Nauczyciele Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 ciągle podnoszą swoje kwalifikacje. Miło nam poinformować, że pan Łukasz Nalewajk ukończył studia podyplomowe na kierunku „Organizacja i zarządzanie placówką oświatową” na Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Gratulujemy!
W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 pan Łukasz Nalewajk prowadzi Klub Miłośnik Gier Planszowych.
Rekrutacja dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2024/2025, na zajęcia rozwijające zainteresowania lub uzdolnienia, organizowane w publicznych placówkach oświatowo-wychowawczych proponowanych przez Miasto Bydgoszcz jest prowadzona od dnia 26 sierpnia 2024 r. do 7 września 2024 r.
Nabór jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną. Wniosek o przyjęcie na zajęcia stałe należy zarejestrować za pomocą systemu rekrutacyjnego VULCAN, który jest dostępny dla rodziców / wystarczy kliknąć na stronę MDK nr 2/ https://pozaszkolne.vulcan.net.pl/bydgoszcz/News/ i wybrać z paska belkę „Zgłoś kandydaturę”; dalej postępujemy zgodnie z poleceniami.
Jeśli rodzic, rodzice (opiekunowie prawni) mają problemy z wnioskiem elektronicznym można przyjść do EMDEK-u, portal główny (w tym pokój nauczycielski), gdzie czynne są trzy stanowiska komputerowe. Obsługują je nauczyciele MDK nr 2, którzy pomogą wypełnić taki wniosek, wydrukować go (rodzic musi go podpisać) i zdać do sekretariatu (do pani Leny).
Dziś tj. 02 września br. w godzinach rannych – od godz. 9.00 – 14.00 dwójka nauczycieli MDK nr 2 pomagała rodzicom w złożeniu takich wniosków. Okazuje się, że takie dyżury są potrzebne!
Również po południu kolejni nauczyciele EMDEK-u mieli dyżury i pomagali w rekrutacji syna czy córki (od godz. 15.00-17.00). Dzieci (młodzież) kontynuująca naukę w EMDEK-u składają tylko wniosek o kontynuacji (dokładniej ich rodzice).
Dziś rodzice pytali także o pierwsze spotkania ws. zajęć. Termin ustalają nauczyciele po zgłoszeniu dzieci do danej grupy w systemie elektronicznym Vulcan. Szczegółowe informacje dotyczące kół i sekcji sportowych zostaną podane po radzie pedagogicznej 10 września (przez nauczycieli danych sekcji, kół, pracowni).
Dziś rodzice pytali także o pierwsze spotkania ws. zajęć. Termin ustalają nauczyciele po zgłoszeniu dzieci do danej grupy w systemie elektronicznym Vulcan. Szczegółowe informacje dotyczące kół i sekcji sportowych zostaną podane po radzie pedagogicznej 10 września.
Jeśli chodzi o przyjęcie dzieci do Koła Fotografii Cyfrowej i sekcji karate, to zebranie odbędzie się 11 września br. godz. 17.00 sala nr 9 (obie sekcje). Dzieci do Koła Fotografii Cyfrowej przyjmowane są od 9 lat, nie jest potrzebny aparat fotograficzny, a zajęcia będą się odbywały w soboty od godz. 10.00-11.30 w sali na 10. Szczegółowy plan zajęć poda instruktor/nauczyciel podczas zebrania rodziców.
TERMINY REKRUTACJI DO PUBLICZNYCH PLACÓWEK OŚWIATOWO-WYCHOWAWCZYCH PROWADZONYCH PRZEZ MIASTO BYDGOSZCZ NA ROK SZKOLNY 2024/2025:
Złożenie deklaracji o kontynuowaniu uczestnictwa w zajęciach: do 09.08.2024 r.;
Składanie wniosków o przyjęcie na zajęcia stałe: od 26.08.2024 r. do 07.09.2024 r.;
Badanie uzdolnień kierunkowych: od 10.09.2024 r. do 12.09.2024 r.;
Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych: 13.09.2024 r. godz. 17:00;
Ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych: 16.09.2024 r. godz. 15:00;
W drugiej połowie sierpnia Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi widzów na wyjątkowe letnie spotkania teatralne, podczas których aktorzy i aktorki TPB odczytają współczesne legendy stworzone razem z uczestnikami warsztatów w ramach projektu „Rzeka legend”. Spotkania odbędą się w trzech lokalizacjach, a towarzyszyć im będzie muzyka na żywo – to wszystko już 21, 22 i 23 sierpnia.
