Podsumowanie konkursu kolęd i pastorałek “Graj dudka, graj Panu”

Protokół z dnia 18.01.2020

ZESPOŁY Klasy 1-4

NAGRODA WOJEWODY:

Zespół Moniuszki - Ciechocinek SP 3

I : Melodynki - MDK 2

II : Studio „VOX” - Łochowo

III : Zespół wokalny - SP JPII Łochowo

WYRÓŻNIENIE:

Schola z Zakrzewa, Zespół Fantazja SP Towarzystwa Salezjańskiego, Zespół „Ajeczki” - Stowarzyszenie Piosenki w Ciechocinku

Klasy 5-8

NAGRODA WOJEWODY:

Zespół wokalno-instrumentalny - Yamaha SM Grudziądz, Chór „Sereno” - SP Łochowo

II : Duet gitarowo-skrzypcowy - Yamaha SM Grudziądz

III : AGA - MDK 2

WYRÓŻNIENIE:

Sal canto - SP Towarzystwa Salezjańskiego,

Frechowne sznupki - Samsieczno

Klasy LO:

II : Zespół „MUZA” - Gminny Ośrodek Kultury w Służewie

SOLIŚCI: 

Klasy 1-4

I : Alicja Mińkowska - Niepubliczna SM Aleksandrów Kujawski

II : Małgorzata Manthey

II : Monika Dobek - MDK 2

III : Wiktoria Wyrostkiewicz - Yamaha SM Grudziądz

III : Mariusz Olszewski - SP 27 Bydgoszcz

Klasy 5-8 

I : Natalia Dzik - SP 3 Aleksandrów Kujawski

II : Zuzanna Kubacka - Yamaha New Art Toruń

II : Karolina Mazurek - MDK Barcin

II : Maciej Klonowski - SP Towarzystwa Salezjańskiego

III - Laura Bukalska MDK2

Klasy LO

I : Lilia Lange

II : Kinga Lorenc - LO Towarzystwa Salezjańskiego Aleksandrów Kujawski

III : Dagmara Trawińska - LO Tow. Salez. Aleksandrów Kujawski

Data publikacji: 21.01.2020 r.

Egzaminy na pierwszy stopień uczniowski – sekcja karate MDK nr 2

    Sobota, 11 stycznia 2020 roku. W dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 odbył się egzamin na pierwszy stopień uczniowski 10 kyu. Do egzaminu przystąpiły młode smoki 6-, 7- i 9- latki, które na co dzień ćwiczą podstawy karate shotokan.

fot. Krzysztof Golec

     Egzamin przyjął przewodniczący komisji egzaminacyjnej grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, wiceprezydent IBDF Europe i prezydent IBDF Polska wraz z członkami komisji: Rafałem Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone i Andrzejem Kaczmarczykiem 6 DAN, Polska.

    Młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, to grupa – liczna grupa – z nowego naboru w roku szkolnym 2019/2020. Dzieci, głównie 6-8 - latki ćwiczą od września ub.r. - dwa razy w tygodniu,  po dwie godziny lekcyjne. Jednak materiał egzaminacyjny jest dość trudny dla 5- czy 6- latka, dlatego smoki ćwiczyły intensywnie zarówno w "emdekowskiej" grupie dla "zaawansowanych", jak również przychodziły na dodatkowe zajęcia do SP nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

fot. Krzysztof Golec

Egzamin na 10 kyu zaliczyli:

 1. Cebula Szymon
 2. Gałkowski Łukasz
 3. Gołębiewski Oskar
 4. Gościński Hubert
 5. Kamińska Julia
 6. Kozłowska Maja
 7. Nowak Natalia
 8. Runge Aleksander
fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec

    Po egzaminie odbyły się zajęcia seminaryjne, Prowadzili je mistrzowie Rafał Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone i Andrzej Kaczmarczyk 6 DAN, Polska. To wybitni  instruktorzy, do tego mają zacięcie do pracy z dziećmi i młodzieżą. Podpatrywanie ich kung-fu, to sama przyjemność!

   Dodajmy, że najstarsze smoki (wychowankowie MDK2), na co dzień ćwiczące w SP nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi  także zdawały w tym samym terminie i na tej samej "emdekowskiej" sali (dojo).  Wszyscy dumnie pokazują zdobyte certyfikaty podczas wspólnego zdjęcia z Mistrzami.

fot. Krzysztof Golec
fot. Krzysztof Golec

    Wszystkim smokom GRATULUJEMY. To kolejna motywacja do dalszej pracy, taki  papierek lakmusowy dobrego wykorzystania czasu, z dala od komputera i smartfona.

