Międzynarodowe Mistrzostwa Domów Kultury i Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach

    17 i 18 czerwca 2017 r. do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, zjechali miłośnicy królewskiej gry na Turniej Szachowy.

   Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund w tempie 30 minut dla zawodnika. Podczas partii nie obwiązywał nakaz zapisywania partii. W bieżącym roku podczas dwudniowych zmagań szachowych w turnieju grało 30-tu szachistów i szachistek. W tym roku w tym samym czasie rozgrywane były XI Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Bydgoszczy w kategorii chłopców i dziewczynek. Wpłynęło to znacząco na ilość uczestników turnieju.

   Zwycięzcy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe, które uroczyście wręczył instruktor Adam Gołąbiewski. Wielkie podziękowania należą się mamie Huberta Chylińskiego, która zgodziła się zagrać w turnieju, aby liczba zawodników była parzysta i nikt nie musiał pauzować. Przy tak małej ilości partii ważny był każdy punkt. Tabela nie obrazuje jak wielkie kłopoty mieli niektórzy zawodnicy w wygraniu partii. Czasami brakowało im koncentracji i wykończenia w elementarnie wygranych partii. Zamiast całego punktu do tabelki wpisany był remis. W trakcie turnieju dzieci otrzymały dla wzmocnienia sił: sok pitny oraz wafle i orzeszki ziemne itp.. Najmłodsi adepci sztuki szachowej wytrzymali do końca turnieju i zasłużenie odebrali swoje nagrody. Najlepszy zawodnik otrzymał puchar. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody rzeczowe. Krótki dystans pięciu rund przy tempie 30 minut na zawodnika wymuszał bezkompromisową walkę o punkty – zaledwie kilka partii zakończyło się remisami. Turniej obfitował w wiele niespodzianek.

Turniej na kategorię 2017Bydgoszcz 2017-06-17/2017-06-18 Tempo gry: P’30 Organiz.: Młodzieżowy Klub Sportowy “Emdek” Bydgoszcz
Wyniki końcowe – runda 5
M-ce Nr Tyt. Nazwisko Imię Elo Rank. Pkt. MBch. Bch. L.Z. Prog.
1 1 V Chyliński, Hubert 0 1200 4.5 7.50 13.50 4 13.5
2 10 Pilarski, Szymon 0 1000 4.0 7.50 14.00 3 12.5
3 9 Gołęcki, Wojtek 0 1000 3.5 8.00 14.50 3 10.0
4 6 Wróblewski, Jędrzej 0 1000 3.0 6.00 8.00 3 7.0
5 3 V Wnuk, Agata 0 1100 2.0 9.50 14.00 2 6.0
6 2 V Świetlicka Maja 0 1200 2.0 9.00 13.50 2 8.0
7 11 Wójtowicz, Patryk 0 1000 2.0 8.50 12.50 2 7.0
8 5 Świetlicki, Jakub 0 1000 2.0 7.00 13.50 2 7.0
9 7 Cyprian, Przybył 0 1000 2.0 7.00 10.50 2 4.0
10 8 Dominika, Chylińska 0 1000 0.0 6.00 11.00 0 0.0

Data publikacji: 20.06.2017 r.

Informacja

AndrzejZ ogromnym żalem informujemy, że 18 czerwca odszedł nasz Drogi Kolega, Przyjaciel, niezwykły Nauczyciel i Wychowawca 

Ś.P. Andrzej Siewaszewicz

Dziękujemy, że Byłeś z nami przez te 20 lat. Będzie nam brakowało Twojej Obecności, poczucia humoru, pasji i radości życia.

Byłeś wyjątkowym człowiekiem i jesteśmy wdzięczni losowi, że postawił Cię na naszej drodze, chociaż dziś tak trudno pogodzić się z Twoim odejściem. 

Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i pamięci.

Żegnaj Przyjacielu…

Data publikacji: 20.06.2017 r.

“Słońce świeci dla wszystkich dzieci” – festyn z okazji Dnia Dziecka w MDK nr 2

   Wtorek, 6 czerwca. Uroczyście, a przede wszystkim słonecznie, odbył się Dzień Dziecka w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Dopisali goście honorowi, sponsorzy, a przede wszystkim dzieci i ich rodzice. Wszak to dla nich, prawdopodobnie kolejnych „emdekowiczów” Grono Pedagogiczne wraz Dyrekcją i niemal wszystkimi przedstawicielami kół zainteresowań przygotowało ten jedyny w swoim rodzaju festyn. Tylko tej okazji rodzice i nauczyciele dokładniej poznali osiągnięcia wszystkich sekcji i kół zainteresowań tej zasłużonej dla miasta placówki.


kg_DSC_2774_children_day_900

fot. Krzysztof Golec

    Gości honorowych, sponsorów, partnerów, ludzi dobrej woli, darczyńców, a przede wszystkim Dzieci uroczyście przywitał dyr. MDK nr 2 Adam Łętocha. Z dziennikarskiego obowiązku wymieńmy to zaszczytne grono: Janusz Czwojda, Tomasz Puławski, Ireneusz Nitkiewicz (radni Miasta Bydgoszczy), Marek Mikołajczyk (przedstawiciel Wydz. Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy), Aleksander Deja (przewodniczący RO Szwederowo), Janina Głogowska (RO Szwederowo), Zdzisław Tylicki (przewodniczący RO Wzgórze Wolności), Lidia Łatuszyńska (dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Muminki”), Ilona Klinikowska (dyr. Przedszkola nr 11), Adam Borkowski (przewodniczący Rady Rodziców przy MDK nr 2), Krystian Orzechowski (dyrektor Międzynarodowej Szkoły „Sokrates”), Gizela i Janusz Berneccy oraz Alicja Gotowska (honorowi uczestnicy /przyjaciele MDK nr 2). Dyrektor Łętocha przywitał także wielu innych sympatyków najstarszego Domu Kultury w Bydgoszczy, proszących o anonimowość.

