Ostatnie zajęcia karate w roku szkolnym 2019/2020 – 1 lipca br. godz. 16.00

Informujemy rodziców i opiekunów prawnych, że ostatnie zajęcia karate w roku szkolnym 2019/2020 odbędą się w środę 1 lipca br. w dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (sala gimnastyczna nr 16), godz. 16.00.

fot. Aneta Waszka

fot. Aneta Waszka

Prosimy rodziców,  aby smoki przyszły na zajęcia w kimonach (oczywiście ci co je posiadają) – z własnymi atrybutami bezpieczeństwa na okoliczność koronawirusa. W tym dniu rodzice mogą pozostać na sali – zgodnie z wytycznymi GIS z zachowaniem bezpiecznej odległości 1,5 m (maseczki).

Ostatnie zajęcia z wręczeniem dyplomów (i pucharów) odbędą się o godz. 16.00, po ostatnich zajęciach grupy półkolonijnej. Prosimy, aby smoki – jak dotychczas – miały osobiste płyny do dezynfekcji (mydełko antybakteryjne, rękawiczki, ręcznik). Smoki na sali ćwiczą bez maseczek.

Krzysztof Golec, MDK2
instruktor sztuk walki, 3 DAN

Data publikacji: 30.06.2020 r.

 

Konkurs kreatywnej kwarantanny

  Ostatnie miesiące były ciężkie dla wszystkich, dlatego tym bardziej doceniamy to, że drzemie w Was energia, która znalazła ujście w postaci niesamowitych zdjęć jakie dotarły do nas w czasie kwarantanny!

  Pomysł, żeby nagrodzić szczególnie kreatywne, emanujące pozytywną energią zdjęcia zrodził się już dawno, ale dopiero od niedawna możecie ponownie w pełni korzystać z naszej placówki. Chociaż wybór nie był łatwy, to po długich debatach pragniemy wyróżnić 6 osób, które od 22 czerwca mogą odebrać w sekretariacie naszej placówki drobne upominki!


Wyróżnione zdjęcia:

Oraz przypomnienie całej prezentacji:

 

Data publikacji: 18.06.2020 r.

 

Pierwszy dzień zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, po przymusowej kwarantannie na okoliczność SARS-CoV-2

Dokładnie w Międzynarodowy Dzień Dziecka odmrożono kolejne obostrzenia w szkolnictwie obowiązujące w okresie pandemii koronawirusa.
Na podstawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14 maja br., po kontroli Sanepidu, decyzją Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Bydgoszczy wznowiono  zajęcia pozalekcyjne w placówkach kulturalno-oświatowych w naszym mieście.

fot. Krzysztof Golec, radośnie, choć zupełnie inaczej niż zwykle, Dzieci rozpoczęły kontynuację nauki w MDK2

Tym samym Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. Dra Jordana wraca do pracy z zachowaniem reżimu sanitarnego i wszystkich obostrzeń z nim związanych. Aby wziąć udział  w zajęciach, uczestnicy zostali zobowiązani do dostarczenia OŚWIADCZEŃ podpisanych przez rodziców dziecka (opiekuna prawnego) , w tym regulaminu obowiązującego na wypadek COVID-19.

Przypomnimy,  że do MDK2 można przyprowadzać (przyprowadzają rodzice lub opiekunowie prawni) tylko dzieci zdrowe, oczywiście z podpisaną zgodą rodziców, kontynuujących naukę,  po przymusowym okresie kwarantanny.

Choć to był Dzień Dziecka, obowiązywały surowe reguły sanitarno-epidemiczne. Dyżurujący nauczyciele  mierzyli temperaturę ciała, pobierali wspomniane OŚWIADCZENIA i kierowali dzieci do nauczycieli-instruktorów mających w tym dniu zajęcia. Trzeba powiedzieć, że miłym zaskoczeniem była całkiem niezła  frekwencja dzieci, które bardzo chciały powrócić do swoich ulubionych zajęć i nauczycieli.

fot. Krzysztof Golec

Dla przykłady w sekcji karate, w pierwszych zajęciach, po okresie przymusowej kwarantanny,  wzięło udział 8 smoków. Na tego typu powroty czekaliśmy ponad dwa miesiące.

- To był długi, bardzo długi okres przerwy. Dlatego mój syn bardzo czekał na tę chwilę powrotu – powiedziała Monika Walczyńska, mama Huberta

Uczniowie byli nieco zaskoczeni, że tak profesjonalnie, z pełnym zabezpieczeniem sanitarno-epidemicznym rozpoczęto zajęcia - dojo musiało być myte specjalnym płynem odkażającym, materace  przemyte płynem antybakteryjnym, mycie rąk i dezynfekcja przed/ po zajęciach, specjalnie przygotowane boxy dla smoków, wietrzenie sali przed zajęciami, to tylko niektóre środki ostrożności określone przez GIS i Dyrekcję MDK2.

