wokalno-tanecznego Vivere oraz z kół gitarowych prowadzonych przez panie:  Mirosławę Jurgiel i Annę Grzybek-Korzeniewską.

fot. Krzysztof Golec

Podczas tego ważnego, patriotycznego wydarzenia nie zabrakło – jak wspomnieliśmy -  niespodzianek, były słodkości, malowanki, indywidualne popisy gitarzystów i najmłodszych piosenkarek. Było też coś dla fotoreporterów... dzieci mogły pozować do zdjęć w przepięknie wykonanych ułańskich czapkach (czako), całość imprezy pokazujemy w fotoreportażu.

Mirosława Jurgiel, Krzysztof Golec, MDK2
fot. Mirosława Jurgiel, Krzysztof Golec

Rozpoczęły się zajęcia z fotografii cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana

Rozpoczęły się zajęcia z fotografii cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. To już drugie zajęcia, gdzie uczniowie poznają tajniki fotografii cyfrowej. Dziś mówiliśmy o doborze obiektywów, ich rodzajach, w tym obiektywach do fotografii makro. Korzystając z piękna jesieni uczniowie byli na pierwszym plenerze pt. "Kwiaty", aby zmierzyć się z przyrodą, porównać możliwości swoich (i kolegów aparatów cyfrowych), czy uchwycić to „coś”  w fotografii makro.

fot. Fryderyk Wieliczko, KFC MDK2

W tym roku, w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana prowadzone są kolejne zajęcia - II rok przygody z fotografią cyfrową. Jak się okazuje,  coraz więcej młodych ludzi chce wiedzieć o fotografii więcej niż większość kolegów i koleżanek, szczególnie więcej... od tzw. pstrykaczy.

Jeden z kilku  świetnych fotografów w Polsce powiedział, że profesjonalista, a nawet amator zajmujący się mocno fotografią powinien niemal zawsze mieć w głowie: światło, emocje, kompozycję a przy okazji znać historię.

fot. Oliwier Derkowski

Z pewnością jest to duży ładunek prawdy, my to nazywamy prościej – dobry fotograf musi  mieć to „coś”. Wielu  z nowych adeptów fotografii wiąże swoją dalszą edukację z fotografią, ba nawet z fotografią ślubną. Początek warto zatem już zrobić od... nastu lat.

Słów kilak o fotografii „makro”. Dziś w ramach zajęć uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przygotowali swoje aparaty (zwykle kompaktowe) i powędrowali na "emdekowskie" szlaki. A trzeba powiedzieć, że  scena tej palcówce wręcz kipi kwiatami, kolorami, ostatnimi tak dobrze zachowanymi:  bratkami, goryczką letnią, niezapominajką leśną czy lilią azjatycką. Z kolei na klombach tuż przy  wejściu  do palcówki mamy nadal piękne róże.

O kwiaty dbają panowie i panie z personelu technicznego, zaś nowe nasadzenia to domena pani Dyrektor. Mówimy o tym dlatego, bo jakże często nie zauważamy piękna przyrody, które mamy na wyciągniecie ręki, a fotograf powinien już mieć ten dar kopiowania przyrody w małym paluszku. Jesień tylko jest wstępem do tej magicznej przygody.

Wystawę pierwszych zdjęć "makro" dzieci pokażemy już niedługo. Tymczasem wspólne zdjęcia wykonane Nikonem D7100 z obiektywem makro Sigma DC 17-70 MACRO HSM f:2,8-4,5.

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Jednocześnie informujemy, że zajęcia odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2,  soboty od. godz. 10.00 -11.30 w sali nr 10. Przyjmujemy dzieci od 9 lat, aparat cyfrowy nie jest na samym początku konieczny. Na pierwszym spotkaniu z rodzicami nauczyciel poinformował, że uczniowie będą uczestniczyć w konkursach ogólnopolskich (także regionalnych),  sesjach fotograficznych czy sesjach nocnych (zima, Gwiazda Betlejemska na Starym Rynku w Bydgoszczy, etc.).  

fot. Wojtek Banaszkowski, Nikon 5600

Krzysztof Golec, MDK2

Koniec roku szkolnego 2020/2021 w sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr2 w Bydgoszczy

Sobota, 26 czerwca br. W tym roku szkolnym, pomimo trudnej, pandemicznej sytuacji i wielu nękających obostrzeń, smoki chętnie garnęły się do treningu. Niektórzy pewnie się dziwią, że tylu zdolnych smoków przychodziło, regularnie ćwiczyło, ba… przygotowywało się do pierwszego w życiu egzaminu na biały pas. I co najważniejsze, ukończyło szkolenie w stylu karate shotokan.

fot. Anna Pawlak

W tym roku szkolnym, pomimo pandemii, mieliśmy dwie grupy smoków: grupa początkująca i grupa kontynuująca naukę. Cieszymy się, że aż tylu smoków ukończyło zajęcia w trudnym roku COVID-19.

W sobotę odbyło się zatem oficjalne zakończenie trudnego roku szkolenia, mały pokaz dla rodziców (dziadków/ opiekunów prawnych), były puchary dla najlepszych, wyróżnienia i dyplomy ukończenia. Zaplanowano też spotkanie z rodzicami, a instruktor (sensei) wskazał nowe możliwości podjęcia wysiłku w przyszłym roku szkolnym 2021/2022 w "emdekowskiej" sekcji.

fot. Anna Pawlak

Dziękujemy rodzicom za obecność, zaufanie i pomoc w pokonywaniu trudnej ścieżki wojownika Bushido najmłodszych smoków. O tym, że warto podjąć ten trud wiedzą smoki, które właśnie ukończyły ten rok szkolny, ba... przemieniły się z niemrawej larwy w pięknego motyla!

