Jesienny deszcz – Onko-Uśmiechów

Drodzy Rodzice i Dzieci!

MDKnr2 z przyjemnością, wynikającą z wielkiego serca całej naszej społeczności, ale również z misji placówki, pragnie przyłączyć się do akcji bydgoskich szpitali z onkologicznymi oddziałami dziecięcymi.

Mamy przekonanie, że Państwo jak i nasze dzieci podejmą "wyzwanie" i wspólnie przeprowadzimy zbiórkę darów dla najmłodszych.

Akcja MDKnr2 będzie trwała od 25.10. do 20.11.2021r. Dary (wg. wskazania poniżej) można przynosić bezpośrednio na swoje zajęcia i przekazać nauczycielowi, bądź do Hoplandu w godz. 15.15 - 18.15 (poniedziałek-czwartek).

Już dzisiaj dziękujemy.

Dzień Gier Planszowych

    10.10.2021 r. ponad 50 osób zdecydowało się wspólnie świętować Dzień Gier Planszowych.

   Młodzież, dorośli i całe rodziny mogli korzystać ze zbiorów Fabryki Wolnego Czasu czyli Klubu Miłośników Gier, który działa w MDK nr 2 oraz akcji Poczta Planszówkowa, która nieodpłatnie działa na rzecz środowiska miłośników gier planszowych w Polsce.

Data publikacji: 20.10.2021 r.

Tenis stołowy

18 października 2021r. w naszej placówce odbyły się drużynowe Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Podstawowych w tenisie stołowym, rocznik 2007-2008. Rywalizowały dwuosobowe zespoły chłopców, systemem gier pojedynczych i debel.

Wyniki końcowe:

 1. SP 31 w składzie Maksymilian Mroczkowski; Piotr Struensee
 2. SP 22 w składzie Mateusz Leśnicki; Remigiusz Murawski
 3. SP 63 w składzie Bartosz Kotłowski; Marcin Tokarski

Najlepsza drużyna awansowała do świećfinału Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odbędzie się 4 listopada w Bydgoszczy.

W dniu 19 października rozegrano w naszej placówce drużynowe zawody tenisa stołowego LICEALIADA 2021.

Rywalizowały zespoły szkół ponadpodstawowych, systemem rozgrywek gry indywidualna i debel.

Wyniki końcowe:

 1. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w składzie Kamil Chabowski; Aleksander Rybacki; Jakub Łopacki
 2. Liceum Ogólnokształcące nr IX w składzie Maciej Krause; Wiktor Wildhirt
 3. Liceum Ogólnokształcące nr III w składzie Jakub Malinowski; Paweł Nowak

Najlepsza drużyna awansowała do ćwierćfinałów Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędą się 3 listopada w Bydgoszczy.

W dniu 20 października w naszej placówce zostały rozegrane zawody szkół ponadpodstawowych w tenisie stołowym dziewcząt - LICEALIADA 2021.

Zespoły rywalizowały w grach indywidualnych i deblu.

Wyniki końcowe:

 1. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w składzie Liliana Rujner; Kornelia Kicińska
 2. Zespół Szkół Chemicznych w składzie Małgorzata Osińska; Paulina Papke
 3. Liceum Ogólnokształcące nr 8 w składzie Marcelina Kamrowska; Zofia Kowalska

Mistrzostwa Bydgoszczy szkół podstawowych w szachach klasy VII – VIII – Igrzyska Młodzieży

W dniu 8 października 2021r. w naszej placówce zostały rozegrane Mistrzostwa Bydgoszczy szkół podstawowych w szachach w rocznikach 2007 i 2008.

W zawodach startowały czteroosobowe reprezentacje a zawody rozgrywano systemem "każdy z każdym", z tempem 15' na zawodnika.

Wyniki końcowe najlepszych reprezentacji:

 1. SP nr 62 11 pkt meczowych
 2. SP nr 66 8 pkt meczowych
 3. SP nr 63 5 pkt meczowych

Najlepsze szkoły otrzymały puchary i medale ufundowane przez Miejski Szkolny Związek Sportowy.

Wszystkie te szkoły awansowały do Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędą się w naszej placówce w dniu 26 października 2021r.

Poniżej zdjęcia zwycięzców.

