Nasi młodzi szachiści przygotowują się do startu w mistrzostwach województwa.
Na turnieju kontrolnym w Koronowie zajęli całe podium 🙂
Gratulacje dla wszystkich!
Bydgoszcz, 11 marca br., Przedszkole „Serduszko”. W ramach ściślej współpracy Przedszkola Niepublicznego „Serduszko” z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 odbyły się zajęcia pokazowe z... karate. Liczba dzieci chętnych do udziału w zajęciach praktycznych przerosła nasze oczekiwania.
Na zaproszenie Pani dyr. Marty Muzolf z Przedszkola Niepublicznego "‘Serduszko” nasi nauczyciele odwiedzili i pokazali praktycznie – godzinny program dla początkujących smoków karate shotokan.
Były elementy szybkościowe, sprawnościowe, stretchingowe oraz zabawy sensoryczne. Smoki z przedszkola wykazały się podstawową znajomością prostych technik i z wypiekami na twarzy kończyły zajęcia.
Pokaz przeprowadził instruktor karate sensei Krzysztof Golec 4 DAN z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. W modelowych zajęciach udział wzięły wszystkie grupy przedszkolaków, a także najmłodsi karatecy z przedszkola oraz panie nauczycielki (wychowawczynie).
Autor: Krzysztof Golec, MDK2
Zdjęcia: Pani Ala, Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”
Sobota, 08 marca br. Dzień Kobiet w sekcji Fotografii Cyfrowej obchodziliśmy nieco inaczej niż zwykle. Temat zrodził się sam, a dotyczył imienia Mercedes (nie tylko w fotografii). Okazuje się, że Mercedes, to nie tylko znana marka samochodowa (dziś Mercedes-Benz), ale także chluba niemieckiej motoryzacji, z rodzinnymi konotacjami.
Nazwa marki pochodzi od imienia Mercedes Jellinek, córki austriackiego dystrybutora pierwszych Mercedesów. Mercedes była kobietą, o czym nie wszyscy wiedzą. Ojciec Mercedes - Emil Jellinek, na przełomie XIX i XX wieku pomógł spopularyzować pojazdy ówczesnej firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) z Cannstatt koło Stuttgartu.
Dwa dni przed Bożym Narodzeniem 1900 r. Wilhelm Maybach, genialny inżynier DMG, dostarczył mu egzemplarz modelu 35 HP, uchodzącego za pierwszy samochód o nowożytnej konstrukcji. Jellinek nazwał go imieniem swojej córki z pierwszego małżeństwa – Mercedes (hiszp. łaska).
Ale Mercedesa to nie jedyny ślad związany dziś z kobietą. Warto dodać, że również Mercedes, hrabina de Morcerf, w filmie wg bestsellerowej powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo" była jedną z ważniejszych postaci tej ekranizacji, ukochaną Edmunda Dantesa.
Niestety żaden z reżyserów, a było już kilka wersji "Hrabiego Monte Christo" nie odważył się na fantazję, aby pokazać w filmie pierwszego Mercedesa z roku 1886 (Patentwagen Nr 1). Dlaczego, to proste - akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838 (z przerwą na okres wrzesień 1829 wiosna 1838). Wtedy głównym środkiem podróżowania były karety, a ich ceny dorównują dziś nawet luksusowym samochodom.
Ile jest w Polsce kobiet o tym imieniu? Według oficjalnych danych z USC w Polsce żyje 180 kobiet o imieniu Mercedes, a 11 kolejnych używa go jako drugiego imienia (dla porównania – ponad milion Polek ma na imię Anna). W ostatnich latach nadawano je zaledwie kilka razy rocznie, głównie jako drugie imię.
Zajęcia, nieco luźniejsze niż zawsze, były okazją do złożenia życzeń:
Wszystkim Kobietom, niezależnie od wieku i stanu posiadania (np. luksusowej karety czy równie luksusowego Maybacha) życzymy - nie tylko w tym dniu - uśmiechu, odpoczynku od trudów dnia codziennego, dostrzegania tego co jest najważniejsze w życiu!
Swoją obecnością na zajęciach zaszczyciła nas pani Justyna Gorce-Bałut, nauczycielka, specjalistka od planowania w MDK 2, kobieta o wielu zamiłowaniach i pasjach.
Autor Krzysztof Golec, MDK2
Zdjęcia: KFC MDK 2 oraz Mercedes-Benz Polska
Scena MDK 2, 08 marca br. W minioną sobotę, w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 świętowaliśmy Dzień Kobiet, ale postanowiliśmy spędzić go w nietypowy sposób – bez komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.
Podczas zabawy i świętowania wyłączyliśmy wszelkie urządzenia elektroniczne, aby uczestnicy mogli wziąć udział w maratonie gier bez prądu, rozmowach, zabawie i wspólnym czasie spędzonym z bliskimi.
