Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: festyn środowiskowy “Słońce świeci dla wszystkich dzieci”

MDK nr 2, 08 czerwca br. Tradycyjnie na początku czerwca, z okazji Dnia Dziecka, zorganizowaliśmy święto dla naszych wychowanków, była to również okazja do zaprezentowania osiągnięć artystycznych na nowej scenie widowiskowej. Wydarzenie to odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr2

Kolejny już raz z Radą Osiedla Szwederowo i Radą Rodziców bawiliśmy się od rana do wieczora. Współpraca i połączenie festynu z Dniami Szwederowa powoduje, że atrakcji przybywa z roku na rok. 

Po występach dzieci i młodzieży z MDK nr 2 na scenie zaprezentowały się zespoły: Umami, Ludmiła Małecka i Artur Grudziński oraz Wędrowne Gitary.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr2

„Jak przystało na najstarszy EMDEK w naszym mieście, festyn był perfekcyjnie zorganizowany, a mali i nieco starsi wykonawcy pokazali niemałe umiejętności wokalne, instrumentalne, językowe i sportowe” – powiedział dyrektor Adam Łętocha.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia wręczono wyróżnienia i statuetki:

fot. Ewa Wolniewicz

Nagrody i wyróżnienia wręczyli : Aleksander Deja, Przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo wraz z żoną Danutą, członkiem zarządu Rady Osiedla Szwederowo oraz  Adam Łętocha i Mirosława Jurgiel, Dyrekcja MDK nr 2.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Na gości czekało wiele stanowisk edukacyjnych, profilaktycznych, rekreacyjno-sportowych, był także punkt udzielania pomocy przedmedycznej.

Atrakcjami była karuzela, zjeżdżalnie i trampoliny, przejażdżki konne, minizoo z alpakami i kózkami, kameleonem i pieskiem. Rozegraliśmy turniej szachowy w którym, jak zwykle, wszyscy uczestnicy z okazji Dnia Dziecka otrzymali nagrody, a zwycięzcy puchary i medale.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Na boisku wielofunkcyjnym odbył się pokaz karate grupy początkującej, średniozaawansowanej oraz zaawansowanej.

fot. Ewa Wolniewicz

Wszystko odbyło się przy muzycznych przebojach i przede wszystkim pięknej pogodzie. Nie zabrakło kiełbasek z grilla, wojskowej grochówki, chleba ze smalcem oraz słodkości.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Czas szybko i radośnie minął, a kolejny taki festyn już za rok.

Fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2/ zespół wokalno-instrumentakny "Umami"

Organizatorzy serdecznie dziękują całej kadrze i wszystkim pracownikom MDK nr 2, którzy nie patrząc na czas i ogrom pracy, dołożyli wszelkich starań aby impreza odbyła się na jak najwyższym poziomie organizacyjnym. Nasi pracownicy zaangażowali się m.in. w prowadzenie części artystycznej na scenie, nagłośnienie, obsługę stoisk gastronomicznych, medycznego, konkursy, zabawy i loterię.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 / duet wokalno-instrumentalny Ludmiła Małecka i Artur Grudziński

Dziękujemy również Radzie Osiedla Szwederowo i Radzie Rodziców za owocną współpracę. Dla wszystkich z nas była to bardzo udana impreza.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc wolontariuszek ze Szkoły Technicznej przy BZDZ w Bydgoszczy: Julii Roszczyn oraz Weronice Gzelli. Całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez wsparcia sponsorów i partnerów.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować:

