Środa, 25 czerwca 2025 r. zakończyliśmy rok szkolny w sekcji karate i w Kole Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Obecni byli także rodzice smoków uczęszczających na zajęcia, a po zakończenie zajęć było zebranie (rodziców) i podsumowanie II semestru nauki.
Podczas zakończenia szkolenia 2024/2025 zaplanowaliśmy też minipokaz dla rodziców w grupie początkującej, średniozaawansowanej i zaawansowanej, podsumowujący niemałe umiejętności smoków. Karate shotokan, które jest bazą do dalszej nauki karate w drugim roku szkolenia (i sztuk walki) pokazuje, jak młodzi wojownicy z niezdarnej gąsienicy przemieniają się w pięknego motyla!
W grupie początkującej na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Martyna Lewandowska, Basia i Antek Dorau, Lena Jackowska, Karol Czarnecki, Amadeusz Krzymowski, Szymon Nowak, Norbert Hano. W grupie średniozaawansowanej: Olaf Teichert, Tomek Kotecki, Filip Frątczak, Zofia Traczyk, Zosia Wolniewicz, Emilka Sobota.
fot. Ewa Wolniewicz/ grupa średniozaawansowana - nie wszyscy mogli odebrać wyróżnienia i dyplomy...
Najlepszym zawodnikiem sekcji, po raz kolejny, został senpai Mateusz Turek 4 kyu, który w październiku 2024 zdobył IV miejsce podczas Pucharu Europy Karate IKB w Żywcu. W tym roku - na tak poważne zawody karate - jedzie ponownie, wraz z Leną Jackowską.
fot. Ewa Wolniewicz/ senpai Mateusz Turek, 4 kyu
Nasza sekcja jest coraz liczniejsza, a od nowego roku szkolnego dołączy kolejna grupa naborowa; mamy nadzieję równie utalentowana, jak najmłodsze smoki z grupy początkującej.
Koło Fotografii Cyfrowej MDK2 W tym roku mieliśmy kilka sesji wyjazdowych: pałac Ostromecko, pałac Lubostroń, jak również bazylika archikatedralna w Gdańsku – Oliwie. Uczniowie uczestniczyli w kilku konkursach ogólnopolskich, jak również wykonywali zadane prace: autoportret, portret, najpiękniejsze ogrody w placówkach oświatowych Bydgoszczy. Ponadto, większość zdjęć zamieszczanych na stronach Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, z imprez masowych, Dnia Dziecka, Dni Szwederowa czy występu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wykonali nasi uczniowie.
fot. Ewa Wolniewicz/ za dobre wyniki w nauce fotografii cyfrowej puchary otrzymali: Lena Jankowska, Kalina Pangowska i Bruno Gorce-Bałut. Puchar w imieniu Kaliny odebrała babcia...
Wyróżnienia – dedykowane puchary – otrzymali: Lena Jackowska, Bruno-Gorce-Bałut i Kalina Pangowska. Za pomoc w grupie średniozaawansowanej okolicznościowe dyplomy otrzymali: senpai Bolesław Kozłowski 1 kyu i senpai Michał Mularczyk 5 kyu.
Autor: Krzysztof Golec, 4 DAN Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK2
W sobotę 21 czerwca br. w galerii Młodzieżowego Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej "Chwile zatrzymane w kadrze...”. Dzieci zaprezentowały swoje prace, które podziwiali rodzice, nauczyciele a także uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej.
Otwarcie wystawy było też okazją do podsumowania roku. Uczestnicy zajęć otrzymali dyplomy, a za szczególne osiągnięcia zostali wyróżnieni nagrodami. Wystawę będzie można oglądać do 30 września 2025 roku.
W galerii zaprezentowane zostały prace plastyczne wykonane w różnych technikach. Dzieci z grupy Kreatywny Mały Artysta zaprezentowały dzieła w technice pasteli suchej. Natomiast artyści ze starszych grup eksperymentowali w grafice i tutaj są przedstawione gipsoryty o różnej tematyce.
Grupa malarska „Eikon” przedstawiła cykl martwych natur w technice akwareli. Wśród młodych artystów na wyróżnienie zasługują akwarele wykonane przez: Antoninę Piotrowską, Kamilę Kreft, Kalinę Golińską, Lenę Kilichowską, Macieja Kulczyka, Lenę Meier i Antoninę Orzęcką.