Organizatorzy, przy wydatnej pomocy Fundacji, po raz pierwszy zorganizowali taką imprezę, otwartą zarówno dla naszych wychowanków, jak i dla wszystkich chętnych bydgoszczan. Jej sukces nie byłby możliwy bez pomocy wspaniałej Fundacji Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu.
Wolontariusze: Ania, Marcin i Flita nie tylko przywieźli setki gier, ale niestrudzenie, nieustannie doradzali, tłumaczyli i proponowali kolejne planszówki. Była nawet gra ze "skaczącym chrabąszczem".
W wydarzeniu wzięło udział aż 80 osób – dzieci z rodzicami, uczniowie "emdekowskich" kół i pracowni oraz młodzież, którzy razem rywalizowali, rozmawiali, poznawali nowe gry i nowe osoby, cieszyli się wspólnym spędzaniem czasu off-line. Mamy nadzieję, że wspólne chwile spędzone w taki sposób na długo pozostaną w pamięci uczestników.
Kole Fotografii Cyfrowej działającemu w EMDEK-u dziękujemy za dokumentację fotograficzną tego udanego wydarzenia.
Tymczasem Fundacja Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu, co miesiąc organizuje regularne imprezy: w Młynach Rothera a niebawem w hali pomp bydgoskich wodociągów, w których każdy bydgoszczanin może wziąć udział. Będziemy na bieżąco informować Was o nadchodzących wydarzeniach, które z pewnością będą okazją do świetnej zabawy i integracji.
Wiosenne słońce na zewnątrz, stoliki pełne zadowolonych rodzin, rozmowy i uśmiechy bez komórki w ręce, integracja, a nawet życzenia z okazji Dnia Kobiet, to piękny widok; za wszystko bardzo dziękujemy!
Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu - to społeczność miłośników gier planszowych, karcianych i strategicznych, która działa na rzecz integracji graczy w Bydgoszczy. Organizuje turnieje, prezentacje nowych gier oraz wolne granie, promując gry jako doskonały sposób na rozwój, zabawę i budowanie relacji.
Najdalej za rok powtarzamy maraton! A z okazji Dnia Kobiet mamy specjalne życzenia:
Abyście zawsze czuły się doceniane, wspierane, otaczane życzliwością, emancypacją przełożonych, a każdy dzień przynosił Wam satysfakcję, dumę z własnych osiągnięć oraz wiele powodów do uśmiechu i radości. Spełnijcie swoje marzenia!
Autor: Justyna Gorce-Bałut, MDK 2
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK 2
Uczestnicy imprezy: Sarah Thatcher, Tobiasz Kussy, Elenka Kussy, Zofia Kranc, Marcelina Wengielska, Veronika Zhulova, Gaja Borowska z kół muzycznych prowadzonych przez panią mgr Ilonę Chojnacką, wykonali między innymi takie utwory jak: „Bo wszyscy Polacy”,Barka”, „Wiosenne malowanie”, „Wiatr”, „Nic dwa razy się nie zdarza” i inne.
Po koncercie artyści wraz z rodzicami oraz z uczestnikami Stowarzyszenia Duchowego „Iskierki”, zostali poczęstowani słodkościami i herbatą. Impreza zbiegła się z urodzinami pani Prezes Stowarzyszenia mgr Krystyny Klateckiej, która z tej okazji ufundowała uczestnikom oraz zgromadzonym gościom urodzinowy tort.
Pani Prezes złożyła także życzenia i podziękowania za współpracę - trwającą od ponad 20 lat - z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 im. dra Jordana.
Świetlica środowiskowa Dom Serca prowadzona jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Duchowa „Iskierki”. Tym samym świetlica środowiskowa stała się bezpieczną przystanią dla wszystkich poszukujących pomocy i wsparcia.
„Dom Serca” w Bydgoszczy to także zajęcia profilaktyczne. Dzieci i młodzież korzystają z sali plastyczno-ruchowej, gier i zabaw na świeżym powietrzu, pracowni komputerowej, tenisa stołowego.
Autor i zdjecia: mgr Ilona Chojnacka, MDK 2
Pałac w Lubostroniu jest perełką w Kujawsko-Pomorskiem a od niedawna – decyzją prezydenta RP, zapisaną w rozporządzeniu z 15 listopada 2023 - Pomnikiem Historii: „Lubostroń – zespół pałacowo-parkowy". Wykorzystując resztki śniegu, uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej wykonali kolejny zimowy rekonesans z aparatem w dłoni.
Obecnie pałac w Lubostroniu jest instytucją kultury, odbywają się tu cykliczne imprezy, m.in. koncerty, wernisaże czy spektakle teatralne. Niedawno pałac zyskał nową elewację, wszystkie ściany głównego obiektu zostały pomalowane i odgrzybione, a instalacja przeciwwilgociowa ma posłużyć kolejne lata. Prężnie działa tu restauracja z wykwintnym jedzeniem, a zwiedzanie pałacowych komnat w sezonie jesienno - zimowym odbywa tylko z wcześniejszą rezerwacją.
Uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 byli tu już kolejny raz. Zimowa sesja wypadła skromnie, ale tylko dlatego, że śniegu było jak na lekarstwo. Mimo to możliwość obcowania z żywą historią, z końca XVIII wieku, zawsze warta jest wyjazdu z aparatem fotograficznym w plener.
Autorzy: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr2
Zdjęcia : KFC MDK 2
W dniu 25 lutego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej p. Mariana Szirockiego "Papy.
Wieloletniego pracownika MDK 2, działacza sportowego, trenera kolarstwa który przez 50 lat szkolił kolarskie talenty w klubie sportowym MKS EMDEK.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli inicjatywę wykonania tablicy oraz wszystkim przybyłym gościom za miłe spotkanie.
Sobota/niedziela, 22-23 lutego br. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy odbył się międzypokoleniowy bal karnawałowy. W pierwszym dniu udział wzięły dzieci starsze, w drugim... przedszkolaki. Frekwencja przerosła oczekiwania Organizatorów, a zabawa pod okiem doświadczonych animatorów kultury dostarczyła niezapomnianych wrażeń.
Karnawał to magiczny czas w roku, w którym rodzice (a także dzieci) wymyślają dla swoich pociech bajkowe stroje. Spotykamy się z wróżkami, księżniczkami, rycerzami, postaciami z bajek, a nawet z tak odpowiedzialnymi przedstawicielami zawodów jak np. policjanci, strażacy czy lekarze. Całą grupą zaś dowodzą animatorzy kultury, a kolorowe światła, muzyka filmowa i wiele innych niespodzianek czekało na najmłodszych.
Jak było? Przede wszystkim karnawałowo, energetycznie i tematycznie. W przerwie był też poczęstunek - słodkości przygotowane i przyniesione przez rodziców dzieci - zamiast biletu wstępu (to kolejny pomysł Organizatorów). O oprawę i prowadzenie balu – jak powiedzieliśmy - zadbali zawodowi animatorzy kultury. Jeśli chodzi o program dwugodzinnej zabawy, to był wyjątkowo ciekawy i przemyślany. Ciekawe były także stroje uczestników: z "Avatara", "Władcy pierścieni", "Pszczółki Mai", był też obecny Spider Man, Shrek czy "Król Lew".
Techniczne niespodzianki: dmuchane balony mydlane, laserowe oświetlenie, muzyka nie tylko dla smyka, a także dymy, przebierańcy z bajek i fotografie rodzinne zaskoczyły nie tylko dzieci, ale także ich rodziców.
„W sumie, przez dwa dni bawiło się ok 250 osób” – mówi Justyna Gorce-Bałut, główny organizator balu z ramienia MDK2 .
„Dziękujemy wszystkim, młodszym i starszym, za udaną zabawę i wspaniałe zakończenie karnawału. Bal organizował MDK nr 2, a nasze Koło Fotografii Cyfrowej przygotowało przestrzeń do fotograficznych portretów rodzinnych oraz na bieżąco dokumentowało wydarzenie".
"W prowadzeniu tańca i zabawy wsparła nas grupa FUNimki" – dodała pani Gorce-Bałut.
Dziękujemy także Dyrekcji, nauczycielom MDK nr 2, panom i paniom z obsługi technicznej za pomoc w przeprowadzeniu balu karnawałowego. Dziękujemy także panu Tomaszowi Świgoniowi, mistrzowi nagłośnienia i efektów specjalnych. Projekt i dekoracje sali balowej wymyśliła i zaprojektowała pani Jolanta Kotlarek.
Autorzy: Justyna Gorce-Bałut, Krzysztof Golec
nauczyciele MDK nr 2
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2
Walentynki, znane jako święto zakochanych, ewoluują w Polsce, stając się okazją do celebrowania nie tylko romantycznych relacji, ale także przyjaźni czy okazji do dawania drobnych upominków.
Luty, to także obok walentynkowych uniesień, miesiąc serdeczności. Tak było podczas sobotniego spotkania uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2.
Wreszcie luty to miesiąc, który wszystkim kojarzy się ze śniegiem, mrozem, ale też coraz dłuższymi dniami i pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny. Mimo, że jest najkrótszym miesiącem w roku, nie brakuje w nim ważnych wydarzeń, ciekawostek czy rozmyślań o półkolonijnych zajęciach w EMDEK-u
Jeszcze inni będą opowiadać o zimowych feriach w górach, przygodach czy pięknych kadrach zapisanych na kartach pamięci swoich lustrzanek, bezlusterkowców czy smartfonów.
Autor: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2