Mistrzostwa Bydgoszczy w szachach szkół podstawowych klasy I – VI – Igrzyska Dzieci

W dniu 7 października 2021r. w naszej placówce zostały rozegrane Mistrzostwa Bydgoszczy szkół podstawowych w szachach, dla dzieci z rocznika 2009 i młodsi. W zawodach startowały czteroosobowe reprezentacje a zawody rozgrywano systemem "każdy z każdym", z tempem po 15' na zawodnika. Wyniki końcowe najlepszych reprezentacji:
 1. SP nr 63 7 pkt meczowych
 2. SP nr 15 5 pkt meczowych
 3. SP Towarzystwa Salezjańskiego 3 pkt meczowe i lepszy wynik na I szachownicy
 4. SP "Sokrates" 3 pkt meczowe.
Najlepsze szkoły otrzymały puchary i medale ufundowane przez Miejski Szkolny Związek Sportowy. Wszystkie te szkoły awansowały do Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędą się 8 listopada w naszej placówce. Poniżej relacja fotograficzna.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Nauczyciela każdego roku obchodzony jest - 14 października.  Data, na którą przypada Dzień Edukacji Narodowej, nie jest przypadkowa. Jest upamiętnieniem rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Z tej okazji wielu nauczycieli otrzymuje nagrody uznaniowe za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze.

W tym roku nauczyciele z naszej placówki otrzymali nagrody:

Ministra Edukacji

Anna Grzybek - Korzeniewska

Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Małgorzata Lewandowska

Dorota Przywara-Kaps

Marzenna Skowrońska

Nagrody Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury nr 2

nauczyciele: Krzysztof Kaps; Andrzej Karpiński; Joanna Leśniarek; Aleksandra Majer; Daria Musolf; Radosław Olszewski; Justyna Superczyńska-Szarata; Bogna Wojciechowska-Blachowska;

pracownicy administracji i obsługi: Andrzej Łassa; Anna Szewczyk; Jadwiga Techner;

Wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty otrzymali piękne życzenia wytrwałości, sukcesów w pracy zawodowej i satysfakcji w podejmowaniu trudu dla kształtowania nowych pokoleń.

Rozpoczęły się zajęcia z fotografii cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana

Rozpoczęły się zajęcia z fotografii cyfrowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. To już drugie zajęcia, gdzie uczniowie poznają tajniki fotografii cyfrowej. Dziś mówiliśmy o doborze obiektywów, ich rodzajach, w tym obiektywach do fotografii makro. Korzystając z piękna jesieni uczniowie byli na pierwszym plenerze pt. "Kwiaty", aby zmierzyć się z przyrodą, porównać możliwości swoich (i kolegów aparatów cyfrowych), czy uchwycić to „coś”  w fotografii makro.

fot. Fryderyk Wieliczko, KFC MDK2

W tym roku, w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana prowadzone są kolejne zajęcia - II rok przygody z fotografią cyfrową. Jak się okazuje,  coraz więcej młodych ludzi chce wiedzieć o fotografii więcej niż większość kolegów i koleżanek, szczególnie więcej... od tzw. pstrykaczy.

Jeden z kilku  świetnych fotografów w Polsce powiedział, że profesjonalista, a nawet amator zajmujący się mocno fotografią powinien niemal zawsze mieć w głowie: światło, emocje, kompozycję a przy okazji znać historię.

fot. Oliwier Derkowski

Z pewnością jest to duży ładunek prawdy, my to nazywamy prościej – dobry fotograf musi  mieć to „coś”. Wielu  z nowych adeptów fotografii wiąże swoją dalszą edukację z fotografią, ba nawet z fotografią ślubną. Początek warto zatem już zrobić od... nastu lat.

Słów kilak o fotografii „makro”. Dziś w ramach zajęć uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przygotowali swoje aparaty (zwykle kompaktowe) i powędrowali na "emdekowskie" szlaki. A trzeba powiedzieć, że  scena tej palcówce wręcz kipi kwiatami, kolorami, ostatnimi tak dobrze zachowanymi:  bratkami, goryczką letnią, niezapominajką leśną czy lilią azjatycką. Z kolei na klombach tuż przy  wejściu  do palcówki mamy nadal piękne róże.

O kwiaty dbają panowie i panie z personelu technicznego, zaś nowe nasadzenia to domena pani Dyrektor. Mówimy o tym dlatego, bo jakże często nie zauważamy piękna przyrody, które mamy na wyciągniecie ręki, a fotograf powinien już mieć ten dar kopiowania przyrody w małym paluszku. Jesień tylko jest wstępem do tej magicznej przygody.

Wystawę pierwszych zdjęć "makro" dzieci pokażemy już niedługo. Tymczasem wspólne zdjęcia wykonane Nikonem D7100 z obiektywem makro Sigma DC 17-70 MACRO HSM f:2,8-4,5.

