Bydgoszcz, 11 marca br., Przedszkole „Serduszko”. W ramach ściślej współpracy Przedszkola Niepublicznego „Serduszko” z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 odbyły się zajęcia pokazowe z... karate. Liczba dzieci chętnych do udziału w zajęciach praktycznych przerosła nasze oczekiwania.
Na zaproszenie Pani dyr. Marty Muzolf z Przedszkola Niepublicznego "‘Serduszko” nasi nauczyciele odwiedzili i pokazali praktycznie – godzinny program dla początkujących smoków karate shotokan.
Były elementy szybkościowe, sprawnościowe, stretchingowe oraz zabawy sensoryczne. Smoki z przedszkola wykazały się podstawową znajomością prostych technik i z wypiekami na twarzy kończyły zajęcia.
Pokaz przeprowadził instruktor karate sensei Krzysztof Golec 4 DAN z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. W modelowych zajęciach udział wzięły wszystkie grupy przedszkolaków, a także najmłodsi karatecy z przedszkola oraz panie nauczycielki (wychowawczynie).
Autor: Krzysztof Golec, MDK2 Zdjęcia: Pani Ala, Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”
Sobota, 08 marca br. Dzień Kobiet w sekcji Fotografii Cyfrowej obchodziliśmy nieco inaczej niż zwykle. Temat zrodził się sam, a dotyczył imienia Mercedes (nie tylko w fotografii). Okazuje się, że Mercedes, to nie tylko znana marka samochodowa (dziś Mercedes-Benz), ale także chluba niemieckiej motoryzacji, z rodzinnymi konotacjami.
Nazwa marki pochodzi od imienia Mercedes Jellinek, córki austriackiego dystrybutora pierwszych Mercedesów. Mercedes była kobietą, o czym nie wszyscy wiedzą. Ojciec Mercedes - Emil Jellinek, na przełomie XIX i XX wieku pomógł spopularyzować pojazdy ówczesnej firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) z Cannstatt koło Stuttgartu.
Dwa dni przed Bożym Narodzeniem 1900 r. Wilhelm Maybach, genialny inżynier DMG, dostarczył mu egzemplarz modelu 35 HP, uchodzącego za pierwszy samochód o nowożytnej konstrukcji. Jellinek nazwał go imieniem swojej córki z pierwszego małżeństwa – Mercedes (hiszp. łaska).
Ale Mercedesa to nie jedyny ślad związany dziś z kobietą. Warto dodać, że również Mercedes, hrabina de Morcerf, w filmie wg bestsellerowej powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo" była jedną z ważniejszych postaci tej ekranizacji, ukochaną Edmunda Dantesa.
Niestety żaden z reżyserów, a było już kilka wersji "Hrabiego Monte Christo" nie odważył się na fantazję, aby pokazać w filmie pierwszego Mercedesa z roku 1886 (Patentwagen Nr 1). Dlaczego, to proste - akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838 (z przerwą na okres wrzesień 1829 wiosna 1838). Wtedy głównym środkiem podróżowania były karety, a ich ceny dorównują dziś nawet luksusowym samochodom.
Ile jest w Polsce kobiet o tym imieniu? Według oficjalnych danych z USC w Polsce żyje 180 kobiet o imieniu Mercedes, a 11 kolejnych używa go jako drugiego imienia (dla porównania – ponad milion Polek ma na imię Anna). W ostatnich latach nadawano je zaledwie kilka razy rocznie, głównie jako drugie imię.
Zajęcia, nieco luźniejsze niż zawsze, były okazją do złożenia życzeń:
Wszystkim Kobietom, niezależnie od wieku i stanu posiadania (np. luksusowej karety czy równie luksusowego Maybacha) życzymy - nie tylko w tym dniu - uśmiechu, odpoczynku od trudów dnia codziennego, dostrzegania tego co jest najważniejsze w życiu!
Swoją obecnością na zajęciach zaszczyciła nas pani Justyna Gorce-Bałut, nauczycielka, specjalistka od planowania w MDK 2, kobieta o wielu zamiłowaniach i pasjach.