Krzysztof Golec, instruktor 3 DAN
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2

Data publikacji: 20.01.2020 r.

 

Serduszko dobre i Ty masz

Szanowni Państwo,

czas ferii zimowych szybko minie, a już za chwilę MDK2 proponuje kolejną artystyczną propozycję dla Dzieci i Dorosłych.

SERDUSZKO DOBRE I TY MASZ, to wydarzenie z wieloletnią tradycją.

Łączy prezentacje artystyczne z działaniami charytatywnymi. Każdego roku naszą pomoc i wsparcie kierujemy do dzieci, które muszą mierzyć się codziennie ze światem, walcząc o zdrowie i godne leczenie.

Koncert zespołów artystycznych MDK2 i zaproszonych gości wzbogacony zostanie tradycyjnie min. licytacją, loterią, wystawami, warsztatami itp.

W związku z przygotowaniami do SERDUSZKA po raz kolejny prosimy Państwa o wsparcie naszej inicjatywy poprzez  przekazywanie:

- darów (książek, bibelotów, „podwójnych” prezentów, materiałów papierniczych i dekoracyjnych, zabawek, gier itp.) jako fantów na planowaną loterię,

- papierowych torebek upominkowych (różnych rozmiarów) np. świątecznych do przygotowania pakietów - fantów na w/w  loterię.

Powyższe przedmioty prosimy o przekazywanie do sekretariatu MDK2, hoplandu (15.30-18.00) lub na zajęciach dydaktycznych nauczycielom do dnia 20 lutego 2020.

                                                                                  DZIĘKUJEMY
Data publikacji: 16.01.2020 r.

Koncert noworoczny “Piernikową nutą”

W sobotę 11 stycznia, na zakończenie okresu świąt Bożego Narodzenia, w naszej placówce odbył się koncert kolędowy, w którym wystąpiły koła muzyczne prowadzone przez panią Mirosławę Jurgiel.

W pierwszej części zatańczyły i zaśpiewały dzieci z Rytmiki oraz dziewczynki z koła wokalno-tanecznego.

Następnie odbyło się wspólne kolędowanie: wprowadzeniem było wykonanie kolędy w układzie solowym, zagrane przez dzieci na gitarach klasycznych, po czym każdą kolędę śpiewała cała publiczność przy akompaniamencie gitary i pianina.

Ostatnim elementem koncertu był występ dziewcząt śpiewających współczesne piosenki świąteczne.

Na koniec wszyscy uczestniczyli w "angielskim bankiecie", zagryzając pierniczki i popijając zimowe, aromatyczne herbatki.

W ciepłej, rodzinnej atmosferze rozeszliśmy się do naszych domów.

Data publikacji: 13.01.2020 r.

Egzamin młodych smoków – sekcja karate

Informujemy, że egzamin na pierwszy stopień (biały pas), jak również na kolejne stopnie uczniowskie odbędzie się 11 stycznia br. o godz. 11.30 w dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kg_DSC_8893_mateusz_oskar_700-3.jpg Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej jest grandmaster Zbigniew Jeż, prezydent Międzynarodowej Federacji IBDF Polska. Asystenci: soke Rafał Nowakowski 6 Toan, Stany Zjednoczone i soke Andrzej Kaczmarczyk 6 Toan, Polska. Zdający przychodzą 20 min. wcześniej na rozgrzewkę. Rodzice i opiekunowie prawni są obecni podczas egzaminu. Po egzaminie jest seminarium z mistrzami, uroczyste rozdanie certyfikatów i wspólne zdjęcie.
Krzysztof Golec, 3 DAN instruktor sztuki walk

ORSZAK TRZECH KRÓLI

     6 stycznia wyruszył już po raz siódmy ORSZAK TRZECH KRÓLI pod hasłem ,,Cuda cuda ogłaszają”, oczywiście nie mogło nas zabraknąć.
O godzinie 13:00 wzięliśmy udział w koncercie kolęd. Natomiast o 13:30 w Pokłonie Trzech Króli.
    Pokłon dzieciątku złożyli pasterze, królowie i wszyscy uczestnicy orszaku. Organizatorzy przygotowali dla uczestników okolicznościowe korony. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
  Na zakończenie nasi uczestnicy otrzymali podziękowania od Organizatorów ORSZAKU. Za rok również podążymy za Trzema Królami do Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, by złożyć  pokłon Jezusowi.
W wydarzeniu uczestniczyły dzieci pod przewodnictwem Pani Darii Musolf (Koło Małego Podróżnika) oraz Pani Justyny Superczyńskiej - Szarata (Koło Teatralne).
Data publikacji: 09.01.2020 r.

