Przegląd Twórczości Plastycznej

Szanowni Państwo,
      Rodzice, Dzieci i Młodzież, uczestnicy zajęć plastycznych w MDK nr 2
      grupy SZKOŁY FANTAZJI I MALARSKO-FOTOGRAFICZNEJ

    Teraz jest pandemia, ale kiedyś jej nie będzie!!!, a uczniowie (i nie tylko oni) mają obowiązek pozostawać w domach, mają czas na wspomnienia jak było i marzenia o tym jak będzie, uczestniczą w lekcjach różnych przedmiotów,  w tym i w lekcji plastyki.

   Zapraszamy więc  dzieci i młodzież do samodzielnego uczestnictwa w IV Ogólnopolskim, a ósmym z kolei,  Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Moje Piękne – Bezpieczne Miejsce – 2020" pod Honorowym Patronatem pana Marka Gralika Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

  Prosimy  Rodziców o zapoznanie się  z REGULAMINEM, zachęcenie, zainspirowanie dzieci, udzielenie im pomocy merytorycznej i materiałowej. Prace będzie można nadesłać do 30 czerwca br. indywidualnie albo zespołowo za pośrednictwem MDK 2 (proszę przesyłać prace na adres MDK 2 ul. Leszczyńskiego 42, 85 - 137 Bydgoszcz, z dopiskiem na kopercie konkurs pani Jolanty Kotlarek, pytania proszę kierować pod numer telefonu 668 988 537).

    Za pozytywny odzew składam serdeczne podziękowanie.

  Życzę udanych pomysłów i najwspanialszych plastycznych rezultatów, nie tylko w tym Przeglądzie. Życzę nagród indywidualnych i zespołowych, uczestnictwa w wystawie, wernisażu i warsztatach w naszych specjalistycznych pracowniach. 15. września br. o godz. 12.00 planujemy w Skłudzewie uroczyste otwarcie wystawy, spotkanie z laureatami, ich rodzicami i  nauczucielami. Będą także fundatorzy nagród. Do zobaczenia!

 Z poważaniem,

Leszek Warmbier

Prezes FPŚ

Data publikacji: 04.04.2020 r.

I Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny

UWAGA! ZMIANA TERMINU NADSYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH!
    W związku z zawieszeniem zajęć w placówkach oświatowych, zdecydowaliśmy o przesunięciu terminu nadsyłania prac na I Ogólnopolski Konkurs Literacko – Plastyczny Piszę, Ilustruję i Wydaję – Moja Książka w Drodze do Nobla.

6.11.2020 – planowany termin dostarczenia prac

14.11.2020 - planowany termin finału konkursu (sobota, g.16.00)

Pozostałe informacje znajdujące się w regulaminie nadal obowiązują - REGULAMIN.

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących konkursu na stronie internetowej MDK2 w Bydgoszczy we wrześniu br. Planowane terminy nadsyłania prac i finału konkursu mogą ponownie ulec zmianie.

Data publikacji: 27.03.2020 r.

Koncert charytatywny „Serduszko dobre i Ty masz” dla Natalki Borowskiej – fotoreportaż

Niedziela, 23 lutego br. Dziewięcioletnia Natalka urodziła się z 10 punktami w skali Apgar, czyli wszystko było w najlepszym porządku. Było... Jednak przyszła infekcja bakteryjna, rozwinęła się sepsa, w wyniku której doszło do rozległego niedotlenienia mózgu. Konsekwencją tego jest ciężka postać  porażenia mózgowego i padaczka lekooporna. Natalka nie chodzi, nie siedzi, nie mówi, ma problemy z połykaniem pokarmów.  Ale chce żyć!

fot. Krzysztof Golec/ rodzice malej Natalki i dyr. Dorota Przywara-Kaps

To tylko niepełny  opis choroby, o którym dowiadujemy się pani  Joanny, matki Natalki Borowskiej. Od samego początku jest intensywnie rehabilitowana, być może dlatego dziś nie jest „roślinką”. Dziadkowie, w toku nawiązanej rozmowy mówią jak  jest: leki, pobyt w ośrodku, obiad, rehabilitacja, kąpiel, drogie leki i sen przerywany nawet kilkunastoma wybudzeniami. Potem wszystko od nowa! Matka jednak się nie załamuje,  choć musiała porzucić pracę, aby opiekować się chorą córką.

                     fot. Krzysztof Golec/  grupy hip-hopowe mgr Marzenny Skowrońskiej

Wiele nieprzespanych nocy, boksowanie z urzędniczymi przepisami, ciągła walka niemal o wszystko... co może pomóc Natalce. Mimo to potrafi się uśmiechać, ciągle wierzy iż zdarzy się jakiś cud, który odmieni oblicze podstępnej choroby.  Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak naprawdę wygląda życie z dzieckiem niepełnosprawnym, do tego z epilepsją. A żyć  trzeba, dlatego  nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana, dzieci, wychowankowie, sponsorzy i darczyńcy dodają – trzeba też pomagać!

fot. Krzysztof Golec

Właśnie na tę okoliczność -  ratowania  małej Natalki, pomoc w kosztownej rehabilitacji i zakupie specjalistycznych leków - odbył się kolejny już koncert „Serduszko dobre i Ty masz”. Można już powiedzieć, że to specjalność Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana w Bydgoszczy, gdyż takie wydarzenia o charakterze charytatywnym odbywają się od kilku już lat.

