Koniec roku szkolnego 2020/2021 w sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr2 w Bydgoszczy

Sobota, 26 czerwca br. W tym roku szkolnym, pomimo trudnej, pandemicznej sytuacji i wielu nękających obostrzeń, smoki chętnie garnęły się do treningu. Niektórzy pewnie się dziwią, że tylu zdolnych smoków przychodziło, regularnie ćwiczyło, ba… przygotowywało się do pierwszego w życiu egzaminu na biały pas. I co najważniejsze, ukończyło szkolenie w stylu karate shotokan.

fot. Anna Pawlak

W tym roku szkolnym, pomimo pandemii, mieliśmy dwie grupy smoków: grupa początkująca i grupa kontynuująca naukę. Cieszymy się, że aż tylu smoków ukończyło zajęcia w trudnym roku COVID-19.

W sobotę odbyło się zatem oficjalne zakończenie trudnego roku szkolenia, mały pokaz dla rodziców (dziadków/ opiekunów prawnych), były puchary dla najlepszych, wyróżnienia i dyplomy ukończenia. Zaplanowano też spotkanie z rodzicami, a instruktor (sensei) wskazał nowe możliwości podjęcia wysiłku w przyszłym roku szkolnym 2021/2022 w "emdekowskiej" sekcji.

fot. Anna Pawlak

Dziękujemy rodzicom za obecność, zaufanie i pomoc w pokonywaniu trudnej ścieżki wojownika Bushido najmłodszych smoków. O tym, że warto podjąć ten trud wiedzą smoki, które właśnie ukończyły ten rok szkolny, ba... przemieniły się z niemrawej larwy w pięknego motyla!

Przypominamy, że już można zapisywać dzieci do sekcji karate (a także do innych kół i sekcji, w tym Koła Fotografii Cyfrowej) w elektronicznym systemie naboru VULCAN. Ponadto smoki kontynuujące naukę, z pomocą rodziców, muszą wypełnić Formularz Kontynuacji Zajęć, który można pobrać i wypełnić ze strony głównej MDK2.

link: https://pozaszkolne.vulcan.net.pl/bydgoszcz/News

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor, MDK 2

“W blasku świec”

Dzieci z koła Gitary klasycznej zakończyły rok szkolny 2020/2021 koncertem dedykowanym swoim bliskim pod nazwą "W blasku świec".

Wykonano utwory zarówno współczesnych kompozytorów, jak i klasyków epoki romantyzmu, m.in. Niccolò Paganiniego czy Carla Marii von Webera. Nie zabrakło muzyki popularnej oraz filmowej, z motywem z filmu "Król Lew".

Swoje umiejętności prezentowali soliści, dzieci grały także w duetach na 2 gitary i w opracowaniu na gitarę z fortepianem.

Koncert prowadziła Mirosława Jurgiel - pedagog i instrumentalista koła gitary klasycznej a na pianinie grała Matylda Cierzniakowska, absolwentka klasy fortepianu Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

Dzieci otrzymały ogromne brawa i uznanie publiczności. Pozostaje mieć nadzieję, że po trudnym roku izolacji, kolejne edycje koncertu będziemy mogli wykonywać już zawsze na żywo.

 

Dzień Dziecka w MDK2: “Słońce świeci dla wszystkich Dzieci”… wreszcie razem!

MDK nr 2, czwartek, 10 czerwca br. Wata cukrowa, zjeżdżalnie, hulajnogi elektryczne, konkurencje sportowe, pyszne pieczone  ciasta (przez babcie i mamy), plecione warkoczyki, malowanie farbami, indiańska wioska, pokaz karate, wąż boa, samochody (te prawdziwe i elektryczne: Honda i Mazda), piosenki, lody, muzyka, odtańczony wspólnie przez dużych i małych układ taneczny. Mnóstwo gwaru, pisków radości, zachwytów, chichotów i rozmów, bo nareszcie zabawa, nareszcie razem, wreszcie poluźnienie obostrzeń pandemii!

fot. Krzysztof Golec

Wreszcie razem!
Festyny z okazji Dnia Dziecka w MDK2 pt. „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci” na stałe wpisały się w kalendarz imprez placówki i wspomnienia mieszkańców osiedla Szwederowo. Nikt nie spodziewał się, że kiedyś takiego wydarzenia nie będzie. Aż do ubiegłego roku, kiedy to brzmiąca nawet -  lekko bajkowo - nazwa koronawirusa COVID-19, otoczyła nas rzeczywistością w niczym nie przypominającą bajek Disneya.

fot. Krzysztof Golec

To się wydarzyło naprawdę, praktycznie na całym świecie – no może za wyjątkiem Korei Pn. Turkmenistanu i krajów wyspiarskich na Oceanie Spokojnym (doliczono się 12 takich szczęśliwych krajów).  Zamknięte place zabaw, lockdown, puste szkoły, odwołane imprezy (w tym sportowe i masowe), strach, stres, samotność… Były też mutacje wirusa, jak np. wirus brytyjski, a ostatnio indyjski. Ale co ważne, są już zaawansowane szczepionki i szczepienia, a koronawirus traci na swej mocy.

