III Bydgoski Turniej Judo dla Dzieci „Mini Judo Cup” – sukces młodych smoków z MDK nr 2

     Bydgoszcz, 18 listopada br. ponad 300 najmłodszych entuzjastów judo, niemal z całej Polski, wystartowało w trzeciej edycji zawodów “Mini Judo Cup” w Zespole Szkół Nr 10 w Bydgoszczy (obecnie SP nr 31). Organizatorem tej imprezy o zasięgu ogólnopolskim był Uczelniany Klub Sportowy „10” w Bydgoszczy, a sędzią głównym trener judo Mateusz Kuliński w asyście Łukasza Bieluna. Polski Związek Judo reprezentował Józef Jopek.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    To już trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów “Mini Judo Cup”, w których uczestniczyły dzieci z roczników 2011/2012, 2009/2010 i 2007/2008. Nas zaskoczyła tak duża  frekwencja i obecność najmłodszych wojowników z całej Polski. Najliczniej jednak reprezentowane były kluby naszego regionu, między innymi z: Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Szubina, a także z Koszalina, Elbląga, Trójmiasta,  Braniewa, Piły, a nawet  Warszawy.

    W sobotnich  zawodach startowali również  zawodnicy, na co dzień trenujący inne sporty i sztuki walki, jak: karate shotokan, karate kyokushin czy chan shaolin si, dju-su. Niestety zasady regulaminu  obowiązujące podczas turnieju są mocno ortodoksyjne –  nie wolno kopać, stosować dźwigni, duszenia czy uderzać ręką (tsuki czy diako-tsuki).  Wysoko cenione były za to rzuty i trzymanie w parterze (przez 10 sekund dla maluchów r. 2011/2013 i 8 sekund dla dzieci nieco starczych 10-latków). Walka na tatami była wyjątkowo zacięta, często zdarzało się tak, iż starowali zawodnicy (zawodniczki), którzy już mają żółte i pomarańczowe pasy z… totalnymi nowicjuszami w technikach judo. Jak mówił podczas ceremonii otwarcie Józef Jopek z PZJ, to impreza dla niemal wszystkich, gdzie nie chodzi o złote medale czy nagrody. Liczy się fair play, poznanie atmosfery zawodów, a przede wszystkim nauka.  Dokładnie z takim przesłaniem wystartowały młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.

Dziś wiele klubów proponujących  naukę karate odchodzi od filozofii Gichina Funakoshi’ego czy Masutatsu Oyamy, kładąc  nacisk  na grappling (walka w parterze z użyciem dźwigni, trzymania, duszenia) czy boksu.  Jednak judo pozostało dość wierne oryginałowi wcielonemu w życie przez prof. Jigorō Kanō.

Miło nam zatem poinformować, że najmłodsze smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy wywalczyły dwa srebrne medale w kategorii:

II miejsce waga  do 24 kg Lia GNAP  rocznik 2011

II miejsce waga  +29 kg  Antoni ŻEŁABOWSKI  rocznik 2012

Ponadto Igor GNAP rocznik 2007 (w. do 42 kg) zajął punktowane 6. miejsce. GRATULUJEMY!

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

     Młode smoki, na co dzień trenują sztuki walki chan shaolin si, dju su, kung-fu  (już dwa lata), zaś najmłodszy Antek ŻEŁABOWSKI, dopiero… trzy miesiące opanowuje podstawy karate shotokan. To samorodny talent, podobnie jak Lia Gnap. Oboje jeszcze chodżą do przedszkola, na co dzień spokojni jak pluszowe misie, podczas walki mają to coś, co potrzebuje wojownik Bushido do zwycięstwa. Oboje mieli też trudnych i bardzo trudnych przeciwników. Lia w finale przegrała nieznacznie z Amelką Czubaj (r. 2010) z Koszalina przez trzymanie.
Antek (w. +29 kg, r. 2012) z kolei przegrał finał ze Stasiem Górnym (45 kg rocznik 2011). Zawodnik z Gdyni był nie tylko cięższy, ale także nieco starszy, a judo trenuje w klasie „0” SP nr 39 w Gdyni (Akademia Judo “Dragon”). Antek, jak już powiedzieliśmy, zaczyna dopiero przygodę ze sztukami walki i przez całe trzy minuty dzielnie stawiał opór swojemu oponentowi. Zyskał wielki szacunek, dostał gromkie brawa od zawodników (i siostry) i obietnicę wyśmienitej kolacji, którą przygotowała jego mama.

Gratulujemy naszym medalistom i reprezentantom z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Jesteśmy w Was dumni!

więcej: Mini Judo Cup 2017

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki 2DAN

kg_DSC_7104_judo_ceremony_700kg_DSC_7095_gifts_judo_700kg_DSC_7097_gifts_judo_sp31_700kg_DSC_7108_judo_jopek_700kg_DSC_7111_judocup_pupils_700kg_DSC_7112_lia_judo_700kg_DSC_7118_judo_pupils_700kg_DSC_7121_lia_amelka_judo_700kg_DSC_7131_lia_ceremony_700kg_DSC_7142_antek_judo_700kg_DSC_7149_antek_father_700kg_DSC_7150_pupils_judo-700kg_DSC_7156_antek_sister-700kg_DSC_7159_ceremony_judo-700kg_DSC_7161_ceremony_judo_700kg_DSC_7173_ceremony_antek_700kg_DSC_7210_gnap_family_700kg_DSC_7212_lia_igor-700kg_DSC_7137_lia_gnap_judo_700vkg_DSC_7175_antek_silver_medal_700

Data publikacji: 19.11.2017 r.

Karate – informacja dla rodziców i rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

Informujemy, że wszyscy kandydaci, którzy złożyli wnioski na zajęcia w terminie naboru do 08.09.2017 zostali zakwalifikowani i przyjęci do  sekcji karate. Pierwsze zebranie rodziców odbyło się już 13 września br.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Zajęcia zostały podzielone w taki sposób, aby dzieci kontynuujące drugi rok szkolenia mogły płynnie wejść na wyższy poziom. Zajęcia te odbywają się w środy od godz. 16.05-16.50.

Grupa dzieci początkujących, w przeważającej większości 6-8-latki ma zajęcia dwa razy w tygodniu: środa godz. 15.20-16.05 oraz piątek, godz. 15.30-16.15. Oczywiście w zajęciach w grupie dla początkujących mogą uczestniczyć młode smoki kontynuujące II rok nauki.

W tym roku grupa ponownie jest bardzo liczna i po wstępnym wypełnieniu „Wniosków o przyjęcie na zajęcia stałe w roku szkolnym 2017/2018 do MDK nr 2 w Bydgoszczy” liczyła aż 36 chętnych. Cieszy nas to, że rodzice tak chętnie wybierają zajęcia dość mocno odbiegające od typowych lekcji WF-u w szkole. Większość jednak ponownie popełnia ten sam błąd, zapisując dziecko od razu do kilku kół zainteresowań, albo sekcji. Później się okazuje, że nie pasują godziny zajęć, nie o takie zajęcia chodziło, albo nauczyciel stawia zbyt wysokie wymagania.  Przenosząc to na grunt sekcji karate jedno jest pewne i niezmienne – to nie jest łatwy sport, wymaga systematycznej pracy a nie jak niektórzy myślą,  li tylko wybitnych zdolności. Owszem, one się przydają, ale to zaledwie 20-25 proc.,  systematyczna praca jest najważniejsza!

Żyjemy w ciekawych czasach, gdzie  bierne spędzanie wolnego czasu jest niemal regułą,  otyłość pierwszą przeszkodą, a wady postawy wśród dzieci bywają bagatelizowane – często też pozostają niezauważone (kiedyś była szkolna pani higienistka, dziś oszczędza  się na każdym etacie). Można nawet powiedzieć, że mierne zainteresowania czynnościami ruchowymi, to już problem społeczny. Dodatkowe lekcje WF w szkole tego nie zmienią, jeśli nastawienie dziecka nie jest pozytywne. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki, jak agresja w szkole, nietolerowanie najsłabszych czy trudności w wyrażaniu  empatii.

Karate jest takim antidotum, ale nie rozwiąże wszystkich problemów. Tu zwracamy się do rodziców, którzy mają problem z dziećmi (np. z zespołem Aspergera, autyzm wczesnodziecięcy, a nawet zespół Kannera). Często jest potrzebna także fachowa pomoc psychologa dziecięcego (neurologa czy logopedy). Takie przypadki mieliśmy już w poprzednich grupach, niewykluczone, iż nie będzie ich obecnie.

Jedno jest pewne, na zajęciach obowiązuje dyscyplina i szacunek dla każdego ucznia. W zarodku tłumione są tzw. brykanki znane z przedszkola czy donoszenie na kolegę/koleżankę. Na pierwszych zającach, które odbyły się 19 września nauczyciel (sensei) powiedział też o wymaganych zasadach bezpieczeństwa, korzystania z sali – dojo (po remoncie, w tym cyklinowaniu i lakierowaniu podłogi), jak również o prawie dla MDK nr 2 do dysponowania wizerunkiem kandydata w celu promocji placówki.

Wszystkie sprawy niezałatwione można zgłaszać nauczycielowi prowadzącemu – sensei, zwykle przed zajęciami. Jednocześnie informujemy, że do końca października rodzice powinni dostarczyć zaświadczenie lekarskie o zdolności do amatorskiego uprawiania karate (przez syna czy córkę).

Ponadto informowaliśmy, że opłata na Radę Rodziców za cały rok dla sekcji karate wynosi 140 zł, prośba Dyrekcji jest taka – aby uzupełnić te kwestie finansowe do końca października br. (w sekretariacie MDK nr 2). Przed feriami zimowymi 2018 planowana jest pierwsza wywiadówka i pierwszy pokaz umiejętności dzieci dla rodziców. Jeszcze w tym miesiącu wybrany zostanie przewodniczący grupy i jego zastępcy. Prosimy rodziców o usprawiedliwianie nieobecności dziecka na zajęciach i powiadomieniu (pisemnym) nauczyciela o rezygnacji z zajęć.

Krzysztof Golec
instruktor, 2DAN

Data publikacji: 29.09.2017 r.

Tak wypoczywały dzieci – podsumowanie pierwszego tygodnia zajęć otwartych w MDK nr 2 im. dra Jordana

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    To już kolejne zajęcia zorganizowane, z autorskimi programami wychowawców z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Zaraz po zakończeniu roku szkolnego,  pierwsza grupa chętnie przybyła do sal wykładowych “emdeku” z rodzicami. Wszak nie wszyscy rodzice mogą zapewnić swoim milusińskim fachową opiekę, co więcej, rodzic chce wiedzieć komu pozostawia dzieci pod opiekę. 


W tym roku zajęcia z  pierwszą grupą mieli: Joanna Jendrzejewska, Tomasz Bukowski i Krzysztof Golec. Zaraz po ostatnim dzwonku szkolnym, dzieci niewyjeżdżające na wakacje  z rodzicami, mogły twórczo spędzić czas pod opieką dyplomowanych nauczycieli w godz. 10-14.00. Były też dni, gdy trzeba było zostać dłużej , bo zasadą emdekowskiego regulaminu jest przede wszystkim bezpieczeństwo – dzieci odbierają rodzice lub ich prawni opiekunowie.

Zajęcia były tak zaplanowane, aby nikt się nie nudził,  mógł  rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.

W programie uwzględniono takie zagadnienia jak:

– bezpieczeństwo podczas wakacji letnich,
– przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów,
– sytuacje niebezpieczne (przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowe, jazda rowerem),
– podstawowe zasady dot. czytania i orientowania map, obliczanie skali mapy i odwzorowanie zmierzonego odcinka na realną odległość w terenie,
– rytmika dla dzieci,
–  savoir vivre dla dzieci,
– pierwsze kroki w nauce gry na instrumentach perkusyjnych (conga, bongosy, djemby, darrabuki,  inne),
– ćwiczenia i zabawy – wstęp do nauki samoobrony,
– pierwszy sprawdzian szybkościowy dla dzieci w sali gimnastycznej nr 16.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec / W zajęciach stale uczestniczyły: Ania Błażejewska, Martyna Jelonek, Magdalena Galicka, Marta Dokładna, Olga Maćkowska i Emilka Onyśko

   Uzupełnieniem zajęć w MDK nr 2 były wycieczki fakultatywne na Wyspę Młynską. Tam dzieci mogły baraszkować w płytkich bystrzach Młynówki i bawić się na „Placu zabaw” (uwaga: glony i ostre przedmioty w bystrzach kaskady). Tu znajduje się Magiczne Krzesło, eksponat z filmu dla dzieci “Magiczne Drzewo” –  realizowany  w dużej części w Bydgoszczy. Powrót przez zabytkową kładkę i dobre lody,  zwykle były tylko początkiem kolejnej przygody. Nauczyciele zwracali uwagę na historię naszego miasta, pomniki, zabytkowe, świetnie odrestaurowane budynki a nawet pływające mieszkanie zacumowane na Brdzie nieopodal mariny.