    W tym roku, po raz pierwszy, ale nie ostatni, Dzień Dziecka i festyn „Słońce świeci dla wszystkich dzieci” zaszczycił jeden z najbardziej elitarnych dealerów motoryzacyjnych w regionie Nova Motor – Autoryzowany Dealer Hondy. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, prawdopodobnie nie po raz ostatni.

Wspólna zabawa – blisko 40 stanowisk
Dyrektor Adam Łętocha z dumą wymienił niemal 40 stanowisk sponsorskich, uczestników zabawy, fundatorów nagród. Dzieci, jak to zwykle bywa, garną się do miejsc zwiastujących dobrą zabawę, sportową rywalizację, a nawet… obiecujących bakcyla przygody. Któż z młodych chłopców nie chciał być strażakiem,  policjantem czy kierowcą. Podczas festynu dzieciaki miały to w zasięgu ręki.

   Oblegane były między innymi takie stanowiska i miejsca jak: bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie (dzięki pani Lidii Łatuszyńskiej, Przedszkole „Muminki”), kuce (firma Auto Doktor, Dariusz Lutkowski), konkurs plastyczny „Jadę Hondą na wakacje” (ASD Nova Motor w Bydgoszczy), konkurs „Donica – dom dla roślin”, rodzinny konkurs szachowy, turnieje gier planszowych, minimaraton przedszkolaka, samochody patrolowe policji i straży miejskiej oraz wóz bojowy straży pożarnej, ekobus edukacyjny “Pronatura”, namiot Expressu Bydgoskiego, Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki „Borpa” czy namiot edukacyjny Szkoły „Sokrates”. Jak zawsze powodzeniem cieszyły się loterie, punkt malowania dziecięcych twarzy czy Klub Miłośników Kultury Japońskiej “Kitsune” (opiekun Tadeusz Krajewski).

Stoiska gastronomiczne i cukiernicze
Można powiedzieć, że to róg obfitości, co najmniej z kilku powodów. Jeden, to wspólny projekt naszych radnych Nitkiewicz-Czwojda-Puławski, którzy ufundowali słynną już wojskową grochówkę i kiełbaskę z grilla. Po drugie, dzieci zajadały się słodkościami (i pysznymi paczkami) ufundowanymi przez: cukiernię „Grochola”, Rem-Marko i fabrykę słodkości Państwa Przybylskich.

   Po trzecie wreszcie, pojawiają się na emdekowskim firmamencie nowi darczyńcy, pragnący być anonimowi! Słodkościami, w imieniu jednego z nich, obdarowała wszystkie dzieci występujące w pokazie karate Alicja Gotowska – przypomnijmy mama wyróżniona w 2016 roku statuetką “Przyjaciel MDK nr 2”.
Można się delektować słodkościami i delicjami, ale wody pitnej, zwłaszcza bardzo dobrej jakości – nie znajdziecie nigdzie poza… beczkowozem Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (stacjonował tuż przy wjeździe na teren festynu). Docenili to sami rodzice i ich dzieci, którzy doświadczyli sporą niedogodność tuż przed Dniem Dziecka – awaria wodociągowa na terenie placówki. To dzięki specjalistom, anonimowym panom emdekowskiej obsługi technicznej, udało się w porę rozwiązać ważki problem. To także dzięki nim placówka wygląda tak, jak wygląda. Przypomnijmy jedynie, że MDK nr 2 jest jedną z nielicznych placówek w Bydgoszczy, które otrzymały ocenę wyróżniającą z audytu UM!

Po raz pierwszy Honda i pomysłowy konkurs plastyczny dla dzieci
Rzeczywiście, znany bydgoski salon samochodowych (wyróżniony tytułem “Salon na 5”) bez zastanowienia przyjął propozycję uczestniczenia w tak wyjątkowym wydarzeniu. Pomysł na tytuł konkursu “Jedziemy Hondą na wakacje” wypłynął spontanicznie, od samego dealera Honda Nova Motor w Bydgoszczy.

     Na eksponowanym miejscu dealer zaparkował dwie najnowsze Hondy Civic 1.5- i 1,0- litra w kolorach – odpowiednio: czerwonym i niebieskim. Dzieci miały podwójną przyjemność, po pierwsze zasiąść na fotelu kierowcy, po wtóre narysować swój własny motyw związany z japońską marką. Podejrzewamy jednak, że także rodzice, niektórzy z wypiekami na twarzy, zapragnęli bliżej przyjrzeć się jednej z największych nowości modelowych tego roku.