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK “GRAJ DUDKA, GRAJ PANU”

Szanowni Państwo,

zgodnie z Regulaminem konkursu powiadamiamy o przebiegu konkursu dla następujących kategorii:

Sobota 18 stycznia 2020r. Dom Polski ul. Grodzka 1

Soliści:

10.00 - przesłuchanie w kategorii solista klasa I - IV

12.00* - przesłuchanie w kategorii solista klasa V - VIII

14.00* - przesłuchanie w kategorii soliści liceum

przerwa i odczytanie wyników

Zespoły:

15.00 - przesłuchanie w kategorii zespoły klasa I - IV

16.30* - przesłuchanie w kategorii zespoły klasa V - VIII

18.00* - przesłuchanie w kategorii zespoły liceum

przerwa, po czym odczytanie wyników, wręczenie dyplomów i nagród

* z uwagi na liczne zgłoszenia do konkursu, godzina przesłuchania może ulec przesunięciu

WAŻNA INFORMACJA!!!

w obrębie starego miasta zabronione jest parkowanie samochodów, proszę pozostawić auta na wyznaczonych miejscach parkingowych w strefie parkowania.

Do zobaczenia na konkursie.

Koncert – Zaśpiewaj z nami kolędę

        Jak co roku w grudniu w MDK-u nr 2 odbył się uroczysty koncert pt „Zaśpiewaj z nami kolędę”. Uczestnikami koncertu były dzieci przygotowane przez panią Arletę Murawską (instrumenty klawiszowe, zajęcia wokalne) oraz panią Darię Musolf (Akademia Przedszkolna, Koło Małego Podróżnika).

     Uczestnicy wydarzenia przy wykorzystaniu instrumentów klawiszowych zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Dzieci również wyrecytowały wiersze o tematyce Bożonarodzeniowej. Zgromadzeni rodzice oraz widownia gromkimi brawami nagradzali każdy kolejny występ i ochoczo przystępowali do wspólnego śpiewania.   

     Koncert idealnie wprowadził nas w świąteczny klimat, było wzruszająco i uroczyście. Na zakończenie koncertu miłym akcentem było przybycie świętego Mikołaja wraz z drobnymi upominkami. Dziękujemy wszystkim którzy mogli uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu i z całego serca życzymy pomyślności w Nowym Roku!

Data publikacji: 02.01.2020

 

Pierwszy pokaz najmłodszych smoków i zebranie rodziców – sekcja karate

Poniedziałek, 23 grudnia br. W dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyło się,  jak zawsze - zebranie rodziców, ale wszyscy czekali na pierwszy  pokaz najmłodszych smoków sekcji karate.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kg_DSC_8628_dragon_show_december_19_700-1.jpg

fot.  Radosław Kozłowski /  od lewej: sensei Krzysztof Golec 3 DAN, senpai Eryk Gotowski 5 kyu, senpai Milena Kozłowska 9 kyu, senpai Maja Świetlicka 10 kyu, senpai Hubert Cerajewski 10 kyu, senpai Mateusz Turek 10 kyu, senpai Antek Żełabowski 10 kyu, Gałkowski Łukasz, Runge Aleksander, Julia Kamińska, Oskar Gołębiewski;  klęczą: Michał Skrzypiński, Oliwier Szymański, Natalka Nowak, Szymon Cebula, Maja Kozłowska, Maksymilian Antonowicz

Takie zebrania odbywają się tuż przed feriami i zakończeniem kolejnego roku szkoleniowego w sekcji karate w MDK2 (czerwiec, koniec roku). Młode smoki mają okazję zaprezentować swoje umiejętności, które zdobyły po zaledwie... czterech miesiącach nauki. To bardzo krótki staż w trudnej sztuce sportów i sztuk walki, ale rodzice na bieżąco mogą porównać  poziom wyszkolenia podstawowego - przed zapisem dzieci i... na tę chwilę uprawiania karate shotokan. Jednym słowem to swoiste przepoczwarzanie larwy w... dorodnego motyla.