    W ten właśnie sposób dotarliśmy do zabytkowej Wilii Buchholza, obecnie będącej siedzibą rektoratu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Zwiedzanie kampusu, odpoczynek na prawostronnym brzegu Brdy i podziwianie najwyższego budynku w mieście Nordic Haven, to kolejny żywy przykład powiązania historii z czasami obecnymi.

    Stałym punktem programu są wycieczki na obiekty sportowe Zawiszy. Tym razem dzieci  miały okazję jedyną w swoim rodzaju, gdyż przewodnikiem był rzecznik prasowy klubu Michał Jarocha. Dzięki niemu poznaliśmy kolejny ciekawy fragment dotyczący sportu w mieście. Oglądanie wszystkich miejsc treningowych, a nawet szatni zawodników dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Dzieci zwiedziły szatnię,  jeszcze do niedawna zawodników Lotto Ekstraklasy, piłkarzy Zawiszy, którzy zdobyli Puchar Polski.

Dziś, niestety musimy czekać kilka dobrych sezonów, aby piłka nożna powróciła na ul. Gdańską – skomentował Michał Jarocha.

    Emocjonujący był także bieg na 400 m, gdzie dzieci mogły zmierzyć się w bezpośredniej rywalizacji na bieżni treningowej. Kapitalny widok, zwłaszcza  na  starcie, gdzie każdy próbuje pokazać moc, na mecie już nie było tak gładko i równo, ale przecież nie chodziło o wielkie ściganie. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe upominki od władz klubu. Jednym słowem było sympatycznie, aby nie powiedzieć magicznie. Niewykluczone, że uczestniczki – przynajmniej jedna z nich – zawita na sportową strzelnicę czy trafi na zajęcia z gimnastyki sportowej.

     W ostatnim dniu zajęć dzieci koniecznie chciały obejrzeć premierowy film Minionki (ang. Minions) – amerykański film animowany z 2015 roku w reżyserii Pierre’a Coffina i Kyle Balda.

     Jak zatem było? Ciekawie, to mało powiedziane, przede wszystkim bezpiecznie, z mocą atrakcji. Zarówno nauczyciele, jak i dzieci emocjonalnie zapamiętają ten okres wspólnej wędrówki po meandrach zakola Brdy i ciekawostkach z życia miasta. Wspólne zdjęcie, rozdanie drobnych upominków zakończyło tygodniowy pobyt na zajęciach otwartych w MDK nr 2. I tak, do przyszłych wakacji!

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 2DAN

WAŻNE dla RODZICÓW: spotkanie organizacyjne – ZAPISY do sekcji sztuk walki (karate) dla dzieci najmłodszego rocznika odbędzie się 13 września br. godz. 16.00 w sali wykładowej MDK nr 2 przy ul. Leszczyńskiego 42.

Data publikacji: 28.08.2017 r.

Koniec roku szkolnego w sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana

Jak zwykle uroczyście, a przede wszystkim w sportowej atmosferze, sekcja karate MDK nr 2 zakończyła rok szkolny 2016/2017. Był pokaz dla rodziców, były puchary, a wszystkie dzieci które ukończyły 9-miesięczne zajęcia otrzymały dyplomy i drobne upominki od sponsorów. Po pokazie odbyła się zaplanowana wywiadówka. Wreszcie… upragnione wakacje! 


SONY DSC

SONY DSC fot. Tomasz Stępień

Rzeczywiście, zarówno grupa najmłodszych dzieci, jak i tych nieco starszych ukończyła zajęcia z dobrymi i bardzo dobrymi wynikami. To była najliczniejsza grupa młodych smoków od kilku lat, która dzielnie przychodziła na zajęcia dwa razy w tygodniu. Smoczyska (grupa nieco starsza) miała  jedną godzinę zajęć więcej, a  dodatkowo przychodziła na zajęcia sztuk walki do Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów ( tam ćwiczą dzieci starsze, młodzież i dorośli).

Osiągnięcia emdekowskiej sekcji
Również w tym roku szkolnym kilkoro młodych smoków  połknęło bakcyla sztuk walki i przystąpiło do egzaminów na pierwszy stopień uczniowskie 10 kyu, a wśród nich:

Kasia Sikora, 10 lat
Ania Chomik, 7 lat
Daniel Świetlik,  10 lat
Igor Gnap, 10 lat

Ponadto kontynuujący naukę z przytupem zdali na kolejne 9 kyu:

Milena Kapanowska, 9 kyu
Aleksander Przybylak, 9 kyu
Anna Lanska 9 kyu

Były też inne sukcesy młodych smoków, jak np. I miejsce Lii Gnap (6 lat)  w miniturnieju judo w Bydgoszczy  czy  I miejsce wychowanków “emdeku”: Piotrka Okońskiego 7 kyu, Eryka Gotowskiego 7 kyu i wyróżnienie dla Mateusza Antoniewicza 7 kyu podczas minizawodów jiu-jitsu w Wyszkowie (kwiecień 2017 r.)

Pokaz zdobytych umiejętności i zakończenie roku szkolnego
Młode smoki już podczas Dnia Dziecka w “emdeku” dały pokaz swoich umiejętności. Aż trudno uwierzyć, że po 8-9 miesiącach treningów dzieci wchodzą na wyżyny swoich umiejętności. Treningi nie należą do łatwych i przyjemnych jak gry na Play Station.  Co więcej, sami rodzice mówili już po pokazie, iż smoki są mocno zmotywowane, zdyscyplinowane i otwarte na kolejne treningi w przyszłym roku szkolnym. Większość z nich podejmie trud dalszej nauki, niektórzy przejdą na wyższy poziom szkolenia w  sekcji przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów.

Praca z dziećmi to przyjemność, ale i obowiązek
Praca z dziećmi, to jak czytanie bardzo ciekawej książki, każdy rozdział przynosi nowe rozdanie, to także doskonała ocena rozwoju osobowego i psychicznego dziecka. Miło się patrzy, jak dziecko niepotrafiące zrobić prostego  przewrotu w przód, już po kilku miesiącach jest dumne z tego, iż pokonało samego siebie. Wiadomo nie od dziś, że maluchy często przychodzą tu na zajęcia mając różną motywację. Jedni chcą być najlepszymi w sekcji, inni przychodzą tylko dlatego,  iż rodzice tak to sobie wymyślili, jeszcze inni za namową lekarza, który stwierdził np. wady wrodzone układu ruchu. Oczywiście, każdy z instruktorów chciałby pracować tylko z wybitnymi jednostkami, tak jak nauczyciel w prywatnej szkole z olimpijczykami. Niestety tak się nie da, dlatego zajęcia są podzielone w taki sposób, aby każda z grup opanowała zakres obowiązującego materiały. Już od dwóch lat instruktor wprowadza nie tylko elementy zabawowe, gibkościowe, ale także dość mocno akcentuje podstawy karate shotokan. Okazuje się, że nawet 5-latki doskonale radzą sobie z motoryką i techniką.

Jeśli mówimy o całej grupie to należy docenić wysiłek wszystkich smoków, każdy na swoim poziomie, zgodnie z możliwościami. Ci, co skończyli pierwszy okres nauki, z całą pewnością nie przychodzili tu za karę. Dlatego –  jak  zwykle – musimy podziękować wszystkim, którzy podjęli ten trud i dotrwali do samego końca, a Dyrekcji MDK nr 2 chociażby za to, że wspierała smoki i smoczyska  do ostatniego dnia zajęć. Pan Dyrektor mgr Adam Łętocha był także obecny podczas wręczania  pucharów i spotkania z rodzicami. Dzieci uradowane podziękowały najprościej, jak potrafiły, gromkim okrzykiem DZIĘKUJEMY!

Wymieńmy też wyjątkowo zmotywowane  smoki osiągające  doskonałe wyniki. Należeli do nich: Kasia Sikora, 10 kyu, najlepsza uczennica (dodatkowo ćwiczy taniec), Weronika Gajoch 10 kyu (z larwy motyla przemieniła się w “Pazia królowej”), Aleksandra Leonidowa 10 kyu (długo chorowała), Zosia Napolska (choroba nie pozwoliła na przystąpienie do egzaminu), Milena Kapanowska 9 kyu (bardzo dobra technika), Ania Chomik 10 kyu (maskotka sekcji), Lia Gnap (nie da sobie w kaszę dmuchać), Bartosz Garczyński 9 kyu (bardzo wysokie kopnięcia) ,  a także Paweł Stępień 10 kyu, Patryk Stasiński 10 kyu, Aleksander Przybylak 9 kyu, Igor Gnap 10 kyu, Daniel Świetlik 10 kyu, Kacper Karczewski 10 kyu  czy Artur Okrój. Stałe postępy robili także najmłodsi: Olek Sikora, Nikodem Kozłowski, Antek Kosakowski, Sebastian Szubert czy Ksawery Gołębiowski.

Po wakacjach kolejny rok nauki
Już w pierwszych dniach września odbędzie się zebranie rodziców, którzy w duchu myślą, aby przyszli mali wojownicy poszli w ślady Bruce’a Lee. Dlatego informacje o dokładnej dacie podamy z wyprzedzeniem, aby wszyscy mogli być obecni na pierwszym spotkaniu. Zapisy, po wypełnieniu wniosku o przyjęcie na zajęcia stałe w roku szkolnym 2017/2018 już można dokonywać.

Na koniec podziękowania dla Eryka Gotowskiego 7 kyu oraz senpaiego  Bolesława Kozłowskiego 6 kyu, senpai Alicji Gotowskiej 6 kyu za pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu na pierwszy stopień uczniowski.

 

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 2DAN
zdjęcia: Tomasz Stępień

kg_DSC_3366_emdek_cups_700

 

Młode smoki z MDK nr 2 zdały egzamin na pierwszy stopień uczniowski

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego najmłodsze smoki z MDK nr 2 im. Dra Jordana przystąpiły do egzaminu na pierwszy stopień uczniowski. Egzaminy przeprowadzał osobiście grandmaster Zbigniew Jeż, 10DAN prezydent  IBDF Polska  wraz ze swoimi asystentami, mistrzem Rafałem Nowakowskim, 5DAN Stany Zjednoczone i mistrzem Andrzejem Kaczmarczykiem, 5DAN, IBDF Polska.


 

fot. Krzysztof Golec, / po zakończonym egzaminie wszyscy z dyplomami stanęli do rodzinnej fotki

fot. Krzysztof Golec, / po zakończonym egzaminie wszyscy z dyplomami stanęli do rodzinnej fotki

Letnią sesję  egzaminacyjną, połączoną  z seminarium z mistrzami sztuk walki, zaliczyła młodzież  i dorośli, a także dzieci z Kujawsko-Pomorskiego Klubu Sztuk Walki przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy. Najmłodsze smoki  z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana – najlepsi z nich –   dołączyły do tego elitarnego grona.  Praktycznie całe dwa miesiące,  smoki zakwalifikowane do egzaminu, chodziły na zajęcia –  zarówno do “emdeku” – jak i do Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy. Tam jest druga sekcja dla dzieci starszych, młodzieży i dorosłych. Było warto poświęcić swój czas na ćwiczenia, opanować zakres obowiązującego materiału, szlifować formę. Grandmaster Jeź pochwalił dzieci za dobre przygotowanie, zwłaszcza za pokaz walki w parterze (elementy  grapplerskiego rzemiosła).

Z dziennikarskiego obowiązku  musimy pochwalić najmłodszych wojowników, którzy pięknie wykonywali egzaminacyjne techniki i otrzymali pierwsze stopnie uczniowskie 10 kyu. Troje z nich, kontynuuje  drugi rok nauki i przystąpiło do egzaminu na 9 kyu (kolejny stopień uczniowski).