Informujemy, że zakończenie roku szkolnego 2024/2025 w sekcji karate (wszystkie grupy) odbędzie się 25 czerwca 2025 r. o godz. 16.00-17.45. Od godz. 17.45-18.05 odbędzie się zakończenie roku w Kole Fotografii Cyfrowej. Sala nr 16 (ze sceną).
fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK2/ zdaniem wielu obserwatorów i miłośników przyrody najpiękniejsza róża w "emdekowskim" ogrodzie
Jednocześnie informujemy, że zajęcia z fotografii cyfrowej i karate odbędą się zgodnie z planem w dniu 21 czerwca br. 10.00-13.05.
4 czerwca w naszym Domu Kultury odbył się koncert „W blasku świec” w wykonaniu uczestników koła Gitary klasycznej, prowadzonego przez panią Mirosławę Jurgiel. Jak co roku wydarzenie miało wyjątkową oprawę – nastrojową scenografię, którą zawdzięczamy uprzejmości firmy DolBis.
W programie znalazły się utwory kompozytorów hiszpańskich i argentyńskich, a młodzi gitarzyści zachwycili publiczność nie tylko pięknym brzmieniem, ale i wysokim poziomem technicznym wykonania. Atmosfera koncertu była niezwykle klimatyczna – ciepłe światło świec i dźwięki gitary stworzyły magiczny nastrój, który długo pozostanie w pamięci słuchaczy.
Koncert był uroczystym zwieńczeniem roku szkolnego 2024/2025. Dla uczestników koła był to sezon pełen sukcesów – zdobyli oni I i II miejsca na konkursach gitarowych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, co potwierdza ich ogromne zaangażowanie i pasję do muzyki.
Serdecznie gratulujemy młodym artystom i życzymy udanych wakacji!
W minioną niedzielę razem z zespołem Kontra VI I Kontra VII byłyśmy na naszym ostatnim turnieju w tym sezonie na 1000 LAKES DANCE CUP - Ogólnopolski Turniej Tańca w Ostródzie. Organizacja była wspaniała i na wysokim poziomie, za co bardzo dziękujemy. A nasze wyniki z tych zawodów prezentują się następująco:
3 miejsce - Formacja Kontra VII (kat. 12-15) 3 miejsce - Formacja Kontra VI (kat. 16+)
Piękne zakończenie sezonu - Tancerki z zespołu KONTRA
MDK2, 16 czerwca br. Dawno nie mieliśmy takiego wydarzenia w naszym EMDEKU. Na zaproszenie Dyrekcji, dzieci i nauczycieli najstarszą placówkę wychowanie pozaszkolnego w grodzie nad Brdą odwiedził - i dał koncert - Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Koncert zatytułowany "Nie ma Ziemi nad Kujawy" przyjęto gromkimi oklaskami. Audycja (koncert) realizowana była w ramach projektu pn. " W malowanej skrzyni-Nie ma Ziemi nad Kujawy" i współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.
To była wyjątkowa gratka dla miłośników muzyki, pieśni i tańca, aby na naszej nowej scenie zobaczyć, wysłuchać występu profesjonalistów (a nawet zrobić wspólne zdjęcie), wielokrotnie nagradzanych, mających zapełniony kalendarz do końca roku. Ale udało się, a wszystko dzięki operatywności pani Justyny Gorce-Bałut, specjalistce od rzeczy niemożliwych MDK2, jak również pana Tomasza Świgonia, naszego niezastąpionego akustyka. Dodajmy, po raz drugi nagłośnienie, mikrofony, pulpit mikserski, został wykorzystany podczas tego wydarzenia. To nowy sprzęt zakupiony przez Radę Rodziców i nauczycieli.
Przypomnijmy tylko, że MDK2 obchodził niedawno piękny jubileusz 75- lecia, a od tamtych czasów zmieniło się niemal wszystko. Nauczyciele, najlepsi nauczyciele pozostali, aby wychowywać już czwarte pokolenie szwederowiaków (bydgoszczan, a nawet mieszkańców ościennych gmin).
Koncert w trzech aktach odbył się na nowej scenie, która powstała dzięki funduszom Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
W pięknie wydanym opracowaniu o Zespole autorzy napisali: ” Zespół istnieje od 1958 roku, przez cały okres swojej działalności reprezentuje nasze miasto i przepiękny region Kujawsko-Pomorski podczas wielu wydarzeń, koncertów, festiwali w kraju i za granicą. Dziś jest stowarzyszeniem, którego celem jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”.
