Koniec roku szkolnego w sekcji karate MDK nr 2 im. dra Jordana

24 czerwca br. Piątek był ostatnim dniem zajęć programowych w sekcji karate MDK nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. Młode i te nieco starsze smoki (i smoczyce), w tradycyjny sposób, zakończyły kolejny rok nauki podstaw karate shotokan.

fot. KFC, MDK nr 2

Specjalnie dla rodziców najmłodsi - wespół z instruktorem (senseim) - przygotowali pokaz swoich umiejętności. Ćwiczą od września 2021 roku, nadal z pandemicznymi obostrzeniami - chcą wrócić po zasłużonych wakacjach. Sekcja karate rozrasta się, a większość wyobraża sobie, iż będzie łatwo, przyjemnie, wręcz lajtowo. To trudna ścieżka przyszłego wojownika Bushido, ale pokonają ją ci, co zmierzają do założonego celu - osiągnięcia mistrzostwa kung-fu.

fot. KFC, MDK nr 2

W tym roku szkolnym, nadal w reżimie obostrzeń sanitarnych, w "emdekowskim" dojo ćwiczyła bardzo duża liczba najmłodszych dzieci (smoków i smoczyc) . Co ciekawe, nikt nie chciał rezygnować, nikt nie narzekał, a większość wróci tu po zasłużonych wakacjach.

Często padają pytania, czy warto ćwiczyć, wylewać pot na treningach, łamać kolejne cele – dotąd nieosiąganie ? To pytanie retoryczne – warto!

fot. KFC, MDK nr2

W karate potwierdza się reguła, iż pracą, systematyczną i twórczą można osiągać duże sukcesy. Takim przykładem jest Kuba Trzciński (jeden z najmłodszych, zdolny), Zofia Traczyk (odkrycie talentu), Zosia Wolniewicz (jedna z najmłodszych, diament), Olaf Teichert (najlepszy "skoczek", talent), Zuzia Lewandowska (doskonale "rozciągnięta" smoczyca), siostry Łassa (nieśmiałe, zdolne), Jasiu Jurczak (zdolny i b. ambitny), Madzia Bonin (b. ambitna i technicznie coraz lepsza), czy Ania Czaja (rezolutna, "rozciągnięta" smoczyca). Jak będzie dalej, to już zależy od nich samych, motywacji a nawet wyrzeczeń. Karate bowiem wymaga systematyczności, wkraczania w nowe, dotąd niepoznane obszary, mistrzostwa (doskonalenia) technik kung-fu. Warto dodać, że mnisi z klasztoru Shaolin osiągają swoje mistrzostwo (kung-fu) nawet w seniorskim wieku (często 90- i ponad 90 wiosen)!

fot. MDK nr 2, KFC

W grupie starszej (kontynuującej naukę) nikogo nie trzeba było motywować. Każdy wiedział - mówiąc kolokwialnie - dlaczego trenuje, dlaczego ważny jest także grappling, techniki kempo i judo. Większość ze starszych smoków trenuje już trzeci rok, a do karate shotokan dodawane są coraz bardziej zaawansowane elementy z bogatego arsenału sztuk walki. Nauczyciel (sensei) dba także o ceremoniał, słynny Kodeks Bushido (niepisany kodeks etyczny japońskich samurajów). Warto o tym pamiętać!

fot. KFC, MDK nr 2

Wśród tej grupy, po raz kolejny, uhonorowani zostali: senpai Mateusz Turek, 7 kyu, senpai Julia Kamińska 8 kyu, a także senpai Natasza Kłos 9 kyu, senpai Agata Mularczyk, 9 kyu. Wśród wyróżniających się smoków (z grupy średniozaawansowanej) byli także: Michalina Zbielska 9 kyu (jedna z najmłodszych, bardzo zdolna), Maya Gibelli 10 kyu ( konsekwentnie dąży do mistrzostwa), Mieszko Rączkowiak 10 kyu, Igor Palicki 10 kyu, Wojtek Cieślicki 9 kyu, czy Hubert Gościński 8 kyu.

fot. KFC, MDK nr 2

Następny rok szkolny

W przyszłym roku szkolnym zajęcia będą się odbywały według nowego planu, który zostanie podany na początku września. Grupa naborowa będzie miała zajęcia 2x w tygodniu - szkolne 45 min.; grupa kontynuująca również 2x w tygodniu, ale 90 min. Dodatkowo, w ramach wyrównania poziomów zajęcia będą się odbywały (najprawdopodobniej) w soboty.

W przyszłym roku szkolnym zajęcia będą się odbywały według nowego planu, który zostanie podany na początku września. Grupa naborowa będzie miała zajęcia 2x w tygodniu - szkolne 45 min.; grupa kontynuująca również 2x w tygodniu, ale 90 min. Dodatkowo, w ramach wyrównania poziomów zajęcia będą się odbywały (najprawdopodobniej) w soboty.

fot. KFC, MDK nr 2

Od 22 września br. przyjmowane są wnioski na zajęcia stałe w MDK nr 2, w tym do sekcji karate (obowiązuje system Vulcan). Ogłoszenie przyjętych (i nieprzejętych) kandydatów – do 9 września br. Rodzice smoków kontynuujących naukę wypełniają WNIOSEK o KONTYNUACJI (można ściągnąć z systemu Vulcan).

fot. MDK nr 2, KFC

Do grupy początkującej przyjmowane są dzieci od 6 lat (od 5 lat kierunkowo uzdolnieni). Pracujemy z dziećmi i młodzieżą (przed pandemia także z dorosłymi) o różnym stopniu zaawansowania, a także z wadami postawy. Obowiązuje jednak zaświadczenie od lekarza - o braku przeciwwskazań dziecka do uprawiania karate.

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor sztuk waki

Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 – zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Tak naprawdę przygoda z fotografią, nawet dla fotografa amatora nie kończy się wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole. To samo dotyczy uczniów Koła Fotografii Cyfrowej z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. Dziś podsumowujemy ich rok pracy (nadal) w warunkach obostrzeń pandemii koronawirusa.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Koło Fotografii Cyfrowej w MDK nr 2 działa  już dwa lata,  w tym okresie uczniowie nauczyli się podstaw fotografii, a w szczególności dowiedzieli się o:  zasadzie trójpodziału,  komponowaniu zdjęć, tzw. złotej godzinie (niebieskiej godzinie w fotografii), błędach początkującego fotografa czy fotoreportażu. Każdy z nich miał różne aparaty cyfrowe, ale już nieraz mówiliśmy, że to "czarodziejskie pudełko" samo zdjęć nie robi, tylko... fotograf. Owszem, późniejsi zawodowcy używają coraz lepszego sprzętu, bardzo drogich obiektywów (teleobiektywów), ale liczy się – przede wszystkim – wiedza fotografa.
To samo zdjęcie zrobione przez amatora i fotografa z większym doświadczeniem (nie mówiąc o zawodowcach), zauważy niemal każdy. Tu, inwencja twórcza (różne perspektywy, sposób kadrowania, głębia ostrości, bokeh, dobór ISO  czy balans bieli - odgrywają dominująca rolę. Trudno się tego nauczyć, typowym dla początkujących "pstrykaniu",  czy przeczytaniu kilku książek, ale praktyka, podpatrywanie mistrzów fotografii dają w końcu efekty.

fot. KFC MDK nr 2

Warto dodać, iż kilku z uczniów KFC MDK nr 2 zdobyło już nagrody i wyróżnienia np. w konkursie „Z Marianem Rejewskim w tle” (Wojtek Banaszkowski, Ola Podroikina, Oliwier Derkowski, Kornel Kłomski czy Fryderyk Wieliczko. To ich pierwszy sukces, ale nie ostatni.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Wielu z fotoamatorów prowadzi już własne blogi, publikuje zdjęcia w Internecie, dokumentuje piękną – naszym zdaniem – Bydgoszcz. Warto dla takich momentów w życiu dowiedzieć się więcej o swoim mieście, dzielnicy (Szwederowo, Górzyskowo czy  Błonie), historii grodu nad Brdą. Nauczyciele tylko w tym pomagają, zwracają uwagę na detale, uczą patrzeć obiektywem kamery, jak choćby podczas sesji w "Dolinie 5. Stawów" na Szwederowie, czy w Silverado City w Bożejewiczkach k. Żnina. Najlepsi bowiem pojechali tam w nagrodę, a przy okazji zrobili swój pierwszy fotoreportaż.  

fot. KFC MDK nr 2 / Mikołaj Schmidt, jeden z bardzo utalentowanych , młodych fotoamatorów

Do tematu fotografii będziemy wracać, bo fotografia jest piękna, twórcza, zastępuje - co najmniej - 1000 słów, a  przede wszystkim kształtuje osobowość przyszłego zawodowca.

„Fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego, w zwykłym miejscu… Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, raczej z tym jak to widzimy" – powiedział Elliott Erwitt

Krzysztof Golec, MDK nr 2
nauczyciel fotografii cyfrowej

I Ogólnopolski Konkurs Ekologiczno- Plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej “Ptasi hotel- domek dla rajskiego ptaka” – sprawozdanie

W dniu 11 czerwca 2022 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbył się wernisaż i wręczenie nagród w I Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno- Plastycznym dla dzieci i młodzieży szkolnej
„PTASI HOTEL - DOMEK DLA RAJSKIEGO PTAKA”
poprzedzony warsztatami ornitologicznymi „PTASIE RADIO”.

fot. Małgorzata Lewandowska

Projekt zrealizowano w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego

Na konkurs wpłynęło 236 prac, w tym 201 w kategorii „DOMEK DLA RAJSKIEGO PTAKA”- prace plastyczne i 35 w kategorii „PTASI HOTEL”- prace przestrzenne (budka lęgowa).

fot. Małgorzata Lewandowska

Uczestnicy konkursu reprezentowali placówki  z: Czarnej Białostockiej, Gdyni, Gdańska, Wiślicy, Krakowa, Lublina, Będzina, Haczowa, Konina, Łomży, Uchania, Warszawy, Krasnegostawu, Zakopanego, Łodzi, Jaworzna, Ligowa, Osówca, Chełma Śląskiego, Tarnobrzegu, Czeladzi, Ocieka, Hrubieszowa, Płomnic, Torunia, Biłgoraja, Trzcianki, Katowic, Zgierza, Obrazowa, Białych Błot oraz Bydgoszczy.

fot. Małgorzata Lewandowska

Prace w kategorii: „DOMEK DLA RAJSKIEGO PTAKA” oceniano w dwóch grupach wiekowych: do 6 lat i 7-9 lat. Natomiast w kategorii „PTASI HOTEL” w grupach:10-12 lat i 13-15 lat.

fot. Małgorzata Lewandowska

Jury oceniając prace doceniło indywidualne podejście do tematu oraz przygotowanie prac z dużą dozą wyobraźni, z pomysłem, wielobarwnych i oryginalnych. Podkreśliło również widoczną wiedzę uczestników na temat ptaków, ich miejsc lęgowych, co zauważalne było w pracach przestrzennych - budkach.

fot. Małgorzata Lewandowska

Nie zostało ocenionych przez jury 9 prac z uwagi na przekroczenie w zgłoszeniu kategorii wiekowej oraz 8- na przekroczenie terminu zgłoszenia. Zadecydowano jednak, że zostaną one zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej. / protokół z obrad jury z listą laureatów znajduje się na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2/

fot. Małgorzata Lewandowska

Wernisaż został poprzedzony warsztatami ornitologicznymi „PTASIE RADIO”, które poprowadził pracownik Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy – pan Marek Lewiński.

Nadesłane na konkurs budki lęgowe dla ptaków, zgodnie z zapisami regulaminu konkursu, zostały umieszczone na drzewach na terenie MDK2.

fot. Małgorzata Lewandowska

W rozdaniu nagród uczestniczyło jury Konkursu: p. Maria Kwiatkowska- artysta plastyk – przewodnicząca, p. mgr inż. Marek Lewiński - pracownik bydgoskiego ZOO, p. Bogna Blachowska – sekretarz, koordynator projektu p. Małgorzata Lewandowska oraz dyrektor ds. pedagogicznych MDK2 p. Dorota Przywara- Kaps.

fot. Małgorzata Lewandowska

Organizatorów konkursu ucieszyło spotkanie z laureatami spoza Bydgoszczy. Gościliśmy dzieci z Gdańska, Trzcianki i Tarnobrzega.

fot. Małgorzata Lewandowska

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, lornetki, przybory plastyczne, okolicznościowe kubki oraz wejściówki do bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego.
Nagrody nie odebrane na wernisażu zostały przesłane pocztą.

fot. Małgorzata Lewandowska

Całość wernisażu odbyła się w „ptasich klimatach”. Z pomocą przyszedł nieoceniony  Julian Tuwim ze swoim PTASIM RADIEM oraz… ptaki z mazurskich lasów i pól (specjalne nagranie).

fot. Malgorzata Lewandowska

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tegorocznego konkursu za przygotowanie interesujących prac oraz Opiekunom Artystycznym, pod kierunkiem których zostały wykonane. Zachęcamy do dalszego tworzenia i zabawy „ze sztuką”.

fot. Małgorzata Lewandowska
fot.Małgorzata Lewandowska

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci’ 2022” – fotoreportaż

MDK 2, 9 czerwca br. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana - wespół z Radą Osiedla Szwederowo i Górzyskowo - zorganizował coroczny festyn z okazji Dnia Dziecka.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / dyr. Łętocha "Szwederowiak Roku"

Choć pogoda spłatała psikusa, bo były momentu, że dość intensywnie padało, to jednak "przecierające" się słońce pozytywnie zaskoczyło wszystkich. Licznie zgromadzeni goście, rodzice, dziadkowie, jak również dzieci wraz ze swoimi nauczycielami, nie mieli okazji by się nudzić. Było gorąco – dosłownie i w przenośni – tematycznie, a przede wszystkim energetycznie. Dlaczego, bo atrakcje goniły atrakcje, a liczba wystawców biła wszelkie rekordy.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / loża VIP-ów

Wśród zaproszonych gości i VIP-ów byli:  wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, Aleksander Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo z małżonką, ks. proboszcz Ryszard Pruczkowski - z parafii pw. Bożego Ciała, Janina Głogowska, przedstawicielka RO Górzyskowo, Bernadeta Różańska-Majchrzak - pełnomocnik prezydenta, Alicja Araszkiewicz - Centrum Zdrowia Araszkiewicz,  Jerzy Kufel - członek zarządu Rady Osiedla Szwederowo, Janusz Czwojda i Jan Gaul – radni Miasta Bydgoszczy, Marta Muzolf - Dyrektor Przedszkola nr 11, Lidia Łatuszyńska – Dyrektor Przedszkola Muminki, Lech Różycki – firma LECH.

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK2

Cenne statuetki „Honorowego przyjaciela MDK nr2” odebrali: Danuta Deja - członek zarządu Rady Osiedla Szwederowo, Alicja Araszkiewicz - "Centrum Zdrowia Araszkiewicz" i radna Miasta Bydgoszczy, Wojciech Skorupa - Dyrektor Handlowy Honda/Mazda Bydgoszcz (z powodu choroby nagrodę odebrała Ewelina Dzięcioł Mazda „Kasai” Bydgoszcz), Janusz Czwojda – radny Miasta Bydgoszczy oraz Dagmara i Marcin Jasińscy.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Jak każdego roku, wręczono również statuetki „Honorowego uczestnika MDK nr2”. Otrzymali je Oliwia i Julia Haglauer oraz Ilona Dziergawka.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2 KFC

Napięty program, scena wypełniona najmłodszymi artystami
Rzeczywiście, dzieci zaprezentowały na scenie bardzo rytmiczne, energetyczne programy przygotowane wraz z nauczycielami.  Dzień Dziecka był także przeglądem dokonań najmłodszych w tym roku szkolnym.

Zanim rozpoczęły się uroczystości, dostojne przemowy zaproszonych gości i VIP-ów prowadząca – Justyna Superczyńska-Szarata – zaprosiła najmłodszych do minimaratonu przedszkolaka.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Nieco później, ostro i z przytupem, a raczej z akordeonem wystąpił jeden z zaproszonych artystów - Jurek Paterski. To zasłużony i wielokrotnie nagradzany muzyk, który rozkręcił widownię. W programie muzyka pop, standardy jazz, musette, a także śpiew.

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK2

Po występie Jurka Paterskiego wystąpił zespół Spiro 1, Spiro 2, Spiro 3 – opiekunowie - panie Aneta Hoffmann i Sandra Piekarska. Młodzi, ale bardzo zdolni tancerze dostali gromkie brawa. Warto dodać, że taniec w "emdeku" jest oczkiem w głowie samej Pani Dyrektor, praktycznie z każdych zawodów tanecznych młodzi i nieco starsi tancerze przywożą puchary, nagrody czy dyplomy.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Najmłodsze dzieci z koła Rytmiki wystąpiły z piosenką „Taniec Mai”, a zespół wokalno-taneczny „Vivere” w układzie „Zacznij od Bacha” (opiekun pani Mirosława Jurgiel).

fot. Oliwier Derkowski, MDK2 KFC

Dynamiczna formacja Zumby pod kierownictwem Emilii Okońskiej wystąpiła w oryginalnym programie - Zumbaludki – grupa młodsza, w utworze „Zwierzogród”, zaś grupa starsza   Zumbastars  w utworze „Rampampam”. 

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK2 / warsztaty plastyczne to mocna strona nauczycielek i dzieci MDK nr 2

Kolejni artyści to 6- latkowie z Przedszkola MUMINKI, później zespół Kontra VIII – układ „Na dzień dobry” oraz  Konta VII, jak zawsze w oryginalnych przebraniach (opiekun wicedyrektor Dorota Przywara-Kaps).

Teraz na scenę wkracza pani  Hanna Żółkoś ze swoimi artystami. Zespół AGA wykonał utwory  „Świat to muzyka”, „Kapelusze mają dusze”, zaś zespół Melodynki utwór „Tabliczka muzyczka” oraz  „Mama wszystko wie”. W ucho wpadł rytmiczny utwór „Urodzinowy prezent” oraz  „Róża i jeż”.

Powoli młodzi artyści kończyli występy, ale nie mogło zabraknąć zespołu Magic-Group w utworze  „Rudy rydz”, przy akompaniamencie pani Ilony Chojnackiej. 

fot. Oliwier Derkowski, MDK2, KFC

Na koniec crème de la crème i występ kolejnego zasłużonego artysty Krzysztofa Filasińskiego. Ten znany, bydgoski artysta, wokalista, obdarzony aksamitnym barytonem i filingiem - podobnym, jak u Krzysztofa Krawczyka, wykonał kilka utworów z repertuary byłego frontmana Trubadurów. 

