Mimo, że w tym roku się nie udało, to chcielibyśmy ogromnie podziękować wszystkim osobom, które oddały głos na zgłoszony przez nas projekt w kategorii "mikroprojekty osiedlowe" - udało się zebrać 174 głosy! To znaczy, że ten projekt ma znaczenie dla wielu z Was i bierzemy to sobie do serca - musimy po prostu jeszcze bardziej się przyłożyć w przyszłym roku do informowania mieszkańców miasta o działalności naszej biblioteki!
 
    Jednak projekt, który nas "pokonał" polega na uzupełnieniu zbiorów filii nr 23 WiMBP biblioteki na Szwederowie o nowe książki, audiobooki i gry planszowe, a to znaczy, że Szwederowo chce korzystać z bibliotek, chce czytać i chce grać w gry planszowe! I to jest wspaniałe! Bo to wartość sama w sobie! Chylimy zatem czoła przed "starszą siostrą" i gratulujemy zwycięstwa!
 
Data publikacji: 21.12.2023 r.

 

LAUREACI KONKURSU “WYMARZONE MUZEUM – STO LAT”

    Grupa młodych artystów wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W tym roku muzeum obchodzi swoje setne urodziny i tym samym konkurs organizowany był pt. "Wymarzone muzeum - sto lat!" Prace malarskie miały przedstawiać kwiat, który jako motyw podejmowany był wielokrotnie przez Leona Wyczółkowskiego. Martwe natury tego artysty przedstawiały astry, róże, anemony... były one inspiracją dla małych artystów.

   
 
W czwartek 7 grudnia 2023 roku w muzeum odbyło się uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień, a laureatami z naszej placówki zostali Michał Skrzypiński, Dorotka Szczepaniak i Tomek Siwak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 
Jolanta Kotlarek - Młyńska
 
Data publikacji: 12.12.2023 r.

 

Dzień Kredki – relacja

    Dzień Kredki to święto obchodzone na całym świecie, mające na celu celebrowanie kreatywności i wyobraźni, jakie niesie za sobą rysowanie kredkami. Z okazji tego wyjątkowego święta, 22 listopada 2023 r., w ramach imprez otwartych ArtHol, dzieci i dorośli w MDK nr 2, mieli okazję wyrażenia siebie poprzez sztukę, tworząc piórniki na kredki oraz zakładki do książki w kształcie kredek.

Data publikacji: 27.11.2023 r.

Wystawa w MDK nr 2

    Zapraszamy na wystawę prac wykonanych w technice kalkografii i kolografii. Prezentowane techniki graficzne różnią się sposobem wykonywania odbitki graficznej. W przypadku obu technik każda praca staje się odrębnym wytworem, a poszczególne odbitki są oryginałami i autorskimi egzemplarzami.

Prace powstały na zajęciach i warsztatach plastycznych prowadzonych pod kierunkiem Jolanty Kotlarek - Młyńskiej .

Data publikacji: 22.11.2023 r.

 

Warsztaty “Woda to skarb – jak o niego dbać?”

    Ludzkość stoi przed bardzo poważnym zagrożeniem - suszą. Nadszedł czas by uświadomić sobie, iż to problem, którego skutki odczujemy wszyscy. Woda to życie, które niedługo może zniknąć.


    Podczas warsztatów, w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego "Woda to skarb - jak o niego dbać?", dzieci i młodzież z MDK nr 2 dowiedzieli się, m.in. ile litrów wody zużywamy wykonując codzienne czynności, ile jej litrów potrzebne jest do produkcji żywności i odzieży oraz jak wypracować odpowiednie nawyki by jej nie marnować...

   W oparciu o zdobytą wiedzę uczestnicy wykonali plakaty zachęcające innych do oszczędzania wody.

Data publikacji: 06.11.2023 r.

