Pierwszy egzamin w życiu – aż 10 młodych smoków z MDK nr 2 zdało na “biały pas”

    Bydgoszcz, 5 stycznia br. Oj długo czekały najmłodsze smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 na swój pierwszy egzamin w życiu w stylu chan shaolin si, dju su kung fu.  Dla uproszczenia, w “emdeku” używa się potoczną nazwę „karate”. Na tę okoliczność przyjechał do Bydgoszczy grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN prezydent Federacji IBDF Polska ze swoimi asystentami – mistrz Andrzej Kaczmarczyk 5 DAN oraz sensei Terteryan Hovhannes 1 Dan (Armenia), aby przeprowadzić komisyjny egzamin na pierwsze (i kolejne) stopnie uczniowskie. Jak zawsze było energetycznie i zgodnie z kodeksem Bushido. Młode, zdeterminowane smoki – wykazały się znajomością wymagań egzaminacyjnych – już po 4 miesiącach nauki. GRATULUJEMY smokom i ich rodzicom!


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

   Karate, a przede wszystkim sztuki walki, pomału  odzyskują  dawną charyzmę i elitarność. Choć większość wrzuca sztuki walki i sporty walki do jednego worka, to znawcy akcentują mocne różnice. Jest zatem okazja aby objaśnić nieco ten temat.

   Sztuki walki –  to różne rodzaje walki wręcz lub walki z użyciem broni  (np. kij tambo, nunchacu, boken, jawara czy szabla). W sztukach walki nie chodzi o afirmowanie brutalnej siły, która ma przełożenie na wysoki stopień agresji i unicestwienie przeciwnika. Sensu stricto, sztuki walki nie powinny prowadzić do rywalizacji sportowej polegającej na pokonaniu za wszelką cenę, znokautowaniu czy ośmieszeniu przeciwnika.

   Najpopularniejsze rodzaje sztuk walki wywodzą się z Chin, Japonii, Korei czy Tajlandii. W czasach, gdy żył jeden z najlepszych wojowników, słynny Bruce Lee, sale treningowe były pełne uczniów zgłębiających tajniki mnichów z klasztoru Shaolin. Wcześniej, gdy Japończycy przeprowadzili inwazję na Chiny (wojna 1937-1945) takim charyzmatycznym wojownikiem był Yip Man, mistrz stylu wing chun.

  Ale to tylko część prawdy, podstawą nadal jest kodeks Bushido. Dlatego sztuki walki wykazują głęboki związek z buddyjską filozofią, są mocnym przeciwieństwem rywalizacji i agresji. Przekazują najmłodszym smokom uniwersalne wartości, takie jak: szacunek dla przeciwnika, żelazna dyscyplina, nauka cierpliwości, trzymanie nerwów na wodzy. W konsekwencji dochodzimy do  samodoskonalenia, czyli sztuki kung-fu – dodajmy praktycznie przez całe życie.

   Powiedzmy sobie szczerze, to karkołomne zadanie dla mistrzów, wychowawców czy instruktorów. Niemal zawsze przychodzi liczna grupa kandydatów na najmłodszych smoków, a po kilku miesiącach zastają ci, co chcieli zostać i doskonalić swoje umiejętności – to jest właśnie kung-fu. Tu nic nie przychodzi łatwo, lekkie kontuzje, obtarcia są wliczone w tę karkołomną drogę smoka.  Instruktor zawsze powtarza: (…) to nie są szachy, choć jak uczy życie, podczas szachowego meczu można zakrztusić się precelkami, jak George W. Bush.

   Sądzimy, że tyle wyjaśnień wystarczy dla rodziców, prawnych opiekunów, dziadków, nauczycieli, aby wiedzieli jakie są różnice w sportach walki i sztukach walki. Najważniejsze jest jednak to, aby wiedzieli, gdzie posyłają swoje pociechy.

   Informujemy też rodziców, iż zarówno młode smoki z MDK 2 i te nieco starsze z KPKSW przy Gimnazjum nr 23 (obecnie Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 30 im. Szarych Szeregów) zdają wspólny egzamin właśnie w dojo gimnazjum przy ul. Czackiego 8.

Teraz najprzyjemniejszy moment dotyczący samego egzaminu, który zdali na 10 kyu:

Banaszkowski Wojciech 9 lat
Cerajewski Hubert 7 lat
Nowak Wojciech 6 lat
Pangowska Jaśmina 7 lat
Krzyżanowski Filip 6 lat
Strzelec Lena 8 lat
Świetlicka Maja 9 lat
Turek Mateusz 11 lat
Żełabowski Antoni 7 lat

9 kyu

Kozłowska Milena 8 lat

Seminarium
Po egzaminie odbyło się tradycyjne seminarium. Grupę dzieci energetycznie szkolił mistrz Andrzej Kaczmarczyk, 5 DAN. Warto dodać, iż młode smoki ćwiczą od września 2018 roku, a do egzaminu instruktor przygotowywał je prze niemal dwa miesiące. Smoki uczęszczały regularnie na zajęcia w “emdeku” i dodatkowo na doskonalenie obowiązujących podstaw karate shotokan (zajęcia obywały się w Gimnazjum nr 23). Nikt nie pękał, a włożony trud owocował zdanym egzaminem na pierwszy stopień uczniowski.

   Na koniec musiało być tradycyjne zdjęcie, po zdanym egzaminie. Ceremonię pasowania na pierwszy (i kolejne) stopnie uczniowskie – według kodeksu Bushido – pokazujemy na zdjęciach. To także przeżycie dla najmłodszych, jak kiedyś mianowanie na pierwszy stopień oficerski.

Pokaz udzielania pierwszej pomocy
   Praktycznie zawsze podczas seminariów instruktorzy KPKSW zapraszają osobowości życia codziennego. Dotąd była prokurator Agnieszka Adamska-Okońska, znany inżynier budowy mostów i obiektów specjalnych Marek Gotowski czy instruktor aikido Adrian Sapalski.

   Podczas tegorocznego seminarium ratownictwo medyczne w pigułce, dla najmłodszych, wyłożył dr Sławomir Strzelec. Smoki mogły praktycznie wypróbować swoje umiejętności na fantomie, pochwalić się znajomością udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, a także ocenić stan poszkodowanego (urazy, obtarcie, złamania, resuscytacja).

Podziękowania od Organizatorów seminarium
   Organizatorzy dziękują senpai Alicja Gotowskiej,  senpaiemu Bolesławowi Kozłowskiemu i senseiemu Ryszardowi Dolacie za pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu, jak również pyszne ciasto z domowego wypieku (na prośbę nie wymieniamy nazwiska, bo to nadzwyczaj skromna osoba). To już taka tradycja, która się przyjęła w tym sportowym środowisku. Dziękujemy również Adamowi Łętocha i Dorocie Przywara-Kaps za pomoc i przychylność w przygotowaniu dzieci do egzaminu.

   Informujemy też, że grandmaster Jeż przekazał informacje o letnim obozie sportowym w Nowej Kaletce, który odbędzie się od 13-20 lipca w przepięknym kompleksie Lasów Ramuckich (30 km na południe od Olsztyna), nad jeszcze piękniejszym i – co ważne – czystym jeziorem Gim.

Wszystkim smokom, którzy zaliczyli trudny egzamin GRATULUJEMY!

więcej: egzamin na pierwszy stopień uczniowski

Krzysztof Golec, 3 DAN
2 Dan ju-jitsu
instruktor sztuk walki

Data publikacji: 07.01.2019 r.

kg_DSC_6231_exam_january-2019_700 kg_DSC_6268_exam_children_700 kg_DSC_6277_grandmaster_dragons_700 kg_DSC_6278_dr_strzelec_700 kg_DSC_6280_nowak_family_700 kg_DSC_6319_exam_children_700 kg_DSC_6326_exam_bydgoszcz_700 kg_DSC_6331_exam_maja_700 kg_DSC_6350_mateusz_antek_700 kg_DSC_6348_exam_maja_lena_jasmina_700


Sekcja karate – zebranie z rodzicami i pierwszy pokaz młodych smoków

     Przed świętami Bożego Narodzenie młode smoki sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 dały swój pierwszy pokaz zdobytych umiejętności. Dodajmy całkiem sporych umiejętności, jak na cztery miesiące szkolenia. Drugim ważnym wydarzeniem było zabranie rodziców. Było wspólne zdjęcie i słodkości od dyr. Adama Łętochy.


kg_DSC_5687_dragons_december_2018_700

   Przypomnijmy, że na zajęcia karate 2 razy w tygodnie po 2 godz. lekcyjne uczęszczają najmłodsze smoki z rocznika 2014-2016 oraz nieco starsze 2007-2009. Druga godzina przeznaczona jest dla dzieci kontynuujących naukę i tych, które najlepiej sobie radzą z technikami karate shotokan, ogólną sprawnością fizyczną i motoryką. To także dobrze spędzony czas dla smoków, które przyszły do sekcji emdekowskiej z karate kyokushin, jak Kosiński Mikołaj (pomarańczowy pas).

   Podczas zebrania z rodzicami instruktor scharakteryzował każde dziecko, jego dobre i słabsze strony. Rodzice licznie przybyli na pokaz i zebranie bardzo byli zaskoczenia takimi postępami. Dodajmy, że w tej grupie nie ma już żadnego smoka nie potrafiącego wykonać najprostszy przewrót w przód mae ukemi.

   W drodze wyróżnienia, obecności i zaangażowaniu na zajęciach instruktor podał nazwiska najmłodszych smoków, którzy przystąpią do pierwszego egzaminu w życiu. Do egzaminu na 10 kyu (biały pas) zostali zgłoszeni:

Banaszkowski Wojciech, Cerajewski Hubert, Krzyżanowski Filip, Nowak Wojciech, Pangowska Jaśmina, Strzelec Lena, Świetlicka Maja, Turek Mateusz, Żełabowski Antek

Na 9 kyu (biały pas z żółtą belka):

Kozłowska Milena

   Egzamin przeprowadza osobiście grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN, prezydent Federacji IBDF Polska. Jednocześnie informujemy rodziców, że młode smoki, które przyszły z innych sekcji a mają wyższe stopnie uczniowskie musza się poddać tzw. weryfikacja w danym stopniu.

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor

Data publikacji: 28.12.2019 r.

Wigilia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2

      Jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyła się Wigilia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. W uroczystości uczestniczyli: Grono Pedagogiczne, Dyrekcja, dawni dyrektorzy “emdeku” i obecni pracownicy. Była choinka, dzielenie się opłatkiem, życzenia i śpiewanie kolęd. Tylko przy okazji rozmawiano o kolejnych wyzwaniach w przyszłym roku.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

     Spróbujmy, bez zbędnego marudzenia, wprowadzić w ten świąteczny temat, wyhamować nieco nasze codzienne życie, choćby na chwilę, aby wzmocnić zmagania z przeciwnościami losu. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, Wigilia Bożego Narodzenia, w tradycji chrześcijańskiej, formalnie kończy okres adwentu i bezpośrednio poprzedza Boże Narodzenie.

       Skąd wzięła się ta tradycja? Historycy Kościoła upatrują jej początków już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Tak naprawdę niewielu z nas zastanawia się nad jej początkami, ale najprawdopodobniej pochodzi ona z roku 354. W tradycji chrześcijańskiej Wigilia upamiętnia „agape”, czyli ucztę pierwszych chrześcijan na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. Przypomnijmy jedynie, że bożonarodzeniowa tradycja łączy w sobie zwyczaje chrześcijańskie ze zwyczajami pogańskimi różnych ludów, kultur i wyznań, a proces jej kształtowania się na przestrzeni dziejów jest bardzo skomplikowany i wciąż nie do końca rozpoznany, jak choroby wieku dziecięcego. Wiele elementów kultywowanej przez nas dziś tradycji wywodzi się wprost z obrzędów i wierzeń pogańskich, którym kościół katolicki nadał nowy sens i wypełnił własną treścią. Jednym z jej elementów jest dzielenie się opłatkiem i trzymanie jednego (dodatkowego) nakrycia dla nieznajomego przybysza.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

     I tak właśnie było podczas Wigilii w “emdeku”. Wprawdzie w naszych domach to wieczór wigilijny, ale w tej placówce, to nadal normalny dzień pracy z najmłodszymi. Wigilia – w tym dzielenie się opłatkiem i szczere życzenia – to także jeden z najpiękniejszych i najważniejszych dni w roku. To czas prawdziwego zbliżenia ludzi, czas zadumy i refleksji, czas przebaczania i pozbywania się żalów do bliźnich. Fakt, wymaga to odwagi, ale jest oczyszczające, jak chrzest św.

     Nie zabrakło choinki, wigilijnych potraw i pięknych kolęd przy akompaniamencie Arlety Murawskiej (przy pianinie i we własnej aranżacji). Życzenia stały się nieodłącznym atrybutem podczas tej podniosłej chwili, wspominano też liczne sukcesy wychowanków, rozmawiano o przyszłości.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    W przyszłym roku MDK 2 będzie obchodzić już 70. lecie powstania; to najstarsza placówka w Bydgoszczy. Trudno zatem nie zauważyć, jak wielkie zmiany dokonały się w ostatnim czasie w jej murach. Przypomnijmy – oddano już boisko wielofunkcyjne – jedno z najnowocześniejszych w mieście, wyremontowano sale wykładowe (aktualnie trwa kafelkowanie, remont instalacji elektrycznej i malowanie).
W przyszłym roku dyrekcja zmierzy się z kolejną wielką inwestycją (w ramach BBO) tj. modernizacją sali gimnastycznej i sceny głównej. Ale to nie wszystko.

“Kolejny raz mogliśmy przekonać się o zaufaniu i życzliwości Rodziców i Sympatyków naszej placówki” – powiedział dyr. Adam Łętocha

“Jesteśmy ogromnie wdzięczni –  podkreśla Dyrekcja –  za każdy oddany głos na rozbudowę ogródka jordanowskiego przy MDK 2, jak również za głosy na zakup 18 defibrylatorów na terenie osiedla”.

       Wszystkim obecnym nauczycielom i tym co nie mogli przybyć ze względu na zajęcia w szkołach, składamy świąteczne bożonarodzeniowe życzenia. Nie zapominamy o tych, co już odeszli…

Krzysztof Golec, MDK 2

Data publikacji: 20.12.2018 r.

Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości – uroczystość w MDK nr 2

     MDK nr 2,  10 listopada, godz. 17.00. Program obchodów odzyskania niepodległości w naszym mieście jest urozmaicony i bogaty. Dokładnie o 11.11 (w piątek) podjęto próbę bicia „Rekordu dla Niepodległej”, śpiewając cztery zwrotki hymnu narodowego we wszystkich szkołach. W wielu placówkach kulturalnych i szkolno-wychowawczych, w tym w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbyła się „uroczysta wędrówka” przez 100 lat wolności. Echa tego wydarzenia, w najstarszej placówce w mieście, przekazujemy dla potomnych…


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Maleńka cegiełka dla Niepodległej
      W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 jak zawsze było energetycznie. Na tę wyjątkową okoliczność zaproszono dzieci i ich rodziców, był także gość specjalny Krystyna Gawek, sędziwa szwederowianka, były występy dzieci z kół muzycznych “emdeku” (przygotowanie: Mirosława Jurgiel, Arleta Murawska i Karen Kucharska). Całość prowadziła Bogna Blachowska-Wojciechowska. Najstarsza szwederowianka ma nadal komputerową pamięć, bardzo dokładnie opowiadała nie tylko o dzielnicy, ale także początkach MDK nr 2.

Poranny rozruch: barwy biało-czerwone
     Wcześniej, bo już w godzinach rannych,  wszystkie drzewa na terenie “emdeku” zostały przystrojone w biało-czerwone barwy i kotyliony. Wyglądało to niezwykle uroczyście, by nie powiedzieć patriotycznie. Popołudniowa część tego wydarzenia odbyła się o godz. 17.00, a sala nr 22 wypełniona była po brzegi. Dzieci z rodzicami i gośćmi z wielkim przejęciem recytowały wspominane cztery zwrotki hymnu narodowego, co więcej same zaśpiewały inne patriotyczne pieśni przygotowane specjalnie na tę okazję ze swoimi  nauczycielami (rytmiki, zespołu wokalno-tanecznego, szkoły keyboardu i gitary).

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

To był wyjątkowy wieczór, jedyne  w swoim rodzaju świętowanie, maleńka cegiełka dla Niepodległej.

Młode Smoki z sekcji karate “emdeku” także świętowały, ale trochę inaczej niż zwykle
      Trening odbył się jak zwykle. Niezwykłe było to, iż nawet najmłodsze smoki (niespełna 5-latki) wiedziały sporo o odzyskaniu niepodległości. Przed zajęciami, instruktor “uroczyście przepytał” także te nieco starsze smoki, na tę wyjątkową okoliczność. Nikt się nie poddał, wszyscy już wiedzieli, że w niedzielę 11 listopada cała Polska świętuje 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości. Dzieci z innych sekcji (plastyczna, szachowa, jeżyków obcych czy gitary) także miały możliwość czynnego udziały w tej uroczystości.

