Karate: młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 zaliczają swój pierwszy egzamin w sesji 2022/2023

Bydgoszcz, Szkoła Podstawowa nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Aż pięćdziesięciu młodych i kilkunastu starszych smoków przystąpiło do egzaminu na pierwsze i kolejne stopnie w karate shotokan. Egzaminy przyjęła międzynarodowa komisja w składzie: grandmaster Zbigniew Jeż 10 Dan, Prezydent Federacji IBDF Polska, mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 6 Dan, Polska i mistrz Rafał Nowakowski,  6 Dan, Stany Zjednoczone.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Od razu informujemy, że z powodu zaplanowanego remontu sali gimnastycznej (dojo) MDK nr 2, dzięki Dyrekcji placówki udało się przenieść zajęcia sportowe do Szkoły Podstawowej nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Z przyjemnością informujemy, że w wyniku zdanego egzaminy, niżej wymienieni uczniowie (senpai), otrzymali stopień 10 kyu:

BIELUSZEWSKI Samuel,
CICHOWICZ Laura,
FRĄSZCZAK Filip,
GĘBSKA Zofia,
GĘBSKI Maciej,
GŁOCHOWIAK Marcel
GWIZDAŁA Janek,
HRANAT Tymur,
HRYHORIEVA Solomija,
JARZYŃSKI Tadeusz,
JANER Julia,
KOWALSKI Nikodem,
LEWANDOWSKI Mikołaj,
LEWANDOWSKA Rozalia,
LEWICKI Gracjan,
NOWAK Szymon,
PLECING Antoni,
RYBACKA Weronika,
SIRY Blanka,
SZCZEPANKIEWICZ Filip,
SZCZEPANKIEWICZ Mateusz,
STAWCZYK Hania,
TRACZYK Antoni,
WRÓBEL Natalia.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

9 kyu

 1. BONIN Magdalena, 
 2. GIBELLI Maya,
 3. KAPELEWSKI Piotr,  
 4. KUTKA Maurycy  2014,
 5. LEWANDOWSKA Zuzanna,
 6. ŁASSA Oliwia,   
 7. LIS Tomasz,  
 8. TRUSIŁŁO Dawid,  
 9. TEICHERT Olaf,  
 10. TRACZYK Zofia
 11. TRACZYK Marcin  
 12. WIERZBOWSKI Miłosz,  
 13. WOLNIEWICZ Zofia, 
 14. ŻMICH Anna 2013.
fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

8 kyu

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2
 1. CIEŚLICKI Bartosz,  
 2. CIEŚLICKI Wojciech, 
 3. KŁOS Natasza, 
 4. MULARCZYK Agata, 
 5. RĄCZKOWIAK Mieszko, 
 6. ZBIELSKA Michalina

7 kyu

 1. KAMIŃSKA Julia  

6 kyu

 1. TUREK Mateusz   
fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Autor: Krzysztof Golec, instruktor 3 DAN


więcej: zobacz więcejStep By Step Krok po Kroku w Rytmie Hip-Hopu

     W dniach 16 i 17 stycznia 2023 r. w MDK nr 2 w Bydgoszczy odbyły się warsztaty taneczne "Step By Step Krok po Kroku w Rytmie Hip-Hopu".

   Tancerze z formacji Spiro 1, Spiro 2, Spiro 3, Spiro 4 (ponad 70 osób) doskonalili swoje umiejętności taneczne. Zdobytą wiedzę młodzież zaprezentowała w swoich formacjach, solówkach i duetach. Znakomity pokaz dla rodziców, dużo humoru i niepowtarzalna atmosfera były nieodzownym elementem imprezy.

   Brawo i gratulacje dla wszystkich tancerzy i rodziców a także dla nauczyciela Pani Marzenny Skowrońskiej!

Data publikacji: 18.01.2023 r.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – zajęcia karate w Szkole Podstawowej nr 30

Remont sali gimnastycznej w Młodzieżowym  Domu Kultury nr 2 stał się faktem. Od poniedziałku  - 9 stycznia 2023 r. - na plac budowy wchodzi ekipa budowlano-remontowa. W związku z powyższym zajęcia sekcji karate będą się odbywać w nowym miejscu – w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowe nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów ul. Tadeusza Czackiego 8 (d. Gimnazjum nr 23).

