Czar2kółek – Eliminacje na stadionie “Gwiazdy”

W piątek 20 maja 2022 na stadionie Gwiazdy, po przerwie związanej z pandemią odbyły się Pierwsze Eliminacje zawodów rowerowych Czar2kółek.  

Do rywalizacji zgłoszonych było ok. 50 uczestników z 14 szkół podstawowych Miasta Bydgoszczy.

Dzieci rywalizowały w 6 grupach wiekowych, z podziałem na dziewczynki i chłopców. Z każdej kategorii zwycięzcy awansowali do Wielkiego Finału, który odbędzie się 02 czerwca na stadionie Zawiszy w Fordonie, przy ul. Sielskiej 12a.

Medaliści Eliminacji otrzymali także drobne upominki.

Wyniki w poszczególnych rocznikach:

ROCZNIK 2014

Szkoła

Kategoria: dziewczynki

I.

Zofia Jarzemska

SP 31

II.

Tola Ormińska

SP 31

III.

Maria Dudziak

SP 31

IV.

Marcelina Witońska

SP 31

ROCZNIK 2014

 

Kategoria: chłopcy

I.

Karol Wilczyński

SP 31

II.

Ivan Samoilov

SP 31

III.

Jakub Glugla

SP 2

IV.

Cezary Wójciak

SP 31

ROCZNIK 2013

 

Kategoria: chłopcy

I.

Krzysztof Rusin

SP 31

ROCZNIK 2012

 

Kategoria: dziewczynki

I.

Maja Wolska

SP 16

II.

Maria Karnkowska

SP 16

ROCZNIK 2011

 

Kategoria: dziewczynki

I.

Martyna Janicka

SP 18

II.

Victoria Rybka

SP 31

ROCZNIK 2011

 

Kategoria: chłopcy

I.

Borys Bonaszewski

SP 31

II.

Tomasz Ormiński

SP 31

III.

Filip Wesołowski

SP 58

IV.

Aleksander Fernandez

SP 12

ROCZNIK 2010

 

Kategoria: chłopcy

I.

Filip Weisnerowski

SP 58

II.

Piotr Boniewicz

SP 12

III.

Paweł Trykowski

SP 58

IV.

Marcel Stypułkowski

SP 58

ROCZNIK 2009

 

Kategoria: dziewczynki

I.

Bartosz Glaziński

SP 58

II.

Cezary Gondek

SP 33

III.

Marek Lipkowski

SP 31

IV.

Jakub Witoński

SP 31

ROCZNIK 2009

 

Kategoria: chłopcy

I.

Julia Wesołowska

SP 58

Wielkanocne pisanki: warsztat plastyczny 2 kwietnia 2022

    Wielkanocny zwyczaj ozdabiania jajek różnorodnymi wzorami jest znany i żywy na terenie całej Polski. Tradycja pisanek jest dawna. Najstarsza zachowana pisanka pochodzi sprzed około 900 lat. Jedne z najpiękniejszych pisanek w naszym kraju powstały na terenach Śląska Opolskiego. Ich wzory są dekoracyjne, tworzą motywy roślinne wykonane cienkimi kreskami. Wzory te wyskrobywane są ostrym narzędziem na jajku uprzednio zabarwionym na jeden kolor. Te pisanki, na których wzór jest wydrapywany, nazywamy kraszankami. Barwniki najczęściej otrzymywane są naturalnie – z łupinek cebuli, kory dębu, żyta czy buraka.

Pisanki we wschodnich regionach Polski są wykonane techniką batikową. Polega ona na tym, że na skorupce jajka rysujemy wzory roztopionym woskiem za pomocą specjalnych narzędzi. Następnie jajko zanurzamy w farbie. Całość procesu można powtarzać wielokrotnie i farbować różnymi kolorami. W okolicach Łowicza jajko zdobi się wycinankami. Natomiast na Podlasiu i w kurpiowskiej Puszczy Białej skorupki okleja się dekoracyjnie rdzeniem sitowia i kolorową włóczką.

Właśnie te pisanki ze wschodnich terenów Polski, czyli wykonane techniką batiku były przedmiotem wspólnych działań twórczych zarówno dzieci i rodziców  w MDK 2.

Jolanta Kotlarek

Data publikacji: 06.04.2022 r.