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Jednocześnie informujemy, że zajęcia odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2,  soboty od. godz. 10.00 -11.30 w sali nr 10. Przyjmujemy dzieci od 9 lat, aparat cyfrowy nie jest na samym początku konieczny. Na pierwszym spotkaniu z rodzicami nauczyciel poinformował, że uczniowie będą uczestniczyć w konkursach ogólnopolskich (także regionalnych),  sesjach fotograficznych czy sesjach nocnych (zima, Gwiazda Betlejemska na Starym Rynku w Bydgoszczy, etc.).  

fot. Wojtek Banaszkowski, Nikon 5600

Krzysztof Golec, MDK2

„Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka”

to nie tylko słowa popularnej dziecięcej piosenki (kto jej choć raz nie śpiewał?), ale i hasło promujące działalność  artystyczną, sportową i edukacyjną MDK2 w nowym roku szkolnym.

W dniach 1-11.09.br. trwały w naszej placówce tzw. drzwi otwarte (zapisy na zajęcia i konsultacje z nauczycielami), w ramach których  8 września odbył się piknik dla dzieci i rodziców. Na  terenie MDK2 rozstawione zostały tematyczne stanowiska, przy których nauczyciele prezentowali swoje zajęcia, jednocześnie zapraszając dzieci i rodziców do wspólnej zabawy, a jeszcze tzw. Niezdecydowanym udzielali także ostatnich wskazówek.

Spotkanie i zabawa się udały. Spora grupa dzieci i rodziców uczestniczyła min. w działaniach przygotowanych przez instruktorów plastyki, muzyki, nauczycieli języków obcych, znawców fantastyki, gier strategicznych i planszowych, czy  trenerów szachów, tenisa, karate.  Byli z nami uczestnicy zajęć  gry na ukulele i bębnach. Zaprezentowali się w mini koncercie, pierwszym po wakacjach i bez próby. Brawo!

Podczas pikniku funkcjonowała tzw. gorąca kanapa, na którą zapraszano nauczycieli, którzy w krótkich wywiadach mówili o swoich zajęciach. Natomiast dyrektor MDK2 p. Adam Łętocha życzył wszystkim nie tylko dobrej zabawy, ale przede wszystkim udanego roku szkolnego, pełnego wrażeń, osiągnięć i spotkań z rówieśnikami.

Bieg na Szwederowie i szczepienie przeciw COVID-19

W najbliższą niedzielę 12 września odbędzie się XII Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie. Tym razem dwa dystanse: 5 i 10 kilometrów.
Serdecznie zapraszamy.

UWAGA
W trakcie imprezy od godziny 11:30 do godziny 15 będzie możliwość zaszczepienia się  przeciwko COVID-19! Punkt szczepień będzie uruchomiony w  Międzynarodowej Szkole Podstawowej Sokrates ul. J.H.Dąbrowskiego 8. Dostępne będą dwie szczepionki: Pfizer oraz Johnson&Jonhson. Rejestracja nie jest wymagana, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty.

Półkolonie w MDKnr2

I dzień: "Po drugiej stronie tęczy"

Wizyta w Parku Trampolin i warsztaty kulinarne.

II dzień: "Jeszcze w zielone gramy"

Wycieczka do Nadleśnictwa Białe Błota na ścieżkę edukacyjną.

III dzień: "Jedzie, jedzie straż pożarna"

Zwiedzanie Młynów Rottera i wizyta w Straży Pożarnej.

IV dzień: "Woda zdrowia doda"

Rejs statkiem po Brdzie i spotkanie z ratownikiem Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

V dzień: "Podaruj mi trochę słońca"

Warsztaty historyczne i ekologiczne w Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz seans filmowy "W krainie smoków".

Wspólne pożegnanie "Dzieciaków na medal".

 

Koniec roku szkolnego 2020/2021 w sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr2 w Bydgoszczy

Sobota, 26 czerwca br. W tym roku szkolnym, pomimo trudnej, pandemicznej sytuacji i wielu nękających obostrzeń, smoki chętnie garnęły się do treningu. Niektórzy pewnie się dziwią, że tylu zdolnych smoków przychodziło, regularnie ćwiczyło, ba… przygotowywało się do pierwszego w życiu egzaminu na biały pas. I co najważniejsze, ukończyło szkolenie w stylu karate shotokan.

fot. Anna Pawlak

W tym roku szkolnym, pomimo pandemii, mieliśmy dwie grupy smoków: grupa początkująca i grupa kontynuująca naukę. Cieszymy się, że aż tylu smoków ukończyło zajęcia w trudnym roku COVID-19.

