Ferie zimowe 2019

     Ferie zimowe za nami. Pierwszy tydzień „białych wakacji“ z MDKiem to czas nowych odkryć, przygód i nowych przyjaźni. Zostały nam miłe wspomnienia, nowi przyjaciele i zdjęć kilka. Poniedziałek powitaliśmy w figlach i podskokach w Family Parku, wtorek był Dniem Kinomaniaka i w indyjskich smakach, środa troszkę naukowa-odwiedziliśmy Młyn Wiedzy w Toruniu, czwartek „Pod papugami“ w bydgoskiej „Papugarnii“, piątek spędziliśmy w sielskich klimatach w gospodarstwie agroturystycznym „GZINIANKA“. Zobaczcie sami!

Więcej zdjęć znajdziecie < TUTAJ >
Data publikacji: 13.02.2019 r.

Hej, kolędo, kolędo!!!

9.01.2019 odbyła się XIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Kolęd pod nazwą: "Graj dudka, graj Panu...” Jury, którego przewodniczącą była dr hab. Grażyna Wolter- Kaźmierczak, dokonało oceny zespołów, chórów i scholii. Maksymalną liczbę punktów uzyskał zespól wokalny ze Społecznej SP Stowarzyszenia Edukacja w Toruniu, otrzymując nagrodę Grand Prix. W kategorii klasy 1-3 I miejsce ex aequo - z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 - zespół „Melodynki” oraz ze Szkoły Podstawowej Jana Pawła II - zespół „Dziewczyny”. II miejsce ex aequo - ze Szkoły Podstawowej z Białych Błot - zespół „Nutki” oraz z Zespołu Szkól Katolickich - chór. W kategorii klasy 4-6 II miejsce - z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 - zespół „AGA”. W kategorii gimnazjum II miejsce - z parafii Świętej Trójcy - schola Effatha. Część artystyczną wypełnił zespół z SP 60 z oddziałami sportowymi, który zaprezentował interesujące w treści Jasełka.

Już za rok XX Jubileuszowa Edycja Konkursu. Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 14.01.2019 r.

Konkurs pięknego czytania „Kołysanka dla Jezuska”.

U schyłku okresu Świąt Bożego Narodzenia, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zorganizował konkurs pięknego czytania w klimacie „Kołysanki dla Jezuska”.

W konkursie brali udział uczniowie klas I – IV szkół podstawowych, którzy czytali fragmenty opowiadań ze zbioru „Boże Narodzenie”.

Dzieci oceniane były za poprawność wymowy, dykcję, płynność czytania i środki wyrazu artystycznego.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo dyplom za uzyskane miejsce i nagrodę.

Lista zwycięzców: w kategorii klas od I – II:

I miejsce Aleksander Kowalczyk z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Wojciecha II miejsce ex aequo Lena Wincek ze Szkoły Podstawowej nr 56 oraz Zofia Łukasik z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Wojciecha III miejsce Oliwia Sieracka ze Szkoły Podstawowej nr 65

w kategorii klas od III – IV:

I miejsce Maja Nowakowska ze Szkoły Podstawowej nr 43 II miejsce Amelia Derda ze Szkoły Podstawowej nr 43 III miejsce Anastazja Kosiarska ze Szkoły Podstawowej nr 58

Data publikacji: 11.01.2019 r.

Nagroda dla Amelii Grymuzy

    W Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Ekoświęta - Kartka Choinką Pachnąca" zorganizowanym w grudniu 2018 r. przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy podopieczna koła plastycznego "Pracownia Wyobraźni" - AMELIA GRYMUZA (7 lat) otrzymała nagrodę w kategorii do 9 lat.

W tym roku na konkurs nadesłano 446 kartek świątecznych z 59 placówek oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 18 grudnia o godz. 13.00 w siedzibie stowarzyszenia w Myślęcinku.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Data publikacji: 07.01.2019 r.

Pierwszy egzamin w życiu – aż 10 młodych smoków z MDK nr 2 zdało na “biały pas”

    Bydgoszcz, 5 stycznia br. Oj długo czekały najmłodsze smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 na swój pierwszy egzamin w życiu w stylu chan shaolin si, dju su kung fu.  Dla uproszczenia, w "emdeku" używa się potoczną nazwę „karate”. Na tę okoliczność przyjechał do Bydgoszczy grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN prezydent Federacji IBDF Polska ze swoimi asystentami – mistrz Andrzej Kaczmarczyk 5 DAN oraz sensei Terteryan Hovhannes 1 Dan (Armenia), aby przeprowadzić komisyjny egzamin na pierwsze (i kolejne) stopnie uczniowskie. Jak zawsze było energetycznie i zgodnie z kodeksem Bushido. Młode, zdeterminowane smoki - wykazały się znajomością wymagań egzaminacyjnych - już po 4 miesiącach nauki. GRATULUJEMY smokom i ich rodzicom!


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

   Karate, a przede wszystkim sztuki walki, pomału  odzyskują  dawną charyzmę i elitarność. Choć większość wrzuca sztuki walki i sporty walki do jednego worka, to znawcy akcentują mocne różnice. Jest zatem okazja aby objaśnić nieco ten temat.