Podobnie było w innych salach, gdzie dzieci brały udział w zajęciach gry na instrumentach, zajęciach plastycznych czy nauce królewskiej gry (szachy). Taki podwyższony stopień gotowości będzie towarzyszył dzieciom do 26 czerwca, jeśli MEN nie zmieni terminu przerwy wakacyjnej.

Wspomnieliśmy, że rozpoczęcie nauki w MDK2 odbyło się w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji były życzenie, a każde (zakwalifikowane) dziecko otrzymało najsłodszego lizaka pod słońcem od Dyrekcji. Słodkościami częstowała pani Bogna  Blachowska-Wojciechowska, która w tym dniu pełniła dyżur z termometrem w ręku (i pełnym zabezpieczeniem epidemicznym) wraz z Małgorzatą Lewandowską i Iloną Chojnacką.

Pierwszy krok zrobiony, a nauczyciele i Dyrekcja czekają na  kolejne Dzieci, bo jak powiedział  Algernon Charles  Swinburne „Tam, gdzie nie ma dzieci, brakuje nieba”!

Krzysztof Golec, MDK2

Sekcja karate

Drodzy Rodzice! W poniedziałek, akurat w „Międzynarodowy Dzień Dziecka”, po długim okresie kwarantanny zajęcia rozpoczyna sekcja karate.

fot. Aneta Ważka / Julka Kamińska, 10 kyu

   Zajęcia w sekcji karate "emdeku", rozpoczynamy po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa już 1 czerwca godz. 15.15, sala gimnastyczna nr 16. Do końca tego roku szkolnego zajęcia będą odbywać się  w poniedziałki godz. 15.15-16-45 i piątki 15.30-17.00.

     Warunkiem niezbędnym, ze względów bezpieczeństwa, do rozpoczęcia zajęć,  są „Wytyczne GIS”, które rodzice otrzymali do zapoznania przez instruktora. Obowiązuje także OŚWIADCZENIE zawarte  w pkt. 4 WYTYCZNYCH;

-     po przyjściu do MDK2 smoki zostaną wpuszczone na teren placówki przez dyżurujących nauczycieli;

-    zalecamy zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka (obowiązuje nieprzekraczalna temp. 37,1 st. C, pomierzona zdalnie);

-    smoki do 6 lat przychodzą bez maseczek, pozostali zgodnie i zaleceniami min. Szumowskiego,

-    dzieci na zajęcia odbiera przed wejściem instruktor, rodzice nie mogą  pozostać w dojo;

-    w zależności od liczby dzieci instruktor dokona podziału, tak aby w grupie nie było więcej niż 7-8 smoków (choć przepisy zezwalają na 12 uczniów);

-    sala jest dezynfekowana, a dozowniki zamontowane przy wejściu;

-  przyrządy i materace instruktor osobiście odkaża specjalnym płynem antybakteryjnym,

-  dzieci zarówno przed zajęciami, jak i po ich zakończeniu myją ręce. Zaleca się rodzicom, aby każde dziecko miało osobiste mydełko antybakteryjne i ręcznik (jeśli trzeba tenisówki i rękawiczki jednorazowe);

-    na zajęciach ćwiczymy bez maseczek i nie używamy wspólnej szatni. Zaleca się, aby w miarę możliwości rodzice podwozili (przyprowadzali) dzieci już przebrane;

-    na jednorazowe środki ochrony „czekają” kosze tuż przy wejściu na salę (dojo);

-    przed zajęciami, później co godz. sala jest wietrzona, a elementy które dotykamy (klamki, poręcze, umywalki, etc. ) są dezynfekowane;

-    instruktor na rozpoczęciu omówi środki bezpieczeństwa w dojo pod kątem SARS-CoV-2;

-    podczas zajęć sensei tak rozstawia uczniów, aby zachować instrukcyjne odległości 1,5 m;

fot. Aleksandra Bronikowska/ Maksymilian, niecałe 6 lat

   - podczas zajęć nie ćwiczymy elementów grapplingowych (w parterze), ustawiamy zajęcia pod kątem poszerzenia okresu rozruchowego (ćwiczenia rozciągające, gibkościowe, izometryczne, poprawa pozycji i bloków, formy smoka),

  - dzieci odbierają rodzice, jeśli będzie duża grupa ćwiczących, to zapewniamy oddzielne wyjście (awaryjne) z dojo,

  -  jeśli rodzice stwierdzą, że ich syn (córka) ma podwyższoną temperaturę ciała, objawy chorobowe lub inne nietypowe dolegliwości nie powinni przyprowadzać dziecka na zajęcia,

 - nie zaleca się, aby w tym samym dniu smoki „skakały” z zajęć na... inne zajęcia (np. szachy czy gitarę). To kolejny aspekt bezpieczeństwa, o który z wielką doza asertywności dba instruktor.