Przypominamy, że już można zapisywać dzieci do sekcji karate (a także do innych kół i sekcji, w tym Koła Fotografii Cyfrowej) w elektronicznym systemie naboru VULCAN. Ponadto smoki kontynuujące naukę, z pomocą rodziców, muszą wypełnić Formularz Kontynuacji Zajęć, który można pobrać i wypełnić ze strony głównej MDK2.

link: https://pozaszkolne.vulcan.net.pl/bydgoszcz/News

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor, MDK 2

Dzień Dziecka w MDK2: “Słońce świeci dla wszystkich Dzieci”… wreszcie razem!

MDK nr 2, czwartek, 10 czerwca br. Wata cukrowa, zjeżdżalnie, hulajnogi elektryczne, konkurencje sportowe, pyszne pieczone  ciasta (przez babcie i mamy), plecione warkoczyki, malowanie farbami, indiańska wioska, pokaz karate, wąż boa, samochody (te prawdziwe i elektryczne: Honda i Mazda), piosenki, lody, muzyka, odtańczony wspólnie przez dużych i małych układ taneczny. Mnóstwo gwaru, pisków radości, zachwytów, chichotów i rozmów, bo nareszcie zabawa, nareszcie razem, wreszcie poluźnienie obostrzeń pandemii!

fot. Krzysztof Golec

Wreszcie razem!
Festyny z okazji Dnia Dziecka w MDK2 pt. „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci” na stałe wpisały się w kalendarz imprez placówki i wspomnienia mieszkańców osiedla Szwederowo. Nikt nie spodziewał się, że kiedyś takiego wydarzenia nie będzie. Aż do ubiegłego roku, kiedy to brzmiąca nawet -  lekko bajkowo - nazwa koronawirusa COVID-19, otoczyła nas rzeczywistością w niczym nie przypominającą bajek Disneya.

fot. Krzysztof Golec

To się wydarzyło naprawdę, praktycznie na całym świecie – no może za wyjątkiem Korei Pn. Turkmenistanu i krajów wyspiarskich na Oceanie Spokojnym (doliczono się 12 takich szczęśliwych krajów).  Zamknięte place zabaw, lockdown, puste szkoły, odwołane imprezy (w tym sportowe i masowe), strach, stres, samotność… Były też mutacje wirusa, jak np. wirus brytyjski, a ostatnio indyjski. Ale co ważne, są już zaawansowane szczepionki i szczepienia, a koronawirus traci na swej mocy.

fot. Krzysztof Golec

Na szczęście już jest weselej i choć na stolikach (korytarzach) jeszcze ciągle wszechobecne płyny dezynfekujące, w przestrzeniach wspólnych maseczki, wymagane odległości, to festyn poza znajomym i utartym hasłem przewodnim „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci!” zyskał jakże trafne dopowiedzenie „Po roku stresu i odosobnienia, wreszcie razem!”. Tak, dokładnie tak, bo to była wspólna impreza z Radą Osiedla Szwederowo, która udała się wspaniale i można było znowu poszaleć, pośmiać się i pobawić. Zupełnie jak dawniej!

fot. Krzysztof Golec

Warto też przypomnieć, że Młodzieżowy Dom Kultury w tym czasie (od marca ubiegłego roku, do dziś) pracował niemal tak samo, jak zawsze,  a dzieci (i młodzież) chętnie przychodziły do swojego matecznika. Choć były obostrzenia, dokuczliwe obostrzenia, reżim sanitarny i totalna dezynfekcja, to frekwencja była zaskakująco wysoka, za co podziękował dyr. Adam Łętocha rodzicom.

To był bardzo trudny rok, ale na szczęście dzieci przychodziły do naszej placówki w niemal niezmienionym składzie. Dziś nadal obowiązują maseczki w obszarze wewnętrznym (klasy, pracownie, koła), ale mamy nadzieję, że to wkrótce zniknie, jak koronawirus - powiedział dyr. Adam Łętocha

fot. Krzysztof Golec / Bogusław Deja, redaktor z TVP, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski

Honorowi goście
To było wydarzenie ważne także dla Rady Osiedla Szwederowo (pierwsze po zdjęciu najbardziej dokuczliwych obostrzeń). Honorowi goście Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa  i Elżbieta Wiewióra, sekretarz miasta  przekazali sporo ciepłych słów z okazji Dnia Dziecka i samego „emdeku”, najstarszej placówki w naszym mieście. Były też odznaczenia i wyróżnienia, między innymi dla Bogusława Dei, przewodniczącego Rady Osiedla Szwederowo i Elżbiety Wiewióry „Przyjaciela Szwederowa”. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana jest bardzo ważną placówką kulturalno-wychowawczą dla Szwederowa i Bydgoszczy, która niedawno obchodziła 70. lecie.

fot. Krzysztof Golec/ Bogusław Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo, Elżbieta Wiewióra, sekretarz miasta, dyr. Adam Łętocha - Dyrektor MDK2

Dyrektor mgr Adam Łętocha wyróżnił (miły i znany ceremoniał od kilku lat) pamiątkową statuetką  „Honorowych Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury nr 2”: Mirellę i Artura Bieluszewskich, Janinę Głogowską, Emilię i Dariusza Ryszkiewicz, Dorotę Zdrojewską i Sławomira Skrzypińskiego a „Honorowym uczestnikiem MDK2” został Tomasz Straszewski.