Niedzielnego popołudnia wystąpiły praktycznie wszystkie formacje taneczne, grupy wokalne i  teatralne „emdeku” (o których napiszemy nieco więcej za chwilę).  Spontanicznie wystąpili goście – dzieci z Przedszkola nr 66, młodzieżowe formacje hip-hop, jak również seniorki z grupy tanecznej  „Odyseja”,  działającej przy klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec / koncert dla Natalki

Bohaterami niedzielnego popołudnia była oczywiście Natalka i jej rodzice, dla których po każdym bloku  artystycznym przeprowadzono licytację. W tę rolę,  od kilku już lat,  wciela się  pani Justyna Superczyńska-Szarata i pani  Anna Rozwadowska. Przyznajmy, robią to wspaniale, z zacięciem i świetnym komentarzem. Czasem bywa tak, że zapominają o ciasnych szpilkach i zakładają taktyczne buty, czyli... pracują "boso".

List od premiera Morawieckiego
Jednym z najcenniejszych podarunków był list od premiera Morawickiego, który napisał:

Wsparcie Koncertu Charytatywnego pod hasłem „Serduszko dobre i Ty masz”, to wyjątkowy sposób okazania solidarności potrzebującym 
Stosunek do najmłodszych i najsłabszych jest prawdziwą wiarą naszej wrażliwości. 

Niech ten dar pozostanie dla zwycięzcy licytacji cenną pamiątką 
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami,

Mateusz Morawiecki 
Prezes Rady Ministrów 
Bydgoszcz, 23 lutego 2020 r.

fot. Krzysztof Golec / list i załącznik od premiera Morawieckiego

Załącznikiem do tego niezwykłego  prezentu było wieczne pióro w pięknym etui oraz książka Łukasza Schreibera, Sekretarza Stanu do Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. *

*/ autor książki „Sulla 138-78 p.n.e.” poświęconej jednemu z najwybitniejszych wodzów Republiki Rzymskiej – Lucjuszowi Korneliuszowi Sulli

Całość wylicytowano za 550 zł. Były też loterie fantowe i licytacje prac artystycznych (przepiękne obrazy) wychowanków „emdeku” pracujących pod kierunkiem pań: Marleny Zabłockiej,  Małgorzaty Lewandowskiej i Jolanty Kotlarek. Panie - wraz z dziećmi - specjalnie na tę okazję przygotowały kolekcję malarstwa i inne prace - rękodzieło artystyczne. 

Licytacje i zakupy nadal trwają (organizatorzy podali termin do 29 lutego). Ogółem, do poniedziałku  zebrano ponad 16 tys. zł!

Organizatorzy Koncertu, jak również rodzice Natalki podziękowali wszystkim sponsorom i darczyńcom, jak również ludziom dobrej woli.  To jest piękne, że w tak trudnych chwilach życia Natalki potrafimy i chcemy pomagać.

fot. Krzysztof Golec /Natalka i Jej rodzice

Mali, ale wielcy duchem artyści zagrali dla Natalki 
Koncert niedzielny miał bardzo uroczysty charakter, sala pękała w szwach, a liczba zespołów wokalno-tanecznych,  instrumentalnych, a także  teatralnych pewnie zaskoczyła gości. Ale tak jest zawsze, gdy dzieci występują dla dzieci, do tego w  szczytnym celu – tym razem dla serduszka Natalii.