     Przy okazji dziękujemy Rodzicom, którzy wyrazili zgodę na skrócenie o 15 min. zajęć (karate-sztuki walki), dzięki temu najmłodsze smoki mogły uczestniczyć w tej ważnej dla Niepodległej uroczystości.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Dlaczego 11 listopada?
    Warto też zastanowić się, dlaczego oficjalnie obchodzimy Dzień Niepodległości właśnie 11 listopada. Niektórzy historycy mówią otwartym tekstem, że przecież w tym dniu nic ważnego dla Polski się nie wydarzyło. Piłsudski przybył nad Wisłę już do Polski niepodległej! Niepodległość państwa polskiego ogłosiła bowiem Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 7 października 1918 roku. W wydanej  przez nią tegoż dnia odezwie do narodu polskiego czytamy:

Polacy! Obecnie już losy nasze w znacznej mierze w  naszych spoczywają rękach. Okażmy się godnymi tych potężnych nadziei, które z górą przez wiek żywili wśród ucisku i niedoli ojcowie nasi. Niech zamilknie wszystko, co nas wzajemnie dzielić może, a niech zabrzmi jeden wielki głos: Polska zjednoczona niepodległa!

      Zatem dzień 7 października byłby najwłaściwszym terminem historycznym. Z kolei 11 listopada to dla Zachodu dzień ważny – nastąpiło bowiem podpisanie (w wagonie kolejowym pośród pikardyjskiego lasku Compiègne) rozejmu pomiędzy krajami Ententy a Niemcami. W tym roku właśnie tu, we Francji – pod Łukiem Triumfalnym – spotkają się najwięksi przywódcy tego świata: Donald Trump, Władimir Putin, Angela Merkel, Emmanuel Macron, Recep Tayyip Erdogan czy Theresa May. Okazja uczczenia 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej jest ważnym, by nie powiedzieć najważniejszym epokowym wydarzeniem. Dodajmy, Polskę będzie reprezentował min. Jacek Czaputowicz.

więcej: Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości

Krzysztof Golec  MDK2

Data publikacji: 13.11.2018 r.

Dzień Edukacji Narodowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2

Jak co roku, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Święto ustanowione w 1982 roku, jako ukłon w stronę polskiej oświaty i nauczycieli. O tym dniu, pewnie wszyscy nauczyciele mówią podobnie – zasłużone święto,  kiedyś nazywane “Dniem Nauczyciela”. Dziś doszły jeszcze nagrody, wyróżnienia i podziękowania za tę ważną i odpowiedzialną pracę.


mgr Superczyńska-Szarata

fot. Krzysztof Golec / mgr Justyna Superczyńska-Szarata, zawsze uśmiechnięta, zawsze zadowolona

Przede wszystkim Dzień Edukacji Narodowej  połączony z radą pedagogiczną odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 nieco później –  16 października. Było energetycznie i uroczyście! Ale po kolei…

Ważne są wzorce a nie polimaty
Praktycznie odkąd pamiętamy swoją edukacją, czy to  w okresie PRL-u,  czy w  Rzeczpospolitej targanej już kilkoma reformami, niemal zawsze wspominamy swoich ukochanych nauczycieli. Szczególnie, aby nie powiedzieć „z namaszczeniem”, wspominamy tych co w szkole podstawowej zajmowali się naszym wychowaniem od klasy  I-III. Jakże często, pamiętamy też tych wychowawców, co jeszcze w przedszkolu głaskali nas po głowie. Dziś ponoć  już nie można…

Obecnie, przynajmniej dla młodych, coraz trudniej o wzorce. Tak przynajmniej uważają  niektórzy dorośli. Niektórzy dostrzegają jedynie złe wychowanie, egoizm czy brak poszanowania godności i ideałów. Z całą pewnością, to nie jest sprawiedliwy i obiektywny osąd,  przynajmniej z kilku powodów.  Tylko jednym z nich jest fakt, iż młodzi znacznie szybciej i skuteczniej opanowali nowinki techniczne, a smartfony, laptopy czy tablety traktują jak klucz do przyszłości. Już jako nastolatkowe mają niemal wszystko, do tego bezstresowe życie, ale też spore wymagania.
To wszystko prawda, ale czy my wychowawcy, nauczyciele nie jesteśmy temu winni. Dziś mocno rzuca się w oczy kryzys, obyczajowości  spowodowany bezkrytycznym przyjmowaniem  zachodnich wzorców i zachowań. Po części to wina mediów lansujących haj lajf, celebrytów i tematy zastępcze, gdy gra toczy się o coś więcej niż pozycja wokół własnego siedzenia.

Co zatem jest najważniejsze?
Z pewnością młodzież nie zastanawia się,  tak naprawdę, co  jest najważniejsze w życiu, a właśnie  o tym powinni przypominać i mówić nauczyciele. Co zatem jest najważniejsze? Odpowiedź chyba nie jest trudna, jak ta którą przed śmiercią wyjawił prof. Stephen Hawking (apokalipsa za jakieś 600, góra 1000 lat). Dla niektórych będzie to ciernista droga, często nawet droga na skróty. Wielu jednak filozofów  zajmujących się teraźniejszością i przyszłością, jak  śp. prof. Wolniewicz czy prof. Karski  często wymieniali  takie wartości, jak: rodzina, miłość, przyjaźń, wierność, patriotyzm czy zwykła uczciwość. Oczywiście kolejność dla niektórych będzie inna, drudzy dodają jeszcze wiarę, wolność, potomstwo czy zdrowie.

Z naszego punktu widzenia, tj. nauczycieli którzy  codziennie mają styczność z młodym pokoleniem, tak chętnie przychodzącym na zajścia programowe do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2,  nasza młodzież wcale nie jest tak postrzegana, o czym niemal zawsze można się przekonać podczas cyklicznych imprez programowo-wychowawczych w tej placówce, jak również na forach, promujących samą Bydgoszcz i jej mieszkańców. To także kolejny impuls na oddzielny materiał podsumowujący popularny kiedyś  “Dzień Nauczyciela”. A trzeba też wiedzieć, że w „emdeku” pracują pasjonaci, co więcej mają sukcesy dydaktyczno-wychowawcze, co zauważyli przełożeni, także ci z najwyższego szczebla – tego ważnego kaganka oświaty.

Wyróżnienia, gratulacje, impuls do dalszej pracy
Z ogromną satysfakcją śpieszymy poinformować, iż podczas ostatniej rady pedagogicznej poświęconej  właśnie Dniu Edukacji Narodowej, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 mgr Adam Łętocha wygłosił krótki, ale jakże treściwy wykład inauguracyjny. Oczywiście przypomniał o historii Dnia Edukacji Narodowej, jak również przedstawił nagrodzonych nauczycieli Nagrodą Kuratora, Nagrodą Prezydenta i Nagrodą Dyrektora. Wszyscy dostali po symbolicznej białej róży!

To trudny zawód, postrzegany jak misja do spełnienia. Jestem zmotywowana i bardzo szczęśliwa – powiedział Justyna Superczyńska-Szarata po odebraniu nagrody

 •      Nagroda Kuratora Oświaty – mgr Bogna Wojciechowska-Blachowska
 •      Nagroda Prezydenta – mgr Justyna Superczyńska-Szarata
 •      Nagroda Prezydenta – mgr Wioleta Górska-Nowik

Nagroda Dyrektora MDK nr 2

 •     mgr Marzenna Skowrońska
 •     Pani Janina Błaszczyk
 •     mgr Anna Grzybek-Korzeniewska
 •     mgr Arleta Murawska
 •     mgr Małgorzata Lewandowska
 •     mgr Mirosława Jurgiel
 •     mgr Dorota Przywara-Kaps
 •     mgr Marlena Zabłocka
 •     mgr Radosław Olszewski
 •     mgr Jolanta Kotlarek
 •     mgr Andrzej Karpiński
 •     Pan Marek Michałowski
fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec, ostatnie prace wykończeniowe na boisku wielofunkcyjnym

Komisja Edukacji Narodowej – pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, którego podstawowym  zadaniem była  reforma szkolnictwa w Polsce. Powołana  przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,  o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w Europie.  Komisja działała w latach 1773-1794 i stworzyła ramową strukturę organizacyjną w oświacie (szkoły elementarne,  gimnazja aż po szkoły wyższe). Wprowadzono wówczas podstawy programowe takich dziedzin nauki jak: nauki przyrodnicze, historia, geografii Polski, nauka języka ojczystego czy  wychowanie obywatelskie.

Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, tam z kolei  przygotowywano pierwsze podręczniki. Ciało to uregulowało także podstawy prawne zawodu nauczycielskiego, co więcej, powołało  pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

W tamtym czasie wysoką rangę zdobył Uniwersytet Wileński przemianowany  na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego czy Uniwersytet Jagielloński, pomyślano też o zalążku obecnego Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety w okresie rozbiorowym rozwiązano Komisję!

Warto wiedzieć – dla poprawności nie tylko historycznej –  wprowadzony w 1982 roku Dzień Edukacji Narodowej, mylony jest z Dniem Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela*, obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 .
*/ Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114

Garść informacji o MDK2
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. Dra Jordana to najstarsza placówka oświatowo-wychowawcza w naszym mieście. Pracują tu znani  nauczyciele,  mówią o nich – entuzjaści. W ostatniej ewaluacji placówka dostała ocenę celującą.  Rodzice, a szczególnie  dziadkowie najmłodszych wspominają przy tego typu okazjach, iż to już czwarte pokolenie chodzi do „emdeku” przy ul. Leszczyńskiego 42. Ta zasłużona dla miasta placówka już w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 70. lecie. Oj, będzie się działo!

Informujemy też, że zaplanowana na koniec października uroczystość oddania boiska wielofunkcyjnego, została przełożona na początek listopada. Obecnie trwają prace wykończeniowe związane z wylewaniem nawierzchni tartanowej.

 

Krzysztof Golec, instruktor MDK2
zdjęcia: autor

kg_DSC_4226_marzenna_skowronska_900 kg_DSC_4229_marzenna_skowronska_900 kg_DSC_4231_ania_grzybek_korzeniewska_900 kg_DSC_4233_aneta_murawska_900 kg_DSC_4235_malgorzata_lewandowska_900 kg_DSC_4236_miroslawa_jurgiel_900 kg_DSC_4242_marlena_zablocka_900 kg_DSC_4243_radek_olszewski_900 kg_DSC_4247_bogna_blachowska_wojc_900 kg_DSC_4248_mariusz_mazalon_900 kg_DSC_4251_bogna_blachowska_wojc_900 kg_DSC_4225_dorota_kaps_adam_letocha_900

 

Zapisy do sekcji sportowych i kół zainteresowań w MDK nr 2 im. Dra Jordana w Bydgoszczy

Koniec wakacji, ale nie koniec lata. Z pewnością rodzice bardziej przeżywają i chłoną wszelkie informacje nt. rozpoczęcia roku szkolnego niż ich pociechy, dlatego na samym początku podajemy niezbędne informacje dot. zapisów maluchów do sekcji i kół zainteresowań w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, najstarszym w Bydgoszczy.


fot. Krzysztof Golec fot. Krzysztof Golec

Ostatni rok gimnazjów, sześciolatkowie w szkole i kolejny etap reformy. To przeżycie dla wielu rodziców i ich najmłodszych dzieci. Ośmioklasowa szkoła stała się faktem, a tornistry już zostały przygotowane, a nawet poświęcone. Fakt,   są ciężkie, ale przypomnijcie sobie jak wasi rodzice przechodzili ten okres 8-klasowej szkoły podstawowej. Czy ktoś wtedy zadawał sobie pytanie, że tornistry były za ciężkie, zeszyty bez marginesów, że obowiązywał tylko jeden zestaw podręczników (przechodzący w następnym roku na młodszych), a zadania domowe były oczywistym obowiązkiem.

To stare dzieje, które pamięta pokolenie seniorów, dziś rodziców lub opiekunów prawnych. Dlatego informujemy, że w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana  od kilku tygodni trwają zapisy do sekcji sportowych i kół zainteresowań. Jest kilka nowości, co przedstawiamy poniżej, powstaje też nowe boisko wielofunkcyjne – co z pewnością ucieszy młodych i tych nieco starszych wychowanków.

Wszelkie informacje o naborze do sekcji sportowych i kół zainteresowań można otrzymać w sekretariacie placówki u Pani mgr Mirosławy Jurgiel. Dostępni są także nauczyciele, którzy mają pierwsze zebranie organizacyjne z rodzicami (czytaj poniżej w tabelce).

Plakat_bąbelki-2018-1 infografika Mirosława Jurgiel

Najważniejsze zmiany to:

 •       1.    ZMIANA ADRESU ODDZIAŁU na ul. Bośniacką 3 przy SP nr 56 (oddział przy ul. Karpackiej nie istnieje)
 •       2.    Nabór do kół trwa do 13 września;  -14 września – zostanie opublikowana lista przyjętych dzieci
 •       3.    W październiku zostanie oddane boisko wielofunkcyjne: piłka nożna, siatkowa, ręczna, koszykówka, tenis ziemny –  dostępne dla wszystkich od 8.00 do 20.00

Nowe koła:

 •       zespół wokalno-taneczny dla dzieci od 7 lat
 •       gitara klasyczna
 •       koło dziennikarskie – impresariat artystyczny

 

Nazwa koła

Data i godz. spotkania

Sala nr

Nauczyciel prowadzący

język angielski

13 września 2018

godz. 17.00

9

szachowa

mgr Justyna Żurawska

język niemiecki

10 września 2018

godz. 17.00

8

mgr Joanna Leśniarek

język hiszpański

11 września 2018

godz. 17.00

9

szachowa

mgr Joanna Przybylska

karate

12 września 2018

godz. 17.00

9

szachowa

mgr inż. Krzysztof Golec, 3 DAN

instrumenty perkusyjne (bębenki)

7 września 2018

godz. 17.30

9

szachowa

mgr Tomasz Bukowski

plastyka

8 września 2018

godz. 10.00

8

plastyczna

mgr Jolanta Kotlarek

matematyczny

klub liczby π

10 września 2018

godz. 17.00

22

teatralna

mgr Katarzyna Mikołajczyk

robotyka

7 września 2018

godz. 17.00

28

ul. Bośniacka

mgr Aleksandra Tarczyńska-Pajor

rytmika

13 września 2018

godz. 17.00

27

ul. Bośniacka

mgr Mirosława Jurgiel

fot. Krzysztof Golec, boisko wielofunkcyjne w budowie  fot. Krzysztof Golec, boisko wielofunkcyne w budowie

Co należy zrobić, aby zgłosić dziecko do wybranego koła zainteresowań lub sekcji sportowej?
Przede wszystkim należy wybrać ulubioną dyscyplinę, a następnie wypełnić zgłoszenie swojej pociechy w sekretariacie placówki (u Pani mgr Jurgiel). W niektórych sekcjach już mamy sporo zgłoszeń, bo jak powiedzieliśmy MDK nr 2 to placówka, która otrzymała najwyższą ocenę z ewaluacji w ostatnich latach i zawsze trzyma poziom. Jeśli chodzi o karate (sztuki walki), to w tym roku mamy dwie grupy – początkujący czyli młode smoki  (od 5 roku życia) i kontynuujący naukę – smoczyska. Zajęcia będą odbywały się 2x w tygodniu po 2 godz. lekcyjne w dojo (sala  gimnastyczna nr 16).
Na pierwsze zajęcia dzieci przynoszą strój sportowy (długie spodnie,  t-shirt, ćwiczymy boso). Informacje o pierwszych zajęciach nauczyciel – sensei  poda na spotkaniu rodziców 12 września godz. 17.00, sala nr 9. Zakwalifikowane dzieci muszą przejść badanie lekarskie o braku przeciwwskazań  do uprawiania karate. Na samym początku to zabawa, ćwiczenia korekcyjne, gibkościowe, poprawa czasu reakcji i pierwsze podstawy karate shotokan. Warto dodać, że instruktorzy-nauczyciele (np. karate) pracują także z dziećmi z wadami postawy, nadpobudliwymi, o niewydolności ruchowej,  zespolonymi jak sprzężenie zwrotne z komputerem, a nawet Zespołem Aspergera.

Inne sekcje sportowe i koła zainteresować – prosimy zapoznać się z ww. tabelką i umieszczonymi tam spotkaniami organizacyjnymi z nauczycielami prowadzącymi. W tym roku szkolnym przybyły nowe koła zainteresowań, są też nowi nauczyciele. W dalszym ciągi kontynuowane będą języki obce: angielski – mgr Justyna Żurawska,  niemiecki – mgr Joanna Leśniarek i hiszpański – mgr Joanna Przybylska. Sporo nowego jest także w dziale artystycznym, choreografii ruchu czy sztukach wizualnych. Trzeba spróbować, porozmawiać z nauczycielami i do solidnej pracy. Jak mówi mgr Marzenna Skowrońska efekty widać już po kilku miesiącach pracy.

fot. Krzysztof Golec   fot. Krzysztof Golec

Informujemy, że instruktorzy tenisa stołowego – bardzo silna sekcja – są do dyspozycji rodziców praktycznie w każdym dniu tygodnia. O szczegóły dotyczące zapisów prosimy pytać w sekretariacie szkoły (mgr Jurgiel. mgr Dorota Przywara-Kaps). Bardzo silny jest także team “emdekowskiej” sekcji kolarstwa, którą opiekuje się Pan Marian Szirocki, wychowawca mistrzów Polski i olimpijczyków.

Trzeba też wspomnieć o szachach,   które już zagościły w szkołach podstawowych. Wybitni instruktorzy królewskiej gry: dyr. Łętocha, mgr Gołąbiewski, mgr Karpiński, mgr Mazalon potrafią nauczyć każdego, a organizowane prze nich turnieje cieszą się ogólnopolską sławą. W tym miejscu chcielibyśmy powiedzieć o wszystkich nauczycielach i instruktorach, ale ramy czasowe nie pozwalają na wszystko. Z pewnością wrócimy do tego tematu. Ale tak naprawdę to dzieci i ich rodzice wydają opinię o placówce i pracujących tu nauczycielach. Ta jest budująca!