W lipcu Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczął projekt „Rzeka legend”, w ramach którego pragniemy przyjrzeć się dawnym oraz całkiem nowym historiom lokalnym, wychodząc w miasto i realizując działania warsztatowe i animacyjne w wybranych dzielnicach Bydgoszczy. Projekt ma na celu wzmacnianie lokalnej tożsamości i wniknięcie teatru w tkankę miasta, w codzienność jego mieszkańców – „Rzeka legend” jest szansą na celebrację lokalnej historii. W czasie zajęć uczestnicy mieli okazję wymienić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami – to właśnie na ich podstawie powstały ich własne współczesne legendy lokalne.
Stworzone podczas warsztatów legendy zostaną zaprezentowane przez aktorów i aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy podczas letnich spotkań teatralnych, które odbędą się już w przyszłym tygodniu – 21 sierpnia (środa) spotkamy się o godz. 17:00 w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10, 22 sierpnia (czwartek) o godz. 18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Leszczyńskiego 42, ostatnie spotkanie w ramach „Rzeki legend” odbędzie się 23 sierpnia (piątek) o godz. 18:00 w Hangarze Kultury przy ul. Jana Piwnika-Ponurego 10. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W czasie spotkań uczestnicy będą mieli też okazję posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Krzysztofa Toczko, wśród fanów znanego jako "pARTyzant", który w latach 1991-1994 współpracował z grupą DŻEM.
Powstałe legendy zostaną również utrwalone w formie e-booka i audiobooka. Publikacja elektroniczna zawierać będzie zarówno dawne jak i nowe opowieści oraz zostanie wzbogacona o dodatkowe elementy.
Partner projektu: BYLOT – Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna
Zadanie – Rzeka Legend – zostało dofinansowane z budżetu Państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje. Edycja 2024”
Nowa Kaletka, 13 lipca 2024 r. Od 06 - 13 lipca br. młode i te nieco starsze smoki przebywały na obozie sportowym Federacji IBDF Polska, nad przepięknym, pierwszej klasy czystości jeziorem Gim, w kompleksie Lasów Ramuckich. Wśród smoków obecnych ciałem, duchem (i z dobrymi nastrojami) była reprezentacja uczniów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.
Pod koniec obozu nadszedł czas egzaminu, który obejmował: techniki kenpo, karate shotokan, formy smoka i obronę przed przeciwnikiem uzbrojonym.
Egzamin na 6 tjie zaliczyła (MDK nr 2 ): senpai Agata Mularczyk
5 tije (MDK nr 2 ):
senpai Michał Mularczyk; senpai Mateusz Turek.
Walecznym smokom gratulujemy!
Autor: Krzysztof Golec, 4 DAN instruktor sztuk walki, MDK nr 2
Nauczyciele Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 ciągle podnoszą swoje kwalifikacje. Do niedawnego sukcesu związanego z I edycją projektu edukacyjnego "Waga Środowiska", organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, pani Karolina Gorzycka dołożyła kolejne osiągniecie w karierze zawodowej – ukończyła studia podyplomowe na Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy, w zakresie: Diagnoza, edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu z modem pedagogiki włączającej i specjalnej.
W EMDEK-u pani Karolina Gorzycka prowadzi zajęcia w sali zabaw dla dzieci "Hopland", planuje zajęcia miesięczne i roczne wynikające z "Planu imprez placówki", a do tego jest skarbnicą kilku talentów (grafika, plakat czy banery reklamujące BBO).
Wakacje w pełni, półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na półmetku. W kolejnym tygodniu dzieci zawitały do Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie zapoznały się z historią jego budowy, obejrzały bardzo ciekawe ekspozycje, dowiedziały się o historii cieków wodnych, którymi dawniej można było dotrzeć nawet do Berlina.
W drugiej części organizatorzy zadbali o kilka niespodzianek, jedną z nich była wycieczka z panią Renatą z MKB, która oprowadziła grupę nad Kanałem Bydgoskim, zaprowadziła na IV śluzę , a także na śluzę Okole, opowiedziała o ciekawej historii ul. Czarna Droga, zwróciła uwagę na mieszkańców (ptaki, ryby, w tym liczne rodziny popularnych kaczek krzyżówek). Wszystko według opracowanego przez pracowników MKB przewodnika "Przygoda nad Kanałem Bydgoskim". Na koniec pożegnanie i wręczenie specjalnej widokówki (wersja limitowana), która może być kolejną pamiątka dla następnych pokoleń.