Dlatego nie mogło zabraknąć tego akcentu. O roli serca w układzie życiowym każdego człowieka wie pewnie każdy, nie każdy jednak wie o  jego zupełnie innej roli - dawaniu miłości drugiej osobie. SERCE -  to najpiękniejsze słowo świata, jak w okresie swojej największej  kariery śpiewała Irena Santor. Ten właśnie element wypunktowali prowadzący: Tadeusz Krajewski i Aleksandra. Kolejny świetny duet prezenterów, doskonała dykcja, tempo i opanowanie. W trakcie każdego wejścia pan Adam Gołąbiewski wyświetlał slajdy, epizody  z życia Natalki, a pan Marek Michałowski – za konsoletą -  czuwał nad akustyką i muzyką do występów kolejnych wykonawców.

fot. Krzysztof Golec / grupa taneczna pani Doroty Przywary-Kaps

Uff, jak powiedzieliśmy było ich sporo, ale wymieńmy je, bo  w Internecie pozostaną, nawet do końca świata. Zatem po kolei:

 •     zespół KONTRA 7 z układem „Cisza” – prowadzenie pani Dorota-Przywara Kaps - rozpoczął blok aorystyczny „Serduszka”;
 •     najmłodsi artyści - dzieci z grupy przedszkolnej, rytmiki i koła wokalno-tanecznego - prowadzenie pani Mirosława Jurgiel i Daria Musolf;
 •     taniec, energia, radość, czyli grupy hip-hopowe MDK2 prowadzone przez panią Marzennę Skowrońską. Dynamicznie i rytmicznie zaprezentowały się grupy SPIRO 4, SPIRO 3 oraz duety w składzie: Zuzanna Zych, Julia Kunert, Apolonia Andrzejewska a także grupa hip-hop  HURA;
 •     piosenka dobra na wszystko, czyli zespoły MELODYNKI i MAŁE MELODYNKI - prowadzenie pani Hanna Żółkoś;
 •     scena dla nieco starszych, niestety już nie dzieci... bo z pewnością by się obraziły, czyli Martyna Kardasiak w piosence „To tylko taniec” – prowadzenie pani Arleta Murawska;
 •     występ grupy KONTRA 8 – prowadzenie pani Dorota Przywara-Kaps;
 •     koncert przedszkolaków z grupy KRASNALE, Przedszkole nr 66 – opiekun panie: Monika Rybowicz oraz Małgorzata Woźniak;
 •     występ zespołu wokalno-instrumentalnego „Na chwilę”, czyli piosenka żeglarska i turystyczna – prowadzenie pani Anna Grzybek-Korzeniewska;

fot. Krzysztof Golec / Magic Groupe 3 pani Ilony Chojnackiej

 •     świetny utwór i takie samo wykonanie hitu „Alleluja” - w wykonaniu zespołu Magic Group 3- instruktor pani Ilona Chojnacka;
 •     ponownie grupa hip-hop HURA, czyli Spiro 2 i 1 - pani Marzenna Skowrońska;
 •     na koniec nieco kubańskich rytmów czyli ukulele i bębny – prowadzący: pani Anna Grzybek Korzeniewska i  pan Tomasz Bukowski;
 •     występ zespołu wokalno-tanecznego „Odyseja” działającego od 2018 roku przy Inspektoracie Wsparcia Sił Lądowych w Bydgoszczy;
 •     kolejny świetny występ, na scenie zespół teatralny ENCE PENCE i piosenka „O teatrze”– prowadzenie pani  Justyna Superczyńska-Szarata;
 •     ostatni występ na scenie i grupa KONTRA 6 w utworze „Zaufaj mi”.

fot. Krzysztof Golec / grupa MELODYNKI , instruktor pani Hanna Żółkoś

Jak widać z tego podsumowania, takich artystów, takich talentów, takich oddanych sprawie młodych (nieco starszych, a nawet seniorek) - z pewnością trudno wypatrywać w telewizji czy w programie „Mam talent”. Rzeczywiście  mają talent, a większość artystów będzie się rozwijać i pewnie jeszcze o nich usłyszymy. My, nauczyciele musimy niezmiennie stać za katedrą  i nieść ten kaganek oświaty, pomimo ostatnich zawirowań. Czy warto tłumaczyć dlaczego? Nie, ale przeczytajcie z uwagą to, co miała do powiedzenia prof. Beverly Conklin. Dowiecie się, jak uczyć empatii, tolerancji i dobra...

- Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania! – powiedziała prof. Beverly Conklin

fot. Krzysztof Golec / grupa taneczna pani Doroty Przywary-Kaps

Mając jednak taką młodzież możemy być pewni, że poznają arkana sztuki dawania dobra. Bo cóż może być piękniejszego niż oddanie chociaż kawałka serduszka w takim szczytnym celu.

