Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: festyn środowiskowy “Słońce świeci dla wszystkich dzieci”

MDK nr 2, 08 czerwca br. Tradycyjnie na początku czerwca, z okazji Dnia Dziecka, zorganizowaliśmy święto dla naszych wychowanków, była to również okazja do zaprezentowania osiągnięć artystycznych na nowej scenie widowiskowej. Wydarzenie to odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr2

Kolejny już raz z Radą Osiedla Szwederowo i Radą Rodziców bawiliśmy się od rana do wieczora. Współpraca i połączenie festynu z Dniami Szwederowa powoduje, że atrakcji przybywa z roku na rok. 

Po występach dzieci i młodzieży z MDK nr 2 na scenie zaprezentowały się zespoły: Umami, Ludmiła Małecka i Artur Grudziński oraz Wędrowne Gitary.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr2

„Jak przystało na najstarszy EMDEK w naszym mieście, festyn był perfekcyjnie zorganizowany, a mali i nieco starsi wykonawcy pokazali niemałe umiejętności wokalne, instrumentalne, językowe i sportowe” – powiedział dyrektor Adam Łętocha.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia wręczono wyróżnienia i statuetki:

fot. Ewa Wolniewicz

Nagrody i wyróżnienia wręczyli : Aleksander Deja, Przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo wraz z żoną Danutą, członkiem zarządu Rady Osiedla Szwederowo oraz  Adam Łętocha i Mirosława Jurgiel, Dyrekcja MDK nr 2.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Na gości czekało wiele stanowisk edukacyjnych, profilaktycznych, rekreacyjno-sportowych, był także punkt udzielania pomocy przedmedycznej.

Atrakcjami była karuzela, zjeżdżalnie i trampoliny, przejażdżki konne, minizoo z alpakami i kózkami, kameleonem i pieskiem. Rozegraliśmy turniej szachowy w którym, jak zwykle, wszyscy uczestnicy z okazji Dnia Dziecka otrzymali nagrody, a zwycięzcy puchary i medale.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Na boisku wielofunkcyjnym odbył się pokaz karate grupy początkującej, średniozaawansowanej oraz zaawansowanej.

fot. Ewa Wolniewicz

Wszystko odbyło się przy muzycznych przebojach i przede wszystkim pięknej pogodzie. Nie zabrakło kiełbasek z grilla, wojskowej grochówki, chleba ze smalcem oraz słodkości.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Czas szybko i radośnie minął, a kolejny taki festyn już za rok.

Fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2/ zespół wokalno-instrumentakny "Umami"

Organizatorzy serdecznie dziękują całej kadrze i wszystkim pracownikom MDK nr 2, którzy nie patrząc na czas i ogrom pracy, dołożyli wszelkich starań aby impreza odbyła się na jak najwyższym poziomie organizacyjnym. Nasi pracownicy zaangażowali się m.in. w prowadzenie części artystycznej na scenie, nagłośnienie, obsługę stoisk gastronomicznych, medycznego, konkursy, zabawy i loterię.

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 / duet wokalno-instrumentalny Ludmiła Małecka i Artur Grudziński

Dziękujemy również Radzie Osiedla Szwederowo i Radzie Rodziców za owocną współpracę. Dla wszystkich z nas była to bardzo udana impreza.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc wolontariuszek ze Szkoły Technicznej przy BZDZ w Bydgoszczy: Julii Roszczyn oraz Weronice Gzelli. Całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez wsparcia sponsorów i partnerów.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować:

