MDK nr 2, czwartek, 10 czerwca br. Wata cukrowa, zjeżdżalnie, hulajnogi elektryczne, konkurencje sportowe, pyszne pieczone ciasta (przez babcie i mamy), plecione warkoczyki, malowanie farbami, indiańska wioska, pokaz karate, wąż boa, samochody (te prawdziwe i elektryczne: Honda i Mazda), piosenki, lody, muzyka, odtańczony wspólnie przez dużych i małych układ taneczny. Mnóstwo gwaru, pisków radości, zachwytów, chichotów i rozmów, bo nareszcie zabawa, nareszcie razem, wreszcie poluźnienie obostrzeń pandemii!

Wreszcie razem!
Festyny z okazji Dnia Dziecka w MDK2 pt. „Słońce świeci dla wszystkich
Dzieci” na stałe wpisały się w kalendarz imprez placówki i wspomnienia
mieszkańców osiedla Szwederowo. Nikt nie spodziewał się, że kiedyś takiego
wydarzenia nie będzie. Aż do ubiegłego roku, kiedy to brzmiąca nawet - lekko bajkowo - nazwa koronawirusa COVID-19,
otoczyła nas rzeczywistością w niczym nie przypominającą bajek Disneya.

To się wydarzyło naprawdę, praktycznie na całym świecie – no może za wyjątkiem Korei Pn. Turkmenistanu i krajów wyspiarskich na Oceanie Spokojnym (doliczono się 12 takich szczęśliwych krajów). Zamknięte place zabaw, lockdown, puste szkoły, odwołane imprezy (w tym sportowe i masowe), strach, stres, samotność… Były też mutacje wirusa, jak np. wirus brytyjski, a ostatnio indyjski. Ale co ważne, są już zaawansowane szczepionki i szczepienia, a koronawirus traci na swej mocy.

Na szczęście już jest weselej i choć na stolikach (korytarzach) jeszcze ciągle wszechobecne płyny dezynfekujące, w przestrzeniach wspólnych maseczki, wymagane odległości, to festyn poza znajomym i utartym hasłem przewodnim „Słońce świeci dla wszystkich Dzieci!” zyskał jakże trafne dopowiedzenie „Po roku stresu i odosobnienia, wreszcie razem!”. Tak, dokładnie tak, bo to była wspólna impreza z Radą Osiedla Szwederowo, która udała się wspaniale i można było znowu poszaleć, pośmiać się i pobawić. Zupełnie jak dawniej!

Warto też przypomnieć, że Młodzieżowy Dom Kultury w tym czasie (od marca ubiegłego roku, do dziś) pracował niemal tak samo, jak zawsze, a dzieci (i młodzież) chętnie przychodziły do swojego matecznika. Choć były obostrzenia, dokuczliwe obostrzenia, reżim sanitarny i totalna dezynfekcja, to frekwencja była zaskakująco wysoka, za co podziękował dyr. Adam Łętocha rodzicom.
To był bardzo trudny rok, ale na szczęście dzieci przychodziły do naszej placówki w niemal niezmienionym składzie. Dziś nadal obowiązują maseczki w obszarze wewnętrznym (klasy, pracownie, koła), ale mamy nadzieję, że to wkrótce zniknie, jak koronawirus - powiedział dyr. Adam Łętocha

Honorowi goście
To było wydarzenie ważne także dla Rady Osiedla Szwederowo (pierwsze po
zdjęciu najbardziej dokuczliwych obostrzeń). Honorowi goście Zbigniew
Ostrowski, wicemarszałek województwa
i Elżbieta Wiewióra, sekretarz miasta przekazali sporo ciepłych słów z okazji Dnia
Dziecka i samego „emdeku”, najstarszej placówki w naszym mieście. Były też
odznaczenia i wyróżnienia, między innymi dla Bogusława Dei, przewodniczącego
Rady Osiedla Szwederowo i Elżbiety Wiewióry „Przyjaciela Szwederowa”.
Młodzieżowy Dom Kultury
nr 2 im. dra Jordana jest bardzo ważną placówką kulturalno-wychowawczą dla
Szwederowa i Bydgoszczy, która niedawno obchodziła 70. lecie.

Dyrektor mgr Adam Łętocha wyróżnił (miły i znany ceremoniał od kilku lat) pamiątkową statuetką „Honorowych Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury nr 2”: Mirellę i Artura Bieluszewskich, Janinę Głogowską, Emilię i Dariusza Ryszkiewicz, Dorotę Zdrojewską i Sławomira Skrzypińskiego a „Honorowym uczestnikiem MDK2” został Tomasz Straszewski.

Pomimo nadal trwających obostrzeń, program tego wydarzenia był bogaty, bardzo dobrze wyreżyserowany (Justyna Superczyńska-Szarata i Daria Musolf) i dynamicznie prowadzony przez Bognę Blachowską.