No tak, powiedzieliśmy już o wykonawcach, instruktorach, nauczycielach, ale ktoś to musiał ułożyć, napisać scenariusz, podzielić i przydzielić role do wykonania. Zapewne niejedną noc spędziła "Ona" na przemyśleniach i obsadzie aktorskiej. Jak zawsze tą osobą jest pani Bogna Blachowska-Wojciechowska. Była tak dokładna, że rozpisała nawet potrzebne kable do gitary pani Ilony Chojnackiej, co więcej, w dodatkowym scenariuszu uwzględniła fakt – kiedy prowadzące licytację nauczycielki mogą... zdjąć niewygodne szpilki i prowadzić dalej ten koncert... „na boso”. No cóż, pani Bogna ma głowę nie od parady i choć bardzo wysoka, nie nosi głowy w chmurach.

fot. Krzysztof Golec / grupa wokalno-instrumentalna pani Anny Grzybek-Korzeniewskiej

Niedzielny koncert miał jeszcze wielu innych wykonawców zaangażowanych w ten wspólny cel, często zapominanych i siedzących w głębokich czeluściach "emdekowskich" pracowni.  Jak powiedzieliśmy nieco wcześniej, wielu nauczycieli było zaangażowanych w prace – umówmy się – mniej artystyczne, ale nie mniej ważne: sprzedaż losów (pani Mikołajczyk Katarzyna, w „emdeku” pani od matematyki, wyjaśnia prosto rzeczy trudne), pani Arleta Murawska (sala z pysznościami, w "emdeku" pani od keyboardu i pianina, ponoć świetnie gotuje), pan Lukasz Nalewajk (hopland dla maluchów, specjalista od gier planszowych i internetu), prezenty i fanty (panowie Mariusz  Mazalon i  Andrzej Karpiński, w "emdeku" mistrzowie szachów), pan Marek Michałowski (nagłośnienie sali, podkład muzyczny), pani Janina Błaszczyk (rozliczenie imprezy, finanse, prywatnie świetny kierowca).

fot. Krzysztof Golec / grupa taneczna najmłodszych dzieci pani Mirosławy Jurgiel

Jak powiedzieliśmy wcześniej obrazy i inne dzieła artystyczne przygotowały panie plastyczki:  Marlena Zabłocka,  Małgorzata Lewandowska i  Jolanta Kotlarek. Logistyką, przygotowaniem sali, czuwaniem nad ogólnym bezpieczeństwem – pieczę sprawowali najlepsi fachowcy w mieście - pan Janusz Adamczyk i pan Mirosław Zębała. 

Darczyńcy i Ludzie Dobrej Woli  /kolejność niealfabetyczna/:

 •     Fundacja Bydgoszcz dla Dzieci;
 •     Rodzina Natalii;
 •     Zuzia Kowalska;
 •     Amelia Sadowska z Rodzicami;
 •     Anna Kowalska;
 •     Anna Kawalerska;
 •     Barbara Paszkiewicz;
 •     Uczniowie i Rodzice Szkoły Podstawowej nr 60;
 •     Firma Fotobudka "Zaczarowana Budka";
 •     Magda Gaca - Firma LOKI-LOKI;
 •     Karolina Gorzycka;
 •     Przedszkole nr 11 i Państwo Mirella i Artur Bieluszewscy;
 •     Niepubliczne Przedszkole "Muminki" - dyr. mgr Lidia Łatuszyńska;
 •     Przedszkole "Wesołe Serduszka i Serduszka" dyr. mgr Marta Musolf;
 •     Międzynarodowe Szkoły Sokrates - dyr. mgr Kystian Orzechowski;

fot. Krzysztof Golec / koncert dla Natalki

 •     Szkoła Podstawowa nr 63 - dyr. mgr Przemysław Kotłowski;
 •     Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego - dyr. mgr Mariusz Fiałkowski;
 •     Zakłady Mięsne Państwa Kwiecińskich oraz pan Jakub Bukowski;
 •     Klub Zdrowego Odżywiania, Bydgoszcz, ul. Lenartowicza;
 •     Pani Irena Kaczmarek - Ośrodek Wczasowy w Kołobrzegu;
 •     Paweł Bokiej, radny Rady Miasta;
 •     EMOBIL - Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Rozwoju;
 •     Salon Kosmetyczny Joanna Stemborowicz;
 •     J. Service - Jarosław Jażdżewski;
 •     Firma "Rolkinauka olimpia sport" - pan Tomasz Biel;
 •     Akademia Sportu Natalii - Natalia Biel;
 •     Golf - Olszewka - Teodor Horodecki;
 •     Klub Sportowy "Abramczyk Polonia Bydgoszcz"
 •     Niepubliczne Przedszkole "Bajkowe Wzgórze" - dyr. mgr Iwona Lubiewska;
 •     Pani Malwina Konecka;

fot. Krzysztof Golec/ fot.1 grupa teatralna pani Justyny Superczyńskiej, fot.2 pan Marek Michałowski za konsoleta, fot.3 zespół Odyseja, fot.4 dzieci z Przedszkola nr 66