Jeśli ktoś chce rozwijać swoje umiejętności pod kątem gier planszowych, to świetnie trafił. Wystarczy przyjść na spotkanie organizacyjne do mgr Łukasza Nalewajk. Nowości, nauka pozytywnego myślenia, cykliczne rozgrywki,  to stałe punkty tego kreatywnego wykładowcy i komputerowego guru. Bardzo ciekawe są także zajęcia dot. fantastyki, które prowadzi mgr Tadeusz Krajewski w oddziale przy ul. Bośniackiej. Sporo ciekawych tematów, zagadek matematycznych, a nawet mnożenia bez znajomości mnożenia  znajdziecie także w kole matematycznym,  które znów poprowadzi mgr Katarzyna Mikołajczyk.

Można tak długo opowiadać o naszych nauczycielach i wykładowcach, którzy uczą także w szkole. Jednym z takich przykładów jest mgr Tomasz Bukowski, który o bębnach, ciekawych instrumentach wie wszystko. Wystarczy przyjść na wybrane zebranie organizacyjne, popatrzeć przez chwilę na puchary uginające się na półkach i wypisać zgłoszenie kandydata. Osiągnięcia Pani mgr Przywary-Kaps czy mgr Marzenny Skowrońskiej – zespoły taneczne – to niemal zawsze kolejny puchar do kolekcji “emdeku”. A jeszcze są panie od plastyki, gitary, keyboardu czy rytmiki.  Trudno dziś opisać wszystkie koła z artystyczną nutą i gitarowym zacięciem, ale sporo dobrego klimatu wnosi także koło gitarowe Pani mgr Anny Grzybek-Korzeniewskiej. Pod jej skrzydła trafiają początkujący i zaawansowani gitarzyści i wokaliści. To oni stanowią awangardę na takich imprezach jak “Mikołajki turystów” czy “Warsztaty szantowe”. Pani Anna wraz ze swoimi wirtuozami zawsze uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych na rzecz dzieci potrzebujących pomocy, a znane riffy gitarowe chce studiować coraz więcej chętnych.

Młodzieżowy Dom Kultury zmienia się na oczach mieszkańców Szwederowa
Przypomnijmy, w 1949 roku powstał tu zalążek pierwszego Ogródka Jordanowskiego, wtedy był tu nawet mały basen dla dzieci. 17 czerwca 2009 roku obchodziliśmy już 60. rocznicę, pięć lat później były uroczyste obchody 65- lecia z udziałem Prezydenta Miasta, byłych dyrektorów “emdeku”,  przedstawicieli ratusza i zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. W przyszłym roku stuknie już 70 lat. Ale nie rocznice są najważniejsze, w “emdeku” uczy się już czwarte pokolenie mieszkańców Szwederowa. W ostatnich latach, przy wydatnej pomocy prezydenta,  uregulowano prawo własności działki i budynków przy ul. Leszczyńskiego 42, wyremontowano salę gimnastyczną i sale lekcyjne w budynku głównym, wymieniono stolarkę okienną, zamontowano system monitoringu, oddano do użytku HOPLAND dla najmłodszych dzieci, urządzono plac zabaw zgodnie z obowiązującymi przepisami (plus wyposażono to miejsce w przyrządy do ćwiczeń fizycznych), urządzono parking. Obecnie trwają ostatnie prace na boisku wielofunkcyjnym z bezpieczną nawierzchnią, ławeczkami i oświetleniem.

Jak powiedzieliśmy “emdek” stale trzyma poziom nauki i szkolenia, a praca na rzecz dzieci i rozwoju tej palcówki jest spełnieniem każdego nauczyciela. Do tego doskonała atmosfera, współpraca z rodzicami, wspólne rozwiązywanie problemów, dostosowana do odbiorców oferta zajęć.  Tylko przy okazji wspominamy, że corocznie organizowane są w MDK nr 2 festyny z okazji “Dnia Dziecka” czy akcje pomocy na rzecz dzieci dotkniętych chorobą. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też zajęcia otwarte i półkolonie organizowana przez Dyrekcję i nauczycieli. jednym słowem MDK nr 2 im. dra Jordana to marka sama w sobie, Poniżej publikujemy ostatnie zdjęcie nauczycieli i instruktorów, którzy z utęsknieniem czekają na Was! Wydaje się – pomimo upływu czasu – iż  niektórzy pracują tu  “od zawsze”…

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Ochrona danych osobowych
Zgodnie z przepisami ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r, nr 101 poz. 926 z późn. zmianami) administratorem danych jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 z siedzibą w Bydgoszczy przy ul.Leszczyńskiego 42. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO, rodzice mają prawo wglądu do treści danych oraz ich poprawiania. Podpisując wniosek o przyjęcie na zajęcia stałe w roku szkolnym 2018/2019 do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy wyrażają zgodę na przetwarzanie  danych osobowych kandydata, w celu realizacji procesu rekrutacji na zajęcia stałe w placówce. W przypadku przyjęcia kandydata na uczestnika zajęć MDK nr 2, udzielają prawa do dysponowania jego zarejestrowanym wizerunkiem w celu promocji placówki.

Rodzice, prawni opiekunowie mają także prawo do odmowy wykorzystywania danych dziecka na okoliczność przetwarzania, utrwalania i powielania zarejestrowanego wizerunku. Postępuje się wówczas zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa unijnego. więcej: cofniecie zgody

 

      Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3DAN

Zakończenie roku szkolnego w sekcji karate – informacje dla rodziców przed nowym rokiem szkolnym

    Wakacje w pełni, Młodzieżowy Dom Kultury w trakcie modernizacji boiska i sali gimnastycznej. Nie możemy jednak zapomnieć o najmłodszych,  którzy zakończyli kolejny rok nauki w sekcji karate. Mamy też do przekazania informacje dla rodziców posyłających swoje pociechy na zajęcia karate w nowym roku szkolnym.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

   Przypomnijmy zatem, że pierwszy rok szkolenia młode smoki zaliczyły z bardzo dobrymi wynikami. Najlepszą zawodniczka sekcji – jednogłośnie – została Kasia Sikora 9 kyu.  Bardzo widoczne postępy zrobiła także Milena Kozłowska, Ksawery Gołębiowski, Nikodem Kozłowski i jeden z najmłodszych smoków Antek Żełabowski. Cała grupa dostały dyplomy ukończenia i upominki, a najlepsi puchary.

   Przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego była obowiązkowa wywiadówka, pokaz zdobytych umiejętności, podano też plan na przyszły rok szkolny. Jednocześnie gratulujemy najmłodszym smokom, którzy przyszpili do egzaminu uczniowskiego na pierwsze stopnie uczniowskie.

Egzamin na 10 kyu zdali:

 1. Ksawery Gołębiowski
 2. Nikodem Kozłowski

  Informujemy też, ze niedawno zakończył się obóz sportowy w Nowej Kaletce, nad pięknym i bardzo czystym jeziorem GIM, w którym uczestniczyli: Igor Gnap, Patryk Stasiński, Aleksander Przybylak i Eryk Gotowski. Fotoreportaż już wkrótce.

   Wakacje, jak powiedzieliśmy w pełni, ale Dyrekcja MDK nr 2 już myśli o nowym roku szkolnym i ogłosiła już zapisy do wszystkich  kół i sekcji sportowych.  Informujemy, że konsultacje z nauczycielami prowadzącymi odbędą się  od 1-9 września od 15.00-18.00 oraz w sobotę od 9.00-12.  Szczegóły podane są na stronie naszej placówki.

  Ważne! Rodziców prosimy o pobrani Karty ZGŁOSZENIA dziecka do wybranego koła lub sekcji. Jeśli chodzi o karate, dzieci które kontynuują naukę są obligatoryjnie przyjęte do sekcji dla zaawansowanych smoków. Najmłodsze smoki zaś, wraz z rodzicami przychodzą w wyznaczonym dniu przez Dyrekcję MDK-u na spotkanie z instruktorem. Dzień i godzina zostanie podana w specjalnym komunikacie. Rodzicom radzimy już zgłaszać swoje pociechy w sekretariacie “emdeku”.

   Informujemy też, że w sekcji mogą również ćwiczyć dzieci np. z wadami postawy, z problemami motorycznymi a nawet Zespołem Aspergera. Należy jednak o wszystkich przypadkach dokładnie powiedzieć nauczycielowi prowadzącemu zajęcia.

   Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu – grupa początkująca i oddzielnie grupa kontynuująca naukę. Zajęcia w “emdeku” nigdy „nie przepadają” np. z powodu rozgrywek szachowych, turnieju tańca czy zawodów w tenisie stołowym (wówczas sala gimnastyczna jest zwykle zajęta). Instruktor, za zgodą Dyrekcji MDK nr 2, prowadzi wówczas lekcje w Gimnazjum nr 23 przy ul. Czackiego 8 (obecnie SP nr 30  z klasami dwujęzycznymi).

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3 DAN

Data publikacji: 27.07.2018 r.

”Słońce świeci dla wszystkich dzieci” – fotoreportaż Dzień Dziecka w MDK2

Wtorek, 5 czerwca. Tradycją już można nazwać kolejną wyjątkową imprezę w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy z okazji Dnia Dziecka:   ”Słońce świeci  dla wszystkich dzieci”. Festyn połączony z pokazem dokonań i osiągnięć wszystkich sekcji i kół zainteresowań – tej zasłużonej dla miasta placówki – podsumowywał jednocześnie pracę dydaktyczną nauczycieli. Wszak na horyzoncie już wakacje i każdy odlicza czas do upragnionej laby.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec / Dzień dziecka w MDK2, było energetycznie i kolorowo

Scena główna, która  już w przyszłym roku zmieni swój kształt (dotacja z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego)  – od chwili rozpoczęcia  tego wyjątkowego wydarzenia tętniłam życiem i muzyką.  Gości honorowych, sponsorów, partnerów, ludzi dobrej woli, darczyńców, a przede wszystkim Dzieci –  uroczyście przywitał Dyrektor MDK 2 mgr Adam Łętocha.

Nie tylko z dziennikarskiego obowiązku wymieńmy to zaszczytne grono: Janusz Czwojda, Tomasz Puławski, Ireneusz Nitkiewicz, Alicja Araszkiewicz  (radni Miasta  Bydgoszczy), Tomasz Bońdos – Koordynator Zespołu Zarządzania Urzędu Miasta, Marek Wiśniewski – Wydział Edukacji i Sportu UM,  Aleksander Deja (przewodniczący RO Szwederowo), Marcin Żurański Wyższa Szkoła Gospodarki,  Lidia Łatuszyńska – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Muminki”, Jolanta Putto – Dyrektor Przedszkola „Akademia Kubusia Puchatka”, Krystian Orzechowski – Dyrektor Międzynarodowej Szkoły SOKRATES, Andrzej Wojtyna  Dyrektor Zespołu Szkół nr 1, Marek Maciejewski – Fundacja NOWE POKOLENIE, Wojciech Skorupa – Dyrektor Handlowy ASD HONDA Nova Motor,  Danuta Lewandowska – Dyrektor Przedszkola „Wesołe Serduszka”, Marta Muzolf – Dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Serduszko”, Wiesław Gęsikowski – Prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Państwo Romana i Mirosław Szczygielscy firma SIS (szkolenia w zakresie BHP),  Robert Wasilewski CHATA POLSKA, Państwo Gizela i Janusz Berneccy firma JAN GIZ, Leszek Krawczak usługi gastronomiczne UGOTOWANY, Jacek Maleski (Dyrektor firmy Fronhoffs Polska Sp. z o.o. – wyroby cukiernicze, Bydgoszcz), Krzysztof  Tobolczyk i Krzysztof Zborowski (Dyrektorzy  CASTORAMA Bydgoszcz), Dariusz Grochola właściciel Cukierni JAN-DAR Sp. z o.o, Piotr Rogowski – DALMACJA (pizza, kebab), Państwo Kwiecińscy (właściciele mięsnych sklepów firmowych), Jolanta i Jarosław Błażejewscy (Delikatesy Błażej), Hurtownia słodyczy CANDY WAY – Agnieszka Wiśniewska, PRO Natura, Wiesław Paczkowski (Hurtownia sportowa PAAK), Apteka Bajka z Fordonu, sklepy warzywnicze „ u AGI” i wielu innych proszących o anonimowość.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec / Andrzej Urbaniak i rozgrzewka do “Minimaratonu Przedszkolaka”

Maluchy na start
W tym roku Organizatorzy zaprosili wyjątkowego Gościa Honorowego, ultramaratończyka Andrzeja Urbaniaka. To – jak dotąd – jedyny bydgoszczanin,  który w debiucie pokonał Spartathlon (z Aten do Sparty 246 km). Rzeczywiście wynik, chart ducha i siła charakteru godna podziwu. Chcielibyśmy w tym wieku mieć taką kondycję i… końskie zdrowie. Wielu ludzi puka się w czoło i mówi, po co On to robi? Bieganie to sposób na życie!
Pan Andrzej przeprowadził oficjalną rozgrzewkę do “Minimaratonu Przedszkolaka”. Niemal każdy z uczestników wystartował w biało-czerwonym stroju, z numerem startowym i godłem. Zabawa była przednia, bo bardziej przeżywali „trudy” biegu rodzice niż ich pociechy.

Motocykle i samochody – kolejny wabik dla dzieci i ich rodziców
Po raz drugi, ale nie ostatni,  Dzień Dziecka i festyn „Słońce świeci dla wszystkich dzieci” zaszczycił  jeden z najbardziej elitarnych dealerów motoryzacyjnych w regionie – HONDA Nova Motor, który prezentował najnowszy model bardzo popularnej Hondy Jazz z nowym silnikiem 1,5- litra oraz pięknego SUV-a  Hondę HR-V.

Autoryzowany Dealer był także fundatorem cennych nagród w “Konkursie Hondy”, gdzie dzieci (i te starsze uzdolnione plastycznie) lepiły z gliny modele przypominające te postawione tuż przy scenie głównej. Piękną, twórczą pracę, pod kierunkiem mgr Marleny Zabłockiej oceniło dostojne jury. Poniżej podajemy wyniki:

 •        I miejsce Anna Astwacaturowa
 •        II miejsce Bartek Gołębiewski
 •        III miejsce Bartek Klimek
 •        wyróżnienie  Liliana Wolna
fot. Alicja Gotowska

fot. Alicja Gotowska / wręczanie nagród w “Konkursie Hondy”

Nagrody wręczali przedstawiciele Hondy Nova Motor Sp. z o.o. Paweł Demczak i Paweł Gralak oraz przewodnicząca jury Marlena Zabłocka.

Kolejne konkursy, gry i zabawy
Oj działo się! W tym roku, przy słonecznej pogodzie, odbyło się sporo konkursów, gier i zabaw. Mocno wyeksponowany był także temat ekologii. Całość festynu prowadziła energetycznie mgr Bogna Blachowska-Wojciechowska. Wymieńmy zatem w porządku niechronologicznym to co działo się z przytupem, w ekologicznym klimacie bez klezmerskiej aury odpustu: konkurs Hondy, konkurs plastyczny „Albo rybki, albo akwarium”, ekologiczny konkurs wykorzystujący materiały pozyskane z recyklingu  (prowadziła mgr Anna Rozwadowska), gry planszowe (prowadził mgr Łukasz Nalewajk), wspomniany już „Minimaraton Przedszkolaka”, dmuchawce, latawce wiatr – puszczanie baniek mydlanych (świetnie to wygląda w kadrze Nikona, Canona czy Sony),  jazdy na rowerze elektrycznym (z prezentacją programu Interreg Citi En Gov i osobistym namaszczeniem dyr. Bońdosa), rozgrywki szachowe (w tym rozgrywki rodzinne, trwały aż do końca festynu), malowanie twarzy, zajęcia plastyczne (prowadziła mgr Anna Rozwadowska), nauka gry na bębnach (prowadził mgr Tomasz Bukowski). Wśród atrakcji, które zawsze kręcą najmłodszych był oczywiście wóz strażacki (zakupiony z dotacji funduszy unijnych), dmuchane zjeżdżalnie „Bajkoland”, samochód patrolowy Straży Miejskiej, był nawet motocykl Harley Davidson.

W tym roku wszystkie miejsca wystawców i sponsorów były zajęte, a festyn staje się powoli wizytówką miasta. Takiej organizacji, tylu szanownych wystawców i ludzi dobrej woli trudno oglądać gdzie indziej. Ale gwoli przypomnienia dodajmy – to placówka, która w 2015 roku uzyskała w wyniku ewaluacji – przez inspektorów Wydziały Edukacji i Sportu UM – ocenę celującą.

Ekologia – temat na topie
Interreg Central Europe Citi En Gov
– to sztandarowy program w  zakresie strategii niskoemisyjnej w Europie, a jego twarzą podczas festynu i na co dzień  jest dyr. Bońdos. Energia jest kwestią polityki horyzontalnej, która wpływa bezpośrednio lub pośrednio na wszystkie inne obszary polityki, a w konsekwencji na cały system społeczno-gospodarczy. W Polsce mamy duży problem ze smogiem, kopcącymi samochodami, czy wykorzystaniem innych (ekologicznych) źródeł energii.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec / Tomasz Bońdos z asystentkami programu Interreg  “CitiEnGov”

Namiastką do rozwiązania tego problemu może być właśnie przytoczony  wcześniej program Interreg Citi En Gov, a pierwszym źródłem tej ekologicznej układanki – rower elektryczny. Jak nam powiedział Koordynator Zarządzania Energią Tomas Bońdos rower elektryczny sprawdził się już w służbie np. straży miejskiej a także podczas prób na Bornholmie. Zasięg na jednym komplecie baterii – zaskoczył chyba wszystkich – wyniósł prawie 92 km (czas ładowania 6 godzin).