fot. Krzysztof Golec

Pomimo nadal trwających obostrzeń, program tego wydarzenia był bogaty, bardzo dobrze wyreżyserowany (Justyna Superczyńska-Szarata i Daria Musolf) i dynamicznie prowadzony przez Bognę Blachowską.

fot. Krzysztof Golec/ Bogna Blachowska-Wojciechowska (konferansjerka z charyzmą), Katarzyna Mikołajczyk (pani od matematyki, co uczy bez stresu), Justyna Superczyńska-Szarata (polonistka, ale ma wiele ciekawych pasji), Daria Musolf (pani co przyciąga, jak magnes najmłodsze dzieci na zajęcia), Anna Grzybek -Korzeniewska (nauczycielka gry na wielu instrumentach, a szanty ma we krwi)

W artystycznym programie wokalno-tanecznym wystąpili:

fot. Krzysztof Golec
 • zespół Kontra VIII i Kontra VII;
 • duet Julia i Karolina – opiekun Dorota Przywara-Kaps;
 • „Melodynki”, Lidia Szneglaum,  Monika Dobek – opiekun Hanna  Żółkoś;
 • a także Róża Serocka,  Amelia Nowaczyk,  Antonina Synakiewicz,  Wiktoria Juńczyk;
 • zespół Vivere w piosence  „Ciągle pada” – opiekun Mirosława Jurgiel;
 • formacje Hip-Hop Marzenny Skowrońskiej;
 • zespół wokalno-gitarowy – UKULELE – opiekun Anna Grzybek-Korzeniewska;
 • duet wokalno-gitarowy Klaudia Kłembowska oraz Monika Mielcarek – opiekun Ilona Chojnacka;
 • zespół DOLCE I DOLCE II – opiekun Arleta Murawska;
 • soliści i duety – opiekun Arleta Murawska;
 • blok „Karaoke” w którym występowały chętne, wcześniej zgłoszone dzieci prowadziła Mirosława Jurgiel.
fot. Krzysztof Golec

Utwór „Wszystkie dzieci są nasze” – finał imprezy – przygotowała Anna Grzybek Korzeniewska. Warto dodać, że po raz pierwszy instruktorzy, dzieci, a nawet rodzice wzięli udział w tanecznych pląsach pt. Jerusalema. Ten barwny korowód poprowadziła Dorota Przywara-Kaps, wicedyrektor MDK2. Świetny pomysł, dobrana muzyka i jeszcze lepsze wykonanie.

fot. Krzysztof Golec

Na zakończenie Dnia Dziecka - dokładniej bloku artystyczno-wokolnego - na boisku wielofunkcyjnym wystąpiły wszystkie dzieci w utworze „Niezapomniane” pod kierunkiem Marzeny Skowrońskiej.

fot. Krzysztof Golec

Atrakcje goniły atrakcje
Choć tańce i popisy wokalne są zawsze atrakcją "emdekowskich" wydarzeń, to na całym terenie MDK2 działo się, oj działo. Było zatem sporo atrakcji dla maluchów, między innymi: dmuchane zjeżdżalnie, konkurs plastyczny Hondy (prowadzące: Justyna Superczyńska-Szarata, Daria Musolf), „Tęczowa kraina” z Akademią i Klubem Przedszkolaka, kolejka wąskotorowa, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, stoisko z balonami, salon robotyki (prowadzenie Aleksandra Tarczyńska-Pajor), udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (prowadzenie Katarzyna Mikołajczyk).

fot. Krzysztof Golec

Chętni na zajęcia z rysunku skupili się wokół wioski indiańskiej, ściśle nadzorowanej przez Małgorzatę Lewandowską, Jolantę Kotlarek, Marlenę Zabłocką i Tomasza Bukowskiego (gra na bębnach). O arteterapię w "Wiosce indiańskiej" zadbała Jolanta Kotlarek, na co dzień nauczycielka skupiająca przy sobie Grupę Malarską "Eikon". Z kolei o fantastyce i grach planszowych opowiadali (pokazywali, grali) Tadeusz Krajewski i Łukasz Nalewajk, zakręceni fani horroru i całego fantastycznego spektrum (film, książka, gry). Przy okazji dodajmy, że wszystkie prace plastyczne, wystrój stanowisk, grafika to domena nauczycielek plastyki, często o nich zapominamy, ale nie byłoby tak kolorowo, magicznie bez ich pracy. Jakże często robią to dla Ws po godzinach pracy!

W tym roku, ze względów pandemicznych, nie dojechały kuce i ptaki egzotyczne, był za to wąż boa, a raczej „pani Gabrysia”, jak sprostował jej właściciel. Początki były trudne, ale później każdy chciał dotknąć, a nawet założyć na szyję tego wyjątkowo spokojnego gada.

fot. Krzysztof Golec

Organizatorzy nie zapomnieli o sporcie i konkurencjach dla maluchów. Zabawy ruchowe (tym razem)  prowadzili wybitni szachiści Mariusz Mazalon i Andrzej Karpiński oraz pani Monika Rykała i Anna Sternalska-Lepak (instruktor coraz popularniejszych warcabów). Ale nie tylko – w sali gimnastycznej instruktorzy tenisa stołowego Krzysztof Kaps i Maciej Lisowski przygotowali specjalny tor jazdy na hulajnogach elektrycznych. Uczyli też przy okazji nowych zasad poruszania się tym energetycznym – i coraz popularniejszym - wozidełkiem (przypominamy - od 1 czerwca br. są dość istotne zmiany).

