Dzień wagarowicza pod kontrolą w MDK nr 2

W miniony piątek, 21 marca, był pierwszy dzień wiosny. Zgodnie z nieformalną tradycją, to dzień wagarowicza, dlatego my powitaliśmy wiosnę organizując w MDK2 całodzienne… wagary - pod kontrolą nauczycieli i opiekunów dzieci.

Przez calutki dzień, od rana do późnego popołudnia sala gimnastyczna (ze sceną)  zamieniła się w pracownię rękodzielniczą oraz scenę taneczną. Co godzinę przychodziła kolejna grupa dzieci;  podzielona w 10-12 osobowe zespoły mogła bawić się,  pracować przygotowując wiosenne i wielkanocne dekoracje. Rano przyszły do nas klasy wczesnoszkolne i grupy przedszkolne: Szkoła Podstawowa nr 56, Szkoła Podstawowa nr 30, przedszkole Muminki, Serduszko, DoReMi, kilka grup przedszkola Sióstr Elżbietanek oraz nasze kochane maluchy, czyli "miniprzedszkolaki" MDK2.  Po południu odwiedziło nas mnóstwo dzieci z rodzicami.

Przygotowaliśmy synchroniczne cztery warsztaty kreatywne oraz improwizowany warsztat taneczny, szyty na miarę i możliwości danej grupy.
Jako pierwszy wyczarowano wstążkowy patyczek, gdzie wykorzystaliśmy stare papiery do drukarki i krepę, były tzw. momenty, dzikie tańce i harce wiosenne,  które perfekcyjnie poprowadziła nasza tancerka i wodzirejka Pani Monika Kochanowska.

W tym samym czasie inny tuzin dzieci odmierzał, przesypywał, lepił i toczył kule z masy solnej. Następnie każde dziecko wałkowało, wycinało, formowało swój ulubiony kształt: baranka, króliczka, pisankę czy motyla i dekorowało go… tajemniczym kolorowym makaronem, grochem, fasolą i innymi naturalnymi materiałami.

Następnym etapem były kolejne zajęcia tzw. robótki ręczne -  stół ze stosem kolorowych sznurków, sznureczków i włóczek. Kolejny etap upcyklingu swetrów czy szalików,  albo wełny pozyskanej  (z  leżącej na strychach i pawlaczach) od babci.  Korzystając z tektury, wycinaliśmy pisanki, oklejaliśmy je taśmą dwustronną i dekorowaliśmy włóczkami tworząc pasiaste pisanki 3D.

Ostatni etap to praca zbiorowa, namalowanie "ogroooomnej" łąki kwietnej, którą każdorazowo tworzyła razem cała klasa czy grupa przedszkolna. Na naszych łąkach poza kwiatami, ziołami i trawą nie zabrakło też żab, motyli, ptaszków czy owadów. Praca ta była możliwa dzięki użyciu pięknych pasteli firmy Pentel, która w tym roku jest jednym ze sponsorów MDK2.

Wszystko na zdjęciach udokumentował Pan Krzysztof Golec, który na co dzień prowadzi koło fotografii cyfrowej oraz sekcję karate.

Po zakończeniu prac, przed wyjściem (i w większości grup pójściem na EMDEK-owy plac zabaw i poświęceniem popołudnia na zabawy plenerowe, jak przystało na prawdziwe wagary) dorośli mogli rozkoszować się kawą a dzieci nawet słodyczami. W prezencie za pracę i zaangażowanie każda klasa dostawała od Organizatora paczuszkę z łąką kwietną.

Koperta pełna była rodzimych nasion jedno i wieloletnich ziół i kwiatów - wystarczała na kilka metrów kwadratowych do ewentualnego obsiania terenu. Wraz z nią klasa dostawała szczegółowy instruktaż, jak i gdzie wysiać łąkę, a zauważmy, iż marzec i kwiecień to moment idealny, by dbać o przyrodę w mieście Jest to mieszanka nie byle jaka, bo w większości zbierana osobiście pod koniec lata, na różnych obszarach naszego województwa przez nauczycielkę EMDEK-u - odpowiedzialną za ten i inne eventy - Panią Justynę Gorce-Bałut. Zachęcamy wszystkie klasy do wysiania np. małej łąki, a za jakiś czas (po wykiełkowaniu nasion) przesyłania nam zdjęć. Niech przyszkolne tereny pięknieją!

W piątek przez cały dzień, co godzinę, przychodziło do nas pięćdziesięcioro dzieci; łącznie odwiedziło nas niemal 250 osób! Zadowoleni, roztańczeni, owinięci wstążkami z krepiny, nieco brudni i pomazani klejami, masą solną, pisakami Pentela, ale uśmiechnięci wrócili z "wagarów" do… szkoły.

Autor: Justyna Gorce-Bałut, nauczycielka MDK2
Zdjęcia: Krzysztof Golec, KFC MDK2

DUCHY ANNOPOLIS – odsłona IV spotkanie z TOMASZEM FĄSEM

Tomasz Fąs jest autorem zbioru opowiadań SF „Cajberdżokej. Nowy Początek Świata”. Książkę można potraktować jako literacki hołd złożony Stanisławowi Lemowi, chociaż duchy innych mistrzów fantastyki również ją „nawiedziły”.  W dystopijnym świecie stworzonym przez pisarza spotykamy echa bytności Terry’ego Pratchetta, Philipa K.Dicka, Lewisa Carolla, Harry’ego Harrisona i Janusza A. Zajdla.