W okresie PRL-u sala prób mieściła się w Szkole Podstawowej nr 24 im. 1000- lecia Państwa Polskiego przy ul. Kruszwickiej 2. Obecnie to już Zespół Szkół Mechanicznych nr 1.
Repertuar Zespołu Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska prezentuje folklor kilku regionów obejmujących województwo kujawsko-pomorskie: Kujawy, Pałuki, Kaszuby. Przez lata repertuar został poszerzony o prezentację tańców i pieśni wielu innych, odległych regionów folklorystycznych Polski. W repertuarze Zespołu znajdują się obrazki związane z obrzędami ludowymi a także suity wokalno-taneczne z Łowicza, Kurpi Zielonych, Małopolski, Lublina, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego i wielu innych. Zespół posiada także w swoim repertuarze tańce miejskie oraz część historyczną z polskimi tańcami narodowymi, pieśniami wojskowymi i patriotycznymi. Często daje także koncerty podczas takich podniosłych uroczystości np. w Filharmonii Pomorskiej.
W trakcie małej przerwy Zespołu był czas na prezentacje ubioru, panny, mężatki, a także dziecka (do Zespoły przyjmowane są także 4- latki). Tancerki z dumą prezentowały warkocze, korale, hafty...
• Strój kobiety: koszula była z białego płótna, często z koronkowymi mankietami i kołnierzem. • Spódnica: spódnica mogła być w różnych kolorach, takich jak beżowy, zielony, niebieski, pomarańczowy lub bordowy, często zdobiona haftami i koronkami. • Fartuch: był ważnym elementem stroju, często w kolorze czerwonym lub czarnym, z fałdami i zdobieniami. • Kaftan: kobiety nosiły kaftany lub gorsety, wykonane z sukna, zdobione haftami i guzikami. • Dodatki: noszono białe pończochy, skórzane trzewiki (z czerwonymi sznurowadłami), czerwone korale na szyi oraz chusty i charakterystyczne czepki (włosy splecione w warkocz lub schowane pod tzw. kopek).
Charakterystyczne dla Kujaw były haftowane czepki kobiece, jak zaznaczyła pani Elżbieta Kornaszewska-Rogacka zwane "kopkami". W haftach kujawskich dominowały motywy kwiatowe i roślinne. Z biegiem czasu, strój kujawski ulegał modyfikacjom, a po I wojnie światowej zaczął zanikać na rzecz ubiorów produkowanych przez rzemieślników. Warto dodać, że strój kujawski, jak i inne stroje ludowe, odzwierciedlał nie tylko status społeczny i materialny, ale także tożsamość kulturową i regionalną. Ta, jak wiemy - w Kujawsko-Pomorskiem - była zawsze bardzo wysoka.
Pasjonaci tworzą Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska O wyjątkowości Zespołu świadczy autentyczna pasja wszystkich jego członków do ludowej muzyki, tańca i śpiewu, wynikająca z indywidualnych zainteresowań polskim folklorem. Na co dzień, każda z tych osób pracuje zawodowo (w innym zawodzie, dr psychologii, księgowa, pielęgniarka). Koncerty ZPiTZB są uznawane za bardzo ważne i ciekawe wydarzenia artystyczne. Odbywają się przy wypełnionych salach koncertowych i pozostają w pamięci jako barwne widowiska, stanowiąc niezwykłe lekcje patriotyzmu uczące szacunku do wartości narodowych.
Warto dodać, iż w Zespole Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska występuje także nasz uczeń Bruno Gorce-Bałut (Koło Fotografii Cyfrowej MDK2), który tańczy tak samo dobrze, jak i mówi po... francusku, a także już robi ciekawe zdjęcia.
Dumą Zespołu jest fakt, iż liczy on dziś 170 osób, w tym dzieci od 4 roku życia, młodzież w wieku szkolnym oraz grupę dorosłych. Choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska - od czasu do czasu - organizuje castingi na nowych kandydatów, posiadających zdolności muzyczne, taneczne, instrumentalne.
Kierownikiem artystycznym Zespołu, od 1991 roku, jest pani Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, która pełni jednocześnie funkcję Prezesa Stowarzyszenia.