fot. Krzysztof Golec/ szeregi Organizatorów zasiliły także słuchaczki Technikum Mundurowego w Bydgoszczy

Jeśli chodzi o inne atrakcje to z wielką przyjemnością powiemy o: straży pożarnej, radiowozie policji (pełne wyposażenie bojowe, w tym tresura psa policyjnego). Dzieci czekały na to spotkanie, zresztą przypomnijcie sobie, który z nas nie chciał być strażakiem...

fot. Krzysztof Golec

Jak co roku "emdekowskie" wydarzenie zasila także ASD Honda Nova Motor. Dziś dojechał także najnowszy elektryczny model z salonu Kasai Motors. W tym roku Wojciech Skorupa, dyrektor salonu, zaproponował Hondę Jazz i elektryczną Mazdę MX-30. Reprezentacji bydgoskich salonów: Mazda, Ewelina Dzięcioł i Honda, Paweł Demczak mieli co robić; pytań o elektryczna Mazdę było całkiem sporo, ale głównym zadaniem przedstawicieli jednego z najlepszych w Bydgoszczy dealerów była ocena prac konkursowych dzieci. Najlepsi otrzymali bardzo hojne podarunki i dumnie prezentowali swoje konkursowe prace na scenie głównej.

fot. Krzysztof Golec, przedstawiciele Hondy Nova motor i mazda Kasai wręczyli hojne nagrody dla laureatów "Konkursu Hondy". W tym roku dojechała także najnowsza Mazda MX-30 , elektryczna Mazda...

Na terenie "emdeku" czynna była także foto-budka, gdzie dzieci mogły uwiecznić swoją podobiznę na tle "Centrum Helen Doron", czyli szkoły języka angielskiego metodą Helen Doron (opiekunka Katarzyna Czub). Dodajmy, iż w MDK2 działają intensywnie koła językowe: hiszpański - prowadzenie Aleksandra Majer, niemiecki i rosyjski - Joanna Leśniarek, a także angielski - Justyna Żurawska.

Tuż obok przycumowała łódź "emdekowskiego" Koła Fotografii Cyfrowej, gdzie najmłodsi uczniowie sekcji wykonywali zdjęcia z "żywym" pluszowym misiem (zdjęcia są do odebrania w sekretariacie placówki).

fot. Małgorzata Rączkowiak

Sekcja karate - sensei Krzysztof Golec, 3DAN
Sekcja karate, w tym roku jest wyjątkowo liczna, wystąpiła w dwóch grupach: początkująca i kontynuująca naukę. I choć ograniczenia dot. koronawirusa były kilka razy dokręcane, jak śruba w przekładni, to na zajęcia smoki (także te starsze) chodziły chętnie, chociaż bywały okresy, gdzie sala gimnastyczna (dojo) była nieczynna (obostrzenia GIS). Cóż, nie powiemy nic nowego, ale karate shotokan (jak także inne sporty i sztuki walki) nie można się nauczyć przed ekranem monitora.

fot. Małgorzata Rączkowiak / Anna Pawlak


Pomimo tych uciążliwości i ograniczeń najmłodsze smoki (5-7- latki) pokazały dynamiczny program obejmujący podstawy karate shotokan. Starsze smoki zaakcentowały swoją motywację energetycznie, a na zakończenie pokazały wysokie kopnięcia (mawashi geri, high kick), co w wykonaniu senpaiego Mateusza Turka, 8 kyu i senpai Julii Kamińskiej, 9 kyu wywołało znany już okrzyk wow!

Organizatorzy dziękują niżej wymienionym sponsorom (jak również tym proszących o anonimowość) za obecność i małą cegiełkę ku tej lepszej przyszłości - już bez koronawirusa.

Specjalne podziękowania dla:

•    Pani Barbara Bernasińska, prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej;

•    Pan Andrzej Baranowski, dyrektor Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej;

•    Janusz Czwojda - radny Rady Miasta Bydgoszczy;

•    Pani Alicja Araszkiewicz, dyrektor Centrum Zdrowia Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”

•    Pan Robert Wasilewski CHATA POLSKA,  ul. Ugory;                      

•    Państwo Gizela i Janusz Berneccy firma JAN GIZ;

•    Pani Beata Wójtowicz,  dyrektor Międzynarodowej Szkoły SOKRATES;

•    Pan Jacek Maleski, dyrektor firmy Fronhoffs Polska;

•    Rady Osiedla Szwederowo, Rada Osiedla Tatrzańskie, Rada Osiedle Górzyskowo; 

•    Pani Renata Widera,  dyrektor CASTORAMY, ul. Szubińska;

•    Pan Dariusz Grochola,  właściciel firmy „ Prawdziwy chleb Zamość”;

•    Piekarnia-Cukiernia BATON;

•    Zakłady mięsne PROSIACZEK;

•    Państwo Kwiecińscy,  właściciele mięsnych sklepów firmowych;

•    Jolanta i Jarosław Błażejewscy, właściciele Delikatesów Mięsnych "Błażej";

•    Szkoła Podstawowa nr 30 z Klasami Dwujęzycznymi ul. T. Czackiego;

•    Pan Wiesław Paczkowski, Hurtownia sportowa PAAK;

•    Pan Wojciech Skorupa,  dyrektor handlowy - HONDA salon samochodowy (a także ASD Mazdy "Kasai Motors");

•    Księgarnia Arabeska, ul. M. Konopnickiej,  Pani Jolanta Tobolewska;

•    Zegarmistrz Nikietyński / Przybylski;

•    IRIS Telecommunication Poland MPS 24- (Multi Points Serwis 24);

•    Transport Spedycja Logistyka;

•    Drogeria ZUZIA;

•    Firma handlowo-usługowa „Ka-Ig” Joanna Mlicka;

•    Piekarnia rodzinna MARCIN KIRSCHHIEBEL;

•    Centrum Helen Doron – nauka języka angielskiego ul. Leszczyńskiego 106;

•    Robert Szarata "Wise People";

•    Mail Boxes Etc.