- Kolejny udany występ naszych dzieci, dobrze dobrany program i jednocześnie przegląd dokonań w kończącym się roku szkolnym - powiedział dyr. Adam Łętocha, Dyrektor MDK nr2

fot. Oliwier Derkowski, MDK2, KFC

 - Rzeczywiście, słońce zaświeciło dla wszystkich dzieci, nie mogło być inaczej. Ten rok był trudny, ale mamy nadzieję, iż pandemia odejdzie w zapomnienie - zakończył dyr. Łętocha

Mazda "Kasai Motors" Bydgoszcz
Od kilku już lat autoryzowany Salon Mazdy i Hondy prezentuje swoje nowości. Ale nie wszyscy wiedzą, że jest jednym ze sponsorów konkursów plastycznych o tej japońskiej marce. W tym roku na plac "emdeku" - bezszelestnie - wjechały ikony - w pełni elektryczna  MX-30 oraz Mazda 2.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

W tym roku - w pełni elektryczna  Mazda MX-30 oraz Mazda 2 zadały szyku, niemal kaśdy chciał zasiąść za kierownicą.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / konkurs i japońskiej marce, jak zawsze , zgromadził dużą liczbę uczestników

Panie Ewelina Dzięcioł i Klaudia Kołodziejczak nie tylko promowały te błyszczące oryginalnym lakierem modele, ale także wręczyły nagrody dla najmłodszych artystów, takich jak: Filip Gierszewski (4 lata), Wiktoria Szafran–Maciejewska (9 lat), Pola Żywicka (10 lat). Były też  wyróżnienia (Lidia Składaniec, Kacper Kaliszewski i Zosia Janer).

fot. Ewa Wolniewicz

Sekcja karate MDK nr2
W tym roku, u zmierzchu pandemii – przynajmniej taką mamy nadzieję – na boisku wielofunkcyjnym MDK nr 2 wystąpiły najmłodsze smoki trenujące dopiero od września 2021 roku i grupa kontynuująca naukę z lat ubiegłych. Rodzice mogli zobaczyć różnicę pomiędzy rocznikami, a przede wszystkim przekonać się, jak najmłodsze smoki „przemieniają się z larwy w pięknego motyla”.

fot. Ewa  Wolniewicz

Instruktorem tak licznej grupy dzieci jest sensei Krzysztof Golec, 3 Dan, asystentem senpai Bolesław Kozłowski, 3 kyu.

fot. Krzysztof Golec / Zosia Wolniewicz, jedna z najmłodszych smoczyc sekcji karate


Turniej  szachowy
Tradycyjnie już odbył się również „Rodzinny Turniej szachowy”. Dwuosobowe zespoły rywalizowały o puchar i atrakcyjne nagrody rzeczowe, przy ciepłym i zimnym poczęstunku oraz ze słodyczami i napojami. Udział wzięła rekordowa liczba zespołów. Szczegółowe wyniki na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_3282/

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Jak niemal każdego roku, smaczną i zimną wodę pitną zabezpieczyły - w firmowym beczkowozie obsługiwanym przez wolontariuszy z klasy mundurowej Zespołu Szkół Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego - „Miejskie Wodociągi i Kanalizacja”. 

Wystawcy
Jak powiedzieliśmy,  w tym roku było ich dużo więcej niż zwykle. Wymieńmy zatem to, co przyciągało uwagę najmłodszych i ich rodziców: dmuchane pałace i zjeżdżalnie, jazda konna, zwierzęta (króliki, kury, kuce), wata cukrowa, malowanie twarzy, stoiska ze słodkościami. Nie mogło też zabraknąć tortu (szefowała tu Arleta Murawska), grilla z kiełbaskami (Anna Grzybek-Korzeniewska, Krzysztof Kaps, Janusz Adamczyk, Andrzej Łassa).

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Z drugiej strony emdekowskiego placu rozlokowano cały warsztat plastyczny, z konkursami, malowankami, wycinankami. Tu pracowały z dziećmi panie: Marlena Zabłocka, Małgorzata Lewandowska. Z kolei bębny stroił dzieciom najlepszy geograf wśród bębnistów i najlepszy bębnista wśród geografów. O języku hiszpańskim i ciekawostkach opowiadała pani Aleksandra Majer, a pani Katarzyna Mikołajczak rozszyfrowywała z dziećmi rebusy matematyczne. Nie wszyscy wiedza pani Kasia to także licencjonowany ratownik medyczny.

Była też wojskowa grochówka, pajda chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Pycha!

Koło fotografii cyfrowej MDK-u
Już drugi rok w "emdeku' prowadzone są zajęcia z fotografii cyfrowej", a uczniowie już zdobywają nagrody i wyróżnienia np. w konkursie "Z Marianem Rejewskim w tle". W tym konkursie aż piątka młodych fotoamatorów zdobyła uznanie regionalnej komisji konkursowej. Wśród zaprezentowanych prac Czytelnik znajdzie również te wykonane przez Oliwiera Derkowskiego, utalentowanego fotografa i... filozofa. Prace innych amatorów z KFC prezentowaliśmy z okazji wiosny, z "Doliny 5. stawów" czy pierwszych "emdekowskich" kwiatów.

Takie wydarzenie, jak to z okazji Dnia Dziecka nie mogło się odbyć bez sponsorów, od lat wspomagających tę placówkę. Wśród nich byli:

Pani Barbara Bernasińska prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja – prezes Stanisław Drzewiecki;

"ProNatura" – prezes Konrad Mikołajski;

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji – pan Wojciech Nalazek;

Pianki CIECH – prezes Michał Budzyński;

Janusz Czwojda - radny Rady Miasta Bydgoszczy;

Robert Kufel - radny Rady Miasta Bydgoszczy;

Pani Alicja Araszkiewicz, dyrektor Centrum Zdrowia Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”;

Rada Osiedla Szwederowo i Rada Osiedla Górzyskowo - obecni byli Aleksander Deja RO Szwederowo i Janina Głogowska RO Górzyskowo (przedstawiciel);

Niepubliczne Przedszkole MUMINKI - pani dyr. Lidia Łatuszyńska i SERDUSZKO - pani dyr. Marta Muzolf;

Szkoła Podstawowa nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi, ul. Czackiego - dyr. Grażyna Zielińska; 

Państwo Gizela i Janusz Berneccy - firma JAN GIZ;

Pani Beata Wójtowicz -  dyrektor Międzynarodowej Szkoły SOKRATES

Pan Wojciech Skorupa dyrektor handlowy - HONDA i MAZDA Autoryzowany Salon Samochodowy w Bydgoszczy;

Pan Jacek Maleski - dyrektor firmy Fronhoffs Polska;

Zarząd ENERIS PROECO – ul. Wojska Polskiego 65, pan Józef Bachowski, prezes

Pani Renata Widera - dyrektor hipermarketu CASTORAMA ul. Szubińska;

Carrefour – Fordon;

Leroy Merlin, ul. Toruńska 101 - obecny był dyr. Czesław Pranczk i pani Magdalena Nowacka ;

Candy Way - pani Agata Goba;

Pan Dariusz Grochola, właściciel firmy „ Prawdziwy chleb Zamość”;

Piekarnia-cukiernia BATON, SIÓDMIAK, KAROLCZAK z Bydgoszczy;

Zakłady mięsne PROSIACZEK;

Państwo Kwiecińscy, właściciele mięsnych sklepów firmowych;

Jolanta i Jarosław Błażejewscy właściciele Delikatesów mięsnych "Błażej";

Pan Wiesław Paczkowski,  Hurtownia sportowa PAAK;

Market Netto – ul. Bielicka;

Księgarnia Arabeska ul. M. Konopnickiej, pani Jolanta Tobolewska;

BORPA - pani dyr. Barbara Domagała;

SIMPLE – doradztwo kredytowe i nieruchomości - pan Jakub Łepek;

Zespół Szkół Fryzjerskich – ul. Nakielska 11 - dyr. Andrzej Wojtyna;

Państwo Wasilewscy CHATA POLSKA – ul. Ugory;

Delikatesy u Jacka – ul. Leszczyńskiego 104;

Delikatesy u Andrzeja – ul. Leszczyńskiego 104;

Sklep warzywniczy, ul. Ugory -  Patrycja i Marcin Ciemny, ul. Ugory;

Zespół Zarządzania Energią w Bydgoszczy, koordynator Tomasz Bońdos.

Dyrekcja MDK nr 2, nauczyciele i dzieci dziękują Radzie Osiedla Szwederowo i Górzyskowo oraz wszystkim sponsorom za pomoc w zorganizowaniu i dofinansowaniu tego ważnego dla najmłodszych wydarzenia.

Autor: Krzysztof Golec, MDK2
zdjęcia: Oliwier Derkowski, Krzysztof Golec

Wycieczka dzieci z MDK2 do Western Silverado City – Dziki Zachód, inny niż znacie

Miasteczko Western Silverado City w Bożejewiczkach k. Żnina wraz z aktorami tego widowiska, zaprosiło dzieci i młodzież Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. To była dla wszystkich niezapomniana podróż w czasie do odległej Ameryki - do czasów gorączki złota, napadów na banki i pojedynków rewolwerowców.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2

Praktycznie wszystkie epizody znane z Dzikiego Zachodu i kultowych filmów z Johnem Waynem elektryzowały "emdekowską" młodzież, która pojechała do Western City w nagrodę za całoroczne osiągnięcia. Choć zacinający deszcz padał z małymi przerwami, kowboje i rewolwerowcy nie odpuszczali. Napad na bank, popisy żonglerki na koniach, kowbojski kapelusz i lasso, pojedynki rewolwerowców wypełniły czas do samego końca.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2

Wszystkie główne inscenizacje zobaczycie w naszym fotoreportażu, który opracowali uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK2 starając się wiernie odtworzyć główne wątki programu; czasem zaskakujące i - z przymrużeniem oka - nie bardzo pasujące do Dzikiego Zachodu.