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Zajęcia karate, z podziałem na grupy I oraz II/III odbywać się będą w poniedziałki i środy:

 • Grupa najmłodsza (gr. I) – godz. 16.30-17.15;
 • Grupa średniozaawansowana (gr. II) – godz. 17.15-18.00;
 • Grupa zaawansowana gr. III – godz. 17.15-18.45

Wchodzimy tylko i wyłącznie wejściem głównym,  z instruktorem do szatni  – oddzielne szatnie dla chłopców i dziewczynek. Po przebraniu, na salę (dojo) wchodzimy  boso. Rodzice, opiekunowie prawni najmłodszych nie mogą przebywać w dojo.

Wszystkie sprawy organizacyjne dotyczące spraw porządkowych (wejście-wyjście) instruktor omówi przed pierwszymi zajęciami. Prosimy o niespóźnianie się!

Krzysztof Golec, MDK nr 2
Instruktor, 3 DAN


Karate: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy – zebranie rodziców i pierwszy pokaz najmłodszych smoków

Środa, 21 grudnia br. W sali gimnastycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyło się zebranie rodziców i smoków kończących pierwszy okres szkolenia. To najmłodsza grupa, głównie 5-7- latki, którzy od września br. regularnie przychodzą na zajęcia karate shotokan. Dodajmy nadal w warunkach obostrzeń covidowych.

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Środa była też ostatnim dniem zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia. Dziś, większość dzieci chciała być obecna, aby zaprezentować rodzicom, babciom i dziadkom swoje niemałe już umiejętności. Miło było popatrzeć, jak dumnie smoki prezentowały takie techniki, jak:  ukemi (pady i przewroty), tsuki/gyaku tsuki  (uderzenia ), proste kopnięcia (low kick) czy bloki (age-uke, gedan barai).

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Ważne dla rodziców: informujemy, że sala gimnastyczna "emdeku", najprawdopodobniej już na początku roku przyszłego będzie remontowana (w ramach małego projektu społecznego  BBO). Dlatego podamy specjalny komunikat -  gdzie,  po Nowym Roku,  będą odbywały się  zajęcia.

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2
instruktor sztuk walki, 3 DAN

Ostatnia sesja – przed świętami – uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy

To była długo wyczekiwana sesja fotograficzna uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 (ostatnia w tym roku); dodajmy nocna sesja, podczas aktualnie trwającego Jarmarku Bydgoskiego. Żałujemy tylko, iż nie było śniegu, jak kilkanaście dni temu…

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Temperatura powietrza dość mocno dała się we znaki naszym uczniom, było – 6,5 st. Celsjusz, ale bezwietrznie i bez śniegu, jak kilka tygodni wcześniej. Chcieliśmy pokazać najmłodszym adeptom, jak wykorzystać aparaty fotograficzne w trudniejszych warunkach, jakie znaczenie ma statyw i jak wykorzystać podstawowe nastawy kamery - w warunkach nocnych.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Po krótkiej odprawie wskazaliśmy na kilka podstawowych parametrów, jak ISO, przysłona, czas naświetlania czy temperatura barwowa. Mając na uwadze iluminacje, światełka, jak również oświetlenie wesołego miasteczka z karuzelą wenecką - powiedzieliśmy słów kilka o takim efekcie, jak bokeh.*

fot. Wojtek Banaszkowski, KFC MDK nr 2

Przy okazji wspomnieliśmy, jak to Napoleon Bonaparte mieszkał w gospodzie „Pod Złotym Łososiem", narożnik ul. Magdzińskiego 27. Nie ma twardych dowodów, że cesarz był także w Starym Fordonie, aby obserwować przemarsz swoich wojsk podczas marszu na Moskwę. Niemniej, to miła i frapująca dla bydgoszczan legenda. Niektórzy w nią wierzą, inni nadal szukają potwierdzenia.

fot. Mikołaj Schmidt, KFC MDK nr 2

*/ inaczej zmiękczenie. Sposób, w jaki na zdjęciu odwzorowane są nieostre obiekty powstające poza płaszczyzną ostrości. Efekt bokeh to te wszystkie fragmenty obrazu, w których na krawędziach obiektów widać małe kółeczka (lub gwiazdki). Wprowadzają one często do obrazu wyjątkowy klimat i umożliwiają zbudować atmosferę. Chociaż wielu widzów może nie zdawać sobie z tego sprawy, bardzo duże znaczenie dla odbioru zdjęcia ma nie tylko to co jest ostre, ale także to co jest oddane jako nieostre i jest scharakteryzowane przez efekt bokeh. Określenie bokeh wzięło się z języka japońskiego, w którym) oznacza „rozmycie”.

