Ostatnie podrygi zimy – fotografie uczniów Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2


Wygląda na to, że zima powoli odpuszcza, ale uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2,  znani z zaciętości w szukaniu ostatnich akcentów śniegu i pierwszych nowalijek zwiastujących wiosnę, wykonali swoje kolejne prace. Dziś prezentujemy dokonania Oliwiera Derkowskiego, uzdolnionego amatora... już z kilkoma sukcesami.

fot. Oliwier Derkowski

W planach na najbliższy miesiąc uczniowi KFC mają kolejny konkurs ogólnopolski – autoportret.

fot. Oliwier Derkowski

Tym, którzy nadal się zastanawiają nad sztuką fotografowania podpowiadamy – warto zrobić pierwszy krok i skorzystać z profesjonalnego szkolenia w Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

fot. Oliwier Derkowski

Opracował: Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2
zdjecia: Oliwier Derkowski, Nikon D7100

Zimowe ferie’ 2023 – Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 grupa II


Półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana trwały przez dwa tygodnie  ferii zimowych w dwóch grupach. Równolegle trwały zajęcia otwarte. W grupie II zajęcia półkolonijne trwały od godz. 8.00- 15.00. Nasz fotoreportaż przedstawiamy tuż po zakończeniu półkolonii w grupie II.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

W tym roku szkolnym, z powodu remontu sali gimnastycznej, zajęcia półkolonijne odbywały się nieco inaczej niż zwykle, ale nie znaczy to wcale, iż było nudno. Wręcz przeciwnie, nauczyciele napisali taki plan (scenariusz), aby dzieci młodsze i te nieco starsze mogły do maksimum wykorzystać czas, co opiszemy w naszej fotorelacji (fotoreportażu).

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Poniedziałek grupa II, dzień pierwszy – nauczyciele: Karolina Gorzycka, Krzysztof Golec
Zawsze, podczas rozpoczęcia zajęć, prowadząca pani Karolina przedstawiała program dnia, omówiła regulamin. Obowiązkowo były zajęcia z korzystania ze środków komunikacji miejskiej czy zachowania się w autobusie, pokazano też najmłodszym sposób ubierania kamizelek odblaskowych (to sprawiało zawsze najwięcej problemów najmłodszym półkolonistom).

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Dzień pierwszy, po smacznym śniadaniu, dzieci szykowały się do wyjścia do Schroniska dla Zwierząt. W tym roku pani dyr. Izabella Szolginia zaprosiła dzieci do schroniska przy ul. Grunwaldzkiej 235. Okazało się, że bydgoskie schronisko znacznie się rozbudowało, ma też salę edukacyjną, nowoczesne środki dydaktyczne, aby przekazać wszystko jak najlepiej dzieciom, a zwierzątka miały bezpieczne schronienie i wybieg w czasie relaksu.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Po przybyciu do "emdeku", dzieci miały jeszcze czas, aby pobawić się na świeżym powietrzu, na placu zabaw – tym razem usłanym puszystym śniegiem (temp. -4 st. C). Tu wreszcie dzieci odbyły swoją pierwszą sesję zdjęciową, którą w ramach praktyki wykonali Tomasz Lewandowski i Oliwier Zieliński z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2.

Dzień II – prowadzący: T. Krajewski i K. Golec

To dzień poświęcono na gry planszowe. W tym celu dzieci  udały się na warsztaty do Centrum Gier  Planszowych „Pegaz” przy ul. Pod Blankami 6. To świetne miejsce, kameralne, ale o wielkim zasięgu i bardzo wysokiej ocenie przewodników Google - 4,9! Tu dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe, przez pana Artura i pana Tadeusza. Każda gra była dostosowana do wieku dziecka; kiedyś był to tylko chińczyk, warcaby, domino czy gra w okrętu. Teraz dzieci mogą rozwijać swoją pasję, kreatywność, logiczne myślenie na każdym poziomie zaawansowania.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Szefem  CGP ”Pegaz” jest Bartek „Żaba” Chrobak, który wespół z Arturem i panią Gosią spełniają się we wspólnej pasji, jaką jest „gra bez prądu”.

"Centrum organizuje liczne , cykliczne turnieje w gry karciane, figurkowe i planszowe oraz NOC PLANSZÓWEK - czyli bydgoskie spotkania z grami planszowymi, animując i integrując bydgoską sceną graczy" – powiedział Artur Górecki

Artur przypomniał nam cenionego psychologa, pedagoga i jedną z  jego wielu ważnych sentencji. Jerome Bruner, bo o nim mowa, powiedział:  "Główną cechą gry (zarówno dorośli,jak i dzieci) nie jest treść, ale tryb. Innymi słowy, gra jest sposobem podejścia do działania, a nie do samej aktywności”.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2/ Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi

Robotyka SP nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi – z Centrum "Pegaz"  dzieci żwawym krokiem przeszły  na kolejne zajęcia z robotyki, które prowadzi w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi pani wicedyrektor Aleksandra Tarczyńska-Pajor. Najmłodsze dzieci uwielbiają nie tylko panią, ale także zajęcia które prowadzi.
Nauka robotyki to doskonałe narzędzie prowadzące do logicznego myślenia i pierwszych podstaw programowania, jak również  konsekwentnego dążenia do celu, cierpliwości, a przy okazji wzbudza zainteresowanie technologiami i światem.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Tu nie można się nudzić, a nauka przez zabawę  sprawia, iż nabywają nowe kompetencje i umiejętności – nie odczuwając, że pozyskują ścisłą wiedzę. Tu nie można się nudzić, a nauka przez zabawę  sprawia, iż nabywają nowe kompetencje i umiejętności – nie odczuwając, że pozyskują ścisłą wiedzę.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Dzień III – wychowawcy: K. Gorzycka, K. Golec

Dzień poświęcony aktywności sportowej, którą bez sprzeciwu zaakceptowali półkoloniści. Były zatem proste elementy rozgrzewki i ćwiczenia gibkościowe (rozciągające). Dzieci wręcz paliły się do pobicia rekordu w fitnessowej konkurencji zwanej "plank” (po polsku - deska). Okazało się, że  nie siła czyni różnicę,  tylko wytrzymałość, spryt oraz elastyczność mięśni i więzadeł. Konkurencję wygrała Bogusia Markiewicz (2 min. 28 s), która w szczerym polu pokonała wszystkich chłopców, a przy okazji pokazał szpagat à la Van Damme. Najlepsi otrzymali słodkości!

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2 / Bogusia Markiewicz szpagat à la Van Damme

Kino Helios - głównym punktem dnia było wyjście do kina Helios na film „Mumie” w reż. Juana Jesúsa Garcíi Galochy. Jednak o starożytnym Egipcie "Mumie" nie powiedziały wiele, ale znalazło się w tej fabularyzowanej animacji kilka scen dotykających naszych czasów.

Film filmem, ale dzieci wręcz dopominały się o obiad w Mc Donaldzie. Pani Karolina robiła co mogła, aby zamówienie było na czas, bo z Multikina grupa musiała dojechać autobusem do MDK nr 2, gdzie już czekali rodzice.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Trzeba jednak przyznać, że głowni bohaterowie: Thut, Sekhem, córka faraona Nefer czy lord Carnaby – w polskiej wersji językowej – mieli znakomity dubbing.

Dzień IV - nauczyciele: K. Gorzycka, K. Mikołajczyk, T. Krajewski. M. Rykała

Dzień wyjazdowy do wioski tematycznej "Gzinianka Green House w Gzinie

Dzień V - ostatni - nauczyciele:
K. Gorzycka, K. Mikołajczyk, T. Krajewski. M. Rykała

Zakończenie zajęć, ale od samego rana dzieci przygotowywały maski i przebrania na bal karnawałowy. I tak do nastepnych ferii - oby już bez pandemii koronawirusa.

Informujemy, że pendrive z zajęć podczas ferii są do odebrania w poniedziałek 13 lutego br. u pani Karoliny Gorzyckiej. Zajęcia karate rozpoczynamy po feriach, także w poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. T. Czackiego 8.

Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2

Karate: młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 zaliczają swój pierwszy egzamin w sesji 2022/2023

Bydgoszcz, Szkoła Podstawowa nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Aż pięćdziesięciu młodych i kilkunastu starszych smoków przystąpiło do egzaminu na pierwsze i kolejne stopnie w karate shotokan. Egzaminy przyjęła międzynarodowa komisja w składzie: grandmaster Zbigniew Jeż 10 Dan, Prezydent Federacji IBDF Polska, mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 6 Dan, Polska i mistrz Rafał Nowakowski,  6 Dan, Stany Zjednoczone.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Od razu informujemy, że z powodu zaplanowanego remontu sali gimnastycznej (dojo) MDK nr 2, dzięki Dyrekcji placówki udało się przenieść zajęcia sportowe do Szkoły Podstawowej nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Z przyjemnością informujemy, że w wyniku zdanego egzaminy, niżej wymienieni uczniowie (senpai), otrzymali stopień 10 kyu:

BIELUSZEWSKI Samuel,
CICHOWICZ Laura,
FRĄSZCZAK Filip,
GĘBSKA Zofia,
GĘBSKI Maciej,
GŁOCHOWIAK Marcel
GWIZDAŁA Janek,
HRANAT Tymur,
HRYHORIEVA Solomija,
JARZYŃSKI Tadeusz,
JANER Julia,
KOWALSKI Nikodem,
LEWANDOWSKI Mikołaj,
LEWANDOWSKA Rozalia,
LEWICKI Gracjan,
NOWAK Szymon,
PLECING Antoni,
RYBACKA Weronika,
SIRY Blanka,
SZCZEPANKIEWICZ Filip,
SZCZEPANKIEWICZ Mateusz,
STAWCZYK Hania,
TRACZYK Antoni,
WRÓBEL Natalia.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