   Jak powiedziała przewodnicząca jury Ewelina Rutecka, nauczyciel plastyk, MDK nr 2, niemal czterdzieścioro maluchów uruchomiło swoją bujną wyobraźnię. Prace oceniane w gronie przedstawicieli importera oraz Ilony Chojnackiej i Aleksandry Banach – nauczycielek emdeku – były bardzo ciekawe i pomysłowe. Nagrody, na scenie głównej, wręczali przedstawiciel dealera niżej wymienionym laureatom:

I miejsce – Julia Krzemińska, 9 lat
II miejsce – Franciszek Donarski, 12 lat
III miejsce – Julianna Grec, 6 lat
wyróżnienie – Robert Andrzejewski, 8 lat

    Laureaci otrzymali specjalny pakiet podarunkowy od Hondy Nova Motor, okolicznościowe dyplomy i gratulacje. Jak nam powiedzieli przedstawiciele dealera Paweł Demczak i Paweł Gralak, za rok spotkamy się w tym samym gronie. Dodajmy, że w przygotowaniu konkursu pomagały panie nauczycielki z MDK nr 2: Marlena Zabłocka, Ilona Chojnacka, Aleksandra Banach i Ewelina Rutecka, jak również Wojciech Skorupa, dyrektor handlowy (Honda Nova Motor, Bydgoszcz).

XVI Wojewódzki Rodzinny Turniej Szachowy
Podkreślmy – rodzinny – zwykle tata z synem przebiegał w skupieniu i był bardzo zacięty. Warto dodać, że sekcja szachowa emdeku ma wielkie tradycje i osiągnięcia, a jej mentorami są między innymi: Adam Łętocha, Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon i Adam Gołąbiewski. Jak nam powiedział Andrzej Karpiński, główny arbiter turnieju, dość późno wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:

I miejsce – państwo Matczyńscy
II miejsce – Łosińscy A
III miejsce – Dahmsowie
IV miejsce – Podlewscy
V miejsce – Pawlikowscy
VI miejsce/ ex aequo – Świetliccy i Rubaszewscy

Młode smoki na scenie emdeku
To najpopularniejsze określenie najmłodszych uczniów karate “emdekowskiej” sekcji. W tym roku to dość liczna grupa, ale jak to zwykle bywa nie wszyscy mogli wystąpić. Trenują od września ubiegłego roku. Dziś pokazali to, czego nauczyli się w ciągu ośmiu miesięcy zajęć. Najmłodsi 5-7- latki (Olek Sikora, Sebastian Szubert, Ksawery Gołębiowski, Paweł Stępień, Patryk Stasiński) pokazali wybrane elementy karate shotokan (pozycja zen-kutsu, blok age uke i gedan-barai, kato miękkie). Grupa starsza 8-10- latki (Kasia Sikora, Daniel Świetlik, jak również Piotrek Okoński i Eryk Gotowski) pokazała walkę w parterze (grappling), a dodatkowo Eryk Gotowski 7 kyu postawił na trudniejsze techniki grapplerskie z sempai Alicją Gotowską 6 kyu (prywatnie mamą). Najlepiej rozciągnięta Kasia Sikora odważyła się na pokazowy skok przez wysoką przeszkodę (element pokazu zawierał także przewrót w przód i obalenie przeciwnika techniką dowolną). Jak sama przyznała, na treningach zrobiła to poprawnie zaledwie 2-3 razy. Dziś wyszło brawurowo!

   Warto dodać, że zarówno Piotrek Okoński, jak i Eryk Gotowski, to niedawni wychowankowie sekcji MDK nr 2. Podczas ostatniego miniturnieju w Wyszkowie zajęli I miejsca w swoich koronnych konkurencjach (grappling, kumite).

    Pomocną dłoń podczas pokazu wyciągnęli seniorzy: sempai Alicja Gotowska 6 kyu i sempai Bolesław Kozłowski 6 kyu, na co dzień trenujący w drugiej sekcji przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów. Jak powiedzieliśmy wcześniej, już po pokazie pani Alicja obdarowała najmłodszych wojowników słodkościami ufundowanymi przez anonimowego darczyńcę. Raz jeszcze dziękujemy!

    Mieliśmy też bardzo podniosły element na tegorocznym festynie – wręczenie statuetki Honorowego Uczestnika i Przyjaciela MDK-u. Jedną z nich otrzymała Joanna Stępień, mama Pawła – obiecującego karateki-wojownika!

Oto pełna lista laureatów:

Tytuł Honorowy uczestnik MDK nr 2 w 2017 r.
1. Anna Morawska
2. Sonia Kaps
3. Dominika Wyczałkowska
4. Patrycja Chrubczyńska
5. Klaudia Bartniczak
6. Klaudia Kreft
Tytuł Honorowy przyjaciel MDK nr 2 w 2017 r.
1. Lidia Łatuszyńska
2. Magdalena Kuro
3. Przemysław Tokarz
4. Magdalena i Piotr Gaca
5. Aleksandra i Jakub Wegner
6. Joanna Stępień

Inne atrakcje w tanecznym stylu
Taniec i piosenka to kolejne mocne strony sekcji artystycznych tej zasłużonej placówki. Na scenie zaprezentowały się między innymi: sekcja Marzenny Skowrońskiej (jedna z najbardziej utytułowanych na zawodach ogólnopolskich i europejskich), grupa KONTRA Doroty Przywary-Kaps, “Dzwoneczki” Joanny Naborczyk, zespół wokalny Grzybek-Korzeniewskiej, a także grupa “Magic Group” (i dwie inne) Ilony Chojnackiej. Gościnnie wystąpiła także grupa taneczna seniorów NOWA.

    Zwieńczeniem wszystkich pokazów artystycznych na scenie był… pomysł Wiolety Górskiej-Nowik zaprezentowania kolejnej nowej formuły “Cała Polska czyta dzieciom”… wiersz J. Tuwima “Rzepka”. Oprócz aktorskiego kunsztu, rodzice musieli wykazać się dobrą dykcją i sztuką perswazji. Wyszła, jak zawsze – znakomicie!