- Panu Zbigniewowi Ostrowskiemu – wicemarszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego,
-Panu Janowi Szopińskiemu – byłemu posłowi na Sejm RP, samorządowcowi,
-Pani Bernadecie Rożańskiej-Majchrzak – przedstawicielce Prezydenta Miasta Bydgoszczy,
-Panu Stanisławowi Drzewieckiemu - prezesowi MWiK,
-Panu Robertowi Kufel - radnemu Rady Miasta Bydgoszczy,
-Panu Januszowi Czwojda - radnemu Rady Miasta Bydgoszczy,
-Pani Barbarze Domagała - dyrektor BORPA,
-Pani Barbarze Bernasińskiej  - prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,
 -Panu Stanisławowi Stańczakowi - prezesowi Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, 
-Panu Rafałowi Kirdzik – dyrektorowi Castorama,
-Pani Renacie Widera  - dyrektor Castorama,
-Pani Lidii Łatuszyńskiej - dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Muminki",
-Pani Marcie Muzolf - dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Serduszko",
-Pani Katarzynie Stanek - właścicielce Delikatesów "U Jacka",
-Panu Andrzejowi Ślezak - właścicielowi sklepu "U Andrzeja",
-Panu Andrzejowi Baranowskiemu - prezesowi KPEC w Bydgoszczy,
-Panu Robertowi Wasielewskiemu - właścicielowi sklepu Chata Polska,
-Panu Jackowi Maleskiemu - prezesowi firmy Fronhoffs Polska,
-Pani Beacie Wójtowicz - dyrektor Międzynarodowej Szkoły Sokrates,
-Pani Grażynie Zielińskiej - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30,
-Pani Jolancie Tobolewskiej - właścicielce Księgarni "Arabeska",

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 / Wędrowne Gitary

oraz firmom i instytucjom:

NETTO
Fale Loki Koki
Wise People
Prawdziwy Chleb Grochola
Sklep Mięsny "Błażej"
Sklep Mięsny "Kwiecińscy"
Karmelowa Kraina
Pianki Ciech
ProNatura
Eneris Proeco
Sklep „Pegaz” – gry strategiczne i planszowe
Policja
Straż Miejska
Straż Graniczna
Straż Pożarna
Inspekcja Transportu Drogowego

Prowadzenie festynu: Justyna Superczyńska-Szarata, Daria Musolf, Jurek Paterski (Wasz Muzyk)
Nagłośnienie: Tomasz Świgoń
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Festiwal Tańca

       W minioną niedzielę 9 czerwca 2024 r. młode tancerki z zespołów Kontra VI i VII zaprezentowały się na "Fale Loki Koki Dance Festival" od solówek, poprzez miniformacje, a na wspólnej formacji kończąc.

     Nasze solistki Jagoda i Marysia uplasowały się odpowiednio na 9 i 13 miejscu, na aż 40 uczestniczek (jesteśmy z nich ogromnie dumni!).

    Miniformacja Kontra VI uplasowała się na 1 miejscu w swojej kategorii, zaś debiutująca formacja, łącząca tancerki z zespołów Kontra VII i Kontra VI, a powstająca pod dowództwem naszej wspaniałej pani instruktor Ingi Skowron uplasowała się na 2 miejscu!

     Nowe doświadczenia pozwolą im wrócić ze zdwojoną siłą w przyszłym sezonie!
Data publikacji: 13.06.2024 r.

Przedszkole nr 11: Rodzice i nauczyciele czytają bajki dla przedszkolaków

Bydgoszcz, 04 czerwca br.  Dzieci z Przedszkola nr 11 wraz z zaproszonymi Gośćmi uczestniczyli w obchodach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom! Wśród zaproszonych przedstawiciele MDK nr 2.

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zaproszeni  rodzice oraz  Pani Katarzyna Rodziewicz,  kustosz zespołu pałacowego Żnin, nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 spotkali się z małymi słuchaczami, aby przeczytać ich ulubione bajki. W spotkaniu uczestniczyli: dzieci z Przedszkola nr 11, gościnnie dzieci z Przedszkola nr 66, Pani Ilona Klinikowska, Dyrektor Przedszkola nr 11, wychowawczynie, a także Pani Mirela Bieluszewska, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców w MDK nr 2, Bolesław Kozłowski 1 kyu, z sekcji karate MDK nr 2.