Podczas swojego pierwszego pokazy najmłodsze smoki zaprezentowały podstawowe pady, element niezbędny do  nauki późniejszych bloków, dźwigni i rzutów (elementy jiu-jitsu). Świetnie zatem wypadł Szymon Cebula, Kamińska Julia, Mateusz Turek Milena Kozłowska czy Hubert Cerajewski. Smoki dobrze już opanowały podstawowe techniki uderzeń zuki, oi-zuki czy kizami-zuki, jak również bloki (age uke, uchi uke, soto uke).

Ciekawostką poliszynela jest fakt, że dzieci - oj przepraszamy - młode smoki są wszechstronne uzdolnione. Dla przykładu Mateusz Turek jest doskonałym matematykiem, startował niedawno w rejonowym konkursie matematycznym, Maja Świetlicka i Oskar Gołębiowski chodzą dodatkowo na zajęcia z gitarą klasyczną w tle, a Hubert Cerajewski  udziela się w harcerstwie. Z kolei Julia Kamińska jest oczytana, docenia teatr, zaś Milena Kozłowska uwielbia rywalizować z... bratem.

fot.  Radosław Kozłowski

Po oficjalnej części instruktor był do dyspozycji rodziców i opiekunów prawnych. Każdy z nich dostał pełną charakterystykę swojego syna lub córki. Jak zawsze podano najbliższe plany – już 11 stycznia odbędzie się egzamin na kolejny stopień uczniowski,  do którego smoki pilnie się przygotowują. Na tę okazję przyjedzie do Bydgoszczy grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN ze swoimi asystentami z USA i Armenii.

Na koniec dziękujemy też jednemu z rodziców, który poczęstował dzieci słodkimi misiaczkami. Wszyscy zasłużyli na nagrody, ale nie musi to być od razu elektryczna hulajnoga czy najnowszy model iPhone‘a 11Pro. Udany występ i chęć wzięcia w nim udziału też jest nagrodą. Warto pamiętać o teorii Kaizen tj. małych kroków w dochodzeniu do sukcesu. Samurajowie, wojownicy Bushido, mnisi z klasztoru Shaolin  pracowali na taki sukces przez całe życie. Dlatego życzymy młodym i tym starszym smokom perfekcji, wytrwałości  w sztukach walki, jak to robią najlepsi - doskonaląc przez całe życie swoje kung-fu!

Dodajmy, że w czasie  ferii szkolnych (27 stycznia - 9 lutego 2020 r.) w "emdeku" będą półkolonie podczas których rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy. Zapisy trwają:

27-31 stycznia  2020 r. I turnus

03 lutego- 07 lutego 2020 r. II turnus

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, MDK2
zdjęcia: Radosław Kozłowski

Bydgoski Kiermasz Gier Planszowych

   3 listopada 2019 r. odbył się BYDGOSKI KIERMASZ UŻYWANYCH GIER PLANSZOWYCH.

  Liczne głosy dochodzące z każdego zakątka bydgoskiego środowiska planszówkowego sprawiły, że takie wydarzenie musiało znowu zaistnieć w naszym mieście! Na imprezie można było pozbyć się niechcianych gier, powiększych swoją kolekcje o nowe tytuły, zagrać w gry, które na co dzień znajdują się w zbiorach Fabryki Wolnego Czasu oraz poznać miłośników gier z naszego miasta. Wszystkie te elementy wpływają na integrację środowiska miłośników gier planszowych z Bydgoszczy i okolic!

    Na imprezę dotarło ponad 120 osób, a TVP Bydgoszcz wyemitowała tego dnia materiał na temat imprezy!

Data publikacji: 11.12.2019 r.

Sprawozdanie z XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

MINIATURA BOŻONARODZENIOWA
w kartkach świątecznych i ceramice 
Boże Narodzenie za 100 lat

Koordynator konkursu - Małgorzata Lewandowska

    Cele konkursu: przybliżenie poprzez sztukę obrzędowości i tradycji Świąt Bożego Narodzenia, zachowanie tradycji ręcznego wykonywanie kartek świątecznych, wymiana doświadczeń z zakresu zdobienia ceramiki, tworzenie prac niepowtarzalnych, osobistych, oryginalnych. Prace można było wykonać w technikach dowolnych.

    Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, placówek wychowania pozaszkolnego, placówek opiekuńczo- wychowawczych, Warsztatów Terapii Zajęciowej, domów kultury i dorosłych.

