Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości – uroczystość w MDK nr 2

     MDK nr 2,  10 listopada, godz. 17.00. Program obchodów odzyskania niepodległości w naszym mieście jest urozmaicony i bogaty. Dokładnie o 11.11 (w piątek) podjęto próbę bicia „Rekordu dla Niepodległej”, śpiewając cztery zwrotki hymnu narodowego we wszystkich szkołach. W wielu placówkach kulturalnych i szkolno-wychowawczych, w tym w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbyła się „uroczysta wędrówka” przez 100 lat wolności. Echa tego wydarzenia, w najstarszej placówce w mieście, przekazujemy dla potomnych...


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Maleńka cegiełka dla Niepodległej       W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 jak zawsze było energetycznie. Na tę wyjątkową okoliczność zaproszono dzieci i ich rodziców, był także gość specjalny Krystyna Gawek, sędziwa szwederowianka, były występy dzieci z kół muzycznych "emdeku" (przygotowanie: Mirosława Jurgiel, Arleta Murawska i Karen Kucharska). Całość prowadziła Bogna Blachowska-Wojciechowska. Najstarsza szwederowianka ma nadal komputerową pamięć, bardzo dokładnie opowiadała nie tylko o dzielnicy, ale także początkach MDK nr 2.

Poranny rozruch: barwy biało-czerwone      Wcześniej, bo już w godzinach rannych,  wszystkie drzewa na terenie "emdeku" zostały przystrojone w biało-czerwone barwy i kotyliony. Wyglądało to niezwykle uroczyście, by nie powiedzieć patriotycznie. Popołudniowa część tego wydarzenia odbyła się o godz. 17.00, a sala nr 22 wypełniona była po brzegi. Dzieci z rodzicami i gośćmi z wielkim przejęciem recytowały wspominane cztery zwrotki hymnu narodowego, co więcej same zaśpiewały inne patriotyczne pieśni przygotowane specjalnie na tę okazję ze swoimi  nauczycielami (rytmiki, zespołu wokalno-tanecznego, szkoły keyboardu i gitary).

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

To był wyjątkowy wieczór, jedyne  w swoim rodzaju świętowanie, maleńka cegiełka dla Niepodległej.

Młode Smoki z sekcji karate "emdeku" także świętowały, ale trochę inaczej niż zwykle       Trening odbył się jak zwykle. Niezwykłe było to, iż nawet najmłodsze smoki (niespełna 5-latki) wiedziały sporo o odzyskaniu niepodległości. Przed zajęciami, instruktor "uroczyście przepytał" także te nieco starsze smoki, na tę wyjątkową okoliczność. Nikt się nie poddał, wszyscy już wiedzieli, że w niedzielę 11 listopada cała Polska świętuje 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości. Dzieci z innych sekcji (plastyczna, szachowa, jeżyków obcych czy gitary) także miały możliwość czynnego udziały w tej uroczystości.

     Przy okazji dziękujemy Rodzicom, którzy wyrazili zgodę na skrócenie o 15 min. zajęć (karate-sztuki walki), dzięki temu najmłodsze smoki mogły uczestniczyć w tej ważnej dla Niepodległej uroczystości.

fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Dlaczego 11 listopada?     Warto też zastanowić się, dlaczego oficjalnie obchodzimy Dzień Niepodległości właśnie 11 listopada. Niektórzy historycy mówią otwartym tekstem, że przecież w tym dniu nic ważnego dla Polski się nie wydarzyło. Piłsudski przybył nad Wisłę już do Polski niepodległej! Niepodległość państwa polskiego ogłosiła bowiem Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 7 października 1918 roku. W wydanej  przez nią tegoż dnia odezwie do narodu polskiego czytamy:

Polacy! Obecnie już losy nasze w znacznej mierze w  naszych spoczywają rękach. Okażmy się godnymi tych potężnych nadziei, które z górą przez wiek żywili wśród ucisku i niedoli ojcowie nasi. Niech zamilknie wszystko, co nas wzajemnie dzielić może, a niech zabrzmi jeden wielki głos: Polska zjednoczona niepodległa!

      Zatem dzień 7 października byłby najwłaściwszym terminem historycznym. Z kolei 11 listopada to dla Zachodu dzień ważny – nastąpiło bowiem podpisanie (w wagonie kolejowym pośród pikardyjskiego lasku Compiègne) rozejmu pomiędzy krajami Ententy a Niemcami. W tym roku właśnie tu, we Francji - pod Łukiem Triumfalnym - spotkają się najwięksi przywódcy tego świata: Donald Trump, Władimir Putin, Angela Merkel, Emmanuel Macron, Recep Tayyip Erdogan czy Theresa May. Okazja uczczenia 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej jest ważnym, by nie powiedzieć najważniejszym epokowym wydarzeniem. Dodajmy, Polskę będzie reprezentował min. Jacek Czaputowicz.

więcej: Niepodległa: 100. Rocznica odzyskania Niepodległości Krzysztof Golec  MDK2
Data publikacji: 13.11.2018 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.