W sobotę odbyło się zatem oficjalne zakończenie trudnego roku szkolenia, mały pokaz dla rodziców (dziadków/ opiekunów prawnych), były puchary dla najlepszych, wyróżnienia i dyplomy ukończenia. Zaplanowano też spotkanie z rodzicami, a instruktor (sensei) wskazał nowe możliwości podjęcia wysiłku w przyszłym roku szkolnym 2021/2022 w "emdekowskiej" sekcji.

fot. Anna Pawlak

Dziękujemy rodzicom za obecność, zaufanie i pomoc w pokonywaniu trudnej ścieżki wojownika Bushido najmłodszych smoków. O tym, że warto podjąć ten trud wiedzą smoki, które właśnie ukończyły ten rok szkolny, ba... przemieniły się z niemrawej larwy w pięknego motyla!

Przypominamy, że już można zapisywać dzieci do sekcji karate (a także do innych kół i sekcji, w tym Koła Fotografii Cyfrowej) w elektronicznym systemie naboru VULCAN. Ponadto smoki kontynuujące naukę, z pomocą rodziców, muszą wypełnić Formularz Kontynuacji Zajęć, który można pobrać i wypełnić ze strony głównej MDK2.

link: https://pozaszkolne.vulcan.net.pl/bydgoszcz/News

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor, MDK 2

“W blasku świec”

Dzieci z koła Gitary klasycznej zakończyły rok szkolny 2020/2021 koncertem dedykowanym swoim bliskim pod nazwą "W blasku świec".

Wykonano utwory zarówno współczesnych kompozytorów, jak i klasyków epoki romantyzmu, m.in. Niccolò Paganiniego czy Carla Marii von Webera. Nie zabrakło muzyki popularnej oraz filmowej, z motywem z filmu "Król Lew".

Swoje umiejętności prezentowali soliści, dzieci grały także w duetach na 2 gitary i w opracowaniu na gitarę z fortepianem.

Koncert prowadziła Mirosława Jurgiel - pedagog i instrumentalista koła gitary klasycznej a na pianinie grała Matylda Cierzniakowska, absolwentka klasy fortepianu Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

Dzieci otrzymały ogromne brawa i uznanie publiczności. Pozostaje mieć nadzieję, że po trudnym roku izolacji, kolejne edycje koncertu będziemy mogli wykonywać już zawsze na żywo.

 

Dzień Dziecka w MDK2: “Słońce świeci dla wszystkich Dzieci”… wreszcie razem!

MDK nr 2, czwartek, 10 czerwca br. Wata cukrowa, zjeżdżalnie, hulajnogi elektryczne, konkurencje sportowe, pyszne pieczone  ciasta (przez babcie i mamy), plecione warkoczyki, malowanie farbami, indiańska wioska, pokaz karate, wąż boa, samochody (te prawdziwe i elektryczne: Honda i Mazda), piosenki, lody, muzyka, odtańczony wspólnie przez dużych i małych układ taneczny. Mnóstwo gwaru, pisków radości, zachwytów, chichotów i rozmów, bo nareszcie zabawa, nareszcie razem, wreszcie poluźnienie obostrzeń pandemii!

fot. Krzysztof Golec

Wreszcie razem!
Festyny z okazji Dnia Dziecka w MDK2 pt. „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci” na stałe wpisały się w kalendarz imprez placówki i wspomnienia mieszkańców osiedla Szwederowo. Nikt nie spodziewał się, że kiedyś takiego wydarzenia nie będzie. Aż do ubiegłego roku, kiedy to brzmiąca nawet -  lekko bajkowo - nazwa koronawirusa COVID-19, otoczyła nas rzeczywistością w niczym nie przypominającą bajek Disneya.

fot. Krzysztof Golec

To się wydarzyło naprawdę, praktycznie na całym świecie – no może za wyjątkiem Korei Pn. Turkmenistanu i krajów wyspiarskich na Oceanie Spokojnym (doliczono się 12 takich szczęśliwych krajów).  Zamknięte place zabaw, lockdown, puste szkoły, odwołane imprezy (w tym sportowe i masowe), strach, stres, samotność… Były też mutacje wirusa, jak np. wirus brytyjski, a ostatnio indyjski. Ale co ważne, są już zaawansowane szczepionki i szczepienia, a koronawirus traci na swej mocy.