Więzienie
Historia opowiada o matce - o zgrozo - która zamknęła swojego syna i innych zbiegów w więzieniu. Później przybiegł niby Zorro i przedstawił jako Jan Sebastian. To była śmieszna historia, ponieważ Zorro zaprzyjaźnił się z klucznikiem i go wykorzystał stosując znany z wielu książek fortel. Klucznik, nie podejrzewając podstępu, otworzył wszystkie cele… Było śmiesznie filmowo i energetycznie.

fot. Mirosława Jurgiel, MDK2

Napad na bank
Typowa akcja niemal we wszystkich westernach, ale teleportowana do obecnych czasów. Akcja ta polegała na tym, że bandzior chciał wyłudzić spadek po ojcu. Do wyłudzenia potrzebny był podpis jego brata, a podpisał się na tym dokumencie… Pan Dyrektor MDK2, chyba nie podejrzewając podstępu.

fot. Mrosława Jurgiel, MDK2

To jednak nie wszystko, musiał być dreszczyk emocji. Kompan bandziora napadł na ochroniarza w banku, jak w słynnym filmie „Point Breakrak” z Patrickiem Swayze. Gdy uciekał z banku z dolarami w garści, wysadził zamknięte drzwi laską dynamitu. Zabawna historia, dzieci zapamiętały wybuch i… Pana Dyrektora!

Liczne atrakcje
Na Dzikim Zachodzie nie mogło zabraknąć listu gończego (z nagrodą 5 tys. dolarów). Były też jazdy na koniu i kucykach dla maluchów. Strzelanie z rewolwerów to styl życia rewolwerowców, a popisy ekwilibrystyki pokazały b.dobre przygotowanie kowbojów do pokazu.

fot. Mirosława Jurgiel, MDK2

Teren Silverado City wybrano z pomysłem i kolejnym planami na rozbudowę, myśląc o dzieciach, dlatego organizatorzy dali szansę milusińskim na spełnienie marzeń ze słynnej powieści Karola Maya "Winnetou". Były strzały z rewolweru (do tarcz), rzuty tomahawkami, rzut podkową, a minizoo dopełniło napięty program wycieczki.

 •   Obiad był pyszny. Rosół z kury i udko z kurczaka w panierce z frytkami – podkreślali uczestnicy wycieczki
 •   Pogoda nam nie dopisała, jednak przelotne deszcze i lekkie słońce nie zakłóciły przebiegu widowiska. Wrażenia mamy bezcenne, humory poprawiały się jeszcze przed pysznym obiadem, powróciliśmy pełni wrażeń – skomentował dzień spędzony w Bożejewiczkach Oliwier Derkowski, KFC MDK2

Wycieczka została zorganizowana przez Dyrekcję MDKnr 2 w Bydgoszczy oraz Radę Osiedla Szwederowo. Obecnych było czterdziestu troje uczestników, opiekunowie i Pan Dyrektor.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2

Kierownik wycieczki – dyrektor Adam Łętocha

Opiekunowie:

Mirosława Jurgiel
Małgorzata Lewandowska
Justyna Superczyńska-Szarata
kierownik wycieczki: dyr. Adam Łętocha

Autorzy: Oliwier Derkowski, Mikołaj Schmidt, Wojtek Banaszkowski
Kolo Fotografii Cyfrowej MDK2

Uczestnicy wycieczki wraz z Rodzicami dziękują Radzie Osiedla Szwederowo za dofinansowanie wyjazdu.

MDK2: XIV Przegląd Piosenki Żeglarskiej

Bydgoszcz, 21 maja, br. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbył się XIV Przegląd Piosenki Żeglarskiej. Wzięło  w nim udział 12 podmiotów wykonawczych  z naszej placówki wychowania pozaszkolnego oraz z Zespołu Szkół z klasami mundurowymi.

fot. MDK2

Ta bardzo udana impreza została bardzo wysoko oceniona przez szacowne jury, które przysłuchiwało się rytmicznym szantom.

fot. MDK2

Przegląd piosenki żeglarskiej bardzo zaciekawił i uszczęśliwił występami licznie zgromadzonych słuchaczy obecnych na „emdekowskim” występie. Na zakończenie imprezy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, szantowe statuetki,  był też słodki poczęstunek.

fot. MDK2

Szanty - stanowią nierozerwalny element kultury i tradycji żeglarskiej. Badacze sądzą, że prawdziwy rozkwit pieśni żeglarskich nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz z rozwojem wielkich żaglowców i długich wypraw morskich.

Anna Grzybek-Korzeniewska, MDK2
Ilona Chojnacka, MDK2

Dzień Matki – wyjątkowe życzenia od uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK2

Dzień Matki, to święto jedyne w swoim rodzaju – wyjątkowe i obchodzone chyba w najpiękniejszej porze roku. Można zadać pytanie, dlaczego właśnie w tym dniu doceniamy Matki za: mozolny trud włożony w opiekę nad latoroślami, wsparcie w chwilach słabości, troskę w chorobie, a przede wszystkim matczyną miłość?

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Dzieci z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana przygotowały na tę okazję prezent specjalny – wykonały kolaż pierwszych kwiatów wiosennych, także tych zauważonych w "emdekowskich" kwietnikach.

Z życzeniami dla wszystkich MAM - uśmiechu i pokonywania trudności w tych ciężkich chwilach! Ale to nie wszystko, dlatego poprosiliśmy o więcej:

Ona mi pierwsza pokazała Księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka,
a czarna suknia matki szumiała
jak Morze Czarne –
K. I. Gałczyński „Spotkanie z matką”

fot. Kolo Fotografii Cyfrowej MDK2

Prace uczniów KFC możecie już podziwiać, a od nowego roku szkolnego warto się zainteresować sztuką fotografii. To niby proste, ale też skomplikowane. Najlepsi niemal całe życie poświęcają fotografii. A Wy?

Tym razem pokazujemy też nieco inne prace, które mogą zainteresować lub hipnotyzować wielu (a może niewielu). Matka daje życie, tak samo dzieje się w przyrodzie, co pokazujemy (malujemy) oczami dzieci.

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Prace na Dzień Matki pod kierunkiem nauczyciela wykonali:
uczniowie z KFC MDK2 - Ola, Wojtek, Mikołaj, Kajetan, Oliwier, Kornel, Fryderyk, Alicja

Graffiti: kolejna sesja fotograficzna uczniów z KFC Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy

Graffiti jest obecne w naszej kulturze jak Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze czy Śląsk, aczkolwiek znacznie później pojawiło się na firmamencie, przynajmniej w Polsce.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / Wojtek, Oliwier, Kajetan, Fryderyk, Mikołaj, Kornel

Powinniśmy jednak powiedzieć, że choć niemal wszyscy kochają oba zespoły, to nie wszyscy widzą w graffiti sztukę. Jednak temat ten dla młodzieży jest na czasie.
Dziś pokazujemy kolejną sesję fotograficzną uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

fot. Fryderyk Wieliczko, MDK2

Graffiti często kojarzy się z młodymi ludźmi z kręgu tzw. subkultury, mających za narzędzie główne atomizery z różnokolorowymi farbami. Niektórzy mówią, że to margines społeczny, wandale, ludzie ulicy. Jednak to taka łatka przyszyta ludziom zwanych writers lub po prostu graficiarzami. Niestety często takie „malunki” istnieją w przestrzeni publicznej np. fasady budynków, wagony metra, wielkopowierzchniowe mury, a nawet wagony Pendolino. W wielu przypadkach to proceder karalny, ale dość trudno złapać na gorącym uczynku „artystę” z pojemnikiem ze sprejem.

fot. Kornel Kłomski, MDK2

Od tamtych czasów graffiti ewoluowało, wielu znanych artystów jest widocznych w przestrzeni publicznej i tworzy na zamówienie. Dziś mamy wiele innych ciekawych murali w naszym mieście: Marian Rejewski i Enigma, Tomasz Gollob na Miedzyniu (namalowany przez Bartka Bujanowskiego, artystę streetartowego) czy trójwymiarowy mural widziany z okna tramwaju na trasie od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego.

fot. Kornel Kłomski, MDK2

Uwaga: podczas zdjęć murali w wąskich przejściach blokowiska ul. Gackowskiego użyliśmy obiektywu typu "rybie oko" 8 mm.

Autorzy: Wojtek, Kornel, Mikołaj, Kajetan, Fryderyk, Oliwier
uczniowie kola Fotografii cyfrowej w MDK2

Wiosna już za pasem – z aparatem w Dolinie Pięciu Stawów

Coraz bliżej wiosny, a o tym przekonały nas pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi - inaczej śniegułka, śnieżyczka.  Zdjęcia wykonali - w pierwszej przedwiosennej sesji fotograficznej – uczniowie  Koła Fotografii Cyfrowej z MDK2 w Bydgoszczy im. dra Jordana.

fot. Aleksandra Podroikina

W ostatnią sobotę lutego wybraliśmy się  na małą sesję fotograficzną do Doliny Pięciu Stawów w bydgoskiej dzielnicy Górzyskowo. Szukaliśmy pierwszych oznak wiosny... Jak się okazało znaleźliśmy,  co najmniej,  kilka ciekawych akcentów, w tym pierwsze promyki słońca, przebiśniegi, dzikie kaczki i łatające nad głowami gołębie.

fot. Mikołaj Schmidt

Był także stary zabytkowy folwark czekający na nowego właściciela (dziś ruina do remontu), były stawy z lustrzaną taflą, w której odbijał się dawny budynek bydgoskiego Fotonu, były krzewy ozdobne z charakterystycznymi owocami, a nawet  zasuszone szyszki olchy.

fot. Fryderyk Wieliczko

Śnieżyczka (łac. Galanthus nivalis), przebiśnieg, inaczej śniegułka, wszystkim kojarzy się ze śniegiem; ale śniegu już od kilku tygodni nie było w naszym mieście.