     Jednocześnie przypominamy, że dzieci w okresie pandemii i zajęć on-line (podczas kwarantanny) miały do wykonania w domu zalecane ćwiczenia i formy, które opisaliśmy w cz. 1 i cz. 2. Zajęcia, jeśli nie dojdzie do zmiany przez MEN, kończymy 26 czerwca br. Nastąpi wtedy oficjalne rozdanie dyplomów ukończenia nauki, pucharów dla najlepszych smoków i smoczyc w sekcji karate MDK2.
Nagrodzimy również smoki, które nadesłały zabawne zdjęcia z okresu pandemii: Julka Kamińska, Aleksander Runge, Szymon Cebula, Hubert Cerajewski, Mateusz Turek i oczywiści najmłodszy Maksymilian Antonowicz.

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3 DAN

Data publikacji: 31.05.2020 r.

 

NAGRODY W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM DLA PLASTYKÓW Z MDK NR 2

   Trójka naszych wychowanków zdobyła nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pszczoła=Środowisko=Region” w Świeciu:

Mikołaj Lewandowskiw kat. przedszkole (grupa Zaczarowany Ołówek)

Kinga Balcerakw kat. 7-10 lat  (grupa Szkoła Rysowania)

Dawid Szufrajdaw kat. 11-16 lat (grupa Flamaster)

    Prace na konkurs przygotowane zostały podczas nauki zdalnej pod kierunkiem Małgorzaty Lewandowskiej.

Gratulujemy laureatom!

Data publikacji: 27.05.2020 r.

 

Przegląd Twórczości Plastycznej

Szanowni Państwo,
      Rodzice, Dzieci i Młodzież, uczestnicy zajęć plastycznych w MDK nr 2
      grupy SZKOŁY FANTAZJI I MALARSKO-FOTOGRAFICZNEJ

    Teraz jest pandemia, ale kiedyś jej nie będzie!!!, a uczniowie (i nie tylko oni) mają obowiązek pozostawać w domach, mają czas na wspomnienia jak było i marzenia o tym jak będzie, uczestniczą w lekcjach różnych przedmiotów,  w tym i w lekcji plastyki.

   Zapraszamy więc  dzieci i młodzież do samodzielnego uczestnictwa w IV Ogólnopolskim, a ósmym z kolei,  Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Moje Piękne – Bezpieczne Miejsce – 2020" pod Honorowym Patronatem pana Marka Gralika Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

  Prosimy  Rodziców o zapoznanie się  z REGULAMINEM, zachęcenie, zainspirowanie dzieci, udzielenie im pomocy merytorycznej i materiałowej. Prace będzie można nadesłać do 30 czerwca br. indywidualnie albo zespołowo za pośrednictwem MDK 2 (proszę przesyłać prace na adres MDK 2 ul. Leszczyńskiego 42, 85 - 137 Bydgoszcz, z dopiskiem na kopercie konkurs pani Jolanty Kotlarek, pytania proszę kierować pod numer telefonu 668 988 537).

    Za pozytywny odzew składam serdeczne podziękowanie.

  Życzę udanych pomysłów i najwspanialszych plastycznych rezultatów, nie tylko w tym Przeglądzie. Życzę nagród indywidualnych i zespołowych, uczestnictwa w wystawie, wernisażu i warsztatach w naszych specjalistycznych pracowniach. 15. września br. o godz. 12.00 planujemy w Skłudzewie uroczyste otwarcie wystawy, spotkanie z laureatami, ich rodzicami i  nauczucielami. Będą także fundatorzy nagród. Do zobaczenia!

 Z poważaniem,

Leszek Warmbier

Prezes FPŚ

Data publikacji: 04.04.2020 r.

I Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny

UWAGA! ZMIANA TERMINU NADSYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH!
    W związku z zawieszeniem zajęć w placówkach oświatowych, zdecydowaliśmy o przesunięciu terminu nadsyłania prac na I Ogólnopolski Konkurs Literacko – Plastyczny Piszę, Ilustruję i Wydaję – Moja Książka w Drodze do Nobla.

6.11.2020 – planowany termin dostarczenia prac

14.11.2020 - planowany termin finału konkursu (sobota, g.16.00)

Pozostałe informacje znajdujące się w regulaminie nadal obowiązują - REGULAMIN.

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących konkursu na stronie internetowej MDK2 w Bydgoszczy we wrześniu br. Planowane terminy nadsyłania prac i finału konkursu mogą ponownie ulec zmianie.

Data publikacji: 27.03.2020 r.