fot. Krzysztof Golec

Na szczęście już jest weselej i choć na stolikach (korytarzach) jeszcze ciągle wszechobecne płyny dezynfekujące, w przestrzeniach wspólnych maseczki, wymagane odległości, to festyn poza znajomym i utartym hasłem przewodnim „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci!” zyskał jakże trafne dopowiedzenie „Po roku stresu i odosobnienia, wreszcie razem!”. Tak, dokładnie tak, bo to była wspólna impreza z Radą Osiedla Szwederowo, która udała się wspaniale i można było znowu poszaleć, pośmiać się i pobawić. Zupełnie jak dawniej!

fot. Krzysztof Golec

Warto też przypomnieć, że Młodzieżowy Dom Kultury w tym czasie (od marca ubiegłego roku, do dziś) pracował niemal tak samo, jak zawsze,  a dzieci (i młodzież) chętnie przychodziły do swojego matecznika. Choć były obostrzenia, dokuczliwe obostrzenia, reżim sanitarny i totalna dezynfekcja, to frekwencja była zaskakująco wysoka, za co podziękował dyr. Adam Łętocha rodzicom.

To był bardzo trudny rok, ale na szczęście dzieci przychodziły do naszej placówki w niemal niezmienionym składzie. Dziś nadal obowiązują maseczki w obszarze wewnętrznym (klasy, pracownie, koła), ale mamy nadzieję, że to wkrótce zniknie, jak koronawirus - powiedział dyr. Adam Łętocha

fot. Krzysztof Golec / Bogusław Deja, redaktor z TVP, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski

Honorowi goście
To było wydarzenie ważne także dla Rady Osiedla Szwederowo (pierwsze po zdjęciu najbardziej dokuczliwych obostrzeń). Honorowi goście Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa  i Elżbieta Wiewióra, sekretarz miasta  przekazali sporo ciepłych słów z okazji Dnia Dziecka i samego „emdeku”, najstarszej placówki w naszym mieście. Były też odznaczenia i wyróżnienia, między innymi dla Bogusława Dei, przewodniczącego Rady Osiedla Szwederowo i Elżbiety Wiewióry „Przyjaciela Szwederowa”. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana jest bardzo ważną placówką kulturalno-wychowawczą dla Szwederowa i Bydgoszczy, która niedawno obchodziła 70. lecie.

fot. Krzysztof Golec/ Bogusław Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo, Elżbieta Wiewióra, sekretarz miasta, dyr. Adam Łętocha - Dyrektor MDK2

Dyrektor mgr Adam Łętocha wyróżnił (miły i znany ceremoniał od kilku lat) pamiątkową statuetką  „Honorowych Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury nr 2”: Mirellę i Artura Bieluszewskich, Janinę Głogowską, Emilię i Dariusza Ryszkiewicz, Dorotę Zdrojewską i Sławomira Skrzypińskiego a „Honorowym uczestnikiem MDK2” został Tomasz Straszewski.

fot. Krzysztof Golec

Pomimo nadal trwających obostrzeń, program tego wydarzenia był bogaty, bardzo dobrze wyreżyserowany (Justyna Superczyńska-Szarata i Daria Musolf) i dynamicznie prowadzony przez Bognę Blachowską.

fot. Krzysztof Golec/ Bogna Blachowska-Wojciechowska (konferansjerka z charyzmą), Katarzyna Mikołajczyk (pani od matematyki, co uczy bez stresu), Justyna Superczyńska-Szarata (polonistka, ale ma wiele ciekawych pasji), Daria Musolf (pani co przyciąga, jak magnes najmłodsze dzieci na zajęcia), Anna Grzybek -Korzeniewska (nauczycielka gry na wielu instrumentach, a szanty ma we krwi)

W artystycznym programie wokalno-tanecznym wystąpili:

fot. Krzysztof Golec
 • zespół Kontra VIII i Kontra VII;
 • duet Julia i Karolina – opiekun Dorota Przywara-Kaps;
 • „Melodynki”, Lidia Szneglaum,  Monika Dobek – opiekun Hanna  Żółkoś;
 • a także Róża Serocka,  Amelia Nowaczyk,  Antonina Synakiewicz,  Wiktoria Juńczyk;
 • zespół Vivere w piosence  „Ciągle pada” – opiekun Mirosława Jurgiel;
 • formacje Hip-Hop Marzenny Skowrońskiej;
 • zespół wokalno-gitarowy – UKULELE – opiekun Anna Grzybek-Korzeniewska;
 • duet wokalno-gitarowy Klaudia Kłembowska oraz Monika Mielcarek – opiekun Ilona Chojnacka;
 • zespół DOLCE I DOLCE II – opiekun Arleta Murawska;
 • soliści i duety – opiekun Arleta Murawska;
 • blok „Karaoke” w którym występowały chętne, wcześniej zgłoszone dzieci prowadziła Mirosława Jurgiel.
fot. Krzysztof Golec