Autor Krzysztof Golec, MDK2 Zdjęcia: KFC MDK 2 oraz Mercedes-Benz Polska
Scena MDK 2, 08 marca br. W minioną sobotę, w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 świętowaliśmy Dzień Kobiet, ale postanowiliśmy spędzić go w nietypowy sposób – bez komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.
Podczas zabawy i świętowania wyłączyliśmy wszelkie urządzenia elektroniczne, aby uczestnicy mogli wziąć udział w maratonie gier bez prądu, rozmowach, zabawie i wspólnym czasie spędzonym z bliskimi.
Organizatorzy, przy wydatnej pomocy Fundacji, po raz pierwszy zorganizowali taką imprezę, otwartą zarówno dla naszych wychowanków, jak i dla wszystkich chętnych bydgoszczan. Jej sukces nie byłby możliwy bez pomocy wspaniałej Fundacji Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu.
Wolontariusze: Ania, Marcin i Flita nie tylko przywieźli setki gier, ale niestrudzenie, nieustannie doradzali, tłumaczyli i proponowali kolejne planszówki. Była nawet gra ze "skaczącym chrabąszczem".
W wydarzeniu wzięło udział aż 80 osób – dzieci z rodzicami, uczniowie "emdekowskich" kół i pracowni oraz młodzież, którzy razem rywalizowali, rozmawiali, poznawali nowe gry i nowe osoby, cieszyli się wspólnym spędzaniem czasu off-line. Mamy nadzieję, że wspólne chwile spędzone w taki sposób na długo pozostaną w pamięci uczestników.
Kole Fotografii Cyfrowej działającemu w EMDEK-u dziękujemy za dokumentację fotograficzną tego udanego wydarzenia.
Tymczasem Fundacja Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu, co miesiąc organizuje regularne imprezy: w Młynach Rothera a niebawem w hali pomp bydgoskich wodociągów, w których każdy bydgoszczanin może wziąć udział. Będziemy na bieżąco informować Was o nadchodzących wydarzeniach, które z pewnością będą okazją do świetnej zabawy i integracji.
Wiosenne słońce na zewnątrz, stoliki pełne zadowolonych rodzin, rozmowy i uśmiechy bez komórki w ręce, integracja, a nawet życzenia z okazji Dnia Kobiet, to piękny widok; za wszystko bardzo dziękujemy!
Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu - to społeczność miłośników gier planszowych, karcianych i strategicznych, która działa na rzecz integracji graczy w Bydgoszczy. Organizuje turnieje, prezentacje nowych gier oraz wolne granie, promując gry jako doskonały sposób na rozwój, zabawę i budowanie relacji.
Najdalej za rok powtarzamy maraton! A z okazji Dnia Kobiet mamy specjalne życzenia:
Abyście zawsze czuły się doceniane, wspierane, otaczane życzliwością, emancypacją przełożonych, a każdy dzień przynosił Wam satysfakcję, dumę z własnych osiągnięć oraz wiele powodów do uśmiechu i radości. Spełnijcie swoje marzenia!
Niedzielny Koncert z cyklu „Nieść radość” był kolejną bardzo udaną imprezą integracyjną w świetlicy "Domu Serca" w Bydgoszczy. Uczestnikami byli uczniowie kół muzycznych prowadzonych przez panią mgr Ilonę Chojnacką z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
Uczestnicy imprezy: Sarah Thatcher, Tobiasz Kussy, Elenka Kussy, Zofia Kranc, Marcelina Wengielska, Veronika Zhulova, Gaja Borowska z kół muzycznych prowadzonych przez panią mgr Ilonę Chojnacką, wykonali między innymi takie utwory jak: „Bo wszyscy Polacy”,Barka”, „Wiosenne malowanie”, „Wiatr”, „Nic dwa razy się nie zdarza” i inne.
Po koncercie artyści wraz z rodzicami oraz z uczestnikami Stowarzyszenia Duchowego „Iskierki”, zostali poczęstowani słodkościami i herbatą. Impreza zbiegła się z urodzinami pani Prezes Stowarzyszenia mgr Krystyny Klateckiej, która z tej okazji ufundowała uczestnikom oraz zgromadzonym gościom urodzinowy tort.
