Ulep Swojego Anioła – fotorelacja

        Warsztat plastyczny pt. Ulep Swojego Anioła dedykowany był dzieciom i rodzicom, babciom i dziadkom z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

         Tematem przewodnim był Anioł – Anioł Stróż, Anioł Posłaniec… anioł jako stworzenie duchowe, obdarzone rozumem i wolą.

Anioł – etymologicznie oznacza posłańca lub wysłannika. W sztuce temat ten pojawiał się na przestrzeni wieków a najstarsze chrześcijańskie przedstawienia aniołów odnajdujemy w rzymskich katakumbach, i co ciekawe ukazuję one istoty bez skrzydeł. W Średniowieczu Anioły figurowały w pięknych drewnianych ołtarzach, mozaikach i witrażach. W renesansie znamy Anioły z obrazów Leonarda da Vinci czy Rafaela.

Barok w sposób dekoracyjny nakreślał postać anioła jako putto, przedstawiał on małego nagiego chłopca, jako forma rzeźbiarska był ozdobą kościołów ale też tarasów, parków i ogrodów. W Biblii mamy około 300 fragmentów na temat Aniołów w Nowym i Starym Testamencie. Dlatego Anioły przedstawiono najczęściej jako skrzydlatych posłańców Boga. Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 336 odnoszący się do świętych Aniołów uczy: „ Życie ludzkie od początku aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów."

Jolanta Kotlarek - Młyńska

Data publikacji: 20.12.2022 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.