   Sztuki walki -  to różne rodzaje walki wręcz lub walki z użyciem broni  (np. kij tambo, nunchacu, boken, jawara czy szabla). W sztukach walki nie chodzi o afirmowanie brutalnej siły, która ma przełożenie na wysoki stopień agresji i unicestwienie przeciwnika. Sensu stricto, sztuki walki nie powinny prowadzić do rywalizacji sportowej polegającej na pokonaniu za wszelką cenę, znokautowaniu czy ośmieszeniu przeciwnika.

   Najpopularniejsze rodzaje sztuk walki wywodzą się z Chin, Japonii, Korei czy Tajlandii. W czasach, gdy żył jeden z najlepszych wojowników, słynny Bruce Lee, sale treningowe były pełne uczniów zgłębiających tajniki mnichów z klasztoru Shaolin. Wcześniej, gdy Japończycy przeprowadzili inwazję na Chiny (wojna 1937-1945) takim charyzmatycznym wojownikiem był Yip Man, mistrz stylu wing chun.

  Ale to tylko część prawdy, podstawą nadal jest kodeks Bushido. Dlatego sztuki walki wykazują głęboki związek z buddyjską filozofią, są mocnym przeciwieństwem rywalizacji i agresji. Przekazują najmłodszym smokom uniwersalne wartości, takie jak: szacunek dla przeciwnika, żelazna dyscyplina, nauka cierpliwości, trzymanie nerwów na wodzy. W konsekwencji dochodzimy do  samodoskonalenia, czyli sztuki kung-fu – dodajmy praktycznie przez całe życie.

   Powiedzmy sobie szczerze, to karkołomne zadanie dla mistrzów, wychowawców czy instruktorów. Niemal zawsze przychodzi liczna grupa kandydatów na najmłodszych smoków, a po kilku miesiącach zastają ci, co chcieli zostać i doskonalić swoje umiejętności – to jest właśnie kung-fu. Tu nic nie przychodzi łatwo, lekkie kontuzje, obtarcia są wliczone w tę karkołomną drogę smoka.  Instruktor zawsze powtarza: (...) to nie są szachy, choć jak uczy życie, podczas szachowego meczu można zakrztusić się precelkami, jak George W. Bush.

   Sądzimy, że tyle wyjaśnień wystarczy dla rodziców, prawnych opiekunów, dziadków, nauczycieli, aby wiedzieli jakie są różnice w sportach walki i sztukach walki. Najważniejsze jest jednak to, aby wiedzieli, gdzie posyłają swoje pociechy.

   Informujemy też rodziców, iż zarówno młode smoki z MDK 2 i te nieco starsze z KPKSW przy Gimnazjum nr 23 (obecnie Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 30 im. Szarych Szeregów) zdają wspólny egzamin właśnie w dojo gimnazjum przy ul. Czackiego 8.

Teraz najprzyjemniejszy moment dotyczący samego egzaminu, który zdali na 10 kyu: Banaszkowski Wojciech 9 lat Cerajewski Hubert 7 lat Nowak Wojciech 6 lat Pangowska Jaśmina 7 lat Krzyżanowski Filip 6 lat Strzelec Lena 8 lat Świetlicka Maja 9 lat Turek Mateusz 11 lat Żełabowski Antoni 7 lat 9 kyu Kozłowska Milena 8 lat

Seminarium Po egzaminie odbyło się tradycyjne seminarium. Grupę dzieci energetycznie szkolił mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 5 DAN. Warto dodać, iż młode smoki ćwiczą od września 2018 roku, a do egzaminu instruktor przygotowywał je prze niemal dwa miesiące. Smoki uczęszczały regularnie na zajęcia w "emdeku" i dodatkowo na doskonalenie obowiązujących podstaw karate shotokan (zajęcia obywały się w Gimnazjum nr 23). Nikt nie pękał, a włożony trud owocował zdanym egzaminem na pierwszy stopień uczniowski.

   Na koniec musiało być tradycyjne zdjęcie, po zdanym egzaminie. Ceremonię pasowania na pierwszy (i kolejne) stopnie uczniowskie – według kodeksu Bushido - pokazujemy na zdjęciach. To także przeżycie dla najmłodszych, jak kiedyś mianowanie na pierwszy stopień oficerski.

Pokaz udzielania pierwszej pomocy    Praktycznie zawsze podczas seminariów instruktorzy KPKSW zapraszają osobowości życia codziennego. Dotąd była prokurator Agnieszka Adamska-Okońska, znany inżynier budowy mostów i obiektów specjalnych Marek Gotowski czy instruktor aikido Adrian Sapalski.

   Podczas tegorocznego seminarium ratownictwo medyczne w pigułce, dla najmłodszych, wyłożył dr Sławomir Strzelec. Smoki mogły praktycznie wypróbować swoje umiejętności na fantomie, pochwalić się znajomością udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, a także ocenić stan poszkodowanego (urazy, obtarcie, złamania, resuscytacja).

Podziękowania od Organizatorów seminarium    Organizatorzy dziękują senpai Alicja Gotowskiej,  senpaiemu Bolesławowi Kozłowskiemu i senseiemu Ryszardowi Dolacie za pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu, jak również pyszne ciasto z domowego wypieku (na prośbę nie wymieniamy nazwiska, bo to nadzwyczaj skromna osoba). To już taka tradycja, która się przyjęła w tym sportowym środowisku. Dziękujemy również Adamowi Łętocha i Dorocie Przywara-Kaps za pomoc i przychylność w przygotowaniu dzieci do egzaminu.