fot. Krzysztof Golec

Na szczęście już jest weselej i choć na stolikach (korytarzach) jeszcze ciągle wszechobecne płyny dezynfekujące, w przestrzeniach wspólnych maseczki, wymagane odległości, to festyn poza znajomym i utartym hasłem przewodnim „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci!” zyskał jakże trafne dopowiedzenie „Po roku stresu i odosobnienia, wreszcie razem!”. Tak, dokładnie tak, bo to była wspólna impreza z Radą Osiedla Szwederowo, która udała się wspaniale i można było znowu poszaleć, pośmiać się i pobawić. Zupełnie jak dawniej!

fot. Krzysztof Golec

Warto też przypomnieć, że Młodzieżowy Dom Kultury w tym czasie (od marca ubiegłego roku, do dziś) pracował niemal tak samo, jak zawsze,  a dzieci (i młodzież) chętnie przychodziły do swojego matecznika. Choć były obostrzenia, dokuczliwe obostrzenia, reżim sanitarny i totalna dezynfekcja, to frekwencja była zaskakująco wysoka, za co podziękował dyr. Adam Łętocha rodzicom.

To był bardzo trudny rok, ale na szczęście dzieci przychodziły do naszej placówki w niemal niezmienionym składzie. Dziś nadal obowiązują maseczki w obszarze wewnętrznym (klasy, pracownie, koła), ale mamy nadzieję, że to wkrótce zniknie, jak koronawirus - powiedział dyr. Adam Łętocha

fot. Krzysztof Golec / Bogusław Deja, redaktor z TVP, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski

Honorowi goście
To było wydarzenie ważne także dla Rady Osiedla Szwederowo (pierwsze po zdjęciu najbardziej dokuczliwych obostrzeń). Honorowi goście Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa  i Elżbieta Wiewióra, sekretarz miasta  przekazali sporo ciepłych słów z okazji Dnia Dziecka i samego „emdeku”, najstarszej placówki w naszym mieście. Były też odznaczenia i wyróżnienia, między innymi dla Bogusława Dei, przewodniczącego Rady Osiedla Szwederowo i Elżbiety Wiewióry „Przyjaciela Szwederowa”. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana jest bardzo ważną placówką kulturalno-wychowawczą dla Szwederowa i Bydgoszczy, która niedawno obchodziła 70. lecie.

fot. Krzysztof Golec/ Bogusław Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo, Elżbieta Wiewióra, sekretarz miasta, dyr. Adam Łętocha - Dyrektor MDK2

Dyrektor mgr Adam Łętocha wyróżnił (miły i znany ceremoniał od kilku lat) pamiątkową statuetką  „Honorowych Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury nr 2”: Mirellę i Artura Bieluszewskich, Janinę Głogowską, Emilię i Dariusza Ryszkiewicz, Dorotę Zdrojewską i Sławomira Skrzypińskiego a „Honorowym uczestnikiem MDK2” został Tomasz Straszewski.

fot. Krzysztof Golec

Pomimo nadal trwających obostrzeń, program tego wydarzenia był bogaty, bardzo dobrze wyreżyserowany (Justyna Superczyńska-Szarata i Daria Musolf) i dynamicznie prowadzony przez Bognę Blachowską.

fot. Krzysztof Golec/ Bogna Blachowska-Wojciechowska (konferansjerka z charyzmą), Katarzyna Mikołajczyk (pani od matematyki, co uczy bez stresu), Justyna Superczyńska-Szarata (polonistka, ale ma wiele ciekawych pasji), Daria Musolf (pani co przyciąga, jak magnes najmłodsze dzieci na zajęcia), Anna Grzybek -Korzeniewska (nauczycielka gry na wielu instrumentach, a szanty ma we krwi)

W artystycznym programie wokalno-tanecznym wystąpili:

fot. Krzysztof Golec
 • zespół Kontra VIII i Kontra VII;
 • duet Julia i Karolina – opiekun Dorota Przywara-Kaps;
 • „Melodynki”, Lidia Szneglaum,  Monika Dobek – opiekun Hanna  Żółkoś;
 • a także Róża Serocka,  Amelia Nowaczyk,  Antonina Synakiewicz,  Wiktoria Juńczyk;
 • zespół Vivere w piosence  „Ciągle pada” – opiekun Mirosława Jurgiel;
 • formacje Hip-Hop Marzenny Skowrońskiej;
 • zespół wokalno-gitarowy – UKULELE – opiekun Anna Grzybek-Korzeniewska;
 • duet wokalno-gitarowy Klaudia Kłembowska oraz Monika Mielcarek – opiekun Ilona Chojnacka;
 • zespół DOLCE I DOLCE II – opiekun Arleta Murawska;
 • soliści i duety – opiekun Arleta Murawska;
 • blok „Karaoke” w którym występowały chętne, wcześniej zgłoszone dzieci prowadziła Mirosława Jurgiel.
fot. Krzysztof Golec