  Konferansjerkę prowadziła (i czuwała nad ramówką festynu) Bogna Blachowska-Wojciechowska, b. radna a także nauczycielka MDK nr 2, pani od rzeczy niemożliwych, wielki przyjaciel Dzieci.

Od Organizatorów
Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 dziękuje wszystkim sponsorom, darczyńcom i anonimowym ofiarodawcom za pomoc i dofinansowanie festynu. To był kolejny udany rok dla dzieci, nauczycieli i ich rodziców. Jak podkreślali uczestnicy, goście i sponsorzy „Słońce zaświeciło dla wszystkich dzieci”!

Lista sponsorów i partnerów
loga_700

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki  2DAN

zdjęcia: Joanna Stępień, Krzysztof Golec, Alicja Gotowska

Data publikacji: 19.06.2017 r.

Dzień Dziecka – Dzień Sportu – Dzień Wojownika w Szkole Podstawowej nr 41

W Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy (03 czerwca br.) odbył się Dzień Dziecka – Dzień Sportu – Dzień Wojownika.  Wojownicy obecni na tym spotkaniu tę imprezę nazywają krótko – Bydgoskie Sparingi Międzystylowe. Wydarzenie to propagowane jest już od kilku lat przez senseiego  Jarosława Remusa, 3 DAN, który zaprasza smoków i smoczyska od kilku lat. Ostatnio, stałymi uczestnikami tego wydarzenia są młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana.


fot. Krzysztof Golec

To już 6. edycja tej ważnej  dla młodych smoków imprezy, gdyż mają bezpośredni kontakt z innymi stylami, mogą sprawdzić się w bezpośredniej rywalizacji na torze przeszkód, próbach zwinnościowo-szybkościowych,  a także odbyć sparingi (kumite, grappling). Sensei Remus od kilku lat zaprasza inne sekcje działające w Bydgoszczy, ale tak naprawdę stałymi bywalcami tatami w sali gimnastycznej SP nr 41 są trzy sekcje: Bydgoski Klub Kyokushin Karate, Bydgoski Klub Taekwondo, reprezentacja najmłodszych smoków z Młodzieżowego Domu Kultury im. dra Jordana i smoków z Kujawsko Pomorskiego Klubu Sztuk Walki przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.

Trzy różne style: taekwondo, kyokushin karate i chan shaolin si, dju su, kung-fu mają jednak wspólną płaszczyznę porozumienia. To rywalizacja sportowa, ale także szacunek dla samych siebie i mistrza (nauczyciela, jap. sensei).  Wprawdzie znawcy tematu rozróżniają  sporty walki i sztuki walki, ale tak naprawdę coraz trudniej o style oparte na korzeniach np. karate shotokan Gichina Funakoshiego czy kyokushin karate Masutatsu Oyamy. Stąd przenikanie  najciekawszych technik u wielu mistrzów stało się dość powszechne.  Co więcej, znany mistrz  Bruce Lee stworzył swój własny styl Jeet Kune Do (JKD). Mówiąc jeszcze prościej jego styl to „styl bez stylu” –  jak sam mówił, ale oparty na zasadach kinematyki ruchu i zasadach fizyki.

Na początku kilka słów wprowadzenia od senseiego Remusa, przedstawienie głównych aktorów tego wydarzenia i…do roboty. Rozgrzewka, ćwiczenia rozciągające i pierwsze zabawy na torze przeszkód z podziałem na wiek zawodników i stopień zaawansowania. W grupie kyokushin startowali głównie zawodnicy z dużym stopniem wtajemniczenia (niebieskie, pomarańczowe i żółte  pasy). Grupa młodych smoków z “emdeku” to początkujący naśladowcy Breuce’a Lee, w wieku 5-8 lat, a grupa starsza z Gimnazjum nr 23 – to już 12- letni wojownicy, potocznie nazywani „smoczyskami” (większość to wychowankowie MDK nr 2).

Po “torze przeszkód” sensei Jarosław Remus rozpoczął pokaz kyokushin karate. Było dynamicznie i głośno po każdym uderzeniu tsuki. Ale takie są sporty walki, głownie ukierunkowane na zawody, sprawdziany, rywalizację, medale. Z kolei młode smoki z “emdeku” zaprezentowały  pierwsze techniki, abecadło karate shotokan (uderzenia  tsuki, diako-tsuki, bloki age uke i gedan barai). Była też pierwsza, najłatwiejsza forma kato miękkie.  Kolejny punkt programu to techniki grapplerskie (na materacu) pokazane przez grupę młodych smoków z “emdeku”: Patryk Stasiński, Paweł Stępień, Aleksander Przybylak, Daniel Świetlik,  Kasia Sikora, Olek Sikora, Igor Gnap i Sebastian Szubert. Bardziej zaawansowane techniki grapplerskie pokazała utalentowana Ania  Lanska 9 tjie i wyjątkowo pozytywnie nastawiony Eryk Gotowski 7 tjie (finalista mistrzostw okręgu w kyokushin karate). Oboje, to wychowankowie MDK nr 2, dziś ćwiczą w grupie młodzieży i dorosłych przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.  Pokaz walki w kumite to specjalność Ani, ale jak to zwykle bywa zakończyła się  w paterze popisową  techniką Eryka,  czyli popularną balachą. Po zmianie stron Ania zaproponowała wymianę lewych prostych i dość szybko – podcięciem zewnętrznym – obaliła Eryka na matę, stosując bardzo mocną technikę  kesa-gatame.  Jak zawsze były gromkie brawa!