Pro Natura – spółka prowadzi  działania edukacyjne na terenie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. W “emdeku” pokazała ścieżkę ekologiczną zamontowaną w specjalnie zaprojektowanej przyczepie.  Firma posiada ofertę zwiedzania ZTPOK w postaci prezentacji multimedialnej skierowaną przede wszystkim do placówek oświatowych działających na terenie gmin objętych projektem budowy ZTPOK.

Wyniki konkursu plastycznego „Albo rybki, albo akwarium”:
3- latki

 •      I miejsce Marysia Kościuszko
 •      II miejsce Maja Hoffmann
 •      III miejsce Zosia Wolniewicz
 •      IV miejsce Oliwia Lasota

5- latki

 •      I miejsce Szafrańska Iza
 •      II miejsce Wiktoria Szafran-Maciejewska
 •      III Maks Kozłowski
 •      IV Klaudia Górak

6- latki

 •      I miejsce Kornelia /nazwisko do wiadomości Organizatora/
 •      II miejsce Lena Uran
 •      III miejsce Tymoteusz Kwiatkowski
 •      IV miejsce Amelka Żełabowska

9- latki

 •      I miejsce Zosia Baranowska
 •      II miejsce Emilka Szafran-Maciejewska
 •      III miejsce Martyna Uran

Scena opanowana przez tancerzy
Właśnie do takich żywiołowych występów, podsumowujących kolejny okres ćwiczeń, przegotowują się dzieci  z kilku grup tanecznych “emdeku”. Już na samym początku było energetycznie, wystąpiły bowiem zespoły pani mgr Marzenny Skowrońskiej: Solo hip-hop (Klaudia Kreft), Duety (Wiktoria Jaroch/Zuzanna Zych, Kinga Plaskacz/Nadia Kruszczyńska, Klaudia Kreft/Marta Kudlińska), formacja hip-hop Spiro3 grupa A/B, hip-hop Spiro1 oraz Spiro 2.

fot. Ryszard Dolata

fot. Ryszard Dolata / zespół taneczny Kontra 8,  w środku Amelka i mama Aleksandra, syn z kolei  5-letni Antek uczęszcza na karate

Ciekawe brzmienie zespołu perkusyjnego – gorące rytmy brazylijskiej samby zagrała młodzież pod kierunkiem mgr Tomasza Bukowskiego. Po gromkich oklaskach wystąpił kolejny zespół wokalno-gitarowy mgr Anny Grzybek-Korzeniewskiej. Lirycznie zrobiło się na scenie podczas występu koła gitarowego mgr Joanny Jendrzejewskiej. Gitarowe riffy wzbogacały „dzwonki” najmłodszych dzieci.

Na występ kolejnego zespołu tańca współczesnego KONTRA mgr Doroty Przywary-Kaps musieliśmy trochę poczekać. Pani wicedyrektor prowadzi kilka grup tanecznych, które zawsze przywożą z turniejów i występów nagrody i puchary (półka w sali ćwiczeń ugina się pod ich ciężarem).  W międzyczasie na scenie rozdano nagrody za wcześniej wymienione konkursy plastyczne, nagrodzono też osobowości statuetką „Przyjaciel MDK nr 2”.

Nasz kamerzysta nie omieszkał zanotować w kadrze kolejny występ, widać panie przypadły mu do serca. Oczywiście chodzi o zespół taneczny KONTRA8, gdzie pierwsze skrzypce grały mamy i córki (5-6 latki). Efektowne stroje, pomysł na wspólną pasję, doskonałe wykonanie i aranżacje muzyczne. Całość pod opieka wicedyrektor Doroty Przywary-Kaps. W zespole tańczy Amelka Żełabowska i jej mama Aleksandra (syn 5-letni Antek trenuje karate w emdekowskiej sekcji).

fot. Krzysztof Golec / formacja hip-hop SPIRO mgr Marzenny Skowrońskiej

fot. Krzysztof Golec / formacja hip-hop SPIRO mgr Marzenny Skowrońskiej

 

Statuetki „Przyjaciel MDK nr 2”

Jak co roku ogłoszono laureatów nagrodzonych statuetkami „Przyjaciel MDK nr 2”. Otrzymali je z rąk dyr. Adama Łętochy niżej wymienieni:

 •       Monika Krzemińska
 •       Aleksander Deja
 •       Krystian Orzechowski
 •       i Dariusz Lutkowski

  fot. Ryszard Dolata

  fot. Ryszard Dolata / dyr. Łętocha wręcza szklane statuetki “Przyjaciel MDK nr 2”

Pokaz karate w wykonaniu najmłodszych smoków 4-7 – latków
Było dużo o muzyce i występach wokalnych, teraz trochę sportu mocno osadzonego na karate shotokan.

 – Najmłodsze smoki 4-7 lat, na co dzień ćwiczą w dojo (sala gimnastyczna “emdeku”) 2 razy w tygodniu,  zaprezentowały swoje umiejętności lepiej niż na ostatnim treningu. Jednym słowem to duże wyzwanie, aby przygotować przyszłych następców Brece’a Lee  – powiedział sensei Krzysztof Golec,  3DAN

fot. Alicja Gotowska

fot. Alicja Gotowska / najmłodsze smoki: Kasia Sikora 9 kyu, Patryk Stasiński, 9 kyu, Milena Kozłowska, 10 kyu, Nikodem Kozłowski, Ksawery Gołębiowski, Remigiusz Młynarski, Radek Młynarski, Antek Żełabowski, Nowak Paweł, Krzyżanowski Filip, Krzyżanowski Dominik, nieco starszy smok Boleslaw Kozłowski 5 kyu

Na samym początku przygody z karate to zabawa, rozciąganie, gibkość, przygotowanie do rywalizacji (często także korygowanie wad postawy). Ale od dwóch już lat instruktor mocno wplata w program szkolenia elementy karate shotokan. Najmłodszy  z nich Dominik Krzyżanowski  (4 lata) poprawnie zainicjował  tzw. pajączka, wgramolił się na krzesło i zrobił mae-ukemi  (przewrót), za co dostał gromkie brawa. Kolejna grupa 6-7 – latków pokazała podstawowe pady (w przód, tył, boczny), ale w ujęciu synchronicznym (4-6 smoków na materacu).  Grupa ćwicząca już drugi rok: Kasia Sikora (9 kyu), Patryk Paradowski (9 kyu), Milena Kozłowska (10 kyu) pokazała techniki shiko-nage (rożne techniki rzutów) w sytuacji napaści silniejszego przeciwnika nieuzbrojonego. Z kolei Antek Żełabowski i Nikodem Kozłowski pokazali elementy grapplerskie na macie. Warto dodać, że Antek Żełabowski 6 lat już po 4 miesiącach nauki wystartował  w ogólnopolskim turnieju judo, gdzie zajął II miejsce.

Sekcja karate  w MDK2 przyjmuje nowe zapisy już od 22 czerwca w sekretariacie placówki. Ilość miejsc jest ograniczona, przyjmowane są dzieci w wieku 5-7 lat, nawet te z wadami postawy skierowane przez lekarza (i permanentnie przywiązanymi do komputera czy konsoli Play Station). Fakt, to trudna i odpowiedzialna praca, ale dająca ogrom satysfakcji i „pałer”  do dalszej pracy. Zresztą w “emdeku” pracują tylko nauczyciele-pasjonaci.

Rodzinny turniej szachowy
Sekcja szachowa to już wizytówka MDK 2, kuźnia mistrzów Polski. Dużą popularnością, niemal zawsze, cieszy się turniej szachowy par – zwykle ojciec  z synem. Tym razem do startu zgłosiła się duża liczba szachistów, w tym wychowanków “emdeku”. Sędziami byli: mgr Mariusz Mazalon i mgr Andrzej Karpiński. Przypomnijmy, zgodnie z zapowiedzią minister edukacji Anny Zalewskiej od 1 września 2017 r. w szkole podstawowej wprowadzano nową podstawa programowa, m.in. wzmocniono naukę matematyki poprzez elementy gry w szachy.

fot. MDK2

fot. MDK2 / mgr Adam Łętocha z uczniami w SP nr 30

Szachy to nauka myślenia i wewnętrznej dyscypliny. To też gra rodzinna, terapeutyczna, dająca siłę, będąca  dobrym kontrastem dla urządzeń mobilnych – przekonuje dyr. Łętocha, który prowadzi takie zajęcia także w SP nr 30 z klasami dwujęzycznymi w Bydgoszczy

Wyniki:

 1. Pollewscy drużyna nr 6
 2. Wabnic drużyna nr 5
 3. Pilarczykowie drużyna nr 1
 4. Chylińscy drużyna nr 8
 5. Krzemińscy drużyna nr 4
 6. Pawlikowscy drużyna nr 2
 7. Łosińscy drużyna nr 7
 8. Kłódkowscy drużyna nr 11
 9. Świderscy drużyna nr 12
 10. Pastorowie drużyna nr 10
 11. Kalczyńscy drużyna nr 3
 12. Sandurscy drużyna nr 9
fot. Krzysztof Golec / rodzinne potyczki szachowe

fot. Krzysztof Golec / rodzinne potyczki szachowe

Inne atrakcje
W tym roku organizatorzy zaprosili wystawców, którzy zaprezentowali zwierzęta hodowlane takie jak: kuce, alpaki, kozice. Był też kameleon jemeński i wspominane kuce z Ośrodka Rekreacji Konnej „Pod Aniolami” z Myślęcinka. Zabawa była przednia, bo dzieci rwały się do zajęć z hipoterapii  i… głaskania kuca.

Bardzo ciekawym ssakiem sprowadzonym ostatnio do Polski z Ameryki Południowej są alpaki. Hodowana głownie na wysoko cenioną wełnę, niewymagający sposób żywienia (je dosłownie wszystko, jak koza), wytrzymuje wysokie temperatury i ceni sobie obecność człowieka. O alpakach zrobiło się głośno, gdy Kora Jackowska z zespołu “Maanam” opowiedziała o swojej hodowli. Nie omieszkała dopowiedzieć, że alpaki zeżarły jej wszystkie kwiatki z przydomowego ogródka!

fot. Alicja Gotowska

fot. Alicja Gotowska / kameleon jemeński

Kameleony jemeńskie są objęte ochroną a każdy nabyty osobnik musi posiadać dokument tzw. CITES potwierdzający jego pochodzenie. W warunkach domowych trzeba zapewnić im odpowiednie warunki hodowlane –  terrarium dostosowane do wieku i ilości osobników oraz dostosowane do ich potrzeb oświetlenie, temperaturę i wilgotność – również ich dietę należy wzbogacać suplementami oraz preparatami witaminowo-mineralnymi.

–  Zdolność do zmian barw ma nie wiele wspólnego z kolorami otoczenia,  owszem ich naturalny kolor odpowiada typowi otoczenia, w jakim się znajduje,  a wpływ na zmianę barwy wywierają takie czynniki jak natężenie światła i temperatura. Zmiany barwy są przede wszystkim wyrazem ich stanu fizycznego i emocjonalnego a także formą komunikacji – tłumaczy  Alicja Gotowska, miłośniczka zwierząt i ptaków egzotycznych

Wprawdzie nie je z przysłowiowej ręki (jednak tej sztuczki przy odrobinie cierpliwości można go nauczyć) i nie chodzi na smyczy, jak wierny pies, to jego polowanie i strzelanie zawiniętym językiem jak „sprężynka” – w stronę ofiary – zadziwia terrarystów i początkujących hodowców.

Słodkości, grochówka, grillowanie
Na festynie nie mogło zabraknąć słodkości, grochówki wojskowej i wielkiego grillowania. Słodkości, głównie torty z  cukierni „Grochola” i Fronhoffs Polska Sp. z o.o. dzieliły z aptekarską dokładnością mgr Arleta Murawska i mgr Mirosława Jurgiel. Grochówka zaś sponsorowana przez radnego Janusza Czwojdę była – jak zwykle smaczna (i z wkładką).

Oprócz tego dzieciom smakowały pączki przygotowane przez wspominane cukiernie, a woda pitna  dostarczona przez spółkę “Bydgoskie Wodociągi” gasiła migiem pragnienie. Z kolei najlepsze kiełbaski z rożna serwował pan Janusz w “Fartuchu 100 procentowego faceta”.

Podsumowanie
Kolejna doskonała imprez podsumowująca dydaktyczne dokonania nauczycieli i uczniów “emdeku”. Sporo się działo, przybyło bardzo dużo gości i VIP-ów, dopisali sponsorzy i patroni medialni. Trzeba też wspomnieć, że Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 jest placówką wychowania pozaszkolnego, która realizuje zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne określone w “Ustawie o systemie oświaty”. I realizuje to na bardzo wysokim poziomie. To jedna z najlepszych placówek w naszym mieście, jak powiedzieliśmy oceniona przez wizytatorów Wydziału Edukacji i Sportu – w 2015 roku – na ocenę celującą! Ale najważniejsza jest ocena rodziców i dzieci, wszak tu już przychodzi czwarte pokolenie bydgoszczan, choć z racji tradycji i położenia – szwederowiaków. Przypomnijmy, w latach 60. ubiegłego stulecia był tu słynny Ogródek Jordanowski z niecką do kąpieli. Z łezką w oku wspominali o tym licznie przybyli seniorzy – babcie i dziadkowie. Dziś przychodzą z wnukami na zajęcia sportowe, plastyczne i muzyczne,  do tej zasłużonej placówki dla miasta.

Przypomnijmy, jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego i prawdziwie profesjonalnej sceny. W przyszłym roku stuknie kolejna rocznica – 70. lecie. Oj, znów będzie się działo!

emdek_dd_plakat_sponsorzy_500

więcej: fotoreportaż redakcyjny MDK2

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3 DAN

kg_DSC_1343_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1346_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1352_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1331_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1333_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1340_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1341_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1349_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1350_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1339_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1372_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1375_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1377_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1379_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1383_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1384_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1390_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1394_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1395_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1396_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1397_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1401_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1404_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1403_dd_emdek_twins_2018_700 kg_DSC_1406_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1405_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1407_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1410_1328_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1479_dragons_emdek_700 kg_DSC_1420_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1422_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1423_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1429_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1434_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1435_dd_emdek_2018_700kg_DSC_1438_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1441_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1445_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1442_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1447_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1450_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1456_dd_emdek_2018_700 kg_DSC_1467_emdek_smoki_700 kg_DSC_1485_dd_kontra8_2018_700 kg_DSC_1487_dd_emdek_2018_700 ag_DSC06506_mdk dd_alpaka ag_DSC06499_mdk dd_kamel kg_DSC_1493_honda_visual_arts_logo_700 kg_DSC_1496_dd_chass_adam_700

Wywiadówka w sekcji karate MDK nr 2 – planowych zajęć podczas ferii nie będzie

Rozpoczęły się ferie zimowe dla woj. kujawsko-pomorskiego, dodajmy długo wyczekiwane. Zanim młode smok z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana wyjadą na zimowy wypoczynek, w sekcji  karate (sztuk walki) odbyła się wywiadówka dla rodziców. Najmłodsze smoki, po raz pierwszy,  pokazały też swoje umiejętności zdobyte po czteromiesięcznym szkoleniu. 


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Rodzice z niedowierzaniem patrzyli, jak młode smoki –  w tak krótkim czasie – pilnie przyswajały wiedzę, podstawy karate shotokan i stawiały pierwsze kroki w grapplingu (pierwsze układy  w parterze). Od dwóch lat nauczyciel (sensei) prowadzi nowatorski sposób szkolenia obowiązujący w Międzynarodowej Federacji Sportów i Sztuk Walki IBDF. Oznacza to, że nawet 5-6 latki mają znacznie więcej podstaw karate shotokan, równolegle prowadzone są zabawy, stretching i ćwiczenia motoryczne, będące koniecznym uzupełnieniem podstaw karate. Dzięki temu najmłodsze smoki jak Lia GNAP i Antek ŻEŁABOWSKI już uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju „Mini Judo Cup” zdobywając srebrny medal a Igor GNAP zajął VI miejsce.

Ale to nie jedyni, mocno utalentowani zawodnicy “emdekowskiej” sekcji. Przypomnijmy jedynie: Kasia Sikora 9 kyu (10 lat), Milena Kozłowska 10 kyu (7 lat), Igor Gnap 9 kyu (10 lat) kyu czy Nadia Kruszczyńska 10 kyu (11 lat), to takie samorodne talenty – wymagające dokładnego prowadzenia.

Jeśli chodzi o wywiadówkę, to już oczywista oczywistość w “emdekowskiej” sekcji. Jedyny problem to frekwencja, dzieci bardzo chorują – dlatego nie mogliśmy się spotkać w licznym, jak zwykle składzie (często dziadkowie musieli zastępować rodziców).  Rodzice zapoznali się z postępami swoich pociech, dowiedzieli się o planowanym obozie letnim na Mazurach (bierze  w nim udział cała Federacja IBDF z Polski, Stanów Zjednoczonych, Czech i Niemiec). Kolejna wywiadówka, połączona z rozdaniem dyplomów ukończenia szkolenia odbędzie się w czerwcu br. – będzie też pierwszy publiczny występ z okazji “Dnia Dziecka”. Warto też przypomnieć, że uczniowie, którzy zdobywali medale i puchary dla sekcji karate zostali także uhonorowani nagrodami dodatkowymi od Dyrekcji. Oczywiście było wspólne zdjęcie, a  pytania od rodziców były konkretne i merytoryczne. Rodzice interesowali się także możliwością zorganizowanego czasu wolnego w MDK nr 2.