9 tjie/kyu

 • Anna Lanska, 12 lat, wychowanka emdeku
 • Milena Kapanowska, 9 lat, wychowanka emdeku
 • Aleksander Przybylak, 10 lat, MDK nr 2

10 tjie/kyu

 • Kasia Sikora, 10 lat MDK nr 2
 • Ania Chomik, 7 lat MDK nr 2
 • Daniel Świetlik, 10 lat MDK nr 2
 • Igor Gnap, 10 lat MDK nr 2

Wszystkim smokom GRATULUJEMY. Dodajmy, że wszyscy są także wzorowymi uczniami w szkole podstawowej.
Jednocześnie informujemy, że nabór do sekcji młodych smoków w MDK nr 2 rozpoczyna się pod koniec sierpnia. Pierwsze spotkanie organizacyjne z rodzicami młodych smoków odbędzie się w pierwszych dniach września, o czym poinformujemy w następnym komunikacie.

kg_DSC_3051_master_lia_900kg_DSC_3071_ania_lia_900kg_DSC_3076_milena_olek_900kg_DSC_3081_kasia_daniel-900kg_DSC_3095_ania_900kg_DSC_3096_igor_900kg_DSC_3098_kasia_900kg_DSC_3097_daniel_900kg_DSC_3102_olek_900kg_DSC_3100_milena_900kg_DSC_3103_ania_900DSC_3066kg_DSC_3123_daniel_mum_700kg_DSC_3120_after_exam_master-700kg_DSC_3115_exam_together-700

Krzysztof Golec, 2DAN
instruktor sztuk walki MDK nr 2

więcej o tym wydarzeniu: młode smoki – egzamin 

“Słońce świeci dla wszystkich dzieci” – festyn z okazji Dnia Dziecka w MDK nr 2

   Wtorek, 6 czerwca. Uroczyście, a przede wszystkim słonecznie, odbył się Dzień Dziecka w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Dopisali goście honorowi, sponsorzy, a przede wszystkim dzieci i ich rodzice. Wszak to dla nich, prawdopodobnie kolejnych „emdekowiczów” Grono Pedagogiczne wraz Dyrekcją i niemal wszystkimi przedstawicielami kół zainteresowań przygotowało ten jedyny w swoim rodzaju festyn. Tylko tej okazji rodzice i nauczyciele dokładniej poznali osiągnięcia wszystkich sekcji i kół zainteresowań tej zasłużonej dla miasta placówki.


kg_DSC_2774_children_day_900

fot. Krzysztof Golec

    Gości honorowych, sponsorów, partnerów, ludzi dobrej woli, darczyńców, a przede wszystkim Dzieci uroczyście przywitał dyr. MDK nr 2 Adam Łętocha. Z dziennikarskiego obowiązku wymieńmy to zaszczytne grono: Janusz Czwojda, Tomasz Puławski, Ireneusz Nitkiewicz (radni Miasta Bydgoszczy), Marek Mikołajczyk (przedstawiciel Wydz. Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy), Aleksander Deja (przewodniczący RO Szwederowo), Janina Głogowska (RO Szwederowo), Zdzisław Tylicki (przewodniczący RO Wzgórze Wolności), Lidia Łatuszyńska (dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Muminki”), Ilona Klinikowska (dyr. Przedszkola nr 11), Adam Borkowski (przewodniczący Rady Rodziców przy MDK nr 2), Krystian Orzechowski (dyrektor Międzynarodowej Szkoły „Sokrates”), Gizela i Janusz Berneccy oraz Alicja Gotowska (honorowi uczestnicy /przyjaciele MDK nr 2). Dyrektor Łętocha przywitał także wielu innych sympatyków najstarszego Domu Kultury w Bydgoszczy, proszących o anonimowość.

    W tym roku, po raz pierwszy, ale nie ostatni, Dzień Dziecka i festyn „Słońce świeci dla wszystkich dzieci” zaszczycił jeden z najbardziej elitarnych dealerów motoryzacyjnych w regionie Nova Motor – Autoryzowany Dealer Hondy. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, prawdopodobnie nie po raz ostatni.

Wspólna zabawa – blisko 40 stanowisk
Dyrektor Adam Łętocha z dumą wymienił niemal 40 stanowisk sponsorskich, uczestników zabawy, fundatorów nagród. Dzieci, jak to zwykle bywa, garną się do miejsc zwiastujących dobrą zabawę, sportową rywalizację, a nawet… obiecujących bakcyla przygody. Któż z młodych chłopców nie chciał być strażakiem,  policjantem czy kierowcą. Podczas festynu dzieciaki miały to w zasięgu ręki.

   Oblegane były między innymi takie stanowiska i miejsca jak: bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie (dzięki pani Lidii Łatuszyńskiej, Przedszkole „Muminki”), kuce (firma Auto Doktor, Dariusz Lutkowski), konkurs plastyczny „Jadę Hondą na wakacje” (ASD Nova Motor w Bydgoszczy), konkurs „Donica – dom dla roślin”, rodzinny konkurs szachowy, turnieje gier planszowych, minimaraton przedszkolaka, samochody patrolowe policji i straży miejskiej oraz wóz bojowy straży pożarnej, ekobus edukacyjny “Pronatura”, namiot Expressu Bydgoskiego, Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki „Borpa” czy namiot edukacyjny Szkoły „Sokrates”. Jak zawsze powodzeniem cieszyły się loterie, punkt malowania dziecięcych twarzy czy Klub Miłośników Kultury Japońskiej “Kitsune” (opiekun Tadeusz Krajewski).

Stoiska gastronomiczne i cukiernicze
Można powiedzieć, że to róg obfitości, co najmniej z kilku powodów. Jeden, to wspólny projekt naszych radnych Nitkiewicz-Czwojda-Puławski, którzy ufundowali słynną już wojskową grochówkę i kiełbaskę z grilla. Po drugie, dzieci zajadały się słodkościami (i pysznymi paczkami) ufundowanymi przez: cukiernię „Grochola”, Rem-Marko i fabrykę słodkości Państwa Przybylskich.

   Po trzecie wreszcie, pojawiają się na emdekowskim firmamencie nowi darczyńcy, pragnący być anonimowi! Słodkościami, w imieniu jednego z nich, obdarowała wszystkie dzieci występujące w pokazie karate Alicja Gotowska – przypomnijmy mama wyróżniona w 2016 roku statuetką “Przyjaciel MDK nr 2”.
Można się delektować słodkościami i delicjami, ale wody pitnej, zwłaszcza bardzo dobrej jakości – nie znajdziecie nigdzie poza… beczkowozem Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (stacjonował tuż przy wjeździe na teren festynu). Docenili to sami rodzice i ich dzieci, którzy doświadczyli sporą niedogodność tuż przed Dniem Dziecka – awaria wodociągowa na terenie placówki. To dzięki specjalistom, anonimowym panom emdekowskiej obsługi technicznej, udało się w porę rozwiązać ważki problem. To także dzięki nim placówka wygląda tak, jak wygląda. Przypomnijmy jedynie, że MDK nr 2 jest jedną z nielicznych placówek w Bydgoszczy, które otrzymały ocenę wyróżniającą z audytu UM!

Po raz pierwszy Honda i pomysłowy konkurs plastyczny dla dzieci
Rzeczywiście, znany bydgoski salon samochodowych (wyróżniony tytułem “Salon na 5”) bez zastanowienia przyjął propozycję uczestniczenia w tak wyjątkowym wydarzeniu. Pomysł na tytuł konkursu “Jedziemy Hondą na wakacje” wypłynął spontanicznie, od samego dealera Honda Nova Motor w Bydgoszczy.

     Na eksponowanym miejscu dealer zaparkował dwie najnowsze Hondy Civic 1.5- i 1,0- litra w kolorach – odpowiednio: czerwonym i niebieskim. Dzieci miały podwójną przyjemność, po pierwsze zasiąść na fotelu kierowcy, po wtóre narysować swój własny motyw związany z japońską marką. Podejrzewamy jednak, że także rodzice, niektórzy z wypiekami na twarzy, zapragnęli bliżej przyjrzeć się jednej z największych nowości modelowych tego roku.

   Jak powiedziała przewodnicząca jury Ewelina Rutecka, nauczyciel plastyk, MDK nr 2, niemal czterdzieścioro maluchów uruchomiło swoją bujną wyobraźnię. Prace oceniane w gronie przedstawicieli importera oraz Ilony Chojnackiej i Aleksandry Banach – nauczycielek emdeku – były bardzo ciekawe i pomysłowe. Nagrody, na scenie głównej, wręczali przedstawiciel dealera niżej wymienionym laureatom:

I miejsce – Julia Krzemińska, 9 lat
II miejsce – Franciszek Donarski, 12 lat
III miejsce – Julianna Grec, 6 lat
wyróżnienie – Robert Andrzejewski, 8 lat

    Laureaci otrzymali specjalny pakiet podarunkowy od Hondy Nova Motor, okolicznościowe dyplomy i gratulacje. Jak nam powiedzieli przedstawiciele dealera Paweł Demczak i Paweł Gralak, za rok spotkamy się w tym samym gronie. Dodajmy, że w przygotowaniu konkursu pomagały panie nauczycielki z MDK nr 2: Marlena Zabłocka, Ilona Chojnacka, Aleksandra Banach i Ewelina Rutecka, jak również Wojciech Skorupa, dyrektor handlowy (Honda Nova Motor, Bydgoszcz).

XVI Wojewódzki Rodzinny Turniej Szachowy
Podkreślmy – rodzinny – zwykle tata z synem przebiegał w skupieniu i był bardzo zacięty. Warto dodać, że sekcja szachowa emdeku ma wielkie tradycje i osiągnięcia, a jej mentorami są między innymi: Adam Łętocha, Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon i Adam Gołąbiewski. Jak nam powiedział Andrzej Karpiński, główny arbiter turnieju, dość późno wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:

I miejsce – państwo Matczyńscy
II miejsce – Łosińscy A
III miejsce – Dahmsowie
IV miejsce – Podlewscy
V miejsce – Pawlikowscy
VI miejsce/ ex aequo – Świetliccy i Rubaszewscy

Młode smoki na scenie emdeku
To najpopularniejsze określenie najmłodszych uczniów karate “emdekowskiej” sekcji. W tym roku to dość liczna grupa, ale jak to zwykle bywa nie wszyscy mogli wystąpić. Trenują od września ubiegłego roku. Dziś pokazali to, czego nauczyli się w ciągu ośmiu miesięcy zajęć. Najmłodsi 5-7- latki (Olek Sikora, Sebastian Szubert, Ksawery Gołębiowski, Paweł Stępień, Patryk Stasiński) pokazali wybrane elementy karate shotokan (pozycja zen-kutsu, blok age uke i gedan-barai, kato miękkie). Grupa starsza 8-10- latki (Kasia Sikora, Daniel Świetlik, jak również Piotrek Okoński i Eryk Gotowski) pokazała walkę w parterze (grappling), a dodatkowo Eryk Gotowski 7 kyu postawił na trudniejsze techniki grapplerskie z sempai Alicją Gotowską 6 kyu (prywatnie mamą). Najlepiej rozciągnięta Kasia Sikora odważyła się na pokazowy skok przez wysoką przeszkodę (element pokazu zawierał także przewrót w przód i obalenie przeciwnika techniką dowolną). Jak sama przyznała, na treningach zrobiła to poprawnie zaledwie 2-3 razy. Dziś wyszło brawurowo!

   Warto dodać, że zarówno Piotrek Okoński, jak i Eryk Gotowski, to niedawni wychowankowie sekcji MDK nr 2. Podczas ostatniego miniturnieju w Wyszkowie zajęli I miejsca w swoich koronnych konkurencjach (grappling, kumite).

    Pomocną dłoń podczas pokazu wyciągnęli seniorzy: sempai Alicja Gotowska 6 kyu i sempai Bolesław Kozłowski 6 kyu, na co dzień trenujący w drugiej sekcji przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów. Jak powiedzieliśmy wcześniej, już po pokazie pani Alicja obdarowała najmłodszych wojowników słodkościami ufundowanymi przez anonimowego darczyńcę. Raz jeszcze dziękujemy!

    Mieliśmy też bardzo podniosły element na tegorocznym festynie – wręczenie statuetki Honorowego Uczestnika i Przyjaciela MDK-u. Jedną z nich otrzymała Joanna Stępień, mama Pawła – obiecującego karateki-wojownika!

Oto pełna lista laureatów:

Tytuł Honorowy uczestnik MDK nr 2 w 2017 r.
1. Anna Morawska
2. Sonia Kaps
3. Dominika Wyczałkowska
4. Patrycja Chrubczyńska
5. Klaudia Bartniczak
6. Klaudia Kreft
Tytuł Honorowy przyjaciel MDK nr 2 w 2017 r.
1. Lidia Łatuszyńska
2. Magdalena Kuro
3. Przemysław Tokarz
4. Magdalena i Piotr Gaca
5. Aleksandra i Jakub Wegner
6. Joanna Stępień

Inne atrakcje w tanecznym stylu
Taniec i piosenka to kolejne mocne strony sekcji artystycznych tej zasłużonej placówki. Na scenie zaprezentowały się między innymi: sekcja Marzenny Skowrońskiej (jedna z najbardziej utytułowanych na zawodach ogólnopolskich i europejskich), grupa KONTRA Doroty Przywary-Kaps, “Dzwoneczki” Joanny Naborczyk, zespół wokalny Grzybek-Korzeniewskiej, a także grupa “Magic Group” (i dwie inne) Ilony Chojnackiej. Gościnnie wystąpiła także grupa taneczna seniorów NOWA.