   Tegoroczny konkurs został objęty Honorowym Patronatem: Kujawsko- Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

   Partnerami były: Teatr Polski w Bydgoszczy, Cukiernia Chmielewskich, Restauracja „Powidło-Smaki Regionu” z Czarnowa, Rada Rodziców MDK 2.

  Prace ocenione zostały w dwóch kategoriach tematycznych: kartka świąteczna i ceramika oraz w kilku  grupach wiekowych: do 6 lat, 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat oraz dorośli z WTZ.

   Ocena nadesłanych prac nastąpiła 16.11.2019. W skład jury weszły: Daria Wojnicka - plastyk, Magdalena Bławat-Lewandowska - specjalista w zakresie reklamy.

  Po obejrzeniu 252 prac nadesłanych, m.in. z Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Nędzy, Łodzi, Wrocławia, Rybnika, Starych Babic, Matczyna jury postanowiło przyznać 7 wyróżnień, 6 nagród III, 6 nagród II i 5 nagród I w kategorii kartka świąteczna oraz 2 równorzędne nagrody w kategorii ceramika.

  Wystawa pokonkursowa oraz wernisaż z ogłoszeniem wyników odbył się 30.11.2019 o godz. 16.00 w MDK nr 2.

  Aranżację wystawy przygotowała Jolanta Kotlarek, prowadzenie spotkania Bogna Blachowska.

  Nagrody wręczała dyrektor ds. pedagogicznych MDK nr 2 Dorota Przywara- Kaps.

 Do wystawy został przygotowany folder zawierający reprodukcje prac nagrodzonych opracowany przez Małgorzatę Lewandowską.

   Zgodnie z tradycją konkursu wszystkie nadesłane prace można nabyć za symboliczną złotówkę, tym samym kartki świąteczne i prace ceramiczne dostają „kolejne życie” wraz ze świątecznymi życzeniami wysyłanymi z okazji Bożego Narodzenia. Wystawa prac będzie czynna do 20 grudnia br.

Data publikacji: 11.12.2019 r.

 

Podsumowanie konkursu

PROTOKÓŁ JURY

VIII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PIOSENKI
ZMARŁYCH ARTYSTÓW ESTRADY POLSKIEJ

ZADUSZKI ARTYSTYCZNE „PIOSENKI NIEZAPOMNIANEJ”

w kategorii klas 1 do IV

I miejsce           – Lilianna Pecyna
II miejsce          – Milena Drążek
III miejsce         – Lena Ruprecht
Wyróżnienie     – Aleksandra Antczak, Małgorzata Manthey, Marta Tomczyk

w kategorii klas V do VIII

I miejsce              – Monika Trawicka
II miejsce             – Sandra Wawer
III miejsce            – Magdalena Foksińska
Wyróżnienie    – Łukasz Dyngosz, Anna Korzestańska, Antonina Pańka, Zofia Pietrzykowska, Rozalia Szatkowska, Natalia Zaborowska, Hanna Zawadka

w kategorii szkoły średnie

I miejsce           – Matylda Pietrzykowska
II miejsce          – Maja Królak
III miejsce         – Urszula Stegienka
Wyróżnienie      – Natalia Kopterska, Wiktoria Woźniak

w kategorii zespoły: Młodzież

I miejsce           – zespół „Ajki”
II miejsce          – zespół „Up the Sky”

w kategorii zespoły: Seniorzy

I miejsce           – zespół wokalny „Niespodzianka”
II miejsce          – zespół wokalny „Tercja”

w kategorii: Nagroda Organizatora
za piosenkę „Ptasie Radio” z rep. Ireny Kwiatkowskiej   – Sandra Wawer

w kategorii: Nagroda Publiczności
za piosenkę „Milord” z rep. Edith Piaf  – Matylda Pietrzykowska

Data publikacji: 03.12.2019 r.

 

Relacja z 70-lecia MDK nr 2

   Moment... niezwykle wzruszający, uroczysty, oczekiwany. Pełen słów, serdeczności, nut, obrazów, wspomnień i miłych gestów, ale też okupiony wysiłkiem nauczycieli i ciężką pracą młodych artystów…  taki był jubileusz naszej placówki - Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Henryka Jordana w Bydgoszczy. „Moment” to także tytuł widowiska przygotowanego specjalnie na tę uroczystość. 26 listopada to dzień, w którym nasz placówka obchodziła swój jubileusz.