Informujemy zatem, iż ze względu na organizację półkolonii, jak również „Zajęć otwartych” planowych zajęć karate – w czasie ferii – nie będzie. Istnieje jednak możliwość zajęć karate w piątek 16 lutego od godz. 15.50- 15.30. Zajęcia w “emdekowskim” dojo poprowadzi  sensei  Ryszard Dolata 2Dan.

Pierwsze zajęcia po feriach odbędą się normalnie,  jak zawsze – od środy 28 lutego br. –  godz. 15.30-16.30

 

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walk, 3 DAN

kg_DSC_7810_smoki_700 kg_DSC_7816_kasia-700 kg_DSC_7841_molena_kozl_700 kg_DSC_7857_smoki_700 kg_DSC_7859_kasia_700 kg_DSC_7856_nadia_700 kg_DSC_7860_milena_700 kg_DSC_7862_kasia_700 kg_DSC_8051_grappling_700 kg_DSC_8056_grappling_700 kg_DSC_8065_grappling_700 kg_DSC_8069_grappling_700 kg_DSC_7535_smoki_700 kg_DSC_7583_milena_grappling_700 kg_DSC_7808_smoki_700

„Serduszko dobre i Ty masz” – koncert charytatywny dla Filipka Stachowicza

Sobota, 3 lutego br. Późnym popołudniem zakończył się w MDK nr 2 koncert charytatywny dla 2-letniego Filipka Stachowicza chorującego na nieuleczalną chorobę Pradera-Willego. Szczytny, charytatywny cel, mnogość wykonawców, ciekawe licytacje, doskonała frekwencja i jeszcze lepsza organizacja.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Można powiedzieć krótko – było energetycznie, ale to nie oddaje atmosfery tego popołudnia. Spróbujmy na żywo opowiedzieć o bohaterach tego przedstawienia, w które było zaangażowane całe ciało pedagogiczne „emdeku”, sponsorzy, ludzie dobrej woli, a przede wszystkim rodzice Filipka Stachowicza i wykonawcy – na co dzień uczniowie MDK nr 2. To oni wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali specjalny program, który licznie zgromadzeni widzowie przyjęli gromkimi oklaskami.

Już przed rozpoczęciem spektaklu czuło się zdrową  atmosferę, dobrą aurę i chęć pomocy dla dwulatka dotkniętego nieuleczalną chorobą – Zespół Pradera-Willego.*

*/ Zespół Pradera-Williego (PWS) jest bardzo rzadką chorobą genetyczną. Szacuje się, że na ok. 20 tys. noworodków tylko jeden dotknięty jest tym zaburzeniem. W Polsce rodzi się  co roku kilkanaścioro dzieci, którym przyjdzie walczyć z wiecznym brakiem uczucia sytości. Swoją nazwę choroba zawdzięcza szwajcarskim lekarzom: Andrei Praderowi i Heinrichowi Williemu, którzy w 1956 roku wraz z Alexisem Labhartem po raz pierwszy opisali ten zespół. Wszystkie dzieci, na które zwrócili uwagę szwajcarscy lekarze, cierpiały na hipotonie (obniżone napięcie mięśniowe), a także hipogonadyzm zależny od niedoboru hormonów płciowych i powodujący niepełne dojrzewanie. Dzieci te były także bardzo otyłe i niskie, a także wykazywały opóźnienie w rozwoju psychoruchowym.

Szczytny cel, znakomici wykonawcy
Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o godz. 16.00, sala gimnastyczna, na co dzień wykorzystywana do granic wytrzymałości (tenisiści, karatecy, akrobatyka dla zespołów tanecznych, szachy – czyli doba naciągnięta jak sprężyna) – dodajmy po remoncie – pękała w szwach.

W centralnym miejscu scena, skromna, ale tym razem nie chodziło o wodotryski tylko wykonanie zadania na rzecz chorego dwulatka. Gości przywitały nauczycielki, Anna Rozwadowska i Justyna Superczyńska-Szarata. Po chwili pojawili się główni bohaterowie widowiska, Filipek Stachowicz, jego rodzice Ewelina i Darek oraz Dyrektor MDK nr 2 mgr Adam Łętocha. Krótko i na temat opowiedzieli o chorobie syna i podziękowali za zorganizowanie takiego charytatywnego przedstawienia. Dyrektor podziękował za tak liczne przybycie, hojne datki i pomoc sponsorów (rodzice spontanicznie przynosili vouchery czy przedmioty do licytacji) – bez nich trudno zorganizować takie widowisko.

Całość leczenia pociąga ogromne koszty, przekraczające możliwości finansowe rodziców – czytamy w komunikacie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej, gdzie Darek Stachowicz, ojciec Filipa pracuje.

Filipowi można pomagać przez cały rok, wpłacając darowiznę na konto:
89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SŁONECZKO” 77-400 Złotów, Stawnica 33A
z dopiskiem 846/S, Filip Stachowicz – darowizna

Przedstawmy teraz aktorów tego wydarzenia:

 •     Teatr Pacynka „Były sobie mrówki”  – opiekun mgr Wioleta Górska-Nowik,
 •     Małe Melodynki „Ufo na wakacjach”  – mgr Hanna Żółkoś,
 •     Koło umuzykalniające „Dzwonki sań” – mgr Illona Chojnacka,
 •     SPIRO 3 gr. A Formacja hip-hop – mgr Marzenna Skowrońska,
 •     KONTRA VI Etiuda „Owocowa wariacja” – mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     SPIRO 3 gr. B Formacja hip-hop – mgr Marzenna Skowrońska,
 •     Zespół teatralny “Ence pence”  – mgr Justyna Superczyńska-Szarata,
 •     KONTRA V Etiuda „Czy to naprawdę my?” – mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     Hip-hop duet Klaudia Kreft i Marta Kudlińska  – mgr Marzenna Skowrońska,
 •     KONTRA VII Etiuda „Marzenia” – mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     Teatr Improwizacji IMPRO  – mgr Anna Siewaszewicz,
 •     Zespół wokalny „Na chwilę” – mgr Anna Grzybek-Korzeniewska,
 •     Klaudia Kłembowska, piosenka „Alleluja”  – mgr Ilona Chojnacka,
 •     Trio muzyczne: Milenka Krajnik, Wiktoria Kowalska, Inez Szabelska „Znak pokoju” – mgr Illona Chojnacka,
 •     KONTRA VIII hip-hop  – mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     SPIRO 1 hip-hop – mgr Marzenna Skowrońska,
 •     Piosenka finałowa – cała sala  – opiekun mgr Anna Grzybek-Korzeniewska.

    Nie możemy też zapomnieć o emocjonującej licytacji,  z nie mniej wygadanym Przemkiem Grzybowskim, który potrafi sprzedać lód w kostkach Eskimosom (bardziej poprawna nazwa Inuici). Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, iż najwyższą sumę podczas licytacji zapłacił darczyńca za „Weekend Gdańsk” – 480 zł, nieco mniej uzyskano z aukcji „Niespodzianka” – 360 zł i „Rodzinna przygoda” za 300 zł. Organizatorzy przygotowali też loterię fantową i liczne niespodzianki – każdy los wygrywał, ale liczyła się intencja pomocy dla Filipka. Dodajmy, że jedną z licytowanych nagród było zdjęcie Kamila Stocha z jego autografem oraz koszulka drużynowego mistrza Polski PGE Skry Bełchatów w siatkówce.

      W budynku administracyjnym kolejne grono nauczycieli i pracowników „emdeku” zadbało o napoje, pyszności cukiernicze i  profesjonalny monitoring całego wydarzenia. Tu wystawione były pastele łódzkiego malarza (martwa natura, pejzaż, marynistyka). Niektóre z nich namalowane kredką niepełnosprawnego artysty już świadczą o tym, iż malarza nie czynią pędzle i farby, tylko inspiracja i wyobraźnia.
Do dyspozycji gości był bezpłatny parking, do tego strzeżony. Wydaje się, że to co dla jednych jest niemożliwe (szpitalne parkingi, miejsca postojowe, płatne strefy parkowania), dyrekcja „emdeku” załatwia od ręki. Jedynie na cuda trzeba trochę poczekać!

    Warto tylko dodać, że jeszcze w tym roku najstarszy Młodzieżowy Dom Kultury w mieście doczeka się kolejnej rozbudowy (scena i zadaszenie) w ramach tzw. Budżetu Obywatelskiego. Ponadto na terenie tej wyjątkowej placówki ma szansę stanąć Naukowa Stacja Zabaw, zawierająca m.in. symulatory smogu, tablice edukacyjne, elementy do wspinania i inne pomoce dydaktyczne. Wszystko zależy od kampanii społecznej „Pomóżmy Polsce odetchnąć od smogu”. Wystarczy kliknąć i odpowiedzieć na proste pytanie dot. smogu. więcej:  https://www.powietrzebezsmieci.pl/

   Na koniec warto wiedzieć, że MDK nr 2 to placówka która dostała ocenę celującą z ostatniego audytu UM, a jej wychowankowie to już trzecie pokolenie mieszkańców Szwederowa (choć na zajęcia uczęszczają także dzieci z innych dzielnic miasta). Rodzice i dziadkowie z łezką w oku wspominają ogródek jordanowski (1949 r.), który był zaczynem obecnej placówki. Za rok to już stuknie 70. rocznica, a grono pedagogiczne doliczy się z pewnością… siwych włosów!

Zamiast podsumowania
Organizatorzy już dziękują za tak liczne zaangażowanie gości podczas licytacji, doskonały klimat przedstawienia, pomysł organizacyjny na tak szczytny cel, wrażliwość i pomoc sponsorów. To kolejny dowód, że potrafimy być czuli na nieszczęście bliźniego. Kiedyś Winston Churchill powiedział: „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym”. Można odwrócić ten cytat gloryfikujący pilotów RAF-u w “Bitwie o Anglię” i przenieść na obecne podwórko. Jesteśmy głęboko przekonani, że mały Filip – w przyszłości – wygra właśnie swoją bitwę z podstępną chorobą.

Po koncercie powiedzieli:

To był jeden z najlepszych koncertów – podsumował mgr Adam Łętocha, Dyrektor MDK nr 2.

Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy swoje dobre serce okazali przekazując nam rzeczy na licytację, do loterii fantowej, upiekli ciasta lub najzwyczajniej… podchodzili z pytaniem czy w czymś pomóc. I pomagali! – powiedziała mgr Anna Rozwadowska, główny koordynator tego wydarzenia.

Dzięki Wam wszystkim udało się nam zebrać dla Filipka prawie 8 tysięcy! To absolutny rekord! – z radością oznajmiła Rozwadowska.

Dziękuję też moim współorganizatorkom, Justynie Superczyńskiej-Szaracie i Marlenie Zabłockiej za niesamowitą energię i kreatywność – zakończyła cicha bohaterka tego koncertu.

Do zobaczenia na przyszłorocznej, kolejnej edycji „Serduszko dobre i Ty masz”!

Krzysztof Golec, MDK nr 2
fot. autor

kg_DSC_7871_dyrektor_rodzice_700 kg_DSC_7866_serduszko_700 kg_DSC_7874_serduszko_700 kg_DSC_7877_superczynska_serduszko_700 kg_DSC_7881_serduszko_700 kg_DSC_7882_grzybowski_serduszko_700 kg_DSC_7883_serduszko_700 kg_DSC_7886_serduszko_700 kg_DSC_7888_serduszko_tv_bydgoszcz_700 kg_DSC_7889_zabłocka_serduszko_700 kg_DSC_7893_chojnacka_seduszko_700 kg_DSC_7897_serduszko_700 kg_DSC_7890_serduszko_zabłocka_700 kg_DSC_7900_serduszko_skowronska_przywara_700 kg_DSC_7901_serduszko_700 kg_DSC_7911_serduszko_700 kg_DSC_7918_serduszko_konta-700 kg_DSC_7916_serduszko_kontra_700 kg_DSC_7926_serduszko_kreft_700 kg_DSC_7928_kreft_skowron_700 kg_DSC_7929_serduszko_700 kg_DSC_7930_antek_siostra_serduszko_700 kg_DSC_7954-Zabłocka_serduszko_700 kg_DSC_7959_kontra_serduszko_700 kg_DSC_7950_superczynska_serduszko_700 kg_DSC_7936_serduszko_700 kg_DSC_7940_serduszko_700 kg_DSC_7988_mains_characters_700 kg_DSC_8005_serduszko_nadia_700 kg_DSC_8027_marzenna_serduszko_700 kg_DSC_8001_przywara_700 kg_DSC_8031_marzenna_serduszko_700 kg_DSC_8032_rozwadowska_serduszko_700 kg_DSC_7876_ollona_serduszko_700 kg_DSC_7892_zablocka_serduszko_700

Data publikacji: 05.02.2018 r.

Młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana zdały egzamin na pierwszy (i kolejne) stopień uczniowski

     Nowy Rok 2018 tuż-tuż. Tymczasem smoki i smoczyska z Kujawsko-Pomorskiego Klubu Sztuk Walki przy Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy (obecnie także Szkoła Podstawowa nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi) i Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 mieli bardzo pracowity okres. W jedną z ostatnich sobót mijającego roku odbył się egzamin na kolejne stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Wszystkim zdającym GRATULUJEMY, to wspaniały prezent na Nowy Rok.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    Na egzamin i seminarium przyjechał specjalnie grandmaster Zbigniew Jeż, 10 Dan wraz ze swoimi asystentami: mistrzem Rafałem Nowakowskim, 5 Dan, Stany Zjednoczone i mistrzem Andrzejem Kaczmarczykiem 5 Dan, Polska.

Młode talenty
   Takie egzaminy przeprowadzane są komisyjnie dwa razy w roku – sekcja należy do międzynarodowej organizacji IBDF – a  szanse na kolejne stopnie mają smoki i smoczyska,  pilnie uczęszczające w zajęciach  ze stuk walki w stylu chan shaolin si, dju su kung-fu. Od co najmniej trzech lat, do egzaminu przygotowywane są szczególnie uzdolnienie młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, gdzie działa sekcja dla dzieci najmłodszych (5-6 latków, a nawet młodszych). Okazuje się, że niemal zawsze młode smoki pokazują  pazur na zawodach sportowych. Dla przykładu (w listopadzie) Lia Gnap (6 lat) zdobyła srebrny medal na ogólnopolskich zawodach „Mini Judo Cup” w Bydgoszczy, a trenujący zaledwie 3 miesiące Antoni Żełabowski (5 lat) taki sam krążek. W tych samych zawodach Igor Gnap (10 lat) zajął 6. miejsce.

    W tej sesji egzaminacyjnej chęć zdobycia pierwszego i kolejnego stopnia uczniowskiego wyraziła całkiem spora grupa młodych i tych nieco starszych smoków. Sporo nowego działo się także w grupie nieco starszych entuzjastów sztuk walki, jak również w grupie seniorów, ale to już inna bajka. Nas cieszy jeszcze jeden fakt – coraz więcej dziewcząt garnie się do tej trudnej nauki, co widać poniżej.

    Egzaminy choć trudne, zaliczyły najmłodsze smoki z MDK nr 2. Egzamin  na pierwszy stopień uczniowski 10 kyu/tjie zdali:

– Lia GNAP 10 kyu (6 lat),
– Milena Kozłowska 10 kyu (7 lat),
– Nadia Kruszczyńska 10 kyu (12 lat),

oraz 9 tjie/kyu:

– Katarzyna Sikora (10 lat) – MDK nr 2,
– Igor Gnap (10 lat) – MDK nr 2.

Praca z najmłodszymi smokami a prestiż nauczyciela
    Choć egzamin i seminarium z mistrzami trwa długo, to żaden z młodych smoków nie wymiękał. Można jedynie dodać, że praca z dziećmi jest wdzięcznym tematem dla nauczyciela, ale też niezwykle odpowiedzialnym. Jednym słowem – satysfakcjonująca – bo nauczyciel (sensei) kształtuje i odpowiada, przynajmniej w pewnym stopniu, za życie które przechodzi poszczególne stopnie ewolucji, jak to opisał Midas Dekkers w książce „Poczwarka – od dziecka do człowieka”.  Być może w tym tkwi tajemnica sukcesu, że sekcja karate w „emdeku” jest tak liczna, co więcej, do nauki garną się nawet 3,5-latki (trochę za wcześnie, ale rodzice wiedzą swoje…).

    Ponadto nie tak często przyjeżdża do grodu nad Brdą taka osobowość jak mistrz sztuk walki, do tego z dziesiątym, najwyższym stopniem wtajemniczenia. Spytaliśmy grandmastera o jego filozofię i poprosiliśmy o krótkie podsumowanie.

Lubię do was przyjeżdżać, co wielokrotnie afirmowałem pojawiając się na tatami Gimnazjum nr 23. Tu jest motywująca atmosfera, program zajęć opracowany przeze mnie, nie podstawia się do awansu w stopniu niedouczonych adeptów sztuk walki – powiedział grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN

    Takie słowa budują, bo dziś, w świecie komercji i “wyścigu szczurów” Kodeks Wojownika Bushido jest wielokrotnie łamany, co więcej, obserwujemy utratę autorytetów. Wszystkiemu winna jest mamona, brak więzi rodzinnych, słaba pozycja nauczyciela i parę innych jeszcze rzeczy (do których pewnie jeszcze wrócimy).