- Panu Zbigniewowi Ostrowskiemu – wicemarszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego,
-Panu Janowi Szopińskiemu – byłemu posłowi na Sejm RP, samorządowcowi,
-Pani Bernadecie Rożańskiej-Majchrzak – przedstawicielce Prezydenta Miasta Bydgoszczy,
-Panu Stanisławowi Drzewieckiemu - prezesowi MWiK,
-Panu Robertowi Kufel - radnemu Rady Miasta Bydgoszczy,
-Panu Januszowi Czwojda - radnemu Rady Miasta Bydgoszczy,
-Pani Barbarze Domagała - dyrektor BORPA,
-Pani Barbarze Bernasińskiej  - prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,
 -Panu Stanisławowi Stańczakowi - prezesowi Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, 
-Panu Rafałowi Kirdzik – dyrektorowi Castorama,
-Pani Renacie Widera  - dyrektor Castorama,
-Pani Lidii Łatuszyńskiej - dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Muminki",
-Pani Marcie Muzolf - dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Serduszko",
-Pani Katarzynie Stanek - właścicielce Delikatesów "U Jacka",
-Panu Andrzejowi Ślezak - właścicielowi sklepu "U Andrzeja",
-Panu Andrzejowi Baranowskiemu - prezesowi KPEC w Bydgoszczy,
-Panu Robertowi Wasielewskiemu - właścicielowi sklepu Chata Polska,
-Panu Jackowi Maleskiemu - prezesowi firmy Fronhoffs Polska,
-Pani Beacie Wójtowicz - dyrektor Międzynarodowej Szkoły Sokrates,
-Pani Grażynie Zielińskiej - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30,
-Pani Jolancie Tobolewskiej - właścicielce Księgarni "Arabeska",

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 / Wędrowne Gitary

oraz firmom i instytucjom:

NETTO
Fale Loki Koki
Wise People
Prawdziwy Chleb Grochola
Sklep Mięsny "Błażej"
Sklep Mięsny "Kwiecińscy"
Karmelowa Kraina
Pianki Ciech
ProNatura
Eneris Proeco
Sklep „Pegaz” – gry strategiczne i planszowe
Policja
Straż Miejska
Straż Graniczna
Straż Pożarna
Inspekcja Transportu Drogowego

Prowadzenie festynu: Justyna Superczyńska-Szarata, Daria Musolf, Jurek Paterski (Wasz Muzyk)
Nagłośnienie: Tomasz Świgoń
Zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Przedszkole nr 11: Rodzice i nauczyciele czytają bajki dla przedszkolaków

Bydgoszcz, 04 czerwca br.  Dzieci z Przedszkola nr 11 wraz z zaproszonymi Gośćmi uczestniczyli w obchodach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom! Wśród zaproszonych przedstawiciele MDK nr 2.

fot. Mirela Bieluszewska, MDK nr 2

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zaproszeni  rodzice oraz  Pani Katarzyna Rodziewicz,  kustosz zespołu pałacowego Żnin, nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 spotkali się z małymi słuchaczami, aby przeczytać ich ulubione bajki. W spotkaniu uczestniczyli: dzieci z Przedszkola nr 11, gościnnie dzieci z Przedszkola nr 66, Pani Ilona Klinikowska, Dyrektor Przedszkola nr 11, wychowawczynie, a także Pani Mirela Bieluszewska, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców w MDK nr 2, Bolesław Kozłowski 1 kyu, z sekcji karate MDK nr 2.

Czytelnicze święto uświetniły piękne pokazy taneczne przedszkolaków oraz pokaz karate (elementy szybkościowe i gibkościowe) przygotowane przez senseiego Krzysztofa Golca, 4 DAN  oraz asystentów: Bolesława Kozłowskiego 1 kyu i Mirelę Bieluszewska, 5 kyu.
Organizatorem tego wydarzenia była Beata Kęsik, Przedszkole nr 11.

Mimo, że kolejna akcja dopiero w przyszłym roku, to radosną „zabawę w czytanie z dziećmi” każdy rodzic, dziadek czy opiekun może zorganizować codziennie.

Autor: Mirela Bieluszewska

Portrety – pierwsza sesja uczniów Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 spróbowali swoich sił w dość trudnej sztuce artystycznego wyrazu - zdjęcia portretowe. Modelką była Matylda, siostra jednego z uczniów, która z zacięciem nawiązywało kontakt z fotografem amatorem.