fot. Oliwier Derkowski

Wykorzystaliśmy też kilka sztuczek fotograficznych, jak: lustrzane odbicie w wodzie dawnego budynku Fotonu czy szukających weny twórczej młodych adeptów sztuki fotografii.

fot. Fryderyk Wieliczko

Na trasie wędrówki był też  zapomniany poniemiecki folwark, często nazywanym folwarkiem Goryczkowo (czasem "Pod lipą")  przy Dolinie Pięciu Stawów. Dziś, opuszczony zabytek czeka na lepsze czasy i nowego właściciela.

fot. Wojtek Banaszkowski
fot. Mikołaj Schmidt
fot. Aleksandra Podroikina

Zdjęcia i tekst: uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej MDK2
Oliwier, Fryderyk, Aleksandra, Mikołaj, Wojtek

Fotoreportaż z zakończenia półkolonii zimowych – MDK2 grupaVI

„Zimowe rozmaitości”, to główne hasło zajęć półkolonijnych w grupie VI pod kierunkiem Arlety Murawskiej w dniach  24-28 stycznia br. Zajęcia były mocno urozmaicone, aktywne, energetyczne dla półkolonistów.

fot. Krzysztof Golec

Plan zajęć była tak opracowany,  aby uwzględnić niemal wszystkie kaprysy zimy (i obostrzenia dot. COVID-19). To ona rozdawała karty, a topniejący dość szybko śnieg i dodatnie temperatury uniemożliwiły lepienia bałwana na boisku wielofunkcyjnym. Był też wariant alternatywny na psikusy zimy. Zaproszeni do "emdeku"  goście (prelegenci, instruktorzy) zainteresowali dzieci dość zróżnicowanymi tematami - od bezpieczeństwa na ślizgawce (na niestrzeżonym akwenie), zachowania się  w obliczu agresywnego psa, aż do tańca i udzielania pierwszej pomocy.

fot. Krzysztof Golec

W pierwszym dniu gościliśmy funkcjonariuszy policji z psem tropiącym. Funkcjonariusz (pan i jednocześnie przewodnik) psa bardzo ciekawie opowiedzieli o pracy psów policyjnych, a w tym przypadku owczarka belgijskiego szkolonego do tropienia (wykrywania śladów) osób mających konflikt z prawem, a także tych zwykłych ludzi np. zabłąkanych w lesie czy uwięzionych pod gruzami. Węch psa ma ok. 100 mln komórek węchowych, w zależności od rasy i wielkości czworonożnego przyjaciela. Przypomnijmy, człowiek zwykle ma 5-6 mln takich komórek. Wszystkie dzieci  chciały też poznać przeznaczenie i wyposażenie wnętrza radiowozu do przewożenia psów tropiących, ratowniczych, patrolowych czy do szukania narkotyków. Pani policjantka, na koniec, podarowała dzieciom smycze i odblaskowe bransolety, pozwoliła też zasiąść na prawym fotelu.

fot. Krzysztof Golec

Tuż po wizycie funkcjonariuszy do "emdeku" przyjechał patrol policji – ratowników wodnych. Funkcjonariusze pokazali kilka sposobów ratownictwa. Zimą, najczęściej dochodzi do załamanie lodu, a nieszczęśnik wpada w panikę. Konsekwencją jest szybka utrata temperatury ciała i znaczne spowolnienie pulsu. Trzeba się spieszyć, aby fachowa pomoc zdążyła na czas, zwykle to zaledwie 15 min. (i szans na przeżycie).

fot. Krzysztof Golec

Codziennym elementem zajęć było tzw. przywitanie dnia „na sportowo”, ćwiczenia gimnastyczne i szybkościowe, które prowadził instruktor sztuk walki. To dobry wstęp do nauki karate, rozwijania odruchów obronnych czy ogólnej sprawności fizycznej. 

fot. Krzysztof Golec

W drugim dniu dzieci obejrzały premierę filmową „Sing2” w reż. Gartha Janningsa. Świetny film, jeszcze lepsze dialogi, przebojowa muzyka w wykonaniu jednego z głównych bohaterów Clay'a Calloway'a (doskonały dubbing Bono).

fot. Krzysztof Golec

W planie były też opowieści o polskich zamkach o pałacach (zamek Krzyżtopór w Ujeździe, pałac Ostromecko, pałac w Lubostroniu). Niewielu wie, iż  zamek Krzysztofa Ossolińskiego w Ujeździe był w swoim czasie największym i najbardziej prestiżowym zamkiem w Europie, później miejsce to zajął Wersal.

fot. Krzysztof Golec, zamek Krzyżtopór (ruiny umocnione)

Trzeci dzień to zajęcia taneczne i słynna już zumba, którą przebojowo  prowadziła pani Emilia Okońska. Były też zabawy rozwijające spostrzegawczość i pamięć fotograficzną. Kolejnym punktem programy było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Temat ten z wykorzystaniem fantoma resuscytacyjnego prowadziła pani Katarzyna Mikołajczyk, najlepszy ratownik wśród matematyków i najlepszy matematyk  wśród ratowników medycznych. Bardzo ciekawie wypadły też zajęcia (zabawy) – potyczki na słowa w języku niemieckim, które prowadziła Joanna Leśniarek.

fot. Krzysztof Golec

Dwa ostatnie dni do zajęcia plastyczne z panią Jolantą Kotlarek. Były też wyjścia na Wyspę Młyńska, przy okazji do pobliskiej cukierni, jak również  do Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK.

fot. Krzysztof Golec

Grupę VI pani Murawskiej odwiedził też gość specjalny Łukasz Biskup z Urzędu Miasta w Bydgoszczy, człowiek survivalu, czyli sztuki przetrwania w trudnych i bardzo trudnych warunkach. Jego „plecak przetrwania” posiada niezbędne elementy do przeżycia przez kilka (kilkanaście dni) na bezludnej wyspie lub w tropikalnym lesie (zestaw do rozpalania ognia, mapa i kompas, kuchenka z gazem, latarka prepersa, noże survivalowe czy zestaw do wyciągania kleszczy).

fot. Krzysztof Golec. bohaterowie filmu "Sing2"

Codziennie dzieci jadły  II śniadanie (smaczna bułka) i obiad w zestawach jednorazowych, do tego napoje.  Co ciekawe,  grupa zaczynała w pełnym składzie  swoje zajęcia i tak też  je ukończyła. Na koniec były słodkości, wyróżnienia i podsumowanie półkolonii w MDK2.
Do zobaczenie, wierzymy, że już bez obostrzeń pandemii COVID-19!

Autor: Arleta Murawska, Krzysztof Golec, MDK2

Młodzieżowy Domu Kultury nr 2 – egzaminy na pierwszy stopień uczniowski i wyższe stopnie uczniowskie w karate

Sobota, 8 stycznia br. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczął się egzamin karate w dwóch grupach (początkującej i zaawansowanej), uczęszczających na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Z powodu trwającej pandemii i obostrzeń covidowch egzamin odbył się w rygorze obostrzeń sanitarnych. Wszystkim, którzy zaliczyli trudny egzamin GRATULUJEMY!

fot. Krzysztof Golec

Teraz możemy już powiedzieć, iż to smoki i smoczyce, które ćwiczą od września 2021 roku w grupie początkującej i zaawansowanej (drugi a nawet trzeci rok) karate shotokan.
Międzynarodowa komisja w składzie: grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, prezydent Federacji IBDF Polska, mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 6 DAN Polska i mistrz Rafał Nowakowski 5 DAN, Stany Zjednoczone - przyjęła egzamin na pierwsze stopnie uczniowskie, a także na wyższe stopnie uczniowskie (3-1 kyu).

fot. Krzysztof Golec

Fizyczne korzyści - karate, często jest porównywane do baletu czy tańca. Tu ważna jest koordynacja ruchowa, jeszcze ważniejsze jest połączenie siły nóg (wysokie, dynamiczne kopnięcia) z mocnymi uderzeniami tsuki czy blokami uke.
Karate wreszcie jest też skuteczną metodą w profilaktyce leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci, a także wad postawy, o czym przypominają lekarze.

fot. Krzysztof Golec

Egzamin zaliczyli /10 kyu/:

 1. Bonin Magdalena
 2. Czaja Anna
 3. Czaja Stasiu
 4. Górnowicz Hubert
 5. Hojda Maria
 6. Jurczak Jan
 7. Kutka Maurycy
 8. Kapelewski Piotr
 9. Lewandowska Zuzanna
 10. Kuśmierczyk Antonina
 11. Lis Tomasz
 12. Łassa Oliwia
 13. Łassa Julia
 14. Maksymov Nikita
 15. Napierała Maksymilian
 16. Olejarczyk Bartek
 17. Sledz Mikołaj, 10 kyu
 18. Trusiłło Dawid
 19. Teichert Olaf
 20. Trzciński Kuba
 21. Traczyk Zofia
 22. Wolniewicz Zofia
 23. Wierzbowski Miłosz
 24. Zielińska Alicja
 25. Żmich Anna
fot. Krzysztof Golec

9 kyu

 1. Mularczyk Michał
 2. Cieślicki Bartek
 3. Cieślicki Wojtek
 4. Zbielska Michalina
 5. Mularczyk Agata
 6. Igor Palicki
 7. Rączkowiak Mieszko
 8. Kłos Natasza
 9. Antonowicz Maksymilian

8 kyu

 1. Mikołaj Skocki
 2. Gościński Hubert
 3. Gołąbiewski Oskar
 4. Kamińska Julia
 5. Runge Aleksander
 6. Żełabowski Antoni

7 kyu Mateusz Turek

Opiekę medyczną zapewniła Pani Beata Zielińska. Dziękujemy rodzicom za zrozumienie obostrzeń, w tym reżimu sanitarnego na sali i w MDK2, smokom zaś za zaangażowanie, przychodzenie na treningi (w tym treningi dodatkowe w soboty), dobre i bardzo dobre wyniki w okresie szkolenia podstawowego. Informujemy, że wszyscy rodzice obecni na zebraniu otrzymali pełną ocenę swojego smoka/smoczycy.

fot. Krzysztof Golec

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor, MDK2Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – zebranie i krótki pokaz dla rodziców w sekcji karate

Poniedziałek, 20 grudnia br. MDK2 – jak co roku w sekcji karate – w dwóch grupach, początkującej i zaawansowanej odbyło się zebranie rodziców połączone  z krótkim pokazem dokonań najmłodszych smoków. Większość z nich, to grupa początkująca 5- i 6- latki, która po trzech miesiącach nauki karate shotokan pokazała swoje umiejętności.

fot. Krzysztof Golec / zebranie i pokaz w sekcji początkującej

Jednocześnie informujemy, że egzamin na 10 kyu (biały pas) i kolejne stopnie odbędzie się 8 stycznia  2022 roku w dojo MDK2, godz. 12.00 (rozgrzewka 11.30). Obowiązują obostrzenia sanitarne, rodzice (opiekunowie prawni) przebywają na zewnątrz dojo.

