Cudna magnolia w bydgoskim EMDEK-u

Magnolia to ozdobny krzew (drzewo) kwitnący na przełomie kwietnia/ maja. Pogoda jednak płata figla - raz jest upalnie, raz jest zimno. Na te rozkwitający pąki krzewu natknęliśmy się w MDK2. Uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej od razu rzucili się do uwiecznienia tego cudownego, zjawiskowego wyścigu… do pełnego rozkwitu.

My wykorzystaliśmy Nikona D7100, do tego efekt bokeh z obiektywem Sigma 17-50, f:2,8.

Autor: Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

MDK 2: Międzynarodowy egzamin karate w sesji 2024/2025

MDK2, 22 marca br. Smoki sekcji karate Młodzieżowego  Domu Kultury ostro trenowały i czekały na ten wyznaczony dzień egzaminu. Komisja egzaminacyjna bowiem miała  tylko dwa wolne terminy na przeprowadzenia tego ważnego (dla najmłodszych) egzaminu,   na pierwszy i kolejne stopnie uczniowskie w bydgoskiej placówce wychowania pozaszkolnego. Zdawało 47 smoków (i smoczyc) – wszyscy zgłoszeni zdali!

Frekwencja przerosła nasze oczekiwania i możliwości dojo (sali gimnastycznej), gdyż wszystkie grupy: początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana musiały zająć swoje miejsca na rozgrzewce bez podziału na grupy.  

W wyniku przeprowadzonego egzaminu międzynarodowa komisja Federacji IBDF przyznała następujące stopnie:

10 kyu

  1. BARSZCZ Alicja
  2. BEZSMOLNYI  Ivan
  3. BOJAR Helena
  4. CHOLEWA Anastazja
  5. CZARNECKI Karol
  6. CZERWIŃSKI Piotr
  7. DORAU Barbara  
  8. DORAU Antoni
  9. GACKOWSKI Patryk
  10. GORZKIEWICZ Cyprian
  11. GORZKIEWICZ Franciszek
  12. HANO Benedykt
  13. HANO Norbert
  14. JACKOWSKA Lena
  15. JANKOWSKA Pola
  16. KABZIŃSKI Szymon
  17. KŁOS Tymoteusz
  18. KOCZOROWSKI Leon
  19. KRZYMOWSKA-RYPOLC Paulina
  20. LEWANDOWSKA Martyna
  21. LIKSUTOV  Michał
  22. LIS Zuzanna
  23. MĄCZKOWSKA Kornelia
  24. MYCZKO Leopold
  25. NOWACZYK Aleksander
  26. PESTKA Aleksander
  27. PESTKA Joanna
  28. WOŁOWSKI Ryszard

9 kyu

  1. KOTECKI Tomasz
  2. LIKSUTOV Borys
  3. LOKO Oliwier
  4. SZAJNER Artur
  5. KRZYMOWSKI Amadeusz
  6. WOŹNIAK Leon
  7. MULARCZYK Mikołaj

8 kyu

  1. JARZYŃSKI Tadeusz
  2. WOLNIEWICZ Zofia
  3. FRĄSZCZAK Filip
  4. NOWAK Szymon
  5. PANGOWSKA Kalina
  6. SZCZEPANKIEWICZ Filip
  7. SZCZEPANKIEWICZ Mateusz
  8. TRACZYK Antoni

7 kyu

  1. TEICHERT Olaf
  2. TRACZYK Zofia

4 kyu

  1. TUREK Mateusz

Komisja egzaminacyjna:

Przewodniczący: grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, Prezydent Federacji IBDF Polska, Wiceprezydent Federacji IBDF of Europe

Członkowie:

 - soke Rafał Nowakowski, 6 DAN Stany Zjednoczone;
- soke Andrzej Kaczmarczyk, 6 DAN, Polska;
- sensei Terteryan Hovhannes, 3 DAN, Armenia.

Gratulujemy smokom zaliczonego egzaminu, kolejne zajęcia już w poniedziałek 24 marca.