To pierwsza , praktyczna sesja naszych uczniów, którzy spróbowali swoich sił. Jak wyszło oceńcie sami. Warto tylko dodać, że samo wyposażenie studia do wykonania takiej sesji lub zdjęć – umówmy się – legitymacyjnych, do albumu (a nawet plenerowych) w zaaranżowanej sali lekcyjnej jest dość drogie. My posłużyliśmy się prostymi środkami, takimi jak: ekran ze zmiennym tłem, oświetlenie dzienne z blendą, słynny parasol do rozproszenia światła, obiektywy ze zmienną ogniskową i tzw. stałki.
Jednym z ważniejszych elementów takiej fotografii jest samo przygotowanie fotografa (amatora), jak i modelki. Tu konieczny jest kontakt wzajemny.


Drugim ważnym elementem w portrecie są oczy, ze słynnym już efektem catach light. Wspomniane już okulary, to rzeczywiście problem dla amatora... Czasami trzeba zastosować choćby zmianę kąta ustawienia aparatu, innym razem dodać oświetlenie rozpraszające tzw. softbox, a nawet - z czego uśmiali się uczniowie - wyjąć szkła z oprawek. Praktyka jednak czyni mistrza, dlatego nie załamujcie się, jeśli coś wam nie wyszło. Warto próbować, zwłaszcza że koniec roku za pasem, a okres zdjęć tzw. komunijnych już się rozpoczął. Pamiętajcie o kolejnej ważnej sprawie, nie możecie robić zdjęć, jeśli fotografowany obiekt nie wyraża na to zgody (wymagana jest zgoda rodziców/opiekuna prawnego, w przypadku modeli niepełnoletnich).

Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

„Światowy Dzień Ziemi”

23 kwietnia br. obchodziliśmy w MDK nr 2 „Światowy Dzień Ziemi”. Najmłodsi, pod kierunkiem nauczycieli, pożytecznie spędzili czas.

Święto to ma na celu uświadamianie oraz przypominanie (najmłodszym i tym nieco starszym) o tym, jak dbać o dobro wspólne, jakim jest środowisko naturalne. Z tej okazji na całym świecie prowadzone są akcje, mające na celu budowanie poczucia odpowiedzialności za matkę naturę.

Co roku na cześć Dnia Ziemi wybierane jest hasło przewodnie, mające za zadanie podkreślić problem, na który organizatorzy wydarzeń chcą najbardziej zwrócić uwagę, podczas konkretnej edycji.

Więcej

Data publikacji: 28.04.2024 r.

 

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: karate, stopnie mistrzowskie

Warszawa-Wyszków, 14 kwietna br. Podczas niedzielnego seminarium z mistrzami sztuk walki odbył się egzamin na kolejne stopnie mistrzowskie i uczniowskie. Stopień 4 DAN otrzymał Krzysztof Golec, licencjonowany instruktor karate i sztuk walki.

Niedawno informowaliśmy o grantach przyznanych  przez Prezydenta Miasta dla nauczycieli Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. To wielki uznanie dla pracy nauczycieli. GRATULUJEMY!
Dziś kolejna dobra wiadomość.

Sensei Krzysztof Golec, licencjonowany instruktor karate i sztuk walki, w wyniku przeprowadzonego egzaminu zdał na stopień 4 DAN w stylu chan shaolin si- dju su, kung - fu.

Sekcja karate (początkujący trenują karate shotokan) w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 jest bardzo liczna. Młode - i te nieco starsze smoki - ćwiczą w trzech grupach: początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana, w nowej, zmodernizowanej sali (dojo).

Na ostatnim egzaminie na pierwsze i kolejne stopnie (09 marca br.)  zdawało 53 smoków (w tym oczywiście smoczyce). Egzamin przeprowadziła międzynarodowa komisja, której przewodniczącym był grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN.