Na koniec sparingi międzystylowe (kumite) w których swoje umiejętności pokazały: Ania Lanska (chan shaolin si, dju su,  KPKSW przy Gimnazjum nr 23) i Emilia Okonek (Bydgoski Klub Kyokushin Karate, przy SP nr 41). Dodajmy, Ania  miała bardzo mocną sparingpartnerkę – wicemistrzynię Polski. Z kolei Eryk miał jeszcze siły na sparing z Maksymilianem (niebieski pas, Bydgoski Klub Kyokushin Karate, przy SP nr 41).

Tradycją sparingów międzystylowych jest wspólne zdjęcie, co dokumentujemy na początku fotoreportażu. Najprzyjemniejszy epizod z tego wydarzenia… sensei Remus pozostawił na sam koniec – podziękowania i poczęstunek słodkościami. Uczestnicy otrzymali także okolicznościowe dyplomy.

Organizatorzy dziękują Rodzicom i Opiekunom za tak liczne przybycie i przeżywanie występu swoich pociech. Dla niektórych to pierwszy występ po… ośmiu miesiącach nauki w MDK nr 2!

kg_DSC_2693_kasia_daniel_900kg_DSC_2694_patryk_igor_olek_900kg_DSC_2695_stepien_family_900kg_DSC_2700_kasia_ania_900kg_DSC_2706_warrior-day_900kg_DSC_2709_igor_900kg_DSC_2710_pawel_sensei_remus_900kg_DSC_2711_sebastian_900kg_DSC_2718_ilek_900kg_DSC_2720_kyokushin_900kg_DSC_2728_kyuokushin_900kg_DSC_2732_ania_emilia_900kg_DSC_2734_ania_emilka_900kg_DSC_2743_the_end_900kg_DSC_2744_the_end_900kg_DSC_2746_the_end_900kg_DSC_2749_pawel_sebastian_900kg_DSC_2754_ania_emilka_900kg_DSC_2756_sebastian_pawel_patryk_family_900kg_DSC_2757_together_900kg_DSC_2762_daniel_olek_ania_mather_900kg_DSC_2760_together_900kg_DSC_2737_warriors_900ag_ania_erykag_sp41_eryk_ania_900ag_sp41_pawel_900pg_MG_8738pg_MG_8800pg_MG_9164pg_MG_9559_kumite_900pg_MG_9162_kasia_900pg_MG_9611_foto_900

 

Krzysztof Golec, 2 DAN
instruktor sztuk walki

zdjęcia: Krzysztof Golec, Alicja Gotowska, Piotr Gnap

więcej: Dzień Sportu- Dzień Wojownika- Dzień Dziecka w SP nr 41

Sprawozdanie z zawodów szachowych pn. „Otwarte Mistrzostwa Szachowe dla rodzin grających w szachy” (6 czerwca 2017r.)

     W zawodach rywalizowały dwuosobowe zespoły (dorosły i dziecko ze szkoły podstawowej). Dorośli grali z dorosłymi, a dzieci z dziećmi. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim z tempem 10 minut na zawodnika. Udział wzięła duża liczba rodzin, bo aż 22 ekipy. W załączneniu wydruk komputerowy z programu chessarbiter z wynikami turnieju i dokumentacja fotograficzna.

    Zawody sędziowali: Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon i Adam Gołąbiewski z MDK nr 2, a o atrakcyjne nagrody rzeczowe, puchary i oprawę mistrzostw, zadbali Adam Łętocha – dyrektor MDK nr 2 i Adam Borkowski – przewodniczący Rady Rodziców przy MDK nr 2.

Data publikacji: 14.06.2017 r.

Sprawozdanie z festynu środowiskowego „Słońce świeci dla wszystkich dzieci”

    W dniu 6 czerwca 2017 r. w MDK nr 2 w Bydgoszczy kolejny raz zaświeciło Słońce dla wszystkich dzieci. Pomimo zapowiedzi burz, deszczu i wiatrów, festyn Słońce świeci dla wszystkich dzieci udał się na 6kę. Program artystyczny, w którym zaprezentowały się dzieci i młodzież z MDK nr 2, karatecy, Klub Miłośników Kultury Japońskiej KITSUNE i gościnnie zespół taneczny seniorek „NOWA” oraz akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, zapewnił przybyłym na festyn moc atrakcji na scenie.

    Poza sceną na dzieci również czekało wiele bezpłatnych atrakcji. Dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki konne, salon fryzjerski, rodzinny turniej szachowy, gry planszowe i miniturnieje w Dobble Pędzące Żółwie z nagrodami, konkurs plastyczny HONDY, Donica – dom dla roślin, stoiska w pasażu handlowym i wystawienniczym. Pomocą edukacyjną służyły: policja, straż miejska, pożarna i Ekobus z Pronatury.

   Można było również skorzystać z małej gastronomii: grochówka, kiełbaski, ciasto, lody i woda z MWiK. Dzieci występujące na scenie otrzymały pączki ufundowane przez sponsorów.

   Dyrekcja MDK nr 2 jak każdego roku wręczyła statuetki Honorowego uczestnika MDK nr 2 i Honorowy przyjaciel MDK nr 2 (wykaz laureatów).

   Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, partnerom i sprzymierzeńcom umieszczając Państwa logo firm przy sprawozdaniu, które rozsyłamy w celu promocji i na naszej stronie w zakładce PARTNERZY.

