Kreatywny mały artysta

Kreatywny Mały Artysta

Plan zajęć znajdziecie
<TUTAJ>

Miejsce zajęć:

MDK nr 2, ul. St. Leszczyńskiego 42, sala nr 17.

Nauczyciel

Jolanta Kotlarek – plastyk i arteterapeuta.


Wiek uczestników: zajęcia są adresowane do dzieci młodszych 7-9 lat zarówno tych uzdolnionych plastycznie jak też tych którzy lubią rysować i malować.

Instruktor: Jolanta Kotlarek

Jestem nauczycielem i instruktorem plastyki oraz arteterapeutą, a przede wszystkim malarką, pasjonatką żeglarstwa i wypraw górskich. Pochodzę z Bydgoszczy i z tym miastem jestem związana. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale sztuk pięknych, dyplom w 1996 roku. Następnie studia podyplomowe z zakresu arteterapii w Polskim Instytucie Eriksonowskim w Klinice Psychiatrii w Łodzi oraz studia podyplomowe z zakresu sztuki w Akademii im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Obecnie ukończyłam kursy z zakresu ikonopisania I i II stopnia przy Galerii Działań Twórczych w Poznaniu. Jestem członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Prowadzę zajęcia z zakresu rysunku, malarstwa, grafiki oraz sztuki interdyscyplinarnej. Moim celem jest nie tylko edukowanie dzieci i młodzieży ale też promowanie sztuki zarówno swojej jak też moich wychowanków.

Czas działania: sobota 1 godzina (po 60 minut)

Czego uczę:

To krótkie lekcje plastyczne rozbudzające wyobraźnię oraz kreatywność dziecka. Na zajęciach dzieci będą poznawały podstawowe różnorodne plastyczne i posługiwały się różnego rodzaju narzędziami rysunkowymi, malarskimi, graficznymi, rzeźbiarskimi oraz tworzyły w plenerze, w powietrzu, w przestrzeni …przy odrobinie humoru i dobrej zabawy.

W programie:

Techniki rzeźbiarskie – modelowanie - w glinie np. ptaki na magnes z gliny samoutwardzalnej, mozaikowe medaliony z gliny, latarnie morskie…  papier mache – kreatywne prezenty, tworzenie mobilnych rzeźb  z recyklingu , instalacje przestrzenne – np. lampiony, tu podaję kilka propozycji.

Tworzenie slima – to nie tylko zabawa z magiczną ciągnącą się masą – glutkiem ale też zabawa w kolory. Dzięki tej technice dzieci zapoznają się z mieszaniem barw a przy tym będą miały dużo radości.

Malowanie na szkle – malowanie na szkle jest szczególną techniką gdzie obraz powstaje na drugiej stronie szkła. Do namalowania obrazu na szkle używa się farb olejnych lub wodnych nakładanych za pomocą pędzla, szybkę wypełnia się konturem i wypełnia farbami na odwrotnej stronie. Kolejność kładzenia poszczególnych  warstw musi być odwrotna niż w malarstwie na podkładzie klasycznym. Najpierw powstają bliki, kontury i ornamenty a na końcu , cienko kładziona farba tworzy prześwity i laserunki. Tematyka może być różna w zależności od wyobraźni i inwencji dziecka.

Ebru – sztuka malowania na wodzie, tworzenie polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody. Następnie gotowy wzór, który przypomina deseń marmuru przenoszony jest na papier , który można wykorzystać w różnych działaniach.

Grafika – kolografia , monotypia monochromatyczna i wielobarwna.

Rysunek – patykiem i tuszem , kredą , kredkami, ołówkiem, węglem, markerami i pisakami.

Malarstwo – w technice farby plakatowej, tempery, pasteli olejnych i suchych.

Możliwość komentowania została wyłączona.