Utwór „Wszystkie dzieci są nasze” – finał imprezy – przygotowała Anna Grzybek Korzeniewska. Warto dodać, że po raz pierwszy instruktorzy, dzieci, a nawet rodzice wzięli udział w tanecznych pląsach pt. Jerusalema. Ten barwny korowód poprowadziła Dorota Przywara-Kaps, wicedyrektor MDK2. Świetny pomysł, dobrana muzyka i jeszcze lepsze wykonanie.

fot. Krzysztof Golec

Na zakończenie Dnia Dziecka - dokładniej bloku artystyczno-wokolnego - na boisku wielofunkcyjnym wystąpiły wszystkie dzieci w utworze „Niezapomniane” pod kierunkiem Marzeny Skowrońskiej.

fot. Krzysztof Golec

Atrakcje goniły atrakcje
Choć tańce i popisy wokalne są zawsze atrakcją "emdekowskich" wydarzeń, to na całym terenie MDK2 działo się, oj działo. Było zatem sporo atrakcji dla maluchów, między innymi: dmuchane zjeżdżalnie, konkurs plastyczny Hondy (prowadzące: Justyna Superczyńska-Szarata, Daria Musolf), „Tęczowa kraina” z Akademią i Klubem Przedszkolaka, kolejka wąskotorowa, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, stoisko z balonami, salon robotyki (prowadzenie Aleksandra Tarczyńska-Pajor), udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (prowadzenie Katarzyna Mikołajczyk).

fot. Krzysztof Golec

Chętni na zajęcia z rysunku skupili się wokół wioski indiańskiej, ściśle nadzorowanej przez Małgorzatę Lewandowską, Jolantę Kotlarek, Marlenę Zabłocką i Tomasza Bukowskiego (gra na bębnach). O arteterapię w "Wiosce indiańskiej" zadbała Jolanta Kotlarek, na co dzień nauczycielka skupiająca przy sobie Grupę Malarską "Eikon". Z kolei o fantastyce i grach planszowych opowiadali (pokazywali, grali) Tadeusz Krajewski i Łukasz Nalewajk, zakręceni fani horroru i całego fantastycznego spektrum (film, książka, gry). Przy okazji dodajmy, że wszystkie prace plastyczne, wystrój stanowisk, grafika to domena nauczycielek plastyki, często o nich zapominamy, ale nie byłoby tak kolorowo, magicznie bez ich pracy. Jakże często robią to dla Ws po godzinach pracy!

W tym roku, ze względów pandemicznych, nie dojechały kuce i ptaki egzotyczne, był za to wąż boa, a raczej „pani Gabrysia”, jak sprostował jej właściciel. Początki były trudne, ale później każdy chciał dotknąć, a nawet założyć na szyję tego wyjątkowo spokojnego gada.

fot. Krzysztof Golec

Organizatorzy nie zapomnieli o sporcie i konkurencjach dla maluchów. Zabawy ruchowe (tym razem)  prowadzili wybitni szachiści Mariusz Mazalon i Andrzej Karpiński oraz pani Monika Rykała i Anna Sternalska-Lepak (instruktor coraz popularniejszych warcabów). Ale nie tylko – w sali gimnastycznej instruktorzy tenisa stołowego Krzysztof Kaps i Maciej Lisowski przygotowali specjalny tor jazdy na hulajnogach elektrycznych. Uczyli też przy okazji nowych zasad poruszania się tym energetycznym – i coraz popularniejszym - wozidełkiem (przypominamy - od 1 czerwca br. są dość istotne zmiany).

fot. Krzysztof Golec/ szeregi Organizatorów zasiliły także słuchaczki Technikum Mundurowego w Bydgoszczy

Jeśli chodzi o inne atrakcje to z wielką przyjemnością powiemy o: straży pożarnej, radiowozie policji (pełne wyposażenie bojowe, w tym tresura psa policyjnego). Dzieci czekały na to spotkanie, zresztą przypomnijcie sobie, który z nas nie chciał być strażakiem...