Autor: Krzysztof Golec, 4 DAN
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK 2

Spełniamy marzenia: nasze dzieci już piszą małe wypracowania na temat zajęć w EMDEK-u

Martyna Lewandowska, jena z najmłodszych smoczyc sekcji karate napisała w szkole małe wypracowanie na temat swoich marzeń. Jedna tych prac zaskoczyła nawet nas, bo jak dotąd nikt nie przelał na papier tak sugestywnie - choćby najprostszej drogi do spełnienia tych pragnień.

fot. Kolo Fotografii Cyfrowej MDK2: druga z lewej Martyna Lewandowska z mama, nauczycielkami, bratem i koleżanką

Marzenia się spełniają, my nauczyciele jesteśmy takim drogowskazem do tej transformacji. Niemiecki nauczyciel i aktor Pierre Franckh, już jako dziecko opanował sztukę przenoszenia swoich pragnień do rzeczywistości. Jego zdaniem wszystkie życzenia się spełniają – pytanie tylko, jak je formułujemy. I nie chodzi wcale o jakieś magiczne zaklęcia, cuda,  ale o energię, jaką wysyłasz w świat. 

Martyna, która zdaje pierwszy egzamin w życiu na biały pas karate - z pewnością - będzie miała kolejne marzenia. Dziś  jedno z tych, które już się spełniło. Jej wypracowanie zamieszczamy poniżej:

fot. Kolo Fotografii Cyfrowej MDK2

Pewnego październikowego dnia zaczęłam chodzić na karate shotokan. Tego dnia było duże zamieszanie. Na początku zajęć sensei podzielił wszystkich uczestników wiekowo na grupy. Następnie brałam udział w pierwszej rozgrzewce.
Podczas zajęć nauczyłam się  kilku podstawowych ruchów i chwytów (dop. senseia:  na początku trzeba opanować podstawowe pady i zgłębiać motorykę). Bardzo szybko okazało się, że mogę chodzić na zajęcia z grupą średniozaawansowaną. Od tamtej pory jestem szczęśliwa, że mogę poznawać coraz więcej nowych chwytów i doskonalić nabyte umiejętności.

Gratulujemy dobrego pióra w tak młodym wieku, a czekający Martynę międzynarodowy egzamin karate przyniesie kolejne, dobre wspomnienia.

Autor: Martyna Lewandowska, klasa II szkoły podstawowej
Moderator: sensei Krzysztof Golec, 4 DAN

Wiosenne malowanie – powitanie wiosny w MDK nr 2

MDK2, 15 marca br. odbył się koncert „Wiosenne malowanie gitarą i piórem”, podczas którego młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty muzyczne i plastyczne.

Na scenie wystąpili uczestnicy kół gitarowych, ukulele oraz zespołu wokalno-instrumentalnego pod kierunkiem Anny Grzybek-Korzeniewskiej i Ilony Chojnackiej. Śpiewając i akompaniując, przedstawili repertuar dziecięcy, turystyczny i poetycki. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła ich występy gromkimi brawami – zarówno debiutantów, jak i doświadczonych „muzyków”  kół instrumentalnych.

Tegoroczna edycja koncertu została wzbogacona o udział młodych artystów z kół ceramiki, koła artystycznego oraz „Doświadczalni mrówki Z” prowadzonych przez panią Marlenę Zabłocką . Przez kilka tygodni przygotowywali swoje prace, by podczas wydarzenia zaprezentować je na specjalnie zorganizowanym wernisażu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim młodym artystom oraz gościom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Do końca miesiąca na holu głównym można zobaczyć wystawę „Ptaki z recyklingu-kreatywna transformacja” wykonane przez uczestników „Doświadczalni mrówki Z”.

Autor: Anna Grzybek-Korzeniewska, MDK2
Zdjęcia: Anna Grzybek-Korzeniewska, Małgorzata Jarzyńska

MDK nr 2: egzamin karate – sobota 22 marca

Już za kilka dnia w dojo (sala nr 16)  MDK2 odbędzie się międzynarodowy egzamin karate dla smoków z grupy początkującej, średniozaawansowanej i zaawansowanej.