Utwór „Wszystkie dzieci są nasze” – finał imprezy – przygotowała Anna Grzybek Korzeniewska. Warto dodać, że po raz pierwszy instruktorzy, dzieci, a nawet rodzice wzięli udział w tanecznych pląsach pt. Jerusalema. Ten barwny korowód poprowadziła Dorota Przywara-Kaps, wicedyrektor MDK2. Świetny pomysł, dobrana muzyka i jeszcze lepsze wykonanie.

fot. Krzysztof Golec

Na zakończenie Dnia Dziecka - dokładniej bloku artystyczno-wokolnego - na boisku wielofunkcyjnym wystąpiły wszystkie dzieci w utworze „Niezapomniane” pod kierunkiem Marzeny Skowrońskiej.

fot. Krzysztof Golec

Atrakcje goniły atrakcje
Choć tańce i popisy wokalne są zawsze atrakcją "emdekowskich" wydarzeń, to na całym terenie MDK2 działo się, oj działo. Było zatem sporo atrakcji dla maluchów, między innymi: dmuchane zjeżdżalnie, konkurs plastyczny Hondy (prowadzące: Justyna Superczyńska-Szarata, Daria Musolf), „Tęczowa kraina” z Akademią i Klubem Przedszkolaka, kolejka wąskotorowa, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, stoisko z balonami, salon robotyki (prowadzenie Aleksandra Tarczyńska-Pajor), udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (prowadzenie Katarzyna Mikołajczyk).

fot. Krzysztof Golec

Chętni na zajęcia z rysunku skupili się wokół wioski indiańskiej, ściśle nadzorowanej przez Małgorzatę Lewandowską, Jolantę Kotlarek, Marlenę Zabłocką i Tomasza Bukowskiego (gra na bębnach). O arteterapię w "Wiosce indiańskiej" zadbała Jolanta Kotlarek, na co dzień nauczycielka skupiająca przy sobie Grupę Malarską "Eikon". Z kolei o fantastyce i grach planszowych opowiadali (pokazywali, grali) Tadeusz Krajewski i Łukasz Nalewajk, zakręceni fani horroru i całego fantastycznego spektrum (film, książka, gry). Przy okazji dodajmy, że wszystkie prace plastyczne, wystrój stanowisk, grafika to domena nauczycielek plastyki, często o nich zapominamy, ale nie byłoby tak kolorowo, magicznie bez ich pracy. Jakże często robią to dla Ws po godzinach pracy!

W tym roku, ze względów pandemicznych, nie dojechały kuce i ptaki egzotyczne, był za to wąż boa, a raczej „pani Gabrysia”, jak sprostował jej właściciel. Początki były trudne, ale później każdy chciał dotknąć, a nawet założyć na szyję tego wyjątkowo spokojnego gada.

fot. Krzysztof Golec

Organizatorzy nie zapomnieli o sporcie i konkurencjach dla maluchów. Zabawy ruchowe (tym razem)  prowadzili wybitni szachiści Mariusz Mazalon i Andrzej Karpiński oraz pani Monika Rykała i Anna Sternalska-Lepak (instruktor coraz popularniejszych warcabów). Ale nie tylko – w sali gimnastycznej instruktorzy tenisa stołowego Krzysztof Kaps i Maciej Lisowski przygotowali specjalny tor jazdy na hulajnogach elektrycznych. Uczyli też przy okazji nowych zasad poruszania się tym energetycznym – i coraz popularniejszym - wozidełkiem (przypominamy - od 1 czerwca br. są dość istotne zmiany).

fot. Krzysztof Golec/ szeregi Organizatorów zasiliły także słuchaczki Technikum Mundurowego w Bydgoszczy

Jeśli chodzi o inne atrakcje to z wielką przyjemnością powiemy o: straży pożarnej, radiowozie policji (pełne wyposażenie bojowe, w tym tresura psa policyjnego). Dzieci czekały na to spotkanie, zresztą przypomnijcie sobie, który z nas nie chciał być strażakiem...

fot. Krzysztof Golec

Jak co roku "emdekowskie" wydarzenie zasila także ASD Honda Nova Motor. Dziś dojechał także najnowszy elektryczny model z salonu Kasai Motors. W tym roku Wojciech Skorupa, dyrektor salonu, zaproponował Hondę Jazz i elektryczną Mazdę MX-30. Reprezentacji bydgoskich salonów: Mazda, Ewelina Dzięcioł i Honda, Paweł Demczak mieli co robić; pytań o elektryczna Mazdę było całkiem sporo, ale głównym zadaniem przedstawicieli jednego z najlepszych w Bydgoszczy dealerów była ocena prac konkursowych dzieci. Najlepsi otrzymali bardzo hojne podarunki i dumnie prezentowali swoje konkursowe prace na scenie głównej.

fot. Krzysztof Golec, przedstawiciele Hondy Nova motor i mazda Kasai wręczyli hojne nagrody dla laureatów "Konkursu Hondy". W tym roku dojechała także najnowsza Mazda MX-30 , elektryczna Mazda...