Krzysztof Golec

instruktor karate, 3 DAN

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – „Piernikową nutą”, czyli kolędowanie przy brzmieniu gitary.

MDK2, sobota 18 grudnia br. „Piernikową nutą”,  czyli kolędowanie przy akompaniamencie gitary, to kolejny cykl spotkań młodych wykonawców z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 z rodzicami, opiekunami prawnymi i ich nauczycielami (wychowawcami),  w tej najstarzej placówce wychowania pozaszkolnego w mieście.

fot. Krzysztof Golec

To także mały pokaz dla rodziców, co udało się zrealizować, w okresie kolejnego semestru, nadal  w uścisku pandemii COVID-19. Całość przygotowała pani Mirosława Jurgiel, nauczycielka z MDK2.

fot. Krzysztof Golec

W sali gimnastycznej najmłodsze dzieci, w kadrze  udekorowanych choinek,  dały popis swoich uzdolnień muzycznych, tanecznych, a nieco starsi wykorzystali akompaniament  gitary do wykonywania kolęd i pastorałek. Było nastrojowo, kolorowo,  świątecznie!

fot. Krzysztof Golec

Nie zabrakło też pierników, gorącej herbaty i życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Całą resztę zobaczycie na załączonych zdjęciach.

fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec

Sponsorzy: Dol- Bis "Ogrodnictwo z tradycją", Antoni Dolny
ul. Zamczysko 14, Bydgoszcz 

Autorzy: Mirosława Jurgiel, Krzysztof Golec, MDK2

Gala wręczenia nagród z okazji Miejskiego Konkursu Fotograficznego pt. “Z Marianem Rejewskim w tle”

W  Zespole Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się gala wręczenia nagród w Miejskim Konkursie Fotograficznym pt. „Z Marianem Rejewskim w tle”, którego organizatorem głównym była  Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego w grodzie nad Brdą,  przy współudziale Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego i sponsorów.

fot. Krzysztof Golec, nagrodzeni i wyróżnieni obecni na gali

W konkursie fotografii cyfrowej dot. miejsc przypominających o genialnym matematyku i kryptologu Marianie Rejewskim, specjalne wyróżnienia i nagrody otrzymali uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana:

Wojtek Banaszkowski 12 lat

Oliwier Derkowski 11 lat

Kornel Kłomski 10 lat

Podroikina Aleksandra  10 lat

Fryderyk Wieliczko 9 lat

fot. Krzysztof Golec/ Kornel Kłomski uczeń KFC MDK2 w towarzystwie mgr Doroty Podpinki, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 24 i dyrektora mgr inż. Leszka Sobieraja. Niestety pozostali wyróżnieni i nagrodzeni, z powody pandemii i kwarantanny nie mogli osobiście odebrać wyróżnień...

Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym przez Organizatora GRATULUJEMY i życzymy kolejnych sukcesów z Nikonem, Canonem, Fuji czy Sony w ręku.

Autor: Krzysztof Golec, MDK2

​Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – „Szlachetna paczka”

Szlachetna paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Tym razem przedstawiamy wolontariuszy, którzy przygotowali pomoc dla potrzebujących. Bazą wolontariuszy,  skąd wyruszają paczki do potrzebujących,  była sala gimnastyczna Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec

„Szlachetna Paczka” - działa  od 2001 r. a temat ten mocno akcentowany jest także  w mediach i telewizji.  Paczka jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają potrzebującym rodzinom w potrzebie, szczególnie tym, którzy mają najtrudniej,  są schorowani często niepełnosprawni, a także do rodzin wielodzietnych. Wolontariusze szukają takich rodzin i pracują z nimi nie tylko od święta; Darczyńcy z kolei,  przygotowują bezinteresowną pomoc.

- Najważniejsze jest to, że wolontariusze pomagają innym tak, jak sami byśmy chcieli, by ktoś nam pomógł, gdy nas dotknie bieda – mówią skromnie o sobie

W Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana taka forma wspomagania organizowana jest niemal każdego roku.

Krzysztof Golec, MDK2

Chwała Bohaterom: Izba Pamięci im. Mariana Rejewskiego w Szkole Podstawowej w Białych Błotach, inne miejsca pamięci o genialnym matematyku

Kolejną ciekawą wycieczkę,  tym razem do Izby Pamięci Mariana Rejewskiego w Szkole Podstawowej  w Białych Błotach,  odbyli uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Wszyscy byli ciekawi historii o genialnym matematyku i łamaniu niemieckich szyfrów. Naszym przewodnikiem była mgr Magdalena Wolska, opiekunka Izby Pamięci i nauczycielka w SP  im. Mariana Rejewskiego.


fot. Krzysztof Golec / mgr Magdalena Wolska SP Białe Błota, Wojtek Banaszkowski, Kornel Kłomski, Schmidt Mikołaj, klęczą: Fryderyk Wieliczko i Alicja Kujawa MDK2

Jak się dowiedzieliśmy, to najprawdopodobniej jedyna szkoła podstawowa  w gminie Bydgoszcz i Białe Błota, gdzie z takim pietyzmem,  w oparciu o archiwalne zdjęcia z albumu córki Mariana Rejewskiego Pani Janiny Sylwestrzak, powstała taka izba pamięci. Ponadto  w Ostromecku mamy także Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego a w Bydgoszczy kolejny Zespół Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego przy ul. Puszczykowej 11 (Osowa Góra). Miła wiadomość napłynęła także od posła Łukasza Schreibera, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, który w październiku br. powiadomił media społecznościowe, iż PKP SA przychyliło się do pięknej inicjatywy posła, by nowy Dworzec Bydgoszcz  Główna -  już w przyszłym roku - otrzymał imię genialnego kryptologa. Mniej więcej w tym samym czasie - w Poznaniu - powstało Muzeum ENIGMY poświęcone trzem wybitnym matematykom  i kryptologom (Rejewski, Zygalski, Różycki).

fot. Alicja Kujawa/ kopia Enigmy w Izbie Pamięci im. Mariana Rejewskiego w SP Białe Błota

Marian Rejewski – wybitny bydgoszczanin

Wydaje się, że nadal za mało mówi się, informuje o genialnym matematyku i kryptologu. Był niezwykle skromny i mówiąc kolokwialnie „nie miał parcia na szkło”. Zgodnie z wolą rodziców miał być tylko dobrym księgowym, nawet kształcił się w tym kierunku, ale pociągała go matematyka, fizyka i pewnie przez przypadek łamanie szyfrów.

fot. Krzysztof Golec/ Miejska Szkoła Realna w której uczył się Marian Rejewski. Obecnie Wyższe Seminarium Duchowne

W Izbie Pamięci w SP w Białych Błotach jest wiele dokumentów, zdjęć, w tym świadectwa szkolne, Rejewski bowiem w latach 1912-1915 uczył się w Miejskiej Szkole Realnej a następnie w Królewskim Gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma, dziś LO nr I im. C.K. Norwida w Bydgoszczy.

- Gdy rozpoczynał kurs kryptologiczny w 1929 roku miał 23 lata.  W tym samym roku  obronił  pracę  magisterską  zatytułowaną:  "Opracować teorię funkcji podwójnie periodycznych drugiego i trzeciego rodzaju oraz jej zastosowanie". Równolegle obronił "magisterkę" na wydziale filozoficznym – z dumą opowiada mgr Magdalena Wolska, opiekunka i nauczycielka w SP w Białych Błotach

Później wyjechał na praktykę do Getyngi, która w owym czasie uchodziła za mekkę matematyków i fizyków (Hilbert, Born, Courant, Heisenberg, Wigner czy von Neumann).

fot. Fryderyk Wieliczko. KFC MDK2/ obraz z podobizną Mariana Rejewskiego namalowany przez trzech uczniów SP w Białych Błotach

Jak trafił Rejewski na kurs szyfrantów? To proste polecił go sam prof. Krygowski z Poznańskiego Uniwersytetu. Rejewski był najlepszy, ponadto znał niemiecki, a kurs ukończył z wyróżnieniem.