 •    Marta i Jarosław Bożenka;
 •     Elwira Kubiak;
 •     Ewelina Balcerak;
 •     Marta Gibas,
 •     Firma Baretta - Państwo Świetlik;
 •     "Eltech" Bydgoszcz - dyr. Tomasz Bejenka;
 •     Maja Mojsiewicz
 •     Paweł Andryszczyk;
 •     Zespól "Odyseja" z klubu Inspektoratu Wspomagania Sił Zbrojnych;
 •     Gizela Bernecka i Katarzyna Ryzop z Rady Rodziców przy MDK2;
 •     Pani Alicja Gotowska;

fot. Krzysztof Golec / Martyna Kardasiak z piosenką "To tylko taniec", instruktor pani Arleta Murawska

 •     Restauracja "La Rosa";
 •     Salon Kosmetyczny Paula Jankowska;
 •     Salon Kosmetyczny Janusz Jaroszewicz;
 •     Pani Anna Chomik,
 •     Pani Maja Mojsiewicz;
 •     Paweł Andryszczyk;
 •     Lilka Mrozowska;
 •     Państwo Świetlik,
 •     sesja fotograficzna w atelier fotografii artystycznej pani Michałowskiej;
 •     Monika Wójcik - Aqua Aerobik
 •     i wielu innych proszących o anonimowość.

fot. Krzysztof Golec/ dzieci dla Natalki

Licytacje
Podczas takich koncertów darczyńcy przekazują swoje dary, vouchery lub inne przedmioty (koszulki z podpisem znanych sportowców, także nowe plastrony sekcji żużlowej Abramczyk Polonia Bydgoszcz, zabawki, zestawy kosmetyków czy takie niespodzianki, jak to uczynił premier Morawiecki i poseł Łukasz Schreiber). Ponadto sekcje plastyczne MDK2 długo pracowały - ze swoimi uczniami - nad darami. Przygotowano przepiękne obrazy, specjalnie namalowane przez dzieci i wystawione w holu głównym "emdeku". I choć cena wywoławcza to nie mnie niż 60 zł już znalazły nabywców.

Wśród darczyńców są też osoby, które ufundowały voucher na pobyt w domy wczasowym w Kołobrzegu (ostatecznie za tę 4-dniową przygodę zapłacono 750 zł). Z innych osobliwości licytacji zanotowaliśmy:

 •     kosz wędlin od państwa Kwiecińskich (pachniały cudnie);
 •     miesięczne karnety wstępu na pole golfowe w Olszewce;
 •     sesja zdjęciowa w znanym atelier fotografii artystycznej w Bydgoszczy pani Michałowskiej
 •     a nawet voucher na usługę hydrauliczną, wymianę oleju w      samochodzie czy wymianę opon z zimowych na letnie.

fot. Krzysztof Golec / w budynku głównym też się działo, obrazy wystawione na licytację,  sprzedaż losów, fanty

Po zakończenie koncertu wysłuchaliśmy pierwszych opinii:

- To pierwszy raz w historii, nie tylko "emdeku" Premier RP przesyła życzenia i  wyjątkową pamiątkę. Ludzie dobrej woli są zatem wszędzie, o czym przekonujemy się podczas takich wydarzeń, jak to w naszej placówce - powiedziała mgr Anna Rozwadowska, prowadząca licytację

Tu nasuwa się tylko jedna myśl, zawarto w słowach, przepięknych słowach  "Dziwny jest ten świat", nieodżałowanego  Czesława Niemena:

Dziwny ten świat, 
Świat ludzkich spraw, 
Czasem aż wstyd przyznać się. 
A jednak często jest,  
Że ktoś słowem złym, 
Zabija tak, jak nożem.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej 
I mocno wierzę w to, 
Że ten świat, 
Nie zginie nigdy dzięki nim.

słowa i muzyka: Czesław Niemen, rok powstania 1967

Na koniec musimy jeszcze dodać, że na parkingu MDK2 czekała niespodzianka, koreański wehikuł elektryczny „Jinma”, który ma zasięg do 120 km w mieście, jak również elektryczna hulajnoga. Nowinki z działu elektromobilności wystawiła firma EMOBIL z Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Rozwoju.

 

Krzysztof Golec, MDK2

Protokół z posiedzenia zespołu ds. zbiórki publicznej na rzecz
Natalii Borowskiej.

 

2 tydzień zimowych półkolonii.

Pierwszego dnia dzieci uczestniczące w półkoloniach organizowanych przez MDKnr2 wybrały się na seans do kina a po nim na zwiedzanie Biblioteki Publicznej z niedostępną na co dzień Biblioteką Bernardynów.

W drugim dniu półkoloniści udali się na warsztaty do Straży Pożarnej, a po powrocie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu. Ponieważ była to jedyna prezentacja tego typu w regionie, z uwagą przyglądała się Telewizja Polska. Dzieci przejechały się samochodem elektrycznym, jeździły na elektrycznych hulajnogach oraz brały udział w rozmaitych eksperymentach.