    Zwieńczeniem wszystkich pokazów artystycznych na scenie był… pomysł Wiolety Górskiej-Nowik zaprezentowania kolejnej nowej formuły “Cała Polska czyta dzieciom”… wiersz J. Tuwima “Rzepka”. Oprócz aktorskiego kunsztu, rodzice musieli wykazać się dobrą dykcją i sztuką perswazji. Wyszła, jak zawsze – znakomicie!

  Konferansjerkę prowadziła (i czuwała nad ramówką festynu) Bogna Blachowska-Wojciechowska, b. radna a także nauczycielka MDK nr 2, pani od rzeczy niemożliwych, wielki przyjaciel Dzieci.

Od Organizatorów
Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 dziękuje wszystkim sponsorom, darczyńcom i anonimowym ofiarodawcom za pomoc i dofinansowanie festynu. To był kolejny udany rok dla dzieci, nauczycieli i ich rodziców. Jak podkreślali uczestnicy, goście i sponsorzy „Słońce zaświeciło dla wszystkich dzieci”!

Lista sponsorów i partnerów
loga_700

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki  2DAN

zdjęcia: Joanna Stępień, Krzysztof Golec, Alicja Gotowska

Data publikacji: 19.06.2017 r.

Dzień Dziecka – Dzień Sportu – Dzień Wojownika w Szkole Podstawowej nr 41

W Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy (03 czerwca br.) odbył się Dzień Dziecka – Dzień Sportu – Dzień Wojownika.  Wojownicy obecni na tym spotkaniu tę imprezę nazywają krótko – Bydgoskie Sparingi Międzystylowe. Wydarzenie to propagowane jest już od kilku lat przez senseiego  Jarosława Remusa, 3 DAN, który zaprasza smoków i smoczyska od kilku lat. Ostatnio, stałymi uczestnikami tego wydarzenia są młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana.


fot. Krzysztof Golec

To już 6. edycja tej ważnej  dla młodych smoków imprezy, gdyż mają bezpośredni kontakt z innymi stylami, mogą sprawdzić się w bezpośredniej rywalizacji na torze przeszkód, próbach zwinnościowo-szybkościowych,  a także odbyć sparingi (kumite, grappling). Sensei Remus od kilku lat zaprasza inne sekcje działające w Bydgoszczy, ale tak naprawdę stałymi bywalcami tatami w sali gimnastycznej SP nr 41 są trzy sekcje: Bydgoski Klub Kyokushin Karate, Bydgoski Klub Taekwondo, reprezentacja najmłodszych smoków z Młodzieżowego Domu Kultury im. dra Jordana i smoków z Kujawsko Pomorskiego Klubu Sztuk Walki przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.

Trzy różne style: taekwondo, kyokushin karate i chan shaolin si, dju su, kung-fu mają jednak wspólną płaszczyznę porozumienia. To rywalizacja sportowa, ale także szacunek dla samych siebie i mistrza (nauczyciela, jap. sensei).  Wprawdzie znawcy tematu rozróżniają  sporty walki i sztuki walki, ale tak naprawdę coraz trudniej o style oparte na korzeniach np. karate shotokan Gichina Funakoshiego czy kyokushin karate Masutatsu Oyamy. Stąd przenikanie  najciekawszych technik u wielu mistrzów stało się dość powszechne.  Co więcej, znany mistrz  Bruce Lee stworzył swój własny styl Jeet Kune Do (JKD). Mówiąc jeszcze prościej jego styl to „styl bez stylu” –  jak sam mówił, ale oparty na zasadach kinematyki ruchu i zasadach fizyki.

Na początku kilka słów wprowadzenia od senseiego Remusa, przedstawienie głównych aktorów tego wydarzenia i…do roboty. Rozgrzewka, ćwiczenia rozciągające i pierwsze zabawy na torze przeszkód z podziałem na wiek zawodników i stopień zaawansowania. W grupie kyokushin startowali głównie zawodnicy z dużym stopniem wtajemniczenia (niebieskie, pomarańczowe i żółte  pasy). Grupa młodych smoków z “emdeku” to początkujący naśladowcy Breuce’a Lee, w wieku 5-8 lat, a grupa starsza z Gimnazjum nr 23 – to już 12- letni wojownicy, potocznie nazywani „smoczyskami” (większość to wychowankowie MDK nr 2).

Po “torze przeszkód” sensei Jarosław Remus rozpoczął pokaz kyokushin karate. Było dynamicznie i głośno po każdym uderzeniu tsuki. Ale takie są sporty walki, głownie ukierunkowane na zawody, sprawdziany, rywalizację, medale. Z kolei młode smoki z “emdeku” zaprezentowały  pierwsze techniki, abecadło karate shotokan (uderzenia  tsuki, diako-tsuki, bloki age uke i gedan barai). Była też pierwsza, najłatwiejsza forma kato miękkie.  Kolejny punkt programu to techniki grapplerskie (na materacu) pokazane przez grupę młodych smoków z “emdeku”: Patryk Stasiński, Paweł Stępień, Aleksander Przybylak, Daniel Świetlik,  Kasia Sikora, Olek Sikora, Igor Gnap i Sebastian Szubert. Bardziej zaawansowane techniki grapplerskie pokazała utalentowana Ania  Lanska 9 tjie i wyjątkowo pozytywnie nastawiony Eryk Gotowski 7 tjie (finalista mistrzostw okręgu w kyokushin karate). Oboje, to wychowankowie MDK nr 2, dziś ćwiczą w grupie młodzieży i dorosłych przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.  Pokaz walki w kumite to specjalność Ani, ale jak to zwykle bywa zakończyła się  w paterze popisową  techniką Eryka,  czyli popularną balachą. Po zmianie stron Ania zaproponowała wymianę lewych prostych i dość szybko – podcięciem zewnętrznym – obaliła Eryka na matę, stosując bardzo mocną technikę  kesa-gatame.  Jak zawsze były gromkie brawa!

Na koniec sparingi międzystylowe (kumite) w których swoje umiejętności pokazały: Ania Lanska (chan shaolin si, dju su,  KPKSW przy Gimnazjum nr 23) i Emilia Okonek (Bydgoski Klub Kyokushin Karate, przy SP nr 41). Dodajmy, Ania  miała bardzo mocną sparingpartnerkę – wicemistrzynię Polski. Z kolei Eryk miał jeszcze siły na sparing z Maksymilianem (niebieski pas, Bydgoski Klub Kyokushin Karate, przy SP nr 41).

Tradycją sparingów międzystylowych jest wspólne zdjęcie, co dokumentujemy na początku fotoreportażu. Najprzyjemniejszy epizod z tego wydarzenia… sensei Remus pozostawił na sam koniec – podziękowania i poczęstunek słodkościami. Uczestnicy otrzymali także okolicznościowe dyplomy.

Organizatorzy dziękują Rodzicom i Opiekunom za tak liczne przybycie i przeżywanie występu swoich pociech. Dla niektórych to pierwszy występ po… ośmiu miesiącach nauki w MDK nr 2!

kg_DSC_2693_kasia_daniel_900kg_DSC_2694_patryk_igor_olek_900kg_DSC_2695_stepien_family_900kg_DSC_2700_kasia_ania_900kg_DSC_2706_warrior-day_900kg_DSC_2709_igor_900kg_DSC_2710_pawel_sensei_remus_900kg_DSC_2711_sebastian_900kg_DSC_2718_ilek_900kg_DSC_2720_kyokushin_900kg_DSC_2728_kyuokushin_900kg_DSC_2732_ania_emilia_900kg_DSC_2734_ania_emilka_900kg_DSC_2743_the_end_900kg_DSC_2744_the_end_900kg_DSC_2746_the_end_900kg_DSC_2749_pawel_sebastian_900kg_DSC_2754_ania_emilka_900kg_DSC_2756_sebastian_pawel_patryk_family_900kg_DSC_2757_together_900kg_DSC_2762_daniel_olek_ania_mather_900kg_DSC_2760_together_900kg_DSC_2737_warriors_900ag_ania_erykag_sp41_eryk_ania_900ag_sp41_pawel_900pg_MG_8738pg_MG_8800pg_MG_9164pg_MG_9559_kumite_900pg_MG_9162_kasia_900pg_MG_9611_foto_900

 

Krzysztof Golec, 2 DAN
instruktor sztuk walki

zdjęcia: Krzysztof Golec, Alicja Gotowska, Piotr Gnap

więcej: Dzień Sportu- Dzień Wojownika- Dzień Dziecka w SP nr 41

Młode smoki z MDK nr 2 odniosły sukces w miniturnieju ju-jutsu w Wyszkowie

    Młode smoki z MDK nr 2, przygotowują się do egzaminu na pierwszy stopień uczniowski. Ich starsi koledzy na rozgrywanym w Wyszkowie miniturnieju ju-jutsu (w kat. semi contact i grappling) zajęli bardzo wysokie miejsca. Były puchary i dyplomy. GRATULUJEMY!


kg_DSC_1880_piotrek_kumite_900

    Piotrek Okoński, 7 kyu wywalczył I miejsce w kumite i II miejsce w grapplingu. Eryk Gotowski, 7 kyu zdobył ex aequo I miejsce w grapplingu i III miejsce w kumite. Jeden z najmłodszych, a z całą pewnością najdrobniejszy Mateusz Antoniewicz, 7 kyu otrzymał WYRÓŻNIENIE w obu konkurencjach. Koledzy i koleżanki już go przezwali KOBRA, kąsa i atakuje jak jadowity wąż. Sędzią głównym miniturnieju był sam grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, prezydent Federacji IBDF Polska.

    Cała trójka to niedawni wychowankowie “emdeku” i w swoich kategoriach wiekowych byli najlepszymi uczniami sekcji. Dziś to już młodzi wojownicy, którzy kontynuują przygodę ze sztukami walki w Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy, nie zrywając kontaktu z młodymi smokami.

  Nie zdradzimy chyba ich tajemnicy, że są także wzorowymi uczniami i pupilami sekcji! GRATULUJEMY!

instruktor sztuk walki
Krzysztof Golec, 2DAN

zdjęcia: Alicja Gotowska, Krzysztof Golec
Data publikacji: 07.05.2017 r.

Sekcja karate: pierwszy sprawdzian młodych smoków z MDK nr 2

Najmłodsze smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w ramach sportowej rywalizacji i oceny zdobytych umiejętności zaliczyły pierwszy sprawdzian na wcześniej przygotowanym torze przeszkód. Było pokonywanie „drogi smoka” na czas, były elementy techniczne, jak również stretching.

Krzysztof Golec

Krzysztof Golec

      Sekcja karate “emdeku”,  dzieci z roczników 2010-2012 jak i tych nieco starszych smoków r. 2007-2009, ma zaplanowany sprawdzian semestralny, obejmujący opisową ocenę zdobytych umiejętności technicznych (pozycja zen-kutsu i kiba–dachi, uderzenia proste oizuki czy kopnięcia mae-geri), gibkościowych (rozciąganie, stretching), jak również pierwsze układy walki w parterze (z kolan).

Od razu dopowiemy, że co najmniej kilku młodych wojowników kontynuujących drugi rok nauki potwierdziło swoje niemałe  umiejętności. Niektórzy  z nich są już po pierwszym egzaminie na 10 kyu.

Wszyscy, którzy zaliczyli sprawdzian mogą czuć się zwycięzcami. Nadmieniamy o tym dlatego, że w grupie najmłodszych smoków mamy również dzieci z wadami postawy, są też przypadki z objawami zaburzeń sensorycznych. To doskonały przykład na to, że  takie dzieci – mimo wszystko – podejmują rywalizację z przyszłymi wojownikami Bushido.  Mówiliśmy już o tym, że to trudne przypadki, ale systematyczną pracą  można pokonać takie defekty.

Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

W klasyfikacji generalnej swoje pierwsze sukcesy zanotowali:

 1. Olek Przybylak, 10 kyu, 10 lat,
 2. Weronika Gajoch, 10 kyu, niespełna 7 lat,
 3. Kacper Karczewski, 10 kyu, 10 lat,
 4. Patryk Stasiński, 10 kyu, 8 lat,
 5. Paweł Stępień, 10 kyu, niespełna 7 lat/ Daniel Świetlik, 10 lat,
 6. Kasia Sikora, 10 lat,
 7. Artur Okrój, 8 lat,
 8. Nikodem Kozłowski, 8 lat,
 9. Fabian Gapiński, 6 lat, Ksawery Gołębiowski, 6 lat,
 10. Antek Kosakowski, 7 lat.

