Grupa Malarsko-Fotograficzna

Grupa Malarska "EIKON"

 

Plan zajęć znajdziecie
<TUTAJ>

Miejsce zajęć:

MDK nr 2, ul. St. Leszczyńskiego 42, sala nr 17.

Nauczyciel

Jolanta Kotlarek – plastyk i arteterapeuta.


Wiek uczestników: Zajęcia dla młodzieży w wieku od 12- 16 lat polskich i ukraińskich. Grupa ta świetnie się wpisuje w obecną sytuacje społeczną i kosmopolityczną . Ze względu na dużą ilość uchodźców w tym dzieci z Ukrainy. Ikona staje się łącznikiem pomiędzy kulturą naszego kraju a kulturą Ukrainy . W związku z tym, że wywodzi się ona z religii i kultury prawosławnej . Elementy ikony pojawiają się w kulturze i religii rzymsko – katolickiej. Przykładem jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Uczestnicy w sposób rzetelny i profesjonalny poznają techniki pisania ikon oraz jej duchowość ale też poszerzają swój warsztat z dziedziny rysunku i malarstwa.

Instruktor: Jolanta Kotlarek

Jestem nauczycielem i instruktorem plastyki oraz arteterapeutą, a przede wszystkim malarką, pasjonatką żeglarstwa i wypraw górskich. Pochodzę z Bydgoszczy i z tym miastem jestem związana. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale sztuk pięknych, dyplom w 1996 roku. Następnie studia podyplomowe z zakresu arteterapii w Polskim Instytucie Eriksonowskim w Klinice Psychiatrii w Łodzi oraz studia podyplomowe z zakresu sztuki w Akademii im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Obecnie ukończyłam kursy z zakresu ikonopisania I i II stopnia przy Galerii Działań Twórczych w Poznaniu. Jestem członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Prowadzę zajęcia z zakresu rysunku, malarstwa, grafiki oraz sztuki interdyscyplinarnej. Moim celem jest nie tylko edukowanie dzieci i młodzieży ale też promowanie sztuki zarówno swojej jak też moich wychowanków. Współpracuję z Fundacją Piękniejszego Świata w Skłudzewie organizując plenery i warsztaty z zakresu różnych technik plastycznych. Praca z dziećmi i młodzieżą jest dla mnie pasją i wyzwaniem. Moi wychowankowie są laureatami wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich.

Dyptyk

 

Tryptyk

Czas działania: sobota 2 godziny (po 45 minut)

Czego uczę:

- proponuje staranne i uważne podejście do ucznia, dlatego realizowany materiał jest dostosowany do umiejętności dziecka;

- w pracy stawiam na jak najlepsze przygotowanie uczniów do pracy indywidualnej, do poznania tajników wiedzy plastycznej w obrębie różnych technik plastycznych i stylów w sztuce.

- uczestnicy prowadzonych zajęć zostaną zachęceni do śmielszego korzystania z koloru, zgłębią tajniki mieszania barw oraz artystycznego doboru barw w swoich pracach;

- rezultatem uczestnictwa w warsztatach będzie stworzenie zbioru prac, które będzie można zachować jako źródło, do którego uczeń będzie mógł powracać, a nawet wprowadzać zmiany po zakończeniu kursu;

- proponuję też zorganizowanie wystawy i wernisażu, podsumowującego zakończenie wspólnych działań w Galerii Sztuki Dziecka;

- prezentacja prac plastycznych na stronie InSEA – Internetowej Galerii Międzynarodowego Komitetu Wychowania przez Sztukę;

- atrakcją będą niewątpliwie plenery w Skłudzewie organizowane raz w semestrze;

- program zakłada też poznawanie różnorodnych technik malarskich i rysunkowych. Przy założeniu, że każda technika ma własną specyfikę , z którą wiążą się określone problemy.

- uczeń ma też eksperymentować z różnymi materiałami, technikami w tym pozna podstawy techniki pisania ikony. Będzie to takie wprowadzenie do warsztatu związanego z ikoną.