Koncert charytatywny „Serduszko dobre i Ty masz” dla Natalki Borowskiej – fotoreportaż

Niedziela, 23 lutego br. Dziewięcioletnia Natalka urodziła się z 10 punktami w skali Apgar, czyli wszystko było w najlepszym porządku. Było... Jednak przyszła infekcja bakteryjna, rozwinęła się sepsa, w wyniku której doszło do rozległego niedotlenienia mózgu. Konsekwencją tego jest ciężka postać  porażenia mózgowego i padaczka lekooporna. Natalka nie chodzi, nie siedzi, nie mówi, ma problemy z połykaniem pokarmów.  Ale chce żyć!

fot. Krzysztof Golec/ rodzice malej Natalki i dyr. Dorota Przywara-Kaps

To tylko niepełny  opis choroby, o którym dowiadujemy się pani  Joanny, matki Natalki Borowskiej. Od samego początku jest intensywnie rehabilitowana, być może dlatego dziś nie jest „roślinką”. Dziadkowie, w toku nawiązanej rozmowy mówią jak  jest: leki, pobyt w ośrodku, obiad, rehabilitacja, kąpiel, drogie leki i sen przerywany nawet kilkunastoma wybudzeniami. Potem wszystko od nowa! Matka jednak się nie załamuje,  choć musiała porzucić pracę, aby opiekować się chorą córką.

                     fot. Krzysztof Golec/  grupy hip-hopowe mgr Marzenny Skowrońskiej

Wiele nieprzespanych nocy, boksowanie z urzędniczymi przepisami, ciągła walka niemal o wszystko... co może pomóc Natalce. Mimo to potrafi się uśmiechać, ciągle wierzy iż zdarzy się jakiś cud, który odmieni oblicze podstępnej choroby.  Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak naprawdę wygląda życie z dzieckiem niepełnosprawnym, do tego z epilepsją. A żyć  trzeba, dlatego  nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana, dzieci, wychowankowie, sponsorzy i darczyńcy dodają – trzeba też pomagać!

fot. Krzysztof Golec

Właśnie na tę okoliczność -  ratowania  małej Natalki, pomoc w kosztownej rehabilitacji i zakupie specjalistycznych leków - odbył się kolejny już koncert „Serduszko dobre i Ty masz”. Można już powiedzieć, że to specjalność Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana w Bydgoszczy, gdyż takie wydarzenia o charakterze charytatywnym odbywają się od kilku już lat.

Niedzielnego popołudnia wystąpiły praktycznie wszystkie formacje taneczne, grupy wokalne i  teatralne „emdeku” (o których napiszemy nieco więcej za chwilę).  Spontanicznie wystąpili goście – dzieci z Przedszkola nr 66, młodzieżowe formacje hip-hop, jak również seniorki z grupy tanecznej  „Odyseja”,  działającej przy klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec / koncert dla Natalki

Bohaterami niedzielnego popołudnia była oczywiście Natalka i jej rodzice, dla których po każdym bloku  artystycznym przeprowadzono licytację. W tę rolę,  od kilku już lat,  wciela się  pani Justyna Superczyńska-Szarata i pani  Anna Rozwadowska. Przyznajmy, robią to wspaniale, z zacięciem i świetnym komentarzem. Czasem bywa tak, że zapominają o ciasnych szpilkach i zakładają taktyczne buty, czyli... pracują "boso".

List od premiera Morawieckiego
Jednym z najcenniejszych podarunków był list od premiera Morawickiego, który napisał:

Wsparcie Koncertu Charytatywnego pod hasłem „Serduszko dobre i Ty masz”, to wyjątkowy sposób okazania solidarności potrzebującym 
Stosunek do najmłodszych i najsłabszych jest prawdziwą wiarą naszej wrażliwości. 

Niech ten dar pozostanie dla zwycięzcy licytacji cenną pamiątką 
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami,

Mateusz Morawiecki 
Prezes Rady Ministrów 
Bydgoszcz, 23 lutego 2020 r.

fot. Krzysztof Golec / list i załącznik od premiera Morawieckiego

Załącznikiem do tego niezwykłego  prezentu było wieczne pióro w pięknym etui oraz książka Łukasza Schreibera, Sekretarza Stanu do Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. *

*/ autor książki „Sulla 138-78 p.n.e.” poświęconej jednemu z najwybitniejszych wodzów Republiki Rzymskiej – Lucjuszowi Korneliuszowi Sulli

Całość wylicytowano za 550 zł. Były też loterie fantowe i licytacje prac artystycznych (przepiękne obrazy) wychowanków „emdeku” pracujących pod kierunkiem pań: Marleny Zabłockiej,  Małgorzaty Lewandowskiej i Jolanty Kotlarek. Panie - wraz z dziećmi - specjalnie na tę okazję przygotowały kolekcję malarstwa i inne prace - rękodzieło artystyczne. 

Licytacje i zakupy nadal trwają (organizatorzy podali termin do 29 lutego). Ogółem, do poniedziałku  zebrano ponad 16 tys. zł!