My traktujemy wyjazdy do Was bardzo osobiście i od serca, dlatego nie wracamy jak najszybciej do swojego matecznika,  tylko chcemy poświęcić wszystkim tyle czasu ile potrzeba – powiedział grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN

–  Lubię wracać z poczuciem spełnionego zadania, nie obowiązku. Spotykanie się z Wami jest dla nas radością i super wydarzeniem, nigdy obowiązkiem – kończy Prezydent IBDF Polska

    Dziękujemy za  dobrą ocenę naszej pracy, świetną atmosferę w obu sekcjach (przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów i MDK nr 2 im. dra Jordana), a przede wszystkim za bardzo pozytywną ocenę postępów młodych i tych starszych smoków.

więcej: Bydgoszcz: egzaminy w Kujawsko-Pomorskim Klubie Sztuk Walki – sesja zimowa 2017

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3 DAN

zdjęcia: Krzysztof Golec, Piotr Gnap

    W Nowym Roku 2018 życzymy dalszych sukcesów w osiąganiu doskonałości. Takie właśnie jest kung-fu, często mylone ze stylem konkretnej walki. To ustawiczne dążenie do doskonałości, perfekcji ruchów, aż do sędziwego wieku. Wytrzymajcie na tej trudnej Drodze Smoka!

Data publikacji: 31.12.2017 r.

Wigilia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana

     To już coroczny zwyczaj, gdy Dyrekcja Młodzieżowego  Domu Kultury nr 2 zaprasza na Wigilię grono pedagogiczne,  b. dyrektorów oraz nauczycieli tej najstarszej w Bydgoszczy placówki.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

   Dyrektor Adam Łętocha podsumował mijający rok i życzył wszystkim nauczycielom kolejnych sukcesów. Nie będziemy chwalić, jest ich sporo, a przyszły rok dostarczy kolejnych. Nauczyciele tej placówki mają bowiem szczególny dar rozwijania pasji u swoich wychowanków.

   Wielu z nauczycieli powalczyło o granty oświatowe, dodajmy z powodzeniem. Z pewnością przekuje się to na sukcesy dzieci i młodzieży. Wszak to już kolejne pokolenie, które tak licznie uczęszcza na zajęcia lekcyjne, rozwijając swoje talenty, zdolności, pasje.

   Wigilia to już tradycja obchodzona w całej Polsce, praktycznie w każdej szkole czy placówce wychowawczej. Wigilia Narodzenia Pańskiego, to dzień szczególny, nie tylko dla chrześcijan. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole, zapominając żale, niesnaski, pomówienia – składamy sobie życzenia na nadchodzący rok. Wigilia świąt Bożego Narodzenia nie jest świętem, ale w polskiej obyczajowości i tradycji jest, począwszy od uroczystej kolacji, dniem obchodzonym świątecznie i powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku. Oczywiście nie zapominamy o jednym nakryciu więcej dla strudzonego (niespodzianego) gościa. Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach czy na Słowacji. Na Ukrainie Wigilia rozpoczyna się dopiero 6 stycznia.

kg_DSC_7530_christmas_eve-700

Opłatek i pierwszy pokaz dla rodziców w sekcji karate
Dzień później odbył się także pierwszy pokaz dla rodziców w sekcji karate (sztuk walki). Pomimo  świątecznego okresu przyszła całkiem spora grupa najmłodszych smoków z rodzicami i dziadkami.

   Aż trudno uwierzyć, że po trzech miesiącach nauki, młode smoki tak poważnie podchodzą do proponowanego materiału. To już nie jest li tylko zabawa, stretching i rozciąganie, ale coraz więcej podstaw karate shotokan. Dzieci bez problemu opanowują fachowe nazewnictwo pierwszych pozycji (fudo-dachi, zen-kutsu, kokutsu, kiba–dachi), ale także nazewnictwo podstawowych bloków i uników (age-uke, gedan-barai czy uchi-uke).

   Przychodząc do “emdeku” na zajęcia, większość nie potrafiła wykonać prostego przewrotu, dziś praktycznie wszyscy wykonują ten element z pozycji stojącej. Jak ważne w sztukach walki są pady i przewroty młode smoki wiedzą o tym już  po pierwszych pokazach na materacu. Jednym słowem to bardzo ciekawa grupa, liczna i zróżnicowana wiekowo.

  Na koniec był tradycyjny opłatek wspólne zdjęcie. Przed feriami zimowymi młode smoki mają kolejny pokaz dla rodziców, będzie też wywiadówka jak w każdej szkole.

Krzysztof Golec, MDK nr 2
instruktor sztuk walki, 2DAN

zdjęcia: Dariusz Żełabowski, Krzysztof Golec

Data publikacji: 27.12.2017 r.

Medaliści turnieju “Mini Judo Cup” nagrodzenie przez Dyrekcję MDK nr 2

    Na jednym z ostatnich treningów przed Świętami Bożego Narodzenie, Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 sprawiła miłą niespodziankę dla najmłodszych smoków, którzy reprezentowali „emdek” na Ogólnopolskim Turnieju „Mini Judo Cup” – na tatami – w Szkole Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    Przypomnijmy, Lia Gnap (6 lat) zdobyła srebrny medal, przegrywając nieznacznie w finale z zawodniczką z Trójmiasta. Z kolei, trenujący zaledwie trzy miesiące,  Antek Żełabowski (5 lat) również wywalczył srebrny medal, „bił się” z przeciwnikiem cięższym o 11 kg. Jego walka na zasadach judo elektryzowała licznie zgromadzonych rodziców,  opiekunów i  zawodników. Z kolei Igor Gnap (10 lat) zajął szóste miejsce.

     Z tej okazji Dyrektor Adam Łętocha wręczył naszym smokom dodatkowe nagrody. Były też nagrody dodatkowe- proszący o anonimowość sponsorzy podarowali naszym najmłodszym smokom modele Ferrari (w skali 1:38). Były gratulacje od całej grupy, Dyrekcji i rodziców.  więcej: III Turniej Judo

Medalistom raz jeszcze GRATULUJEMY!

Krzysztof Golec
instruktor, 2 DAN

kg_DSC_7315_antek_lia_igor-900 kg_DSC_7319_emdek-900 kg_DSC_7321_emdek_900 kg_DSC_7323_emdek_800 kg_DSC_7326_emdek-900 kg_DSC_7331_emdek_900 kg_DSC_7332_emdek_900 kg_DSC_7339_emdek_medalists_900 kg_DSC_7330_emdek_lia_antek_900 kg_DSC_7337_emdek_together_900

Data publikacji: 22.12.2017 r.

III Bydgoski Turniej Judo dla Dzieci „Mini Judo Cup” – sukces młodych smoków z MDK nr 2

     Bydgoszcz, 18 listopada br. ponad 300 najmłodszych entuzjastów judo, niemal z całej Polski, wystartowało w trzeciej edycji zawodów “Mini Judo Cup” w Zespole Szkół Nr 10 w Bydgoszczy (obecnie SP nr 31). Organizatorem tej imprezy o zasięgu ogólnopolskim był Uczelniany Klub Sportowy „10” w Bydgoszczy, a sędzią głównym trener judo Mateusz Kuliński w asyście Łukasza Bieluna. Polski Związek Judo reprezentował Józef Jopek.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    To już trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów “Mini Judo Cup”, w których uczestniczyły dzieci z roczników 2011/2012, 2009/2010 i 2007/2008. Nas zaskoczyła tak duża  frekwencja i obecność najmłodszych wojowników z całej Polski. Najliczniej jednak reprezentowane były kluby naszego regionu, między innymi z: Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Szubina, a także z Koszalina, Elbląga, Trójmiasta,  Braniewa, Piły, a nawet  Warszawy.

    W sobotnich  zawodach startowali również  zawodnicy, na co dzień trenujący inne sporty i sztuki walki, jak: karate shotokan, karate kyokushin czy chan shaolin si, dju-su. Niestety zasady regulaminu  obowiązujące podczas turnieju są mocno ortodoksyjne –  nie wolno kopać, stosować dźwigni, duszenia czy uderzać ręką (tsuki czy diako-tsuki).  Wysoko cenione były za to rzuty i trzymanie w parterze (przez 10 sekund dla maluchów r. 2011/2013 i 8 sekund dla dzieci nieco starczych 10-latków). Walka na tatami była wyjątkowo zacięta, często zdarzało się tak, iż starowali zawodnicy (zawodniczki), którzy już mają żółte i pomarańczowe pasy z… totalnymi nowicjuszami w technikach judo. Jak mówił podczas ceremonii otwarcie Józef Jopek z PZJ, to impreza dla niemal wszystkich, gdzie nie chodzi o złote medale czy nagrody. Liczy się fair play, poznanie atmosfery zawodów, a przede wszystkim nauka.  Dokładnie z takim przesłaniem wystartowały młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.

Dziś wiele klubów proponujących  naukę karate odchodzi od filozofii Gichina Funakoshi’ego czy Masutatsu Oyamy, kładąc  nacisk  na grappling (walka w parterze z użyciem dźwigni, trzymania, duszenia) czy boksu.  Jednak judo pozostało dość wierne oryginałowi wcielonemu w życie przez prof. Jigorō Kanō.

Miło nam zatem poinformować, że najmłodsze smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy wywalczyły dwa srebrne medale w kategorii:

II miejsce waga  do 24 kg Lia GNAP  rocznik 2011

II miejsce waga  +29 kg  Antoni ŻEŁABOWSKI  rocznik 2012

Ponadto Igor GNAP rocznik 2007 (w. do 42 kg) zajął punktowane 6. miejsce. GRATULUJEMY!

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

     Młode smoki, na co dzień trenują sztuki walki chan shaolin si, dju su, kung-fu  (już dwa lata), zaś najmłodszy Antek ŻEŁABOWSKI, dopiero… trzy miesiące opanowuje podstawy karate shotokan. To samorodny talent, podobnie jak Lia Gnap. Oboje jeszcze chodżą do przedszkola, na co dzień spokojni jak pluszowe misie, podczas walki mają to coś, co potrzebuje wojownik Bushido do zwycięstwa. Oboje mieli też trudnych i bardzo trudnych przeciwników. Lia w finale przegrała nieznacznie z Amelką Czubaj (r. 2010) z Koszalina przez trzymanie.
Antek (w. +29 kg, r. 2012) z kolei przegrał finał ze Stasiem Górnym (45 kg rocznik 2011). Zawodnik z Gdyni był nie tylko cięższy, ale także nieco starszy, a judo trenuje w klasie „0” SP nr 39 w Gdyni (Akademia Judo “Dragon”). Antek, jak już powiedzieliśmy, zaczyna dopiero przygodę ze sztukami walki i przez całe trzy minuty dzielnie stawiał opór swojemu oponentowi. Zyskał wielki szacunek, dostał gromkie brawa od zawodników (i siostry) i obietnicę wyśmienitej kolacji, którą przygotowała jego mama.

Gratulujemy naszym medalistom i reprezentantom z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Jesteśmy w Was dumni!

więcej: Mini Judo Cup 2017

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki 2DAN

kg_DSC_7104_judo_ceremony_700kg_DSC_7095_gifts_judo_700kg_DSC_7097_gifts_judo_sp31_700kg_DSC_7108_judo_jopek_700kg_DSC_7111_judocup_pupils_700kg_DSC_7112_lia_judo_700kg_DSC_7118_judo_pupils_700kg_DSC_7121_lia_amelka_judo_700kg_DSC_7131_lia_ceremony_700kg_DSC_7142_antek_judo_700kg_DSC_7149_antek_father_700kg_DSC_7150_pupils_judo-700kg_DSC_7156_antek_sister-700kg_DSC_7159_ceremony_judo-700kg_DSC_7161_ceremony_judo_700kg_DSC_7173_ceremony_antek_700kg_DSC_7210_gnap_family_700kg_DSC_7212_lia_igor-700kg_DSC_7137_lia_gnap_judo_700vkg_DSC_7175_antek_silver_medal_700

Data publikacji: 19.11.2017 r.

Karate – informacja dla rodziców i rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

Informujemy, że wszyscy kandydaci, którzy złożyli wnioski na zajęcia w terminie naboru do 08.09.2017 zostali zakwalifikowani i przyjęci do  sekcji karate. Pierwsze zebranie rodziców odbyło się już 13 września br.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Zajęcia zostały podzielone w taki sposób, aby dzieci kontynuujące drugi rok szkolenia mogły płynnie wejść na wyższy poziom. Zajęcia te odbywają się w środy od godz. 16.05-16.50.

Grupa dzieci początkujących, w przeważającej większości 6-8-latki ma zajęcia dwa razy w tygodniu: środa godz. 15.20-16.05 oraz piątek, godz. 15.30-16.15. Oczywiście w zajęciach w grupie dla początkujących mogą uczestniczyć młode smoki kontynuujące II rok nauki.

W tym roku grupa ponownie jest bardzo liczna i po wstępnym wypełnieniu „Wniosków o przyjęcie na zajęcia stałe w roku szkolnym 2017/2018 do MDK nr 2 w Bydgoszczy” liczyła aż 36 chętnych. Cieszy nas to, że rodzice tak chętnie wybierają zajęcia dość mocno odbiegające od typowych lekcji WF-u w szkole. Większość jednak ponownie popełnia ten sam błąd, zapisując dziecko od razu do kilku kół zainteresowań, albo sekcji. Później się okazuje, że nie pasują godziny zajęć, nie o takie zajęcia chodziło, albo nauczyciel stawia zbyt wysokie wymagania.  Przenosząc to na grunt sekcji karate jedno jest pewne i niezmienne – to nie jest łatwy sport, wymaga systematycznej pracy a nie jak niektórzy myślą,  li tylko wybitnych zdolności. Owszem, one się przydają, ale to zaledwie 20-25 proc.,  systematyczna praca jest najważniejsza!

Żyjemy w ciekawych czasach, gdzie  bierne spędzanie wolnego czasu jest niemal regułą,  otyłość pierwszą przeszkodą, a wady postawy wśród dzieci bywają bagatelizowane – często też pozostają niezauważone (kiedyś była szkolna pani higienistka, dziś oszczędza  się na każdym etacie). Można nawet powiedzieć, że mierne zainteresowania czynnościami ruchowymi, to już problem społeczny. Dodatkowe lekcje WF w szkole tego nie zmienią, jeśli nastawienie dziecka nie jest pozytywne. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki, jak agresja w szkole, nietolerowanie najsłabszych czy trudności w wyrażaniu  empatii.

Karate jest takim antidotum, ale nie rozwiąże wszystkich problemów. Tu zwracamy się do rodziców, którzy mają problem z dziećmi (np. z zespołem Aspergera, autyzm wczesnodziecięcy, a nawet zespół Kannera). Często jest potrzebna także fachowa pomoc psychologa dziecięcego (neurologa czy logopedy). Takie przypadki mieliśmy już w poprzednich grupach, niewykluczone, iż nie będzie ich obecnie.

Jedno jest pewne, na zajęciach obowiązuje dyscyplina i szacunek dla każdego ucznia. W zarodku tłumione są tzw. brykanki znane z przedszkola czy donoszenie na kolegę/koleżankę. Na pierwszych zającach, które odbyły się 19 września nauczyciel (sensei) powiedział też o wymaganych zasadach bezpieczeństwa, korzystania z sali – dojo (po remoncie, w tym cyklinowaniu i lakierowaniu podłogi), jak również o prawie dla MDK nr 2 do dysponowania wizerunkiem kandydata w celu promocji placówki.

Wszystkie sprawy niezałatwione można zgłaszać nauczycielowi prowadzącemu – sensei, zwykle przed zajęciami. Jednocześnie informujemy, że do końca października rodzice powinni dostarczyć zaświadczenie lekarskie o zdolności do amatorskiego uprawiania karate (przez syna czy córkę).

Ponadto informowaliśmy, że opłata na Radę Rodziców za cały rok dla sekcji karate wynosi 140 zł, prośba Dyrekcji jest taka – aby uzupełnić te kwestie finansowe do końca października br. (w sekretariacie MDK nr 2). Przed feriami zimowymi 2018 planowana jest pierwsza wywiadówka i pierwszy pokaz umiejętności dzieci dla rodziców. Jeszcze w tym miesiącu wybrany zostanie przewodniczący grupy i jego zastępcy. Prosimy rodziców o usprawiedliwianie nieobecności dziecka na zajęciach i powiadomieniu (pisemnym) nauczyciela o rezygnacji z zajęć.

Krzysztof Golec
instruktor, 2DAN

Data publikacji: 29.09.2017 r.

Tak wypoczywały dzieci – podsumowanie pierwszego tygodnia zajęć otwartych w MDK nr 2 im. dra Jordana

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    To już kolejne zajęcia zorganizowane, z autorskimi programami wychowawców z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Zaraz po zakończeniu roku szkolnego,  pierwsza grupa chętnie przybyła do sal wykładowych “emdeku” z rodzicami. Wszak nie wszyscy rodzice mogą zapewnić swoim milusińskim fachową opiekę, co więcej, rodzic chce wiedzieć komu pozostawia dzieci pod opiekę. 


W tym roku zajęcia z  pierwszą grupą mieli: Joanna Jendrzejewska, Tomasz Bukowski i Krzysztof Golec. Zaraz po ostatnim dzwonku szkolnym, dzieci niewyjeżdżające na wakacje  z rodzicami, mogły twórczo spędzić czas pod opieką dyplomowanych nauczycieli w godz. 10-14.00. Były też dni, gdy trzeba było zostać dłużej , bo zasadą emdekowskiego regulaminu jest przede wszystkim bezpieczeństwo – dzieci odbierają rodzice lub ich prawni opiekunowie.

Zajęcia były tak zaplanowane, aby nikt się nie nudził,  mógł  rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.