   Informujemy też, że grandmaster Jeż przekazał informacje o letnim obozie sportowym w Nowej Kaletce, który odbędzie się od 13-20 lipca w przepięknym kompleksie Lasów Ramuckich (30 km na południe od Olsztyna), nad jeszcze piękniejszym i - co ważne - czystym jeziorem Gim.

Wszystkim smokom, którzy zaliczyli trudny egzamin GRATULUJEMY!

więcej: egzamin na pierwszy stopień uczniowski

Krzysztof Golec, 3 DAN 2 Dan ju-jitsu instruktor sztuk walki
Data publikacji: 07.01.2019 r.
kg_DSC_6231_exam_january-2019_700 kg_DSC_6268_exam_children_700 kg_DSC_6277_grandmaster_dragons_700 kg_DSC_6278_dr_strzelec_700 kg_DSC_6280_nowak_family_700 kg_DSC_6319_exam_children_700 kg_DSC_6326_exam_bydgoszcz_700 kg_DSC_6331_exam_maja_700 kg_DSC_6350_mateusz_antek_700 kg_DSC_6348_exam_maja_lena_jasmina_700

Koncert: Zaśpiewaj z nami kolędę”

       W sobotni wieczór, tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej placówce odbył się koncert kolęd, zorganizowany przez panią Arletę Murawską a przygotowany przez koła muzyczne, pod nazwą „Zaśpiewaj z nami kolędę”.

    Koncert był zarówno okazją do obejrzenia występów dzieci, na co dzień rozwijających swoje zdolności w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, ale także możliwością dla wszystkich uczestników do włączenia się we wspólne kolędowanie.

    Dzieci oprócz powszechnie znanych, tradycyjnych kolęd przygotowały tzw. kolędy nowoczesne, coraz bardziej popularne w naszych domach.

 W programie mali wykonawcy nie tylko śpiewali, ale także samodzielnie akompaniowali na instrumentach, m.in. keyboardzie, gitarach i pianinie. Dzieci z grupy wokalno-tanecznej uświetniły występy piosenkami zimowymi z choreografią taneczną.

   Widzowie chętnie włączali się do wspólnego śpiewania a także czynnie uczestniczyli w opowiadaniu tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

    Na koniec miłą niespodzianką była wizyta „gwiazdora”, który rozdał dzieciom słodkie upominki.

Data publikacji: 02.01.2019 r.

Sekcja karate – zebranie z rodzicami i pierwszy pokaz młodych smoków

     Przed świętami Bożego Narodzenie młode smoki sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 dały swój pierwszy pokaz zdobytych umiejętności. Dodajmy całkiem sporych umiejętności, jak na cztery miesiące szkolenia. Drugim ważnym wydarzeniem było zabranie rodziców. Było wspólne zdjęcie i słodkości od dyr. Adama Łętochy.


kg_DSC_5687_dragons_december_2018_700

   Przypomnijmy, że na zajęcia karate 2 razy w tygodnie po 2 godz. lekcyjne uczęszczają najmłodsze smoki z rocznika 2014-2016 oraz nieco starsze 2007-2009. Druga godzina przeznaczona jest dla dzieci kontynuujących naukę i tych, które najlepiej sobie radzą z technikami karate shotokan, ogólną sprawnością fizyczną i motoryką. To także dobrze spędzony czas dla smoków, które przyszły do sekcji emdekowskiej z karate kyokushin, jak Kosiński Mikołaj (pomarańczowy pas).

   Podczas zebrania z rodzicami instruktor scharakteryzował każde dziecko, jego dobre i słabsze strony. Rodzice licznie przybyli na pokaz i zebranie bardzo byli zaskoczenia takimi postępami. Dodajmy, że w tej grupie nie ma już żadnego smoka nie potrafiącego wykonać najprostszy przewrót w przód mae ukemi.

   W drodze wyróżnienia, obecności i zaangażowaniu na zajęciach instruktor podał nazwiska najmłodszych smoków, którzy przystąpią do pierwszego egzaminu w życiu. Do egzaminu na 10 kyu (biały pas) zostali zgłoszeni:

Banaszkowski Wojciech, Cerajewski Hubert, Krzyżanowski Filip, Nowak Wojciech, Pangowska Jaśmina, Strzelec Lena, Świetlicka Maja, Turek Mateusz, Żełabowski Antek

Na 9 kyu (biały pas z żółtą belka): Kozłowska Milena

   Egzamin przeprowadza osobiście grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, prezydent Federacji IBDF Polska. Jednocześnie informujemy rodziców, że młode smoki, które przyszły z innych sekcji a mają wyższe stopnie uczniowskie musza się poddać tzw. weryfikacja w danym stopniu.

Krzysztof Golec, 3 DAN instruktor
Data publikacji: 28.12.2019 r.