Pani Prezes złożyła także życzenia i podziękowania za współpracę - trwającą od ponad 20 lat - z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 im. dra Jordana.
Świetlica środowiskowa Dom Serca prowadzona jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Duchowa „Iskierki”. Tym samym świetlica środowiskowa stała się bezpieczną przystanią dla wszystkich poszukujących pomocy i wsparcia.
„Dom Serca” w Bydgoszczy to także zajęcia profilaktyczne. Dzieci i młodzież korzystają z sali plastyczno-ruchowej, gier i zabaw na świeżym powietrzu, pracowni komputerowej, tenisa stołowego.
Pałac w Lubostroniu jest perełką w Kujawsko-Pomorskiem a od niedawna – decyzją prezydenta RP, zapisaną w rozporządzeniu z 15 listopada 2023 - Pomnikiem Historii: „Lubostroń – zespół pałacowo-parkowy". Wykorzystując resztki śniegu, uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej wykonali kolejny zimowy rekonesans z aparatem w dłoni.
Obecnie pałac w Lubostroniu jest instytucją kultury, odbywają się tu cykliczne imprezy, m.in. koncerty, wernisaże czy spektakle teatralne. Niedawno pałac zyskał nową elewację, wszystkie ściany głównego obiektu zostały pomalowane i odgrzybione, a instalacja przeciwwilgociowa ma posłużyć kolejne lata. Prężnie działa tu restauracja z wykwintnym jedzeniem, a zwiedzanie pałacowych komnat w sezonie jesienno - zimowym odbywa tylko z wcześniejszą rezerwacją.
Uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 byli tu już kolejny raz. Zimowa sesja wypadła skromnie, ale tylko dlatego, że śniegu było jak na lekarstwo. Mimo to możliwość obcowania z żywą historią, z końca XVIII wieku, zawsze warta jest wyjazdu z aparatem fotograficznym w plener.
Sobota/niedziela, 22-23 lutego br. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy odbył się międzypokoleniowy bal karnawałowy. W pierwszym dniu udział wzięły dzieci starsze, w drugim... przedszkolaki. Frekwencja przerosła oczekiwania Organizatorów, a zabawa pod okiem doświadczonych animatorów kultury dostarczyła niezapomnianych wrażeń.
Karnawał to magiczny czas w roku, w którym rodzice (a także dzieci) wymyślają dla swoich pociech bajkowe stroje. Spotykamy się z wróżkami, księżniczkami, rycerzami, postaciami z bajek, a nawet z tak odpowiedzialnymi przedstawicielami zawodów jak np. policjanci, strażacy czy lekarze. Całą grupą zaś dowodzą animatorzy kultury, a kolorowe światła, muzyka filmowa i wiele innych niespodzianek czekało na najmłodszych.
Jak było? Przede wszystkim karnawałowo, energetycznie i tematycznie. W przerwie był też poczęstunek - słodkości przygotowane i przyniesione przez rodziców dzieci - zamiast biletu wstępu (to kolejny pomysł Organizatorów). O oprawę i prowadzenie balu – jak powiedzieliśmy - zadbali zawodowi animatorzy kultury. Jeśli chodzi o program dwugodzinnej zabawy, to był wyjątkowo ciekawy i przemyślany. Ciekawe były także stroje uczestników: z "Avatara", "Władcy pierścieni", "Pszczółki Mai", był też obecny Spider Man, Shrek czy "Król Lew".
Techniczne niespodzianki: dmuchane balony mydlane, laserowe oświetlenie, muzyka nie tylko dla smyka, a także dymy, przebierańcy z bajek i fotografie rodzinne zaskoczyły nie tylko dzieci, ale także ich rodziców.
„W sumie, przez dwa dni bawiło się ok 250 osób” – mówi Justyna Gorce-Bałut, główny organizator balu z ramienia MDK2 .
