Pracownia malarstwa

Pracownia Malarstwa

Zajęcia w Pracowni Malarstwa są prowadzone w dwóch grupach wiekowych: dla dzieci – grupa początkująca i młodzieży – grupa zaawansowana.

grupa I: 6-8 lat

grupa II: 9-18 lat

Plan zajęć aktualny na rok szkolny 2018/2019

CZWARTEK:
15.00 – 17.00 (6-8 lat) – grupa I
17.05 – 18.35 (9-18 lat) – grupa II

Miejsce zajęć:

MDK nr 2, ul. St. Leszczyńskiego 42, sala nr 17.

Nauczyciel

Małgorzata Lewandowska
e-mail: plastykamdk2byd@wp.pl

Pracownia Malarstwa I

     Cykl zajęć przygotowuje uczestników do namalowania w II semestrze własnego obrazu na płótnie. Zajęcia dotyczące przygotowania płótna (podobrazia) przeplatane są ćwiczeniami rysunkowymi i malarskimi, także w plenerze oraz zadaniami rzeźbiarskimi, a zdobyte umiejętności wykorzystuje się podczas malowania obrazów. Celem działań plastycznych jest rozwijanie ekspresji oraz eksperymentowanie z różnymi materiałami i technikami plastycznymi.

    Podczas zajęć skoncentrujemy się na: kolorze, formie, proporcjach, fakturze, kompozycji, przedstawianiu detali oraz tematyce opartej na przeżyciach dzieci, wyobraźni i obserwacji natury. Dzieci będą tworzyć prace stosując różne techniki plastyczne, m.in.: pastele suche i tłuste, temperę, farby akrylowe, akwarelę, węgiel, collage, fotomontaż, a także nauczą się łączyć niektóre techniki,   np. pastele tłuste z temperą, akwarelą. Poznają także sposoby pracy w masie solnej i plastelinie. Będą miały możliwość narysować martwą naturę. Będą również przygotowywać przestrzenne dekoracje świąteczne. Proponowane przez wychowanków tematy zajęć uwzględnione zostaną w programie pracy koła.

      W programie grupy uwzględniono systematyczny udział w konkursach plastycznych oraz kształtowanie wrażliwości plastycznej poprzez udział oraz dzielenie się wrażeniami z wystaw czy poznawanych dzięki reprodukcjom prac znanych artystów.

      Uczestnicy zajęć będą mogli podzielić się swoimi osiągnięciami zapraszając do oglądania przygotowanych przez siebie wystaw.

Pracownia Malarstwa II

     Cykl zajęć przygotowuje uczestników do namalowania w II semestrze własnego obrazu na płótnie. Zajęcia dotyczące przygotowania płótna (podobrazia) przeplatane są ćwiczeniami rysunkowymi i malarskimi, także w plenerze oraz zadaniami rzeźbiarskimi, a zdobyte umiejętności wykorzystuje się podczas malowania obrazów.  Celem działań plastycznych będzie rozwijanie ekspresji oraz eksperymentowanie z różnymi materiałami i technikami plastycznymi. Wiele czasu poświęcimy na analizę pomysłu oraz poszukiwanie odpowiedzi plastycznej na zadany temat. Proponowane przez wychowanków tematy zajęć uwzględnione zostaną w programie pracy koła.

       Podczas zajęć zajmiemy się takimi problemami plastycznymi jak: kompozycja, kolor, forma, proporcje, faktura, walor, kontrast, perspektywa, przedstawianiem głębi i trójwymiarowością przedmiotów, a zajęcia będą uwzględniać również tematy: graficzne, o charakterze dekoracyjnym, dotyczące emocji i nastroju, a także wymagające pracy z wyobraźni i obserwacji natury. Planowane jest zapoznanie wychowanków z różnymi rodzajami działań artystycznych, np. happeningiem, street artem. Wychowankowie będą tworzyć prace stosując różne techniki plastyczne, m.in.: rysunek ołówkiem, pastele suche i tłuste, temperę, farby akrylowe, akwarelę, węgiel, collage, fotomontaż, a także nauczą się łączyć niektóre techniki. Będą mieli możliwość narysować martwą naturę.