Czytaj dalej

Karolina Hołda (MKS Emdek Bydgoszcz) kontra Premier RP Mateusz Morawiecki

    W dniu 18.01.2020 r. zawodniczka naszego klubu Karolina Hołda miała zaszczyt zagrać punktowego seta z Premierem RP Panem Mateuszem Morawieckim. Mecz odbył się w gościnnych progach KS Gwiazda Bydgoszcz, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia i jest najstarszym klubem w Bydgoszczy.

    Wizyta Premiera RP w Bydgoszczy związana była m.in. z obchodami przyłączenia Bydgoszczy do macierzy. Karolina wygrała punktowanego seta z Premierem 11:3, lecz była już po wcześniejszej rozgrzewce z trenerem kadry Polski Leszkiem Kucharskim, a Premier zagrał bez rozgrzewki. Następnie Szef Rządu zagrał punktowanego seta z byłym świetnym zawodnikiem, aktualnie trenerem kadry Polski Leszkiem Kucharskim, którego również przegrał 6:11.

Same wyniki nie były jednak tak ważne, jak popularyzacja sportu i przede wszystkim tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży, przez najważniejsze osoby w kraju. Przypomnieć należy, że Premier RP Pan Mateusz Morawiecki trenował w młodości wyczynowo tenis stołowy i był czołowym zawodnikiem w Polsce, co było widać w niektórych zagraniach w czasie rozgrywanych setów.

Należy nadmienić, iż spotkanie przy stołach tenisowych  uświetniła obecność Minister Sportu Pani Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, jednej z najlepszych w historii polskich siatkarek Pani Małgorzaty Glinki oraz wymienionego wcześniej świetnego niegdyś zawodnika, wielokrotnego medalisty największych imprez tenisowych Pana Leszka Kucharskiego. Całe spotkanie przy stołach tenisowych nie odbyłoby się bez inicjatywy jego gospodarza - Prezesa Superligi Mężczyzn w tenisie stołowym, Wiceprezesa PZTS ds. sportowych Pana Zbigniewa Leszczyńskiego, który m.in. zgodził się sędziować punktowane sety. Serdeczne dziękujemy za umożliwienie naszej zawodniczce uczestnictwa w tym bardzo ważnym wydarzeniu.

Data publikacji: 03.02.2020 r.

1 tydzień zimowego wypoczynku

    Pierwszy tydzień ferii już za nami, minął on bardzo szybko. Można powiedzieć, że podczas tego tygodnia brakowało tylko... śniegu!
 

 
    Odwiedziliśmy między innymi sale zabaw Family Park, Teatr Polski w Bydgoszczy, Multikino, Edukacyjną Zagrodę w Kozielcu. Wyjazd do ostatniego miejsca na liście atrakcji okazał się strzałem w 10-tkę. Staneliśmy w oko w oko z kozą Melą, królikiem Filipem, osiołkiem Olim i świnką Stefanem. Mogliśmy zobaczyć je z bliska, dotknąć, a nawet nakarmić.
 

 
    Podsumowaniem zimowego wypoczynku w pierwszym tygodniu był wyjazd do Torunia, gdzie zwiedziliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Niewidzialny dom.
 

 
   Opiekunami grupy były Justyna Superczyńska-Szarata i Daria Musolf. Na kolejny tydzień ferii wszystkim dzieciom życzymy mile spędzonego czasu oraz bezpieczeństwa.
 
Data publikacji: 03.02.2020 r.

 

Pidżam Party!

     25.01.2020 w naszym MDK 2 odbyła się zabawa karnawałowa ,,PIDŻAM PARTY". 

   Wszystkie dzieci, które brały udział w zabawie były ubrane w piżamki. Dzieci przyniosły również swoje poduszeczki oraz kubeczki. Tego dnia nie zabrakło ,,piżamowych zabaw" min. konkursy, zagadki, śpiewanie kołysanek, picie mleka. Najciekawszą zabawą okazała się bitwa na poduszki.

 Głównym organizatorem zabawy karnawałowej była Bogna Wojciechowska-Blachowska, a opiekunami dzieci Daria Musolf i Justyna Superczyńska-Szarata.
 
Data publikacji: 03.02.2020 r.

 

Bydgoski Kiermasz Gier Planszowych

Kolejna edycja Kiermaszu organizowana przez Fabrykę Wolnego Czasu odpowiada na potrzeby tych wszystkich, którzy chcą się pozbyć niechcianych gier, ale również tych, którzy za mniejsze pieniądze chcieliby powiększyć swoje kolekcje!

WSTĘP BEZPŁATNY! Zarówno dla kupujących jak i dla sprzedawców!