W artystycznym programie wokalno-tanecznym wystąpili:

- zespół Kontra VIII i Kontra VII;
- duet Julia i Karolina – opiekun Dorota Przywara-Kaps;
- „Melodynki”, Lidia Szneglaum, Monika Dobek – opiekun Hanna Żółkoś;
- a także Róża Serocka, Amelia Nowaczyk, Antonina Synakiewicz, Wiktoria Juńczyk;
- zespół Vivere w piosence „Ciągle pada” – opiekun Mirosława Jurgiel;
- formacje Hip-Hop Marzenny Skowrońskiej;
- zespół wokalno-gitarowy – UKULELE – opiekun Anna Grzybek-Korzeniewska;
- duet wokalno-gitarowy Klaudia Kłembowska oraz Monika Mielcarek – opiekun Ilona Chojnacka;
- zespół DOLCE I DOLCE II – opiekun Arleta Murawska;
- soliści i duety – opiekun Arleta Murawska;
- blok „Karaoke” w którym występowały chętne, wcześniej zgłoszone dzieci prowadziła Mirosława Jurgiel.

Utwór „Wszystkie dzieci są nasze” – finał imprezy – przygotowała Anna Grzybek Korzeniewska. Warto dodać, że po raz pierwszy instruktorzy, dzieci, a nawet rodzice wzięli udział w tanecznych pląsach pt. Jerusalema. Ten barwny korowód poprowadziła Dorota Przywara-Kaps, wicedyrektor MDK2. Świetny pomysł, dobrana muzyka i jeszcze lepsze wykonanie.

Na zakończenie Dnia Dziecka - dokładniej bloku artystyczno-wokolnego - na boisku wielofunkcyjnym wystąpiły wszystkie dzieci w utworze „Niezapomniane” pod kierunkiem Marzeny Skowrońskiej.

Atrakcje goniły atrakcje
Choć tańce i popisy wokalne są zawsze atrakcją "emdekowskich" wydarzeń, to na całym terenie MDK2 działo się, oj działo. Było zatem sporo atrakcji dla maluchów, między innymi: dmuchane zjeżdżalnie, konkurs plastyczny Hondy (prowadzące: Justyna Superczyńska-Szarata, Daria Musolf), „Tęczowa kraina” z Akademią i Klubem Przedszkolaka, kolejka wąskotorowa, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, stoisko z balonami, salon robotyki (prowadzenie Aleksandra Tarczyńska-Pajor), udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (prowadzenie Katarzyna Mikołajczyk).

Chętni na zajęcia z rysunku skupili się wokół wioski indiańskiej, ściśle nadzorowanej przez Małgorzatę Lewandowską, Jolantę Kotlarek, Marlenę Zabłocką i Tomasza Bukowskiego (gra na bębnach). O arteterapię w "Wiosce indiańskiej" zadbała Jolanta Kotlarek, na co dzień nauczycielka skupiająca przy sobie Grupę Malarską "Eikon". Z kolei o fantastyce i grach planszowych opowiadali (pokazywali, grali) Tadeusz Krajewski i Łukasz Nalewajk, zakręceni fani horroru i całego fantastycznego spektrum (film, książka, gry). Przy okazji dodajmy, że wszystkie prace plastyczne, wystrój stanowisk, grafika to domena nauczycielek plastyki, często o nich zapominamy, ale nie byłoby tak kolorowo, magicznie bez ich pracy. Jakże często robią to dla Ws po godzinach pracy!

W tym roku, ze względów pandemicznych, nie dojechały kuce i ptaki egzotyczne, był za to wąż boa, a raczej „pani Gabrysia”, jak sprostował jej właściciel. Początki były trudne, ale później każdy chciał dotknąć, a nawet założyć na szyję tego wyjątkowo spokojnego gada.

Organizatorzy nie zapomnieli o sporcie i konkurencjach dla maluchów. Zabawy ruchowe (tym razem) prowadzili wybitni szachiści Mariusz Mazalon i Andrzej Karpiński oraz pani Monika Rykała i Anna Sternalska-Lepak (instruktor coraz popularniejszych warcabów). Ale nie tylko – w sali gimnastycznej instruktorzy tenisa stołowego Krzysztof Kaps i Maciej Lisowski przygotowali specjalny tor jazdy na hulajnogach elektrycznych. Uczyli też przy okazji nowych zasad poruszania się tym energetycznym – i coraz popularniejszym - wozidełkiem (przypominamy - od 1 czerwca br. są dość istotne zmiany).

Jeśli chodzi o inne atrakcje to z wielką przyjemnością powiemy o: straży pożarnej, radiowozie policji (pełne wyposażenie bojowe, w tym tresura psa policyjnego). Dzieci czekały na to spotkanie, zresztą przypomnijcie sobie, który z nas nie chciał być strażakiem...