„Dziękujemy wszystkim, młodszym i starszym, za udaną zabawę i wspaniałe zakończenie karnawału. Bal organizował MDK nr 2, a nasze Koło Fotografii Cyfrowej przygotowało przestrzeń do fotograficznych portretów rodzinnych oraz na bieżąco dokumentowało wydarzenie".
"W prowadzeniu tańca i zabawy wsparła nas grupa FUNimki" – dodała pani Gorce-Bałut.
Dziękujemy także Dyrekcji, nauczycielom MDK nr 2, panom i paniom z obsługi technicznej za pomoc w przeprowadzeniu balu karnawałowego. Dziękujemy także panu Tomaszowi Świgoniowi, mistrzowi nagłośnienia i efektów specjalnych. Projekt i dekoracje sali balowej wymyśliła i zaprojektowała pani Jolanta Kotlarek.
Autorzy: Justyna Gorce-Bałut, Krzysztof Golec nauczyciele MDK nr 2 Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2
Walentynki, znane jako święto zakochanych, ewoluują w Polsce, stając się okazją do celebrowania nie tylko romantycznych relacji, ale także przyjaźni czy okazji do dawania drobnych upominków.
fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2
Luty, to także obok walentynkowych uniesień, miesiąc serdeczności. Tak było podczas sobotniego spotkania uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2.
fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2
Wreszcie luty to miesiąc, który wszystkim kojarzy się ze śniegiem, mrozem, ale też coraz dłuższymi dniami i pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny. Mimo, że jest najkrótszym miesiącem w roku, nie brakuje w nim ważnych wydarzeń, ciekawostek czy rozmyślań o półkolonijnych zajęciach w EMDEK-u
Jeszcze inni będą opowiadać o zimowych feriach w górach, przygodach czy pięknych kadrach zapisanych na kartach pamięci swoich lustrzanek, bezlusterkowców czy smartfonów.
MDK nr 2, 12 stycznia br. Na nowej scenie w sali gimnastycznej EMDEK-u odbył się pokaz tańca Hip Hop pod wymownym hasłem "Let's Go" Było energetycznie, profesjonalnie, jak zawsze...
Tancerze formacji Spiro1, Spiro2, MDance zaprezentowali swój artystyczny dorobek. Wspaniała atmosfera i znakomite popisy młodych artystów oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność.
Młodzież trenuje pod kierunkiem wybitnej nauczycielki tańca pani Marzenny Skowrońskiej.
Autor: Marzenna Skowrońska, MDK nr 2 Zdjęcia: nadesłane
"Podczas spaceru po górach, na Podhalu, pojawiła się na naszej drodze ciekawa papuga. Usiadła na dachu, bacznie oglądając harcerską wędrówkę. Od miejscowych górali dowiedzieliśmy się że to Ara, jedna z najpopularniejszych papug w domowej hodowli. Ta miała nieopodal swój ciepły domek – pisze Kalina Pangowska z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 im. dra Jordana.
fot. Lena Jackowska, KFC MDK nr 2
Zdjęcie wykonała Lena Jackowska, podczas niedawno zakończonych ferii zimowych (dla woj. kujawsko-pomorskiego) i obozu harcerskiego na Podhalu. Na co dzień uczennica KFC MDK 2 wykorzystała tę chwilę i wykonała swoim Canonem to interesujące zdjęcie. Kalinie, obiecującej polonistce gratulujemy dobrego pióra, a Lenie pięknego kadru.
Informuję, że komisyjny egzamin dla smoków (karate, początkujący, średniozaawansowani i zaawansowani) odbędzie się 22 marca w sali gimnastycznej MDK nr 2 w godzinach: 11.00-13.30.
fot. Krzysztof Golec, MDK 2/ najmłodsze smoki
Rodzice przyprowadzają dzieci już o godz. 10. 30 na rozgrzewkę przez planowanym egzaminem. Strój organizacyjny, najmłodsi czarne dresy, ew. legginsy, koszulka w takim samym kolorze bez napisów, boso. Proszę zabrać napoje, ręcznik i mydło toaletowe.
Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej jest grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, sekretarzem komisji: mistrz Rafał Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone. Po egzaminie seminarium z mistrzami.