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Plan egzaminu:

- rozgrzewka przed egzaminem godz. 10.30;
- początek egzaminu 11.00 dla wszystkich trzech grup (początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana);
- seminarium, po egzaminie, z instruktorami pracującymi na co dzień z dziećmi;
- uroczystość pasowania na pierwszy i kolejne stopnie (oryginalnym mieczem samurajskim) – od godz. 12.30;
- wspólne zdjęcie i chwila rozmowy z grandmasterem Zbigniewem Jeżem, 10 DAN;
- 13.30 zakończenie egzaminu.

Ubiór: organizacyjny, kimona lub regulaminowe koszulki i ciemne (czarne leginsy), boso, pasy uczniowskie.

Komisja egzaminacyjna:

Przewodniczący: grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, Prezydent Federacji IBDF Polska

Członkowie:

 - soke Rafał Nowakowski, 6 DAN Stany Zjednoczone;
- soke Andrzej Kaczmarczyk, 6 DAN, Polska;
- sensei Terteryan Hovhannes, 3 DAN, Armenia.

Uwaga do rodziców: rodzice w czasie egzaminu przebywają w budynku głównym MDK2.

Autor: sensei Krzysztof Golec, 4 DAN
nauczyciel MDK2

Pokazowe zajęcia karate w Przedszkolu Niepublicznym  „Serduszko”

Bydgoszcz, 11 marca br., Przedszkole „Serduszko”. W ramach ściślej współpracy Przedszkola Niepublicznego „Serduszko” z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 odbyły się zajęcia pokazowe  z... karate. Liczba dzieci chętnych do  udziału w zajęciach praktycznych przerosła nasze oczekiwania.

Na zaproszenie Pani dyr. Marty Muzolf z Przedszkola Niepublicznego "‘Serduszko” nasi nauczyciele odwiedzili i pokazali praktycznie – godzinny program dla początkujących  smoków karate shotokan.

Były elementy szybkościowe, sprawnościowe, stretchingowe oraz zabawy sensoryczne. Smoki z przedszkola wykazały się podstawową znajomością prostych technik i z wypiekami na twarzy kończyły zajęcia.

Pokaz przeprowadził instruktor karate sensei Krzysztof Golec 4 DAN z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.  W modelowych zajęciach udział wzięły wszystkie grupy przedszkolaków, a także najmłodsi karatecy z przedszkola oraz panie nauczycielki (wychowawczynie).

Autor: Krzysztof Golec, MDK2
Zdjęcia: Pani Ala, Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”

Dzień Kobiet w Kole Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Sobota, 08 marca br. Dzień Kobiet w sekcji Fotografii Cyfrowej obchodziliśmy nieco inaczej niż zwykle. Temat zrodził się sam, a dotyczył imienia Mercedes (nie tylko w fotografii). Okazuje się, że Mercedes, to nie tylko znana marka samochodowa (dziś Mercedes-Benz), ale także chluba niemieckiej motoryzacji, z rodzinnymi konotacjami.

Nazwa marki pochodzi od imienia Mercedes Jellinek, córki austriackiego dystrybutora pierwszych Mercedesów. Mercedes była kobietą, o czym nie wszyscy wiedzą. Ojciec Mercedes - Emil Jellinek, na przełomie XIX i XX wieku pomógł spopularyzować pojazdy ówczesnej firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) z Cannstatt koło Stuttgartu.

Dwa dni przed Bożym Narodzeniem 1900 r. Wilhelm Maybach, genialny inżynier DMG, dostarczył mu egzemplarz modelu 35 HP, uchodzącego za pierwszy samochód o nowożytnej konstrukcji. Jellinek nazwał go imieniem swojej córki z pierwszego małżeństwa – Mercedes (hiszp. łaska).

Ale Mercedesa to nie jedyny ślad związany dziś z  kobietą. Warto dodać, że również Mercedes,  hrabina de Morcerf, w filmie wg bestsellerowej powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo"  była jedną z ważniejszych postaci tej ekranizacji, ukochaną Edmunda Dantesa.