W programie uwzględniono takie zagadnienia jak:

– bezpieczeństwo podczas wakacji letnich,
– przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów,
– sytuacje niebezpieczne (przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowe, jazda rowerem),
– podstawowe zasady dot. czytania i orientowania map, obliczanie skali mapy i odwzorowanie zmierzonego odcinka na realną odległość w terenie,
– rytmika dla dzieci,
–  savoir vivre dla dzieci,
– pierwsze kroki w nauce gry na instrumentach perkusyjnych (conga, bongosy, djemby, darrabuki,  inne),
– ćwiczenia i zabawy – wstęp do nauki samoobrony,
– pierwszy sprawdzian szybkościowy dla dzieci w sali gimnastycznej nr 16.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec / W zajęciach stale uczestniczyły: Ania Błażejewska, Martyna Jelonek, Magdalena Galicka, Marta Dokładna, Olga Maćkowska i Emilka Onyśko

   Uzupełnieniem zajęć w MDK nr 2 były wycieczki fakultatywne na Wyspę Młynską. Tam dzieci mogły baraszkować w płytkich bystrzach Młynówki i bawić się na „Placu zabaw” (uwaga: glony i ostre przedmioty w bystrzach kaskady). Tu znajduje się Magiczne Krzesło, eksponat z filmu dla dzieci “Magiczne Drzewo” –  realizowany  w dużej części w Bydgoszczy. Powrót przez zabytkową kładkę i dobre lody,  zwykle były tylko początkiem kolejnej przygody. Nauczyciele zwracali uwagę na historię naszego miasta, pomniki, zabytkowe, świetnie odrestaurowane budynki a nawet pływające mieszkanie zacumowane na Brdzie nieopodal mariny.

    W ten właśnie sposób dotarliśmy do zabytkowej Wilii Buchholza, obecnie będącej siedzibą rektoratu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Zwiedzanie kampusu, odpoczynek na prawostronnym brzegu Brdy i podziwianie najwyższego budynku w mieście Nordic Haven, to kolejny żywy przykład powiązania historii z czasami obecnymi.

    Stałym punktem programu są wycieczki na obiekty sportowe Zawiszy. Tym razem dzieci  miały okazję jedyną w swoim rodzaju, gdyż przewodnikiem był rzecznik prasowy klubu Michał Jarocha. Dzięki niemu poznaliśmy kolejny ciekawy fragment dotyczący sportu w mieście. Oglądanie wszystkich miejsc treningowych, a nawet szatni zawodników dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Dzieci zwiedziły szatnię,  jeszcze do niedawna zawodników Lotto Ekstraklasy, piłkarzy Zawiszy, którzy zdobyli Puchar Polski.

Dziś, niestety musimy czekać kilka dobrych sezonów, aby piłka nożna powróciła na ul. Gdańską – skomentował Michał Jarocha.

    Emocjonujący był także bieg na 400 m, gdzie dzieci mogły zmierzyć się w bezpośredniej rywalizacji na bieżni treningowej. Kapitalny widok, zwłaszcza  na  starcie, gdzie każdy próbuje pokazać moc, na mecie już nie było tak gładko i równo, ale przecież nie chodziło o wielkie ściganie. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe upominki od władz klubu. Jednym słowem było sympatycznie, aby nie powiedzieć magicznie. Niewykluczone, że uczestniczki – przynajmniej jedna z nich – zawita na sportową strzelnicę czy trafi na zajęcia z gimnastyki sportowej.

     W ostatnim dniu zajęć dzieci koniecznie chciały obejrzeć premierowy film Minionki (ang. Minions) – amerykański film animowany z 2015 roku w reżyserii Pierre’a Coffina i Kyle Balda.

     Jak zatem było? Ciekawie, to mało powiedziane, przede wszystkim bezpiecznie, z mocą atrakcji. Zarówno nauczyciele, jak i dzieci emocjonalnie zapamiętają ten okres wspólnej wędrówki po meandrach zakola Brdy i ciekawostkach z życia miasta. Wspólne zdjęcie, rozdanie drobnych upominków zakończyło tygodniowy pobyt na zajęciach otwartych w MDK nr 2. I tak, do przyszłych wakacji!

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 2DAN

WAŻNE dla RODZICÓW: spotkanie organizacyjne – ZAPISY do sekcji sztuk walki (karate) dla dzieci najmłodszego rocznika odbędzie się 13 września br. godz. 16.00 w sali wykładowej MDK nr 2 przy ul. Leszczyńskiego 42.

Data publikacji: 28.08.2017 r.

Koniec roku szkolnego w sekcji karate Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana

Jak zwykle uroczyście, a przede wszystkim w sportowej atmosferze, sekcja karate MDK nr 2 zakończyła rok szkolny 2016/2017. Był pokaz dla rodziców, były puchary, a wszystkie dzieci które ukończyły 9-miesięczne zajęcia otrzymały dyplomy i drobne upominki od sponsorów. Po pokazie odbyła się zaplanowana wywiadówka. Wreszcie… upragnione wakacje! 


SONY DSC

SONY DSC fot. Tomasz Stępień

Rzeczywiście, zarówno grupa najmłodszych dzieci, jak i tych nieco starszych ukończyła zajęcia z dobrymi i bardzo dobrymi wynikami. To była najliczniejsza grupa młodych smoków od kilku lat, która dzielnie przychodziła na zajęcia dwa razy w tygodniu. Smoczyska (grupa nieco starsza) miała  jedną godzinę zajęć więcej, a  dodatkowo przychodziła na zajęcia sztuk walki do Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów ( tam ćwiczą dzieci starsze, młodzież i dorośli).

Osiągnięcia emdekowskiej sekcji
Również w tym roku szkolnym kilkoro młodych smoków  połknęło bakcyla sztuk walki i przystąpiło do egzaminów na pierwszy stopień uczniowskie 10 kyu, a wśród nich:

Kasia Sikora, 10 lat
Ania Chomik, 7 lat
Daniel Świetlik,  10 lat
Igor Gnap, 10 lat

Ponadto kontynuujący naukę z przytupem zdali na kolejne 9 kyu:

Milena Kapanowska, 9 kyu
Aleksander Przybylak, 9 kyu
Anna Lanska 9 kyu

Były też inne sukcesy młodych smoków, jak np. I miejsce Lii Gnap (6 lat)  w miniturnieju judo w Bydgoszczy  czy  I miejsce wychowanków “emdeku”: Piotrka Okońskiego 7 kyu, Eryka Gotowskiego 7 kyu i wyróżnienie dla Mateusza Antoniewicza 7 kyu podczas minizawodów jiu-jitsu w Wyszkowie (kwiecień 2017 r.)

Pokaz zdobytych umiejętności i zakończenie roku szkolnego
Młode smoki już podczas Dnia Dziecka w “emdeku” dały pokaz swoich umiejętności. Aż trudno uwierzyć, że po 8-9 miesiącach treningów dzieci wchodzą na wyżyny swoich umiejętności. Treningi nie należą do łatwych i przyjemnych jak gry na Play Station.  Co więcej, sami rodzice mówili już po pokazie, iż smoki są mocno zmotywowane, zdyscyplinowane i otwarte na kolejne treningi w przyszłym roku szkolnym. Większość z nich podejmie trud dalszej nauki, niektórzy przejdą na wyższy poziom szkolenia w  sekcji przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów.

Praca z dziećmi to przyjemność, ale i obowiązek
Praca z dziećmi, to jak czytanie bardzo ciekawej książki, każdy rozdział przynosi nowe rozdanie, to także doskonała ocena rozwoju osobowego i psychicznego dziecka. Miło się patrzy, jak dziecko niepotrafiące zrobić prostego  przewrotu w przód, już po kilku miesiącach jest dumne z tego, iż pokonało samego siebie. Wiadomo nie od dziś, że maluchy często przychodzą tu na zajęcia mając różną motywację. Jedni chcą być najlepszymi w sekcji, inni przychodzą tylko dlatego,  iż rodzice tak to sobie wymyślili, jeszcze inni za namową lekarza, który stwierdził np. wady wrodzone układu ruchu. Oczywiście, każdy z instruktorów chciałby pracować tylko z wybitnymi jednostkami, tak jak nauczyciel w prywatnej szkole z olimpijczykami. Niestety tak się nie da, dlatego zajęcia są podzielone w taki sposób, aby każda z grup opanowała zakres obowiązującego materiały. Już od dwóch lat instruktor wprowadza nie tylko elementy zabawowe, gibkościowe, ale także dość mocno akcentuje podstawy karate shotokan. Okazuje się, że nawet 5-latki doskonale radzą sobie z motoryką i techniką.

Jeśli mówimy o całej grupie to należy docenić wysiłek wszystkich smoków, każdy na swoim poziomie, zgodnie z możliwościami. Ci, co skończyli pierwszy okres nauki, z całą pewnością nie przychodzili tu za karę. Dlatego –  jak  zwykle – musimy podziękować wszystkim, którzy podjęli ten trud i dotrwali do samego końca, a Dyrekcji MDK nr 2 chociażby za to, że wspierała smoki i smoczyska  do ostatniego dnia zajęć. Pan Dyrektor mgr Adam Łętocha był także obecny podczas wręczania  pucharów i spotkania z rodzicami. Dzieci uradowane podziękowały najprościej, jak potrafiły, gromkim okrzykiem DZIĘKUJEMY!

Wymieńmy też wyjątkowo zmotywowane  smoki osiągające  doskonałe wyniki. Należeli do nich: Kasia Sikora, 10 kyu, najlepsza uczennica (dodatkowo ćwiczy taniec), Weronika Gajoch 10 kyu (z larwy motyla przemieniła się w “Pazia królowej”), Aleksandra Leonidowa 10 kyu (długo chorowała), Zosia Napolska (choroba nie pozwoliła na przystąpienie do egzaminu), Milena Kapanowska 9 kyu (bardzo dobra technika), Ania Chomik 10 kyu (maskotka sekcji), Lia Gnap (nie da sobie w kaszę dmuchać), Bartosz Garczyński 9 kyu (bardzo wysokie kopnięcia) ,  a także Paweł Stępień 10 kyu, Patryk Stasiński 10 kyu, Aleksander Przybylak 9 kyu, Igor Gnap 10 kyu, Daniel Świetlik 10 kyu, Kacper Karczewski 10 kyu  czy Artur Okrój. Stałe postępy robili także najmłodsi: Olek Sikora, Nikodem Kozłowski, Antek Kosakowski, Sebastian Szubert czy Ksawery Gołębiowski.

Po wakacjach kolejny rok nauki
Już w pierwszych dniach września odbędzie się zebranie rodziców, którzy w duchu myślą, aby przyszli mali wojownicy poszli w ślady Bruce’a Lee. Dlatego informacje o dokładnej dacie podamy z wyprzedzeniem, aby wszyscy mogli być obecni na pierwszym spotkaniu. Zapisy, po wypełnieniu wniosku o przyjęcie na zajęcia stałe w roku szkolnym 2017/2018 już można dokonywać.

Na koniec podziękowania dla Eryka Gotowskiego 7 kyu oraz senpaiego  Bolesława Kozłowskiego 6 kyu, senpai Alicji Gotowskiej 6 kyu za pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu na pierwszy stopień uczniowski.

 

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 2DAN
zdjęcia: Tomasz Stępień

kg_DSC_3366_emdek_cups_700

 

Młode smoki z MDK nr 2 zdały egzamin na pierwszy stopień uczniowski

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego najmłodsze smoki z MDK nr 2 im. Dra Jordana przystąpiły do egzaminu na pierwszy stopień uczniowski. Egzaminy przeprowadzał osobiście grandmaster Zbigniew Jeż, 10DAN prezydent  IBDF Polska  wraz ze swoimi asystentami, mistrzem Rafałem Nowakowskim, 5DAN Stany Zjednoczone i mistrzem Andrzejem Kaczmarczykiem, 5DAN, IBDF Polska.


 

fot. Krzysztof Golec, / po zakończonym egzaminie wszyscy z dyplomami stanęli do rodzinnej fotki

fot. Krzysztof Golec, / po zakończonym egzaminie wszyscy z dyplomami stanęli do rodzinnej fotki

Letnią sesję  egzaminacyjną, połączoną  z seminarium z mistrzami sztuk walki, zaliczyła młodzież  i dorośli, a także dzieci z Kujawsko-Pomorskiego Klubu Sztuk Walki przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy. Najmłodsze smoki  z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. Dra Jordana – najlepsi z nich –   dołączyły do tego elitarnego grona.  Praktycznie całe dwa miesiące,  smoki zakwalifikowane do egzaminu, chodziły na zajęcia –  zarówno do “emdeku” – jak i do Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy. Tam jest druga sekcja dla dzieci starszych, młodzieży i dorosłych. Było warto poświęcić swój czas na ćwiczenia, opanować zakres obowiązującego materiału, szlifować formę. Grandmaster Jeź pochwalił dzieci za dobre przygotowanie, zwłaszcza za pokaz walki w parterze (elementy  grapplerskiego rzemiosła).

Z dziennikarskiego obowiązku  musimy pochwalić najmłodszych wojowników, którzy pięknie wykonywali egzaminacyjne techniki i otrzymali pierwsze stopnie uczniowskie 10 kyu. Troje z nich, kontynuuje  drugi rok nauki i przystąpiło do egzaminu na 9 kyu (kolejny stopień uczniowski).

9 tjie/kyu

 • Anna Lanska, 12 lat, wychowanka emdeku
 • Milena Kapanowska, 9 lat, wychowanka emdeku
 • Aleksander Przybylak, 10 lat, MDK nr 2

10 tjie/kyu

 • Kasia Sikora, 10 lat MDK nr 2
 • Ania Chomik, 7 lat MDK nr 2
 • Daniel Świetlik, 10 lat MDK nr 2
 • Igor Gnap, 10 lat MDK nr 2

Wszystkim smokom GRATULUJEMY. Dodajmy, że wszyscy są także wzorowymi uczniami w szkole podstawowej.
Jednocześnie informujemy, że nabór do sekcji młodych smoków w MDK nr 2 rozpoczyna się pod koniec sierpnia. Pierwsze spotkanie organizacyjne z rodzicami młodych smoków odbędzie się w pierwszych dniach września, o czym poinformujemy w następnym komunikacie.

kg_DSC_3051_master_lia_900kg_DSC_3071_ania_lia_900kg_DSC_3076_milena_olek_900kg_DSC_3081_kasia_daniel-900kg_DSC_3095_ania_900kg_DSC_3096_igor_900kg_DSC_3098_kasia_900kg_DSC_3097_daniel_900kg_DSC_3102_olek_900kg_DSC_3100_milena_900kg_DSC_3103_ania_900DSC_3066kg_DSC_3123_daniel_mum_700kg_DSC_3120_after_exam_master-700kg_DSC_3115_exam_together-700

Krzysztof Golec, 2DAN
instruktor sztuk walki MDK nr 2

więcej o tym wydarzeniu: młode smoki – egzamin 

“Słońce świeci dla wszystkich dzieci” – festyn z okazji Dnia Dziecka w MDK nr 2

   Wtorek, 6 czerwca. Uroczyście, a przede wszystkim słonecznie, odbył się Dzień Dziecka w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Dopisali goście honorowi, sponsorzy, a przede wszystkim dzieci i ich rodzice. Wszak to dla nich, prawdopodobnie kolejnych „emdekowiczów” Grono Pedagogiczne wraz Dyrekcją i niemal wszystkimi przedstawicielami kół zainteresowań przygotowało ten jedyny w swoim rodzaju festyn. Tylko tej okazji rodzice i nauczyciele dokładniej poznali osiągnięcia wszystkich sekcji i kół zainteresowań tej zasłużonej dla miasta placówki.


kg_DSC_2774_children_day_900

fot. Krzysztof Golec

    Gości honorowych, sponsorów, partnerów, ludzi dobrej woli, darczyńców, a przede wszystkim Dzieci uroczyście przywitał dyr. MDK nr 2 Adam Łętocha. Z dziennikarskiego obowiązku wymieńmy to zaszczytne grono: Janusz Czwojda, Tomasz Puławski, Ireneusz Nitkiewicz (radni Miasta Bydgoszczy), Marek Mikołajczyk (przedstawiciel Wydz. Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy), Aleksander Deja (przewodniczący RO Szwederowo), Janina Głogowska (RO Szwederowo), Zdzisław Tylicki (przewodniczący RO Wzgórze Wolności), Lidia Łatuszyńska (dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Muminki”), Ilona Klinikowska (dyr. Przedszkola nr 11), Adam Borkowski (przewodniczący Rady Rodziców przy MDK nr 2), Krystian Orzechowski (dyrektor Międzynarodowej Szkoły „Sokrates”), Gizela i Janusz Berneccy oraz Alicja Gotowska (honorowi uczestnicy /przyjaciele MDK nr 2). Dyrektor Łętocha przywitał także wielu innych sympatyków najstarszego Domu Kultury w Bydgoszczy, proszących o anonimowość.

    W tym roku, po raz pierwszy, ale nie ostatni, Dzień Dziecka i festyn „Słońce świeci dla wszystkich dzieci” zaszczycił jeden z najbardziej elitarnych dealerów motoryzacyjnych w regionie Nova Motor – Autoryzowany Dealer Hondy. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, prawdopodobnie nie po raz ostatni.

Wspólna zabawa – blisko 40 stanowisk
Dyrektor Adam Łętocha z dumą wymienił niemal 40 stanowisk sponsorskich, uczestników zabawy, fundatorów nagród. Dzieci, jak to zwykle bywa, garną się do miejsc zwiastujących dobrą zabawę, sportową rywalizację, a nawet… obiecujących bakcyla przygody. Któż z młodych chłopców nie chciał być strażakiem,  policjantem czy kierowcą. Podczas festynu dzieciaki miały to w zasięgu ręki.