    Relacja fotograficzna z przebiegu imprezy już niedługo na naszej stronie internetowej.

   Dyrekcja dziękuje również wszystkim swoim pracownikom, którzy zaangażowali się w organizację imprezy.

Data publikacji: 13.06.2017 r.

WIELKI FINAŁ CZAR2KÓŁEK 2017

31 maja 2017 r. na stadionie CWZS Zawisza odbył się Wielki Finał Czar2kółek.

     Całość zawodów kolarskich obejmowała 4 strefy eliminacyjne, które odbyły się na stadionach: Gwiazdy (podwójnie), Polonii i Zawiszy. Organizatorem zawodów – na zlecenie miasta – był Młodzieżowy Dom Kultury nr 2.  Zawody odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

     W czterech eliminacjach łącznie wzięło udział ponad 800 młodych kolarzy i kolarek. Wystartowało ponad 30 szkół, z czego do Wielkiego Finału zakwalifikowało się 132 zawodników z 24 szkół podstawowych. Najliczniejsze ekipy wprowadziły szkoły nr: 45 (20 zawodników), 60 (16 zawodników), 31 (19 zawodników).

Wyniki w poszczególnych rocznikach:

2009 – 2010 dziewczynki

 1. Pyrzanowska Julia SP 66
 2. Górska Natalia SP 66
 3. Siewruk Natalia SP 16

2009 – 2010 chłopcy

 1. Drapała Gracjan SP 60
 2. Kęczkowski Igor SP 9
 3. Dębicki Kacper SP 60

2008 dziewczynki

 1. Borkowska Klaudia SP 45
 2. Mętek Marcelina SP 27
 3. Achtel Alicja SP Muzyczna

2008 chłopcy

 1. Ratajczak Paweł SP Katolicka
 2. Pankanin Aleksander SP 4
 3. Lewandowski Antonii SP 31

2007 dziewczynki

 1. Chyżewska Zuzanna SP 45
 2. Niemczyk Amelia SP 15
 3. Koralewska Aleksandra SP Towarzystwo Salezjańskie

2007 chłopcy

 1. Sklorz Aleksander SP 31
 2. Palacz Piotr SP 9
 3. Kopiński Igor SP 65

2006 dziewczynki

 1. Lanecka Wiktoria SP 25
 2. Tuzińska Paulina SP 43
 3. Uziałło Lena SP 60

2006 chłopcy

 1. Ziółkowski Tymon SP 66
 2. Marciniak Mikołaj SP 16
 3. Szamocki Kamil SP 45

2005 dziewczynki

 1. Przybylska Natalia SP 4
 2. Nadobna Maja SP Towarzystwo Salezjańskie
 3. Moritz Marcelina SP 60

2005 chłopcy

 1. Szamocki Sebastian SP 45
 2. Sikora Igor SP 66
 3. Poznań Konrad SP 66

2004 dziewczynki

 1. Kicińska Kornelia SP 65
 2. Niemczyk Martyna SP 15
 3. Kucińska Marta SP 14

2004 chłopcy

 1. Pyszka Filip SP 38
 2. Kulski Konrad SP Towarzystwo Salezjańskie
 3. Mucha Tomasz SP 65

Rywalizowano również w kategorii najlepszych szkół. Sumowane były punkty poszczególnych zawodników występujących w finale wg. klucza: 1 msc. – 6 pkt.; 2 msc. – 5 pkt.; 3 msc. – 4 pkt.; 4 msc. – 3 pkt.; 5 msc. – 2 pkt.; 6 msc. – 1 pkt. Po rozegraniu 12 finałów klasyfikacja wygląda następująco:

 1. Miejsce SP nr 66 – 35 pkt.
 2. Miejsce SP nr 60 – 34 pkt.
 3. Miejsce SP Towarzystwo Salezjańskie – 24 pkt.
 4. Miejsce SP nr 45 – 22 pkt.

W zawodach finałowych zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali rowery. Ponadto pierwsze trójki otrzymały medale oraz puchary, a trzy najlepsze szkoły w rywalizacji drużynowej otrzymały puchary Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Wszystkie nagrody ufundował Urząd Miasta Bydgoszczy – Wydział Edukacji i Sportu.

Głównym koordynatorem zawodów była Janina Błaszczyk, zawody prowadził Marek Michałowski, a puchary, nagrody oraz medale wręczali przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu – Karolina Cizmowska i Marek Mikołajczyk, wielka gwiazda kolarstwa – Sylwester Szmyd, Mariusz Walentyn – wychowanek sekcji kolarskiej MDK nr 2, Aleksandra Tecław – Mistrzyni Paraolimpijska z Rio de Janeiro oraz Adam Łętocha – dyrektor MDK nr 2.

Więcej zdjęć znajdziecie <tutaj>!

Data publikacji: 07.06.2017 r.

Decoupage z okazji Dnia Matki

    Dnia 23.05.2017 w MDK nr 2 odbyły się warsztaty dla dzieci – wzięła w nich udział klasa 4C z SP nr 41.

    Tematem przewodnim warsztatów było wykonanie decopupage z okazji Dnia Matki na drewnianym pudełku. Ozdabiano techniką decoupage (kolorowymi motywami serwetek). Prace jakie wykonały dzieci podczas warsztatów były ciekawe, estetyczne i jako rękodzieło jedyne w swoim rodzaju. Zresztą zobaczcie sami!

Data publikacji: 29.05.2017 r.