 

Graffiti: kolejna sesja fotograficzna uczniów z KFC Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy

Graffiti jest obecne w naszej kulturze jak Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze czy Śląsk, aczkolwiek znacznie później pojawiło się na firmamencie, przynajmniej w Polsce.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / Wojtek, Oliwier, Kajetan, Fryderyk, Mikołaj, Kornel

Powinniśmy jednak powiedzieć, że choć niemal wszyscy kochają oba zespoły, to nie wszyscy widzą w graffiti sztukę. Jednak temat ten dla młodzieży jest na czasie.
Dziś pokazujemy kolejną sesję fotograficzną uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

fot. Fryderyk Wieliczko, MDK2

Graffiti często kojarzy się z młodymi ludźmi z kręgu tzw. subkultury, mających za narzędzie główne atomizery z różnokolorowymi farbami. Niektórzy mówią, że to margines społeczny, wandale, ludzie ulicy. Jednak to taka łatka przyszyta ludziom zwanych writers lub po prostu graficiarzami. Niestety często takie „malunki” istnieją w przestrzeni publicznej np. fasady budynków, wagony metra, wielkopowierzchniowe mury, a nawet wagony Pendolino. W wielu przypadkach to proceder karalny, ale dość trudno złapać na gorącym uczynku „artystę” z pojemnikiem ze sprejem.

fot. Kornel Kłomski, MDK2

Od tamtych czasów graffiti ewoluowało, wielu znanych artystów jest widocznych w przestrzeni publicznej i tworzy na zamówienie. Dziś mamy wiele innych ciekawych murali w naszym mieście: Marian Rejewski i Enigma, Tomasz Gollob na Miedzyniu (namalowany przez Bartka Bujanowskiego, artystę streetartowego) czy trójwymiarowy mural widziany z okna tramwaju na trasie od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego.

fot. Kornel Kłomski, MDK2

Uwaga: podczas zdjęć murali w wąskich przejściach blokowiska ul. Gackowskiego użyliśmy obiektywu typu "rybie oko" 8 mm.

Autorzy: Wojtek, Kornel, Mikołaj, Kajetan, Fryderyk, Oliwier
uczniowie kola Fotografii cyfrowej w MDK2

XII Międzyszkolny Turniej Szachowy

26 lutego w Łochowie, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbył się XII Międzyszkolny Turniej Szachowy dla dzieci (juniorów). Turniej poświęcony jest pamięci kryptologa Mariana Rejewskiego, który potrafił złamać szyfr niemieckich informacji podczas II wojny światowej. Dyrekcja szkoły od lat kultywuje pamięć o tym wydarzeniu.

Jak co roku, zawody odbyły się na dystansie 7 rund systemem szwajcarskim, tempo gry wynosiło po 10 minut na zawodnika. Grano w dwóch grupach wiekowych: do 10 lat (roczniki 2012 i młodsi) oraz do 15 lat (roczniki 2007-2011).

W grupie "młodszej" szachiści MKS EMDEK osiągnęli największe sukcesy. Zwyciężył Kacper KOSECKI przed swoim bratem Pawłem i Franciszkiem SEROCKIM. Zofia CHROBAK zajęła drugie miejsce wśród dziewcząt, a jej brat Piotr był na trzecim miejscu wśród 8-latków. Wysoką lokatę wywalczył także Marcel VOGEL (7 miejsce). Z pozostałych zawodników z tej grupy na 22 miejscu uplasował się Marcel SCHMELZER, na 27 był Antoni CHROBAK, 29 lokatę zajął Bogumił GOTOWSKI.

W grupie A (2007-2011) trzecie miejsce wywalczył Szymon PODLEWSKI. Na 8 miejscu uplasował się Gracjan BROMIRSKI, na 24 Krystian SROGA, na 25 Albert MALINOWSKI, na 33 miejscu Maksymilian GOTOWSKI. Najlepszą szachistką była Roksana BROMIRSKA (Emdek).

Organizatorzy zapewnili zawodnikom napoje i słodycze (nie pobierając przy tym wpisowego).

trener - Andrzej Karpiński

Wiosna już za pasem – z aparatem w Dolinie Pięciu Stawów

Coraz bliżej wiosny, a o tym przekonały nas pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi - inaczej śniegułka, śnieżyczka.  Zdjęcia wykonali - w pierwszej przedwiosennej sesji fotograficznej – uczniowie  Koła Fotografii Cyfrowej z MDK2 w Bydgoszczy im. dra Jordana.

fot. Aleksandra Podroikina

W ostatnią sobotę lutego wybraliśmy się  na małą sesję fotograficzną do Doliny Pięciu Stawów w bydgoskiej dzielnicy Górzyskowo. Szukaliśmy pierwszych oznak wiosny... Jak się okazało znaleźliśmy,  co najmniej,  kilka ciekawych akcentów, w tym pierwsze promyki słońca, przebiśniegi, dzikie kaczki i łatające nad głowami gołębie.