Na terenie "emdeku" czynna była także foto-budka, gdzie dzieci mogły uwiecznić swoją podobiznę na tle "Centrum Helen Doron", czyli szkoły języka angielskiego metodą Helen Doron (opiekunka Katarzyna Czub). Dodajmy, iż w MDK2 działają intensywnie koła językowe: hiszpański - prowadzenie Aleksandra Majer, niemiecki i rosyjski - Joanna Leśniarek, a także angielski - Justyna Żurawska.

Tuż obok przycumowała łódź "emdekowskiego" Koła Fotografii Cyfrowej, gdzie najmłodsi uczniowie sekcji wykonywali zdjęcia z "żywym" pluszowym misiem (zdjęcia są do odebrania w sekretariacie placówki).

fot. Małgorzata Rączkowiak

Sekcja karate - sensei Krzysztof Golec, 3DAN
Sekcja karate, w tym roku jest wyjątkowo liczna, wystąpiła w dwóch grupach: początkująca i kontynuująca naukę. I choć ograniczenia dot. koronawirusa były kilka razy dokręcane, jak śruba w przekładni, to na zajęcia smoki (także te starsze) chodziły chętnie, chociaż bywały okresy, gdzie sala gimnastyczna (dojo) była nieczynna (obostrzenia GIS). Cóż, nie powiemy nic nowego, ale karate shotokan (jak także inne sporty i sztuki walki) nie można się nauczyć przed ekranem monitora.

fot. Małgorzata Rączkowiak / Anna Pawlak


Pomimo tych uciążliwości i ograniczeń najmłodsze smoki (5-7- latki) pokazały dynamiczny program obejmujący podstawy karate shotokan. Starsze smoki zaakcentowały swoją motywację energetycznie, a na zakończenie pokazały wysokie kopnięcia (mawashi geri, high kick), co w wykonaniu senpaiego Mateusza Turka, 8 kyu i senpai Julii Kamińskiej, 9 kyu wywołało znany już okrzyk wow!

Organizatorzy dziękują niżej wymienionym sponsorom (jak również tym proszących o anonimowość) za obecność i małą cegiełkę ku tej lepszej przyszłości - już bez koronawirusa.

Specjalne podziękowania dla:

•    Pani Barbara Bernasińska, prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej;

•    Pan Andrzej Baranowski, dyrektor Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej;

•    Janusz Czwojda - radny Rady Miasta Bydgoszczy;

•    Pani Alicja Araszkiewicz, dyrektor Centrum Zdrowia Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”

•    Pan Robert Wasilewski CHATA POLSKA,  ul. Ugory;                      

•    Państwo Gizela i Janusz Berneccy firma JAN GIZ;

•    Pani Beata Wójtowicz,  dyrektor Międzynarodowej Szkoły SOKRATES;

•    Pan Jacek Maleski, dyrektor firmy Fronhoffs Polska;

•    Rady Osiedla Szwederowo, Rada Osiedla Tatrzańskie, Rada Osiedle Górzyskowo; 

•    Pani Renata Widera,  dyrektor CASTORAMY, ul. Szubińska;

•    Pan Dariusz Grochola,  właściciel firmy „ Prawdziwy chleb Zamość”;

•    Piekarnia-Cukiernia BATON;

•    Zakłady mięsne PROSIACZEK;

•    Państwo Kwiecińscy,  właściciele mięsnych sklepów firmowych;

•    Jolanta i Jarosław Błażejewscy, właściciele Delikatesów Mięsnych "Błażej";

•    Szkoła Podstawowa nr 30 z Klasami Dwujęzycznymi ul. T. Czackiego;

•    Pan Wiesław Paczkowski, Hurtownia sportowa PAAK;

•    Pan Wojciech Skorupa,  dyrektor handlowy - HONDA salon samochodowy (a także ASD Mazdy "Kasai Motors");

•    Księgarnia Arabeska, ul. M. Konopnickiej,  Pani Jolanta Tobolewska;

•    Zegarmistrz Nikietyński / Przybylski;

•    IRIS Telecommunication Poland MPS 24- (Multi Points Serwis 24);

•    Transport Spedycja Logistyka;

•    Drogeria ZUZIA;

•    Firma handlowo-usługowa „Ka-Ig” Joanna Mlicka;

•    Piekarnia rodzinna MARCIN KIRSCHHIEBEL;

•    Centrum Helen Doron – nauka języka angielskiego ul. Leszczyńskiego 106;

•    Robert Szarata "Wise People";

•    Mail Boxes Etc.