Turnieje szachowe – podsumowania

7 grudnia 2018 r. w MDK nr 2 odbyły się Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Gimnazjalnych (Olimpiada Młodzieży) w szachach na rok 2018/2019 - SPRAWOZDANIE! Najlepsi na poszczególnych szachownicach: I. Kacper Kacprzak, SP. nr 63 (klasa 7), II. Karol Kacprzak, SP. 63 (klasa 7), III. Mateusz Niezgódka, SP. 66 (klasa 7), IV. Maria Górny SP. 66 (klasa 7).  
  8 grudnia 2018 r. w MDK nr 2 odbyły się Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Podstawowych (Olimpiada Dzieci) w szachach na rok szkolny 2018/2019 - SPRAWOZDANIE! Najlepsi na poszczególnych szachownicach: I. Marcel. Kutowski 7,5 pkt. z SP. Katolicka, II. Bartosz Murawski 8 pkt. z SP 66, III. Jacek Wojtycki 9 pkt. z 9, Międzynarodowa SP.SOKRATES, IV. Roksana Bromirska pkt. SP nr 62. Najwięcej punktów zebrali zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 62 - 16 pkt.  
  9 grudnia 2018 r. w MDK nr 2 odbył się Ogólnopolski Turnieju Szachowy z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości RP - SPRAWOZDANIE!
Najlepsi na poszczególnych szachownicach:  I. Omelja, Artem 8,5 pkt. II. Jedynak, January 7,0 pkt.
III. Maciejewski, Andrzej 6,5 pkt.
IV. Olszewski, Marek 6,5 pkt.
Data publikacji: 24.12.2018 r.

Wigilia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2

      Jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyła się Wigilia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. W uroczystości uczestniczyli: Grono Pedagogiczne, Dyrekcja, dawni dyrektorzy “emdeku” i obecni pracownicy. Była choinka, dzielenie się opłatkiem, życzenia i śpiewanie kolęd. Tylko przy okazji rozmawiano o kolejnych wyzwaniach w przyszłym roku.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

     Spróbujmy, bez zbędnego marudzenia, wprowadzić w ten świąteczny temat, wyhamować nieco nasze codzienne życie, choćby na chwilę, aby wzmocnić zmagania z przeciwnościami losu. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, Wigilia Bożego Narodzenia, w tradycji chrześcijańskiej, formalnie kończy okres adwentu i bezpośrednio poprzedza Boże Narodzenie.

       Skąd wzięła się ta tradycja? Historycy Kościoła upatrują jej początków już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Tak naprawdę niewielu z nas zastanawia się nad jej początkami, ale najprawdopodobniej pochodzi ona z roku 354. W tradycji chrześcijańskiej Wigilia upamiętnia „agape”, czyli ucztę pierwszych chrześcijan na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. Przypomnijmy jedynie, że bożonarodzeniowa tradycja łączy w sobie zwyczaje chrześcijańskie ze zwyczajami pogańskimi różnych ludów, kultur i wyznań, a proces jej kształtowania się na przestrzeni dziejów jest bardzo skomplikowany i wciąż nie do końca rozpoznany, jak choroby wieku dziecięcego. Wiele elementów kultywowanej przez nas dziś tradycji wywodzi się wprost z obrzędów i wierzeń pogańskich, którym kościół katolicki nadał nowy sens i wypełnił własną treścią. Jednym z jej elementów jest dzielenie się opłatkiem i trzymanie jednego (dodatkowego) nakrycia dla nieznajomego przybysza.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

     I tak właśnie było podczas Wigilii w “emdeku”. Wprawdzie w naszych domach to wieczór wigilijny, ale w tej placówce, to nadal normalny dzień pracy z najmłodszymi. Wigilia – w tym dzielenie się opłatkiem i szczere życzenia – to także jeden z najpiękniejszych i najważniejszych dni w roku. To czas prawdziwego zbliżenia ludzi, czas zadumy i refleksji, czas przebaczania i pozbywania się żalów do bliźnich. Fakt, wymaga to odwagi, ale jest oczyszczające, jak chrzest św.

     Nie zabrakło choinki, wigilijnych potraw i pięknych kolęd przy akompaniamencie Arlety Murawskiej (przy pianinie i we własnej aranżacji). Życzenia stały się nieodłącznym atrybutem podczas tej podniosłej chwili, wspominano też liczne sukcesy wychowanków, rozmawiano o przyszłości.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    W przyszłym roku MDK 2 będzie obchodzić już 70. lecie powstania; to najstarsza placówka w Bydgoszczy. Trudno zatem nie zauważyć, jak wielkie zmiany dokonały się w ostatnim czasie w jej murach. Przypomnijmy – oddano już boisko wielofunkcyjne – jedno z najnowocześniejszych w mieście, wyremontowano sale wykładowe (aktualnie trwa kafelkowanie, remont instalacji elektrycznej i malowanie). W przyszłym roku dyrekcja zmierzy się z kolejną wielką inwestycją (w ramach BBO) tj. modernizacją sali gimnastycznej i sceny głównej. Ale to nie wszystko.

"Kolejny raz mogliśmy przekonać się o zaufaniu i życzliwości Rodziców i Sympatyków naszej placówki" - powiedział dyr. Adam Łętocha

"Jesteśmy ogromnie wdzięczni -  podkreśla Dyrekcja -  za każdy oddany głos na rozbudowę ogródka jordanowskiego przy MDK 2, jak również za głosy na zakup 18 defibrylatorów na terenie osiedla".