Jak co roku "emdekowskie" wydarzenie zasila także ASD Honda Nova Motor. Dziś dojechał także najnowszy elektryczny model z salonu Kasai Motors. W tym roku Wojciech Skorupa, dyrektor salonu, zaproponował Hondę Jazz i elektryczną Mazdę MX-30. Reprezentacji bydgoskich salonów: Mazda, Ewelina Dzięcioł i Honda, Paweł Demczak mieli co robić; pytań o elektryczna Mazdę było całkiem sporo, ale głównym zadaniem przedstawicieli jednego z najlepszych w Bydgoszczy dealerów była ocena prac konkursowych dzieci. Najlepsi otrzymali bardzo hojne podarunki i dumnie prezentowali swoje konkursowe prace na scenie głównej.

Na terenie "emdeku" czynna była także foto-budka, gdzie dzieci mogły uwiecznić swoją podobiznę na tle "Centrum Helen Doron", czyli szkoły języka angielskiego metodą Helen Doron (opiekunka Katarzyna Czub). Dodajmy, iż w MDK2 działają intensywnie koła językowe: hiszpański - prowadzenie Aleksandra Majer, niemiecki i rosyjski - Joanna Leśniarek, a także angielski - Justyna Żurawska.

Tuż obok przycumowała łódź "emdekowskiego" Koła Fotografii Cyfrowej, gdzie najmłodsi uczniowie sekcji wykonywali zdjęcia z "żywym" pluszowym misiem (zdjęcia są do odebrania w sekretariacie placówki).

Sekcja karate - sensei Krzysztof Golec, 3DAN
Sekcja karate, w tym roku jest wyjątkowo liczna, wystąpiła w dwóch grupach: początkująca i kontynuująca naukę. I choć ograniczenia dot. koronawirusa były kilka razy dokręcane, jak śruba w przekładni, to na zajęcia smoki (także te starsze) chodziły chętnie, chociaż bywały okresy, gdzie sala gimnastyczna (dojo) była nieczynna (obostrzenia GIS). Cóż, nie powiemy nic nowego, ale karate shotokan (jak także inne sporty i sztuki walki) nie można się nauczyć przed ekranem monitora.

Pomimo tych uciążliwości i ograniczeń najmłodsze smoki (5-7- latki) pokazały dynamiczny program obejmujący podstawy karate shotokan. Starsze smoki zaakcentowały swoją motywację energetycznie, a na zakończenie pokazały wysokie kopnięcia (mawashi geri, high kick), co w wykonaniu senpaiego Mateusza Turka, 8 kyu i senpai Julii Kamińskiej, 9 kyu wywołało znany już okrzyk wow!
Organizatorzy dziękują niżej wymienionym sponsorom (jak również tym proszących o anonimowość) za obecność i małą cegiełkę ku tej lepszej przyszłości - już bez koronawirusa.
Specjalne podziękowania dla:
• Pani Barbara Bernasińska, prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej;
• Pan Andrzej Baranowski, dyrektor Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej;
• Janusz Czwojda - radny Rady Miasta Bydgoszczy;
• Pani Alicja Araszkiewicz, dyrektor Centrum Zdrowia Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”
• Pan Robert Wasilewski CHATA POLSKA, ul. Ugory;
• Państwo Gizela i Janusz Berneccy firma JAN GIZ;
• Pani Beata Wójtowicz, dyrektor Międzynarodowej Szkoły SOKRATES;
• Pan Jacek Maleski, dyrektor firmy Fronhoffs Polska;
• Rady Osiedla Szwederowo, Rada Osiedla Tatrzańskie, Rada Osiedle Górzyskowo;
• Pani Renata Widera, dyrektor CASTORAMY, ul. Szubińska;
• Pan Dariusz Grochola, właściciel firmy „ Prawdziwy chleb Zamość”;
• Piekarnia-Cukiernia BATON;
• Zakłady mięsne PROSIACZEK;
• Państwo Kwiecińscy, właściciele mięsnych sklepów firmowych;
• Jolanta i Jarosław Błażejewscy, właściciele Delikatesów Mięsnych "Błażej";
• Szkoła Podstawowa nr 30 z Klasami Dwujęzycznymi ul. T. Czackiego;
• Pan Wiesław Paczkowski, Hurtownia sportowa PAAK;
• Pan Wojciech Skorupa, dyrektor handlowy - HONDA salon samochodowy (a także ASD Mazdy "Kasai Motors");
• Księgarnia Arabeska, ul. M. Konopnickiej, Pani Jolanta Tobolewska;
• Zegarmistrz Nikietyński / Przybylski;
• IRIS Telecommunication Poland MPS 24- (Multi Points Serwis 24);
• Transport Spedycja Logistyka;
• Drogeria ZUZIA;
• Firma handlowo-usługowa „Ka-Ig” Joanna Mlicka;
• Piekarnia rodzinna MARCIN KIRSCHHIEBEL;
• Centrum Helen Doron – nauka języka angielskiego ul. Leszczyńskiego 106;
• Robert Szarata "Wise People";
• Mail Boxes Etc.
Fotoreportaż: Justyna Superczyńska-Szarata, MDK2
Krzysztof Golec, MDK2