   Kiermasz odbędzie się 2 lutego 2020 r. w godz. 14.00 - 16.00 na sali gimnastycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, więc miejsca dla sprzedawców z pewnością nie zabraknie. Jednak na wszelki wypadek rezerwacji można dokonywać pod adresem: fabrykawolnegoczasu@o2.pl.

Data publikacji: 21.01.2020 r.

Podsumowanie konkursu kolęd i pastorałek “Graj dudka, graj Panu”

Protokół z dnia 18.01.2020

ZESPOŁY Klasy 1-4

NAGRODA WOJEWODY:

Zespół Moniuszki - Ciechocinek SP 3

I : Melodynki - MDK 2

II : Studio „VOX” - Łochowo

III : Zespół wokalny - SP JPII Łochowo

WYRÓŻNIENIE:

Schola z Zakrzewa, Zespół Fantazja SP Towarzystwa Salezjańskiego, Zespół „Ajeczki” - Stowarzyszenie Piosenki w Ciechocinku

Klasy 5-8

NAGRODA WOJEWODY:

Zespół wokalno-instrumentalny - Yamaha SM Grudziądz, Chór „Sereno” - SP Łochowo

II : Duet gitarowo-skrzypcowy - Yamaha SM Grudziądz

III : AGA - MDK 2

WYRÓŻNIENIE:

Sal canto - SP Towarzystwa Salezjańskiego,

Frechowne sznupki - Samsieczno

Klasy LO:

II : Zespół „MUZA” - Gminny Ośrodek Kultury w Służewie

SOLIŚCI: 

Klasy 1-4

I : Alicja Mińkowska - Niepubliczna SM Aleksandrów Kujawski

II : Małgorzata Manthey

II : Monika Dobek - MDK 2

III : Wiktoria Wyrostkiewicz - Yamaha SM Grudziądz

III : Mariusz Olszewski - SP 27 Bydgoszcz

Klasy 5-8 

I : Natalia Dzik - SP 3 Aleksandrów Kujawski

II : Zuzanna Kubacka - Yamaha New Art Toruń

II : Karolina Mazurek - MDK Barcin

II : Maciej Klonowski - SP Towarzystwa Salezjańskiego

III - Laura Bukalska MDK2

Klasy LO

I : Lilia Lange

II : Kinga Lorenc - LO Towarzystwa Salezjańskiego Aleksandrów Kujawski

III : Dagmara Trawińska - LO Tow. Salez. Aleksandrów Kujawski

Data publikacji: 21.01.2020 r.

Egzaminy na pierwszy stopień uczniowski – sekcja karate MDK nr 2

    Sobota, 11 stycznia 2020 roku. W dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 odbył się egzamin na pierwszy stopień uczniowski 10 kyu. Do egzaminu przystąpiły młode smoki 6-, 7- i 9- latki, które na co dzień ćwiczą podstawy karate shotokan.

fot. Krzysztof Golec

     Egzamin przyjął przewodniczący komisji egzaminacyjnej grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, wiceprezydent IBDF Europe i prezydent IBDF Polska wraz z członkami komisji: Rafałem Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone i Andrzejem Kaczmarczykiem 6 DAN, Polska.

    Młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, to grupa – liczna grupa – z nowego naboru w roku szkolnym 2019/2020. Dzieci, głównie 6-8 - latki ćwiczą od września ub.r. - dwa razy w tygodniu,  po dwie godziny lekcyjne. Jednak materiał egzaminacyjny jest dość trudny dla 5- czy 6- latka, dlatego smoki ćwiczyły intensywnie zarówno w "emdekowskiej" grupie dla "zaawansowanych", jak również przychodziły na dodatkowe zajęcia do SP nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

fot. Krzysztof Golec

Egzamin na 10 kyu zaliczyli:

 1. Cebula Szymon
 2. Gałkowski Łukasz
 3. Gołębiewski Oskar
 4. Gościński Hubert
 5. Kamińska Julia
 6. Kozłowska Maja
 7. Nowak Natalia
 8. Runge Aleksander
fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec

    Po egzaminie odbyły się zajęcia seminaryjne, Prowadzili je mistrzowie Rafał Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone i Andrzej Kaczmarczyk 6 DAN, Polska. To wybitni  instruktorzy, do tego mają zacięcie do pracy z dziećmi i młodzieżą. Podpatrywanie ich kung-fu, to sama przyjemność!

   Dodajmy, że najstarsze smoki (wychowankowie MDK2), na co dzień ćwiczące w SP nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi  także zdawały w tym samym terminie i na tej samej "emdekowskiej" sali (dojo).  Wszyscy dumnie pokazują zdobyte certyfikaty podczas wspólnego zdjęcia z Mistrzami.

fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec

    Wszystkim smokom GRATULUJEMY. To kolejna motywacja do dalszej pracy, taki  papierek lakmusowy dobrego wykorzystania czasu, z dala od komputera i smartfona.