fot. Mikołaj Schmidt

Był także stary zabytkowy folwark czekający na nowego właściciela (dziś ruina do remontu), były stawy z lustrzaną taflą, w której odbijał się dawny budynek bydgoskiego Fotonu, były krzewy ozdobne z charakterystycznymi owocami, a nawet  zasuszone szyszki olchy.

fot. Fryderyk Wieliczko

Śnieżyczka (łac. Galanthus nivalis), przebiśnieg, inaczej śniegułka, wszystkim kojarzy się ze śniegiem; ale śniegu już od kilku tygodni nie było w naszym mieście.

fot. Oliwier Derkowski

Wykorzystaliśmy też kilka sztuczek fotograficznych, jak: lustrzane odbicie w wodzie dawnego budynku Fotonu czy szukających weny twórczej młodych adeptów sztuki fotografii.

fot. Fryderyk Wieliczko

Na trasie wędrówki był też  zapomniany poniemiecki folwark, często nazywanym folwarkiem Goryczkowo (czasem "Pod lipą")  przy Dolinie Pięciu Stawów. Dziś, opuszczony zabytek czeka na lepsze czasy i nowego właściciela.

fot. Wojtek Banaszkowski
fot. Mikołaj Schmidt
fot. Aleksandra Podroikina

Zdjęcia i tekst: uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej MDK2
Oliwier, Fryderyk, Aleksandra, Mikołaj, Wojtek

Galeria OTWARTA

W CZERNI, BIELI I …

     Wystawa prac wychowanków z różnych grup plastycznych to podróż w świat dzieł o różnej tematyce, które łączy jedno – oszczędność barw, czy nawet ograniczenie do czerni i bieli. Znajdziemy na niej szkice, rysunki martwej natury, studium przedmiotów, ale także prace z wyobraźni, zwierzęta, postacie z bajek wykonane ołówkiem, kredkami ołówkowymi, farbami, flamastrami oraz w technikach mieszanych: z temperą i pastelami olejnymi, flamastrami, itp.

    Ideą przygotowania takiej wystawy było spotkanie początkujących twórców ze starszymi, wzajemne inspirowanie się, motywowanie do doskonalenia warsztatu, podpatrywanie… Młodsi, patrząc na prace nastolatków, mogą przekonać się, że po kilku latach praca może przynieść takie właśnie efekty. Starsi mogą korzystać z niesamowitej ekspresji i swobody, którą można zauważyć w pracach młodszych kolegów i koleżanek.

    Tworzenie w czerni i bieli jest pierwszym krokiem do tworzenia prac w kolorze. Pozwala skupić uwagę na kompozycji, walorze, świetle i cieniu…

  Na wystawie znalazły się prace wyróżnione w ogólnopolskich konkursach plastycznych następujących uczniów:

Dawid Szufrajda  12 lat – wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Biennale Plastycznym „KOT 2021” we Wrocławiu

Maciej Krzymiński  5 lat – wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Noc i dzień w szarości” w Rawiczu

Jakub Radczuk  8 lat – wyróżnienie - udział w wystawie w XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Noc i dzień w szarości” w Rawiczu

Maciej Radczuk  6 lat – wyróżnienie - udział w wystawie XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Noc i dzień w szarości” w Rawiczu

Prace powstały w grupach plastycznych p. Małgorzaty Lewandowskiej.

Fotoreportaż z zakończenia półkolonii zimowych – MDK2 grupaVI

„Zimowe rozmaitości”, to główne hasło zajęć półkolonijnych w grupie VI pod kierunkiem Arlety Murawskiej w dniach  24-28 stycznia br. Zajęcia były mocno urozmaicone, aktywne, energetyczne dla półkolonistów.

fot. Krzysztof Golec

Plan zajęć była tak opracowany,  aby uwzględnić niemal wszystkie kaprysy zimy (i obostrzenia dot. COVID-19). To ona rozdawała karty, a topniejący dość szybko śnieg i dodatnie temperatury uniemożliwiły lepienia bałwana na boisku wielofunkcyjnym. Był też wariant alternatywny na psikusy zimy. Zaproszeni do "emdeku"  goście (prelegenci, instruktorzy) zainteresowali dzieci dość zróżnicowanymi tematami - od bezpieczeństwa na ślizgawce (na niestrzeżonym akwenie), zachowania się  w obliczu agresywnego psa, aż do tańca i udzielania pierwszej pomocy.