9 kyu

  1. BONIN Magdalena, 
  2. GIBELLI Maya,
  3. KAPELEWSKI Piotr,  
  4. KUTKA Maurycy  2014,
  5. LEWANDOWSKA Zuzanna,
  6. ŁASSA Oliwia,   
  7. LIS Tomasz,  
  8. TRUSIŁŁO Dawid,  
  9. TEICHERT Olaf,  
  10. TRACZYK Zofia
  11. TRACZYK Marcin  
  12. WIERZBOWSKI Miłosz,  
  13. WOLNIEWICZ Zofia, 
  14. ŻMICH Anna 2013.
fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

8 kyu

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2
  1. CIEŚLICKI Bartosz,  
  2. CIEŚLICKI Wojciech, 
  3. KŁOS Natasza, 
  4. MULARCZYK Agata, 
  5. RĄCZKOWIAK Mieszko, 
  6. ZBIELSKA Michalina

7 kyu

  1. KAMIŃSKA Julia  

6 kyu

  1. TUREK Mateusz   
fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Autor: Krzysztof Golec, instruktor 3 DAN


więcej: zobacz więcej



Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – zajęcia karate w Szkole Podstawowej nr 30

Remont sali gimnastycznej w Młodzieżowym  Domu Kultury nr 2 stał się faktem. Od poniedziałku  - 9 stycznia 2023 r. - na plac budowy wchodzi ekipa budowlano-remontowa. W związku z powyższym zajęcia sekcji karate będą się odbywać w nowym miejscu – w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowe nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów ul. Tadeusza Czackiego 8 (d. Gimnazjum nr 23).

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Zajęcia karate, z podziałem na grupy I oraz II/III odbywać się będą w poniedziałki i środy:

  • Grupa najmłodsza (gr. I) – godz. 16.30-17.15;
  • Grupa średniozaawansowana (gr. II) – godz. 17.15-18.00;
  • Grupa zaawansowana gr. III – godz. 17.15-18.45

Wchodzimy tylko i wyłącznie wejściem głównym,  z instruktorem do szatni  – oddzielne szatnie dla chłopców i dziewczynek. Po przebraniu, na salę (dojo) wchodzimy  boso. Rodzice, opiekunowie prawni najmłodszych nie mogą przebywać w dojo.

Wszystkie sprawy organizacyjne dotyczące spraw porządkowych (wejście-wyjście) instruktor omówi przed pierwszymi zajęciami. Prosimy o niespóźnianie się!

Krzysztof Golec, MDK nr 2
Instruktor, 3 DAN


Karate: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy – zebranie rodziców i pierwszy pokaz najmłodszych smoków

Środa, 21 grudnia br. W sali gimnastycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyło się zebranie rodziców i smoków kończących pierwszy okres szkolenia. To najmłodsza grupa, głównie 5-7- latki, którzy od września br. regularnie przychodzą na zajęcia karate shotokan. Dodajmy nadal w warunkach obostrzeń covidowych.

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Środa była też ostatnim dniem zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia. Dziś, większość dzieci chciała być obecna, aby zaprezentować rodzicom, babciom i dziadkom swoje niemałe już umiejętności. Miło było popatrzeć, jak dumnie smoki prezentowały takie techniki, jak:  ukemi (pady i przewroty), tsuki/gyaku tsuki  (uderzenia ), proste kopnięcia (low kick) czy bloki (age-uke, gedan barai).

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Ważne dla rodziców: informujemy, że sala gimnastyczna "emdeku", najprawdopodobniej już na początku roku przyszłego będzie remontowana (w ramach małego projektu społecznego  BBO). Dlatego podamy specjalny komunikat -  gdzie,  po Nowym Roku,  będą odbywały się  zajęcia.

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2
instruktor sztuk walki, 3 DAN

Ostatnia sesja – przed świętami – uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy

To była długo wyczekiwana sesja fotograficzna uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 (ostatnia w tym roku); dodajmy nocna sesja, podczas aktualnie trwającego Jarmarku Bydgoskiego. Żałujemy tylko, iż nie było śniegu, jak kilkanaście dni temu…

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Temperatura powietrza dość mocno dała się we znaki naszym uczniom, było – 6,5 st. Celsjusz, ale bezwietrznie i bez śniegu, jak kilka tygodni wcześniej. Chcieliśmy pokazać najmłodszym adeptom, jak wykorzystać aparaty fotograficzne w trudniejszych warunkach, jakie znaczenie ma statyw i jak wykorzystać podstawowe nastawy kamery - w warunkach nocnych.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Po krótkiej odprawie wskazaliśmy na kilka podstawowych parametrów, jak ISO, przysłona, czas naświetlania czy temperatura barwowa. Mając na uwadze iluminacje, światełka, jak również oświetlenie wesołego miasteczka z karuzelą wenecką - powiedzieliśmy słów kilka o takim efekcie, jak bokeh.*

fot. Wojtek Banaszkowski, KFC MDK nr 2

Przy okazji wspomnieliśmy, jak to Napoleon Bonaparte mieszkał w gospodzie „Pod Złotym Łososiem", narożnik ul. Magdzińskiego 27. Nie ma twardych dowodów, że cesarz był także w Starym Fordonie, aby obserwować przemarsz swoich wojsk podczas marszu na Moskwę. Niemniej, to miła i frapująca dla bydgoszczan legenda. Niektórzy w nią wierzą, inni nadal szukają potwierdzenia.

fot. Mikołaj Schmidt, KFC MDK nr 2

*/ inaczej zmiękczenie. Sposób, w jaki na zdjęciu odwzorowane są nieostre obiekty powstające poza płaszczyzną ostrości. Efekt bokeh to te wszystkie fragmenty obrazu, w których na krawędziach obiektów widać małe kółeczka (lub gwiazdki). Wprowadzają one często do obrazu wyjątkowy klimat i umożliwiają zbudować atmosferę. Chociaż wielu widzów może nie zdawać sobie z tego sprawy, bardzo duże znaczenie dla odbioru zdjęcia ma nie tylko to co jest ostre, ale także to co jest oddane jako nieostre i jest scharakteryzowane przez efekt bokeh. Określenie bokeh wzięło się z języka japońskiego, w którym) oznacza „rozmycie”.

fot. Oliwier Derkowski, KFC, MDK nr 2
fot.Kajetan Gawkowski, KFC MDK nr 2
fot. Kajetan Gawkowski, KFC, MDK nr 2
fot. KFC MDK nr 2

Autorzy: Oliwier Derkowski Oliwier Zieliński, Kajetan Gawkowski, Wojtek Banaszkowski, Mikołaj Schmidt
oraz Krzysztof Golec, nauczyciel MDK nr 2

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: Wigilia’ 2022 tuż, tuż…

W niedzielę, 18 grudnia br. w Młodzieżowym Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów tej - zasłużonej dla miasta - placówki. Było nastrojowo, świątecznie i kolorowo.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

W imprezie wzięli udział soliści i zespoły wokalno-instrumentalne przygotowane przez Panie: Annę Grzybek-Korzeniewską (keyboard, ukulele, gitara) i Ilonę Chojnackiej (gitara, keyboard). Młodzi artyści zaśpiewali m.in. takie utwory jak: "Wigilijny wieczór", "Napiszcie do Jezuska", "Gdzie Ty mieszkasz mały Jezu", "Jadą kolędnicy jadą", "Józefie stajenki nie szukaj", "Był pastuszek bosy" i wiele innych.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Po występach wszystkich wykonawców i gości, prowadząca koncert Pani Grzybek-Korzeniewska zaprosiła wszystkich rodziców i dzieci do wspólnego kolędowania. Było wspólne zdjęcie, symboliczne prezenty, a nawet słodkości.

Muzyczne spotkanie z  kolędami i pastorałkami wprowadziło wszystkich uczestników imprezy w niezapomniany świąteczny nastrój, jak w bajkach Disneya.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr2

Wigilia – niewielu z nas zastanawia się, co oznacza to słowo. W języku  łacińskim vigilia to "czuwanie", "straż". Dodatkowo w  Słowniku Języka Polskiego PWN, Wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Z godnie z polska tradycją Wieczerza Wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką". To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2


Zazwyczaj do kolacji zasiada się późnym popołudniem i wg tradycji  rozpoczyna modlitwą prowadzona -  zwykle - przez najstarszego z domowników.  Później następuje przełamanie opłatkiem i składanie życzeń. Przy stole ustawia się też jedno dodatkowe nakrycie dla "niespodziewanego gościa".
Na stole, na białym obrusie,  znajduje się dwanaście potraw, w tym potrawy rybne (karp, pstrąg, a nawet łosoś). Wieczorem,  niemal wszyscy,  idą na Pasterkę do swojego kościoła.

Autorzy: Anna Grzybek-Korzeniewska, Ilona Chojnacka, MDK nr 2

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy – Szlachetna Paczka


Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce,  w których zaangażowani są zarówno darczyńcy, wolontariusze, jak i ludzie dobrego serca. Ta szlachetna inicjatywa ma wsparcie  mediach, a do jej stałych darczyńców należą sportowcy, aktorzy, politycy, celebryci, czy zwykli ludzie o złotym sercu.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Również w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana, już od samego rana, wolontariusze i darczyńcy  zorganizowali finał Szlachetnej Paczki. Największą salę „emdeku” udostępniła Dyrekcja,  a dyr. Adam Łętocha  aktywnie włączył się w realizację tego wspaniałego, płynącego z potrzeby serca, przedsięwzięcia.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Również w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana, już od samego rana, wolontariusze i darczyńcy  zorganizowali finał Szlachetnej Paczki. Największą salę „emdeku” udostępniła Dyrekcja,  a dyr. Adam Łętocha  aktywnie włączył się w realizację tego wspaniałego, płynącego z potrzeby serca, przedsięwzięcia.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Jakie były początki ?