Krzysztof Golec, instruktor 3 DAN
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2

Data publikacji: 20.01.2020 r.

 

Serduszko dobre i Ty masz

Szanowni Państwo,

czas ferii zimowych szybko minie, a już za chwilę MDK2 proponuje kolejną artystyczną propozycję dla Dzieci i Dorosłych.

SERDUSZKO DOBRE I TY MASZ, to wydarzenie z wieloletnią tradycją.

Łączy prezentacje artystyczne z działaniami charytatywnymi. Każdego roku naszą pomoc i wsparcie kierujemy do dzieci, które muszą mierzyć się codziennie ze światem, walcząc o zdrowie i godne leczenie.

Koncert zespołów artystycznych MDK2 i zaproszonych gości wzbogacony zostanie tradycyjnie min. licytacją, loterią, wystawami, warsztatami itp.

W związku z przygotowaniami do SERDUSZKA po raz kolejny prosimy Państwa o wsparcie naszej inicjatywy poprzez  przekazywanie:

- darów (książek, bibelotów, „podwójnych” prezentów, materiałów papierniczych i dekoracyjnych, zabawek, gier itp.) jako fantów na planowaną loterię,

- papierowych torebek upominkowych (różnych rozmiarów) np. świątecznych do przygotowania pakietów - fantów na w/w  loterię.

Powyższe przedmioty prosimy o przekazywanie do sekretariatu MDK2, hoplandu (15.30-18.00) lub na zajęciach dydaktycznych nauczycielom do dnia 20 lutego 2020.

                                                                                  DZIĘKUJEMY
Data publikacji: 16.01.2020 r.

Koncert noworoczny “Piernikową nutą”

W sobotę 11 stycznia, na zakończenie okresu świąt Bożego Narodzenia, w naszej placówce odbył się koncert kolędowy, w którym wystąpiły koła muzyczne prowadzone przez panią Mirosławę Jurgiel.

W pierwszej części zatańczyły i zaśpiewały dzieci z Rytmiki oraz dziewczynki z koła wokalno-tanecznego.

Następnie odbyło się wspólne kolędowanie: wprowadzeniem było wykonanie kolędy w układzie solowym, zagrane przez dzieci na gitarach klasycznych, po czym każdą kolędę śpiewała cała publiczność przy akompaniamencie gitary i pianina.

Ostatnim elementem koncertu był występ dziewcząt śpiewających współczesne piosenki świąteczne.

Na koniec wszyscy uczestniczyli w "angielskim bankiecie", zagryzając pierniczki i popijając zimowe, aromatyczne herbatki.

W ciepłej, rodzinnej atmosferze rozeszliśmy się do naszych domów.

Data publikacji: 13.01.2020 r.

Egzamin młodych smoków – sekcja karate

Informujemy, że egzamin na pierwszy stopień (biały pas), jak również na kolejne stopnie uczniowskie odbędzie się 11 stycznia br. o godz. 11.30 w dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kg_DSC_8893_mateusz_oskar_700-3.jpg Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej jest grandmaster Zbigniew Jeż, prezydent Międzynarodowej Federacji IBDF Polska. Asystenci: soke Rafał Nowakowski 6 Toan, Stany Zjednoczone i soke Andrzej Kaczmarczyk 6 Toan, Polska. Zdający przychodzą 20 min. wcześniej na rozgrzewkę. Rodzice i opiekunowie prawni są obecni podczas egzaminu. Po egzaminie jest seminarium z mistrzami, uroczyste rozdanie certyfikatów i wspólne zdjęcie.
Krzysztof Golec, 3 DAN instruktor sztuki walk

ORSZAK TRZECH KRÓLI

     6 stycznia wyruszył już po raz siódmy ORSZAK TRZECH KRÓLI pod hasłem ,,Cuda cuda ogłaszają”, oczywiście nie mogło nas zabraknąć.
O godzinie 13:00 wzięliśmy udział w koncercie kolęd. Natomiast o 13:30 w Pokłonie Trzech Króli.
    Pokłon dzieciątku złożyli pasterze, królowie i wszyscy uczestnicy orszaku. Organizatorzy przygotowali dla uczestników okolicznościowe korony. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
  Na zakończenie nasi uczestnicy otrzymali podziękowania od Organizatorów ORSZAKU. Za rok również podążymy za Trzema Królami do Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, by złożyć  pokłon Jezusowi.
W wydarzeniu uczestniczyły dzieci pod przewodnictwem Pani Darii Musolf (Koło Małego Podróżnika) oraz Pani Justyny Superczyńskiej - Szarata (Koło Teatralne).
Data publikacji: 09.01.2020 r.