 Upływający czas – główny bohater spektaklu, z powtarzającym się miarowym tykaniem zegara przypominał o tym, co minione. Bo to już 70 lat! Trudno uwierzyć, a jednak, gdy przypomnieć sobie wszystkie uroczystości, festiwale, koncerty, wernisaże, nocowanki, spektakle i bale karnawałowe, odszukać w pamięci twarze dawnych pracowników, dyrektorów, gości, usłyszeć znowu dziecięce głosy, tych którzy zdążyli tu dorosnąć, gwar zabaw, śmiech… przez te lata było tego tyle!

    Jubileusz za nami, cieszymy się, że tego dnia było z nami tyle osób, sympatyków, sponsorów, przyjaciół, rodziców i przedstawicieli władz. Serdecznie dziękujemy za wszystkie serdeczności, miłe słowa, wspomnienia, upominki, uśmiechy, słowa uznania, a przede wszystkim życzenia!

   Niezwykle miłym akcentem było wystąpienie Pani Prezydent Iwony Waszkiewicz, w trakcie którego pracownicy naszej placówki otrzymali listy gratulacyjne. Dziękujemy za słowa uznania i życzenia.

    W trakcie wystąpień padało wiele miłych i ciepłych słów, przywoływane zostały wspomnienia, anegdoty i wydarzenia z życia MDK2. Cieszymy się, że dla tak wielu osób Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 to miejsce bliskie, przyjazne, „drugi dom”.

    Nasza uroczystość nie byłaby tak podniosła i wyjątkowa, gdyby nie licznie przybyli goście. Pragniemy podziękować za obecność na naszym 70 - leciu i za wystąpienia.

    Serdeczne życzenia i gratulacje wraz z okolicznościową statuetką złożyła Pani Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz, następnie głos zabrały Pani Monika Laskowska – w imieniu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Pani Elżbieta Wiewióra – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta.

   Zaproszenie na nasz Jubileusz przyjęli także Radni Rady Miasta Bydgoszczy: Pani Elżbieta Rusielewicz, Panowie: Janusz Czwojda i Robert Kufel.

  Nie zabrakło Przedstawicieli Rad Osiedla Szwederowo i Wzgórza Wolności: Pana Aleksandra Deja wraz z małżonką, Pana Romana Sidorkiewicza, pani Teresy Zbytniewskiej i Małgorzaty Góralskiej.

   Gościliśmy z radością Panią Mirosławę Kaczyńską – Prezes Oddziału ZNP oraz Panią Liliannnę Pawlak – Kozłowską z WZZ Solidarność Oświaty.

   Licznie przybyli dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek: Pani Joanna Busz – Dyrektor Pałacu Młodzieży, Pani Małgorzata Gładyszewska – Dyrektor MDK nr 4, Pani Jolanta Wawrzonkowska – Dyrektor MDK nr 5, Pan Piotr Skowroński – Dyrektor MDK nr 1.

    Nie zabrakło gości z bliskich nam przedszkoli: Pani IlonyKlinikowskiej- Dyrektor Przedszkola nr 11, Pani Aliny Nejman – Dyrektor Przedszkola nr 66, Pani Elżbiety Radzikowskiej- Dyrektor Przedszkola nr 70 „Stokrotka”, Siostry Urszuli Pankowskiej – Dyrektor Przedszkola Sióstr Elżbietanek, Pani Lidii Łatuszyńskiej – Dyrektor Przedszkola Niepublicznego Muminki, Pani Marty Muzolf – Dyrektor Przedszkola Niepublicznego Serduszko.

   Swoją obecnością zaszczycili nas Dyrektorzy pobliskich szkół: Pani Ilona Zygadło – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 30, Pani Grażyna Zielińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30, Pan Wojciech Konarski – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 41, Pani Małgorzata Krawędkowska – zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 61, Pan Przemysław Kotłowski – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 63.

   Wśród Gości znaleźli się szczególnie nam bliscy i oddani: Pani Gizela Bernecka i Adam Borkowski – przedstawiciele Rady Rodziców MDK2.

   Z ogromnym wzruszeniem i radością powitaliśmy w progach MDK2 byłych dyrektorów i pracowników naszej palcówki: Panią Marię Śmigiel, Panią Elżbietę Krzyżanowską, Panią Elżbietę Rybak, Panią Wioletę Górską – Nowik, Panią Annę Kuś, Panią Małgorzatę Bejtkę, Panią Sylwię Ćwiertnia – Szirocką, Pana Mariana Szirockiego.