Czwarte eliminacje do wielkiego Finału Czaru2kółek

        22 maja 2017 r. na stadionie CWZS Zawisza odbyły się czwarte eliminacje do wielkiego Finału Czar2kółek, który odbędzie się w środę 31 maja 2017 r. na tym samym stadionie w Fordonie ul. Sielska 12a.

    W czwartych eliminacjach udział wzięło około 300 młodych kolarzy i kolarek. Rywalizowali w 6 grupach wiekowych z podziałem na dziewczynki i chłopców. Z każdej kategorii do Wielkiego Finału awansuje po trzech zawodników.

 Wyniki w poszczególnych rocznikach:

2009 – 2010 dziewczynki

 1. Pyrzanowska Julia SP 66
 2. Górska Natalia SP 66
 3. Kwaczonek Alicja SP Towarzystwo Salezjańskie

2009 – 2010 chłopcy

 1. Kęczkowski Igor SP 9
 2. Nesterów Borys SP Towarzystwo Salezjańskie
 3. Iwo Smoliński SP Towarzystwo Salezjańskie

2008 dziewczynki

 1. Wantowska Julia SP 66
 2. Zgórzyńska Urszula SP Towarzystwo Salezjańskie
 3. Mętek Marcelina SP 27

2008 chłopcy

 1. Pankanin Aleksander SP 4
 2. Osiński Filip SP 66
 3. Dudek Julian SP 66

2007 dziewczynki

 1. Koralewska Aleksandra SP Towarzystwo Salezjańskie
 2. Galasińska Julia SP 43
 3. Wilczak Maria SP Towarzystwo Salezjańskie

2007 chłopcy

 1. Lorenc Mateusz SP Towarzystwo Salezjańskie
 2. Kopiński Igor SP 65
 3. Palacz Piotr SP 9

2006 dziewczynki

 1. Tuzińska Paulina SP 43
 2. Wasilewska Lena SP 66
 3. Banach Martyna SP 65

2006 chłopcy

 1. Podraza Nikodem SP 27
 2. Ziółkowski Tymon SP 65
 3. Rybicki Krzysztof SP 4

2005 dziewczynki

 1. Nadobna Maja SP Towarzystwo Salezjańskie
 2. Przybylska Natalia SP 4
 3. Augustynowicz Nicola SP 43

2005 chłopcy

 1. Sikora Igor SP 66
 2. Poznań Konrad SP 66
 3. Gawin Kamil SP 9

2004 dziewczynki

 1. Kicińska Kornelia SP 65
 2. Kapsa Amelia SP 66
 3. Durczak Agata SP 65

2004 dziewczynki

 1. Kulski Konrad SP Towarzystwo Salezjańskie
 2. Kulpeksza Filip SP 66
 3. Mucha Tomasz SP 65

    Głównym koordynatorem zawodów jest Janina Błaszczyk, zawody prowadził Marek Michałowski, a medale i upominki wręczała Aleksandra Tecław – złota medalistka Paraolimpiady z Rio de Janeiro.

Data publikacji: 24.05.2017 r.

Trzecie eliminacje do wielkiego Finału Czaru2kółek

     19 maja 2017 r. na stadionie Polonii odbyły się trzecie eliminacje do wielkiego Finału Czar2kółek, który odbędzie się w poniedziałek 31 maja 2017 r. na stadionie Zawiszy w Fordonie ul. Sielska 12a.

    W trzecich eliminacjach udział wzięło około 130 młodych kolarzy i kolarek. Rywalizowali w 6 grupach wiekowych z podziałem na dziewczynki i chłopców. Z każdej kategorii do Wielkiego Finału awansuje po trzech zawodników.

 Wyniki w poszczególnych rocznikach:

2009 – 2010 dziewczynki

 1. Marek Milena SP 31
 2. Krzyżańska Pola SP SOKRATES
 3. Regiec Laura SP SOKRATES

2009 – 2010 chłopcy

 1. Marek Filip SP 31
 2. Drews Jonasz SP 31
 3. Jabłoński Maciej SP 31

2008 dziewczynki

 1. Achtel Alicja SP Muzyczna
 2. Appelt Paulina SP SOKRATES
 3. Zienkiewicz Amelia SP SOKRATES

2008 chłopcy

 1. Lewandowski Antoni SP 31
 2. Łobodziński Sebastian SP 31
 3. Stępowski Marcel SP 31

2007 dziewczynki

 1. Łuszpińska Emilia SP 31
 2. Foksińska Magdalena SP 31
 3. Stankiewicz Anna SP 31

2007 chłopcy

 1. Sklorz Aleksander SP 31
 2. Racinowski Jakub SP 14
 3. Czapliński Aleks SP 31

2006 dziewczynki

 1. Baka Hannah SP SOKRATES
 2. Włodarczyk Emma SP 31
 3. Cenker Marta SP SOKRATES

2006 chłopcy

 1. Rutkowski Kacper SP 31
 2. Suś Igor SP 15
 3. Kuczur Marcel SP 31

2005 dziewczynki

 1. Janowiak Nikola SP SOKRATES

2005 chłopcy

 1. Jankowski Wojciech SP 31
 2. Gackowski Mateusz SP 31
 3. Tuchółka Mateusz SP 2

2004 dziewczynki

 1. Baka Elizabeth SP SOKRATES
 2. Kucińska Marta SP 14
 3. Zborała Agnieszka SP 31

   Głównym koordynatorem zawodów jest Janina Błaszczyk, zawody prowadził Marek Michałowski, a medale i upominki wręczał Adam Łętocha – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Data publikacji: 22.05.2017 r.