Niestety nie wszyscy mogli wziąć udział w bezpośredniej rywalizacji, głównie z powodu choroby (nadal szaleje grypa). Chcielibyśmy jednak wyróżnić także Remigiusza Pantkowskiego 10 kyu (7-latek), który nieprawdopodobnie dynamicznie wykonuje salta, przewrót w przód z większej wysokości, jak również Bartka Garczyńskiego, 9 kyu, (niespełna 8 lat) – dobry technicznie, wysokie kopnięcia to kaszka z mleczkiem dla niego. Z kolei pierwsze techniki parterowe najlepiej opanowali: Igor Gnap, 10 lat, Lia Gnap (niespełna 6 lat), Kasia Sikora 10 lat, Kacper Karczewski 10 kyu, Weronika Gajoch, 10 kyu i Zosia Napolska, 8 lat.

Jeśli chodzi o elementy stretchingu to prym wiodą: Kasia Sikora, Weronika Gajoch, Zosia Napolska (8 lat) i Milena Kapanowska (niespełna 9 lat, doskonale daje radę w elementach grapplingu). Zresztą wszystko zobaczą rodzice na załączonych zdjęciach. Symboliczne nagrody – podobno przypadły do gustu (bolidy Ferrari, niestety miniaturki) – wręczała p. Anna Gajoch, sekretarz podczas sprawdzianu, prywatnie mama Weroniki.

instruktor sztuk walki
Krzysztof Golec, 2 Dan

Data publikacji: 16.03.2017 r.

Sekcja karate: informacje dla rodziców

     Po feriach szkolnych rozpoczęliśmy  kolejne zajęcia w MDK nr 2. W związku z zapytaniami rodziców, w sprawie zapisów dzieci informujemy – przeczytaj poniżej. Ponadto udzielamy dodatkowych wyjaśnień dla rodziców, którzy byli nieobecni na wywiadówce.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    W emdeku mamy dwie grupy dzieci ćwiczących karate (sztuki walki; w pierwszym roku podstawy karate shotokan z elementami walki w parterze, stretching) tj. grupa początkująca i grupa zaawansowana. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu: środa godz. 15.20-16.05 oraz piątek 15.30-16.15. Dodatkowo w środy godz. 16.05-16.50 zajęcia ma grupa starszych smoków (grupa zaawansowana).

    Przed feriami, zorganizowaliśmy wywiadówkę dla rodziców, a wyniki (forma opisowa) otrzymał każdy rodzic lub opiekun prawny będący na zebraniu i pokazie. Dziękujemy za liczne przybycie i akceptację podanego szkolenia. Kolejna wywiadówka planowana jest przed zakończeniem roku szkolnego, z wręczeniem dyplomów dla wszystkich kończących zajęcia i pucharów dla najbardziej wytrwałych, z bardzo dobrymi wynikami, nie opuszczających (z powodu choroby) zajęć. Ponadto z okazji „Dnia Dziecka” grupa naszych smoków zaprezentuje się na pierwszym pokazie – scena MDK.

Informujemy też, że całkiem liczna grupa młodych smoków zaliczyła też swój pierwszy grudniowy egzamin, przed prezydentem IBDF Polska, grandmasterem Zbigniewem Jeżem 10 Dan i jego asystentem ze Stanów Zjednoczonych mistrzem Rafałem Nowakowskim 5 Dan:

Garczyński Bartosz, 9 kyu,
Milena Kapanowska 10 kyu,
Gajoch Weronika 10 kyu,
Leonidowa Aleksandra 10 kyu,
Przybylak Aleksander 10 kyu,
Stępień Paweł 10 kyu,
Stasiński Patryk 10 kyu,
Karczewski Kacper 10 kyu
Pantkowski Remigiusz 10 kyu,

Nasza uczennica Lia Gnap 5,5- latka zdobyła też I miejsce w  zawodach Mini Judo Cup w Bydgoszczy, gdzie startowali zawodnicy w kat. judo z wielu znanych ośrodków w całym kraju.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

      Podczas ostatniego sprawdzianu przed feriami najlepsze wyniki osiągnęli: Napolska Zosia, Gajoch Weronika, Gnap Igor, Tomaszewski Jakub, Okrój Artur. Najbardziej “rozciągniętymi” smokami są: Sikora Katarzyna, Gajoch Weronika, Napolska Zosia, Paweł Stępień, Gnap Igor, Tomaszewski Jakub  czy Patryk Stasiński. Przeszkody najefektowniej pokonuje Remigiusz Pantkowski, a ostatnio Gajoch Weronika i Gnap Igor. Należy dodać, że spora absencja spowodowana grypą, a nawet zapaleniem płuc, uniemożliwiła jednoczesną ocenę wszystkich smoków w bezpośredniej rywalizacji (podczas sprawdzianu). Często zapraszamy byłych wychowanków emdeku, którzy dziś maja już pomarańczowe pasy: Mateusz Antoniewicz, Piotrek Okoński, Hubert Ptaszyński czy Eryk Gotowski. Sparing z nimi,  dla młodych smoków,  to kolejne przeżycie i doświadczenie.

     Informujemy też rodziców, którzy dopytują się o przyjęcie dziecka do grupy rówieśników, iż przyjmowane są dzieci 5-letnie, ale zdarzają się przypadki nieco młodszych dzieci np. Lia Gnap czy Ksawery Gołębiowski. Dziecka nie można przekreślać już na samym starcie, wystarczy porozmawiać z dyplomowanym instruktorem i podjąć najwłaściwszą decyzję. Jednak dość niezręczna sytuacja wytwarza się wówczas, gdy rodzice starają się o przyjęcie dziecka do grupy rówieśników,  już po niemal półrocznym okresie szkolenia. O wszystkim decyduje nauczyciel – sensei i wystarczy o tym porozmawiać. Warto jednak podkreślić, że nauka karate (sztuki walki) to już nie jest przedszkole, zarówno dyscyplina, dryl niemal wojskowy, a także ceremoniał musi być przestrzegany. Nie wszyscy to wytrzymują, a naturalna selekcja weryfikuje niemal wszystko i dopisuje ciąg dalszy. Co ważne, nie odrzucamy dzieci z wadami postawy, z problemami koordynacji ruchowej, Zespołem Aspergera, etc. Rodzice muszą jednak mieć świadomość, że rywalizacja takiego dziecka z rówieśnikami, może okazać się niepowodzeniem.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

     Pytania rodziców dotyczą także opłat na Komitet Rodzicielski, instruktor nie przyjmuje żadnej opłaty, deklarowana suma jest fakturowana i dokumentowana odpowiednim rachunkiem przez sekretarkę MDK nr 2. Przypominamy, że dzieci muszą być przyprowadzane i odbierane po zajęciach przez rodziców, prawnych opiekunów, ewentualnie upoważnione osoby. Upoważnienie, jak również deklaracja powrotu smoka,  po zajęciach,  bez opiekuna – musi być potwierdzona pisemną notatką od rodziców.

Kontakt z nauczycielem-instruktorem jest zawsze przed zajęciami lub po ich zakończeniu. Dzieci obowiązuje zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach dot. uprawiania karate.

instruktor sztuk walki
Krzysztof Golec, 2 Dan
lic. nr 33950/1/R2010

Data publikacji: 02.03.2017 r.

Sekcja karate – wywiadówka i pierwszy pokaz młodych smoków dla rodziców przed feriami

    Środa 25 stycznia. To przedostatni trening młodych smoków przed feriami zimowymi. W tym dniu odbyła się wywiadówka dla rodziców i pierwszy pokaz najmłodszych wojowników, którzy od września ubiegłego roku rozpoczęli regularne treningi karate. Rodzice byli ciekawi, jak 5- i 6- latki ogarnęły pierwsze tajniki karate shotokan, jak powoli przeistoczyły się w kandydata na wojownika Bushido. Ale, po kolei…

fot. Alicja Gotowska

fot. Alicja Gotowska

   Okres ferii zimowych tuż-tuż. Jednak panująca grypa zdziesiątkowała małe i te nieco starsze smoki. Mimo to grupa, która chciała zaprezentować swoje umiejętności, pokazała to z pełnym przytupem. Rodzice nie wierzyli, że w ciągu czterech miesięcy, można dość istotnie zmienić nastawienie psychiczne młodego wojownika, ukierunkować go na współzawodnictwo i osiąganie coraz lepszych wyników sportowych.

   W emdekowskiej sekcji mamy dwie grupy: młode smoki i nieco starsze smoczyska,  kontynuujące zajęcia już drugi rok. To właśnie uczniowie z tej grupy: Gajoch Weronika, Kapanowska Milena, Leonidowa Aleksandra, Przybylak Aleksander, Stępień Paweł i Stasiński Patryk zaliczyła w grudniu swój pierwszy egzamin w życiu. Dodajmy – śpiewająco. Stąd kontynuacja nauki była faktem oczywistym.

Co ciekawe, smoki wręcz  palą się do rywalizacji, poznawania nowych technik, w tym bardzo widowiskowych tzw. parter (grappling). Oczywiście to dopiero zalążek, ale od czegoś trzeba zacząć. Do tej grupy dołączyło kilku młodych smoków z  grupy początkującej, którzy mieli w przedszkolu zajęcia judo lub taniec (Lia Gnap, Igor Gnap, Kasia Sikora, Weronika Gajoch czy Milena Kapanowska). Już pierwsze efekty były w listopadzie 2016 roku, gdy 5,5-latka Lia Gnap pokonała w swojej grupie wiekowej wszystkie zawodniczki podczas Otwartych Zawodów  Mini Judo Cup w Bydgoszczy.

Zarówno pierwsza, jak i druga grupa szybko robi postępy. Dzieci łapczywie podpatrują nauczyciela (sensei), który urozmaica ćwiczenia elementami szybkościowymi, zręcznościowymi, czasem wplata zabawę i sporą dawkę ćwiczeń korekcyjnych. Okazuje się, że niektóre młode smoki już mają wady postawy, problemy z utrzymaniem równowagi czy analizą bardziej skomplikowanych technik. Aby te właśnie dzieci nie odstawały od grupy należy przynajmniej starać się o wyrównanie poziomów. I to rodzice powinni zrozumieć, że co najmniej kilku uczniów potrzebuje nieco więcej “opieki”.

Jak w każdej grupie są też wybitnie zmotywowane jednostki, które znacznie odbiegają poziomem od najmłodszych smoków. Po to,  między innymi,  są w tej sekcji wywiadówki, aby rodzice i opiekunowie mogli jeszcze bardziej poznać tę sportową stronę mocy. Po zakończonym pokazie, obejmującym poznane techniki, ćwiczenia gibkościowo-rozciągające, pady, a także elementy walki na macie  (grappling) rodzice otrzymali opisową charakterystykę młodych i tych nieco starszych smoków.

Wśród kandydatów na wojowników Bushido stałe postępy czynią: Karczewski Kacper 10kyu, Przybylak Aleksander 10kyu, Stępień Paweł 10kyu, Kapanowska Milena 10kyu, Gajoch Weronika 10kyu, Napolska Zosia, Tomaszewski Jakub, Lia i Igor Gnap czy Czerwiński Jakub.  Ostatni sprawdzian, pod nieobecność smoków z drugiej grupy wygrała właśnie Zosia.

Wkrótce kolejny pokaz z okazji Dnia Dziecka i pierwsze mini zawody z wojownikami innych stylów walki.

Jednocześnie przypominamy, że podczas ferii zimowych zajęć z instruktorem nie ma. Dzięki Dyrekcji MDK nr 2 im. dra Jordana czynna będzie sala gimnastyczna (sala nr 16) w dniach 8 i 10 lutego br. (środa i czwartek) godz. 16.00-18.00. Opiekę nad grupa sprawuje pan Garczyński Tomasz. Dzieci mogą zagrać w tenisa stołowego, porozciągać się na materacu czy poćwiczyć np. proste elementy gibkościowe  (w tym przechodzenie pod tyczką zawieszoną na minimalnej wysokości).

kg_DSC9975_attendance_900ag_DSC9987_gedan_barai_900ag_DSC9992_age_uke_900ag_DSC9989_zuki_900ag_DSC9976_parents_900ag_DSC9998_kacper_900ag_DSC0001_patryk_900ag_DSC0004_wera_900ag_DSC0013_kacper_900ag_DSC0027_wera_patryk_900ag_DSC0029_wera_patryk_900kg_DSC8921_together_training_900ag_DSC0033_kacper_daniel_900kg_DSC8930_wera_lia_900ag_DSC0040_parents_children_together_900

 

Instruktor Sztuk Walki
Krzysztof Golec, 2 DAN

zdjęcia: Alicja Gotowska, 6 tjie/kyu

Data publikacji: 31.01.2017 r.