    Przyjaciele i sympatycy MDKu to osoby, które pomagają nam w naszych codziennych działaniach, wspierają i poświęcają swój czas. Jubileusz to świetna okazja, aby im podziękować. Za pamięć, oddanie i wszelką życzliwość dziękujemy Pani Alicji Araszkiewicz – Dyrektor Centrum Kultury, Higieny i Życia Psychicznego oraz szczególnie Panom Jackowi Maleskiemu – Prezesowi Zarządu Fronhoffs Polska, Andrzejowi Baranowskiemu – Prezesowi Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy oraz Tomaszowi Bejenka – Dyrektorowi firmy Hurtownia Elektryczna i Narzędzi "Eltech", za przekazanie środków finansowych na uświetnienie naszej uroczystości.

   Wszystkim miłym Gościom dziękujemy za przybycie, poświęcony czas, życzenia i upominki. Dzięki Waszej obecności ten wieczór stał się dla nas jeszcze bardziej miły, wzruszający i niezwykły.

   Szczególnie dziękujemy naszym wychowankom: tym już dorosłym, małym, dużym i tym zupełnie malutkim – to dzięki Wam widzimy sens w codziennych działaniach, dla Was chcemy się rozwijać, zmieniać, aby sprostać Waszym oczekiwaniom, potrzebom, marzeniom. Dziękujemy za Wasze uśmiechy, entuzjazm, zaangażowanie, pasję i talent!

   Rodzicom naszych dzieci dziękujemy za zaufanie w powierzaniu nam Waszych największym Skarbów, za pomoc, wsparcie, cierpliwość.

  Obiecujemy, że nasz „MDK” – dziarski staruszek nie przejdzie na emeryturę, dalej będzie z radością otwierał swoje progi dla dzieci, młodzieży i rodziców, będzie nadal bawił, inspirował, wzruszał, uczył i wychowywał. Zgodnie z maksymą naszego patrona Dr Henryka Jordana, która głosi, iż

   „Zabawa to szkoła życia, bo tu wśród wolności i swobody łatwiej niż gdziekolwiek rozwinąć się w całej pełni i dojrzewać mogą wszystkie szlachetne i w życiu potrzebne pierwiastki duszy młodzieńca” i tak przez kolejne długie lata… do następnych urodzin 😊

Justyna Superczyńska-Szarata

O naszym widowisku artystycznym przeczytać można także na stronach: Gazety Pomorskiej i Radia PIK (tutaj również materiał w wersji audio).

Data publikacji: 28.11.2019 r.

Protokół z posiedzenia jury

W dniu 16 listopada 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie jury XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Miniatura Bożonarodzeniowa w kartkach świątecznych i ceramice".

Tytuł tegorocznej edycji to Boże narodzenie za 100 lat.    

Po obejrzeniu i ocenie 250 plac plastycznych i 4 prac ceramicznych, jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii KARTKA ŚWIĄTECZNA

w grupie wiekowej do lat 6:
I miejsce - Jan Bigus (Bydgoszcz)
II miejsce - Róża Rypińska (Łódź)
III miejsce Blanka Czywczyńska (Bydgoszcz)
wyróżnienie - Paweł Sylwestrowicz (Łódź)
                           Antonina Oparka (Bydgoszcz)

w grupie wiekowej 7-9 lat:
I miejsce - Maja Maziarka (Bydgoszcz)
II miejsce - Agata Achtelik (Nędza)
III miejsce - Agata Wnuk (Bydgoszcz)
                     Franciszek Radaj (Nędza)
wyróżnienie - Ala Pietruska (Łódź)
                          Lena Kruk (Rybnik)

w grupie wiekowej 10-12 lat:
I miejsce - Magdalena Rachalewska - Łódź
II miejsce - Dawid Szufrajda (Bydgoszcz)
III miejsce Celina Pączka (Bydgoszcz)
wyróżnienie: Zofia Banasiak (Bydgoszcz)
                         Adrian Knapek (Rybnik)
                        Zofia Napolska (Bydgoszcz)

w grupie wiekowej 13-15 lat:
I miejsce - Julia Gajder (Łódź)
II miejsce - Matylda Lotka (Łódź)
III miejsce - Julia Frątczak (Łódź)

w grupie warsztatów terapii zajęciowej:
I miejsce - Iwona Bielecka (Matczyn)
II miejsce (Aneta Waczkowska i Kamil Czerwiński (Włocławek)
III miejsce - Kinga Jamroży (Bydgoszcz)

w kategorii tematycznej CERAMIKA:
w grupie 13-15 lat:
Sonia Deka (Stare Babice)
w grupie 16-19 lat:
Kornelia Kin (Bydgoszcz)

Zapraszamy do zapoznania się protokołem z posiedzenia jury XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Miniatura Bożonarodzeniowa w kartkach świątecznych i ceramice - Boże Narodzenie za 100 lat.