Niestety żaden z reżyserów, a było już kilka wersji "Hrabiego Monte Christo" nie odważył się na fantazję, aby pokazać w filmie pierwszego Mercedesa z roku 1886 (Patentwagen Nr 1). Dlaczego, to proste - akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838 (z przerwą na okres wrzesień 1829 wiosna 1838). Wtedy głównym środkiem podróżowania były karety, a ich ceny dorównują dziś nawet luksusowym samochodom.

Ile jest w Polsce kobiet o  tym imieniu? Według oficjalnych danych z USC w Polsce żyje 180 kobiet o imieniu Mercedes, a 11 kolejnych używa go jako drugiego imienia (dla porównania – ponad milion Polek ma na imię Anna). W ostatnich latach nadawano je zaledwie kilka razy rocznie, głównie jako drugie imię.

Zajęcia, nieco luźniejsze niż zawsze, były okazją do złożenia życzeń:

Wszystkim Kobietom, niezależnie od wieku i stanu posiadania (np. luksusowej karety czy równie luksusowego Maybacha) życzymy -  nie tylko w tym dniu - uśmiechu, odpoczynku od trudów dnia codziennego, dostrzegania tego co jest najważniejsze w życiu!

Swoją obecnością na zajęciach zaszczyciła nas  pani Justyna Gorce-Bałut, nauczycielka, specjalistka od planowania w MDK 2, kobieta o wielu zamiłowaniach i pasjach.  

Autor Krzysztof Golec, MDK2
Zdjęcia: KFC MDK 2 oraz Mercedes-Benz Polska

“Dzień bez prądu” – motywująca impreza dla rodzin, dzieci, młodzieży

Scena MDK 2, 08 marca br. W minioną sobotę,  w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 świętowaliśmy  Dzień Kobiet, ale postanowiliśmy spędzić go w nietypowy sposób – bez komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.

Podczas zabawy i świętowania wyłączyliśmy wszelkie urządzenia elektroniczne, aby uczestnicy mogli wziąć udział w maratonie gier bez prądu,  rozmowach, zabawie i wspólnym czasie spędzonym z bliskimi.

Organizatorzy, przy wydatnej pomocy Fundacji,   po raz pierwszy zorganizowali taką imprezę, otwartą zarówno dla naszych wychowanków,  jak i dla wszystkich chętnych bydgoszczan. Jej  sukces nie byłby możliwy bez pomocy wspaniałej Fundacji Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu.

Wolontariusze: Ania, Marcin i Flita nie tylko przywieźli setki gier, ale niestrudzenie,  nieustannie doradzali, tłumaczyli i proponowali kolejne planszówki. Była nawet gra ze "skaczącym chrabąszczem".

W wydarzeniu wzięło udział aż 80 osób – dzieci z rodzicami, uczniowie "emdekowskich" kół  i pracowni oraz młodzież, którzy razem rywalizowali, rozmawiali, poznawali nowe gry i nowe osoby, cieszyli się wspólnym spędzaniem czasu off-line. Mamy nadzieję, że wspólne chwile spędzone w taki sposób na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Kole Fotografii Cyfrowej działającemu w  EMDEK-u dziękujemy za dokumentację fotograficzną tego udanego wydarzenia.

Tymczasem Fundacja Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu,  co miesiąc organizuje regularne imprezy:  w Młynach Rothera a niebawem w hali pomp bydgoskich wodociągów, w których każdy bydgoszczanin może wziąć udział. Będziemy na bieżąco informować Was o nadchodzących wydarzeniach, które z pewnością będą okazją do świetnej zabawy i integracji.

Wiosenne słońce na zewnątrz, stoliki pełne zadowolonych rodzin, rozmowy i uśmiechy bez komórki w ręce, integracja, a nawet życzenia z okazji Dnia Kobiet, to   piękny widok; za wszystko bardzo dziękujemy!

Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu - to społeczność miłośników gier planszowych, karcianych i strategicznych, która działa na rzecz integracji graczy w Bydgoszczy. Organizuje turnieje, prezentacje nowych gier oraz wolne granie, promując gry jako doskonały sposób na rozwój, zabawę i budowanie relacji.

Najdalej za rok powtarzamy maraton! A z okazji Dnia Kobiet mamy specjalne życzenia:

Abyście zawsze czuły się doceniane, wspierane, otaczane życzliwością, emancypacją przełożonych, a każdy dzień przynosił Wam satysfakcję, dumę z własnych osiągnięć oraz wiele powodów do uśmiechu i radości. Spełnijcie swoje marzenia!

fot. Justyna Gorce-Bałut

Autor: Justyna Gorce-Bałut, MDK 2
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK 2

Charytatywny koncert z cyklu „Nieść radość”

Niedzielny Koncert z cyklu „Nieść radość” był kolejną bardzo udaną imprezą integracyjną w świetlicy "Domu Serca" w Bydgoszczy. Uczestnikami byli uczniowie kół muzycznych prowadzonych przez panią mgr Ilonę Chojnacką z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Uczestnicy imprezy:  Sarah Thatcher, Tobiasz Kussy, Elenka Kussy, Zofia Kranc, Marcelina Wengielska, Veronika Zhulova, Gaja Borowska z kół muzycznych prowadzonych przez panią mgr Ilonę Chojnacką, wykonali między innymi takie utwory jak: „Bo wszyscy Polacy”,Barka”, „Wiosenne malowanie”, „Wiatr”, „Nic dwa razy się nie zdarza” i inne.

Po koncercie artyści wraz z rodzicami oraz z uczestnikami Stowarzyszenia Duchowego „Iskierki”, zostali poczęstowani słodkościami i herbatą. Impreza zbiegła się z urodzinami pani Prezes Stowarzyszenia mgr Krystyny Klateckiej, która z tej okazji ufundowała  uczestnikom oraz zgromadzonym gościom urodzinowy tort.

Pani Prezes złożyła także życzenia i podziękowania za współpracę - trwającą od ponad 20 lat  - z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 im. dra Jordana.

Świetlica środowiskowa Dom Serca prowadzona jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Duchowa „Iskierki”. Tym samym świetlica środowiskowa stała się bezpieczną przystanią dla wszystkich poszukujących pomocy i wsparcia.

„Dom Serca” w Bydgoszczy to także zajęcia profilaktyczne. Dzieci i młodzież korzystają z sali plastyczno-ruchowej, gier i zabaw na świeżym powietrzu, pracowni komputerowej, tenisa stołowego.

Autor i zdjecia: mgr Ilona Chojnacka, MDK 2

Pałac Lubostroń podczas zimowej sesji z… resztkami śniegu w tle

Pałac w Lubostroniu jest perełką w Kujawsko-Pomorskiem a od niedawna – decyzją prezydenta RP, zapisaną w rozporządzeniu z 15 listopada 2023 - Pomnikiem Historii: „Lubostroń – zespół pałacowo-parkowy". Wykorzystując resztki  śniegu, uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej wykonali kolejny zimowy rekonesans z aparatem w dłoni.

Obecnie pałac w Lubostroniu jest instytucją kultury, odbywają się tu cykliczne imprezy, m.in. koncerty, wernisaże czy spektakle teatralne. Niedawno pałac zyskał nową elewację, wszystkie ściany głównego obiektu zostały pomalowane i odgrzybione, a instalacja przeciwwilgociowa ma posłużyć kolejne lata. Prężnie działa tu restauracja z wykwintnym jedzeniem, a zwiedzanie pałacowych komnat w sezonie jesienno - zimowym odbywa tylko z wcześniejszą rezerwacją.

 Uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 byli tu już kolejny raz. Zimowa sesja wypadła skromnie, ale tylko dlatego, że śniegu było jak na lekarstwo. Mimo to możliwość obcowania z żywą historią, z końca XVIII wieku, zawsze warta jest wyjazdu z aparatem fotograficznym w plener.

Autorzy: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr2
Zdjęcia : KFC MDK 2