Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości – uroczystość w MDK nr 2

MDK nr 2,  10 listopada, godz. 17.00. Program obchodów odzyskania niepodległości w naszym mieście jest urozmaicony i bogaty. Dokładnie o 11.11 (w piątek) podjęto próbę bicia „Rekordu dla Niepodległej”, śpiewając cztery zwrotki hymnu narodowego we wszystkich szkołach. W wielu placówkach kulturalnych i szkolno-wychowawczych, w tym w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbyła się „uroczysta wędrówka” przez 100 lat wolności. Echa tego wydarzenia, w najstarszej placówce w mieście, przekazujemy dla potomnych...

fot. Krzysztof Golec

Maleńka cegiełka dla Niepodległej       W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 jak zawsze było energetycznie. Na tę wyjątkową okoliczność zaproszono dzieci i ich rodziców, był także gość specjalny Krystyna Gawek, sędziwa szwederowianka, były występy dzieci z kół muzycznych "emdeku" (przygotowanie: Mirosława Jurgiel, Arleta Murawska i Karen Kucharska). Całość prowadziła Bogna Blachowska-Wojciechowska. Najstarsza szwederowianka ma nadal komputerową pamięć, bardzo dokładnie opowiadała nie tylko o dzielnicy, ale także początkach MDK nr 2.

Poranny rozruch: barwy biało-czerwone      Wcześniej, bo już w godzinach rannych,  wszystkie drzewa na terenie "emdeku" zostały przystrojone w biało-czerwone barwy i kotyliony. Wyglądało to niezwykle uroczyście, by nie powiedzieć patriotycznie. Popołudniowa część tego wydarzenia odbyła się o godz. 17.00, a sala nr 22 wypełniona była po brzegi. Dzieci z rodzicami i gośćmi z wielkim przejęciem recytowały wspominane cztery zwrotki hymnu narodowego, co więcej same zaśpiewały inne patriotyczne pieśni przygotowane specjalnie na tę okazję ze swoimi  nauczycielami (rytmiki, zespołu wokalno-tanecznego, szkoły keyboardu i gitary).

fot. Krzysztof Golec

To był wyjątkowy wieczór, jedyne  w swoim rodzaju świętowanie, maleńka cegiełka dla Niepodległej.

Młode Smoki z sekcji karate "emdeku" także świętowały, ale trochę inaczej niż zwykle       Trening odbył się jak zwykle. Niezwykłe było to, iż nawet najmłodsze smoki (niespełna 5-latki) wiedziały sporo o odzyskaniu niepodległości. Przed zajęciami, instruktor "uroczyście przepytał" także te nieco starsze smoki, na tę wyjątkową okoliczność. Nikt się nie poddał, wszyscy już wiedzieli, że w niedzielę 11 listopada cała Polska świętuje 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości. Dzieci z innych sekcji (plastyczna, szachowa, jeżyków obcych czy gitary) także miały możliwość czynnego udziały w tej uroczystości.

Przy okazji dziękujemy Rodzicom, którzy wyrazili zgodę na skrócenie o 15 min. zajęć (karate-sztuki walki), dzięki temu najmłodsze smoki mogły uczestniczyć w tej ważnej dla Niepodległej uroczystości.

fot. Krzysztof Golec

Dlaczego 11 listopada?     Warto też zastanowić się, dlaczego oficjalnie obchodzimy Dzień Niepodległości właśnie 11 listopada. Niektórzy historycy mówią otwartym tekstem, że przecież w tym dniu nic ważnego dla Polski się nie wydarzyło. Piłsudski przybył nad Wisłę już do Polski niepodległej! Niepodległość państwa polskiego ogłosiła bowiem Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 7 października 1918 roku. W wydanej  przez nią tegoż dnia odezwie do narodu polskiego czytamy:

Polacy! Obecnie już losy nasze w znacznej mierze w  naszych spoczywają rękach. Okażmy się godnymi tych potężnych nadziei, które z górą przez wiek żywili wśród ucisku i niedoli ojcowie nasi. Niech zamilknie wszystko, co nas wzajemnie dzielić może, a niech zabrzmi jeden wielki głos: Polska zjednoczona niepodległa!

Zatem dzień 7 października byłby najwłaściwszym terminem historycznym. Z kolei 11 listopada to dla Zachodu dzień ważny – nastąpiło bowiem podpisanie (w wagonie kolejowym pośród pikardyjskiego lasku Compiègne) rozejmu pomiędzy krajami Ententy a Niemcami. W tym roku właśnie tu, we Francji - pod Łukiem Triumfalnym - spotkają się najwięksi przywódcy tego świata: Donald Trump, Władimir Putin, Angela Merkel, Emmanuel Macron, Recep Tayyip Erdogan czy Theresa May. Okazja uczczenia 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej jest ważnym, by nie powiedzieć najważniejszym epokowym wydarzeniem. Dodajmy, Polskę będzie reprezentował min. Jacek Czaputowicz.

więcej: Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości Krzysztof Golec  MDK2
Data publikacji: 13.11.2018 r.