Na koniec występu szefowa Zespołu podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w to przedstawienie i wpisała dedykację. My też DZIĘKUJEMY!
Audycja (koncert) realizowana była w ramach projektu pn. "W malowanej skrzyni-Nie ma Ziemi nad Kujawy" i współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.
Autor: Krzysztof Golec, Justyna Gorce-Bałut, MDK2 Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK2 Nagłośnienie: Tomasz Świgoń
Łochowice, 14 czerwca br. Dzieci z czterech kół Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 miały okazję zwiedzić, spędzić czas efektywnie, zapoznać się z maszynami w rolniczym skansenie w Łochowicach. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały, a atrakcje goniły kolejne atrakcje.
Właścicielami tego skansenu są państwo Urszula i Jacek Grzywacz. Tu, na dość dużej powierzchni znajduje się zabytkowy sprzęt rolniczy: maszyny do prac polowych, agregaty prądotwórcze, drobny sprzęt do prac polowych, a także stare zabytkowe traktory. Większość już naprawionych parkuje w nowoczesnej hali i czeka na kolejne wyjazdy (pokazy, spotkania integracyjne, zawody, parady). Te do naprawy stoją w kolejce pod wiatą i czekają na swoje życie. W kolekcji pana Jacka jest kilka perełek: Ursus C-45 z 1947 roku, niemiecki Baut z 1956 czy Fordson z 1960 roku.
Dzieci miały nie lada gratkę, każdy mógł wsiąść na swój ulubiony traktor, zakręcić kierownicą (niestety bez wspomagania), uruchomić klakson. Później były zabawy na wolnym powietrzu w specjalnych (dziecięcych) wagonika John Deere. Ostatnia godzina zajęć to lekcja jaką dzieci zapamiętają na dłużej: „Rośliny zbożowe uprawiane w Polsce”.
Pani Urszula podała eksponaty czterech zbóż: pszenica, jęczmień, żyto, owies i omówiła ich charakterystyczne cechy. Nieco później dzieci musiały ułożyć jak puzzle obrazki przedstawiające cały proces powstawania mąki, aż do finalnego produktu jakim jest chleb (bułki, bagietki) w piekarni. Jak podsumowała pani nauczycielka nasze dzieci z szybkością błyskawicy ułożyły te puzzle.
W skansenie spędziliśmy niemal cztery godziny (plus dojazd autobusem miejskim nr 90). Całkowitym zaskoczeniem dla dzieci były zabytkowe narzędzia rolnicze (sierp, kosa, cep czy snopowiązałka). Na koniec wspólne zdjęcie, wpis do książki pamiątkowej i podziękowanie dla gospodarzy (kwiaty, czekoladki).
Jak zgodnie przyznały dzieci, to był pożytecznie spędzony czas, ciekawa lekcja, kolejna integracja grupy.
W wycieczce uczestniczyły cztery koła: muzyczne pani Arlety Murawskiej, mali podróżnicy pani Darii Musolf, fotografii cyfrowej i karate pana Krzysztofa Golca.
Autor: Krzysztof Golec, Daria Musolf, Arleta Murawska, MDK 2 Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK 2
Sobota, 7 czerwca 2025 r. Rzeczywiście słońce zaświeciło dla wszystkich, dużych i małych dzieci, jak również rodziców, nauczycieli i gości. Festyn z okazji Dnia Dziecka był połączony z obchodami 44. Dni Szwederowa. Główna część programu artystycznego odbyła się na nowej scenie, która powstała dzięki funduszom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Grupa wokalno-instrumentalna pani Ilony Chojnackiej, zgrana, wokalnie uzdolniona, z ciekawym repertuarem...
Wydarzenie to było energetyczne jak 8 w skali Beauforta, klimatyczne jak płatek "emdekowskiej" róży przed wejściem do budynku A (przepiękne róże - chluba MDK2), merytorycznie przygotowane i profesjonalnie wykonane. Wydarzenie to – kolejny raz – spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem nie tylko społeczności Szwederowa, Rady Osiedla, ale także gości zaproszonych na to święto, jak również bydgoszczan.
Goście, jak zwykle dopisali, było co oglądać, oklaskiwać, fotografować...