fot. Oliwier Derkowski, KFC, MDK nr 2
fot.Kajetan Gawkowski, KFC MDK nr 2
fot. Kajetan Gawkowski, KFC, MDK nr 2
fot. KFC MDK nr 2

Autorzy: Oliwier Derkowski Oliwier Zieliński, Kajetan Gawkowski, Wojtek Banaszkowski, Mikołaj Schmidt
oraz Krzysztof Golec, nauczyciel MDK nr 2

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: Wigilia’ 2022 tuż, tuż…

W niedzielę, 18 grudnia br. w Młodzieżowym Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów tej - zasłużonej dla miasta - placówki. Było nastrojowo, świątecznie i kolorowo.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

W imprezie wzięli udział soliści i zespoły wokalno-instrumentalne przygotowane przez Panie: Annę Grzybek-Korzeniewską (keyboard, ukulele, gitara) i Ilonę Chojnackiej (gitara, keyboard). Młodzi artyści zaśpiewali m.in. takie utwory jak: "Wigilijny wieczór", "Napiszcie do Jezuska", "Gdzie Ty mieszkasz mały Jezu", "Jadą kolędnicy jadą", "Józefie stajenki nie szukaj", "Był pastuszek bosy" i wiele innych.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Po występach wszystkich wykonawców i gości, prowadząca koncert Pani Grzybek-Korzeniewska zaprosiła wszystkich rodziców i dzieci do wspólnego kolędowania. Było wspólne zdjęcie, symboliczne prezenty, a nawet słodkości.

Muzyczne spotkanie z  kolędami i pastorałkami wprowadziło wszystkich uczestników imprezy w niezapomniany świąteczny nastrój, jak w bajkach Disneya.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr2

Wigilia – niewielu z nas zastanawia się, co oznacza to słowo. W języku  łacińskim vigilia to "czuwanie", "straż". Dodatkowo w  Słowniku Języka Polskiego PWN, Wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Z godnie z polska tradycją Wieczerza Wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką". To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2


Zazwyczaj do kolacji zasiada się późnym popołudniem i wg tradycji  rozpoczyna modlitwą prowadzona -  zwykle - przez najstarszego z domowników.  Później następuje przełamanie opłatkiem i składanie życzeń. Przy stole ustawia się też jedno dodatkowe nakrycie dla "niespodziewanego gościa".
Na stole, na białym obrusie,  znajduje się dwanaście potraw, w tym potrawy rybne (karp, pstrąg, a nawet łosoś). Wieczorem,  niemal wszyscy,  idą na Pasterkę do swojego kościoła.

Autorzy: Anna Grzybek-Korzeniewska, Ilona Chojnacka, MDK nr 2

Ulep Swojego Anioła – fotorelacja

        Warsztat plastyczny pt. Ulep Swojego Anioła dedykowany był dzieciom i rodzicom, babciom i dziadkom z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

         Tematem przewodnim był Anioł – Anioł Stróż, Anioł Posłaniec… anioł jako stworzenie duchowe, obdarzone rozumem i wolą.

Anioł – etymologicznie oznacza posłańca lub wysłannika. W sztuce temat ten pojawiał się na przestrzeni wieków a najstarsze chrześcijańskie przedstawienia aniołów odnajdujemy w rzymskich katakumbach, i co ciekawe ukazuję one istoty bez skrzydeł. W Średniowieczu Anioły figurowały w pięknych drewnianych ołtarzach, mozaikach i witrażach. W renesansie znamy Anioły z obrazów Leonarda da Vinci czy Rafaela.

Barok w sposób dekoracyjny nakreślał postać anioła jako putto, przedstawiał on małego nagiego chłopca, jako forma rzeźbiarska był ozdobą kościołów ale też tarasów, parków i ogrodów. W Biblii mamy około 300 fragmentów na temat Aniołów w Nowym i Starym Testamencie. Dlatego Anioły przedstawiono najczęściej jako skrzydlatych posłańców Boga. Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 336 odnoszący się do świętych Aniołów uczy: „ Życie ludzkie od początku aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów."