W szkoleniu tak licznej  grupy młodych smoków pomagają asystenci: senpai Bolesław Kozłowski 1 kyu i senpai Michał Mularczyk 5 kyu. Dodajmy, że na tym samym seminarium z mistrzami senpai Bolesław Kozłowski zdał na stopień 4 kyu  (self defense).

Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2
zdjecia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2, mistrz Rafał Nowakowski 6 DAN, Stany Zjednoczone

Bydgoski Festiwal Tańca  Hip Hop „Taniec to ja”.

Tancerze – na nowej scenie - w kategoriach: solo, duety i formacje prezentowali swoje umiejętności w rytmie hip-hopu.

Dodajmy, że tancerze zaprezentowali swoje mocne strony bardzo dynamicznie, na nowej scenie, powstałej w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, przy skocznej muzyce hop-hop i aplauzie przybyłych na to wydarzenie gości.

Więcej

Wiosna w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku – sesja fotograficzna uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Sobota, 13 kwietnia 2024 r. Ostromecko, to żelazny punkt wycieczek, odwiedzin gości i turystów z całej Polski, a także bydgoszczan, którzy zauroczeni dwoma pałacami, cudownymi ogrodami w stylu włoskim i angielskim przyjeżdżają tu, aby zobaczyć jedną z najładniejszych posiadłości magnackich dawnej Polski. Obecnie, ZPP jest jest interdyscyplinarną instytucją kultury miasta Bydgoszczy pod zarządem Miejskiego Centrum Kultury.

Jeśli powiemy, iż widok z tarasu Pałacu Starego (pałac Mostowskich)  na Dolinę Wisły, zwłaszcza przy dobrej widoczności, jest marzeniem niemal każdego fotografa, to nadal nie wszystko powiemy. Chcemy pokazać piękno ZPP w Ostromecku, ze szczególnym uwzględnieniem parków i nowości (słynna już kula i podobizna dyr. Szwalbego namalowana na "żywym organiźmie" - wydrążone drzewo).

Więcej

“Serduszko dla Trisomiaków” – charytatywne wydarzenie w MDK nr 2

23 marca 2024 r. w MDK nr 2 – najstarszym i jednym z najlepiej ocenianych w naszym mieście – odbyła się impreza charytatywna „Serduszko dla Trisomiaków”, której celem było zebranie środków na zajęcia arteterapii dla dzieci z zespołem Downa.

Wydarzenie to obyło się w „emdekowskiej”, zmodernizowanej sali gimnastycznej, z niedawno oddaną do użytku sceną (projekt Bydgoski Budżet Obywatelski).  Już w godzinach porannych, przed wydarzeniem dla Trisomiaków - rozpoczął się turniej szachowy, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Uczestnicy kół plastycznych z MDK nr 2 przygotowali kiermasz prac, stoczono też bitwę na NERF (biblioteka fantastyczna MDK nr 2) , rozpoczęto loterie fantowe. W wolnej chwili można było posilić się pysznym, domowym ciastem, przygotowanym przez wspaniałych rodziców oraz pracowników MDK nr 2, była też kawa i herbata.

Więcej

Uroczyste otwarcie sceny w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana

    MDK nr 2, wtorek 12 marca br. Wreszcie jest! Długo wyczekiwana, wymarzona i zupełnie niezwykła bo: może być otwarta, albo zamknięta (zimą) scena widowiskowa. Nic by się jednak nie udało, gdyby nie fundusze z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zatem "nie dziwi nic", jak śpiewała Edyta Geppert, że otwarcie sceny wymagało specjalnej oprawy, a w  gościnnych progach naszej placówki pojawili się  niezwykli Goście... 

fot. Krzysztof Golec, Koło Fotografii Cyfrowej, MDK nr 2

Na tę, jedną z najważniejszych inwestycji w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, zarówno Dyrekcja, nauczyciele, jak i uczniowie czekali ponad rok. Prace budowlane wykonała firma Remontowo-Budowlana "Malibud”.

Więcej