fot. Krzysztof Golec

Jak co roku "emdekowskie" wydarzenie zasila także ASD Honda Nova Motor. Dziś dojechał także najnowszy elektryczny model z salonu Kasai Motors. W tym roku Wojciech Skorupa, dyrektor salonu, zaproponował Hondę Jazz i elektryczną Mazdę MX-30. Reprezentacji bydgoskich salonów: Mazda, Ewelina Dzięcioł i Honda, Paweł Demczak mieli co robić; pytań o elektryczna Mazdę było całkiem sporo, ale głównym zadaniem przedstawicieli jednego z najlepszych w Bydgoszczy dealerów była ocena prac konkursowych dzieci. Najlepsi otrzymali bardzo hojne podarunki i dumnie prezentowali swoje konkursowe prace na scenie głównej.

fot. Krzysztof Golec, przedstawiciele Hondy Nova motor i mazda Kasai wręczyli hojne nagrody dla laureatów "Konkursu Hondy". W tym roku dojechała także najnowsza Mazda MX-30 , elektryczna Mazda...

Na terenie "emdeku" czynna była także foto-budka, gdzie dzieci mogły uwiecznić swoją podobiznę na tle "Centrum Helen Doron", czyli szkoły języka angielskiego metodą Helen Doron (opiekunka Katarzyna Czub). Dodajmy, iż w MDK2 działają intensywnie koła językowe: hiszpański - prowadzenie Aleksandra Majer, niemiecki i rosyjski - Joanna Leśniarek, a także angielski - Justyna Żurawska.

Tuż obok przycumowała łódź "emdekowskiego" Koła Fotografii Cyfrowej, gdzie najmłodsi uczniowie sekcji wykonywali zdjęcia z "żywym" pluszowym misiem (zdjęcia są do odebrania w sekretariacie placówki).

fot. Małgorzata Rączkowiak

Sekcja karate - sensei Krzysztof Golec, 3DAN
Sekcja karate, w tym roku jest wyjątkowo liczna, wystąpiła w dwóch grupach: początkująca i kontynuująca naukę. I choć ograniczenia dot. koronawirusa były kilka razy dokręcane, jak śruba w przekładni, to na zajęcia smoki (także te starsze) chodziły chętnie, chociaż bywały okresy, gdzie sala gimnastyczna (dojo) była nieczynna (obostrzenia GIS). Cóż, nie powiemy nic nowego, ale karate shotokan (jak także inne sporty i sztuki walki) nie można się nauczyć przed ekranem monitora.

fot. Małgorzata Rączkowiak / Anna Pawlak


Pomimo tych uciążliwości i ograniczeń najmłodsze smoki (5-7- latki) pokazały dynamiczny program obejmujący podstawy karate shotokan. Starsze smoki zaakcentowały swoją motywację energetycznie, a na zakończenie pokazały wysokie kopnięcia (mawashi geri, high kick), co w wykonaniu senpaiego Mateusza Turka, 8 kyu i senpai Julii Kamińskiej, 9 kyu wywołało znany już okrzyk wow!

Organizatorzy dziękują niżej wymienionym sponsorom (jak również tym proszących o anonimowość) za obecność i małą cegiełkę ku tej lepszej przyszłości - już bez koronawirusa.

Specjalne podziękowania dla:

•    Pani Barbara Bernasińska, prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej;

•    Pan Andrzej Baranowski, dyrektor Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej;

•    Janusz Czwojda - radny Rady Miasta Bydgoszczy;

•    Pani Alicja Araszkiewicz, dyrektor Centrum Zdrowia Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”

•    Pan Robert Wasilewski CHATA POLSKA,  ul. Ugory;                      

•    Państwo Gizela i Janusz Berneccy firma JAN GIZ;

•    Pani Beata Wójtowicz,  dyrektor Międzynarodowej Szkoły SOKRATES;

•    Pan Jacek Maleski, dyrektor firmy Fronhoffs Polska;

•    Rady Osiedla Szwederowo, Rada Osiedla Tatrzańskie, Rada Osiedle Górzyskowo; 

•    Pani Renata Widera,  dyrektor CASTORAMY, ul. Szubińska;

•    Pan Dariusz Grochola,  właściciel firmy „ Prawdziwy chleb Zamość”;

•    Piekarnia-Cukiernia BATON;

•    Zakłady mięsne PROSIACZEK;

•    Państwo Kwiecińscy,  właściciele mięsnych sklepów firmowych;

•    Jolanta i Jarosław Błażejewscy, właściciele Delikatesów Mięsnych "Błażej";

•    Szkoła Podstawowa nr 30 z Klasami Dwujęzycznymi ul. T. Czackiego;

•    Pan Wiesław Paczkowski, Hurtownia sportowa PAAK;