Jolanta Kotlarek - Młyńska

Data publikacji: 20.12.2022 r.

“Piernikową nutą”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej placówce odbyło się spotkanie kolędowe przygotowane przez uczestników koła Gitary klasycznej i dzieci z Rytmiki.

Tegoroczny koncert dedykowany był wszystkim, którzy cierpią na wojnie a pierwszą "Kolędę pokoju" wykonały dziewczynki z koła wokalno-tanecznego Vivere.

Soliści gitary wykonywali najpopularniejsze polskie kolędy w opracowaniu klasycznym, po czym wszyscy goście (licznie przybyli, w liczbie ok. 150) śpiewali wspólnie, wpisując się w piękną, wielowiekową tradycję i tworząc rodzinną, radosną atmosferę.

Występy solistów ubogacały kolędowe choreografie taneczne wykonane przez dzieciaczki z Rytmiki

Na koniec wszyscy życzyliśmy sobie Wesołych Świąt w finałowej kolędzie:

Niech błyśnie pierwsza gwiazdaBy wytęskniony nastał czasGdy wszystko będzie jasneI światła jakby więcej w nas
Niech pierwsza gwiazda błyśnieBy do spotkania wszystkim nam powód daćByś wrócić chciał do domuNa małą chwilę dzieckiem się stać

Chwała na wysokości
Dziecięcy słychać śpiew
Niebiański pokój płynie
Do naszych serc

Dzieckiem stać się na nowo
Niezwykłą poczuć moc
Odnaleźć naszą gwiazdę
W tę Świętą Noc

Koła artystyczne przygotowane przez Mirosławę Jurgiel

XXI Amatorski Przegląd Gitarowy

W sobotę 10 grudnia uczestnicy koła Gitary klasycznej wzięli udział w XXI Amatorskim Przeglądzie Gitarowym, który zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bydgoszczy. Oprócz zmagań konkursowych, dla dzieci zorganizowano warsztaty gitarowe, które przeprowadził pan Adam Skrętny - gitarzysta, pedagog i asystent na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Laureatom gratulujemy odwagi i pięknego wykonania utworów.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy – Szlachetna Paczka


Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce,  w których zaangażowani są zarówno darczyńcy, wolontariusze, jak i ludzie dobrego serca. Ta szlachetna inicjatywa ma wsparcie  mediach, a do jej stałych darczyńców należą sportowcy, aktorzy, politycy, celebryci, czy zwykli ludzie o złotym sercu.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Również w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana, już od samego rana, wolontariusze i darczyńcy  zorganizowali finał Szlachetnej Paczki. Największą salę „emdeku” udostępniła Dyrekcja,  a dyr. Adam Łętocha  aktywnie włączył się w realizację tego wspaniałego, płynącego z potrzeby serca, przedsięwzięcia.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Również w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana, już od samego rana, wolontariusze i darczyńcy  zorganizowali finał Szlachetnej Paczki. Największą salę „emdeku” udostępniła Dyrekcja,  a dyr. Adam Łętocha  aktywnie włączył się w realizację tego wspaniałego, płynącego z potrzeby serca, przedsięwzięcia.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Jakie były początki ?

Początki projektu sięgają Roku Milenijnego. Wtedy Grupa studentów należących do Wspólnoty Indywidualności Otwartych, duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka, wikarego parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie, zrealizowała projekt „Twarzą w twarz”, polegający na dostarczeniu paczek z pomocą materialną dla trzydziestu ubogich rodzin mieszkających na krakowskim osiedlu Prokocim Nowy.

Już w 2001 roku powstało Stowarzyszenie WIOSNA, którego prezesem został ks. Jacek Stryczek – to on prężnie zajął się rozwijaniem projektu pod nowym szyldem Świąteczna Paczka. Już w 2003 roku pomoc objęła 214 rodzin w całym Krakowie. Podczas czwartej edycji po raz pierwszy uruchomiono elektroniczną bazę danych potrzebujących.

Szlachetna Paczka jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie, tym którzy mają najtrudniej, przeżyli tragedię, często są pozbawieni minimum socjalnego . Wolontariusze szukają takich rodzin, a darczyńcy przygotowują pomoc – właśnie taką jak w tytule!