Wydarzenia takie jak to, z okazji Dnia Dziecka, w najstarszej bydgoskiej placówce wychowania pozaszkolnego, są wyjątkowe, medialne, energetyczne, a przy tym pokazują dorobek dzieci i nauczycieli mocno zaangażowanych w swoją pracę. Nauczyciel bowiem to coś więcej niż tylko praca... szczególna misja, z powołaniem i pasją!
Gości przywitali gospodarze MDK 2 (i współorganizatorzy): pan dyrektor Adam Łętocha i pani wicedyrektor Mirosława Jurgiel.
Zarówno występy wokalne, wokalno-instrumentalne, jak również pokazy (w tym karate), prace plastyczne, zajęcia sensoryczne, które odbywały się w punktach nauczania (pod przysłowiową chmurką) uatrakcyjniły ten szczególny dzień w życiu dziecka.
Koło języka hiszpańskiego, jak zawsze w formie, a pląsy udzieliły się także pani Beacie Cieszyńskiej...
Nie tylko z obowiązku, ale też z pasją relacjonujemy – rzecz jasna w dużym skrócie – to co działo się od godziny 10.00-13.40. (nieco później zaczął się blok artystyczny poświęcony 44. Dniom Szwederowa)
Minimaraton przedszkolaka to wydarzenie dla całej rodziny...
Gości przywitali gospodarze MDK 2 (i współorganizatorzy): pan dyrektor Adam Łętocha i pani wicedyrektor Mirosława Jurgiel.
W tym roku prowadzenie tej imprezy powierzono młodym - Aleksandrze Leonidowej i Pawłowi Andryszczykowi - pod czujnym okiem pani Justyny Superczyńskiej-Szaraty. Wyszło profesjonalnie, medialnie, nie gorzej niż (a podobno nawet lepiej) w "Mam talent".
Pokazy tancerzy, jak zwykle żywiołowe i doskonale przygotowane przez nauczycieli...
Zanim rozpoczął się blok taneczny, na boisku wielofunkcyjnym już trwały przygotowania do minimaratonu przedszkolaka; oczywiście z nagrodami i... niezapomnianymi wrażeniami.
Warto dodać, że po raz pierwszy – dzięki Radzie Rodziców i nauczycieli mogliśmy usłyszeć, zobaczyć, wypróbować nowe nagłośnienie (mikrofony, stół mikserski, komputery, zespoły głośnikowe), całość obsługiwał pan Tomasz Świgoń.
Emdekowska scena i... pod sceną było gorąco i energetycznie, a pani Marzenna Skowrońska - jak zawsze - była w swoim żywiole...
Marzena Skowrońskai jej podopieczni - wybitna nauczycielka tańca, odnosząca sukcesy ze swoim wychowankami. To głównie taniec hip-hop, w którym wystąpili soliści, duety, formacja M.Dance. Energetyzującą falę ze sceny czuć było na widowni, jak również w reżyserce obsługiwanej przez pana Tomasza Świgonia, który na nowym sprzęcie potrafi wyczarować niesamowite efekty.
Blok wokalny pani Beaty Cieszyńskiej z koła języka hiszpańskiego. Na scenie wpadające w ucho piosenki w stylu „Juanito cuando baila”. Było zabawnie, tanecznie, po... hiszpańsku.
Pani Inga Skowron i jej tancerze – całość w choreografii pani Ingi. Był też debiut grupy początkującej "Kontra” i Kontra 8, Kontra 7 solo, zespół Kontra 8, jak również Kontra 6 solo.
Kolejny gwóźdź programu to blok wokalny pod kierunkiem pani Ilony Chojnackiej. Wystąpił zespół wokalny Magic Group, były piosenki np. "Bieszczadzki trakt" czy "10 w skali Beauforta" (dawny przebój Krzysztofa Klenczona). Mamy nadzieję, że następnym razem soliści gitary pani Ilony przygotują kilka kultowych, gitarowych riffów np. "Don't Cry" kapeli Guns 'N' Roses czy "Soldier of Fortune" Deep Purple.
Grupa wokalno-instrumentalna pani Ilony Chojnackiej...
Kolejny blok taniec hip-hop - brawurowo zatańczyły solistki i soliści z formacji Spiro 1 i Spiro 2 (nauczycielka pani Marzenna Skowrońska).