< PROTOKÓŁ >

Data publikacji: 22.11.2019 r.

 

Ćwiczenia ewakuacyjne w MDK2.

 We wtorek (5.11.19) w naszej placówce odbyło się niecodzienne wydarzenie. Okolicznością było przeprowadzenie próbnej ewakuacji z powodu podłożenia ładunku wybuchowego.

Alarm ogłoszono ok. godz. 16-tej, po czym wszystkie dzieci wraz z nauczycielami i opiekunami musiały opuścić budynek i udać się do punktu ewakuacyjnego. Dzieci wykorzystały tę okazję do wspólnej integracji.

Chwilę później na sygnale przyjechały służby ratownicze: straż pożarna, policjanci z Komendy Miejskiej oraz funkcjonariusze z psami tropiącymi.

Po zakończonej, sprawnie przeprowadzonej akcji, policjanci w holu głównym placówki przeprowadzili z dziećmi pogawędkę. Towarzyszyły temu czworonogi, m. in. specjalizujące się w tropieniu zaginionych ludzi, śladów przestępców, ratowaniu tonących czy wyszukiwaniu zwłok. Psy okazują się też bardzo potrzebne w przeszukiwania terenu i zabudowań, lokalizacji zapachów różnych substancji, takich jak narkotyki, materiały wybuchowe, broń palna i łuski.

To psi fantastyczny słuch, a przede wszystkim fenomenalny węch powodują, że zwierzęta te są wręcz niezastąpione w pracy policyjnej.

W akcji uczestniczyło prawie 100 wychowanków.

Data publikacji: 07.11.2019 r.

Od wtorku, 29 października w naszej placówce zamontowany jest defibrylator służący reanimacji

     Urządzenie medyczne jest efektem Państwa licznych głosów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

     Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy impulsem lub impulsami prądu o odpowiednio dużej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy. W Polsce, na wzór Stanów Zjednoczonych, wdraża się programy powszechnego dostępu do defibrylacji z użyciem defibrylatorów typu AED w miejscach dużych skupisk ludzkich.

       Urządzenie posiada interfejs graficzny z podświetlanymi ikonami, które w trakcie użytku będą wspierały i instruowały osobę prowadzącą czynności ratownicze.

Postępowanie podczas defibrylacji:

     W przypadku przeprowadzenia defibrylacji z wykorzystaniem AED na schemat postępowania składają się:

  •      włączenie defibrylatora (do czasu jego użycia przeprowadza się resuscytację krążeniowo-oddechową),
  •      podłączenie kabla i naklejenie elektrod na klatkę piersiową poszkodowanego (jeżeli poszkodowane jest dziecko, należy użyć elektrod pediatrycznych). Jedna elektroda powinna znaleźć się po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej,
 •      działanie według komend głosowych wydawanych przez urządzenie.
 Data publikacji: 31.10.2019 r.

Bydgoski Kiermasz Gier Planszowych

 Małymi kroczkami Fabryka Wolnego Czasu, z uwagi na Wasze prośby (i groźby), powraca do organizacji lokalnych imprez dla miłośników gier planszowych!

3 LISTOPADA 2019 r.

w godz. 14.00 - 17.00 odbędzie się:

 

Pierwsza impreza odpowiada na potrzeby tych wszystkich, którzy chcą się pozbyć niechcianych gier, ale również tych, którzy za mniejsze pieniądze chcieliby powiększyć swoje kolekcje!

  Liczne głosy dochodzące z każdego zakątka bydgoskiego środowiska planszówkowego sprawiły, że takie wydarzenie musiało znowu zaistnieć w naszym mieście!

    W trakcie Kiermaszu pograć będzie można również w gry, które znajdują się w zbiorach Fabryki Wolnego Czasu!

WSTĘP BEZPŁATNY! Zarówno dla kupujących jak i dla sprzedawców!

   Kiermasz odbędzie się na sali gimnastycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, więc miejsca dla sprzedawców z pewnością nie zabraknie. Jednak na wszelki wypadek rezerwacji można dokonywać pod adresem: fabrykawolnegoczasu@o2.pl.

Data publikacji: 17.10.2019 r.