Fotoreportaż: Justyna Superczyńska-Szarata, MDK2

Krzysztof Golec, MDK2

Ankieta dla rodziców

Szanowni Państwo,

zwracamy się gorącą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety. Jej wyniki posłużą do weryfikacji, wzmocnienia bądź zmiany podejmowanych przez MDK nr 2 działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz dzieci i młodzieży. Państwa opinie będziemy zbierać do 20 czerwca.

ANKIETA DLA RODZICÓW

 

Jesteśmy również ciekawi opinii naszych wychowanków na temat działań wychowawczych i profilaktycznych placówki. Wyniki tej anonimowej ankiety posłużą do doskonalenia pracy MDK2 w tych obszarach. 

UWAGA: w przypadku młodszych uczestników zajęć prosimy Nauczycieli/Rodziców/ Opiekunów o pomoc w wypełnieniu ankiety, która może stać się podstawą do rozmowy z dzieckiem.

Ankieta dla wychowanków/ uczestników zajęć MDK nr 2

Data publikacji: 04.06.2021 r.

Kocham Cię Mamo!

Z okazji Dnia Matki dzieci z grup artystycznych naszej placówki przygotowały koncert "Dla Mamy i Taty".

Występowały maluszki z Rytmiki, zespoły tańca współczesnego KONTRA oraz dziewczynki z koła wokalno-tanecznego VIVERE oraz grupy Gitara i śpiew.

Po wspólnej piosence finałowej Mamy otrzymały od swoich pociech kwiaty.

Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i dużo radości ze swoich wspaniałych latorośli.

 

„Co zawdzięczamy Janowi Pawłowi II”

W 101 rocznicę urodzin Karola Wojtyły, naszego rodaka - papieża Jana Pawła II, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zorganizował konkurs literacki, plastyczny i muzyczny.

Oto wyniki konkursu.

Konkurs literacki

I miejsce - Wiktor Brozdowski praca pt: „Wdzięczność”

II miejsce - Krzysztof Kozakiewicz  praca pt: „Być jak Święty Jan Paweł  II”

III miejsce - Karolina Krakowska praca pt:„Kochany Ojcze Święty"

Wyróżnienie:

Jarosław Słodowski praca pt: „Jan Paweł II, Polak nasz kochany"

Lena Klonecka praca pt: "Co zawdzięczamy Janowi Pawłowi II - rozmowa dziecka z analfabetą"

Krystian Hausz 

Konkurs plastyczny

I miejsce - Szymon Kolasiński

I miejsce - Zuzanna Golańska

I miejsce - Marcelina Krzywdzińska

I miejsce - Jakub Kruszewski

I miejsce - Antonina Zielińska

I miejsce - Zofia Zielińska

I miejsce - Maja Rutkowska

I miejsce - Mateusz Kostuj

II miejsce - Lilianna Cichocka

II miejsce - Martyna Wiczynska

II miejsce - Piotr Ostrowski

II miejsce - Karolina Ostrowska

III miejsce - Aleksandra Cymer

III miejsce - Michał Szymczyk

III miejsce - Kinga Jasińska

III miejsce - Bartosz Wasik

III miejsce - Daria Nowak

I Wyróżnienie - Milosz Drzymalski

II Wyróżnienie - Oskar Bocianowski

Konkurs muzyczny

I miejsce - Natalia Mączyńska

I Wyróżnienie za piosenkę autorską: Maja Bieniaszewska i Karolina Pawlicka

II Wyróżnienie - Nadia Wendzlewicz

Gratulujemy zwycięzcom!

Osoby nagrodzone, które zechciałyby otrzymać Dyplomy, prosimy o przesłanie danych kontaktowych: nazwisko i adres na e-mail placówki: mdk2jordan@poczta.onet.pl

Spotkanie artystyczno – integracyjne z NASZĄ BIAŁO-CZERWONĄ w MDK2

W piątek, 23 kwietnia br. roku w Młodzieżowym Domu Kultury nr2 odbyło się spotkanie artystyczno - integracyjne z NASZĄ BIAŁO-CZERWONĄ.

fot. Dominika Kędzierska, Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Celem spotkania było utrwalenie symboli narodowych, pogłębienie wiedzy historycznej na temat Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, a także kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie zdolności twórczych, umiejętności plastycznych naszych wychowanków.

fot. Wojtek Banaszkowski, Koło Fotografii Cyfrowej, MDK2

Na początku naszego spotkania została wygłoszona prelekcja przez Panią Bognę Wojciechowską- Blachowską na temat okoliczności powstania oraz znaczenia poszczególnych świąt majowych. Po prelekcji dzieci miały możliwość zapoznania się z pisemną wersją Konstytucji 3 Maja, następnie obejrzały film o polskich symbolach pt. ,,Polak Mały!"

fot. Wojtek Banaszkowski, Koło Fotografii Cyfrowej, MDK2

Po filmie wychowankowie przystąpili do wykonywania ozdób  wykorzystując różne techniki plastyczne. Dzieci jak i opiekunowie wykazali  się dużym  zaangażowaniem oraz pomysłowością przy tworzeniu ozdób, które będą stanowić dekoracje placówki.