Blok wokalno-taneczny pod kierunkiem pani Mirosławy Jurgiel, to głównie najmłodsze dzieci. W pięknych strojach wystąpił zespół wokalno-taneczny "Vivere", a sekcja rytmiki w utworze Go, go! Ale! spowodowała szybsze bicie serca oklaskujących rodziców.
fot. Lena Jankowska / zespół Vivere
Pokaz karate – program przygotowany przez senseia Krzysztofa Golca, 4 DAN wraz z grupą początkującą i średniozaawansowaną, tym razem na boisku wielofunkcyjnym. Przypomnijmy, iż senpai Mateusz Turek 4 kyu zajął w ostatnim Pucharze Europy w Żywcu IV miejsce. Kolejny smok Olaf Teichert 8 kyu – najlepszy "skoczek” sekcji pokonuje przeszkody (chugaeri waza) na wysokości 1,40 m!
fot. Ewa Wolniewicz. KFC MDK2/ liczna grupa smoków, która z pewnością zaskoczyła rodziców swoimi umiejętnościami...
Konkurs ekologiczny Mazdy – po zakończeniu wszystkich bloków tanecznych i wokalnych, na scenie jury w składzie: Ilona Chojnacka, Daria Musolf i Arleta Murawska ogłosiło zwycięzców w konkursie ekologicznym Mazdy "Ekologia – siostra Ziemi, planeta Mazda”. Była też możliwość zajęcia fotela kierowcy najnowszej hybrydowej Mazdy CX-30, którą na to wydarzenie użyczyła ASD Kasai Motors w Bydgoszczy.
Najlepsi otrzymali nagrody w konkursie ekologicznym od bydgoskiego dealera Mazdy...
Punkty nauczania na wolnym powietrzu – tu zorganizowano różne ciekawe podpunkty dla małych... i tych nieco starszych dzieci. Wymieńmy:
konkurs plastyczny – pod kierunkiem pani Małgorzaty Lewandowskiej i pani Jolanty Kotlarek-Młyńskiej;
gry planszowe – pod kierunkiem pana Łukasza Nalewajka;
stoisko EKOLOGIA siostra Ziemi – planeta Mazda – pani Ilona Chojnacka, pani Arleta Murawska;
pierwsza pomoc przedmedyczna – pani Katarzyna Mikołajczyk (najlepszy ratownik medyczny wśród matematyków i najlepszy matematyk wśród ratowników);
zajęcia sensoryczne „Podwodny Świat Dziecka” – pani Justyna Superczyńska-Szarata, pani Daria Musolf (jak dwie siostry w zaczarowanym świecie dziecka).
Z uśmiechem na ustach, z wiarą w młodych, ku pokrzepieniu serc - tak to wyglądało podczas Dnia Dziecka w MDK 2...
Inne atrakcje – było ich sporo: dmuchane zjeżdżalnie, karuzela, grupa rekonstrukcyjna Wikingowie, malowanie twarzy, dzielny ratownik, Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, Straż Miejska, Straż Graniczna, Straż Pożarna, punkt pomiaru ciśnienia i cukru (NFZ), MOPS, stoiska z lodami, watą cukrową, napoje, a także najlepsza woda z "Bydgoskich Wodociągów" (rzeczywiście b. dobra i zimna).
Nie mogło się też obyć bez jadła. Panowie z obsługi technicznej i specjaliści w grillowaniu serwowali smakowite kiełbaski z rożna i grochówkę wojskową (wyjątkowo smaczna), a pani Lena (na co dzień niezastąpiony referent MDK2) częstowała pączkami i... dobrą energią.
Zasiąść za kierownicą Mazdy, to gratka nie lada, ale właśnie po to jesteśmy, aby spełniać marzenia dzieci...
44. Dni Szwederowa – w tym roku na scenie MDK2 skromniej niż zwykle, ale program artystyczny zaplanowano do późnych godzin popołudniowych. Swoje zdolności oratorskie po raz kolejny zaprezentował „Nasz muzyk” czyli Jurek Paterski (konferansjer), który zdradzał o każdym wykonawcy mało znane szczegóły.
Piękny jubileusz dwóch duchownych z parafii na Szwederowie, oratorskie wykonanie, a Dzień Dziecka łączy pokolenia...