•    Pan Wojciech Skorupa,  dyrektor handlowy - HONDA salon samochodowy (a także ASD Mazdy "Kasai Motors");

•    Księgarnia Arabeska, ul. M. Konopnickiej,  Pani Jolanta Tobolewska;

•    Zegarmistrz Nikietyński / Przybylski;

•    IRIS Telecommunication Poland MPS 24- (Multi Points Serwis 24);

•    Transport Spedycja Logistyka;

•    Drogeria ZUZIA;

•    Firma handlowo-usługowa „Ka-Ig” Joanna Mlicka;

•    Piekarnia rodzinna MARCIN KIRSCHHIEBEL;

•    Centrum Helen Doron – nauka języka angielskiego ul. Leszczyńskiego 106;

•    Robert Szarata "Wise People";

•    Mail Boxes Etc.

Fotoreportaż: Justyna Superczyńska-Szarata, MDK2

Krzysztof Golec, MDK2

Ankieta dla rodziców

Szanowni Państwo,

zwracamy się gorącą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety. Jej wyniki posłużą do weryfikacji, wzmocnienia bądź zmiany podejmowanych przez MDK nr 2 działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz dzieci i młodzieży. Państwa opinie będziemy zbierać do 20 czerwca.

ANKIETA DLA RODZICÓW

 

Jesteśmy również ciekawi opinii naszych wychowanków na temat działań wychowawczych i profilaktycznych placówki. Wyniki tej anonimowej ankiety posłużą do doskonalenia pracy MDK2 w tych obszarach. 

UWAGA: w przypadku młodszych uczestników zajęć prosimy Nauczycieli/Rodziców/ Opiekunów o pomoc w wypełnieniu ankiety, która może stać się podstawą do rozmowy z dzieckiem.

Ankieta dla wychowanków/ uczestników zajęć MDK nr 2

Data publikacji: 04.06.2021 r.

Kocham Cię Mamo!

Z okazji Dnia Matki dzieci z grup artystycznych naszej placówki przygotowały koncert "Dla Mamy i Taty".

Występowały maluszki z Rytmiki, zespoły tańca współczesnego KONTRA oraz dziewczynki z koła wokalno-tanecznego VIVERE oraz grupy Gitara i śpiew.

Po wspólnej piosence finałowej Mamy otrzymały od swoich pociech kwiaty.

Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i dużo radości ze swoich wspaniałych latorośli.

 

„Co zawdzięczamy Janowi Pawłowi II”

W 101 rocznicę urodzin Karola Wojtyły, naszego rodaka - papieża Jana Pawła II, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zorganizował konkurs literacki, plastyczny i muzyczny.

Oto wyniki konkursu.

Konkurs literacki

I miejsce - Wiktor Brozdowski praca pt: „Wdzięczność”

II miejsce - Krzysztof Kozakiewicz  praca pt: „Być jak Święty Jan Paweł  II”

III miejsce - Karolina Krakowska praca pt:„Kochany Ojcze Święty"

Wyróżnienie:

Jarosław Słodowski praca pt: „Jan Paweł II, Polak nasz kochany"

Lena Klonecka praca pt: "Co zawdzięczamy Janowi Pawłowi II - rozmowa dziecka z analfabetą"

Krystian Hausz 

Konkurs plastyczny

I miejsce - Szymon Kolasiński

I miejsce - Zuzanna Golańska

I miejsce - Marcelina Krzywdzińska

I miejsce - Jakub Kruszewski

I miejsce - Antonina Zielińska

I miejsce - Zofia Zielińska

I miejsce - Maja Rutkowska

I miejsce - Mateusz Kostuj

II miejsce - Lilianna Cichocka

II miejsce - Martyna Wiczynska

II miejsce - Piotr Ostrowski

II miejsce - Karolina Ostrowska

III miejsce - Aleksandra Cymer

III miejsce - Michał Szymczyk

III miejsce - Kinga Jasińska

III miejsce - Bartosz Wasik

III miejsce - Daria Nowak

I Wyróżnienie - Milosz Drzymalski

II Wyróżnienie - Oskar Bocianowski

Konkurs muzyczny

I miejsce - Natalia Mączyńska

I Wyróżnienie za piosenkę autorską: Maja Bieniaszewska i Karolina Pawlicka

II Wyróżnienie - Nadia Wendzlewicz

Gratulujemy zwycięzcom!

Osoby nagrodzone, które zechciałyby otrzymać Dyplomy, prosimy o przesłanie danych kontaktowych: nazwisko i adres na e-mail placówki: mdk2jordan@poczta.onet.pl