       Wszystkim obecnym nauczycielom i tym co nie mogli przybyć ze względu na zajęcia w szkołach, składamy świąteczne bożonarodzeniowe życzenia. Nie zapominamy o tych, co już odeszli…

Krzysztof Golec, MDK 2
Data publikacji: 20.12.2018 r.

Podsumowanie XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice. Boże Narodzenie w Moim Mieście”

 

         W dniu 01.12.2018 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbył się wernisaż  z wręczeniem nagród laureatom XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice. Boże Narodzenie w moim mieście.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom i Pedagogom za nadesłanie prac do udziału w XIV edycji ogólnopolskiego konkursu:

 Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice. Boże Narodzenie w Moim Mieście 2018. 

      Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Bydgoszczy organizując już po raz XIV edycję tego niezwykle ciekawego konkursu zaprosił do udziału instytucje kulturalno -  oświatowe, fundacje, szkoły publiczne i niepubliczne, przedszkola, zakłady terapii zajęciowej i inne instytucje, które są zainteresowane tworzeniem, jak też propagowaniem i kultywowaniem tradycji związanych z tym ważnym dla nas świętem – Świętem Bożego Narodzenia.

    Celem konkursu było: - przybliżenie poprzez sztukę obrzędowości i tradycji Świąt Bożego Narodzenia, - zachowanie tradycji ręcznego wykonywania kartek świątecznych, - zainteresowanie oryginalnym łączeniem technik tradycyjnych np. z grafiką komputerową, - rozwijanie zdolności, wrażliwości plastycznej i kreatywności u dzieci – poprzez eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi, w tym własnymi, - wymiana doświadczeń z zakresu zdobienia ceramiki, - zaproszenie do aktywności twórczej osób niepełnosprawnych.

Wszyscy artyści zarówno dzieci jak i dorośli, którzy brali udział w konkursie mieli zastanowić się :

      Jak wygląda miasto w okresie świąt Bożego Narodzenia? Jakie są jego charakterystyczne elementy - czy jest to architektura, a może przyroda? Jakie motywy świątecznego wystroju pojawiają się w mieście w okolicach Bożego Narodzenia? Jak świąteczny wystrój komponuje się z architekturą i przyrodą? Współgra z nią czy może ją dominuje? Jak świąteczne miasto wpływa na nas? Jaki jest nastrój świątecznego miasta…?

     Dzieci i młodzież w swoich pracach potrafiły uchwycić ducha miejsca i czasu świątecznego. Uczestnicy z wszystkich placówek wykazali się dużą inwencją twórczą i umiejętnością interpretacji. W pamięci szczególnie zapadły obrazy Bożonarodzeniowego klimatu takich miast jak: Łódź ze swoim miejskim i przemysłowym charakterem, Lublin ze świątecznym renesansowym klimatem oraz Częstochowa z wyjątkowym nastrojem i światłem.

Wszystkim laureatom tegorocznego konkursu składamy podziękowania i Gratulacje!

          Jak co roku dochód ze sprzedaży kartek będzie przekazany na cel charytatywny, a większość prac nadesłanych na tegoroczny konkurs obejrzeć można w Galerii Sztuki Dziecka w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy do 31.01.2019 później w Galerii Otwarta w MDK2 w Bydgoszczy do 28.02.2019.

         W tym roku nagrody ufundowali:  firma Kaufland, Rada Osiedla Górzyskowo, Urząd Miasta w Bydgoszczy, ADPHOTOGRAPHY.PL, Teatr Polski w Bydgoszczy, Cukiernia Chmielewscy, pani Iwona Berdych, państwo Piekut. Serdecznie dziękujemy sponsorom tegorocznego konkursu za pomoc i wsparcie.

Jest możliwość wydrukowania we własnym zakresie folderu z tegorocznego konkursu:

Folder składa się z dwóch kartek A4, które należy wydrukować dwustronnie. Kartki składa się na pół wzdłuż dłuższego boku.

Data publikacji: 19.12.2018 r.

PODZIĘKOWANIE! WYBRALIŚMY!!!

Slajd42 Kolejny raz mogliśmy przekonać się o zaufaniu i życzliwości Rodziców i Sympatyków naszej placówki. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za każdy oddany głos na rozbudowę ogródka jordanowskiego przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się nam zwyciężyć w projekcie osiedla Szwederowo. Cieszymy się, że możemy wspólnie przyczynić się do upiększenia naszej placówki.

artykul express-page-001

Data publikacji: 28.11.2018 r.

Miniatura Bożonarodzeniowa w kartkach świątecznych i ceramice

        Dnia 17 listopada 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice. Boże Narodzenie w moim mieście”.

      Oryginalna formuła konkursu pozwala na określenie każdego roku innego tematu przewodniego konkursu - w tym roku było to Boże Narodzenie w miastach, z których pochodzą autorzy prac konkursowych. Dzięki temu, jak co roku, nadsyłane prace były niepowtarzalne i oryginalne. Prace przygotowali przedszkolacy, uczniowie, wychowankowie ze szkół, szkół integracyjnych, placówek wychowania pozaszkolnego oraz podopieczni ośrodków terapeutycznych i klubów osób niepełnosprawnych z wielu miast i miejscowości Polski. Ogółem na tegoroczny konkurs nadesłano 341 kartek świątecznych, 18 prac z ceramiki. Kartki świąteczne wykonano w technikach graficznych: linoryt, malarskich, rysunkowych z zastosowaniem farb, pasteli olejnych i suchych, przy użyciu kredek, ołówków, pisaków, a także stosując wycinanki, wydzieranki, quilling, techniki mieszane typu collage, wydrapywania oraz wykorzystując materiały płaskie o różnorodnej fakturze. Kilkanaście prac przygotowano w graficznych programach komputerowych.