Fotoreportaż: Justyna Superczyńska-Szarata, MDK2

Krzysztof Golec, MDK2

Spotkanie artystyczno – integracyjne z NASZĄ BIAŁO-CZERWONĄ w MDK2

W piątek, 23 kwietnia br. roku w Młodzieżowym Domu Kultury nr2 odbyło się spotkanie artystyczno - integracyjne z NASZĄ BIAŁO-CZERWONĄ.

fot. Dominika Kędzierska, Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Celem spotkania było utrwalenie symboli narodowych, pogłębienie wiedzy historycznej na temat Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, a także kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie zdolności twórczych, umiejętności plastycznych naszych wychowanków.

fot. Wojtek Banaszkowski, Koło Fotografii Cyfrowej, MDK2

Na początku naszego spotkania została wygłoszona prelekcja przez Panią Bognę Wojciechowską- Blachowską na temat okoliczności powstania oraz znaczenia poszczególnych świąt majowych. Po prelekcji dzieci miały możliwość zapoznania się z pisemną wersją Konstytucji 3 Maja, następnie obejrzały film o polskich symbolach pt. ,,Polak Mały!"

fot. Wojtek Banaszkowski, Koło Fotografii Cyfrowej, MDK2

Po filmie wychowankowie przystąpili do wykonywania ozdób  wykorzystując różne techniki plastyczne. Dzieci jak i opiekunowie wykazali  się dużym  zaangażowaniem oraz pomysłowością przy tworzeniu ozdób, które będą stanowić dekoracje placówki.

Najciekawszym pomysłem okazał się  utworzony łańcuch w barwach narodowych.

fot. Dominika Kędzierska, Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Dziękujemy wychowankom, opiekunom oraz  wszystkim osobom którzy włączyli się do spotkania z NASZĄ BIAŁO - CZERWONĄ.

Organizator: Bogna Wojciechowska – Blachowska
Współorganizator: Daria Musolf

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: egzaminy na pierwszy stopień w karate – styczeń 2021

Sobota, 23  stycznia 2021roku. W dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy im. dra Jordana, najstarszej placówce wychowania pozaszkolnego w mieście, odbył się egzamin na pierwszy (i kolejne) stopień uczniowski, gdzie  ćwiczą najmłodsi – i te nieco starsze smoki. Niestety, w dobie pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych – bez udziału rodziców na sali!

fot. Rafał Nowakowski, Stany Zjednoczone

Egzamin przyjął przewodniczący międzynarodowej komisji grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, wiceprezydent IBDF Europe i prezydent IBDF Polska wraz z członkami komisji: mistrzem Rafałem Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone i mistrzem Andrzejem Kaczmarczykiem 6 DAN, Polska.

Młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, to grupa – liczna grupa - z nowego naboru w roku szkolnym 2020/2021. Dzieci, głównie 5-8 - latki ćwiczą od września ub.r. - dwa razy w tygodniu. Grupa starsza 10-12- latki, kontynuująca naukę jest jeszcze liczniejsza i ćwiczy w poniedziałki i soboty, po dwie godziny lekcyjne.

Praca z dziećmi - trudna, ale wdzięczna sztuka
   
Okazuje się, że wytężona praca, chęć zdobywania wiedzy, wiara w sukces na długiej i trudnej drodze wojownika Bushido przynosi zamierzone efekty. Praca z dziećmi jest wyjątkowo trudnym, a jednocześnie wdzięcznym tematem dla nauczyciela, instruktora sztuk walki. Dzięki sportom i sztukom walki, najmłodsi korygują („przy okazji”) wady postawy, czują się dowartościowani, mają  lepszą samoocenę i pewność siebie.

Zresztą korzyści jest znacznie więcej -  oprócz samych aspektów sportowych i psychicznych, co bardzo ciekawie opowiedziała psycholog Jolanta Uran-Gędłek i Roksana Wojcieszak, pedagog (prywatnie mama Tymona, który zdawał na 10 kyu). Niestety, jak powiedzieliśmy, rodzice nie mogli przebywać w dojo, dlatego materiał szkoleniowy (wywiad) zostanie rozesłany do wszystkich rodziców i opiekunów prawnych. Jak dodała dr Roksana Wojcieszak takie wykłady w szerszym gronie zostaną jeszcze powtórzone (i rozszerzone o kolejne tematy), co przyjęliśmy entuzjastycznie!

fot. Bolesław Kozłowski

Egzamin na 10 kyu zdali:

 1. Antonowicz Maksymilian
 2. Boiko Milana
 3. Cieślicki Bartek
 4. Cieślicki Wojtek
 5. Kaniak Wojtek
 6. Kłos Natasza
 7. Mularczyk Agata
 8. Palicki Igor
 9. Pangowska Kalina
 10. Rączkowiak Mieszko
 11. Wojcieszak Tymon
 12. Zielska Michalina