   Oblegane były między innymi takie stanowiska i miejsca jak: bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie (dzięki pani Lidii Łatuszyńskiej, Przedszkole „Muminki”), kuce (firma Auto Doktor, Dariusz Lutkowski), konkurs plastyczny „Jadę Hondą na wakacje” (ASD Nova Motor w Bydgoszczy), konkurs „Donica – dom dla roślin”, rodzinny konkurs szachowy, turnieje gier planszowych, minimaraton przedszkolaka, samochody patrolowe policji i straży miejskiej oraz wóz bojowy straży pożarnej, ekobus edukacyjny “Pronatura”, namiot Expressu Bydgoskiego, Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki „Borpa” czy namiot edukacyjny Szkoły „Sokrates”. Jak zawsze powodzeniem cieszyły się loterie, punkt malowania dziecięcych twarzy czy Klub Miłośników Kultury Japońskiej “Kitsune” (opiekun Tadeusz Krajewski).

Stoiska gastronomiczne i cukiernicze
Można powiedzieć, że to róg obfitości, co najmniej z kilku powodów. Jeden, to wspólny projekt naszych radnych Nitkiewicz-Czwojda-Puławski, którzy ufundowali słynną już wojskową grochówkę i kiełbaskę z grilla. Po drugie, dzieci zajadały się słodkościami (i pysznymi paczkami) ufundowanymi przez: cukiernię „Grochola”, Rem-Marko i fabrykę słodkości Państwa Przybylskich.

   Po trzecie wreszcie, pojawiają się na emdekowskim firmamencie nowi darczyńcy, pragnący być anonimowi! Słodkościami, w imieniu jednego z nich, obdarowała wszystkie dzieci występujące w pokazie karate Alicja Gotowska – przypomnijmy mama wyróżniona w 2016 roku statuetką “Przyjaciel MDK nr 2”.
Można się delektować słodkościami i delicjami, ale wody pitnej, zwłaszcza bardzo dobrej jakości – nie znajdziecie nigdzie poza… beczkowozem Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (stacjonował tuż przy wjeździe na teren festynu). Docenili to sami rodzice i ich dzieci, którzy doświadczyli sporą niedogodność tuż przed Dniem Dziecka – awaria wodociągowa na terenie placówki. To dzięki specjalistom, anonimowym panom emdekowskiej obsługi technicznej, udało się w porę rozwiązać ważki problem. To także dzięki nim placówka wygląda tak, jak wygląda. Przypomnijmy jedynie, że MDK nr 2 jest jedną z nielicznych placówek w Bydgoszczy, które otrzymały ocenę wyróżniającą z audytu UM!

Po raz pierwszy Honda i pomysłowy konkurs plastyczny dla dzieci
Rzeczywiście, znany bydgoski salon samochodowych (wyróżniony tytułem “Salon na 5”) bez zastanowienia przyjął propozycję uczestniczenia w tak wyjątkowym wydarzeniu. Pomysł na tytuł konkursu “Jedziemy Hondą na wakacje” wypłynął spontanicznie, od samego dealera Honda Nova Motor w Bydgoszczy.

     Na eksponowanym miejscu dealer zaparkował dwie najnowsze Hondy Civic 1.5- i 1,0- litra w kolorach – odpowiednio: czerwonym i niebieskim. Dzieci miały podwójną przyjemność, po pierwsze zasiąść na fotelu kierowcy, po wtóre narysować swój własny motyw związany z japońską marką. Podejrzewamy jednak, że także rodzice, niektórzy z wypiekami na twarzy, zapragnęli bliżej przyjrzeć się jednej z największych nowości modelowych tego roku.

   Jak powiedziała przewodnicząca jury Ewelina Rutecka, nauczyciel plastyk, MDK nr 2, niemal czterdzieścioro maluchów uruchomiło swoją bujną wyobraźnię. Prace oceniane w gronie przedstawicieli importera oraz Ilony Chojnackiej i Aleksandry Banach – nauczycielek emdeku – były bardzo ciekawe i pomysłowe. Nagrody, na scenie głównej, wręczali przedstawiciel dealera niżej wymienionym laureatom:

I miejsce – Julia Krzemińska, 9 lat
II miejsce – Franciszek Donarski, 12 lat
III miejsce – Julianna Grec, 6 lat
wyróżnienie – Robert Andrzejewski, 8 lat

    Laureaci otrzymali specjalny pakiet podarunkowy od Hondy Nova Motor, okolicznościowe dyplomy i gratulacje. Jak nam powiedzieli przedstawiciele dealera Paweł Demczak i Paweł Gralak, za rok spotkamy się w tym samym gronie. Dodajmy, że w przygotowaniu konkursu pomagały panie nauczycielki z MDK nr 2: Marlena Zabłocka, Ilona Chojnacka, Aleksandra Banach i Ewelina Rutecka, jak również Wojciech Skorupa, dyrektor handlowy (Honda Nova Motor, Bydgoszcz).

XVI Wojewódzki Rodzinny Turniej Szachowy
Podkreślmy – rodzinny – zwykle tata z synem przebiegał w skupieniu i był bardzo zacięty. Warto dodać, że sekcja szachowa emdeku ma wielkie tradycje i osiągnięcia, a jej mentorami są między innymi: Adam Łętocha, Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon i Adam Gołąbiewski. Jak nam powiedział Andrzej Karpiński, główny arbiter turnieju, dość późno wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:

I miejsce – państwo Matczyńscy
II miejsce – Łosińscy A
III miejsce – Dahmsowie
IV miejsce – Podlewscy
V miejsce – Pawlikowscy
VI miejsce/ ex aequo – Świetliccy i Rubaszewscy

Młode smoki na scenie emdeku
To najpopularniejsze określenie najmłodszych uczniów karate “emdekowskiej” sekcji. W tym roku to dość liczna grupa, ale jak to zwykle bywa nie wszyscy mogli wystąpić. Trenują od września ubiegłego roku. Dziś pokazali to, czego nauczyli się w ciągu ośmiu miesięcy zajęć. Najmłodsi 5-7- latki (Olek Sikora, Sebastian Szubert, Ksawery Gołębiowski, Paweł Stępień, Patryk Stasiński) pokazali wybrane elementy karate shotokan (pozycja zen-kutsu, blok age uke i gedan-barai, kato miękkie). Grupa starsza 8-10- latki (Kasia Sikora, Daniel Świetlik, jak również Piotrek Okoński i Eryk Gotowski) pokazała walkę w parterze (grappling), a dodatkowo Eryk Gotowski 7 kyu postawił na trudniejsze techniki grapplerskie z sempai Alicją Gotowską 6 kyu (prywatnie mamą). Najlepiej rozciągnięta Kasia Sikora odważyła się na pokazowy skok przez wysoką przeszkodę (element pokazu zawierał także przewrót w przód i obalenie przeciwnika techniką dowolną). Jak sama przyznała, na treningach zrobiła to poprawnie zaledwie 2-3 razy. Dziś wyszło brawurowo!

   Warto dodać, że zarówno Piotrek Okoński, jak i Eryk Gotowski, to niedawni wychowankowie sekcji MDK nr 2. Podczas ostatniego miniturnieju w Wyszkowie zajęli I miejsca w swoich koronnych konkurencjach (grappling, kumite).

    Pomocną dłoń podczas pokazu wyciągnęli seniorzy: sempai Alicja Gotowska 6 kyu i sempai Bolesław Kozłowski 6 kyu, na co dzień trenujący w drugiej sekcji przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów. Jak powiedzieliśmy wcześniej, już po pokazie pani Alicja obdarowała najmłodszych wojowników słodkościami ufundowanymi przez anonimowego darczyńcę. Raz jeszcze dziękujemy!

    Mieliśmy też bardzo podniosły element na tegorocznym festynie – wręczenie statuetki Honorowego Uczestnika i Przyjaciela MDK-u. Jedną z nich otrzymała Joanna Stępień, mama Pawła – obiecującego karateki-wojownika!

Oto pełna lista laureatów:

Tytuł Honorowy uczestnik MDK nr 2 w 2017 r.
1. Anna Morawska
2. Sonia Kaps
3. Dominika Wyczałkowska
4. Patrycja Chrubczyńska
5. Klaudia Bartniczak
6. Klaudia Kreft
Tytuł Honorowy przyjaciel MDK nr 2 w 2017 r.
1. Lidia Łatuszyńska
2. Magdalena Kuro
3. Przemysław Tokarz
4. Magdalena i Piotr Gaca
5. Aleksandra i Jakub Wegner
6. Joanna Stępień

Inne atrakcje w tanecznym stylu
Taniec i piosenka to kolejne mocne strony sekcji artystycznych tej zasłużonej placówki. Na scenie zaprezentowały się między innymi: sekcja Marzenny Skowrońskiej (jedna z najbardziej utytułowanych na zawodach ogólnopolskich i europejskich), grupa KONTRA Doroty Przywary-Kaps, “Dzwoneczki” Joanny Naborczyk, zespół wokalny Grzybek-Korzeniewskiej, a także grupa “Magic Group” (i dwie inne) Ilony Chojnackiej. Gościnnie wystąpiła także grupa taneczna seniorów NOWA.

    Zwieńczeniem wszystkich pokazów artystycznych na scenie był… pomysł Wiolety Górskiej-Nowik zaprezentowania kolejnej nowej formuły “Cała Polska czyta dzieciom”… wiersz J. Tuwima “Rzepka”. Oprócz aktorskiego kunsztu, rodzice musieli wykazać się dobrą dykcją i sztuką perswazji. Wyszła, jak zawsze – znakomicie!

  Konferansjerkę prowadziła (i czuwała nad ramówką festynu) Bogna Blachowska-Wojciechowska, b. radna a także nauczycielka MDK nr 2, pani od rzeczy niemożliwych, wielki przyjaciel Dzieci.

Od Organizatorów
Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 dziękuje wszystkim sponsorom, darczyńcom i anonimowym ofiarodawcom za pomoc i dofinansowanie festynu. To był kolejny udany rok dla dzieci, nauczycieli i ich rodziców. Jak podkreślali uczestnicy, goście i sponsorzy „Słońce zaświeciło dla wszystkich dzieci”!

Lista sponsorów i partnerów
loga_700

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki  2DAN

zdjęcia: Joanna Stępień, Krzysztof Golec, Alicja Gotowska

Data publikacji: 19.06.2017 r.

Dzień Dziecka – Dzień Sportu – Dzień Wojownika w Szkole Podstawowej nr 41

W Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy (03 czerwca br.) odbył się Dzień Dziecka – Dzień Sportu – Dzień Wojownika.  Wojownicy obecni na tym spotkaniu tę imprezę nazywają krótko – Bydgoskie Sparingi Międzystylowe. Wydarzenie to propagowane jest już od kilku lat przez senseiego  Jarosława Remusa, 3 DAN, który zaprasza smoków i smoczyska od kilku lat. Ostatnio, stałymi uczestnikami tego wydarzenia są młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana.


fot. Krzysztof Golec

To już 6. edycja tej ważnej  dla młodych smoków imprezy, gdyż mają bezpośredni kontakt z innymi stylami, mogą sprawdzić się w bezpośredniej rywalizacji na torze przeszkód, próbach zwinnościowo-szybkościowych,  a także odbyć sparingi (kumite, grappling). Sensei Remus od kilku lat zaprasza inne sekcje działające w Bydgoszczy, ale tak naprawdę stałymi bywalcami tatami w sali gimnastycznej SP nr 41 są trzy sekcje: Bydgoski Klub Kyokushin Karate, Bydgoski Klub Taekwondo, reprezentacja najmłodszych smoków z Młodzieżowego Domu Kultury im. dra Jordana i smoków z Kujawsko Pomorskiego Klubu Sztuk Walki przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.

Trzy różne style: taekwondo, kyokushin karate i chan shaolin si, dju su, kung-fu mają jednak wspólną płaszczyznę porozumienia. To rywalizacja sportowa, ale także szacunek dla samych siebie i mistrza (nauczyciela, jap. sensei).  Wprawdzie znawcy tematu rozróżniają  sporty walki i sztuki walki, ale tak naprawdę coraz trudniej o style oparte na korzeniach np. karate shotokan Gichina Funakoshiego czy kyokushin karate Masutatsu Oyamy. Stąd przenikanie  najciekawszych technik u wielu mistrzów stało się dość powszechne.  Co więcej, znany mistrz  Bruce Lee stworzył swój własny styl Jeet Kune Do (JKD). Mówiąc jeszcze prościej jego styl to „styl bez stylu” –  jak sam mówił, ale oparty na zasadach kinematyki ruchu i zasadach fizyki.

Na początku kilka słów wprowadzenia od senseiego Remusa, przedstawienie głównych aktorów tego wydarzenia i…do roboty. Rozgrzewka, ćwiczenia rozciągające i pierwsze zabawy na torze przeszkód z podziałem na wiek zawodników i stopień zaawansowania. W grupie kyokushin startowali głównie zawodnicy z dużym stopniem wtajemniczenia (niebieskie, pomarańczowe i żółte  pasy). Grupa młodych smoków z “emdeku” to początkujący naśladowcy Breuce’a Lee, w wieku 5-8 lat, a grupa starsza z Gimnazjum nr 23 – to już 12- letni wojownicy, potocznie nazywani „smoczyskami” (większość to wychowankowie MDK nr 2).

Po “torze przeszkód” sensei Jarosław Remus rozpoczął pokaz kyokushin karate. Było dynamicznie i głośno po każdym uderzeniu tsuki. Ale takie są sporty walki, głownie ukierunkowane na zawody, sprawdziany, rywalizację, medale. Z kolei młode smoki z “emdeku” zaprezentowały  pierwsze techniki, abecadło karate shotokan (uderzenia  tsuki, diako-tsuki, bloki age uke i gedan barai). Była też pierwsza, najłatwiejsza forma kato miękkie.  Kolejny punkt programu to techniki grapplerskie (na materacu) pokazane przez grupę młodych smoków z “emdeku”: Patryk Stasiński, Paweł Stępień, Aleksander Przybylak, Daniel Świetlik,  Kasia Sikora, Olek Sikora, Igor Gnap i Sebastian Szubert. Bardziej zaawansowane techniki grapplerskie pokazała utalentowana Ania  Lanska 9 tjie i wyjątkowo pozytywnie nastawiony Eryk Gotowski 7 tjie (finalista mistrzostw okręgu w kyokushin karate). Oboje, to wychowankowie MDK nr 2, dziś ćwiczą w grupie młodzieży i dorosłych przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.  Pokaz walki w kumite to specjalność Ani, ale jak to zwykle bywa zakończyła się  w paterze popisową  techniką Eryka,  czyli popularną balachą. Po zmianie stron Ania zaproponowała wymianę lewych prostych i dość szybko – podcięciem zewnętrznym – obaliła Eryka na matę, stosując bardzo mocną technikę  kesa-gatame.  Jak zawsze były gromkie brawa!

Na koniec sparingi międzystylowe (kumite) w których swoje umiejętności pokazały: Ania Lanska (chan shaolin si, dju su,  KPKSW przy Gimnazjum nr 23) i Emilia Okonek (Bydgoski Klub Kyokushin Karate, przy SP nr 41). Dodajmy, Ania  miała bardzo mocną sparingpartnerkę – wicemistrzynię Polski. Z kolei Eryk miał jeszcze siły na sparing z Maksymilianem (niebieski pas, Bydgoski Klub Kyokushin Karate, przy SP nr 41).

Tradycją sparingów międzystylowych jest wspólne zdjęcie, co dokumentujemy na początku fotoreportażu. Najprzyjemniejszy epizod z tego wydarzenia… sensei Remus pozostawił na sam koniec – podziękowania i poczęstunek słodkościami. Uczestnicy otrzymali także okolicznościowe dyplomy.

Organizatorzy dziękują Rodzicom i Opiekunom za tak liczne przybycie i przeżywanie występu swoich pociech. Dla niektórych to pierwszy występ po… ośmiu miesiącach nauki w MDK nr 2!

kg_DSC_2693_kasia_daniel_900kg_DSC_2694_patryk_igor_olek_900kg_DSC_2695_stepien_family_900kg_DSC_2700_kasia_ania_900kg_DSC_2706_warrior-day_900kg_DSC_2709_igor_900kg_DSC_2710_pawel_sensei_remus_900kg_DSC_2711_sebastian_900kg_DSC_2718_ilek_900kg_DSC_2720_kyokushin_900kg_DSC_2728_kyuokushin_900kg_DSC_2732_ania_emilia_900kg_DSC_2734_ania_emilka_900kg_DSC_2743_the_end_900kg_DSC_2744_the_end_900kg_DSC_2746_the_end_900kg_DSC_2749_pawel_sebastian_900kg_DSC_2754_ania_emilka_900kg_DSC_2756_sebastian_pawel_patryk_family_900kg_DSC_2757_together_900kg_DSC_2762_daniel_olek_ania_mather_900kg_DSC_2760_together_900kg_DSC_2737_warriors_900ag_ania_erykag_sp41_eryk_ania_900ag_sp41_pawel_900pg_MG_8738pg_MG_8800pg_MG_9164pg_MG_9559_kumite_900pg_MG_9162_kasia_900pg_MG_9611_foto_900

 

Krzysztof Golec, 2 DAN
instruktor sztuk walki

zdjęcia: Krzysztof Golec, Alicja Gotowska, Piotr Gnap

więcej: Dzień Sportu- Dzień Wojownika- Dzień Dziecka w SP nr 41