          Jury oceniało prace podzielone na kategorie wiekowe, dla kartek świątecznych: kategoria do 6 lat, kategoria 7-9 lat, kategoria 10-12 lat, kategoria 13-15 lat w kategorii „Dorośli z WTZ” znalazły się dorosłe osoby niepełnosprawne od 16 roku życia, dla ceramiki: kategoria 7-9 lat, kategoria 10-12 lat, kategoria 13-15 lat, kategoria 16-19 lat, „Dorośli z WTZ oraz Dorośli-amatorzy”.

       Członkowie Jury zwrócili uwagę na różnorodność prac, zarówno zastosowanych technik, jak i interpretacji tegorocznego tematu konkursu - motywu miasta, dekoracji miejskich, charakterystycznej architektury, zabytków, detali i przyrody. Dzieci i młodzież w swoich pracach potrafiły uchwycić ducha miejsca i czasu świątecznego. Uczestnicy z wszystkich placówek wykazali się dużą inwencją twórczą i umiejętnością interpretacji. W pamięci Jury szczególnie zapadły obrazy Bożonarodzeniowego klimatu takich miast jak: Łódź ze swoim miejskim i przemysłowym charakterem, Lublin ze świątecznym renesansowym klimatem oraz Częstochowa z wyjątkowym nastrojem i światłem.

Serdecznie gratulujemy Laureatom konkursu!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tegorocznego konkursu za przygotowanie interesujących prac oraz Opiekunom Artystycznym, pod kierunkiem których prace zostały wykonane.

PROTOKÓŁ z posiedzenia jury

Data publikacji: 22.11.2018 r.

Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości – uroczystość w MDK nr 2

     MDK nr 2,  10 listopada, godz. 17.00. Program obchodów odzyskania niepodległości w naszym mieście jest urozmaicony i bogaty. Dokładnie o 11.11 (w piątek) podjęto próbę bicia „Rekordu dla Niepodległej”, śpiewając cztery zwrotki hymnu narodowego we wszystkich szkołach. W wielu placówkach kulturalnych i szkolno-wychowawczych, w tym w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbyła się „uroczysta wędrówka” przez 100 lat wolności. Echa tego wydarzenia, w najstarszej placówce w mieście, przekazujemy dla potomnych...


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Maleńka cegiełka dla Niepodległej       W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 jak zawsze było energetycznie. Na tę wyjątkową okoliczność zaproszono dzieci i ich rodziców, był także gość specjalny Krystyna Gawek, sędziwa szwederowianka, były występy dzieci z kół muzycznych "emdeku" (przygotowanie: Mirosława Jurgiel, Arleta Murawska i Karen Kucharska). Całość prowadziła Bogna Blachowska-Wojciechowska. Najstarsza szwederowianka ma nadal komputerową pamięć, bardzo dokładnie opowiadała nie tylko o dzielnicy, ale także początkach MDK nr 2.

Poranny rozruch: barwy biało-czerwone      Wcześniej, bo już w godzinach rannych,  wszystkie drzewa na terenie "emdeku" zostały przystrojone w biało-czerwone barwy i kotyliony. Wyglądało to niezwykle uroczyście, by nie powiedzieć patriotycznie. Popołudniowa część tego wydarzenia odbyła się o godz. 17.00, a sala nr 22 wypełniona była po brzegi. Dzieci z rodzicami i gośćmi z wielkim przejęciem recytowały wspominane cztery zwrotki hymnu narodowego, co więcej same zaśpiewały inne patriotyczne pieśni przygotowane specjalnie na tę okazję ze swoimi  nauczycielami (rytmiki, zespołu wokalno-tanecznego, szkoły keyboardu i gitary).

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

To był wyjątkowy wieczór, jedyne  w swoim rodzaju świętowanie, maleńka cegiełka dla Niepodległej.

Młode Smoki z sekcji karate "emdeku" także świętowały, ale trochę inaczej niż zwykle       Trening odbył się jak zwykle. Niezwykłe było to, iż nawet najmłodsze smoki (niespełna 5-latki) wiedziały sporo o odzyskaniu niepodległości. Przed zajęciami, instruktor "uroczyście przepytał" także te nieco starsze smoki, na tę wyjątkową okoliczność. Nikt się nie poddał, wszyscy już wiedzieli, że w niedzielę 11 listopada cała Polska świętuje 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości. Dzieci z innych sekcji (plastyczna, szachowa, jeżyków obcych czy gitary) także miały możliwość czynnego udziały w tej uroczystości.