Aż pięcioro młodych wojowników zdało egzamin na pierwszy stopień uczniowski – 10 kyu

17 grudnia. Idą święta, ale nie wszyscy już świętują… Aż pięciu młodych smoków sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 przystąpiło do egzaminu na pierwsze stopnie uczniowskie. Od razu dodajmy – wszyscy zdali na popularny „biały pas” koncertowo. GRATULUJEMY.

fot. Michał Antoniewicz

     Wiemy od rodziców, że to wielkie przeżycie w psychice młodego człowieka. Każdy z nich na swój sposób przeżywał nie tylko przygotowania do egzaminy, ale także sobotni poranek w dojo Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów. Na to wydarzenie przyjechał bowiem grandmaster Zbigniew Jeż 10 DAN, który egzaminował także wojowników z Kujawsko-Pomorskiego Klubu Sztuk Walki (dzieci starsze i dorośli). Po egzaminie odbyło się także zaplanowane seminarium, był pokaz walki w parterze, przewidziano dzielenie się opłatkiem, a nawet prelekcję VIP-a. Z tego niełatwego zadania doskonale wywiązał się Marek Gotowski, prezes Firmy GOTOWSKI sp. z o.o. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, jak powstają mosty i wielkie inwestycje w Bydgoszczy.

Ale wróćmy do naszych bohaterów. Młode smoki w komplecie stawiły się w asyście rodziców na egzamin, w komplecie zdały – w bardzo dobrym stylu. Dla formalności – egzamin na 10 kyu zaliczyli:

– Patryk Stasiński, 7 lat
– Aleksander Przybylak, 9 lat
– Aleksandra Leonidowa, 7 lat
– Weronika Gajoch, 6 lat
– Paweł Stępień, 6 lat

Młode smoki, które zaliczyły pierwszy egzamin w życiu ćwiczą w “emdeku” od września 2015 roku.

Raz jeszcze GRATULUJEMY najmłodszym wojownikom! Jednocześnie informujemy, że przed świętami zajęcia normalnie odbędą się w piątek 23 grudnia, po świętach 28 grudnia. Nie będzie zajęć jedynie 30 grudnia (piątek). Godziny i miejsce zajęć – pozostają bez zmian.

Krzysztof Golec, 2DAN
instruktor sztuk walki

Data publikacji: 22.12.2016 r.

Pierwszy sukces młodej zawodniczki z MDK nr 2 w Bydgoszczy

Lia Gnap zdobyła złoty medal w zawodach “Mini Judo Cup”, które rozegrano 26 listopada 2016 roku w Zespole Szkół nr 10 w Bydgoszczy. W zawodach wzięła udział spora grupa najmłodszych wojowników z naszego regionu i innych klubów z całej Polski. GRATULUJEMY młodej zawodniczce!

daria_gnap_550v

Lia startowała w zawodach “Mini Judo Cup”, na których zdobyła w doskonałym stylu złoty medal w kategorii wiekowej 2011, waga 20+ (kg). W zawodach uczestniczyły dzieci z roczników 2011-2012, 2009-2010 oraz 2007-2008. Uczelniany Klub Sportowy przy ZS nr 10 i sponsorzy ufundowali nagrody: medale, dyplomy i kubki z napisem JUDO.
Otwarty charakter zawodów zmobilizował dzieci do gremialnego uczestnictwa w zawodach w Bydgoszczy. Jak nam powiedział trener judo Mateusz Kuliński, w zawodach startowało ponad 200 zawodników z 15. klubów z całej Polski, a wśród nich były dzieci z: Torunia, Białych Błót, Gdyni, Grudziądza, Szubina a nawet Braniewa, Piły czy Marek k.Warszawy (UKS SameJudo). Bydgoszcz reprezentowały cztery silne kluby JUDO, w tym młode wojowniczki z przedszkola – nomen omen – “Radość”.

Drugie miejsce w tej samej kategorii wiekowej wywalczyła Juszkiewicz Michelina, Bushi Toruń, trzecie Witkowska Michalina, Przedszkole “Radość”, Bydgoszcz. W innych kategoriach +29 rocznik 2009-2010 wygrała Milena Marek UKS 10 Bydgoszcz, a w kat. +22 rocznik 2009-2010 Patrycja Burzyńska, PTS Gwardia Bydgoszcz.

Lia Gnap, 5-latka, chodzi jeszcze do przedszkola “Radość” w Bydgoszczy, gdzie zaczęła uprawiać judo. Jest bardzo dobrze rozciągnięta, z dobrą motoryką, pilnie przychodzi na zajęcia (jej starszy brat Igor również). Od października 2016 roku zaczęła uprawiać karate (dokładniej – sztuki walki) w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana, w grupie początkującej (obecnie przeszła juz do grupy zaawansowanej).

lia_cup_550

Po sukcesach Huberta Ptaszyńskiego, zdobywcy złotego medalu na “Otwartych Mistrzostwach Okręgu w Karate Kyokushin 2015” (Eryk Gotowski i Filip Suproniak – finał) i wcześniejszych sukcesach młodych smoków: Patryka Paradowskiego I miejsce i Kacpra Chabowskiego II miejsce – turniej w Solcu Kujawskim 2012 – to kolejny diament szlifowany w “emdeku”. Warto dodać, że z dużymi sukcesami i umiejętnościami kontynują dalszą przygodę ze sztukami walki tacy zawodnicy jak: Mateusz Antoniewicz, 8 kyu, Piotrek Okoński, 8 kyu, Kacper Karczewski, 10 kyu czy Bartosz Garczyński, 10 kyu.

GRATULUJEMY młodej zawodniczce!

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 2 DAN

fot. Daria Gnap

Data publikacji: 01.12.2016 r.

Komunikat dla Rodziców: Dzień Edukacji – zajęcia karate

Uprzejmie informujemy, że w dniu 14 października (piątek) w Młodzieżowym Domu Kultury nie będzie zajęć karate – Dzień Edukacji Narodowej. Nie wszyscy Rodzice byli na ostatnim treningu z dziećmi, dlatego informujemy, iż:
zajęcia NIE ZOSTAŁY ODWOŁANE – zostają przeniesione do Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów, ul. Czackiego 8, godzina 18.00. Przeniesienie zajęć uzgodnione zostało z Rodzicami obecnymi na ostatnich zajęciach.

kg_dsc6155_karate_16_17_700

Krzysztof Golec
instruktor karate

Data publikacji: 14.10.2016 r.

Sekcja karate – komunikat dla Rodziców

Uprzejmie informujemy, że wyniku postępowania kwalifikacyjnego, wszystkie dzieci zgłoszone na zajęcia stałe w roku szkolnym 2016/2017 do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 – sekcja karate /sztuk walki zostały przyjęte.

Jednocześnie informujemy, że zajęcia dzieci w grupie początkującej 5-8 latki odbywają się w środy, godz. 15.20 -16.05 oraz piątki 15.30-16.15. Ponadto grupa kontynuująca naukę zaawansowana 8-10 latki ma dodatkowe zajęcia w środy godz. 16.05-16.50. Miejsce zajęć dojo (sala gimnastyczna) nr 16.

Przypominamy Rodzicom o badaniu lekarskim dzieci, stwierdzającym brak przeciwwskazań do uprawiania karate.

Krzysztof Golec
instruktor karate, 2DAN

Data publikacji: 27.09.2016

Zapisy do sekcji karate – zebranie Rodziców

Rozpoczyna się nowy rok szkolenia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Uprzejmie informujemy, że pierwsze (organizacyjne) zebranie Rodziców, którzy chcą zapisać swoje dzieci do sekcji karate, odbędzie się 9 września br. godz. 16.30 w sali nr 9.

ah_pupils

Jednocześnie informujemy, że podczas zajęć obowiązuje podział na grupy:

– początkująca
– średnio zaawansowana

Nabór do sekcji początkującej od 5 lat. Na pierwsze zajęcia dzieci przynoszą strój sportowy: długie spodnie od dresów (dziewczynki legginsy), koszulki t-shirt (bose stopy). Miejsce zajęć: dojo sala gimnastyczna nr 16. W trakcie nauki wymagane jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportów walki.

Jednocześnie informujemy, że dzieci kontynuujące II rok szkolenia w grupie średnio zaawansowanej, za zgodą Rodziców,  ćwiczą w grupie młodych wojowników, w sekcji przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów. Pierwsze zajęcia odbędą się również 9 września o godz. 18.00.

więcej: komunikat dla Rodziców

instruktor sztuk walki
Krzysztof Golec, 2 DAN
lic. nr 33950/1/R/2010

Data publikacji: 05.09.2016

“Zajęcia otwarte 2016” – podsumowanie pierwszego miesiąca zajęć

„Zajęcia otwarte”,  to nienowa forma aktywizacji maluchów i dzieci,  spędzających wakacje w mieście. W przypadku Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana – przyjęta z oczekiwaniem i ochotą, zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Dziś zakończono zajęcia ostatniego tygodnia lipca – wspólnej zabawy – dodajmy w towarzystwie międzynarodowym.

kg_DSC4338_parents_together_900

    Rodzicom, nadal niezdecydowanym na taką formę spędzenia czasu podpowiadamy – było energetycznie, na sportowo, a przede wszystkim aktywnie. Zabawy na wolnym powietrzu, gry planszowe, zajęcia plastyczne, rebusy, warcaby i szachy,  zasady bezpieczeństwa, to tylko niektóre pozycje z planu. W rozkładzie jazdy była także Wyspa Młyńska, Muzeum Wojsk Lądowych, warsztaty kulinarne w Klubie Małego Kucharza czy Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii.

     – Każdy mógł spróbować swoich zdolności,  w co najmniej kilku panelach. Kolorowanie obrazów, rozwiązywanie rebusów,  zajęcia sportowe w sali gimnastycznej, jak również czas spędzony na Wyspie Młyńskiej podpasował każdemu – powiedział Kacper Karczewski, 9 lat, uczestnik zajęć w ostatnim tygodniu lipca

   Większość z tych dzieci najprawdopodobniej wróci tu po wakacjach, do jednego z wielu kół zainteresowań istniejących w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana. Rodzice już pytali o formalności związane z zapisami do sekcji i kół zainteresowań. A jest ich sporo, w tym językowe z językiem hiszpańskim na dokładkę.  W przypadku sztuk walki (karate) dzieci przechodzą wstępny test sprawności ogólnej i motorycznej. W razie pytań, o wszystkim poinformuje pani Janina Błaszczyk, sekretarka lub prowadzący zajęcia nauczyciele.

Międzynarodowe towarzystwo
Warto tylko dodać, że to najstarsza placówka w mieście, mająca jeszcze swój oddział przy ul. Karpackiej. Dzieci tu uczęszczające na zajęcia zdobywają liczne nagrody, wygrywają konkursy i zawody. Sekcje taneczne z kolei, to popisowy numer emdeku“, półki uginają się pod licznymi pucharami. A w sprawach naboru najlepiej rozmawiać z Marzenną Skowrońską lub Dorotą Przywarą-Kaps. Panie wiedzą wszystko o tańcu nowoczesnym i mają dobrą, pedagogiczną rękę…

   Wspominaliśmy, że zajęcia otwarte odbywały się w międzynarodowym towarzystwie, gdyż  uczestniczyły w nich dzieci ze Stanów Zjednoczonych oraz Turcji. To doskonała okazja na integrację z polskimi rówieśnikami, odkrywanie i poznawanie, a także rozwijanie uzdolnień w różnych dziedzinach.

Zajęcia pod okiem nauczycieli
      Zajęcia były tak zaplanowane, aby dzieci aktywnie spędzały czas wolny pod opieką specjalistów. W lipcu zajęcia prowadzili: Arleta Murawska, Marlena Zabłocka, Adam Gołąbiewski, Krzysztof Golec i Maciej Lisowski. Były zatem tematy związane z muzyką, rytmiką, plastyką, gry planszowe i sportowe (tj. elementy wprowadzające do treningu karate i tenisa stołowego).

   Były też elementy związane z bezpieczeństwem dzieci na wakacjach: Zasady postępowania w przypadku zagubienia, jak również elementy wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Sporo uwagi poświęcono także takim zagadnieniom jak: Jestem aktywny i grzeczny podczas zajęć letnich, Zachowuję się bezpiecznie,  przechodzenie po pasach czy telefon alarmowy 112.