Autor: Krzysztof Golec. nauczyciel MDK nr2

Mikołajki w MDKnr2

W ramach cyklicznych imprez Art - Hol na spotkanie z dziećmi i młodzieżą 6 XII do MDKnr2 przybyli z odległej Laponii wyjątkowi goście.... Święty Mikołaj oraz elfy! Uczestnicy spotkania nie tylko otrzymali słodkości od Mikołaja ale także, razem z elfami przygotowali ozdoby świąteczne.

Konferencja prasowa Prezydenta Miasta Bydgoszczy

W dniu dzisiejszym w naszej placówce odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy sceny widowiskowej w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Szczegóły na stronie miasta https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/nowa-scena-widowiskowa-na-szwederowie/

Nie ustajemy w dalszych marzeniach upiększania naszej placówki i dostosowywania do potrzeb naszych dzieci. Gorąco zachęcamy do głosowania w nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na modernizację uszkodzonego placu zabaw w naszym ogródku jordanowskim.

GŁOSUJEMY NA PROJEKT NR 349

Sprawozdanie z turnieju szachowego NITRO CHEM & MDKnr2

W dniach 19 i 20 listopada 2022 r. nasza placówka była organizatorem cyklu turniejów szachowych pn. „Turniej szachowy NITRO CHEM z MDKnr2”.

Odbyły się 3 turnieje:

 1. Szachów szybkich z tempem gry 10 min. + 5’ za ruch zawodnika na dystansie 9 rund.

Wyniki końcowe:

 1. Gajek Radosław            8,5 pkt.                            Grudziądz
 2. Paziak Patryk                   7 pkt.                            UKS Korona Gdańsk
 3. Olszewski Marek          6,5 pkt.                            Chemik Bydgoszcz
 4. Włoch Mikołaj               5,5 pkt.                            Chemik Bydgoszcz
 5. Szmidt Przemysław      5,5 pkt.                           Royal Chess Bydgoszcz
 6. Polak Aleksander          5,5 pkt.                           Chemik Bydgoszcz
 7. Maciejewski Adam       5     pkt.                          MKS Emdek Bydgoszcz

Najlepszą kobietą w zawodach była Zuzanna Borkowska z MKS Emdek Bydgoszcz.

Wszystkie te osoby otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez firmę NITRO CHEM
i Kancelarię Prawną Krzysztofa Rogali.

 1. Turniej Talentów, w którym można było zdobyć nawet II kategorie szachowe. Zawody rozegrali po 7 rund systemem szwajcarskim z tempem gry 1 godzina na zawodnika.

Wyniki końcowe:

 1. Racławska Julia 6 pkt.             Chemik Bydgoszcz
 2. Szymański Łukasz 5,5 pkt.            Chemik Bydgoszcz
 3. Semrau Kamil 5,5 pkt.            MKS Emdek Bydgoszcz
 4. Kosecki Oskar 5,5 pkt.            Brzostowo
 5. Żegliński Jakub 5 pkt.             AZS UMK Toruń
 6. Pawluczuk Paweł 5   pkt.             AZS UMK Toruń
 7. Borecki Adam 5   pkt.            Świnoujście
 8. Kosecki Kacper 5  pkt.            MKS Emdek Bydgoszcz
 9. Jagodziński Jakub 5 pkt.             Miasteczko Krajeńskie
 • Turniej Szachów Błyskawicznych. Zawody rozegrano po 11 partii tempem 3 min. + 2’ na zawodnika.

Wyniki końcowe:

 1. Olszewski Marek 8,5 pkt.           Chemik Bydgoszcz
 2. Szmidt Przemysław 8  pkt.           Royal Chess Bydgoszcz
 3. Skowroński Piotr 8     pkt.         UKS HETMAN Bydgoszcz
 4. Maciejewski Adam 8   pkt.             MKS Emdek Bydgoszcz

We wszystkich turniejach oprócz nagród finansowych najlepsi zawodnicy otrzymali puchary
i atrakcyjne nagrody rzeczowe, np. rower, zegary szachowe, namiot, deskorolki itp.

Organizatorzy zawodów serdecznie dziękują partnerom i sponsorom, którzy ufundowali dodatkowo nagrody rzeczowe, tj.

Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy;

Rada Osiedla Szwederowo;

Rada Osiedla Górzyskowo

Międzynarodowe Szkoły SOKRATES

Hurtownia Sportowa L-PAAK

Poniżej fotorelacja z zawodów.

Więcej informacji i wyniki na stronie chessarbiter.turnieje.