9 kyu

 1. Skocki Mikołaj
 2. Cebula Szymon
 3. Gołębiewski Oskar
 4. Gościński Hubert
 5. Kamińska Julia
 6. Runge Aleksander

8 kyu

 1. Cerajewski Hubert
 2. Świetlicka Maja
 3. Turek Mateusz

7 kyu

 1. Kozłowska Milena

Wszystkim zdającym składamy GRATULACJE, dziękujemy też rodzicom za zaufanie i bezpieczne posyłanie swoich smoków na lekcje karate do MDK2. Słowa podziękowania kierujemy także do międzynarodowej komisji, która obiektywnie oceniała umiejętności najmłodszych smoków.
Dziękujemy też Dyrekcji MDK2 za umożliwienie zdawania tego pierwszego egzaminy w życiu, w tak trudnych warunkach pandemii.

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3 DAN

Przepiękna choinka na Starym Rynku – pierwsze zdjęcia nocne dzieci z Koła Fotografii Cyfrowej MDK2

W  Dzień św. Mikołaja rozbłysła kolorowo, przepiękna choinka na Starym Rynku w Bydgoszczy. Dzieci i ich rodzice są  zauroczeni wystrojem, liczbą świątecznych atrakcji, czy podświetleniem zabytkowego ratusza. To miejsce wybrali najmłodsi uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK2 na nocną sesję zdjęciową. Wyniki sami zobaczcie.

fot. Krzysztof Golec/ Dominika i Szymon już w gotowości do wykonania najładniejszych zdjęć, brakowało jedynie gwiazd na niebie...

Od kilku już dni, tuż przy Pomniku Walki i Zwycięstwa Ziemi Bydgoskiej stoi szopa z dzieciątkiem Jezus. Tradycyjnie figury wykonali uczniowie bydgoskiego Liceum Plastycznego.
Przepięknie i kolorowo także na ul. Długiej, świetlne girlandy i logo Bydgoszczy widoczne jest z każdego miejsca  deptaku. Bydgoszczanie chodzą tu dość często, ale  chyba nie dostrzegają najpiękniejszych, przedświątecznych dekoracji. 

Dzieci, Dominika i Szymon od razu krzyknęli: Wow, jak pięknie! Aparaty poszły w ruch, dodajmy przy okazji, iż do zdjęć nocnych używaliśmy statywu i trybu manualnego w aparacie i dość wysokiego ISO (ale to szczegóły techniczne).

Przypomnijmy, że po pierwszych zdjęciach „makro”, zdjęciach barw jesieni, konkursu „Niepodległa w obiektywie” dzieci zmierzyły się z trudniejszym problemem. Tak, zdjęcia nocne to rzeczywiście wyższa szkoła jazdy!

Wspólne dzieło najmłodszych adeptów fotografii, na pierwszej przedświątecznej sesji zdjęciowej ze Starego Rynku i ul. Długiej już możecie zobaczyć. Nie opisujemy, nie zanudzamy, bo jedno zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów. Jednym słowem poproście rodziców, zabierzcie ze sobą aparat lub smartfon i sami zmierzcie się z tematem zdjęć nocnych,  w tak pięknej scenerii.

Możliwości programów graficznych, szczególnie tych najprostszych, spełniających oczekiwania początkujących fotografów (lub kandydatów na fotografów) już możecie zobaczyć. Tego także uczą się najmłodsi w Kole Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
Fotografia jest sztuka, to prawda, ale daje niemal nieograniczone możliwości. A jaka satysfakcja z dobrze wykonanych zdjęć. Spróbuj i przekonaj się sam!

Przypominamy, że zajęcia w Kole Fotografii Cyfrowej odbywają się MDK2 nr 2 , w piątki o godz. 15.30-17.45, sala nr 10.

Krzysztof Golec, nauczyciel MDK2
Zdjęcia: Krzysztof Golec,  Dominika Kędzierska, Szymon Cebula

MDK2 – Laureaci konkursu “Niepodległa w obiektywie 2020”

27 listopada 2020 r. W piątek gościliśmy w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana laureatów konkursu „Niepodległa w obiektywie 2020”, z flagą w tle. Organizatorem był MDK2 a partnerem Autoryzowany Dealer Hondy Nova Motor w Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec, tuż przed rozdaniem nagród i dyplomów

Praktycznie wszystkie nadesłane zdjęcia konkursowe przysłały dzieci i młodzież mieszkająca  w grodzie nad Brdą. Komisja konkursowa zakwalifikowała do konkursu te prace, które spełniały wymagania regulaminowe. Wysoko oceniono prace twórcze a nie odtwórcze. Finaliści  mieli pomysł, a poprawne  wykonanie i kompozycja zdjęcia zaskoczyła szacowne jury. Młodzi amatorzy wykorzystali  podstawy fotografii, takie jak: głębia ostrości, tzw. bokeh, zasada trójpodziału, a nawet pokusili się o – trudne - zdjęcia nocne.

fot. Krzysztof Golec/ Iryna Leonidowa - wyjątkowa, skromna uroczystość z obostrzeniami w dobie pandemii

Jeśli chodzi o rozdanie nagród, to dość późnym popołudniem zakończyła się ta uroczystość, w której parterem była Honda Nova Motor w Bydgoszcz, a jej przedstawiciel Paweł Demczak przyjechał do MDK2 najnowszą Hondą CR-V Hybrid. To była niespodzianka, a najmłodsi aż się palili,  aby zasiąść na fotelu kierowcy.