Początki projektu sięgają Roku Milenijnego. Wtedy Grupa studentów należących do Wspólnoty Indywidualności Otwartych, duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka, wikarego parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie, zrealizowała projekt „Twarzą w twarz”, polegający na dostarczeniu paczek z pomocą materialną dla trzydziestu ubogich rodzin mieszkających na krakowskim osiedlu Prokocim Nowy.

Już w 2001 roku powstało Stowarzyszenie WIOSNA, którego prezesem został ks. Jacek Stryczek – to on prężnie zajął się rozwijaniem projektu pod nowym szyldem Świąteczna Paczka. Już w 2003 roku pomoc objęła 214 rodzin w całym Krakowie. Podczas czwartej edycji po raz pierwszy uruchomiono elektroniczną bazę danych potrzebujących.

Szlachetna Paczka jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie, tym którzy mają najtrudniej, przeżyli tragedię, często są pozbawieni minimum socjalnego . Wolontariusze szukają takich rodzin, a darczyńcy przygotowują pomoc – właśnie taką jak w tytule!

Autor: Krzysztof Golec. nauczyciel MDK nr2

Złota Polska Jesień w zespole pałacowo-parkowym w Lubostroniu – sesja uczniów z KFC MDK nr 2

Lubostroń i zespół pałacowo-parkowych należy do najpiękniejszych obiektów zabytkowych na mapie naszego regionu. Ma też piękną historię. To pierwszy powód, aby wybrać się tam na sesję fotograficzną i zanotować w kadrach najpiękniejsze widoki tej jesieni. Drugim powodem była wcześniej zaplanowana sesja fotograficzna uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 w Bydgoszczy.

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK nr 2

Rodzice uczniów zostawiają samochody w przypałacowym parkingu i punktualnie o godz. 10.00 rozpoczynamy sesję. To już druga  w tym roku szkolnym sesja, po Ostromecku (Pałace Stary i Nowy, mauzoleum Schonborn-Alvensleben). Na początku krótka historia pałacu Skórzewskich, następnie przypomnienie o podstawowych nastawach aparatów (ISO, przysłona, czas naświetlania, balans bieli, temperatura barwowa, a także współczynnika oddawania barw CRI) i do pracy – z obowiązku preferujemy tryb manualny.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Przede wszystkim chcieliśmy uchwycić sam pałac Skórzewskich w różnych warunkach oświetleniowych (słońce dość metodycznie utrudniało wybór najwłaściwszej temperatury barwowej), ale nie zniechęciło to uczniów do eksperymentów, poszukiwań, wykonania ciekawych ujęć (w różnych płaszczach). Trzeba przyznać, że pałacowe chryzantemy alpejskie wyglądały cudnie, co zobaczycie na zdjęciach. Świetnie uczniowie uchwycili też znany trik fotografów, tj. odbicie pałacu w pobliskim oczku wodnym. Dziś pływają tu ciekawe okazy ryb słodkowodnych i oczywiście pałacowe żaby.

fot. Wojtek Banaszkowski, KFC, MDK nr 2

Park – na to miejsce zwróciliśmy dość baczną uwagę, bo kolory liści (tych na drzewach i pod drzewami, jak również dywany z liści) wyglądają zjawiskowo. Zastosowaliśmy też kolejny patent fotografów, tj. rozrzucone (fruwające  liście), w kadrze pałac od strony północno-wschodniej. W parku uczniowie podziwiali stare drzewa (pomniki przyrody, stosowna tabliczka), których nie wywrócił huragan z sierpnia 2017 roku.

fot. Zieliński Oliwier, KFC MDK nr 2

Kolejnym ważnym obiektem w zespole pałacowo-parkowym była Oficyna, dziś miejsce hotelowe, gdzie dawniej tworzył Stefan Florian Garczyński. Nie omieszkaliśmy sfotografować kamiennego obelisku ks. Ignacego Polkowskiego, pisarza, historyka, patrioty. To on założył,  opiekował się  lubostrońską biblioteką i opisywał dzieje rodziny Skórzewskich.

fot. Gawkowski Kajetan, KFC, MDK nr 2

Odwiedziliśmy też stajnie – dziś pomieszczenia hotelowo-gastronomiczne z dobrze prosperującą restauracją pałacową. Tu bardzo często odbywają się przyjęcia weselne, pokazy, uroczystości. Jeśli dopisze wam szczęście, to macie szansą na fotografię ślubną młodej pary (uwaga: potrzebna jest zgoda na zdjęcia).

fot. uczniowie KFC, MDK nr 2

Oranżerię, gdzie w sezonie odbywają się wernisaże i wystawy obrazów,  zostawiliśmy na koniec. Tu, na murach zewnętrznych swoje autografy złożyli znani artyści (Jerzy Puciata, Anna Osińska, inni). Tuż obok wystawiono obrazy, bardzo ciekawe obrazy zarejestrowane w obiektywach aparatów zawodowych fotografów.

fot. Schmidt Mikołaj, KFC, MDK nr 2

Niestety, do środka nie weszliśmy (limitowany czas sesji), każdy z nas zapewniał, iż tu wróci i sfotografuje piękne (marmurowe)  wnętrza. Ale prawda jest taka, że było tu już tylu fotoamatorów, iż bylibyśmy tylko odtwórczymi artystami-fotografikami. Niemniej, każdy z nas widzi świat fotografii inaczej, więc z pewnością będziemy publikować swoje prace i aktywizować swoją przygodę z pałacem w Lubostroniu wykorzystując lustrzanki Nikona, Canona czy Sony.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2/ do środka udało się wejść następnego dnia podczas koncertu wirtuozów z Bydgoskiej Akademii Muzycznej

Czy warto tu przyjechać? Zawsze warto, o każdej porze roku i wykonać kilka takich sesji np. wiosną czy jesienią. Znacznie wcześniej był  tu także prezydent Ignacy Mościcki (1928), Halina Żytkowiak, Krzysztof Krawczyk z zespołem Trubadurzy, wielu innych artystów (w tym wielu przedstawicieli arystokratycznych rodów).*

fot. uczniowie z KFC, MDK nr 2

Ważnym elementem w rocznym planie zamierzeń tej instytucji kultury są ciekawe,  cykliczne wydarzenia: pokazy zaprzęgów konnych, zloty starych samochodów, wystawy, jak również koncerty wybitnych wirtuozów (fortepianu, skrzypiec czy śpiewaków operowych). Fotografowie zawsze znajdą tu ciekawy temat.

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK nr 2

*/ Lubostroń stał się  prawdziwą ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego. W pałacu gościli między innymi: Stefan Garczyński, Gustaw Zieliński, ks. Ignacy Polkowski, Erazm Rykaczewski oraz płk. Kazimierz Mielęcki, a według niektórych podań także sam Adam Mickiewicz. Lubostrońskie salony odwiedzali też przedstawiciele najznamienitszych rodów arystokratycznych, w tym Radziwiłłowie, Czartoryscy, Lubomirscy czy Braniccy.

Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2
oraz uczniowie z KFC MDK nr 2: Wojtek, Oliwier, Kajetan, Mikołaj, Tomek

Złota Polska Jesień w Ostromecku – pierwsza sesja fotograficzna nowych uczniów KFC z MDK nr 2

Jesień to z pewnością jedna z najpiękniejszych pór roku. Początek Złotej Polskiej Jesieni  wiąże się z tzw. równonocą jesienną, wówczas  dzień i noc dzielą dobę "po połowie".  W przyrodzie następują duże zmiany, korony drzewa zachwycają złotymi kolorami liści, a niebieskie niebo - dość często - pokrywa się wyspami postrzępionych chmur. W takich okolicznościach uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej,  z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2,  przyjechali na pierwszą sesję fotograficzną do podbydgoskiego Ostromecka.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

To szczególne miejsce, gdzie aż dwa pałace (pałac Nowy, pałac Stary), przepiękny park założony  przez słynnego pruskiego architekta ogrodów Petera Josepha Lennégo, jak również mauzoleum grobowe rodziny Schönborn-Alvenleben i piękna historia tego miejsca,  przyciągają liczne rzesze zwiedzających, gości,  a także fotografów (w tym fotografów ślubnych). Dokładnie tak było w przypadku uczniów z KFC w MDK nr 2. Oni  też mają poważne zamiary, aby pójść zawodową drogą fotografa (fotografika) w przyszłości.

fot. Balicka Amelia, MDK nr 2 / pałac Stary

Ich prace pojawią na "emdekowskiej" stronie z opisem, co wkrótce zobaczą inni, wrażliwi odbiorcy piękna,  historii Polski, a nawet ciekawscy opisujący życie koronowanych głów.

Pałac Stary z XVIII w. dość mocno wiąże się z rodziną Mostowskich, na froncie budynku jest nawet zabytkowa tablica pamiątkowa przypominająca dawnych właścicieli. Podczas ich panowania urokliwy dworek przebudowano na dwukondygnacyjny pałac. Nie wszyscy wiedzą, że w tym czasie Ostromecko uzyskało nawet prawa miejskie i silną motywację,  aby konkurować z pobliskim Toruniem. Losy tej rodziny potoczyły się jednak nie w tym kierunku, co powinny.
Pawła Mostowskiego (1721-1781) oskarżano bowiem  o spiskowanie przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, a włości zarekwirowano.

fot. Zieliński Oliwier, MDK nr 2

 Wówczas pałac zakupiła rodzina Schönbornów, to oni przebudowali rezydencję, zadbali o park:  byli właścicielami do zakończenia II wojny światowej. W tych pałacowych murach do dziś przewija się historia, czasem można ją także usłyszeć w słynnym Muzeum Fortepianów założonym przez b.dyrektora Filharmonii Pomorskiej, miłośnika Bydgoszczy,  Andrzeja Szwalbego.

fot. Lewandowski Tomasz, pałac  Nowy

Są też legendy
Warto też wspomnieć o krążącej tu legendzie dot. pięknego konia o... złotej szczęce, należącego do dawnych właścicieli (hr. Joachima von Alvenslebena). Podobno został pochowany na wzgórzu  przy mauzoleum, ale do dziś nikomu nie udało się odnaleźć szczątków i owianej legendą - złotej, końskiej  szczęki (najprawdopodobniej też złotej uprzęży).

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2 /miejscowy kot, rezydent pałacu Starego, wita nowych gości...

Kolejna legenda prowadzi prowadzi do pałacu Mostowskich. Wspomnieliśmy wcześniej o Mostowskich - otóż kasztelan Bogdan Teodor Mostowski przebudował stary szlachecki dwór wraz z ogrodem.  Jego syn, Paweł Mostowski,  ponownie przebudował wielkopańską siedzibę z widokiem na Dolinę Wisły.  Podczas prac  odkryto fragment tunelu, podobno to sekretne przejścia, które mogło prowadzić (zarówno) do większego pałacu lub pobliskiego kościoła pw. św. Mikołaja, św. Stanisława i św. Jana Chrzciciela.  Przewodnicy jednak nie potwierdzają tej sensacji, a twarde dowody z tym związane - prawdopodobnie - nigdy nie istniały.

fot. Amelia Balicka, KFC MDK nr 2

Kolejna legenda, to już potwierdzony fakt. Na terenie zespołu  pałacowo-parkowego w Ostromecku przebywał król Fryderyk Wilhelm III. Para królewska, w obawie przed kampanią napoleońska miała tu zostawić swoje cenne precjoza (klejnoty, bibeloty, a nawet złoto). Niestety, tego też nikt nie znalazł, przynajmniej nic nam o tym nie wiadomo.
 Kolejną koronowana głowa w Ostromecku był cesarz Wilhelm II, który osobiści wizytował otwarcie pobliskiego mostu w Fordonie (1904 r.). 

Kolejna legenda, to już potwierdzony fakt. Na terenie zespołu  pałacowo-parkowego w Ostromecku przebywał król Fryderyk Wilhelm III. Para królewska, w obawie przed kampanią napoleońska miała tu zostawić swoje cenne precjoza (klejnoty, bibeloty, a nawet złoto). Niestety, tego też nikt nie znalazł, przynajmniej nic nam o tym nie wiadomo.
 Kolejną koronowana głowa w Ostromecku był cesarz Wilhelm II, który osobiści wizytował otwarcie pobliskiego mostu w Fordonie (1904 r.). 

fot. Zieliński Oliwier, KFC MDK nr 2

Mauzoleum Schönbornów-Alvenslebenów
Po wykonaniu sesji w jesiennych barwach i plenerach parku z widokiem na Dolinę Wisły, przeszliśmy żwawym krokiem do wspomnianego mauzoleum Schönbornów-Alvenslebenów. Niestety, tu spotkała nas niemiła niespodzianka – mury i wejście do grobowców są zabezpieczone taśma ochronną (i płytami paździerzowymi). Przyroda też zrobiła swoje, zarośnięte mauzoleum, pokruszone cegły, skorodowane ogrodzenia, graffity -  niezbyt dobrze komponują się  w kadrze Nikonów, Canonów  czy Sony. Widać, że brakuje funduszy na kapitalny remont mauzoleum.

Dawniej, przy mauzoleum stała niewielka kapliczka, dziś pozostała po niej tylko wspomniana mozaikowa podłoga. Skorodowana brama, pokryta bluszczem,  przypomina tę, znaną z książki Frances Hodgson Burnet "Tajemniczy ogród", a także filmu Agnieszki Holland pod tym samym tytułem.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2/ wejście do mauzoleum

Pałac Nowy to kolejny, żelazny punkt każdej wycieczki, a plenery pałacowe od strony ogromnego parku są zachęcającym miejscem dla fotografów ślubnych czy  łowców ciekawych momentów w przyrodzie. Warto zrobić tu taką niezapomnianą sesję, co dość często obserwowaliśmy latem (i późną jesienią) ... w tej jedynej, najpiękniejszej sukni z welonem.

Warto też zwrócić uwagę, że do późnej jesieni, dywany kwiatowe w parkowych klombach dodają temu zespołowi pałacowo-parkowemu naturalnego blasku i pięknie harmonizują się  z zieloną trawą. Późną jesienią  robi się coraz smutniej, trawa przechodzi w stan odpoczynku; tylko miejscowe krety działają przez  cały rok.
I jeszcze jedno, miejscowy kot, jak mówią przewodnicy, wita odwiedzających pałac Stary. Rzeczywiście tak było, co pokazujemy na naszych zdjęciach. 

fot. Lewandowski Tomasz, KFC MDK nr 2

Zamiast zakończenia
Złota Polska jesień jeszcze się nie kończy. Warto jeszcze  zatrzymać się,  a nawet spocząć  na ławeczce zawierającej tabliczki darczyńców: jest tu ich kilka, każda zawiera jakąś historię. Spacerując alejkami, dziś  oznaczonymi nazwami nawiązującymi do dawnych właścicieli, możemy tylko domniemać, jakimi powozami, karetami tu powożono. Jeden z ostatnich właścicieli Ostromecka hr. Joachim był zakochany w koniach (i powożeniu zaprzęgiem czterokonnym).

fot. Zieliński Oliwier KFC MDK nr 2

W ten ekspresowy sposób, dość skrótowo, opowiedzieliśmy o dawnych właścicielach,  ciekawej historii, przepięknych plenerach, jesieni. Warto, naprawdę warto popatrzeć, zastanowić się nad przelotną chwilą, umykającym czasem, z dala od wielkomiejskiego gwaru i życia w ciągłym biegu. Warto  przypomnieć, iż  w okresie pandemii zaniechano ciekawych inscenizacji z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Te barwne  widowiska zawsze przyciągały wielu gości, bydgoszczan, rekonstruktorów. Tu wreszcie odbywają się zloty starych samochodów, w najciekawszych plenerach pałacu Nowego.

Następna sesja fotograficzna już w pałacu Skórzewskich w Lubostroniu!

Autor: Krzysztof Golec, nauczyciel
nowi uczniowie MDK nr 2: Oliwier, Amelia, Tomasz

Dzień Edukacji Narodowej – bo chlubą jest i wyróżnieniem… bycie nauczycielem


Dzień Edukacji Narodowej, dawniej nazywany był  Dniem Nauczyciela. To święto wszystkich pracowników oświaty, głównie nauczycieli i wychowawców pracujących na różnych poziomach,  w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych a nawet zakładach karnych i szkołach wyższych. Dziś obchodzono ten dzień również w  Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 - bardzo uroczyście, z nadzieją,  iż będzie tylko lepiej.

Prekursorem oraz symbolem  zawodu nauczyciela stał się Konfucjusz, który widział w uczniu podstawowych wartości, takie jak:  dobro, prawda czy piękno. Rolę nauczycieli, szczególnie w Indiach i Chinach przejmowali kapłani (mnisi). W Grecji wiodącą rolę odgrywał ojciec, który wzorował się na surowym wychowaniu, jak w Sparcie; stąd mówi się o spartańskim wychowaniu. Później były Ateny, pojawiły się prawdziwe szkoły, pierwsi nauczyciele. Najbardziej znanym wówczas nauczycielem był Arystoteles.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2/ Bogna Blachowska-Wojciechowska odchodzi na emeryturę...

Dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej a nie Dzień Nauczyciela - właśnie 14 października?
Otóż 14.10.1773 r. powstała w naszym kraju Komisja Edukacji Narodowej, zrzeszająca pierwszy w Europie zawodowy związek profesorów i nauczycieli szkół średnich. Dzień Nauczyciela, polskie święto państwowe, oświaty i szkolnictwa wyższego, jest upamiętnieniem rocznicy powstania tej komisji.*

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2/ Nagroda Dyrektor - Mirosława Jurgiel

*/ Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej czyli 14. października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej. Jest to uznanie dla wszystkich pracowników oświaty – nauczycieli, dyrektorów, a także pracowników administracyjnych.

fot. Krzysztof Golec/ Nagroda Dyrektora - Anna Grzybek-Korzeniewska

Obecnie nauczyciele  mierzą się z wieloma wyzwaniami, często prozaicznymi jak mizerne pensje czy majstrowanie przy Karcie Nauczyciela. System się zmieniał na przestrzeni ostatnich dekad, ale jedno pozostało.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

To nauczyciel pokazuje dalszą drogę, jest światełkiem w tunelu, niesie kaganek oświaty pod wiejskie strzechy (choć niektórzy mówią kopcący ogarek), jak wieszczył Adam Mickiewicz w "Grażynie". 

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2/ Nagroda Dyrektora,  I rząd;  Dorota Przywara-Kaps, Pani Ania, Jolanta Kotlarek, Małgorzata Lewandowska, Łukasz Nalewajk, Krzysztof Golec

Wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół, pedagogom, rektorom, pracownikom oświaty  życzymy wytrwałości w tym trudnym okresie dla polskiej oswiaty - bo chlubą jest i wyróżnieniem... być - nauczycielem!

Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2

Święto “Pieczonego ziemniaka” w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy

Święto "Pieczonego ziemniaka",  zwane też "Dniem kartofla",  to ciekawy dzień w kalendarzu wielu polskich miejscowości, gmin czy wsi. Dzieci i młodzież coraz częściej przypominają sobie o tym wydarzenie w szkołach, a także placówkach wychowania pozaszkolnego. W tym roku obchodziliśmy ten radosny i zarazem zabawny dzień w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Było energetycznie i mocno sportowo!

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Z tej okazji dzieci z "emdeku" przywitały jesień, a nauczyciele wraz rodzicami i wychowankami przygotowali ciekawą imprezę plenerową, połączoną z pieczeniem ziemniaków w ognisku. Ta rodzinna impreza,  to kolejny krok scalający i integrujący wychowanków, ich rodziców i nauczycieli,  tego najstarszego w naszym mieście Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Niektórzy mówią już - najlepszego "emdeku" w Bydgoszczy!

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Podczas rodzinnego pikniku - z wieloletnią tradycją - nie mogło zabraknąć ziemniaka, imprez towarzyszących, a także występów dzieci. Święto ziemniaka odbyło się na sportowo, jednym z elementów był oczywiści mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją nauczycieli i rodziców. Choć była to forma zabawy i integracji środowiska, obie strony bardzo poważnie potraktowały ten epizod "emdekowskiego" pikniku. Dla formalności podajemy, że wygrała reprezentacji rodziców 3:2. Po zakończonym meczu, dyrektor MDK nr 2 Adam Łętocha wręczył puchar i medale wszystkim występującym piłkarzom (także piłkarkom, zaangażowanym w to wydarzenie).

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Wspomnieliśmy, iż  w tym dniu było kilka imprez towarzyszących, jak występy umuzykalnionych dzieci, pod opieką pani Anny Grzybek-Korzeniewskiej. Były też zabawy plastyczne, konkursy promujące języki obce, oblegana przez najmłodszych była fotobudka czy stoisko z watą cukrową. Całość rozplanowała pani Karolina Gorzycka. W holu MDK nr 2 wystawiono prace haftu krzyżykowego.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Skąd się wziął ziemniak w Polsce?

Ojczyzną ziemniaka były tereny Peru, Chile, Boliwii i Ekwadoru.  Po podbiciu państwa Inków Hiszpanie sprowadzili go do Europy, a żeglarze upowszechnili na całym świecie. Najprawdopodobniej oni też sprowadzili (nieświadomie) stonkę.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Na początku jego smak poznali mieszkańcy Włoch, Francji i  Wysp Brytyjskich, później  Niemiec, Polski i Rosji.  Do Polski ziemniaki sprowadził król Jan III Sobieski, podarował je  królowej Marysieńce. Na skalę przemysłową ziemniaki zaczęto jednak uprawiać w Polsce dopiero za panowania króla Augusta III Sasa. Początkowo ziemniaki były uprawiane tylko w  przyklasztornych poletkach, ogrodach królewskich i arystokratycznych; co ciekawe - jako egzotyczna roślina ozdobna, ze względu na piękny wygląd kwiatów.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2/ gwiazdy sportu, są także wśród rodziców i nauczycieli...

Dziś Polska jest jednym z największych producentów ziemniaków, a wiele instytutów hodowli tego warzywa pracuje nad nowymi odmianami, odpornymi na choroby (i stonkę ziemniaczaną).

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2 / Justyna Superczyńska-Szarata i Bogna Blachowska-Wojciechowska, nauczycielki bez których żadne wydarzenie w MDK nr 2 nie mogłoby się odbyć. jedna jest głową, druga szyją (niemal) każdego przedstawienia, pikniku, koncertu...

Ziemniaki zawierają sporo białka i błonnika, potasu, magnezu, sody, a nawet żelaza, witaminę C, tiaminę (witamina B1), również kwas pantotenowy. /źródło: dr Wojciech Nowacki, IHAR-PIB Oddział w Jadwisinie/

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2 / każde wydarzenie w życiu placówki, ma wielu bohaterów, ludzi dobrego serca, sponsorów. Wśród nich jest Pani Dyrektor Dorota Przywara-Kaps, a także ważny człowiek za konsoletą  Tomek Świgoń...

Dietetycy z kolei zwracają uwagę, aby ograniczyć spożywanie ziemniaków przy stosowanej diecie. I kto ma racje, jeśli dzieci i tak nie zwracają na to uwagi. Ponadto, ziemniaki są naturalnym, tanim produktem w gorzelnictwie, są również substytutem niezbędnym przy produkcji mączki ziemniaczanej (popularny krochmal).

Jednym ze sponsorów pikniku była firma Netto. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do energetycznych obchodów tego święta. Warto je kontynuować, tradycja zobowiązuje!

Krzysztof Golec, MDK nr2

Koncert z cyklu „Nieść Radość” poświęcony św. Janowi Pawłowi II

W dniu 02.10.2022 roku, o godz.17.00 Stowarzyszenie" Iskierki ",  działające pod  kierunkiem pani  Krystyny Klateckiej zaprosiło zespoły muzyczne z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (opiekun pani Ilona Chojnacka). Koncert był poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

fot. MDK2

Podczas koncertu wykonano między innymi takie utwory jak: Barka, Bo wszyscy Polacy, Abba Ojcze, Ktoś mnie pokochał,  Alleluja,  Szary Świat. Po  koncercie artystów  obdarowano słodkim poczęstunkiem.

fot. MDK2

Autor: Ilona Chojnacka MDK nr 2

Koniec roku szkolnego w sekcji karate MDK nr 2 im. dra Jordana

24 czerwca br. Piątek był ostatnim dniem zajęć programowych w sekcji karate MDK nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. Młode i te nieco starsze smoki (i smoczyce), w tradycyjny sposób, zakończyły kolejny rok nauki podstaw karate shotokan.

fot. KFC, MDK nr 2

Specjalnie dla rodziców najmłodsi - wespół z instruktorem (senseim) - przygotowali pokaz swoich umiejętności. Ćwiczą od września 2021 roku, nadal z pandemicznymi obostrzeniami - chcą wrócić po zasłużonych wakacjach. Sekcja karate rozrasta się, a większość wyobraża sobie, iż będzie łatwo, przyjemnie, wręcz lajtowo. To trudna ścieżka przyszłego wojownika Bushido, ale pokonają ją ci, co zmierzają do założonego celu - osiągnięcia mistrzostwa kung-fu.

fot. KFC, MDK nr 2

W tym roku szkolnym, nadal w reżimie obostrzeń sanitarnych, w "emdekowskim" dojo ćwiczyła bardzo duża liczba najmłodszych dzieci (smoków i smoczyc) . Co ciekawe, nikt nie chciał rezygnować, nikt nie narzekał, a większość wróci tu po zasłużonych wakacjach.

Często padają pytania, czy warto ćwiczyć, wylewać pot na treningach, łamać kolejne cele – dotąd nieosiąganie ? To pytanie retoryczne – warto!

fot. KFC, MDK nr2

W karate potwierdza się reguła, iż pracą, systematyczną i twórczą można osiągać duże sukcesy. Takim przykładem jest Kuba Trzciński (jeden z najmłodszych, zdolny), Zofia Traczyk (odkrycie talentu), Zosia Wolniewicz (jedna z najmłodszych, diament), Olaf Teichert (najlepszy "skoczek", talent), Zuzia Lewandowska (doskonale "rozciągnięta" smoczyca), siostry Łassa (nieśmiałe, zdolne), Jasiu Jurczak (zdolny i b. ambitny), Madzia Bonin (b. ambitna i technicznie coraz lepsza), czy Ania Czaja (rezolutna, "rozciągnięta" smoczyca). Jak będzie dalej, to już zależy od nich samych, motywacji a nawet wyrzeczeń. Karate bowiem wymaga systematyczności, wkraczania w nowe, dotąd niepoznane obszary, mistrzostwa (doskonalenia) technik kung-fu. Warto dodać, że mnisi z klasztoru Shaolin osiągają swoje mistrzostwo (kung-fu) nawet w seniorskim wieku (często 90- i ponad 90 wiosen)!

fot. MDK nr 2, KFC

W grupie starszej (kontynuującej naukę) nikogo nie trzeba było motywować. Każdy wiedział - mówiąc kolokwialnie - dlaczego trenuje, dlaczego ważny jest także grappling, techniki kempo i judo. Większość ze starszych smoków trenuje już trzeci rok, a do karate shotokan dodawane są coraz bardziej zaawansowane elementy z bogatego arsenału sztuk walki. Nauczyciel (sensei) dba także o ceremoniał, słynny Kodeks Bushido (niepisany kodeks etyczny japońskich samurajów). Warto o tym pamiętać!

fot. KFC, MDK nr 2

Wśród tej grupy, po raz kolejny, uhonorowani zostali: senpai Mateusz Turek, 7 kyu, senpai Julia Kamińska 8 kyu, a także senpai Natasza Kłos 9 kyu, senpai Agata Mularczyk, 9 kyu. Wśród wyróżniających się smoków (z grupy średniozaawansowanej) byli także: Michalina Zbielska 9 kyu (jedna z najmłodszych, bardzo zdolna), Maya Gibelli 10 kyu ( konsekwentnie dąży do mistrzostwa), Mieszko Rączkowiak 10 kyu, Igor Palicki 10 kyu, Wojtek Cieślicki 9 kyu, czy Hubert Gościński 8 kyu.

fot. KFC, MDK nr 2

Następny rok szkolny

W przyszłym roku szkolnym zajęcia będą się odbywały według nowego planu, który zostanie podany na początku września. Grupa naborowa będzie miała zajęcia 2x w tygodniu - szkolne 45 min.; grupa kontynuująca również 2x w tygodniu, ale 90 min. Dodatkowo, w ramach wyrównania poziomów zajęcia będą się odbywały (najprawdopodobniej) w soboty.

W przyszłym roku szkolnym zajęcia będą się odbywały według nowego planu, który zostanie podany na początku września. Grupa naborowa będzie miała zajęcia 2x w tygodniu - szkolne 45 min.; grupa kontynuująca również 2x w tygodniu, ale 90 min. Dodatkowo, w ramach wyrównania poziomów zajęcia będą się odbywały (najprawdopodobniej) w soboty.

fot. KFC, MDK nr 2

Od 22 września br. przyjmowane są wnioski na zajęcia stałe w MDK nr 2, w tym do sekcji karate (obowiązuje system Vulcan). Ogłoszenie przyjętych (i nieprzejętych) kandydatów – do 9 września br. Rodzice smoków kontynuujących naukę wypełniają WNIOSEK o KONTYNUACJI (można ściągnąć z systemu Vulcan).

fot. MDK nr 2, KFC

Do grupy początkującej przyjmowane są dzieci od 6 lat (od 5 lat kierunkowo uzdolnieni). Pracujemy z dziećmi i młodzieżą (przed pandemia także z dorosłymi) o różnym stopniu zaawansowania, a także z wadami postawy. Obowiązuje jednak zaświadczenie od lekarza - o braku przeciwwskazań dziecka do uprawiania karate.

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor sztuk waki

Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 – zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Tak naprawdę przygoda z fotografią, nawet dla fotografa amatora nie kończy się wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole. To samo dotyczy uczniów Koła Fotografii Cyfrowej z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. Dziś podsumowujemy ich rok pracy (nadal) w warunkach obostrzeń pandemii koronawirusa.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Koło Fotografii Cyfrowej w MDK nr 2 działa  już dwa lata,  w tym okresie uczniowie nauczyli się podstaw fotografii, a w szczególności dowiedzieli się o:  zasadzie trójpodziału,  komponowaniu zdjęć, tzw. złotej godzinie (niebieskiej godzinie w fotografii), błędach początkującego fotografa czy fotoreportażu. Każdy z nich miał różne aparaty cyfrowe, ale już nieraz mówiliśmy, że to "czarodziejskie pudełko" samo zdjęć nie robi, tylko... fotograf. Owszem, późniejsi zawodowcy używają coraz lepszego sprzętu, bardzo drogich obiektywów (teleobiektywów), ale liczy się – przede wszystkim – wiedza fotografa.
To samo zdjęcie zrobione przez amatora i fotografa z większym doświadczeniem (nie mówiąc o zawodowcach), zauważy niemal każdy. Tu, inwencja twórcza (różne perspektywy, sposób kadrowania, głębia ostrości, bokeh, dobór ISO  czy balans bieli - odgrywają dominująca rolę. Trudno się tego nauczyć, typowym dla początkujących "pstrykaniu",  czy przeczytaniu kilku książek, ale praktyka, podpatrywanie mistrzów fotografii dają w końcu efekty.

fot. KFC MDK nr 2

Warto dodać, iż kilku z uczniów KFC MDK nr 2 zdobyło już nagrody i wyróżnienia np. w konkursie „Z Marianem Rejewskim w tle” (Wojtek Banaszkowski, Ola Podroikina, Oliwier Derkowski, Kornel Kłomski czy Fryderyk Wieliczko. To ich pierwszy sukces, ale nie ostatni.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Wielu z fotoamatorów prowadzi już własne blogi, publikuje zdjęcia w Internecie, dokumentuje piękną – naszym zdaniem – Bydgoszcz. Warto dla takich momentów w życiu dowiedzieć się więcej o swoim mieście, dzielnicy (Szwederowo, Górzyskowo czy  Błonie), historii grodu nad Brdą. Nauczyciele tylko w tym pomagają, zwracają uwagę na detale, uczą patrzeć obiektywem kamery, jak choćby podczas sesji w "Dolinie 5. Stawów" na Szwederowie, czy w Silverado City w Bożejewiczkach k. Żnina. Najlepsi bowiem pojechali tam w nagrodę, a przy okazji zrobili swój pierwszy fotoreportaż.  

fot. KFC MDK nr 2 / Mikołaj Schmidt, jeden z bardzo utalentowanych , młodych fotoamatorów

Do tematu fotografii będziemy wracać, bo fotografia jest piękna, twórcza, zastępuje - co najmniej - 1000 słów, a  przede wszystkim kształtuje osobowość przyszłego zawodowca.

„Fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego, w zwykłym miejscu… Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, raczej z tym jak to widzimy" – powiedział Elliott Erwitt

Krzysztof Golec, MDK nr 2
nauczyciel fotografii cyfrowej

I Ogólnopolski Konkurs Ekologiczno- Plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej “Ptasi hotel- domek dla rajskiego ptaka” – sprawozdanie

W dniu 11 czerwca 2022 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbył się wernisaż i wręczenie nagród w I Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno- Plastycznym dla dzieci i młodzieży szkolnej
„PTASI HOTEL - DOMEK DLA RAJSKIEGO PTAKA”
poprzedzony warsztatami ornitologicznymi „PTASIE RADIO”.

fot. Małgorzata Lewandowska

Projekt zrealizowano w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego

Na konkurs wpłynęło 236 prac, w tym 201 w kategorii „DOMEK DLA RAJSKIEGO PTAKA”- prace plastyczne i 35 w kategorii „PTASI HOTEL”- prace przestrzenne (budka lęgowa).

fot. Małgorzata Lewandowska

Uczestnicy konkursu reprezentowali placówki  z: Czarnej Białostockiej, Gdyni, Gdańska, Wiślicy, Krakowa, Lublina, Będzina, Haczowa, Konina, Łomży, Uchania, Warszawy, Krasnegostawu, Zakopanego, Łodzi, Jaworzna, Ligowa, Osówca, Chełma Śląskiego, Tarnobrzegu, Czeladzi, Ocieka, Hrubieszowa, Płomnic, Torunia, Biłgoraja, Trzcianki, Katowic, Zgierza, Obrazowa, Białych Błot oraz Bydgoszczy.

fot. Małgorzata Lewandowska

Prace w kategorii: „DOMEK DLA RAJSKIEGO PTAKA” oceniano w dwóch grupach wiekowych: do 6 lat i 7-9 lat. Natomiast w kategorii „PTASI HOTEL” w grupach:10-12 lat i 13-15 lat.

fot. Małgorzata Lewandowska

Jury oceniając prace doceniło indywidualne podejście do tematu oraz przygotowanie prac z dużą dozą wyobraźni, z pomysłem, wielobarwnych i oryginalnych. Podkreśliło również widoczną wiedzę uczestników na temat ptaków, ich miejsc lęgowych, co zauważalne było w pracach przestrzennych - budkach.

fot. Małgorzata Lewandowska

Nie zostało ocenionych przez jury 9 prac z uwagi na przekroczenie w zgłoszeniu kategorii wiekowej oraz 8- na przekroczenie terminu zgłoszenia. Zadecydowano jednak, że zostaną one zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej. / protokół z obrad jury z listą laureatów znajduje się na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2/

fot. Małgorzata Lewandowska

Wernisaż został poprzedzony warsztatami ornitologicznymi „PTASIE RADIO”, które poprowadził pracownik Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy – pan Marek Lewiński.

Nadesłane na konkurs budki lęgowe dla ptaków, zgodnie z zapisami regulaminu konkursu, zostały umieszczone na drzewach na terenie MDK2.

fot. Małgorzata Lewandowska

W rozdaniu nagród uczestniczyło jury Konkursu: p. Maria Kwiatkowska- artysta plastyk – przewodnicząca, p. mgr inż. Marek Lewiński - pracownik bydgoskiego ZOO, p. Bogna Blachowska – sekretarz, koordynator projektu p. Małgorzata Lewandowska oraz dyrektor ds. pedagogicznych MDK2 p. Dorota Przywara- Kaps.

fot. Małgorzata Lewandowska

Organizatorów konkursu ucieszyło spotkanie z laureatami spoza Bydgoszczy. Gościliśmy dzieci z Gdańska, Trzcianki i Tarnobrzega.

fot. Małgorzata Lewandowska

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, lornetki, przybory plastyczne, okolicznościowe kubki oraz wejściówki do bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego.
Nagrody nie odebrane na wernisażu zostały przesłane pocztą.

fot. Małgorzata Lewandowska

Całość wernisażu odbyła się w „ptasich klimatach”. Z pomocą przyszedł nieoceniony  Julian Tuwim ze swoim PTASIM RADIEM oraz… ptaki z mazurskich lasów i pól (specjalne nagranie).

fot. Malgorzata Lewandowska

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tegorocznego konkursu za przygotowanie interesujących prac oraz Opiekunom Artystycznym, pod kierunkiem których zostały wykonane. Zachęcamy do dalszego tworzenia i zabawy „ze sztuką”.

fot. Małgorzata Lewandowska
fot.Małgorzata Lewandowska

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci’ 2022” – fotoreportaż

MDK 2, 9 czerwca br. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana - wespół z Radą Osiedla Szwederowo i Górzyskowo - zorganizował coroczny festyn z okazji Dnia Dziecka.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / dyr. Łętocha "Szwederowiak Roku"

Choć pogoda spłatała psikusa, bo były momentu, że dość intensywnie padało, to jednak "przecierające" się słońce pozytywnie zaskoczyło wszystkich. Licznie zgromadzeni goście, rodzice, dziadkowie, jak również dzieci wraz ze swoimi nauczycielami, nie mieli okazji by się nudzić. Było gorąco – dosłownie i w przenośni – tematycznie, a przede wszystkim energetycznie. Dlaczego, bo atrakcje goniły atrakcje, a liczba wystawców biła wszelkie rekordy.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / loża VIP-ów

Wśród zaproszonych gości i VIP-ów byli:  wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, Aleksander Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo z małżonką, ks. proboszcz Ryszard Pruczkowski - z parafii pw. Bożego Ciała, Janina Głogowska, przedstawicielka RO Górzyskowo, Bernadeta Różańska-Majchrzak - pełnomocnik prezydenta, Alicja Araszkiewicz - Centrum Zdrowia Araszkiewicz,  Jerzy Kufel - członek zarządu Rady Osiedla Szwederowo, Janusz Czwojda i Jan Gaul – radni Miasta Bydgoszczy, Marta Muzolf - Dyrektor Przedszkola nr 11, Lidia Łatuszyńska – Dyrektor Przedszkola Muminki, Lech Różycki – firma LECH.

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK2

Cenne statuetki „Honorowego przyjaciela MDK nr2” odebrali: Danuta Deja - członek zarządu Rady Osiedla Szwederowo, Alicja Araszkiewicz - "Centrum Zdrowia Araszkiewicz" i radna Miasta Bydgoszczy, Wojciech Skorupa - Dyrektor Handlowy Honda/Mazda Bydgoszcz (z powodu choroby nagrodę odebrała Ewelina Dzięcioł Mazda „Kasai” Bydgoszcz), Janusz Czwojda – radny Miasta Bydgoszczy oraz Dagmara i Marcin Jasińscy.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Jak każdego roku, wręczono również statuetki „Honorowego uczestnika MDK nr2”. Otrzymali je Oliwia i Julia Haglauer oraz Ilona Dziergawka.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2 KFC

Napięty program, scena wypełniona najmłodszymi artystami
Rzeczywiście, dzieci zaprezentowały na scenie bardzo rytmiczne, energetyczne programy przygotowane wraz z nauczycielami.  Dzień Dziecka był także przeglądem dokonań najmłodszych w tym roku szkolnym.

Zanim rozpoczęły się uroczystości, dostojne przemowy zaproszonych gości i VIP-ów prowadząca – Justyna Superczyńska-Szarata – zaprosiła najmłodszych do minimaratonu przedszkolaka.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Nieco później, ostro i z przytupem, a raczej z akordeonem wystąpił jeden z zaproszonych artystów - Jurek Paterski. To zasłużony i wielokrotnie nagradzany muzyk, który rozkręcił widownię. W programie muzyka pop, standardy jazz, musette, a także śpiew.

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK2

Po występie Jurka Paterskiego wystąpił zespół Spiro 1, Spiro 2, Spiro 3 – opiekunowie - panie Aneta Hoffmann i Sandra Piekarska. Młodzi, ale bardzo zdolni tancerze dostali gromkie brawa. Warto dodać, że taniec w "emdeku" jest oczkiem w głowie samej Pani Dyrektor, praktycznie z każdych zawodów tanecznych młodzi i nieco starsi tancerze przywożą puchary, nagrody czy dyplomy.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Najmłodsze dzieci z koła Rytmiki wystąpiły z piosenką „Taniec Mai”, a zespół wokalno-taneczny „Vivere” w układzie „Zacznij od Bacha” (opiekun pani Mirosława Jurgiel).

fot. Oliwier Derkowski, MDK2 KFC

Dynamiczna formacja Zumby pod kierownictwem Emilii Okońskiej wystąpiła w oryginalnym programie - Zumbaludki – grupa młodsza, w utworze „Zwierzogród”, zaś grupa starsza   Zumbastars  w utworze „Rampampam”. 

fot. Oliwier Derkowski, KFC MDK2 / warsztaty plastyczne to mocna strona nauczycielek i dzieci MDK nr 2

Kolejni artyści to 6- latkowie z Przedszkola MUMINKI, później zespół Kontra VIII – układ „Na dzień dobry” oraz  Konta VII, jak zawsze w oryginalnych przebraniach (opiekun wicedyrektor Dorota Przywara-Kaps).

Teraz na scenę wkracza pani  Hanna Żółkoś ze swoimi artystami. Zespół AGA wykonał utwory  „Świat to muzyka”, „Kapelusze mają dusze”, zaś zespół Melodynki utwór „Tabliczka muzyczka” oraz  „Mama wszystko wie”. W ucho wpadł rytmiczny utwór „Urodzinowy prezent” oraz  „Róża i jeż”.

Powoli młodzi artyści kończyli występy, ale nie mogło zabraknąć zespołu Magic-Group w utworze  „Rudy rydz”, przy akompaniamencie pani Ilony Chojnackiej. 

fot. Oliwier Derkowski, MDK2, KFC

Na koniec crème de la crème i występ kolejnego zasłużonego artysty Krzysztofa Filasińskiego. Ten znany, bydgoski artysta, wokalista, obdarzony aksamitnym barytonem i filingiem - podobnym, jak u Krzysztofa Krawczyka, wykonał kilka utworów z repertuary byłego frontmana Trubadurów. 

- Kolejny udany występ naszych dzieci, dobrze dobrany program i jednocześnie przegląd dokonań w kończącym się roku szkolnym - powiedział dyr. Adam Łętocha, Dyrektor MDK nr2

fot. Oliwier Derkowski, MDK2, KFC

 - Rzeczywiście, słońce zaświeciło dla wszystkich dzieci, nie mogło być inaczej. Ten rok był trudny, ale mamy nadzieję, iż pandemia odejdzie w zapomnienie - zakończył dyr. Łętocha

Mazda "Kasai Motors" Bydgoszcz
Od kilku już lat autoryzowany Salon Mazdy i Hondy prezentuje swoje nowości. Ale nie wszyscy wiedzą, że jest jednym ze sponsorów konkursów plastycznych o tej japońskiej marce. W tym roku na plac "emdeku" - bezszelestnie - wjechały ikony - w pełni elektryczna  MX-30 oraz Mazda 2.

fot. Krzysztof Golec, MDK2

W tym roku - w pełni elektryczna  Mazda MX-30 oraz Mazda 2 zadały szyku, niemal kaśdy chciał zasiąść za kierownicą.

fot. Krzysztof Golec, MDK2 / konkurs i japońskiej marce, jak zawsze , zgromadził dużą liczbę uczestników

Panie Ewelina Dzięcioł i Klaudia Kołodziejczak nie tylko promowały te błyszczące oryginalnym lakierem modele, ale także wręczyły nagrody dla najmłodszych artystów, takich jak: Filip Gierszewski (4 lata), Wiktoria Szafran–Maciejewska (9 lat), Pola Żywicka (10 lat). Były też  wyróżnienia (Lidia Składaniec, Kacper Kaliszewski i Zosia Janer).

fot. Ewa Wolniewicz

Sekcja karate MDK nr2
W tym roku, u zmierzchu pandemii – przynajmniej taką mamy nadzieję – na boisku wielofunkcyjnym MDK nr 2 wystąpiły najmłodsze smoki trenujące dopiero od września 2021 roku i grupa kontynuująca naukę z lat ubiegłych. Rodzice mogli zobaczyć różnicę pomiędzy rocznikami, a przede wszystkim przekonać się, jak najmłodsze smoki „przemieniają się z larwy w pięknego motyla”.

fot. Ewa  Wolniewicz

Instruktorem tak licznej grupy dzieci jest sensei Krzysztof Golec, 3 Dan, asystentem senpai Bolesław Kozłowski, 3 kyu.

fot. Krzysztof Golec / Zosia Wolniewicz, jedna z najmłodszych smoczyc sekcji karate


Turniej  szachowy
Tradycyjnie już odbył się również „Rodzinny Turniej szachowy”. Dwuosobowe zespoły rywalizowały o puchar i atrakcyjne nagrody rzeczowe, przy ciepłym i zimnym poczęstunku oraz ze słodyczami i napojami. Udział wzięła rekordowa liczba zespołów. Szczegółowe wyniki na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_3282/

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Jak niemal każdego roku, smaczną i zimną wodę pitną zabezpieczyły - w firmowym beczkowozie obsługiwanym przez wolontariuszy z klasy mundurowej Zespołu Szkół Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego - „Miejskie Wodociągi i Kanalizacja”. 

Wystawcy
Jak powiedzieliśmy,  w tym roku było ich dużo więcej niż zwykle. Wymieńmy zatem to, co przyciągało uwagę najmłodszych i ich rodziców: dmuchane pałace i zjeżdżalnie, jazda konna, zwierzęta (króliki, kury, kuce), wata cukrowa, malowanie twarzy, stoiska ze słodkościami. Nie mogło też zabraknąć tortu (szefowała tu Arleta Murawska), grilla z kiełbaskami (Anna Grzybek-Korzeniewska, Krzysztof Kaps, Janusz Adamczyk, Andrzej Łassa).

fot. Krzysztof Golec, MDK2

Z drugiej strony emdekowskiego placu rozlokowano cały warsztat plastyczny, z konkursami, malowankami, wycinankami. Tu pracowały z dziećmi panie: Marlena Zabłocka, Małgorzata Lewandowska. Z kolei bębny stroił dzieciom najlepszy geograf wśród bębnistów i najlepszy bębnista wśród geografów. O języku hiszpańskim i ciekawostkach opowiadała pani Aleksandra Majer, a pani Katarzyna Mikołajczak rozszyfrowywała z dziećmi rebusy matematyczne. Nie wszyscy wiedza pani Kasia to także licencjonowany ratownik medyczny.

Była też wojskowa grochówka, pajda chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Pycha!

Koło fotografii cyfrowej MDK-u
Już drugi rok w "emdeku' prowadzone są zajęcia z fotografii cyfrowej", a uczniowie już zdobywają nagrody i wyróżnienia np. w konkursie "Z Marianem Rejewskim w tle". W tym konkursie aż piątka młodych fotoamatorów zdobyła uznanie regionalnej komisji konkursowej. Wśród zaprezentowanych prac Czytelnik znajdzie również te wykonane przez Oliwiera Derkowskiego, utalentowanego fotografa i... filozofa. Prace innych amatorów z KFC prezentowaliśmy z okazji wiosny, z "Doliny 5. stawów" czy pierwszych "emdekowskich" kwiatów.

Takie wydarzenie, jak to z okazji Dnia Dziecka nie mogło się odbyć bez sponsorów, od lat wspomagających tę placówkę. Wśród nich byli:

Pani Barbara Bernasińska prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja – prezes Stanisław Drzewiecki;

"ProNatura" – prezes Konrad Mikołajski;

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji – pan Wojciech Nalazek;

Pianki CIECH – prezes Michał Budzyński;

Janusz Czwojda - radny Rady Miasta Bydgoszczy;

Robert Kufel - radny Rady Miasta Bydgoszczy;

Pani Alicja Araszkiewicz, dyrektor Centrum Zdrowia Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”;

Rada Osiedla Szwederowo i Rada Osiedla Górzyskowo - obecni byli Aleksander Deja RO Szwederowo i Janina Głogowska RO Górzyskowo (przedstawiciel);

Niepubliczne Przedszkole MUMINKI - pani dyr. Lidia Łatuszyńska i SERDUSZKO - pani dyr. Marta Muzolf;

Szkoła Podstawowa nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi, ul. Czackiego - dyr. Grażyna Zielińska; 

Państwo Gizela i Janusz Berneccy - firma JAN GIZ;

Pani Beata Wójtowicz -  dyrektor Międzynarodowej Szkoły SOKRATES

Pan Wojciech Skorupa dyrektor handlowy - HONDA i MAZDA Autoryzowany Salon Samochodowy w Bydgoszczy;

Pan Jacek Maleski - dyrektor firmy Fronhoffs Polska;

Zarząd ENERIS PROECO – ul. Wojska Polskiego 65, pan Józef Bachowski, prezes

Pani Renata Widera - dyrektor hipermarketu CASTORAMA ul. Szubińska;

Carrefour – Fordon;

Leroy Merlin, ul. Toruńska 101 - obecny był dyr. Czesław Pranczk i pani Magdalena Nowacka ;

Candy Way - pani Agata Goba;

Pan Dariusz Grochola, właściciel firmy „ Prawdziwy chleb Zamość”;

Piekarnia-cukiernia BATON, SIÓDMIAK, KAROLCZAK z Bydgoszczy;

Zakłady mięsne PROSIACZEK;

Państwo Kwiecińscy, właściciele mięsnych sklepów firmowych;

Jolanta i Jarosław Błażejewscy właściciele Delikatesów mięsnych "Błażej";

Pan Wiesław Paczkowski,  Hurtownia sportowa PAAK;

Market Netto – ul. Bielicka;

Księgarnia Arabeska ul. M. Konopnickiej, pani Jolanta Tobolewska;

BORPA - pani dyr. Barbara Domagała;

SIMPLE – doradztwo kredytowe i nieruchomości - pan Jakub Łepek;

Zespół Szkół Fryzjerskich – ul. Nakielska 11 - dyr. Andrzej Wojtyna;

Państwo Wasilewscy CHATA POLSKA – ul. Ugory;

Delikatesy u Jacka – ul. Leszczyńskiego 104;

Delikatesy u Andrzeja – ul. Leszczyńskiego 104;

Sklep warzywniczy, ul. Ugory -  Patrycja i Marcin Ciemny, ul. Ugory;

Zespół Zarządzania Energią w Bydgoszczy, koordynator Tomasz Bońdos.

Dyrekcja MDK nr 2, nauczyciele i dzieci dziękują Radzie Osiedla Szwederowo i Górzyskowo oraz wszystkim sponsorom za pomoc w zorganizowaniu i dofinansowaniu tego ważnego dla najmłodszych wydarzenia.

Autor: Krzysztof Golec, MDK2
zdjęcia: Oliwier Derkowski, Krzysztof Golec

Wycieczka dzieci z MDK2 do Western Silverado City – Dziki Zachód, inny niż znacie

Miasteczko Western Silverado City w Bożejewiczkach k. Żnina wraz z aktorami tego widowiska, zaprosiło dzieci i młodzież Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. To była dla wszystkich niezapomniana podróż w czasie do odległej Ameryki - do czasów gorączki złota, napadów na banki i pojedynków rewolwerowców.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2

Praktycznie wszystkie epizody znane z Dzikiego Zachodu i kultowych filmów z Johnem Waynem elektryzowały "emdekowską" młodzież, która pojechała do Western City w nagrodę za całoroczne osiągnięcia. Choć zacinający deszcz padał z małymi przerwami, kowboje i rewolwerowcy nie odpuszczali. Napad na bank, popisy żonglerki na koniach, kowbojski kapelusz i lasso, pojedynki rewolwerowców wypełniły czas do samego końca.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2

Wszystkie główne inscenizacje zobaczycie w naszym fotoreportażu, który opracowali uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK2 starając się wiernie odtworzyć główne wątki programu; czasem zaskakujące i - z przymrużeniem oka - nie bardzo pasujące do Dzikiego Zachodu.

Więzienie
Historia opowiada o matce - o zgrozo - która zamknęła swojego syna i innych zbiegów w więzieniu. Później przybiegł niby Zorro i przedstawił jako Jan Sebastian. To była śmieszna historia, ponieważ Zorro zaprzyjaźnił się z klucznikiem i go wykorzystał stosując znany z wielu książek fortel. Klucznik, nie podejrzewając podstępu, otworzył wszystkie cele… Było śmiesznie filmowo i energetycznie.

fot. Mirosława Jurgiel, MDK2

Napad na bank
Typowa akcja niemal we wszystkich westernach, ale teleportowana do obecnych czasów. Akcja ta polegała na tym, że bandzior chciał wyłudzić spadek po ojcu. Do wyłudzenia potrzebny był podpis jego brata, a podpisał się na tym dokumencie… Pan Dyrektor MDK2, chyba nie podejrzewając podstępu.

fot. Mrosława Jurgiel, MDK2

To jednak nie wszystko, musiał być dreszczyk emocji. Kompan bandziora napadł na ochroniarza w banku, jak w słynnym filmie „Point Breakrak” z Patrickiem Swayze. Gdy uciekał z banku z dolarami w garści, wysadził zamknięte drzwi laską dynamitu. Zabawna historia, dzieci zapamiętały wybuch i… Pana Dyrektora!

Liczne atrakcje
Na Dzikim Zachodzie nie mogło zabraknąć listu gończego (z nagrodą 5 tys. dolarów). Były też jazdy na koniu i kucykach dla maluchów. Strzelanie z rewolwerów to styl życia rewolwerowców, a popisy ekwilibrystyki pokazały b.dobre przygotowanie kowbojów do pokazu.

fot. Mirosława Jurgiel, MDK2

Teren Silverado City wybrano z pomysłem i kolejnym planami na rozbudowę, myśląc o dzieciach, dlatego organizatorzy dali szansę milusińskim na spełnienie marzeń ze słynnej powieści Karola Maya "Winnetou". Były strzały z rewolweru (do tarcz), rzuty tomahawkami, rzut podkową, a minizoo dopełniło napięty program wycieczki.

  •   Obiad był pyszny. Rosół z kury i udko z kurczaka w panierce z frytkami – podkreślali uczestnicy wycieczki
  •   Pogoda nam nie dopisała, jednak przelotne deszcze i lekkie słońce nie zakłóciły przebiegu widowiska. Wrażenia mamy bezcenne, humory poprawiały się jeszcze przed pysznym obiadem, powróciliśmy pełni wrażeń – skomentował dzień spędzony w Bożejewiczkach Oliwier Derkowski, KFC MDK2

Wycieczka została zorganizowana przez Dyrekcję MDKnr 2 w Bydgoszczy oraz Radę Osiedla Szwederowo. Obecnych było czterdziestu troje uczestników, opiekunowie i Pan Dyrektor.

fot. Oliwier Derkowski, MDK2

Kierownik wycieczki – dyrektor Adam Łętocha

Opiekunowie:

Mirosława Jurgiel
Małgorzata Lewandowska
Justyna Superczyńska-Szarata
kierownik wycieczki: dyr. Adam Łętocha

Autorzy: Oliwier Derkowski, Mikołaj Schmidt, Wojtek Banaszkowski
Kolo Fotografii Cyfrowej MDK2

Uczestnicy wycieczki wraz z Rodzicami dziękują Radzie Osiedla Szwederowo za dofinansowanie wyjazdu.

MDK2: XIV Przegląd Piosenki Żeglarskiej

Bydgoszcz, 21 maja, br. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbył się XIV Przegląd Piosenki Żeglarskiej. Wzięło  w nim udział 12 podmiotów wykonawczych  z naszej placówki wychowania pozaszkolnego oraz z Zespołu Szkół z klasami mundurowymi.

fot. MDK2

Ta bardzo udana impreza została bardzo wysoko oceniona przez szacowne jury, które przysłuchiwało się rytmicznym szantom.

fot. MDK2

Przegląd piosenki żeglarskiej bardzo zaciekawił i uszczęśliwił występami licznie zgromadzonych słuchaczy obecnych na „emdekowskim” występie. Na zakończenie imprezy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, szantowe statuetki,  był też słodki poczęstunek.

fot. MDK2

Szanty - stanowią nierozerwalny element kultury i tradycji żeglarskiej. Badacze sądzą, że prawdziwy rozkwit pieśni żeglarskich nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz z rozwojem wielkich żaglowców i długich wypraw morskich.

Anna Grzybek-Korzeniewska, MDK2
Ilona Chojnacka, MDK2