Miniatura Bożonarodzeniowa w kartkach świątecznych i ceramice

        Dnia 17 listopada 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice. Boże Narodzenie w moim mieście”.

      Oryginalna formuła konkursu pozwala na określenie każdego roku innego tematu przewodniego konkursu - w tym roku było to Boże Narodzenie w miastach, z których pochodzą autorzy prac konkursowych. Dzięki temu, jak co roku, nadsyłane prace były niepowtarzalne i oryginalne. Prace przygotowali przedszkolacy, uczniowie, wychowankowie ze szkół, szkół integracyjnych, placówek wychowania pozaszkolnego oraz podopieczni ośrodków terapeutycznych i klubów osób niepełnosprawnych z wielu miast i miejscowości Polski. Ogółem na tegoroczny konkurs nadesłano 341 kartek świątecznych, 18 prac z ceramiki. Kartki świąteczne wykonano w technikach graficznych: linoryt, malarskich, rysunkowych z zastosowaniem farb, pasteli olejnych i suchych, przy użyciu kredek, ołówków, pisaków, a także stosując wycinanki, wydzieranki, quilling, techniki mieszane typu collage, wydrapywania oraz wykorzystując materiały płaskie o różnorodnej fakturze. Kilkanaście prac przygotowano w graficznych programach komputerowych.

          Jury oceniało prace podzielone na kategorie wiekowe, dla kartek świątecznych: kategoria do 6 lat, kategoria 7-9 lat, kategoria 10-12 lat, kategoria 13-15 lat w kategorii „Dorośli z WTZ” znalazły się dorosłe osoby niepełnosprawne od 16 roku życia, dla ceramiki: kategoria 7-9 lat, kategoria 10-12 lat, kategoria 13-15 lat, kategoria 16-19 lat, „Dorośli z WTZ oraz Dorośli-amatorzy”.

       Członkowie Jury zwrócili uwagę na różnorodność prac, zarówno zastosowanych technik, jak i interpretacji tegorocznego tematu konkursu - motywu miasta, dekoracji miejskich, charakterystycznej architektury, zabytków, detali i przyrody. Dzieci i młodzież w swoich pracach potrafiły uchwycić ducha miejsca i czasu świątecznego. Uczestnicy z wszystkich placówek wykazali się dużą inwencją twórczą i umiejętnością interpretacji. W pamięci Jury szczególnie zapadły obrazy Bożonarodzeniowego klimatu takich miast jak: Łódź ze swoim miejskim i przemysłowym charakterem, Lublin ze świątecznym renesansowym klimatem oraz Częstochowa z wyjątkowym nastrojem i światłem.

Serdecznie gratulujemy Laureatom konkursu!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tegorocznego konkursu za przygotowanie interesujących prac oraz Opiekunom Artystycznym, pod kierunkiem których prace zostały wykonane.

PROTOKÓŁ z posiedzenia jury

Data publikacji: 22.11.2018 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.