Czytelnicze święto uświetniły piękne pokazy taneczne przedszkolaków oraz pokaz karate (elementy szybkościowe i gibkościowe) przygotowane przez senseiego Krzysztofa Golca, 4 DAN  oraz asystentów: Bolesława Kozłowskiego 1 kyu i Mirelę Bieluszewska, 5 kyu.
Organizatorem tego wydarzenia była Beata Kęsik, Przedszkole nr 11.

Mimo, że kolejna akcja dopiero w przyszłym roku, to radosną „zabawę w czytanie z dziećmi” każdy rodzic, dziadek czy opiekun może zorganizować codziennie.

Autor: Mirela Bieluszewska

Koncert solistów gitary klasycznej “W blasku świec”

W przeddzień Dnia Matki, w naszej placówce odbył się (wpisany już w tradycję) Koncert gitarowy "W blasku świec", w tym roku dodatkowo dedykowany wszystkim mamom. Uczestnicy koła Gitary klasycznej i koła Gitara i śpiew, prezentowali osiągnięcia zdobyte podczas roku szkolnego. Koncert poprzedzony bankietem, jest wspaniałą okazją do integracji dzieci, rodziców i zaproszonych gości. Piękną scenografię podczas koncertu zapewnił wystrój sali naturalnymi roślinami i kwiatami oraz dzięki życzliwości i współpracy z rodzicami - portretami mam.

Nowością programową była gra dzieci w duetach: zarówno na dwie gitary, jak i gitarę solo z akompaniamentem pianina, fletu i skrzypiec. To nowe wyzwanie, które wymagało wielu dodatkowych przygotowań, cierpliwości i odwagi. Serdecznie dziękujemy za współpracę, którą wykazały dzieci z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

Data publikacji: 29.05.2024 r.

 

“Czar2Kółek” WIELKI FINAŁ – Stadion Zawisza

28 maja 2024 na stadionie Zawiszy w Fordonie odbył się Wielki Finał Zawodów Rowerowych „Czar2kółek”. Do wyścigów stanęło ponad 140 zwycięzców 4-ech eliminacji strefowych. Organizatorem zawodów, na zlecenie Miasta Bydgoszczy był Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Patronat Honorowy imprezy objął Prezydent Miasta Bydgoszczy. Zwycięzcy Wielkiego Finału w każdej kategorii otrzymali: za pierwsze miejsce vouchery o wartości 500 zł, za drugie i trzecie miejsca nagrody rzeczowe. Ponadto pierwsze trójki otrzymały medale oraz puchary, a trzy najlepsze szkoły w rywalizacji drużynowej otrzymały puchary Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W imieniu Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego wręczyła je p. Monika Tabisz, Kierownik Referatu Sportu, Wydział Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy. Nagrody ufundował Urząd Miasta Bydgoszczy – Wydział Edukacji i Sportu oraz Rada Osiedla Wyżyny, Rada Osiedla Tatrzańskie oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Wyniki w poszczególnych rocznikach:
ROCZNIK 2016/2017 Szkoła Kategoria: dziewczynki
I. Florentyna Budnik 57
II. Rita Łangowska Katolicka SP
III. Kornelia Bajor 65
ROCZNIK 2016/2017   Kategoria: chłopcy
I. Eligiusz Szmyd 9
II. Makary Binkowski Sokrates
III. Piotr Wedeł 66
ROCZNIK 2015   Kategoria: dziewczynki
I. Maria Fundament 65
II. Liliana Siedlaczek 65
III. Aleksandra Paszkiewicz 30
ROCZNIK 2015   Kategoria: chłopcy
I. Szymon Gagacki 63
II. Mikołaj Baumgart 16
III. Jakub Lewandowski 65
ROCZNIK 2014   Kategoria: dziewczynki
I. Maja Słomczewska 4
II. Kaja Gierszewska 9
III. Marta Zielińska 25
ROCZNIK 2014   Kategoria: chłopcy
I. Ignacy Olejniczak 25
II. Ksawery Stanisławski 66
III. Ksawery Guzik 66
ROCZNIK 2013   Kategoria: dziewczynki
I. Julia Wojciechowska 43
II. Zuzanna Małkowska 9
III. Wera Binkowska Sokrates
ROCZNIK 2013   Kategoria: chłopcy
I. Dawid Romańczyk 9
II. Myroslaw Zhypa 16
III. Stanisław Hermelin 63
ROCZNIK 2012   Kategoria: dziewczynki
I. Matylda Straszewska Sokrates
II. Antonina Wróblewska 65
III. Marta Karpińska 66
ROCZNIK 2012   Kategoria: chłopcy
I. Dawid Mikołajski 65
II. Bartosz Brzóska 4
III. Wojciech Petla 4
ROCZNIK 2011   Kategoria: dziewczynki
I. Martyna Janicka 18
II. Lena Jackowska Katolicka SP
III. Maria Kałka 25
ROCZNIK 2011   Kategoria: chłopcy
I. Hubert Skorupa 65
II. Jan Grycza 35
III. Tymoteusz Guziałek 4
Rywalizowano również w kategorii najlepszych szkół. Podliczone zostały punkty poszczególnych zawodników występujących w Wielkim Finale, wg. klucza:                 1 msc. – 6pkt.; 2 msc. – 5pkt.; 3 msc. – 4pkt. Po rozegraniu 12 finałów wyniki drużynowe wyglądały następująco:
Miejsce Szkoła Suma PKT
I. Szkoła Podstawowa nr 65 42
II. Szkoła Podstawowa nr 66 32
III. Szkoła Podstawowa nr 9 27