     Przy okazji dziękujemy Rodzicom, którzy wyrazili zgodę na skrócenie o 15 min. zajęć (karate-sztuki walki), dzięki temu najmłodsze smoki mogły uczestniczyć w tej ważnej dla Niepodległej uroczystości.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Dlaczego 11 listopada?     Warto też zastanowić się, dlaczego oficjalnie obchodzimy Dzień Niepodległości właśnie 11 listopada. Niektórzy historycy mówią otwartym tekstem, że przecież w tym dniu nic ważnego dla Polski się nie wydarzyło. Piłsudski przybył nad Wisłę już do Polski niepodległej! Niepodległość państwa polskiego ogłosiła bowiem Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 7 października 1918 roku. W wydanej  przez nią tegoż dnia odezwie do narodu polskiego czytamy:

Polacy! Obecnie już losy nasze w znacznej mierze w  naszych spoczywają rękach. Okażmy się godnymi tych potężnych nadziei, które z górą przez wiek żywili wśród ucisku i niedoli ojcowie nasi. Niech zamilknie wszystko, co nas wzajemnie dzielić może, a niech zabrzmi jeden wielki głos: Polska zjednoczona niepodległa!

      Zatem dzień 7 października byłby najwłaściwszym terminem historycznym. Z kolei 11 listopada to dla Zachodu dzień ważny – nastąpiło bowiem podpisanie (w wagonie kolejowym pośród pikardyjskiego lasku Compiègne) rozejmu pomiędzy krajami Ententy a Niemcami. W tym roku właśnie tu, we Francji - pod Łukiem Triumfalnym - spotkają się najwięksi przywódcy tego świata: Donald Trump, Władimir Putin, Angela Merkel, Emmanuel Macron, Recep Tayyip Erdogan czy Theresa May. Okazja uczczenia 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej jest ważnym, by nie powiedzieć najważniejszym epokowym wydarzeniem. Dodajmy, Polskę będzie reprezentował min. Jacek Czaputowicz.

więcej: Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości Krzysztof Golec  MDK2
Data publikacji: 13.11.2018 r.

Dzień Edukacji Narodowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2

Jak co roku, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Święto ustanowione w 1982 roku, jako ukłon w stronę polskiej oświaty i nauczycieli. O tym dniu, pewnie wszyscy nauczyciele mówią podobnie – zasłużone święto,  kiedyś nazywane "Dniem Nauczyciela". Dziś doszły jeszcze nagrody, wyróżnienia i podziękowania za tę ważną i odpowiedzialną pracę.
mgr Superczyńska-Szarata

fot. Krzysztof Golec / mgr Justyna Superczyńska-Szarata, zawsze uśmiechnięta, zawsze zadowolona

Przede wszystkim Dzień Edukacji Narodowej  połączony z radą pedagogiczną odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 nieco później -  16 października. Było energetycznie i uroczyście! Ale po kolei... Ważne są wzorce a nie polimaty Praktycznie odkąd pamiętamy swoją edukacją, czy to  w okresie PRL-u,  czy w  Rzeczpospolitej targanej już kilkoma reformami, niemal zawsze wspominamy swoich ukochanych nauczycieli. Szczególnie, aby nie powiedzieć „z namaszczeniem”, wspominamy tych co w szkole podstawowej zajmowali się naszym wychowaniem od klasy  I-III. Jakże często, pamiętamy też tych wychowawców, co jeszcze w przedszkolu głaskali nas po głowie. Dziś ponoć  już nie można... Obecnie, przynajmniej dla młodych, coraz trudniej o wzorce. Tak przynajmniej uważają  niektórzy dorośli. Niektórzy dostrzegają jedynie złe wychowanie, egoizm czy brak poszanowania godności i ideałów. Z całą pewnością, to nie jest sprawiedliwy i obiektywny osąd,  przynajmniej z kilku powodów.  Tylko jednym z nich jest fakt, iż młodzi znacznie szybciej i skuteczniej opanowali nowinki techniczne, a smartfony, laptopy czy tablety traktują jak klucz do przyszłości. Już jako nastolatkowe mają niemal wszystko, do tego bezstresowe życie, ale też spore wymagania. To wszystko prawda, ale czy my wychowawcy, nauczyciele nie jesteśmy temu winni. Dziś mocno rzuca się w oczy kryzys, obyczajowości  spowodowany bezkrytycznym przyjmowaniem  zachodnich wzorców i zachowań. Po części to wina mediów lansujących haj lajf, celebrytów i tematy zastępcze, gdy gra toczy się o coś więcej niż pozycja wokół własnego siedzenia. Co zatem jest najważniejsze? Z pewnością młodzież nie zastanawia się,  tak naprawdę, co  jest najważniejsze w życiu, a właśnie  o tym powinni przypominać i mówić nauczyciele. Co zatem jest najważniejsze? Odpowiedź chyba nie jest trudna, jak ta którą przed śmiercią wyjawił prof. Stephen Hawking (apokalipsa za jakieś 600, góra 1000 lat). Dla niektórych będzie to ciernista droga, często nawet droga na skróty. Wielu jednak filozofów  zajmujących się teraźniejszością i przyszłością, jak  śp. prof. Wolniewicz czy prof. Karski  często wymieniali  takie wartości, jak: rodzina, miłość, przyjaźń, wierność, patriotyzm czy zwykła uczciwość. Oczywiście kolejność dla niektórych będzie inna, drudzy dodają jeszcze wiarę, wolność, potomstwo czy zdrowie. Z naszego punktu widzenia, tj. nauczycieli którzy  codziennie mają styczność z młodym pokoleniem, tak chętnie przychodzącym na zajścia programowe do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2,  nasza młodzież wcale nie jest tak postrzegana, o czym niemal zawsze można się przekonać podczas cyklicznych imprez programowo-wychowawczych w tej placówce, jak również na forach, promujących samą Bydgoszcz i jej mieszkańców. To także kolejny impuls na oddzielny materiał podsumowujący popularny kiedyś  "Dzień Nauczyciela". A trzeba też wiedzieć, że w „emdeku” pracują pasjonaci, co więcej mają sukcesy dydaktyczno-wychowawcze, co zauważyli przełożeni, także ci z najwyższego szczebla - tego ważnego kaganka oświaty. Wyróżnienia, gratulacje, impuls do dalszej pracy Z ogromną satysfakcją śpieszymy poinformować, iż podczas ostatniej rady pedagogicznej poświęconej  właśnie Dniu Edukacji Narodowej, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 mgr Adam Łętocha wygłosił krótki, ale jakże treściwy wykład inauguracyjny. Oczywiście przypomniał o historii Dnia Edukacji Narodowej, jak również przedstawił nagrodzonych nauczycieli Nagrodą Kuratora, Nagrodą Prezydenta i Nagrodą Dyrektora. Wszyscy dostali po symbolicznej białej róży! - To trudny zawód, postrzegany jak misja do spełnienia. Jestem zmotywowana i bardzo szczęśliwa – powiedział Justyna Superczyńska-Szarata po odebraniu nagrody
 •      Nagroda Kuratora Oświaty – mgr Bogna Wojciechowska-Blachowska
 •      Nagroda Prezydenta – mgr Justyna Superczyńska-Szarata
 •      Nagroda Prezydenta – mgr Wioleta Górska-Nowik
Nagroda Dyrektora MDK nr 2
 •     mgr Marzenna Skowrońska
 •     Pani Janina Błaszczyk
 •     mgr Anna Grzybek-Korzeniewska
 •     mgr Arleta Murawska
 •     mgr Małgorzata Lewandowska
 •     mgr Mirosława Jurgiel
 •     mgr Dorota Przywara-Kaps
 •     mgr Marlena Zabłocka
 •     mgr Radosław Olszewski
 •     mgr Jolanta Kotlarek
 •     mgr Andrzej Karpiński
 •     Pan Marek Michałowski
fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec, ostatnie prace wykończeniowe na boisku wielofunkcyjnym