Techniki malarskie:

Nauczymy się jak malować?

akwarela – przykłady prac dzieci

 zgłębimy technikę, zaczniemy od wyboru farb i pędzli, wskazówek, co robić, by łatwiej się nimi pracowało. Przedstawię różne rodzaje papieru i poznamy jak dobrać papier w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć. Wreszcie uczeń dowie się jak nakładać farbę – czyli kilka kwestii o pracy z gąbką czy płynu maskującego oraz inne efekty specjalne. A wszystko w kontekście poszukiwań barwnych – łączenia tonów, lawowania barwnego…

- pastel - to technika rysunkowa i malarska , łączy żywy kolor z bezpośredniością rysunku. Kredką pastelową można rysować podobnie jak węglem, rozciągając, mieszając i nakładając kolory, by uzyskać efekty typowo malarskie. Poznamy sposoby barwienia papieru przygotowanego do malowania. Jak pracując na podkładzie akrylowym można uzyskać różne faktury. Jak zmienić pastele na farbę i jak łączyć z innymi technikami, takimi jak farba i węgiel. Wszystko to w kontekście barwy i budowania form trójwymiarowych, przestrzeni i głębi oraz jak utrwalać prace.

- akryl - jest techniką stosunkowo nową , nie istnieją w nim zatem zasady postępowania, skądinąd niepotrzebne, gdyż są to farby uniwersalne. Można nimi malować na papierze, płótnie lub płycie. Poznamy zatem jak kłaść farbę szpachelką, pracować pędzlem, kłaść farbę laserunkowo , łączyć tę technikę z innymi technikami czy wykorzystać w kolażu – praktycznie daje ona nieograniczone możliwości.

- technika tempery jajecznej - wydawałoby się, że jest to najprostsza technika zbliżona do farby plakatowej, ale przy malowaniu ikony obowiązują inne zasady, związane z mieszaniem barw i ucieraniem pigmentów. Tempera jajeczna jest jedną z najbardziej trwałych technik, a ma tę zaletę, że barwy nie ciemnieją i nie żółkną i po wyschnięciu są wodoodporne. Nauczymy się przygotowywać spoiwo jajeczne, tworzyć warsztat pracy, mieszania barw w kole barw oraz eksperymentować, a tematem będzie Anioł.

- Przykładowa ikona – mojego autorstwa


WARSZTATY PLASTYCZNE W SKŁUDZEWIE K/ TORUNIA (28.10.2017)

Grupa plastyczna Szkoły Fantazji oraz malarska uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Skłudzewie. W programie były zajęcia plastyczne z warsztatu mozaiki ze szkła witrażowego, zajęcia z rysunku w plenerze oraz zwiedzanie wystawy znajdującej się w pięknym Starym Dworze...

     Program warsztatów obejmował działania inspirująco-integrujące w plenerze, galeriach i pracowniach zabytkowego XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego oraz w późnośredniowiecznym Starym Dworze. Cechą charakterystyczną tych warsztatów było łączenie fikcji z realnością, zabawy z edukacją, sztuki z informacją. Każdy z warsztatów miał swoją specyfikę i walory kształcące; pozwolił uczestnikom wykonać atrakcyjne, niekonwencjonalne prace plastyczne. Zaplanowano również czas odpoczynku przy ognisku, aby upiec jabłka, kiełbaski czy inne smakołyki.


 Mamy zaszczyt i wielką przyjemność przedstawić Państwu nazwiska laureatów XIX Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze  zielono, zawsze niebiesko” – Toruń 2017.

KAROL KOPECKI lat 11 otrzymał wyróżnienie.

JOANNA LUBISZEWSKA lat 8 i JULIA KIN lat 10 zakwalifikowały się do wystawy.

Z 14.371 prac nadesłanych do konkursu z 49 krajów, na wystawę pokonkursową jury zakwalifikowało 1.016 prac z 45 krajów przyznając 52 nagrody i 48 wyróżnień indywidualnych oraz 3 nagrody zbiorowe dla placówek za interesujące kolekcje prac. Serdecznie gratulujemy zarówno laureatom i opiekunowi artystycznemu Jolancie Kotlarek. Życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Karolem Kopeckim dla TV Toruń 

Możliwość komentowania została wyłączona.