Goście oklaskami przyjęli występ młodzieży z dwóch ośrodków integracyjnych. Na scenie pojawiła się m.in. grupa Zanoza, która bawiła publiczność piosenkami disco-polo w ciekawej aranżacji i swobodą ruchu scenicznego. Występ Sebastiana Olejniczaka, który, jak w edycji „Twoja twarz brzmi znajomo” wcielił się w królową polskiej piosenki Marylę Rodowicz.
Ważnym wydarzeniem tego popołudnia było wręczenie medalu Złotego Krzyża Zasługi Żołnierzy Wojska Polskiego na Wstędze przewodniczącemu Rady Osiedla Szwederowo mjr. rez. Bogusławowi Aleksandrowi Deja.
mjr rez. Aleksander Deja
Dwaj księża: ks. infułat Ryszard Pruczkowski obchodził jubileusz 50- lecie święceń kapłańskich a ks. prałat Andrzej Kłosiński - jubileusz 45- lecia święceń kapłańskich. Obaj duchowni to proboszczowie z parafii na Szwederowie.
Jak przystało na żołnierza Aleksander Deja, obecnie społecznik (i ławnik sądowy) podsumował krótko, acz treściwie to wydarzenie: „Wydarzenie całokształtu 44. Dni Szwederowa to wspaniała integracja mieszkańców” – podkreślił Aleksander Deja
Wyróżnieni kapłani, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo Aleksander Deja, jak również goście obecni na scenie otrzymali bukiety kwiatów, gromkie brawa i… pamiątkowe zdjęcia.
Autor: Krzysztof Golec, MDK 2 Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK2
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, wykonawcom, zaproszonym gościom, Radzie Osiedla Szwederowo, Radzie Rodziców, ludziom dobrej woli za tak liczne przybycie i wsparcie finansowe tego wydarzenia, które jak co roku możemy oglądać na scenie najstarszej placówki wychowania pozaszkolnego w naszym mieście.
Sponsorzy i darczyńcy:
Aleksander Deja – Przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo
Robert Szarata – Przewodniczący Rady Rodziców
Robert Kufel – Radny Rady Miasta Bydgoszczy
Janusz Czwojda - Radny Rady Miasta Bydgoszczy
Barbara Domagała – Dyrektor BORPA
Maciej Batkowski – Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
Grzegorz Buczan – Straż Graniczna
Tadeusz Stańczak - Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Barbara Bernasińska – Pomorska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Tomasz Czajka – Straż Pożarna
Jacek Maleski – Fronhoffs Polska
Mariusz Gaik, Jakub Gorczyński – Policja
Jacek Anhalt - Straż Miejska
Andrzej Baranowski – KPEC Sp. z o.o.
Marta Muzolf – Dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Serduszko”
Jolanta i Jarosław Błażejewscy – Sklepy mięsne „Błażej”
Informujemy, że zaplanowana wycieczka dzieci chętnych do zwiedzenia skansenu w Łochowicach odbędzie się 14 czerwca br. Dzieci zakwalifikowane do wyjazdy środkiem komunikacji miejskiej autobus nr 90 powinny być wpisane na listę u pani Darii Muzolf.
Poniżej podajemy plan wycieczki:
Skansen Łochowice – plan wycieczki dzieci MDK2 w dniu 14 czerwca 2025 roku
9.45-10.00 zbiórka dzieci (pod opieką rodziców), ul. Grabary, przystanek linia 90, ubiór kamizelek ochronnych (odblaskowych);
wyjazd ul. Garbary, autobus miejski MZK 10.10;
przyjazd Łochowice, skansen rolniczy ul. Rodzinna 1;
zwiedzanie skansenu, opowiada właścicielka Pani Urszula Grzywacz/ jak powstaje chleb, jakie maszyny są potrzebne do zasiania zboża, zbioru pszenicy (zboża), jak powstaje mąka, maszyny zabytkowe i nadal stosowane, w tym ciągniki rolnicze/;
w planie poczęstunek - gorąca herbata;
14.15 - wpis do „Księgi pamiątkowej”, wspólne zdjęcie i powrót do Bydgoszczy, autobus 90 ul. Garbary. Rodzice czekają na dzieci.
Uwagi:
Grupa liczy 20-22 osoby zgłoszone wcześniej do swoich nauczycieli;
Dzieci powinny mieć Kartę Dużej Rodziny i bilet na przejazd / tam i z powrotem/;
Opieka nauczycieli: Daria Musolf, Krzysztof Golec, Arleta Murawska;