Organizatorzy Koncertu, jak również rodzice Natalki podziękowali wszystkim sponsorom i darczyńcom, jak również ludziom dobrej woli.  To jest piękne, że w tak trudnych chwilach życia Natalki potrafimy i chcemy pomagać.

fot. Krzysztof Golec /Natalka i Jej rodzice

Mali, ale wielcy duchem artyści zagrali dla Natalki 
Koncert niedzielny miał bardzo uroczysty charakter, sala pękała w szwach, a liczba zespołów wokalno-tanecznych,  instrumentalnych, a także  teatralnych pewnie zaskoczyła gości. Ale tak jest zawsze, gdy dzieci występują dla dzieci, do tego w  szczytnym celu – tym razem dla serduszka Natalii.

Dlatego nie mogło zabraknąć tego akcentu. O roli serca w układzie życiowym każdego człowieka wie pewnie każdy, nie każdy jednak wie o  jego zupełnie innej roli - dawaniu miłości drugiej osobie. SERCE -  to najpiękniejsze słowo świata, jak w okresie swojej największej  kariery śpiewała Irena Santor. Ten właśnie element wypunktowali prowadzący: Tadeusz Krajewski i Aleksandra. Kolejny świetny duet prezenterów, doskonała dykcja, tempo i opanowanie. W trakcie każdego wejścia pan Adam Gołąbiewski wyświetlał slajdy, epizody  z życia Natalki, a pan Marek Michałowski – za konsoletą -  czuwał nad akustyką i muzyką do występów kolejnych wykonawców.

fot. Krzysztof Golec / grupa taneczna pani Doroty Przywary-Kaps

Uff, jak powiedzieliśmy było ich sporo, ale wymieńmy je, bo  w Internecie pozostaną, nawet do końca świata. Zatem po kolei:

 •     zespół KONTRA 7 z układem „Cisza” – prowadzenie pani Dorota-Przywara Kaps - rozpoczął blok aorystyczny „Serduszka”;
 •     najmłodsi artyści - dzieci z grupy przedszkolnej, rytmiki i koła wokalno-tanecznego - prowadzenie pani Mirosława Jurgiel i Daria Musolf;
 •     taniec, energia, radość, czyli grupy hip-hopowe MDK2 prowadzone przez panią Marzennę Skowrońską. Dynamicznie i rytmicznie zaprezentowały się grupy SPIRO 4, SPIRO 3 oraz duety w składzie: Zuzanna Zych, Julia Kunert, Apolonia Andrzejewska a także grupa hip-hop  HURA;
 •     piosenka dobra na wszystko, czyli zespoły MELODYNKI i MAŁE MELODYNKI - prowadzenie pani Hanna Żółkoś;
 •     scena dla nieco starszych, niestety już nie dzieci... bo z pewnością by się obraziły, czyli Martyna Kardasiak w piosence „To tylko taniec” – prowadzenie pani Arleta Murawska;
 •     występ grupy KONTRA 8 – prowadzenie pani Dorota Przywara-Kaps;
 •     koncert przedszkolaków z grupy KRASNALE, Przedszkole nr 66 – opiekun panie: Monika Rybowicz oraz Małgorzata Woźniak;
 •     występ zespołu wokalno-instrumentalnego „Na chwilę”, czyli piosenka żeglarska i turystyczna – prowadzenie pani Anna Grzybek-Korzeniewska;

fot. Krzysztof Golec / Magic Groupe 3 pani Ilony Chojnackiej

 •     świetny utwór i takie samo wykonanie hitu „Alleluja” - w wykonaniu zespołu Magic Group 3- instruktor pani Ilona Chojnacka;
 •     ponownie grupa hip-hop HURA, czyli Spiro 2 i 1 - pani Marzenna Skowrońska;
 •     na koniec nieco kubańskich rytmów czyli ukulele i bębny – prowadzący: pani Anna Grzybek Korzeniewska i  pan Tomasz Bukowski;
 •     występ zespołu wokalno-tanecznego „Odyseja” działającego od 2018 roku przy Inspektoracie Wsparcia Sił Lądowych w Bydgoszczy;
 •     kolejny świetny występ, na scenie zespół teatralny ENCE PENCE i piosenka „O teatrze”– prowadzenie pani  Justyna Superczyńska-Szarata;
 •     ostatni występ na scenie i grupa KONTRA 6 w utworze „Zaufaj mi”.

fot. Krzysztof Golec / grupa MELODYNKI , instruktor pani Hanna Żółkoś

Jak widać z tego podsumowania, takich artystów, takich talentów, takich oddanych sprawie młodych (nieco starszych, a nawet seniorek) - z pewnością trudno wypatrywać w telewizji czy w programie „Mam talent”. Rzeczywiście  mają talent, a większość artystów będzie się rozwijać i pewnie jeszcze o nich usłyszymy. My, nauczyciele musimy niezmiennie stać za katedrą  i nieść ten kaganek oświaty, pomimo ostatnich zawirowań. Czy warto tłumaczyć dlaczego? Nie, ale przeczytajcie z uwagą to, co miała do powiedzenia prof. Beverly Conklin. Dowiecie się, jak uczyć empatii, tolerancji i dobra...

- Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania! – powiedziała prof. Beverly Conklin

fot. Krzysztof Golec / grupa taneczna pani Doroty Przywary-Kaps

Mając jednak taką młodzież możemy być pewni, że poznają arkana sztuki dawania dobra. Bo cóż może być piękniejszego niż oddanie chociaż kawałka serduszka w takim szczytnym celu.

No tak, powiedzieliśmy już o wykonawcach, instruktorach, nauczycielach, ale ktoś to musiał ułożyć, napisać scenariusz, podzielić i przydzielić role do wykonania. Zapewne niejedną noc spędziła "Ona" na przemyśleniach i obsadzie aktorskiej. Jak zawsze tą osobą jest pani Bogna Blachowska-Wojciechowska. Była tak dokładna, że rozpisała nawet potrzebne kable do gitary pani Ilony Chojnackiej, co więcej, w dodatkowym scenariuszu uwzględniła fakt – kiedy prowadzące licytację nauczycielki mogą... zdjąć niewygodne szpilki i prowadzić dalej ten koncert... „na boso”. No cóż, pani Bogna ma głowę nie od parady i choć bardzo wysoka, nie nosi głowy w chmurach.

fot. Krzysztof Golec / grupa wokalno-instrumentalna pani Anny Grzybek-Korzeniewskiej

Niedzielny koncert miał jeszcze wielu innych wykonawców zaangażowanych w ten wspólny cel, często zapominanych i siedzących w głębokich czeluściach "emdekowskich" pracowni.  Jak powiedzieliśmy nieco wcześniej, wielu nauczycieli było zaangażowanych w prace – umówmy się – mniej artystyczne, ale nie mniej ważne: sprzedaż losów (pani Mikołajczyk Katarzyna, w „emdeku” pani od matematyki, wyjaśnia prosto rzeczy trudne), pani Arleta Murawska (sala z pysznościami, w "emdeku" pani od keyboardu i pianina, ponoć świetnie gotuje), pan Lukasz Nalewajk (hopland dla maluchów, specjalista od gier planszowych i internetu), prezenty i fanty (panowie Mariusz  Mazalon i  Andrzej Karpiński, w "emdeku" mistrzowie szachów), pan Marek Michałowski (nagłośnienie sali, podkład muzyczny), pani Janina Błaszczyk (rozliczenie imprezy, finanse, prywatnie świetny kierowca).

fot. Krzysztof Golec / grupa taneczna najmłodszych dzieci pani Mirosławy Jurgiel

Jak powiedzieliśmy wcześniej obrazy i inne dzieła artystyczne przygotowały panie plastyczki:  Marlena Zabłocka,  Małgorzata Lewandowska i  Jolanta Kotlarek. Logistyką, przygotowaniem sali, czuwaniem nad ogólnym bezpieczeństwem – pieczę sprawowali najlepsi fachowcy w mieście - pan Janusz Adamczyk i pan Mirosław Zębała. 

Darczyńcy i Ludzie Dobrej Woli  /kolejność niealfabetyczna/:

 •     Fundacja Bydgoszcz dla Dzieci;
 •     Rodzina Natalii;
 •     Zuzia Kowalska;
 •     Amelia Sadowska z Rodzicami;
 •     Anna Kowalska;
 •     Anna Kawalerska;
 •     Barbara Paszkiewicz;
 •     Uczniowie i Rodzice Szkoły Podstawowej nr 60;
 •     Firma Fotobudka "Zaczarowana Budka";
 •     Magda Gaca - Firma LOKI-LOKI;
 •     Karolina Gorzycka;
 •     Przedszkole nr 11 i Państwo Mirella i Artur Bieluszewscy;
 •     Niepubliczne Przedszkole "Muminki" - dyr. mgr Lidia Łatuszyńska;
 •     Przedszkole "Wesołe Serduszka i Serduszka" dyr. mgr Marta Musolf;
 •     Międzynarodowe Szkoły Sokrates - dyr. mgr Kystian Orzechowski;

fot. Krzysztof Golec / koncert dla Natalki

 •     Szkoła Podstawowa nr 63 - dyr. mgr Przemysław Kotłowski;
 •     Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego - dyr. mgr Mariusz Fiałkowski;
 •     Zakłady Mięsne Państwa Kwiecińskich oraz pan Jakub Bukowski;
 •     Klub Zdrowego Odżywiania, Bydgoszcz, ul. Lenartowicza;
 •     Pani Irena Kaczmarek - Ośrodek Wczasowy w Kołobrzegu;
 •     Paweł Bokiej, radny Rady Miasta;
 •     EMOBIL - Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Rozwoju;
 •     Salon Kosmetyczny Joanna Stemborowicz;
 •     J. Service - Jarosław Jażdżewski;
 •     Firma "Rolkinauka olimpia sport" - pan Tomasz Biel;
 •     Akademia Sportu Natalii - Natalia Biel;
 •     Golf - Olszewka - Teodor Horodecki;
 •     Klub Sportowy "Abramczyk Polonia Bydgoszcz"
 •     Niepubliczne Przedszkole "Bajkowe Wzgórze" - dyr. mgr Iwona Lubiewska;
 •     Pani Malwina Konecka;

fot. Krzysztof Golec/ fot.1 grupa teatralna pani Justyny Superczyńskiej, fot.2 pan Marek Michałowski za konsoleta, fot.3 zespół Odyseja, fot.4 dzieci z Przedszkola nr 66