 Szyfry Enigmy, to nie była bułka z masłem, nawet w Getyndze nie dopuszczono Rejewskiego do bezpośredniej pracy z wybitnymi matematykami trudniącymi się łamaniem niemieckich szyfrów (zresztą podobnie było w Wielkiej Brytanii). Enigma bowiem, miała być w zamyśle maszyną szyfrującą z klauzulą „poufne/ tajne”  dla  niemieckiej floty handlowej operującej na morzach i oceanach. Później zaczęto ją udoskonalać przystosowywać na potrzeby Luftwaffe,  cudownej broni Hitlera Wunderwaffe czy marynarki wojennej Kriegsmarine.

fot. Kornel Kłomski/ miejsce urodzenia wybitnego matematyka i kryptologa (ul. Wileńska 6). Przy wejściu do domu tablica pamiątkowa...

Rejewski jednak nie był sam na orbicie zainteresowań polskiego wywiady i wydziału szyfrów. Obok niego, z selekcją przeprowadzoną przez kpt. Maksymiliana Ciężkiego (później awansowany do stopnia podpułkownika), byli dwaj inni, młodzi  matematycy:  Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Jesienią 1930 r. - w Poznaniu -  utworzono dla nich  filię Biura Szyfrów Sztabu Głównego WP.

Temat Getyngi zamkniemy informacją, iż Rejewski tęsknił za Polską, zwłaszcza Bydgoszczą i dziewczyną Ireną Lewandowską (późniejszą żoną). Przerwał tam studia z matematyki ubezpieczeniowej i powrócił do kraju. We wrześniu 1930 roku podjął pracę na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie był mł. asystentem.

fot. Wojtek Banaszkowski  / w tym budynku szkoły, uczył się i zdał maturę  Marian Rejewski. Obecnie to  I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Bydgoszczy

Marian Rejewski otrzymał propozycję pracy w Oddziale II Biura Szyfrów w Warszawie, które przez pewien czas mieściło się w Pałacu Saskim a później w tajnym ośrodku w Pyrach w Lesie Kabackim.

Mało kto wie, że oprócz złamania kodów Enigmy Rejewski zaprojektował cyklometr  tzw. bombę - maszynę pozwalającą obliczać cykliczne permutacje Enigmy. Po agresji Niemiec na Francję kpt. Gustave Bertrand (później awansował do stopnia pułkownika i generała) zaproponował Rejewskiemu i pozostałym polskim kryptologom wyjazd do Francji, do nowego ośrodka Nimes k. Avinionu. Rejewski -  przy okazji - otrzymał nowe (konspiracyjne) nazwisko Pierre Ranaud. Niemcy długo, bardzo długo nie połapali się, iż ich szyfry są rozpracowywane, ale jak twierdził angielski matematyk i kryptolog Alan Turing mogli się domyślać. Wprowadzili wtedy kolejne usprawnienia Enigmy, które także polscy kryptolodzy złamali (przydała się wtedy „bomba” Rejewskiego).

fot. Mikołaj Schmidt/ podpis Mariana Rejewskiego na ścianie izby pamięci

Okres powojenny

W listopadzie 1946 roku na pokładzie statku pasażerskiego Rejewski – po przycumowaniu do Gdyni – przyjechał do Bydgoszczy. Służba bezpieczeństwa już interesował się takimi powrotami. Rejewski, po instruktaży od kpt. Bertranda (później awansował na stopień pułkownika i generała), nadal nie wyjawiał tajemnicy swojej pracy, był jednak zwalniany w kolejnych miejsc zatrudnienia (między innymi z Fabryki Kabli, obecnie Telefonika SA).

fot. Krzysztof Golec / Telefonika-Kable SA przy ul. Fordońska - jedno z miejsc pracy Mariana Rejewskiego  po przybyciu do Bydgoszczy...

Było ciężko  w tym okresie, dlatego Rejewski pracował w kilku bydgoskich zakładach: Kabel Polski Sp. Akcyjna (obecnie Telefonika-Kable SA), Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze, Związek Spółdzielni Drzewnych  czy Związek Branżowych Spółdzielni Drzewnych i Wytwórczości Różnych. Niestety w dość niejasnych okolicznościach SB doprowadziła do tego, iż w popularnym i kolokwialnie nazywanym przez bydgoszczan "Kablu" nie pracował zbyt długo...

fot. Krzysztof Golec/ uczniowie KFC w MDK2 przed SP w Białych Błotach

Pomimo tak wielkich zasług, przyspieszających zakończenie II wojny światowej pozostawał skromnym człowiekiem. Jego zasługi docenił wywiad francuski. Dzięki kpt. Bertrandowi świat dowiedział o polskich kryptologach, którzy byli praktycznie pomijani (a nawet niedopuszczani do informacji niejawnych w Ośrodku Wywiadowczym Bletchley Park k. Londynu) przez wywiad brytyjski i słynnego Alana Turinga. Po powrocie do Polski, Rejewski dostał kolejną propozycję pracy na Uniwersytecie Poznańskim  od prof.  Krygowskiego, ale wybrał życie rodzinne.

fot. Krzysztof Golec/ mural z Marianem Rejewskim, ul. Gdańska 10

Prace Mariana Rejewskiego i pozostałych polskich matematyków,  nad złamaniem szyfrów Enigmy,  przyczyniły się do wcześniejszego zakończenie II wojny światowej o 2-3 lata. Pozwoliło to na ocalenie wiele istnień ludzkich - i na szczęście - zaprzepaściło szansę Adolfa Hitlera na wprowadzenie ostatniej nadziei kanclerza III Rzeszy na wygranie  wojny ( cudowna  broń Wunderwaffe, a nawet bomba atomowa).

fot. Ola Podroikina / Słynna "ławeczka" Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej, wielokrotnie, bezmyślnie niszczona, jedna z wizytówek grodu nad Brdą...

Przyznał to nawet gen. Dwight Eisenhower. Niestety, długo musieliśmy czekać, aby zasługi Mariana Rejewskiego i pozostałych polskich matematyków i kryptologów zostały wreszcie uznane przez Brytyjczyków. Dokonali tego  ponad 75 lat po wojnie. Dopiero 75 lat po wojnie!

fot. Krzysztof Golec / kolejna, pełna treści Izba Pamięci im. Mariana Rejewskiego powstała w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4. Niewielu wie, że w sierpniu 2020 roku posadzono tu dąb dla upamiętnienia 115 rocznicy urodzin wybitnego matematyka i kryptologa. IP przygotowana jest do prowadzenia interaktywnych wykładów, z udziałem specjalistów z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Warto też dodać, iż Biblioteka Pedagogiczna ma bardzo wysoka ocenę od Google 5,00.

14 lutego 2000 roku (pośmiertnie)  Marian Rejewski otrzymał Krzyż Wielki  Orderu Odrodzenia Polski nadany przez  prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Odznaczono go także Medalem Knowltona - najwyższym odznaczeniem  amerykańskiego wywiadu wojskowego. Zmarł na zawał serca 13 lutego 1980 roku w Warszawie i pochowano go  na warszawskich Powązkach.

fot. Krzysztof Golec / Zespół Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

Zwracamy uwagę, że nie tylko w Bydgoszczy powstaje coraz więcej miejsc upamiętniających życie i pracę Mariana Rejewskiego nad Enigmą. Warto zatem wspomnieć o Muzeum Wojsk Lądowych, gdzie znajduje się oryginalna Enigma (wypożyczona z Kołobrzegu) oraz dział pamiątek po kryptologu, Pedagogicznej  Bibliotece  Wojewódzkiej w Bydgoszczy (Izba Pamięci M. Rejewskiego), Fundacji Historycznej  im. Mariana Rejewskiego (prezes Krzysztof Drozdowski) czy modnych  ostatnio muralach (ul. Gdańska 10, Garbary 27).

fot. Oliwier Derkowski / mural przy ul. Garbary 27

Czterdzieści lat życia Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, praca nad Enigmą i okres powojenny przedstawiliśmy w zaledwie pigułce. Warto, aby pamięć o takich genialnych matematykach i kryptologach trwała przez kolejne pokolenia. I to chcieliśmy przekazać uczniom, nie tylko z Koła Fotografii Cyfrowej w MDK2 im. dra Jordana w Bydgoszczy.

Autorzy: Krzysztof Golec, nauczyciel MDK2
oraz Wojtek Banaszkowski, Kornel Kłomski, Podroikina Ola, Gawkowski Kajetan, Mikołaj Schmidt, Alicja Kujawa, Oliwier Derkowski, Fryderyk Wieliczko - uczniowie KFC MDK2

Najpiękniejsze barwy jesieni w pałacu Ostromecko – sesja fotograficzna uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

W ostatnią sobotę października dzieci z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 pojechały do Ostromecka w ramach zajęć praktycznych. To chyba jeden z ostatnich dni, kiedy spadające liście mają przepiękne kolory, a pałace, zarówno Stary jak i Nowy odbijały promyki szukającego nas słońca.

fot. Oliwier Derkowski / pałac Nowy Ostromecko, Nikon D300, uważny czytelnik dostrzeże nawet klucz dzikich gęsi...

Uczniowie z  Koła Fotografii Cyfrowej stawili się punktualnie o godz. 10.00 na parkingu przy kościele pw. Świętych Mikołaja Biskupa, Stanisława Biskupa i Męczennika i Jana Chrzciciela. Z miejsca zbiórki udaliśmy się na teren zespołu pałacowo-parkowego pod nadzorem naszego nauczyciela.

fot. Kornel Kłomski/  Ostromecko, Fuji

Na początku sesji rozglądaliśmy się za najpiękniejszymi plenerami, aby wykorzystać słońce, które jeszcze nie było w zenicie. Wszyscy zgodnie orzekliśmy, iż  zaczynamy od pałacu Starego, który przepięknie harmonizuje z niebieskim niebem, a zwłaszcza zwieńczenie, składające się z podwójnego gzymsu, cokołu w kształcie prostopadłościanu na którym osadzona jest figura orła ze skrzydłami rozpiętymi do lotu.

fot. Ola Podroikina/ Sony alfa/ barwy jesieni Oli, która była także na Wzgórzu Wolności k. Wieży Ciśnień... / Sony Alfa

Powoli schodzimy do parku w kierunku Dolny Wisły, tu mamy kilka alei parkowych i oczko wodne,  w którym mogliśmy fotografować odbicie Pałacu Starego. Nie zawsze jest to możliwe, w takich warunkach, jakie mieliśmy w sobotę. Niebieskie niebo, tafla wody niemal niewzruszona, a Pałac Stary i wieża kościoła św. Mikołaja niemal idealnie odbijają się w wodzie.