W drodze powrotnej były lody, napoje w McDonaldzie, krótkie opowieści o Wzgórzu Wolności, wieży ciśnień czy wysadzonej po wojnie radiostacji zakłócającej nadawanie programów informacyjnych.
Zgodnie z tradycją uhonorowano dzieci, które wykonały najładniejsze zdjęcia z wycieczki do Muzeum Kanału Bydgoskiego, jak również wyróżniono "małe talenty plastyczne".
Zwycięzcami konkursu fotograficznego zostali:
I miejsce: Justino Victoria, II miejsce: Gładykowska Iga, III miejsc: Sieradzka Zofia.
Konkurs plastyczny ("małe talenty plastyczne"):
I miejsce: Krzyżanowska Agata, II miejsce : Gołębiowska Lena, III miejsce: Sybilska Helena i Bednarski Antoni plus kilka wyróżnień.
W konkursie plastycznym dzieci miały zadanie - przelać na papier najciekawsze epizody, zdarzenia, zajęcia z II tygodnia półkolonii.
Autor: Krzysztof Golec nauczyciel MDK nr 2 Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2
Udział MDK nr 2 w I edycji programu edukacyjnego "Waga Środowiska
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy w roku 2023/2024 brał udział w I edycji projektu edukacyjnego "Waga Środowiska", organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, którego założeniem jest przybliżanie treści celów zrównoważonego rozwoju podejmowanie działań na ich rzecz.
Projekt jest objęty patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. W projekcie wzięło udział 36 placówek – przedszkola, szkoły podstawowe i nasza placówka jako jedyny Młodzieżowy Dom Kultury w województwie Kujawsko - Pomorskim.
W drugim tygodniu półkolonii w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 kolejna grupa dzieci odwiedziła m.in. Inowrocław i tężnie, płynęła statkiem wycieczkowym po Jeziorze Pakoskim, zwiedzała Muzeum Kanału Bydgoskiego połączone ze spacerem.
Wakacje w pełni, dzieci z MDK nr 2 w Bydgoszczy rozpoczęły pókolonie, w pierwszych dniach wybrały się do podbydgoskiego zoo w Myślęcinku z opiekunami grup. Były zdjęcia, warsztaty detektywistyczne, nagrody. Zdjęcia wykonali także uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2.
Zoo, to jeden z atrakcyjniejszych punktów na mapie miasta, gdzie dzieci mogą spędzić czas. Oprócz przeróżnych zwierząt, ptaków, gadów i naszych poczciwych mieszkańców lasów, można tam zobaczyć także jednego z najpiękniejszych przedstawicieli ptaków... pawia. Dumny paw tak się zaaklimatyzował w zoo, że nie bacząc na zwiedzających przechadza się swoimi ścieżkami. Ale dzieci były także zainteresowane innymi zwierzętami takimi jak: lemury, tygrys, kapibary, surykatki, wilki, makaki czy niedźwiedzie.
Prowadzący zajęcia nauczyciele: Łukasz Nalewajk i Krzysztof Golec ogłosili konkurs na najciekawsze zdjęcia z tej bardzo pożytecznej wycieczki. Trzyosobowe jury wybrało najlepsze zdjęcia, które zrobiła Alicja Kortas, drugie miejsce dla Blanki Blachowskiej, trzecie dla Oliwiera Najdka (były też skromne nagrody od Dyrektora MDK nr 2).
Dodajmy, że pani z myślęcińskiego zoo przeprowadziła interesujące warsztaty detektywistyczne związane ze zwierzętami, ptakami i gadami. Dla przykładu trzeba było odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jaja ptaków są białe, czasem nakrapiane, wreszcie duże i małe. Najtrafniejszą odpowiedź zaproponowali najmłodsi pókoloniści - to kamuflaż, a jaja białe są dlatego, by słońce nie naruszyło struktury zarodka. Nagrodą było karmienie zwierząt, pod opieką st. opiekuna zwierząt.
Również w fotografii obiektywy są często wykonane z materiałów odpornych na uderzenia... w kolorze białym. Tak robi właśnie Canon.