Wyspa Młyńska i Młynówka
     Pogoda w lipcu dopisała, a od 25-26 notowaliśmy najwyższe temperatury. Mimo to maluchy nie unikały zajęć na wolnym powietrzu. Entuzjastycznie przyjęto za to pluskanie w sztucznie spiętrzonych bystrzach Młynówki (czysta odnoga Brdy, dodajmy profesjonalnie przygotowana dla dzieci). Nikt nie płakał, że spodnie zamoczone, koszulki mokre, a sukienki  skąpane aż do pasa. Po przyjściu do “emdeku”, spodnie suszyły się na słońcu, a rodzice konali ze śmiechu…

Podsumowanie pierwszego miesiąca zajęć
    Na koniec podsumowanie, pokazanie rodzicom rysunków wykonanych przez dzieci, obdarowanie słodkościami i… radosną perspektywą kolejnych udanych zajęć… w sierpniu.
Warto, aby opiekunowie  i rodzice wiedzieli, że posyłają swoje pociechy do placówki, która uzyskała w ostatniej ewaluacji ocenę WZOROWĄ. Naszym zdaniem pomysł takich mobilizujących zajęć przedni, takie samo wykonanie, a wspomnienia dzieci – bezcenne.

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki

zdjęcia: Adam Gołąbiewski, Krzysztof Golec
więcej: “Zajęcia otwarte” – podsumowanie pierwszego miesiąca zajęć

Data publikacji: 28.07.2016 r.

Sekcja karate – podsumowanie roku szkolnego 2015/2016

Zakończył się kolejny rok szkolenia w sekcji karate (sztuk walki) w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana. Na ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym przyszła grupa najmłodszych smoków, która jeszcze nie wyjechała na wakacje. Były dyplomy, nagrody,  podsumowanie  roku szkolnego i wspólne zdjęcie.kg_DSC2561_smoki_2016_together_1024

     Rodzice wraz z najmłodszym smokami przybyli na ostatnie zajęcia  w tym roku szkolnym. Najmłodsi wojownicy już z okazji Dnia Dziecka mieli swój pierwszy występ. Dziś pokazali rodzicom i opiekunom, jak z larwy przekształcają się w motyla. Nie ma w tym przesady, bo dzieci 4,5- 7- latki przez dziewięć miesięcy pracowały na końcowy sukces. W końcowej części ostatnich zajęć w tym roku, odbyła się wywiadówka i wręczenie nagród młodym uczniom,  którzy zaliczyli swój pierwszy egzamin na 10 kyu. To było przeżycie, wielka determinacja i zdany egzamin przed prezesem Federacji IBDF grandmasterem Zbigniewem Jeżem, 10Dan.

    Aby formalności stało się zadość przekazujemy z radością informację, iż na  pierwszy stopień uczniowski egzaminy zaliczyli: Kapanowska Milena, 10 kyu, Pantkowski Remigiusz, 10 kyu Karczewski Kacper, 10 kyu. Pawlikowski Artur, 10 kyu. Z kolei Macherzyński Maksymilian zdał na 9 kyu (II rok nauki). W “emedkowskiej” sekcji nie było dotąd aż tylu zdających, którzy przez ostatnie trzy miesiące – przed egzaminem – trenowali 3 razy w tygodniu. Tylko pozazdrościć takiej determinacji i wytrzymałości.

    Każdy z młodych smoków ma już swoje ulubione ćwiczenia, techniki, pierwsze sparingi międzystylowe – z radością chce się scharakteryzować, przynajmniej niektórych. Milena to wyjątkowo ambitne smoczysko, choć ma dopiero niecałe 8 lat. Najlepiej rozciągnięta, wyjątkowo pilna i w mig łapie nowe techniki. Obok Aleksandry Leonidowej (która musiała już wyjechać na Ukrainę) i Oliwii Wojciechowskiej (niecałe 6 lat) to maskotka w grupie. W rywalizacji z chłopcami często wygrywała stosując pierwsze techniki w parterze (grappling).

   Kacper to iskra boża, wszędzie chce być pierwszy, podobnie jak Milena łapie w mig nowe techniki. Jako jedyny wykonuje pad w tył z wysokiego… krzesła. Obok najmłodszego w grupie chłopców Bartosza Garczyńskiego (6 lat, 10 kyu) wykonuje wysokie kopnięcia. W Wyszkowie, podczas seminarium w sztukach walki, dostał pierwsze wyróżnienie za techniki w parterze.

  Pantkowski Remigiusz (7-latek) to mała sprężynka, jako jedyny wykonuje skok przez wysoką przeszkodę (krzesło), pięknie robi przewrót w przód (tygrys) i także jest dobrze rozciągnięty. Artur Pawlikowski, to odnoszący sukcesy najlepszy szachista wśród karateków i najlepszy karateka wśród szachistów.

   W grupie są także inne młode smoki jak: Maciej Marusiak, Aleksander Przybylak (łapie w mig techniki, b.dobry technicznie), Patryk Staniński,  Piotruś Szymański (najładniej wykonuje pad w przód),  Krzysiu Tobys, Paskal Wojtkiewicz, czy dwaj bracia Kajetan i Nikodem Wielochowie (5- i 6-latek). Peany można napisać także na temat Pawła Stępnia – pilny uczeń, mały mądrala. Jednym słowem to bardzo zgrana grupa, łapczywa na wiedzę i przestrzegająca ustalonych zasad gry (dyscyplina, karność, szacunek dla współćwiczących).

   Maksymilian Macherzyński –  to z kolei świetny szachista i nie gorszy matematyk, miał spore zaległości, ale pod koniec nie mógł być gorszy od młodszych kolegów, sumiennie wziął się do roboty i zdał na  kolejny stopień uczniowski.

  O smoczyskach,  którzy już zdali na 8 kyu, a byli wychowankami Młodzieżowego Domu Kultury: Mateusz Antoniewicz, Eryk Gotowski, Filip Suproniak, Hubert Ptaszyński – piszemy na stronie www.autoflesz.com /zakładka ”na sportowo”/

   Na koniec słowa podziękowania dla Eryka Gotowskiego, 8 kyu, także wychowanka “emdeku”, który od kilku miesięcy pomagał instruktorowi przygotować najmłodsze smoki do egzaminu. Oczywiście był też niezastąpionym “manekinem”, który musiał dziarsko znosić mocne już podcięcia i uderzenia dzieci.

   Jak powiedzieliśmy wcześniej, wielu małych smoków nie mogło odebrać wyróżnień za cały rok nauki z powodu wyjazdów, a także chorób i kontuzji. Nie mniej wszyscy, którzy dotrwali do końca otrzymali zasłużone dyplomy, a najlepsi puchary (z  dedykacją)   i nagrody rzeczowe od Dyrekcji Młodzieżowego Domu Kultury (plecaki i modele Ferrari).

   W tym gronie spotykamy się już po wakacjach, o pierwszym treningu powiadomimy rodziców na stronie “emdeku”. Nowi uczniowie już mogą się zapisywać w sekretariacie placówki, dokładny termin zebrania z rodzicami podamy w oddzielnym komunikacie.

   Na koniec chcemy podziękować dzieciom i ich rodzicom (opiekunom), iż  w tym roku, aż tylu młodych smoków wytrzymało ten trudny okres szkolenia, podołało wysokim wymaganiom przy jednoczesnym egzekwowanie żelaznej dyscypliny przez instruktora. Do zobaczenia po wakacjach!

   Jednocześnie informujemy, że na obóz letni w Pieckach k. Mrągowa (Mazury) jedzie Kacper Karczewski, 10 kyu. Zbiórka przed Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów, godz. 6.00

   Przypominamy, że zajęcia otwarte dla dzieci trwają wg planu: sprawdź. Z kolei 25-26 lipca dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych ukierunkowanych na sztuki walki (karate). Rodzice wyrażający taką chęć, proszeni są o zaopatrzenie swoich pociech w strój sportowy (koszulka, spodnie od dresów).

Krzysztof Golec
instruktor, 2Dan

Data publikacji: 11.07.2016 r.

Sekcja karate: młode smoki z MDK nr 2 zaliczyły swój pierwszy egzamin w życiu

Sobota 11 czerwca. Najmłodsze smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 in. Dra Jordana zaliczyły swój pierwszy egzamin w życiu. Egzamin przyjął osobiście grandmaster Zbigniew Jeż, 10 Dan, prezydent polskiej Federacji Sportów i Sztuk Walki IBDF.

 

Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów gościło mistrzów sztuk walki: grandmaster Zbigniew Jeż, 10 Dan, mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 8 Dan i mistrz Rafał Nowakowski, 4 Dan (Stany Zjednoczone). Najmłodsze smoki przygotowywały się do tego egzaminy  od 3 miesięcy, jednocześnie uczestnicząc w zajęciach karate w „emdeku” (2 x w tygodniu)  i w zajęciach dodatkowych obejmujących zakres na 10 kyu.

To drugi taki przypadek w historii sekcji “emdeku”, aby wyjątkowo uzdolnione ruchowo dzieci przystąpiły do egzaminu. Ćwiczą od września 2015r., dwa razy w tygodniu (3 godz.), ale wykazywały wyjątkowo szybki progres, połykały wiedzę i trudne techniki jak przysłowiowy Bazyliszek  i smok wawelski razem wzięte. W ocenie instruktora, to wyjątkowo utalentowana grupa, choć większość dzieci to 5- i 6-latki mające wcześniej, co najwyżej,  zajęcia ruchowe w przedszkolu.

Z racji obowiązku informujemy, że niżej wymienione młode smoki zdały pomyślnie egzamin na 10 kyu:

Milena Kapanowska, 8 l
Kacper Karczewski, 9 l
Remigiusz Pantkowski, 7 l
Artur Pawlikowski, 8 l

9 kyu
Maksymilian Macherzyński, 10 l 

Jak dotąd najmłodszym smokiem, który po raz pierwszy sprostał wymaganiom egzaminacyjnym był Bartosz Garczyński 6 lat, 10 kyu (zaliczył egzamin w grudniu 2015 roku.

Dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 mają też pierwszy występ przed dużą publicznością z okazji “Dnia Dziecka”. Zdaniem rodziców i opiekunów wykonały swój pokaz koncertowo, a wymieniony wcześniej Remigiusz wykonał salto przez przeszkodę, za co otrzymał gromkie brawa.

Przypominamy jednocześnie, że ostatnie zajęcia przed wakacjami odbędą się 24 czerwca. Przewidziano wywiadówkę, wręczenie dyplomów i pucharów za ten rok nauki.

Krzysztof Golec, 2 Dan
instruktor sztuk walki

kg_DSC1520_milena_kapanowska-700kg_DSC1521_remigiusz_pantkowski_700kg_DSC1522_artur_pawlikowski_700kg_DSC1523_kacper_karczewski_700

„Słońce świeci dla wszystkich Dzieci 2016” – festyn z okazji Dnia Dziecka w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2

     Czwartek, 2 czerwca br. „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci” – to motto przewodnie festynu z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanego przez Dyrekcję, Grono Pedagogiczne MDK nr 2 im. Dra Jordana, przy udziale Rady Osiedli, radnych i sponsorów. Słońce rzeczywiście zaświeciło, choć były momenty przelotnego deszczu, jak w życiu i wychowaniu najmłodszych. Impreza bardzo udana, frekwencja dopisała, goście zadowoleni, rodzice dumni ze swoich pociech, humory i baterie podładowane.

    DZIECI – to one były głównymi bohaterami tego żwawego, by nie powiedzieć energetycznego widowiska. Była też okazja do zaprezentowania rodzicom umiejętności wychowanków, którzy tak licznie uczęszczają na zajęcia do najstarszego w naszym mieście Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana.

    Tego dnia, po południu, zaprezentowały się niemal wszystkie sekcje emdeku (instrumentalno-wokalne, plastyczne, językowe, gier strategicznych i fantastyki, szachowe, a także najmłodsze smoki z sekcji karate). Na scenie pojawiły się zespoły hip-hopowe pani Marzenny Skowrońskiej, KONTRA pani Doroty Przywary-Kaps, UFOLUDKI pani Hanny Żółkoś, wokalne – pani Ilony Chojnackiej i Anny Grzybek-Korzeniewskiej, a także najmłodsze smoki z sekcji karate. W sali gimnastycznej rozegrano turniej szachowy (w tym potyczki rodzinne) pod kierunkiem wybitnych szachistów-instruktorów.

    Na scenie pojawiły się także duety rodzinne, jak np. mała Zuzia z mamą. Kiedyś tak śpiewały Natalia Kukulska i jej mama Anna Jantar. Niespodziewanie, jak królik z kapelusza, pojawił się też na scenie iluzjonista.

     Jak zawsze, wiele twórczych akcentów i kreatywnego myślenia dzieci przelały na materiały plastyczne. Kleiły w glinie i wyczarowały niezwykłe modele pod kierunkiem Marleny Zabłockiej. Dzielnie pomagała maluchom nauczycielka hiszpańskiego Aleksandra Majer. Fantastyka i przedszkole (a także teatr) to domena Tadeusza Krajewskiego i Wiolety Górskiej-Nowik, którzy zorganizowali najmłodszym zajęcia, konkursy i zabawy.