Najciekawszym pomysłem okazał się  utworzony łańcuch w barwach narodowych.

fot. Dominika Kędzierska, Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Dziękujemy wychowankom, opiekunom oraz  wszystkim osobom którzy włączyli się do spotkania z NASZĄ BIAŁO - CZERWONĄ.

Organizator: Bogna Wojciechowska – Blachowska
Współorganizator: Daria Musolf

ŚNIEŻNY BAŁWAN 2021

Podsumowanie konkursu przeprowadzonego online na stronie Facebook MDK nr 2 w Bydgoszczy

ŚNIEŻNY BAŁWAN 2021”

Nadesłano 16 zdjęć

Uczestnicy: 32 (prace wspólne)

Łącznie oddano 592 głosy

Poniżej lista uczestników oraz liczba oddanych głosów.

1. Kaja Melwinska i Celina Pączka (127)

2. Miłosz Minkowski i Wojtek Minkowski (104)

3. Mieszko i Gosia Rączkowiak (84)

4. Bruno Ryszkiewicz (62)

5. Dymitr Zabłocki (31)

6. Nela Matczak (30)

7. Helena Słowik, Renata Reszelewska, Marcel Schmelzer (29)

8. Julia Rojewska (24)

9. Ula i Ada Myk (24)

10. Runge Aleksander (20)

11. Alicja Bartnik, Antonina Bartnik, Izabela Kozubowska (19)

12. Anna Krystowczyk (14)

13. Kacper Łysoniek, Weronika Nawrocka, Michalina Duszyńska, Jan Kaja, Anastazja Kosińska, Marta Czajka (8)

14. Marysia Janer, Julia Janer, Alicja Lenarcik (6)

15. Julia Misiak (5)

16. Grzegorz i Marcin Wujkiewicz (5)

Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy nagrody, pierwsze trzy miejsca otrzymają nagrodę dodatkową.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Data publikacji: 09.04.2021. r.


ŚNIEŻNY BAŁWAN 2021

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY NR 2
W BYDGOSZCZY

ogłasza konkurs na

„Śnieżnego Bałwana 2021”.

Zima to doskonały czas na wspólną zabawę, szczególnie jeśli za oknem śnieg!
 
WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO KONKURSU:
Konkurs organizowany jest dla wszystkich uczestników zajęć w MDK NR 2. Można zgłaszać bałwany wykonane również zespołowo. Zgłoszenie poprzez przesłanie zdjęcia bałwana lub zdjęcia z bałwanem, z podaniem:
- imienia i nazwiska zgłaszającego,
- nazwy koła/kół, do którego zapisana jest osobą zgłaszająca,
- kontaktowego numeru telefonu.
 
Przesłanie zdjęcia jest jednocześnie akceptacją REGULAMINU.
Zgłoszenia: do 26 lutego 2021 r. drogą e-mailową na adres: mdk2jordan@poczta.onet.pl - w tytule wiadomości prosimy wpisać: ”śnieżnybałwan2021”.
 
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w formie głosowania na profilu facebook MDK NR 2. NADSYŁANE ZDJĘCIA BĘDĄ UMIESZCZANE NA BIEŻĄCO. Głosowanie będzie trwało od momentu umieszczenia pierwszego zdjęcia do 28.02.2021r. Zwycięzcą konkursu zostanie bałwan, którego zdjęcie otrzyma największą liczbę lajków. Na zwycięzców czekają upominki.
ŻYCZYMY DOBREJ ZIMOWEJ ZABAWY ☺
Data publikacji: 16.02.2021 r.

 

Bal karnawałowy

Karnawał to zimowy czas balów, zabaw i maskarad. Zgodnie z tą miłą tradycją dzieci z Rytmiki przebrane w różnorodne, ciekawe i kolorowe stroje, uczestniczyły w tańcach i zabawach.

W młodszej grupie do zabawy zaproszone zostały mamy, z którymi wspólne tańce dostarczyły dzieciom dużo radości.

Dodatkowo, jako że zabawa karnawałowa wypadła w „tłusty czwartek” nie zabrakło tradycyjnych pączków i faworków.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych strojów.

Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.

XXI WOJEWÓDZKI KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK „GRAJ DUDKA, GRAJ PANU” Sprawozdanie.

30 stycznia odbył się XXI Konkurs Kolęd i Pastorałek pn. „Graj dudka, graj Panu.....”
Jury przesłuchało 120 utworów. Dokonując oceny zwróciło uwagę na:
dykcję,  tonację dostosowaną do możliwości głosowych wykonawców, oraz właściwie dobrane utwory do wieku młodych artystów.