Tadeusz Krajewski (opiekun Biblioteki ANNOPOLIS) napisał:

Tomasz Fąs lekceważy zupełnie obowiązujące we współczesnej fantastyce trendy, eksperymentalne zabiegi stylistyczne, a nawet wyznaczane przez twórców i krytyków kierunki (inaczej mówiąc  - nowe przestrzenie narracyjne oferujące wygodne miejsca zarówno pulpowemu odbiorcy, jak i  koneserowi rodem z mainstreamu). Pisarz nie dostrzega po prostu tej całej gmatwaniny, w której współczesna kultura (nie tylko fantastyka) się najwyraźniej pogubiła, i przemawia językiem oczywistym, do bólu zrozumiałym, nie schlebiającym niczyim gustom.

W ramach cyklu Duchy Annopolis zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Tomaszem Fąsem dnia 22 marca (sobota). Seans rozpoczniemy o godzinie 16 w sali nr 21.

Spotkanie poprowadzi Alisa Dudkina – annopolitańska bibliotekarka specjalizująca się w twórczości Terry’ego Pratchetta, Howarda Philipsa Lovecrafta i Michaiła Bułhakowa

Sobotni poranek w Akademii Muzycznej

16 marca uczestnicy kół (Akademia Przedszkolna, Pomysły na zmysły) mieli
możliwość wzięcia udziału w poranku ,,Tajemnicze dźwięki, czyli co nam
w duszy gra" podczas którego dzieci poznały szczegóły pracy kompozytora
oraz zagłębiły się w świat muzyki filmowej i teatralnej.

Wszystkim biorącym udział w wydarzeniu serdecznie dziękujemy.

Gorące podziękowania kierujemy również w stronę Akademii Muzycznej im.
Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej p. Mariana Szirockiego “Papy”

         W dniu 25 lutego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej p. Mariana Szirockiego "Papy.

Wieloletniego pracownika MDK 2, działacza sportowego, trenera kolarstwa który przez 50 lat szkolił kolarskie talenty w klubie sportowym MKS EMDEK.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli inicjatywę wykonania tablicy oraz wszystkim przybyłym gościom za miłe spotkanie.

Data publikacji: 25.02.2025 r.

 

„KU CZCI POMORDOWANYCH” – poczet sztandarowy

  W dniu 15 września 2024 roku wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 reprezentowali naszą placówkę w poczcie sztandarowym, podczas uroczystości uczczenia pamięci pomordowanych mieszkańców dzielnicy Szwederowo.  Msza święta w intencji ofiar, sprawowana w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zakończyła się złożeniem kwiatów oraz pełnieniem warty honorowej przy zbiorowej mogile i pomniku pomordowanych 10 września 1939 roku bydgoszczan.

 

Data publikacji: 18.09.2024 r.

 

Zapraszamy na Letnie Spotkania Teatralne 22 sierpnia 2024, o godz. 18.00

RZEKA LEGEND

 W drugiej połowie sierpnia Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi widzów na wyjątkowe letnie spotkania teatralne, podczas których aktorzy i aktorki TPB odczytają współczesne legendy stworzone razem z uczestnikami warsztatów w ramach projektu „Rzeka legend”. Spotkania odbędą się w trzech lokalizacjach, a towarzyszyć im będzie muzyka na żywo – to wszystko już 21, 22 i 23 sierpnia.

W lipcu Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczął projekt „Rzeka legend”, w ramach którego pragniemy przyjrzeć się dawnym oraz całkiem nowym historiom lokalnym, wychodząc w miasto i realizując działania warsztatowe i animacyjne w wybranych dzielnicach Bydgoszczy. Projekt ma na celu wzmacnianie lokalnej tożsamości i wniknięcie teatru w tkankę miasta, w codzienność jego mieszkańców – „Rzeka legend” jest szansą na celebrację lokalnej historii. W czasie zajęć uczestnicy mieli okazję wymienić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami – to właśnie na ich podstawie powstały ich własne współczesne legendy lokalne.

Stworzone podczas warsztatów legendy zostaną zaprezentowane przez aktorów i aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy podczas letnich spotkań teatralnych, które odbędą się już w przyszłym tygodniu – 21 sierpnia (środa) spotkamy się o godz. 17:00 w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10, 22 sierpnia (czwartek) o godz. 18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Leszczyńskiego 42, ostatnie spotkanie w ramach „Rzeki legend” odbędzie się 23 sierpnia (piątek) o godz. 18:00 w Hangarze Kultury przy ul. Jana Piwnika-Ponurego 10. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W czasie spotkań uczestnicy będą mieli też okazję posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Krzysztofa Toczko, wśród fanów znanego jako "pARTyzant", który w latach 1991-1994 współpracował z grupą DŻEM.

Powstałe legendy zostaną również utrwalone w formie e-booka i audiobooka. Publikacja elektroniczna zawierać będzie zarówno dawne jak i nowe opowieści oraz zostanie wzbogacona o dodatkowe elementy.

Partner projektu: BYLOT – Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna

Zadanie – Rzeka Legend – zostało dofinansowane z budżetu Państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje. Edycja 2024”

Zdjęcia z wydarzenia

“Waga Środowiska” – program edukacyjny

Udział MDK nr 2 w I edycji programu edukacyjnego "Waga Środowiska

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy w roku 2023/2024 brał udział w
I edycji projektu edukacyjnego "Waga Środowiska", organizowanego przez
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, którego
założeniem jest przybliżanie treści celów zrównoważonego rozwoju
podejmowanie działań na ich rzecz.

Projekt jest objęty patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
W projekcie wzięło udział 36 placówek – przedszkola, szkoły podstawowe i
nasza placówka jako jedyny Młodzieżowy Dom Kultury w województwie
Kujawsko - Pomorskim.