     Wychowankowie zaangażowani zostaną do dekorowania przestrzeni placówki tworząc dekoracje okolicznościowe, elementy scenografii i ozdabiając malunkami drzwi w placówce.

      W programie grupy uwzględniono systematyczny udział w konkursach plastycznych oraz kształtowanie wrażliwości plastycznej poprzez udział oraz dzielenie się wrażeniami z wystaw czy poznawanych dzięki reprodukcjom prac znanych artystów.

       Uczestnicy zajęć będą mogli podzielić się swoimi osiągnięciami zapraszając do oglądania przygotowanych przez siebie wystaw.

Osiągnięcia:

2017/2018 

Kalina Urban 9 lat – I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Kartka Choinką PachnącaStowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczygrudzień 2017.

Lena Bąk 6 lat – nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Wzdłuż Wisły 2017” – Spacer i Odpoczynek u Brzegu Wisły, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, grudzień 2017.

Amelia Borkowska 12 lat – wyróżniona udziałem w wystawie pokonkursowej VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Pod Kolorowym Parasolem Jesieni,Rzeszowski Dom Kultury, listopad 2017.

 2016/2017

Julianna Grec  6 lat – I miejsce w kategorii dzieci przedszkolnych w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Oczarowani Bydgoszczą, Fundacja Wiatrak z Bydgoszczy, październik 2016.

Dominika Kędzierska  6 lat – nagroda w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Przeloooooty z łabędziem czarnodziobymLeśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek” Sp. z o.o. w  Bydgoszczy  –  Ogród  Zoologicznypaździernik 2016.

Pełna lista osiągnięć <tutaj>

Galeria:

2016/2017

2015/2016

2014/2015

Aktywność koła:

ORGANIZACJA KONKURSÓW, IMPREZ, WARSZTATÓW

2014/2015
– X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Miniatura Bożonarodzeniowa. Motyw Szopki w Kartkach Świątecznych i Ceramice – listopad 2014 r.

2012/2013
– Sztuka interdyscyplinarna – twórcze działania trzech pokoleń – projekt zrealizowano w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego w I semestrze roku szkolnego 2012/2013 <Sprawozdanie>,
– VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Bożonarodzeniowa Kartka Świąteczna  grudzień 2012.

Pozostałe lata < tutaj >

WYSTAWY

2014/2015
– WYSTAWA POKONKURSOWA X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Miniatura Bożonarodzeniowa. Motyw Szopki w Kartkach Świątecznych i Ceramice w Galerii Otwartej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy od 29 listopada do 8 grudnia 2014 r., w Księgarni Enigma przy ul. Gdańskiej 9 w Bydgoszczy od 9 grudnia do 7 stycznia 2015 r. 

AKCJE CHARYTATYWNE

2014/2015
– Zbieranie plastikowych nakrętek – akcja trwa do końca roku szkolnego 2014/2015,
– impreza charytatywna SERDUSZKO DOBRE I TY MASZ – ofiarowanie prac na licytację.

2012/2013
– Impreza charytatywna SERDUSZKO DOBRE I TY MASZ – ofiarowanie prac na licytację. 

SCENOGRAFIE DO IMPREZ ORAZ OPRAWA PLASTYCZNA PLACÓWKI

2014/2015

– TAN 2015 – przygotowanie elementów scenografii do imprezy tanecznej.
– Malowanie drzwi klubu przedszkolaka – sala nr 11, MDK 2.

2013/2014

– Malowanie drzwi sali szachowej  –  sala nr 9, MDK 2.
– Malowanie drzwi sali plastycznej – sala nr 8, MDK 2.

Komentarze są wyłączone.