fot. Krzysztof Golec

W pierwszym dniu gościliśmy funkcjonariuszy policji z psem tropiącym. Funkcjonariusz (pan i jednocześnie przewodnik) psa bardzo ciekawie opowiedzieli o pracy psów policyjnych, a w tym przypadku owczarka belgijskiego szkolonego do tropienia (wykrywania śladów) osób mających konflikt z prawem, a także tych zwykłych ludzi np. zabłąkanych w lesie czy uwięzionych pod gruzami. Węch psa ma ok. 100 mln komórek węchowych, w zależności od rasy i wielkości czworonożnego przyjaciela. Przypomnijmy, człowiek zwykle ma 5-6 mln takich komórek. Wszystkie dzieci  chciały też poznać przeznaczenie i wyposażenie wnętrza radiowozu do przewożenia psów tropiących, ratowniczych, patrolowych czy do szukania narkotyków. Pani policjantka, na koniec, podarowała dzieciom smycze i odblaskowe bransolety, pozwoliła też zasiąść na prawym fotelu.

fot. Krzysztof Golec

Tuż po wizycie funkcjonariuszy do "emdeku" przyjechał patrol policji – ratowników wodnych. Funkcjonariusze pokazali kilka sposobów ratownictwa. Zimą, najczęściej dochodzi do załamanie lodu, a nieszczęśnik wpada w panikę. Konsekwencją jest szybka utrata temperatury ciała i znaczne spowolnienie pulsu. Trzeba się spieszyć, aby fachowa pomoc zdążyła na czas, zwykle to zaledwie 15 min. (i szans na przeżycie).

fot. Krzysztof Golec

Codziennym elementem zajęć było tzw. przywitanie dnia „na sportowo”, ćwiczenia gimnastyczne i szybkościowe, które prowadził instruktor sztuk walki. To dobry wstęp do nauki karate, rozwijania odruchów obronnych czy ogólnej sprawności fizycznej. 

fot. Krzysztof Golec

W drugim dniu dzieci obejrzały premierę filmową „Sing2” w reż. Gartha Janningsa. Świetny film, jeszcze lepsze dialogi, przebojowa muzyka w wykonaniu jednego z głównych bohaterów Clay'a Calloway'a (doskonały dubbing Bono).

fot. Krzysztof Golec

W planie były też opowieści o polskich zamkach o pałacach (zamek Krzyżtopór w Ujeździe, pałac Ostromecko, pałac w Lubostroniu). Niewielu wie, iż  zamek Krzysztofa Ossolińskiego w Ujeździe był w swoim czasie największym i najbardziej prestiżowym zamkiem w Europie, później miejsce to zajął Wersal.

fot. Krzysztof Golec, zamek Krzyżtopór (ruiny umocnione)

Trzeci dzień to zajęcia taneczne i słynna już zumba, którą przebojowo  prowadziła pani Emilia Okońska. Były też zabawy rozwijające spostrzegawczość i pamięć fotograficzną. Kolejnym punktem programy było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Temat ten z wykorzystaniem fantoma resuscytacyjnego prowadziła pani Katarzyna Mikołajczyk, najlepszy ratownik wśród matematyków i najlepszy matematyk  wśród ratowników medycznych. Bardzo ciekawie wypadły też zajęcia (zabawy) – potyczki na słowa w języku niemieckim, które prowadziła Joanna Leśniarek.

fot. Krzysztof Golec

Dwa ostatnie dni do zajęcia plastyczne z panią Jolantą Kotlarek. Były też wyjścia na Wyspę Młyńska, przy okazji do pobliskiej cukierni, jak również  do Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK.

fot. Krzysztof Golec

Grupę VI pani Murawskiej odwiedził też gość specjalny Łukasz Biskup z Urzędu Miasta w Bydgoszczy, człowiek survivalu, czyli sztuki przetrwania w trudnych i bardzo trudnych warunkach. Jego „plecak przetrwania” posiada niezbędne elementy do przeżycia przez kilka (kilkanaście dni) na bezludnej wyspie lub w tropikalnym lesie (zestaw do rozpalania ognia, mapa i kompas, kuchenka z gazem, latarka prepersa, noże survivalowe czy zestaw do wyciągania kleszczy).

fot. Krzysztof Golec. bohaterowie filmu "Sing2"

Codziennie dzieci jadły  II śniadanie (smaczna bułka) i obiad w zestawach jednorazowych, do tego napoje.  Co ciekawe,  grupa zaczynała w pełnym składzie  swoje zajęcia i tak też  je ukończyła. Na koniec były słodkości, wyróżnienia i podsumowanie półkolonii w MDK2.
Do zobaczenie, wierzymy, że już bez obostrzeń pandemii COVID-19!