     Podczas tego dynamicznego wydarzenia wszyscy nauczyciele emdeku uwijali się jak w ukropie, dyrektor Adam Łętocha, czasami zapominał, iż musi udzielić wywiadu TVP3. W ryzach imprezę trzymała Joanna Jendrzejewska, pani z mikrofonem, najważniejsza persona – po dyrektorze – podczas imprezy. Podczas licznych konkursów, plastycznych – malowania na płytach CD, losowych (sponsorami byli TOYOTA BYDGOSZCZ JAWORSKI AUTO SP. Z O.O., FOLWARK Deweloper) pomagali inni nauczyciele: Justyna Żurawska (angielski), Leśniarek Joanna (niemiecki), Lewandowska Małgorzata (plastyka), Superczyńska Justyna (zajęcia dla najmłodszych). Wszyscy występujący byli raczeni pączkami ze skórką pomarańczową, z cukierni Grochola. Z matematyczną dokładnością, nad wydawaniem czuwała Katarzyna Mikołajczyk.

     Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 obchodził niedawno swoje 65-lecie. Dziś, Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Placówki uhonorowały osoby, które mocno zaangażowały się w jej dalszy rozwój. Wyróżnionych statuetką  było kilkudziesięciu rodziców, a także byłych uczniów pozostawiających po sobie choć małą cegiełkę dobra. Wśród wyróżnionych – Oksana Ustinowa i Alicja Gotowska –  mamy Huberta i Eryka, które otrzymały z rąk dyr. Łętochy to wyróżnienie.

    Dzieci z rodzicami nie mogli nie spróbować świetnej wojskowej grochówki, którą przygotowały kucharki z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy, wkład finansowy ugotowano z licznych datków od sponsorów (w tym bydgoscy radni, oponeo.pl, a także inni). Były także słynne kiełbaski z grilla. Nad całością czuwała pani księgowa  Bożena Galas, co świadczy, iż słupki po stronie wpływów i wydatków będą zbilansowane.

Inne atrakcje
   W tym roku festyn z okazji Dnia Dziecka miał bardzo dużą liczbę wystawców, w tym ze służb mundurowych. Jak zawsze oblegany przez milusińskich był bojowy wóz strażacki na bazie Renault. Każdy chciał założyć hełm strażacki, posiedzieć na fotelu kierowcy, uruchomić sygnał dźwiękowy.

   Kolejna formacja, Straż Miejsca pokazała dzieciom swoje bojowe wyposażenie, w tym kamizelki kuloodporne, hełmy bojowe i czapki służbowe. Dzieci  z zaciekawieniem pytały o zadania funkcjonariuszy, patrole i umundurowanie, pojazdy służbowe (w tym rowery… elektryczne). Kamizelki służbowe (odblaskowe) i czapki – każdy chciał założyć.

   Kolejny dział obecny na festynie to zjeżdżalnie, dmuchane balony,  trampoliny. To prezent ufundowany przez Przedszkole Muminki – oblegany od początku do samego końca Dnia Dziecka.

   Musimy też wspomnieć o kolejny obleganym punkcie tego wydarzenia – tj. padok i kuce. Dzieci w asyście opiekunek koni dumnie zakładały toczek (kask dżokeja) i mocno trzymały wodze. Kuce, wyjątkowo spokojne,  idealnie nadają się na hipoterapię.

  Malowanie buziek, to jak salon piękności dla milusińskich. Profesjonalne malowanki, równie profesjonalnymi  tuszami,  z jeszcze bardziej profesjonalną obsługą pani Marzenny Skowrońskiej i Justyny Superczyńskiej. W kadrze kamery czy obiektywie Nikona wyglądały zjawiskowo! Oczywiście buźki i panie nauczycielki.

   Byli też inni wystawcy proponujący stoiska z balonami, zabawkami, watą cukrową i zwierzątkami domowymi. Kury liliputki, miniaturowe króliki, a nawet gęś – to często nieznane zwierzątka, więc opiekun musiał tłumaczyć np. dlaczego kury są tak małe, a miniaturowe króliki mają… niebieskie oczy.

   Na boisku maluchy mogły także podziwiać popisy psów, zwykle startujących w konkurencji Agility. Dwa, sprawne jak orangutany… psy dały popis potęgi skoków i posłuszeństwa. Ich trenerka pani Paulina twierdzi, iż najlepsze w tej dyscyplinie są zwinne, lekkie psy np. rasy border-collie.

     Corocznie odbywa się też Mini-Maraton Przedszkolaka, 2-3 okrążenia wokół boiska. Zabawa przednia, rywalizacja pożądana, integracja pozyskiwana. Na koniec dyplomy, pierwsze medale i gratulacje od organizatorów i szczęśliwych rodziców.

Konkurs plastyczny TOYOTY

Konkurs prowadziły: Małgorzata Lewandowska (plastyka) i Justyna Żurawska (j. angielski). Fundatorem nagród w konkursie była firma TOYOTA BYDGOSZCZ JAWORSKI AUTO SP. Z O.O. Wśród nagrodzonych byli:

Alicja Szymczak, 11 lat;
Szymon Klarkowski, 8 lat;
Maja Glasner 5 lat;
Piotr Iwan, 4 lata;
Julia Wierzbowska, 5 lat.

Piotr Iwan nie odebrał swojej nagrody, która czeka na niego w MDK 2 u M.Lewandowskiej – nauczycielki plastyki. W czasie wakacji będzie mógł ją odebrać w sekretariacie MDK 2.

Sekcja karate
Pozwólcie, iż nieco szerzej potraktujemy temat sztuk walki. Dzięki życzliwej atmosferze Dyrekcji, od co najmniej kilku lat rosną tu talenty tej miary co Hubert Ptaszyński 8 kyu (mistrz Okręgu Kujawsko-Pomorskiego z 2015 r.), Piotrek Okoński, 8 kyu i Mateusz Antoniewicz 8 kyu (najlepsi w swoich kategoriach wagowych wychowankowie “emdeku”), a także Filip Suproniak i Eryk Gotowski (8 kyu, finaliści Otwartych Mistrzostw Okręgu w karate kyokushin 2015). Dziś mają następców, którzy energetycznie zaprezentowali się podczas występu przed publicznością. Większość to 5-6–latki i nieco starsze smoki: Bartłomiej Garczyński, 10 kyu (pierwszy i najmłodszy uczeń, który zaliczył egzamin przez komisją z Federacji IBDF i jej prezesem mistrzem Zbigniewem Jeżem 10 Dan), Nikodem Wieloch, Milena Kapanowska (zdaje egzamin na 10 kyu), Kacper Karczewski (zdaje egzamin na 10 kyu), Remigiusz Pantkowski (zdaje egzamin na 10 kyu), Pawlikowski Artur (zdaje egzamin na 10 kyu), Aleksander Przybylak (zdaje egzamin na 10 kyu), Stasiński Patryk, Krzysztof  Tobys, Paweł Stępień, Kajetan Wieloch (najmłodszy 5-latek) i Paskal Wojtkiewicz.

   Sekcja zaprezentowała krótki, ale dynamiczny pokaz, co przyjęto gromkimi oklaskami. Na koniec niespodzianka, bardzo trudne ćwiczenie – skok przez krzesło, salto i pad na materac (tzw. tygrys) w wykonaniu Remigiusza Pantkowskiego 6,5- latka. I choć Remik narzekał na kontuzję kostki, wykonał to ćwiczenie perfekcyjnie – krzesło całe, kręgi szyjne na swoim miejscy, a dziura w materacu była li tylko czarną dziurą,  znaną z książek Stanisława Lema. Filip Chabowski 8 kyu, pokazał rotację z kijem i kopnięcie ushiro-geri. Jego oponentem był… dziadek Bolesław Kozłowski, 8 kyu.

     Rodzice mieli też porównanie umiejętności najmłodszych wojowników i ich starszych kolegów – to już dojrzałe smoczyska potrafiące wiele. Jeśli chodzi o dynamiczne kopnięcia, to najwyżej kopie zaledwie 6-letni Bartek Garczyński. Wysokość 1,50 m i kubek na głowie jego oponenta to zwykła formalność, kaszka z mlekiem. Z kolei formy najlepiej wychodzą Mateuszowi Antoniewiczowi, 8 kyu, Piotrkowi Okońskiemu, 8 kyu. Mateusz Mati tego nie powie, ale dziewczynki, zwłaszcza z formacji taneczno-wokalnych upatrzyły go,  do niemal wszystkich zadań w ramach tzw. rywalizacji sportowej. Rzeczywiście, mają… dobre oko!

    Warto dodać, że każdy z młodych smoków już ma zakusy do swojej własnej drogi smoka, jedni wolą techniki w tzw. stójce (kumite), inni parter (grappling), jeszcze inni wolą formy. Sztuki walki, które trenują (chan shaolin si, dju su, kung-fu) pozwalają rozwijać każdą z obranych specjalności, w tym  ju jutsu i walkę z uzbrojonym przeciwnikiem (kij, pałka, niebezpieczne narzędzie). Ale to już w kolejnych latach nauki. Na koniec trzeba dodać, to nie jest łatwa szkoła, zostają najlepsi, amatorzy szybkiej przygody i niecierpliwi szybko odchodzą. Dyscyplina bowiem, szacunek dla nauczyciela, Kodeks Wojownika Bushido, ceremoniał – to rzecz niemal święta.

Turniej szachowy
   Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 to także potęga w światku szachowym. Wybitni instruktorzy: Adam Gołąbiewski, Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon, a także dyr. Łętocha prowadzą swoich podopiecznych – w różnym wieku – do sukcesów. Półka z pucharami i dyplomami ugina się pod ciężarem nagród. Ale z okazji Dnia Dziecka instruktorzy przygotowali turniej szachowy, w tym rozgrywki rodzinne.

    Co ciekawe, w zajęciach biorą udział także dzieci, na co dzień trenujące także karate, a ściślej sztuki walki: Maksymilian Macherzyński i Artur Pawlikowski. Ostatni pojedynek między nimi zakończył się remisem, a podczas turnieju Artur zajął czwarte miejsce (odpuścił co najmniej jedną rozgrywkę). Przygodę z szachami rozpoczął także Paweł Stępień, jeden z najmłodszych smoków, 6 lat.

W turnieju rodzinnym – Mistrzostwa Województwa Rodzin Szachowych I miejsce zajęli Jacek i Marek Górny. Otrzymali puchar, dyplom i komórkę od sponsorów.

Zamiast podsumowania
   Dyrekcja placówki (dyr. Adam Łętocha i dyr. Dorota Przywara-Kaps) postawili na młodzież, przedszkolaki,  najmłodsze smoczyska (karate), nauczycieli i plejadę zaprzyjaźnionych sponsorów oraz partnerów. Było ich wielu, co pokazujemy w ZAPROSZENIU. Wszyscy, a jest ich coraz więcej, wypowiadają się w superlatywach o tej imprezie. Szczytny cel, propagowanie i uwalnianie talentów, harmonijny rozwój osobowości najmłodszych, to tylko niektóre z elementów tej zasłużonej dla miasta Placówki (uzyskała ocenę WZOROWĄ) na ostatnim audycie z Kuratorium Oświaty.

   Każdego roku dołączają nowi (oponeo.pl, TOYOTA-Jaworski, Folwark, Grochola, Castorama, Carrefour, Liroy Merlin), co roku Dzień Dziecka w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 jest wydarzeniem dla mieszkańców Szwederowa i Górzyskowa. Od lat sympatycy, byli nauczyciele, wychowankowie, dziś przyprowadzają tu swoje dzieci i wnuki. Od zawsze Grono Pedagogiczne i młodzież Placówki spotyka się z radnymi, byłymi dyrektorami, ciekawymi osobowościami. Przypomnijmy też, z okazji niedawnego 65- lecia Placówki obecni byli tu najważniejsi goście z prezydentem miasta, Rafałem Bruskim, na czele.

  Maluchy, ich rodzice, a także nauczyciele MDK nr 2 dziękują wszystkim darczyńcom, sponsorom i fundatorom. Dziś wiemy jedno, warto inwestować w dzieci i młodzież. A cała drużyna emdeku pokazała, że nieprzypadkowo uzyskała ocenę WZOROWĄ.

    Są też zwykle anonimowi pracownicy obsługi, akustycy, informatycy, pani sekretarka, pani księgowa. Im też należą się podziękowania za przygotowanie tego wydarzenia, nagłośnienie i obsługę informatyczną. Pewnie nie wszyscy zauważyli, ale nieczynna niecka basenowa została zasypana, w jej miejsce powstał ogromniasty kwietnik – to wiele dni pracy panów z obsługi technicznej.

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki
zdjęcia: Tomasz Garczyński, Krzysztof Golec
(więcej: “Słońce świeci dla wszystkich Dzieci 2016”)

Data publikacji: 05.06.2016 r.