Przypomnijmy, że  laureatami konkursu „Niepodległa w obiektywie 2020” byli:

I miejsce Natasza Kłos

II miejsce Julia Kamińska

III miejsce Ola Leonidova

Wyróżnienia:

Rafał Balcerak

Mateusz Turek

Szymon Cebula

Komisja konkursowa: Justyna Superczyńska-Szarata, Łukasz Nalewajk, Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec / laureaci: Mateusz Turek, Szymon Cebula, Natasza Kłos, Julia Kamińska, Rafał Balcerak i Ola Leonidowa

Wszyscy laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrekcję  MDK2 oraz Hondę, a dyr. Adam Łętocha i Paweł Demczak z Hondy Nova Motor gratulowali laureatom w „trybie pandemii”.

Organizatorzy dziękują Hondzie Nova Motor w Bydgoszczy za obecność i ufundowanie nagród dla laureatów. Dziękujemy Panu Wojciechowi Skorupie i Pawłowi Demczakowi za to, że od kilku już lat jesteście obecni na wszystkich najważniejszych wydarzeniach tej najstarszej placówki wychowania pozaszkolnego w naszym pięknym mieście.

fot. Krzysztof Golec / laureaci w najnowszej hybrydowej Hondzie

Dziękujemy też Urzędowi Gminy Horyniec-Zdrój za zgodę na wykorzystanie logo, które widnieje na wszystkich dyplomach wręczonych laureatom. Rodzicom zaś dziękujemy za tak liczne przybycie, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w okresie pandemii - wszyscy mieli maseczki, stosowali środki do dezynfekcji rąk,  a dzieci podczas jazd najnowszą Hondą zakładały rękawiczki jednorazowe. To kolejna bardzo udana impreza wielu ludzi dobrej woli: nauczycieli Młodzieżowego Domy Kultury nr 2, partnerów takich jak Honda Nova Motor, przy spontanicznym udziale dzieci, którzy już czują bakcyla fotografii.

fot. Krzysztof Golec / laureaci i Honda HR-V

Jednocześnie informujemy, że zajęcia w Kole Fotografii Cyfrowej MDK2 odbywają się w piątki  od godz. 15.30-17-45 w Sali nr 10.

Komisja Konkursowa MDK

Justyna Superczyńska-Szarata
Łukasz Nalewajk
Krzysztof Golec

Konkurs „Niepodległa w obiektywie” – laureaci

   Tegoroczny Konkurs „Niepodległa w obiektywie” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przeprowadziliśmy pomimo panującej pandemii. Choć 11 listopada w naszym regionie, jak również grodzie nad Brdą, nie było tradycyjnych uroczystości czy inscenizacji historycznych, to czuło się wagę tego podniosłego święta.

fot. Natasza Kłos I miejsce

   - Rzeczywiście, konkurs fotograficzny, który zaproponowaliśmy dzieciom (od 8-15 lat), przebiegał w trudnym, pandemicznym okresie, ale był bezpieczny i wymagający pomysłu. Chodziło nam o to, aby był twórczy, a nie odtwórczy – powiedziała Justyna Superczyńska-Szarata, członek komisji konkursowej

    Większość nadsyłanych prac na konkurs zawierała zwykłe „naciśnięcie” spustu migawki aparatu. Niestety, były też prace nie zawierające podstawowych danych dot. aparatu fotograficznego (nazwa kamery, rodzaj obiektywu, warunki ekspozycji).

fot.2 Julia Kamińska II miejsce

    Doceniliśmy tych autorów, którzy wykazali się znajomością choćby kilku podstawowych kanonów nurtujących początkujących fotoamatorów (głębia ostrości, zasada trójpodziału czy tzw. bokeh). I choć był to konkurs dla dzieci (i młodzieży) z naszego regionu, to najwięcej prac otrzymaliśmy z Bydgoszczy, a dokładniej od dzieci - na co dzień uczęszczających na zajęcia w MDK nr 2. Nie wykluczamy, że w następnej edycji zaproponujemy konkurs ogólnopolski.

   Biorąc pod uwagę niemal wszystkie obowiązujące założenia KONKURSU komisja konkursowa wyłoniła laureatów i przyznała:

I miejsce Natasza Kłos 10 lat  (Sony α SLT A-68);

II miejsce Julia Kamińska 10 lat (Xiaomi Redmi);

III miejsce Ola Leonidova 11 lat (Canon EOS 6D-Mark II)

fot.3 Ola Leonidova III miejsce

Wyróżnienia:

Rafał Balcerak 8 lat (Huawei P30 lite)
Szymon Cebula 8 lat (Kodak FX 53)
Mateusz Turek 13 lat (Canon Power Shot A610

  Wszystkim laureatom GRATULUJEMY, a tym co nadal nie są zdecydowaniu podpowiadamy, że warto zacząć przygodę z fotografią. Pierwsze kroki już można stawiać w MDK2 w Kole Fotografii Cyfrowej. I jak zauważyliście, na początku wcale nie trzeba mieć drogiego sprzętu…

   Jednocześnie informujemy, że wręczenie dyplomów i  nagród odbędzie się 27 listopada br. godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, o godz. 16.00. Z radością informujemy, że patronem konkursu została HONDA Nova Motor w Bydgoszczy. Laureaci będą zatem mogli odbyć kolejną sesję zdjęciową w najnowszym modelu japońskiego producenta.