Oto wyniki:


Kategoria wykonawcza: ZESPOŁY

I miejsce:
zespól „Moniuszki” SP Ciechocinek

II miejsce:
zespól „Kulturki” Aleksandrow Kujawski

III miejsce:
zespół wokalny SP Obrowo

III miejsce:
zespół „Kapela nie do zdarcia”  SP Ciechocinek

III miejsce:
zespół „Muza” GOK Służewo

Kategoria: Duety

Wyróżnienie:
Marcelina Grugel i Jakub Haliniak ZSS Bydgoszcz

Kategoria: Przedszkola
I miejsce:
Julia Zatorska Przedszkole "Kogucik" w Kurzętniku

II miejsce:
Ada Gawińska Przedszkole "Kogucik" w Kurzętniku

III miejsce:
Wiktor Rynkowski Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku

Wyróżnienie:
Zofia Gruźlewska

Kategoria: Soliści

Klasy 1-4:
I miejsce: Kornelia Luda SP 23 Toruń
I miejsce: Mikołaj Aranowski SP Sniedziewnice

II miejsce:
Zuzanna Sumińska SP Czernikowo
II miejsce: Liwia Rynkowska

III miejsce:
Nina Pękała SSP Edukacji Toruń

III miejsce:
Aleksandra Dimitrow MDKnr2 Bydgoszcz

Wyróżnienie:
Milena Drążek MDKnr2 Bydgoszcz
Krzysztof Tobyś MDKnr2 Bydgoszcz
Maria Wiśniewska SP w Brzoziu
Adam Tobyś MDKnr2 Bydgoszcz


Klasy 5-8:
I miejsce:
Karolina Mackiewicz SP Toruń

I miejsce:
Julia Nowicka SP Czernikowo

II miejsce:
Zuzanna Kubacka SP Toruń

II miejsce:
Nikola Lorenc Aleksandrow Kujawski

III miejsce:
Aleksandra Juchniewicz Szczecin

III miejsce: Oliwia Oleś SP Łochowo

Wyróżnienie:
Anna Korzestańska Toruń
Dominika Wojdacz MDK Inowrocław
Lena Balcerowska

Szkoły średnie
I miejsce:
Rozalia Szatkowska ZSS Bydgoszcz

II miejsce:
Jakub Haliniak ZSS Bydgoszcz

III miejsce:
Martyna Nowak Czernikowo

Wyróżnienie:
Zuzanna Nowińska
Dominika Sztonyk LO Toruń
Kinga Lorenc Aleksandrow kujawski

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Wszystkim uczestnikom XXI edycji  konkursu kolęd serdecznie dziekujemy!

W przyszłym roku życzymy, aby konkurs odbył się „na żywo” - na scenie, przed publicznością. Gdyby jednak tak nie było, bardzo prosimy o:
1. Wysłanie nagrań 5 dni przed planowanym konkursem (szczególnie dotyczy nagrań przechowywanych czasowo na serwerze)
2. Wypisanie Kart Uczestnictwa szczegółowo wg podanego wzoru
3. Zgłaszanie do konkursu kolędy i pastorałki - nie piosenki świąteczne

W sprawie odbioru Dyplomów i nagród prosimy o kontakt telefoniczny:
Arleta Murawska 506 099 747

Do usłyszenia za rok!

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: egzaminy na pierwszy stopień w karate – styczeń 2021

Sobota, 23  stycznia 2021roku. W dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy im. dra Jordana, najstarszej placówce wychowania pozaszkolnego w mieście, odbył się egzamin na pierwszy (i kolejne) stopień uczniowski, gdzie  ćwiczą najmłodsi – i te nieco starsze smoki. Niestety, w dobie pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych – bez udziału rodziców na sali!

fot. Rafał Nowakowski, Stany Zjednoczone

Egzamin przyjął przewodniczący międzynarodowej komisji grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, wiceprezydent IBDF Europe i prezydent IBDF Polska wraz z członkami komisji: mistrzem Rafałem Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone i mistrzem Andrzejem Kaczmarczykiem 6 DAN, Polska.

Młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, to grupa – liczna grupa - z nowego naboru w roku szkolnym 2020/2021. Dzieci, głównie 5-8 - latki ćwiczą od września ub.r. - dwa razy w tygodniu. Grupa starsza 10-12- latki, kontynuująca naukę jest jeszcze liczniejsza i ćwiczy w poniedziałki i soboty, po dwie godziny lekcyjne.

Praca z dziećmi - trudna, ale wdzięczna sztuka
   
Okazuje się, że wytężona praca, chęć zdobywania wiedzy, wiara w sukces na długiej i trudnej drodze wojownika Bushido przynosi zamierzone efekty. Praca z dziećmi jest wyjątkowo trudnym, a jednocześnie wdzięcznym tematem dla nauczyciela, instruktora sztuk walki. Dzięki sportom i sztukom walki, najmłodsi korygują („przy okazji”) wady postawy, czują się dowartościowani, mają  lepszą samoocenę i pewność siebie.