Autor: Arleta Murawska, Krzysztof Golec, MDK2

FOTORELACJA z półkolonii tydzień 1, grupa III

    Ferie powitały nas szalonymi warunkami  atmosferycznymi bo i burza śnieżna, i słońce, i nawet grad! Złapało nas w drodze na zajęcia z legorobotyki, za chwilę jednak, po wysuszeniu zmoczonych kurtek i bucików i wypiciu herbatki oddaliśmy się programowaniu, konstruowaniu, czyli jednym słowem fantastycznej zabawie. Powstały pszczółki, łaziki, delfin i wiele innych projektów, a wszystkie te roboty ruszały się zgodnie z planem.
  Po obiedzie dalsza część atrakcji: spotkanie z parą leśników z Nadleśnictwa Żołędowo. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących ciekawostek z życia zwierząt w okresie zimy. Były konkursy i quizy. Nastepnie, zainspirowani ciekawostkami przyrodniczymi, wykonaliśmy zwierzątka przestrzenne z rolek, patyczków i skarpetek.

    Kolejny dzień upłynął nam w muzycznych nastrojach. Od rana warsztaty wokalne: udało nam się w ekspresowym tempem nauczyć się kilku piosenek z przepięknymi słowami o ziemie! Potem warsztaty tańca hip hop! Po drugim śniadaniu udaliśmy się do kina, na zabawny film muzyczny. Wszystkim bardzo się podobało. Po seansie, jeszcze tylko mały spacerek, po malowniczo przyproszonych  śniegiem  uliczkach Szwederowa i już trzeba było się rozstać.
 
    Półmetek półkolonii spędziliśmy na zabawie klockami przestrzennymi, graniu w planszówki i malowaniu kubeczków farbami witrażowymi. Powstały piękne projekty. Kolejny dzień spędziliśmy w  teatrze. W eleganckich strojach, bo przecież i okazja nie byle jaka, udaliśmy się do teatru Kameralnego. Spektakl "Adonis ma gościa" okazał się być rozrywką na najwyższym poziomie. Bo można było, nie tylko oglądać perypetie dwójki ekscentrycznych ptasich przyjaciół, ale także poćwierkać i poruszać kuperkiem... przepraszam: pośpiewać i potańczyć. Bawiliśmy się świetnie.

   W czwartek czekaliśmy też, na zaplanowany bal karnawałowy! Szałowe stroje, makijaże, rekwizyty i już mogliśmy szaleć w rytmie najnowszych przebojów. Ostatni dzień półkolonii to kolejne spotkanie z robotami i to według własnego pomysłu. Atrakcją niebywałą były tańce z robotami. Potem uczestniczyliśmy w warsztatach Akademii Młodego Chemika. Doświadczenia z użyciem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i niebieskiej herbaty okazały się być fascynujące. Badaliśmy także kwasowość  i zasadowość różnych produktów. Ostatnim punktem programu było podsumowanie wszystkich naszych przygód. Pamiątkowe zdjęcia, dyplomy i zasłużone nagrody za wzorowe zachowanie i rozwijanie pasji kolonistów. Potem jeszcze kilka piosenek odśpiewanych dla utrwalenia i cóż, nie ma rady, nadszedł czas rozstania. Było super, a za podsumowanie niech służy kalendarz wykonany przez Marysię!
 
 
Do zobaczenia na zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2!
Data publikacji: 26.01.2022 r.

 

FOTORELACJA z półkolonii tydzień 1, grupa I

Tropiciele przygód - hasło tegorocznej akcji półkolonijnej, w pełni oddało to, co działo się podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Od 17 do 21 stycznia na terenie placówki bawiły się, odpoczywały i uczyły się 4 grupy półkolonistów. Staraliśmy się, by zaproponowany program był różnorodny i ciekawy, tak by każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.

W naszych planach uwzględniliśmy wyjścia i wizyty w kilku instytucjach. Dzieci miały możliwość poznać zbiory specjalne, bibliotekę bernardyńską oraz pracę introligatorni (nie mylić z aligatornią) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach pokazów „Kiedy książka była skarbem” i „Lekarz książek- ginący zawód”. Widziały min. najstarszą, najmniejszą, największą i najdłuższą książkę. Zobaczyły maszyny pracujące w introligatorni od momentu powstania naszej biblioteki.