Tam każdy z nas wykonał swoje zdjęcia, zgodnie z zasadami sztuki początkującego fotografa. Były zdjęcia "makro" zeschłych liści, krajobraz Doliny Wisły (przysłona 11 a nawet 16, IS0 800), wreszcie kolejne zdjęcia "makro" ostatnich róż przy pałacowych pergolach. Po drodze przybłąkał się do naszego grona miejscowy kot, który  wita gości przed wejściem do Pałacu Starego (pałacu Mostowskich).

fot. Kornel Kłomski

Stamtąd poszliśmy do Pałacu Nowego, gdzie każdy z nas wykonał ten przepiękny obiekt Alvenslebenów-Schönbornów z różnej perspektywy, co zobaczycie na naszych zdjęciach. Szkoda, że kwiaty (dywany kwiatowe),  które zawsze pięknie podkreślają przedpole pałacu już zostały wykopane, za to swoją robotę już rozpoczęły miejscowe krety.

Po drodze spotkaliśmy pracowników dbających o zieleń, przejezdność pałacowych alei. Skoro pałac jest piękny to i park musi być zadbany.

fot. Fryderyk Wieliczko, Fuju

Kończymy zajęcia punktualnie o godz. 11.30, rodzice już czekają na swoje pociechy, wszyscy rozmawiają o pierwszej jesiennej sesji fotograficznej, która i Wam chcemy pokazać.

Jeszcze ostatnie powiadomieni Dyrekcji MDK2, o zakończeniu  zajęć i do następnego spotkania, nie wykluczamy, że spotkamy się tu zimą.

Krzysztof Golec i dzieci z KFC MDK2
Fryderyk, Kornel, Oliwier, Alicja, Mikołaj, Ola


Przed Świętem Niepodległości – fotoreportaż z Młodzieżowego Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy


Wtorek, 9 listopada.  Tuż przed Świętem Niepodległości w Młodzieżowym Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyło się spotkanie najmłodszych wychowanków tej najstarszej placówki wychowania pozaszkolnego w naszym mieście. Okazja znakomita:  103. rocznica odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

fot. Krzysztof Golec

Obecne na tym patriotycznym wydarzeniu najmłodsze dzieci -  wraz ze swoim rodzicami i nauczycielkami – śpiewały  patriotyczne piosenki, wysłuchały ciekawego opowiadania pani Bogny Blachowskiej-Wojciechowskiej dot. odzyskania 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Były także niespodzianki (słodkości, malowanki) i wystawa poświęcony temu ważnemu wydarzeniu z historii Polski.

fot. Mirosława Jurgiel

To wtorkowe wydarzenie jest organizowane w ramach comiesięcznych spotkań artystyczno- edukacyjnych dla dzieci i rodziców pod wspólną nazwą ART-hol. Głównym motorem tego wydarzenia była Bogna Wojciechowska-Blachowska.

fot. Mirosława Jurgiel

Dodatkowo piosenki patriotyczne przygotowały dzieci z koła wokalno-tanecznego Vivere oraz z kół gitarowych prowadzonych przez panie:  Mirosławę Jurgiel i Annę Grzybek-Korzeniewską.

fot. Krzysztof Golec

Podczas tego ważnego, patriotycznego wydarzenia nie zabrakło – jak wspomnieliśmy -  niespodzianek, były słodkości, malowanki, indywidualne popisy gitarzystów i najmłodszych piosenkarek. Było też coś dla fotoreporterów... dzieci mogły pozować do zdjęć w przepięknie wykonanych ułańskich czapkach (czako), całość imprezy pokazujemy w fotoreportażu.

Mirosława Jurgiel, Krzysztof Golec, MDK2
fot. Mirosława Jurgiel, Krzysztof Golec

Rozpoczęły się zajęcia z fotografii cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana

Rozpoczęły się zajęcia z fotografii cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. To już drugie zajęcia, gdzie uczniowie poznają tajniki fotografii cyfrowej. Dziś mówiliśmy o doborze obiektywów, ich rodzajach, w tym obiektywach do fotografii makro. Korzystając z piękna jesieni uczniowie byli na pierwszym plenerze pt. "Kwiaty", aby zmierzyć się z przyrodą, porównać możliwości swoich (i kolegów aparatów cyfrowych), czy uchwycić to „coś”  w fotografii makro.

fot. Fryderyk Wieliczko, KFC MDK2

W tym roku, w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana prowadzone są kolejne zajęcia - II rok przygody z fotografią cyfrową. Jak się okazuje,  coraz więcej młodych ludzi chce wiedzieć o fotografii więcej niż większość kolegów i koleżanek, szczególnie więcej... od tzw. pstrykaczy.

Jeden z kilku  świetnych fotografów w Polsce powiedział, że profesjonalista, a nawet amator zajmujący się mocno fotografią powinien niemal zawsze mieć w głowie: światło, emocje, kompozycję a przy okazji znać historię.

fot. Oliwier Derkowski

Z pewnością jest to duży ładunek prawdy, my to nazywamy prościej – dobry fotograf musi  mieć to „coś”. Wielu  z nowych adeptów fotografii wiąże swoją dalszą edukację z fotografią, ba nawet z fotografią ślubną. Początek warto zatem już zrobić od... nastu lat.

Słów kilak o fotografii „makro”. Dziś w ramach zajęć uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przygotowali swoje aparaty (zwykle kompaktowe) i powędrowali na "emdekowskie" szlaki. A trzeba powiedzieć, że  scena tej palcówce wręcz kipi kwiatami, kolorami, ostatnimi tak dobrze zachowanymi:  bratkami, goryczką letnią, niezapominajką leśną czy lilią azjatycką. Z kolei na klombach tuż przy  wejściu  do palcówki mamy nadal piękne róże.

O kwiaty dbają panowie i panie z personelu technicznego, zaś nowe nasadzenia to domena pani Dyrektor. Mówimy o tym dlatego, bo jakże często nie zauważamy piękna przyrody, które mamy na wyciągniecie ręki, a fotograf powinien już mieć ten dar kopiowania przyrody w małym paluszku. Jesień tylko jest wstępem do tej magicznej przygody.

Wystawę pierwszych zdjęć "makro" dzieci pokażemy już niedługo. Tymczasem wspólne zdjęcia wykonane Nikonem D7100 z obiektywem makro Sigma DC 17-70 MACRO HSM f:2,8-4,5.

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Jednocześnie informujemy, że zajęcia odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2,  soboty od. godz. 10.00 -11.30 w sali nr 10. Przyjmujemy dzieci od 9 lat, aparat cyfrowy nie jest na samym początku konieczny. Na pierwszym spotkaniu z rodzicami nauczyciel poinformował, że uczniowie będą uczestniczyć w konkursach ogólnopolskich (także regionalnych),  sesjach fotograficznych czy sesjach nocnych (zima, Gwiazda Betlejemska na Starym Rynku w Bydgoszczy, etc.).  

fot. Wojtek Banaszkowski, Nikon 5600

Krzysztof Golec, MDK2

Koniec roku szkolnego 2020/2021 w sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr2 w Bydgoszczy

Sobota, 26 czerwca br. W tym roku szkolnym, pomimo trudnej, pandemicznej sytuacji i wielu nękających obostrzeń, smoki chętnie garnęły się do treningu. Niektórzy pewnie się dziwią, że tylu zdolnych smoków przychodziło, regularnie ćwiczyło, ba… przygotowywało się do pierwszego w życiu egzaminu na biały pas. I co najważniejsze, ukończyło szkolenie w stylu karate shotokan.

fot. Anna Pawlak

W tym roku szkolnym, pomimo pandemii, mieliśmy dwie grupy smoków: grupa początkująca i grupa kontynuująca naukę. Cieszymy się, że aż tylu smoków ukończyło zajęcia w trudnym roku COVID-19.

W sobotę odbyło się zatem oficjalne zakończenie trudnego roku szkolenia, mały pokaz dla rodziców (dziadków/ opiekunów prawnych), były puchary dla najlepszych, wyróżnienia i dyplomy ukończenia. Zaplanowano też spotkanie z rodzicami, a instruktor (sensei) wskazał nowe możliwości podjęcia wysiłku w przyszłym roku szkolnym 2021/2022 w "emdekowskiej" sekcji.

fot. Anna Pawlak

Dziękujemy rodzicom za obecność, zaufanie i pomoc w pokonywaniu trudnej ścieżki wojownika Bushido najmłodszych smoków. O tym, że warto podjąć ten trud wiedzą smoki, które właśnie ukończyły ten rok szkolny, ba... przemieniły się z niemrawej larwy w pięknego motyla!

Przypominamy, że już można zapisywać dzieci do sekcji karate (a także do innych kół i sekcji, w tym Koła Fotografii Cyfrowej) w elektronicznym systemie naboru VULCAN. Ponadto smoki kontynuujące naukę, z pomocą rodziców, muszą wypełnić Formularz Kontynuacji Zajęć, który można pobrać i wypełnić ze strony głównej MDK2.

link: https://pozaszkolne.vulcan.net.pl/bydgoszcz/News

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor, MDK 2