Zresztą korzyści jest znacznie więcej -  oprócz samych aspektów sportowych i psychicznych, co bardzo ciekawie opowiedziała psycholog Jolanta Uran-Gędłek i Roksana Wojcieszak, pedagog (prywatnie mama Tymona, który zdawał na 10 kyu). Niestety, jak powiedzieliśmy, rodzice nie mogli przebywać w dojo, dlatego materiał szkoleniowy (wywiad) zostanie rozesłany do wszystkich rodziców i opiekunów prawnych. Jak dodała dr Roksana Wojcieszak takie wykłady w szerszym gronie zostaną jeszcze powtórzone (i rozszerzone o kolejne tematy), co przyjęliśmy entuzjastycznie!

fot. Bolesław Kozłowski

Egzamin na 10 kyu zdali:

 1. Antonowicz Maksymilian
 2. Boiko Milana
 3. Cieślicki Bartek
 4. Cieślicki Wojtek
 5. Kaniak Wojtek
 6. Kłos Natasza
 7. Mularczyk Agata
 8. Palicki Igor
 9. Pangowska Kalina
 10. Rączkowiak Mieszko
 11. Wojcieszak Tymon
 12. Zielska Michalina

9 kyu

 1. Skocki Mikołaj
 2. Cebula Szymon
 3. Gołębiewski Oskar
 4. Gościński Hubert
 5. Kamińska Julia
 6. Runge Aleksander

8 kyu

 1. Cerajewski Hubert
 2. Świetlicka Maja
 3. Turek Mateusz

7 kyu

 1. Kozłowska Milena

Wszystkim zdającym składamy GRATULACJE, dziękujemy też rodzicom za zaufanie i bezpieczne posyłanie swoich smoków na lekcje karate do MDK2. Słowa podziękowania kierujemy także do międzynarodowej komisji, która obiektywnie oceniała umiejętności najmłodszych smoków.
Dziękujemy też Dyrekcji MDK2 za umożliwienie zdawania tego pierwszego egzaminy w życiu, w tak trudnych warunkach pandemii.

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3 DAN

ZIMA NIE MUSI BYĆ CZARNO-BIAŁA!

   Pod „numerem 2” w okresie ferii zimowych, mimoograniczeń i obostrzeń, z uwagi na sytuację epidemiczną, udało się nam spędzić bezpiecznie, atrakcyjnie i mądrze wspólny czas z około 100 dzieci. Maluchy z klas 1-4, dla których zorganizowaliśmy półkolonie (2 turnusy - 4 grupy) nie zawiodły - nikt nie zachorował i frekwencja była 100%!

   Na dobry początek zima sprawiła nam niespodziankę: sypnęła śniegiem! Przypominamy, że jest to znakomity budulec do lepienia bałwanów, czego dzieci nie omieszkały wykorzystać. Dzięki wspólnej pracy na terenie placówki pojawiło się aż kilka bałwanów. Obok gier i zabaw na świeżym powietrzu, spacerach po najbliższej okolicy i plenerowej siłowni, w salach MDK nr 2 trwały liczne zajęcia, warsztaty, pokazy, prowadzone przez naszych nauczycieli, jak i zaproszonych gości. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik półkolonii znalazł coś dla siebie!

    12-osobowe grupy brały udział w zajęciach tanecznych, wokalnych, gry na bębnach, wspólnym śpiewaniu piosenek żeglarskich, a dla odważnych odbyło się karaoke. Dzieci próbowały swoich sił w rękodziele, ceramice, malarstwie. Wykonywały płaskorzeźby z barwionej masy solnej oraz zadania konstrukcyjne. W ramach promocji nauk ścisłych razem z dziećmi realizowaliśmy eksperymenty fizyczne i chemiczne. W programie nie zabrakło tak ważnych dla dzieci zabaw integracyjnych i sensorycznych.

   Trenerzy tenisa stołowego, instruktorzy szachowi proponowali krótką naukę swojej dyscypliny. Jak twierdzą zawsze należy zacząć od ABC, a potem to już…

   Zainteresowaniem dzieci cieszyły się również gry planszowe. A dlaczego?! Bo do gry potrzebujemy partnerów - kolegę, brata, rodzica. Mamy nadzieję, że ten sposób spędzania czasu stanie się bardzo popularny wśród dzieci. Działało również mini kino i Hopland, z których dzieci korzystały z wielkim entuzjazmem.

   Dla półkolonistów przygotowaliśmy także niespodzianki. Warsztaty LEGO ROBOPROJEKT, rysowanie długopisem 3D oraz eksperymenty plastyczne SLIME, prowadzone przez gości.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIECIE < TUTAJ >

   To co słyszeliśmy od rodziców, opiekunów i samych dzieci napawa nas dużym optymizmem. Już nie musimy udowadniać i przekonywać, że zima nie musi być czarno-biała. Dla dzieci była kolorowa!

Data publikacji: 22.01.2021 r.