Kolejna wycieczka prowadziła bydgoskimi plantami do Muzeum Kanału Bydgoskiego, w którym poznaliśmy historię powstawania i wykorzystywania kanału, wpisanego na listę zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestniczyliśmy w warsztatach, na których dzieci wykonywały własnoręcznie ozdobne pudełeczka, z wykorzystaniem pocztówek dawnej Bydgoszczy.

Szczególnie chłopcom przypadły do gustu zajęcia z robotyki. Wykonywali pojazdy i programowali tak, aby mogły się same poruszać. Trzeba przyznać, że dziewczynki dorównywały kroku kolegom i bawiły się też znakomicie.

Udaliśmy się również na bydgoskie lotnisko komunikacyjne, w tym do Ośrodka Szkolenia Lotniczego ZONDA.aero. Udział w pokazie i sprawdzenie swoich możliwość w symulatorze lotów, było dla uczestników wielką frajdą. Zwiedzanie „prawdziwych” hangarów z „prawdziwymi” samolotami, zajęcie miejsca w „prawdziwej” kabinie pilota, wywarło na dzieciach duże wrażenie.

W MDK2 zorganizowane zostały zajęcia pn. „Małe eksperymentatorium”, na których dzieci wykonywały doświadczenia chemiczne i fizyczne. Już np. wiedzą, jak umieścić nadmuchany mały balon w butelce.

W ostatni dzień odwiedziliśmy PAPUGARNIĘ. Kontakt z żywymi ptakami, obserwacja ich, karmienie z ręki stało się prawdziwą atrakcją. Niespodzianką była możliwość zobaczenia lam i alpak, a także malowanie drewnianych papugowych zawieszek.

A po drodze było jeszcze kino, gry planszowe (serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Tactic Games za wsparcie nas swoimi grami!), zabawa w hoplandzie, zabawa karnawałowa i … czytanie książek z naszej półki „Książka z dedykacją”.

Więcej zdjęć znajdziecie <TUTAJ>

Data publikacji: 25.01.2022 r.

 

Młodzieżowy Domu Kultury nr 2 – egzaminy na pierwszy stopień uczniowski i wyższe stopnie uczniowskie w karate

Sobota, 8 stycznia br. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczął się egzamin karate w dwóch grupach (początkującej i zaawansowanej), uczęszczających na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Z powodu trwającej pandemii i obostrzeń covidowch egzamin odbył się w rygorze obostrzeń sanitarnych. Wszystkim, którzy zaliczyli trudny egzamin GRATULUJEMY!

fot. Krzysztof Golec

Teraz możemy już powiedzieć, iż to smoki i smoczyce, które ćwiczą od września 2021 roku w grupie początkującej i zaawansowanej (drugi a nawet trzeci rok) karate shotokan.
Międzynarodowa komisja w składzie: grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, prezydent Federacji IBDF Polska, mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 6 DAN Polska i mistrz Rafał Nowakowski 5 DAN, Stany Zjednoczone - przyjęła egzamin na pierwsze stopnie uczniowskie, a także na wyższe stopnie uczniowskie (3-1 kyu).

fot. Krzysztof Golec

Fizyczne korzyści - karate, często jest porównywane do baletu czy tańca. Tu ważna jest koordynacja ruchowa, jeszcze ważniejsze jest połączenie siły nóg (wysokie, dynamiczne kopnięcia) z mocnymi uderzeniami tsuki czy blokami uke.
Karate wreszcie jest też skuteczną metodą w profilaktyce leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci, a także wad postawy, o czym przypominają lekarze.

fot. Krzysztof Golec

Egzamin zaliczyli /10 kyu/:

 1. Bonin Magdalena
 2. Czaja Anna
 3. Czaja Stasiu
 4. Górnowicz Hubert
 5. Hojda Maria
 6. Jurczak Jan
 7. Kutka Maurycy
 8. Kapelewski Piotr
 9. Lewandowska Zuzanna
 10. Kuśmierczyk Antonina
 11. Lis Tomasz
 12. Łassa Oliwia
 13. Łassa Julia
 14. Maksymov Nikita
 15. Napierała Maksymilian
 16. Olejarczyk Bartek
 17. Sledz Mikołaj, 10 kyu
 18. Trusiłło Dawid
 19. Teichert Olaf
 20. Trzciński Kuba
 21. Traczyk Zofia
 22. Wolniewicz Zofia
 23. Wierzbowski Miłosz
 24. Zielińska Alicja
 25. Żmich Anna
fot. Krzysztof Golec