Justyna Superczyńska-Szarata, Łukasz Nalewajk, Krzysztof Golec
komisja konkursowa MDK nr 2.

Data publikacji: 19.11.2020 r.

 

Ostatnie zajęcia karate w roku szkolnym 2019/2020 – 1 lipca br. godz. 16.00

Informujemy rodziców i opiekunów prawnych, że ostatnie zajęcia karate w roku szkolnym 2019/2020 odbędą się w środę 1 lipca br. w dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (sala gimnastyczna nr 16), godz. 16.00.

fot. Aneta Waszka

fot. Aneta Waszka

Prosimy rodziców,  aby smoki przyszły na zajęcia w kimonach (oczywiście ci co je posiadają) – z własnymi atrybutami bezpieczeństwa na okoliczność koronawirusa. W tym dniu rodzice mogą pozostać na sali – zgodnie z wytycznymi GIS z zachowaniem bezpiecznej odległości 1,5 m (maseczki).

Ostatnie zajęcia z wręczeniem dyplomów (i pucharów) odbędą się o godz. 16.00, po ostatnich zajęciach grupy półkolonijnej. Prosimy, aby smoki – jak dotychczas – miały osobiste płyny do dezynfekcji (mydełko antybakteryjne, rękawiczki, ręcznik). Smoki na sali ćwiczą bez maseczek.

Krzysztof Golec, MDK2
instruktor sztuk walki, 3 DAN

Data publikacji: 30.06.2020 r.

 

Pierwszy dzień zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, po przymusowej kwarantannie na okoliczność SARS-CoV-2

Dokładnie w Międzynarodowy Dzień Dziecka odmrożono kolejne obostrzenia w szkolnictwie obowiązujące w okresie pandemii koronawirusa.
Na podstawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14 maja br., po kontroli Sanepidu, decyzją Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Bydgoszczy wznowiono  zajęcia pozalekcyjne w placówkach kulturalno-oświatowych w naszym mieście.

fot. Krzysztof Golec, radośnie, choć zupełnie inaczej niż zwykle, Dzieci rozpoczęły kontynuację nauki w MDK2

Tym samym Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. Dra Jordana wraca do pracy z zachowaniem reżimu sanitarnego i wszystkich obostrzeń z nim związanych. Aby wziąć udział  w zajęciach, uczestnicy zostali zobowiązani do dostarczenia OŚWIADCZEŃ podpisanych przez rodziców dziecka (opiekuna prawnego) , w tym regulaminu obowiązującego na wypadek COVID-19.

Przypomnimy,  że do MDK2 można przyprowadzać (przyprowadzają rodzice lub opiekunowie prawni) tylko dzieci zdrowe, oczywiście z podpisaną zgodą rodziców, kontynuujących naukę,  po przymusowym okresie kwarantanny.

Choć to był Dzień Dziecka, obowiązywały surowe reguły sanitarno-epidemiczne. Dyżurujący nauczyciele  mierzyli temperaturę ciała, pobierali wspomniane OŚWIADCZENIA i kierowali dzieci do nauczycieli-instruktorów mających w tym dniu zajęcia. Trzeba powiedzieć, że miłym zaskoczeniem była całkiem niezła  frekwencja dzieci, które bardzo chciały powrócić do swoich ulubionych zajęć i nauczycieli.

fot. Krzysztof Golec

Dla przykłady w sekcji karate, w pierwszych zajęciach, po okresie przymusowej kwarantanny,  wzięło udział 8 smoków. Na tego typu powroty czekaliśmy ponad dwa miesiące.

- To był długi, bardzo długi okres przerwy. Dlatego mój syn bardzo czekał na tę chwilę powrotu – powiedziała Monika Walczyńska, mama Huberta

Uczniowie byli nieco zaskoczeni, że tak profesjonalnie, z pełnym zabezpieczeniem sanitarno-epidemicznym rozpoczęto zajęcia - dojo musiało być myte specjalnym płynem odkażającym, materace  przemyte płynem antybakteryjnym, mycie rąk i dezynfekcja przed/ po zajęciach, specjalnie przygotowane boxy dla smoków, wietrzenie sali przed zajęciami, to tylko niektóre środki ostrożności określone przez GIS i Dyrekcję MDK2.

Podobnie było w innych salach, gdzie dzieci brały udział w zajęciach gry na instrumentach, zajęciach plastycznych czy nauce królewskiej gry (szachy). Taki podwyższony stopień gotowości będzie towarzyszył dzieciom do 26 czerwca, jeśli MEN nie zmieni terminu przerwy wakacyjnej.

Wspomnieliśmy, że rozpoczęcie nauki w MDK2 odbyło się w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji były życzenie, a każde (zakwalifikowane) dziecko otrzymało najsłodszego lizaka pod słońcem od Dyrekcji. Słodkościami częstowała pani Bogna  Blachowska-Wojciechowska, która w tym dniu pełniła dyżur z termometrem w ręku (i pełnym zabezpieczeniem epidemicznym) wraz z Małgorzatą Lewandowską i Iloną Chojnacką.

Pierwszy krok zrobiony, a nauczyciele i Dyrekcja czekają na  kolejne Dzieci, bo jak powiedział  Algernon Charles  Swinburne „Tam, gdzie nie ma dzieci, brakuje nieba”!

Krzysztof Golec, MDK2