II Wojewódzki Konkurs Instrumentalistów im. Andrzeja Szwalbego

Serdecznie gratulujemy Damianowi Rożnieckiemu zdobycia III miejsca podczas II Wojewódzkiego Konkursu Instrumentalistów im. Andrzeja Szwalbego.

Po pierwszym etapie przesłuchań, do koncertu finałowego zakwalifikowanych zostało 7 uczestników, którzy wykonywali utwory m. in. na perkusji, fletach poprzecznych i gitarach klasycznych.

Koncert finałowy odbył się w Auli głównej Pałacu w Ostromecku.

Konferencja “Kulturalny Plecak II” – Miejsce Spotkań i Inspiracji

     W dniu 25 maja 2024 roku, w sercu Torunia, w przestrzeni pełnej nowoczesności i innowacji - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - odbyła się wyjątkowa konferencja pt. "Kulturalny Plecak II". To spotkanie artystów i animatorów kultury, które już po raz drugi zorganizowane zostało przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, instytucję z sześćdziesięcioletnią tradycją, będącą świadkiem i uczestnikiem wielu ważnych dla kultury wydarzeń.

    Konferencja "Kulturalny Plecak II" to nie tylko okazja do świętowania jubileuszu, ale przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń, prezentacji nowatorskich projektów i dyskusji o przyszłości pozaszkolnej edukacji artystycznej. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni twórcy, pedagodzy i działacze kultury, którzy podzielili się swoimi przemyśleniami na temat roli sztuki w rozwoju młodego pokolenia.

   Spotkanie było również okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany pomysłów i inspiracji, co ma nieocenione znaczenie w kontekście budowania lokalnych społeczności skupionych wokół kultury i sztuki. "Kulturalny Plecak II" udowodnił, że Toruń jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a edukacja artystyczna jest traktowana jako priorytet.

  Dzięki takim inicjatywom jak "Kulturalny Plecak", Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu potwierdza swoją rolę jako ważnego centrum kreatywności i innowacji w dziedzinie edukacji artystycznej.

Jola Kotlarek - Młyńska Fot. Tomasz Młyński

Data publikacji: 27.05.2024 r.