9 kyu

 1. Mularczyk Michał
 2. Cieślicki Bartek
 3. Cieślicki Wojtek
 4. Zbielska Michalina
 5. Mularczyk Agata
 6. Igor Palicki
 7. Rączkowiak Mieszko
 8. Kłos Natasza
 9. Antonowicz Maksymilian

8 kyu

 1. Mikołaj Skocki
 2. Gościński Hubert
 3. Gołąbiewski Oskar
 4. Kamińska Julia
 5. Runge Aleksander
 6. Żełabowski Antoni

7 kyu Mateusz Turek

Opiekę medyczną zapewniła Pani Beata Zielińska. Dziękujemy rodzicom za zrozumienie obostrzeń, w tym reżimu sanitarnego na sali i w MDK2, smokom zaś za zaangażowanie, przychodzenie na treningi (w tym treningi dodatkowe w soboty), dobre i bardzo dobre wyniki w okresie szkolenia podstawowego. Informujemy, że wszyscy rodzice obecni na zebraniu otrzymali pełną ocenę swojego smoka/smoczycy.

fot. Krzysztof Golec

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor, MDK2Granie w Fabryce Wolnego Czasu

Od września każde spotkanie jest tak intensywne, że nie ma czasu na podsumowania i papierologię, a przecież warto czasem wspomnieć o tym w co gramy na spotkaniach Fabryki Wolnego Czasu czyli Klubu Miłośników Gier Planszowych w MDK nr 2 🙂
 
W ostatnim czasie, dzięki wydawnictwu Edgard Games, mieliśmy okazję ograć takie tytuły jak:
 
🎲 "Śledztwo. Niewiarygodne historie", gdzie jeden z graczy (trochę jak w "Tajemniczym Domostwie", z tym, że tam robimy to w sposób losowy) układa historię łącząc sprawcę, miejsce, narzędzie, wspólnika i motyw w opowieść, którą pozostali gracze muszą rozszyfrować. Gra na prawdę świetna dla dzieciaków, które uwielbiają używać wyobraźni (sporo ma wspólnego ze "Story Cubes"), a do tego zagadka detektywistyczna i konieczność zadawania pytań unikając bezpośredniego nawiązania do kart leżących na stole sprawia, że jest to na prawdę dobra gra! 😃

🎲 "Ja Ci pokażę! Junior" to połączenie kalambur, "Taboo" i elementu, który na prawdę mnie zaskoczył... jak bowiem brzmią nożyczki? To niezłe wyzwanie pokazać coś takiego bez używania słów 😎 A listonosz? A ziemniak? A niebo? Czasem lepiej odrzucić kartę niż przegrzać mózg, bo przecież czas leci, a chcemy zdobyć jak najwięcej punktów 😉
 
 
🎲 "Neurony w akcji" to kolejny tytuł, który zmusza zwoje mózgowe do wytężonej pracy. Z pewnością wspomaga rozwój matematycznych zdolności, ale chyba bardziej działa na spostrzegawczość i refleks. Szykując bowiem konkretny ciąg liczb w taki sposób, żeby wyszła nam poprawna odpowiedź, okazuje się, że ktoś nam sprzątnął sprzed nosa coś, co idealnie nam pasowało... jest to jakby jakieś pokręcone "Speed Cups", które niestety ma zbyt mało poziomów, za mało tam różnorodności. Matematyka jest na tyle bogata w działania matematyczne, że gra eweidentnie wymaga jakiegoś fajnego dodatku.
 
🎲 "Państwa. Kto da mniej" to planszówkowa wersja programu z Robertem J. "Jaka to melodia"... z inną tematyką rzecz jasna. Gra ogromnie poszerza wiedzę na temat nie tylko geografii, ale również różnych kulturowo-społecznych ciekawostek, bo sporo właśnie tego typu informacji znajduje się na kartach. W tę grę zagra każdy, ale jak już siada grupa dzieci to powinny być mniej więcej w tym samym wieku i warto dokonać selekcji kart, bo bardzo często zdarzają się egzotyczne państwa i skutecznie zniechęcają graczy (i nawet kilkadziesiąt podpowiedzi się nie przyda, bo w pewnym momencie dzieciaki nie wiedzą o co pytać). Dość fajnym "home rulem" jest korzystanie z mapy politycznej w celu eliminacji poszczególnych państw oraz zastąpienie karty do głosowania kostkami lub jakimkolwiek innym systemem obstawiania podpowiedzi.
 
💐Warto było zagrać w każdy z tych tytułów i za to serdecznie dziękuję wydawnictwu Edgard Games, bo świetnie pokazują, że poprzez gry planszowe można wieloaspektowo edukować dzieci! 😃 😍
 
Data publikacji: 16.01.2022 r.