Komisja Edukacji Narodowej - pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, którego podstawowym  zadaniem była  reforma szkolnictwa w Polsce. Powołana  przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,  o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w Europie.  Komisja działała w latach 1773-1794 i stworzyła ramową strukturę organizacyjną w oświacie (szkoły elementarne,  gimnazja aż po szkoły wyższe). Wprowadzono wówczas podstawy programowe takich dziedzin nauki jak: nauki przyrodnicze, historia, geografii Polski, nauka języka ojczystego czy  wychowanie obywatelskie. Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, tam z kolei  przygotowywano pierwsze podręczniki. Ciało to uregulowało także podstawy prawne zawodu nauczycielskiego, co więcej, powołało  pierwsze szkoły kształcące pedagogów. W tamtym czasie wysoką rangę zdobył Uniwersytet Wileński przemianowany  na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego czy Uniwersytet Jagielloński, pomyślano też o zalążku obecnego Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety w okresie rozbiorowym rozwiązano Komisję! Warto wiedzieć - dla poprawności nie tylko historycznej -  wprowadzony w 1982 roku Dzień Edukacji Narodowej, mylony jest z Dniem Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela*, obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 . */ Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114 Garść informacji o MDK2 Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. Dra Jordana to najstarsza placówka oświatowo-wychowawcza w naszym mieście. Pracują tu znani  nauczyciele,  mówią o nich - entuzjaści. W ostatniej ewaluacji placówka dostała ocenę celującą.  Rodzice, a szczególnie  dziadkowie najmłodszych wspominają przy tego typu okazjach, iż to już czwarte pokolenie chodzi do „emdeku” przy ul. Leszczyńskiego 42. Ta zasłużona dla miasta placówka już w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 70. lecie. Oj, będzie się działo! Informujemy też, że zaplanowana na koniec października uroczystość oddania boiska wielofunkcyjnego, została przełożona na początek listopada. Obecnie trwają prace wykończeniowe związane z wylewaniem nawierzchni tartanowej.   Krzysztof Golec, instruktor MDK2 zdjęcia: autor kg_DSC_4226_marzenna_skowronska_900 kg_DSC_4229_marzenna_skowronska_900 kg_DSC_4231_ania_grzybek_korzeniewska_900 kg_DSC_4233_aneta_murawska_900 kg_DSC_4235_malgorzata_lewandowska_900 kg_DSC_4236_miroslawa_jurgiel_900 kg_DSC_4242_marlena_zablocka_900 kg_DSC_4243_radek_olszewski_900 kg_DSC_4247_bogna_blachowska_wojc_900 kg_DSC_4248_mariusz_mazalon_900 kg_DSC_4251_bogna_blachowska_wojc_900 kg_DSC_4225_dorota_kaps_adam_letocha_900