 •    Marta i Jarosław Bożenka;
 •     Elwira Kubiak;
 •     Ewelina Balcerak;
 •     Marta Gibas,
 •     Firma Baretta - Państwo Świetlik;
 •     "Eltech" Bydgoszcz - dyr. Tomasz Bejenka;
 •     Maja Mojsiewicz
 •     Paweł Andryszczyk;
 •     Zespól "Odyseja" z klubu Inspektoratu Wspomagania Sił Zbrojnych;
 •     Gizela Bernecka i Katarzyna Ryzop z Rady Rodziców przy MDK2;
 •     Pani Alicja Gotowska;

fot. Krzysztof Golec / Martyna Kardasiak z piosenką "To tylko taniec", instruktor pani Arleta Murawska

 •     Restauracja "La Rosa";
 •     Salon Kosmetyczny Paula Jankowska;
 •     Salon Kosmetyczny Janusz Jaroszewicz;
 •     Pani Anna Chomik,
 •     Pani Maja Mojsiewicz;
 •     Paweł Andryszczyk;
 •     Lilka Mrozowska;
 •     Państwo Świetlik,
 •     sesja fotograficzna w atelier fotografii artystycznej pani Michałowskiej;
 •     Monika Wójcik - Aqua Aerobik
 •     i wielu innych proszących o anonimowość.

fot. Krzysztof Golec/ dzieci dla Natalki

Licytacje
Podczas takich koncertów darczyńcy przekazują swoje dary, vouchery lub inne przedmioty (koszulki z podpisem znanych sportowców, także nowe plastrony sekcji żużlowej Abramczyk Polonia Bydgoszcz, zabawki, zestawy kosmetyków czy takie niespodzianki, jak to uczynił premier Morawiecki i poseł Łukasz Schreiber). Ponadto sekcje plastyczne MDK2 długo pracowały - ze swoimi uczniami - nad darami. Przygotowano przepiękne obrazy, specjalnie namalowane przez dzieci i wystawione w holu głównym "emdeku". I choć cena wywoławcza to nie mnie niż 60 zł już znalazły nabywców.

Wśród darczyńców są też osoby, które ufundowały voucher na pobyt w domy wczasowym w Kołobrzegu (ostatecznie za tę 4-dniową przygodę zapłacono 750 zł). Z innych osobliwości licytacji zanotowaliśmy:

 •     kosz wędlin od państwa Kwiecińskich (pachniały cudnie);
 •     miesięczne karnety wstępu na pole golfowe w Olszewce;
 •     sesja zdjęciowa w znanym atelier fotografii artystycznej w Bydgoszczy pani Michałowskiej
 •     a nawet voucher na usługę hydrauliczną, wymianę oleju w      samochodzie czy wymianę opon z zimowych na letnie.

fot. Krzysztof Golec / w budynku głównym też się działo, obrazy wystawione na licytację,  sprzedaż losów, fanty

Po zakończenie koncertu wysłuchaliśmy pierwszych opinii:

- To pierwszy raz w historii, nie tylko "emdeku" Premier RP przesyła życzenia i  wyjątkową pamiątkę. Ludzie dobrej woli są zatem wszędzie, o czym przekonujemy się podczas takich wydarzeń, jak to w naszej placówce - powiedziała mgr Anna Rozwadowska, prowadząca licytację

Tu nasuwa się tylko jedna myśl, zawarto w słowach, przepięknych słowach  "Dziwny jest ten świat", nieodżałowanego  Czesława Niemena:

Dziwny ten świat, 
Świat ludzkich spraw, 
Czasem aż wstyd przyznać się. 
A jednak często jest,  
Że ktoś słowem złym, 
Zabija tak, jak nożem.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej 
I mocno wierzę w to, 
Że ten świat, 
Nie zginie nigdy dzięki nim.

słowa i muzyka: Czesław Niemen, rok powstania 1967

Na koniec musimy jeszcze dodać, że na parkingu MDK2 czekała niespodzianka, koreański wehikuł elektryczny „Jinma”, który ma zasięg do 120 km w mieście, jak również elektryczna hulajnoga. Nowinki z działu elektromobilności wystawiła firma EMOBIL z Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Rozwoju.

 

Krzysztof Golec, MDK2

Protokół z posiedzenia zespołu ds. zbiórki publicznej na rzecz
Natalii Borowskiej.

 

2 tydzień zimowych półkolonii.

Pierwszego dnia dzieci uczestniczące w półkoloniach organizowanych przez MDKnr2 wybrały się na seans do kina a po nim na zwiedzanie Biblioteki Publicznej z niedostępną na co dzień Biblioteką Bernardynów.

W drugim dniu półkoloniści udali się na warsztaty do Straży Pożarnej, a po powrocie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu. Ponieważ była to jedyna prezentacja tego typu w regionie, z uwagą przyglądała się Telewizja Polska. Dzieci przejechały się samochodem elektrycznym, jeździły na elektrycznych hulajnogach oraz brały udział w rozmaitych eksperymentach.

Czytaj dalej

Karolina Hołda (MKS Emdek Bydgoszcz) kontra Premier RP Mateusz Morawiecki

    W dniu 18.01.2020 r. zawodniczka naszego klubu Karolina Hołda miała zaszczyt zagrać punktowego seta z Premierem RP Panem Mateuszem Morawieckim. Mecz odbył się w gościnnych progach KS Gwiazda Bydgoszcz, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia i jest najstarszym klubem w Bydgoszczy.

    Wizyta Premiera RP w Bydgoszczy związana była m.in. z obchodami przyłączenia Bydgoszczy do macierzy. Karolina wygrała punktowanego seta z Premierem 11:3, lecz była już po wcześniejszej rozgrzewce z trenerem kadry Polski Leszkiem Kucharskim, a Premier zagrał bez rozgrzewki. Następnie Szef Rządu zagrał punktowanego seta z byłym świetnym zawodnikiem, aktualnie trenerem kadry Polski Leszkiem Kucharskim, którego również przegrał 6:11.

Same wyniki nie były jednak tak ważne, jak popularyzacja sportu i przede wszystkim tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży, przez najważniejsze osoby w kraju. Przypomnieć należy, że Premier RP Pan Mateusz Morawiecki trenował w młodości wyczynowo tenis stołowy i był czołowym zawodnikiem w Polsce, co było widać w niektórych zagraniach w czasie rozgrywanych setów.

Należy nadmienić, iż spotkanie przy stołach tenisowych  uświetniła obecność Minister Sportu Pani Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, jednej z najlepszych w historii polskich siatkarek Pani Małgorzaty Glinki oraz wymienionego wcześniej świetnego niegdyś zawodnika, wielokrotnego medalisty największych imprez tenisowych Pana Leszka Kucharskiego. Całe spotkanie przy stołach tenisowych nie odbyłoby się bez inicjatywy jego gospodarza - Prezesa Superligi Mężczyzn w tenisie stołowym, Wiceprezesa PZTS ds. sportowych Pana Zbigniewa Leszczyńskiego, który m.in. zgodził się sędziować punktowane sety. Serdeczne dziękujemy za umożliwienie naszej zawodniczce uczestnictwa w tym bardzo ważnym wydarzeniu.

Data publikacji: 03.02.2020 r.

1 tydzień zimowego wypoczynku

    Pierwszy tydzień ferii już za nami, minął on bardzo szybko. Można powiedzieć, że podczas tego tygodnia brakowało tylko... śniegu!
 

 
    Odwiedziliśmy między innymi sale zabaw Family Park, Teatr Polski w Bydgoszczy, Multikino, Edukacyjną Zagrodę w Kozielcu. Wyjazd do ostatniego miejsca na liście atrakcji okazał się strzałem w 10-tkę. Staneliśmy w oko w oko z kozą Melą, królikiem Filipem, osiołkiem Olim i świnką Stefanem. Mogliśmy zobaczyć je z bliska, dotknąć, a nawet nakarmić.
 

 
    Podsumowaniem zimowego wypoczynku w pierwszym tygodniu był wyjazd do Torunia, gdzie zwiedziliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Niewidzialny dom.
 

 
   Opiekunami grupy były Justyna Superczyńska-Szarata i Daria Musolf. Na kolejny tydzień ferii wszystkim dzieciom życzymy mile spędzonego czasu oraz bezpieczeństwa.
 
Data publikacji: 03.02.2020 r.

 

Pidżam Party!

     25.01.2020 w naszym MDK 2 odbyła się zabawa karnawałowa ,,PIDŻAM PARTY". 

   Wszystkie dzieci, które brały udział w zabawie były ubrane w piżamki. Dzieci przyniosły również swoje poduszeczki oraz kubeczki. Tego dnia nie zabrakło ,,piżamowych zabaw" min. konkursy, zagadki, śpiewanie kołysanek, picie mleka. Najciekawszą zabawą okazała się bitwa na poduszki.

 Głównym organizatorem zabawy karnawałowej była Bogna Wojciechowska-Blachowska, a opiekunami dzieci Daria Musolf i Justyna Superczyńska-Szarata.
 
Data publikacji: 03.02.2020 r.