 

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – zebranie i krótki pokaz dla rodziców w sekcji karate

Poniedziałek, 20 grudnia br. MDK2 – jak co roku w sekcji karate – w dwóch grupach, początkującej i zaawansowanej odbyło się zebranie rodziców połączone  z krótkim pokazem dokonań najmłodszych smoków. Większość z nich, to grupa początkująca 5- i 6- latki, która po trzech miesiącach nauki karate shotokan pokazała swoje umiejętności.

fot. Krzysztof Golec / zebranie i pokaz w sekcji początkującej

Jednocześnie informujemy, że egzamin na 10 kyu (biały pas) i kolejne stopnie odbędzie się 8 stycznia  2022 roku w dojo MDK2, godz. 12.00 (rozgrzewka 11.30). Obowiązują obostrzenia sanitarne, rodzice (opiekunowie prawni) przebywają na zewnątrz dojo.

Krzysztof Golec

instruktor karate, 3 DAN

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – „Piernikową nutą”, czyli kolędowanie przy brzmieniu gitary.

MDK2, sobota 18 grudnia br. „Piernikową nutą”,  czyli kolędowanie przy akompaniamencie gitary, to kolejny cykl spotkań młodych wykonawców z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 z rodzicami, opiekunami prawnymi i ich nauczycielami (wychowawcami),  w tej najstarzej placówce wychowania pozaszkolnego w mieście.

fot. Krzysztof Golec

To także mały pokaz dla rodziców, co udało się zrealizować, w okresie kolejnego semestru, nadal  w uścisku pandemii COVID-19. Całość przygotowała pani Mirosława Jurgiel, nauczycielka z MDK2.

fot. Krzysztof Golec

W sali gimnastycznej najmłodsze dzieci, w kadrze  udekorowanych choinek,  dały popis swoich uzdolnień muzycznych, tanecznych, a nieco starsi wykorzystali akompaniament  gitary do wykonywania kolęd i pastorałek. Było nastrojowo, kolorowo,  świątecznie!

fot. Krzysztof Golec

Nie zabrakło też pierników, gorącej herbaty i życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Całą resztę zobaczycie na załączonych zdjęciach.

fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec

Sponsorzy: Dol- Bis "Ogrodnictwo z tradycją", Antoni Dolny
ul. Zamczysko 14, Bydgoszcz 

Autorzy: Mirosława Jurgiel, Krzysztof Golec, MDK2

Turnieje szachowe: błyskawiczny, talentów, szachów szybkich

W dniach 18-19 grudnia 2021r. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 gościł w swoich murach szachistów z różnych stron Polski. Zorganizowano cykl trzech turniejów o różnym tempie i znaczeniu.

Turniej błyskawiczny z tempem 3' + 2

Turniej szachów szybkich 10' + 5

Turniej klasyfikacyjny na II kategorię szachową z tempem 60' na zawodnika.

W zawodach wzięło udział 104 uczestników.

Według opinii uczestników zawody zostały przygotowane i przeprowadzone sprawnie, bezpiecznie, bez interwencji sędziowskich, uatrakcyjnione kawiarenką ze słodkościami i ciepłymi napojami.

Dla wielu grających największym, pozytywnym zaskoczeniem były nagrody finansowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz ich bardzo duża ilość.

Tak przygotowane zawody nie odbyłyby się bez wielkiego zaangażowania ze strony działaczy i pracowników Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 a atrakcyjne nagrody (prawie dla wszystkich uczestników) bez wsparcia osób i firm sprzyjających rozwojowi królewskiej gry.

Organizatorzy w imieniu własnym i wszystkich uczestników dziękują partnerom i sponsorom naszych zawodów, tj:

firmie NITRO CHEM i Prezesowi Andrzejowi Łysakowskiemu

Radzie Osiedla Szwederowo i Przewodniczącemu Aleksandrowi Deja

Zarządowi Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy i Dyrektorowi Wojciechowi Nalazkowi

Radcy Prawnemu Krzysztofowi Rogali

KPZszach i Prezesowi Jarosławowi Wiśniewskiemu

Międzynarodowej Szkole SOKRATES i Dyrektorce Beacie Wójtowicz

Zawody sędziowali Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon i Adam Borkowski a koordynatorem przedsięwzięcia był Adam Łętocha - dyrektor MDKnr2.

Wyniki z poszczególnych turniejów dostępne są na Chessabiter:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_4663/

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_4662/

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_4662/

Relacja fotograficzna poniżej: