Sesja fotograficzna KFC MDK2 w Kruszwicy – kolegiata z XI/XII wieku

W ramach kolejnej sesji fotograficznej KFC MDK2 byliśmy w Kruszwicy, a głównym przedmiotem tego wydarzeni była kolegiata św. Piotra i Pawła z przełomu XI/XII wieku. To jedna  z najcenniejszych i największych budowli tego typu w Polsce.

Fotografowanie tak zacnych zabytków przy słabym świetle zastanym i zakazie używania  lampy błyskowej jest dość trudnym tematem do realizacji. Jak się nam to udało, dlaczego warto uczyć się podstaw fotografii cyfrowej, jak wykorzystać możliwości techniczne aparatu fotograficznego – to są tylko niektóre elementy z jakimi spotykają się na co dzień fotografowie-amatorzy.

Wielu z nich odnosi później sukcesy w pracy zawodowej (fotograf ślubny, fotograf przyrody, fotograf sportowy  czy etatowy fotograf redakcji).

Jak zatem wykonać dobre zdjęcia przy słabym świetle zastanym? Podstawowa sprawa to statyw fotograficzny,  umiejętnie dobrany balans bieli, praca z wysokim ISO, obiektyw o dużej jasności np. f:2,8 (szerokokątny)  np. Sigma 17-50, a także pomysł na zdjęcie - o czym zapominają tzw. pstrykacze.

Dużym problem, zwłaszcza przy fotografowaniu obiektów sakralnych jest ich ciasna zabudowa, często w bezpośredniej bliskości budynków miejskich. Ale to nie wszystko, bardzo często kościoły są zamknięte. To jest już duży problem.

Czy nam się to udało, oceńcie sami.

Autor: Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK2
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK2 / chronione prawem autorskim/

Sprawdzian młodych i tych nieco starszych smoków sekcji karate MDK 2

Sprawdzian obejmował takie elementy jak: szybkość, ćwiczenia izometryczne, techniki karate shotokan (mawashi geri, bloki, uderzenia tsuki), dla nieco starszych kolejnym elementem były techniki parterowe (grappling). Bardzo widowiskowe, w wykonaniu smoków było pokonywanie toru przeszkód (na czas), jak również pokonywanie przeszkody (lina zawieszono na różnej wysokości).

Komisja sędziowska w skaldzie: sensei Krzysztof Golec 4 DAN, senpai Bolesław Kozłowski 1 kyu, sekretarz pani Magdalena Frąszczak (przedstawicielka rodziców).

Wyniki:
Grupa I

  1. Antek Dorau
  2. ex aequo Basia Dorau, Piotr Czerwiński
  3. Benedykt Hano
  4. ex aequo Szymon Kabziński, Patryk Gackowski
  5. ex aequo Tymon Kłos, Rysiu Wołowski, Norbert Hano, Anastazja Cholewa

Grupa II

  1. Karol Czarnecki ( b. dobre mawashi geri)
  2. Martyna Lewandowska (świetnie "rozciągnięta")
  3. ex aequo Szymon Nowak, Amadeusz Krzymowski
  4. Borys Liksutov

Grupa III

  1. Olaf Teichert (najlepszy „skoczek” sekcji)
  2. Filip Frąszczak (dobry w technikach parterowych)
  3. ex aequo Antek Traczyk, Zosia Traczyk
  4. Tomek Kotecki
  5. ex aequo Filip Szczepankiewicz, Mateusz Szczepankiewicz

Grupa MASTERS

  1. Mateusz Turek (najlepszy w technikach bokserskich i mawashi geri )
  2. Lena Jackowska (doskonałe kopnięci mawashi geri)
  3. ex aequo Joanna Pestka, Paulina Krzymowska-Rypolc

Miłym akcentem było nagrodzenie smoków za osiągnięte wyniki, frekwencję na zajęciach (także w sobotę i przed majówką), koleżeństwo i sportową rywalizację.
Nagrody (słodkości) ufundowali: mama Karola Czarneckiego, mama Olafa Teicherta, pani Justyna Gorce-Bałut.

Uwaga: zajęcia po Wielkiej Majówce już w poniedziałek 05 maja br!

Autor: Krzysztof Golec, 4 DAN
zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Międzynarodowe Targi Poznańskie 2025 – sesja fotograficzna KFC MDK2

W piątek, 25 kwietnia przedstawiciele Fotografii Cyfrowej MDK 2 byli w Poznaniu na Międzynarodowych  Targach Poznańskich, w ramach kolejnej sesji fotograficznej. Najnowsze modele samochodów, polskie premiery, wysyp chińskich modeli elektrycznych i hybrydowych wywołał pożądany efekt wow na amatorach-fotografach z naszej placówki wychowania pozaszkolnego.

Najciekawsze premiery, z zakończonych w niedziele 27 kwietnia targach prezentujemy na zdjęciach. Do nich zgodnie zaliczyliśmy: Hondę Civic Type R (329 KM), Mazdę 6e, Omodę&Jaecco 9 Super Hybryd, jak również Maybacha (topowa wersja Mercedes-Benz).

Sesja na targach w Poznaniu jest dobrym przetarciem na drodze fotografa-amatora, który w swoim portfolio powinien także zmierzyć się z fotografią motoryzacyjną. Nauka w KFC MDK2 przyda się, gdy młodzi adepci fotografii zastaną poproszeni o wykonanie np. zdjęć ślubnych, gdzie odlotowa limuzyna ma znaczenie.

Ważnym elementem w pracy fotografa jest też kontakt z modelem, w tym przypadku... żywym modelem! Udało nam się namówić - za co dziękujemy - piękne modelki do zaprezentowania "inaczej" jednego z chińskich modeli "Shine".

Autor: Koło Fotografii Cyfrowej MDK 2
Zdjęcia: KFC MDK2
( zdjęcia są chronione prawem autorskim)

Informacja dla rodziców: karate, fotografia cyfrowa w okresie Świąt Wielkanocnych

Pierwsze zajęcia karate - po Świętach Wielkanocnych - odbędą się 23 kwietnia (środa) dla wszystkich grup, zgodnie z dotychczasowym planem zajęć.

Wszystkim smokom, a także fotografom-amatorom życzymy świątecznego przeżywania, wykorzystania krótkiej, świątecznej przerwy do odpoczynku, nie zapominajcie jednak o ciekawych zdjęciach i codziennym rozruchu.

Autor: Krzysztof Golec, MDK2
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Zestaw arcymistrza: zestaw szachów Rolls-Royce’a

Informacja dość oryginalna, ale wyjątkowa i na czasie - to wirtualny podarunek od wielkanocnego zajączka... prosto od elitarnego Rolls-Royce'a.

fot. Rolls-Royce

Rolls-Royce Motor Cars zaprojektował i wykonał zestaw szachowy godny marki i jej filozofii. Niewykluczone, że trafi do kolejnego arcymistrza szachowego w Polsce. Kto wie... może to być - za kilka lat - szachista, wychowanek EMDEK-u.

Autor: Krzysztof Golec, MDK2
Źródło: Magdalena Konstantynowicz
Communications Manager, Rolls-Royce, Warszawa

Przedświąteczne seminarium z mistrzami sztuk walki

Wyszków, 06 kwietnia 2025 r. W Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” odbyło się przedświąteczne seminarium z mistrzami sztuk walki. Organizatorem tego spotkania był Prezydent Federacji IBDF Polska grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN.

Sekcję karate z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy im. dra Jordana reprezentowali: sensei Krzysztof Golec 4 DAN, senpai Mateusz Turek 4 kyu, senpai Olaf Teichert 8 kyu, senpai Filip Frąszczak 9 kyu i senpai Lena Jackowska 10 kyu.

Seminaria takie jak to w Wyszkowie odbywają się dwa razy do roku, przyjeżdżają na nie mistrzowie ze Stanów Zjednoczonych, Armenii, Republiki Czeskiej i Polski. To wyjątkowe zajęcia obejmujące techniki samoobrony (Self Defence), dynamiczne kopnięcia, techniki bokserskie, jak również grappling.

Autor: Krzysztof Golec, 4 DAN
dyplomowany instruktor sztuk walki
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK 2

Bydgoski Festiwal Tańca Hip-Hop „Taniec to ja”

Dnia 06 kwietnia br. w sali gimnastycznej MDK2 (nowa scena) w Bydgoszczy odbył się Bydgoski Festiwal Tańca Hip-Hop „Taniec to ja”. Atmosfera, jak zawsze, "nakręcała" tancerzy, a gromkie brawa słychać było na całym Szwederowie.

Pokaz tańca hip-hop w wykonaniu formacji Spiro 1, Spiro 2, MDance  oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność. Nowa scena EMDEK-u, wykonana w ramach budżetu BBO, idealnie pasuje (i jest wykorzystywana) na tego typu wydarzenia.

Młodzież trenuje pod okiem dyplomowanej nauczycielki pani Marzenny Skowrońskiej.

Autor: mgr Marzenna Skowrońska, nauczycielka MDK2
Zdjęcia: Marzenna Skowrońska

Kolaż: Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

Cudna magnolia w bydgoskim EMDEK-u

Magnolia to ozdobny krzew (drzewo) kwitnący na przełomie kwietnia/ maja. Pogoda jednak płata figla - raz jest upalnie, raz jest zimno. Na te rozkwitający pąki krzewu natknęliśmy się w MDK2. Uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej od razu rzucili się do uwiecznienia tego cudownego, zjawiskowego wyścigu… do pełnego rozkwitu.

My wykorzystaliśmy Nikona D7100, do tego efekt bokeh z obiektywem Sigma 17-50, f:2,8.

Autor: Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK2

MDK 2: Międzynarodowy egzamin karate w sesji 2024/2025

MDK2, 22 marca br. Smoki sekcji karate Młodzieżowego  Domu Kultury ostro trenowały i czekały na ten wyznaczony dzień egzaminu. Komisja egzaminacyjna bowiem miała  tylko dwa wolne terminy na przeprowadzenia tego ważnego (dla najmłodszych) egzaminu,   na pierwszy i kolejne stopnie uczniowskie w bydgoskiej placówce wychowania pozaszkolnego. Zdawało 47 smoków (i smoczyc) – wszyscy zgłoszeni zdali!

Frekwencja przerosła nasze oczekiwania i możliwości dojo (sali gimnastycznej), gdyż wszystkie grupy: początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana musiały zająć swoje miejsca na rozgrzewce bez podziału na grupy.  

W wyniku przeprowadzonego egzaminu międzynarodowa komisja Federacji IBDF przyznała następujące stopnie:

10 kyu

  1. BARSZCZ Alicja
  2. BEZSMOLNYI  Ivan
  3. BOJAR Helena
  4. CHOLEWA Anastazja
  5. CZARNECKI Karol
  6. CZERWIŃSKI Piotr
  7. DORAU Barbara  
  8. DORAU Antoni
  9. GACKOWSKI Patryk
  10. GORZKIEWICZ Cyprian
  11. GORZKIEWICZ Franciszek
  12. HANO Benedykt
  13. HANO Norbert
  14. JACKOWSKA Lena
  15. JANKOWSKA Pola
  16. KABZIŃSKI Szymon
  17. KŁOS Tymoteusz
  18. KOCZOROWSKI Leon
  19. KRZYMOWSKA-RYPOLC Paulina
  20. LEWANDOWSKA Martyna
  21. LIKSUTOV  Michał
  22. LIS Zuzanna
  23. MĄCZKOWSKA Kornelia
  24. MYCZKO Leopold
  25. NOWACZYK Aleksander
  26. PESTKA Aleksander
  27. PESTKA Joanna
  28. WOŁOWSKI Ryszard

9 kyu

  1. KOTECKI Tomasz
  2. LIKSUTOV Borys
  3. LOKO Oliwier
  4. SZAJNER Artur
  5. KRZYMOWSKI Amadeusz
  6. WOŹNIAK Leon
  7. MULARCZYK Mikołaj

8 kyu

  1. JARZYŃSKI Tadeusz
  2. WOLNIEWICZ Zofia
  3. FRĄSZCZAK Filip
  4. NOWAK Szymon
  5. PANGOWSKA Kalina
  6. SZCZEPANKIEWICZ Filip
  7. SZCZEPANKIEWICZ Mateusz
  8. TRACZYK Antoni

7 kyu

  1. TEICHERT Olaf
  2. TRACZYK Zofia

4 kyu

  1. TUREK Mateusz

Komisja egzaminacyjna:

Przewodniczący: grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, Prezydent Federacji IBDF Polska, Wiceprezydent Federacji IBDF of Europe

Członkowie:

 - soke Rafał Nowakowski, 6 DAN Stany Zjednoczone;
- soke Andrzej Kaczmarczyk, 6 DAN, Polska;
- sensei Terteryan Hovhannes, 3 DAN, Armenia.

Gratulujemy smokom zaliczonego egzaminu, kolejne zajęcia już w poniedziałek 24 marca.

Autor: Krzysztof Golec, 4 DAN
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK 2

Spełniamy marzenia: nasze dzieci już piszą małe wypracowania na temat zajęć w EMDEK-u

Martyna Lewandowska, jena z najmłodszych smoczyc sekcji karate napisała w szkole małe wypracowanie na temat swoich marzeń. Jedna tych prac zaskoczyła nawet nas, bo jak dotąd nikt nie przelał na papier tak sugestywnie - choćby najprostszej drogi do spełnienia tych pragnień.

fot. Kolo Fotografii Cyfrowej MDK2: druga z lewej Martyna Lewandowska z mama, nauczycielkami, bratem i koleżanką

Marzenia się spełniają, my nauczyciele jesteśmy takim drogowskazem do tej transformacji. Niemiecki nauczyciel i aktor Pierre Franckh, już jako dziecko opanował sztukę przenoszenia swoich pragnień do rzeczywistości. Jego zdaniem wszystkie życzenia się spełniają – pytanie tylko, jak je formułujemy. I nie chodzi wcale o jakieś magiczne zaklęcia, cuda,  ale o energię, jaką wysyłasz w świat. 

Martyna, która zdaje pierwszy egzamin w życiu na biały pas karate - z pewnością - będzie miała kolejne marzenia. Dziś  jedno z tych, które już się spełniło. Jej wypracowanie zamieszczamy poniżej:

fot. Kolo Fotografii Cyfrowej MDK2

Pewnego październikowego dnia zaczęłam chodzić na karate shotokan. Tego dnia było duże zamieszanie. Na początku zajęć sensei podzielił wszystkich uczestników wiekowo na grupy. Następnie brałam udział w pierwszej rozgrzewce.
Podczas zajęć nauczyłam się  kilku podstawowych ruchów i chwytów (dop. senseia:  na początku trzeba opanować podstawowe pady i zgłębiać motorykę). Bardzo szybko okazało się, że mogę chodzić na zajęcia z grupą średniozaawansowaną. Od tamtej pory jestem szczęśliwa, że mogę poznawać coraz więcej nowych chwytów i doskonalić nabyte umiejętności.

Gratulujemy dobrego pióra w tak młodym wieku, a czekający Martynę międzynarodowy egzamin karate przyniesie kolejne, dobre wspomnienia.

Autor: Martyna Lewandowska, klasa II szkoły podstawowej
Moderator: sensei Krzysztof Golec, 4 DAN