Drugie eliminacje do wielkiego Finału Czaru2kółek

    17 maja 2017 r. na stadionie Gwiazdy rozpoczęły się drugie eliminacje do wielkiego Finału Czar2kółek, który odbędzie się w poniedziałek 31 maja 2017 r. na stadionie Zawiszy w Fordonie ul. Sielska 12a.

    W drugich eliminacjach udział wzięło około 200 młodych kolarzy i kolarek. Rywalizowali w 6 grupach wiekowych z podziałem na dziewczynki i chłopców. Z każdej kategorii do Wielkiego Finału awansuje po trzech zawodników.

Wyniki w poszczególnych rocznikach:

2009 – 2010 dziewczynki

 1. Nowakowska Apolonia SP Katolicka
 2. Uziałło Daria SP 60
 3. Langer Inga SP 38

2009 – 2010 chłopcy

 1. Drapała Gracjan SP 60
 2. Dębicki Kacper SP 60
 3. Sowa Filip SP 60

2008 dziewczynki

 1. Byczkowska Lena SP 60
 2. Warzeszkiewicz Maja SP 60
 3. Kotłowska Lena SP 63

2008 chłopcy

 1. Ratajczak Paweł SP Katolicka
 2. Fojutowski Filip SP 63
 3. Żmudziński Bartosz SP Katolicka

2007 dziewczynki

 1. Wojciechowska Natalia SP 25
 2. Zmudzińska Antonina SP Katolicka
 3. Rozen Anna SP 38

2007 chłopcy

 1. Janicki Oliwer SP 18
 2. Muszyński Szymon SP 60
 3. Lorek Dawid SP 25

2006 dziewczynki

 1. Lanecka Wiktoria SP 25
 2. Uziałło Lena SP 60
 3. Malinowska Nadia SP 60

2006 chłopcy

 1. Fojutowski Jan SP 63
 2. Kowalski Oskar SP Katolicka
 3. Pijarowski Milan SP 60

2005 dziewczynki

 1. Moritz Marcelina SP 60
 2. Leśniewska Julia SP 60
 3. Roguszka Marika SP 60

2005 chłopcy

 1. Wnuk Piotr SP 63
 2. Makowski Oskar SP 60
 3. Śliwa Hubert SP 25

2004 dziewczynki

 1. Grochowska Zuzanna SP 60

2004 chłopcy

 1. Pyszka Filip SP 38
 2. Bebel Aleksander SP 60
 3. Krzywicki Damian SP 46

    Głównym koordynatorem zawodów jest Janina Błaszczyk, zawody prowadził Marek Michałowski, a medale i upominki wręczał Marian Szirocki – trener sekcji kolarskiej MKS EMDEK.

Data publikacji: 17.05.2017 r.

Eliminacje do wielkiego Finału Czaru2kółek

    15 maja 2017 r. na stadionie Gwiazdy rozpoczęły się pierwsze eliminacje do wielkiego Finału Czar2kółek, który odbędzie się w poniedziałek 31 maja 2017 r. na stadionie Zawiszy w Fordonie ul. Sielska 12a.

    Całość zawodów obejmuje 4 strefy eliminacyjne, które rozgrywane będą jeszcze 17, 19 oraz 22 maja. Organizatorem zawodów, na zlecenie miasta jest nasza placówka.

   W pierwszych eliminacjach udział wzięło ponad 100 młodych kolarzy i kolarek. Rywalizowali w 6 grupach wiekowych z podziałem na dziewczynki i chłopców. Z każdej kategorii do Wielkiego Finału awansuje po trzech zawodników.

Wyniki w poszczególnych rocznikach:

2009 – 2010 dziewczynki

 1. Idzikowska Lena SP 45
 2. Siewruk Natalia SP 16
 3. Zakaszewska Laura SP 45

2009 – 2010 chłopcy

 1. Kaszowski Sebastian SP 45
 2. Steller Igor SP 16
 3. Michota Piotr SP 45

2008 dziewczynki

 1. Borkowska Klaudia SP 45
 2. Surmacz Natalia SP 16
 3. Suszko Oktawia SP 45

2008 chłopcy

 1. Czerniawski Daniel SP 45
 2. Karcz Grzegorz SP 45
 3. Piotrowski Nataniel SP 45

2007 dziewczynki

 1. Niemczyk Amelia SP 15
 2. Chyżewska Zuzanna SP 45
 3. Butrym Amelia SP 45

2007 chłopcy

 1. Cichała Maciej SP 64
 2. Zieliński Jakub SP 45
 3. Żydek Mikołaj SP 45

2006 dziewczynki

 1. Roszak Kinga SP 16
 2. Wierzbińska Wiktoria SP 45
 3. Chojnowska Sandra SP 45

2006 chłopcy

 1. Marciniak Mikołaj SP 16
 2. Szamocki Kamil SP 45
 3. Banek Gerard SP 45

2005 dziewczynki

 1. Piszcz Natalia SP 65

2005 chłopcy

 1. Szamocki Sebastian SP 45
 2. Kotoliński Marcin SP 45
 3. Mania Oskar SP 45

2004 dziewczynki

 1. Niemczyk Martyna SP 16
 2. Sobczyk Julia SP 51

   Głównym koordynatorem zawodów jest Janina Błaszczyk, zawody prowadził Marek Michałowski, a medale i upominki wręczała Aleksandra Tecław – złota medalistka Paraolimpiady z Rio de Janeiro.

Data publikacji: 17.05.2017 r.