 

Dni hiszpańskie w MDK nr 2

W dniach 11 i 12 października wesoło obchodziliśmy ŚWIĘTO NARODOWE HISZPANII i DZIEŃ KRAJÓW JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO LA FIESTA NACIONAL Y EL DÍA DE LA HISPANIDAD

Z tej okazji odbyły się zajęcia plastyczne i muzyczne związane z symbolami Hiszpanii, jak np. ozdabianie flagi – la bandera y el escudo, tworzenie własnych wachlarzy – abanicos, pokazy filmów oraz śpiewy i tańce do hiszpańskich piosenek, zwłaszcza słynnej na całym świecie „Qué Viva España” czyli “Niech żyje Hiszpania!”.

Nie zabrakło także zumby tańczonej do znanego przeboju Alvaro Solera “Bajo mismo sol”, zachęcającego do jednoczenia się „pod jednym słońcem”. Przy okazji dzieci poznawały zwyczaje zw. z obchodzonym świętem, a także hiszpańskie słownictwo potrzebne do zabawy balonikami czy piłką (pasa – toma).

Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z hiszpańskimi akcesoriami, np. jako kibic hiszpańskiej reprezentacji futbolowej, muzyk mariachi lub tancerka flamenco (bailarora), a zabawie dodatkowo towarzyszyły tradycyjne instrumenty muzyczne.

Data publikacji: 16.10.2023 r.

Festyn – relacja

 Jeszcze przed wakacjami odbył się coroczny festyn rodzinny organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 wraz z Radą Osiedla Szwederowo „Słońce świeci dla wszystkich dzieci!"

    Impreza przygotowana dla wychowanków kół MDKnr2 oraz wszystkich dzieci i mieszkańców Szwederowa, jak co roku zgromadziła ogromną rzeszę uczestników.

Zorganizowano wiele atrakcji. Dzieci, pod czujnym okiem animatorów, mogły za darmo bawić się na dmuchanej zjeżdżalni, karuzeli, trampolinach oraz na różnorodnych i kolorowych stanowiskach.

Nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 zaprosili młodszych uczestników do zabaw ruchowych, zręcznościowych, wodnych - udało się nam nawet „wydoić” krowę:) a Bartnicy z pasieki "Leśne Runo", przygotowali stanowisko pszczelarskie z quizami wiedzy o pszczołach i konkursem plastycznym.

Początki były trudne, bo zaskoczyła nas burza. Szczęśliwie, gorące emocje zgromadzonych, przegoniły pioruny i powróciła wesoła zabawa.

    Jak co roku odbył się również turniej szachowy, skierowany do najmłodszych szachistów.

     Jedną z głównych atrakcji na imprezie, na którą co roku wyczekują wszyscy (!) była Wielka Loteria. U nas każdy los wygrywa a niespodzianki, dzięki naszym darczyńcom, zawsze dostarczają wielu uśmiechów na twarzach milusińskich.

     Festyn wypełniały również liczne prezentacje wystawców i sponsorów, którzy od lat wspomagają MDK nr 2 i dzięki którym festyn „Słońce świeci dla wszystkich dzieci” mógł powstać.

     W pierwszej części festynu czas umilały występy artystyczne kół wokalnych, instrumentalnych i tanecznych MDK nr 2. Dzieci do występów przygotowały pani Anna Grzybek-Korzeniewska, pani Mirosława Jurgiel, pani Marzenna Skowrońska, pani Arleta Murawska, pan Tomasz Bukowski, pani Hanna Żółkoś, pani Dorota Przywara-Kaps.


O godz. 13.00 odbył się „Bieg Przedszkolaka”, który oprócz przepięknych medali dostarczył wiele emocji i radości biorącym w nim udział przedszkolakom oraz ich rodzicom.

      W drugiej części imprezy pani Dorota Przywara-Kaps, wicedyrektor MDKnr2 oraz pan Aleksander Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo, wręczyli statuetki „Honorowego Przyjaciela MDKnr2” pani Renacie Widera - dyrektor Castoramy, panu Tadeuszowi Stańczak - prezesowi Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, panu Robertowi Kufel - radnemu Rady Miasta Bydgoszczy, pani Barbarze Bernasińskiej - prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pani Jolancie Tobolewskiej - właścicielce Księgarni Arabeska, pani Barbarze Domagała - dyrektor BORPA.

     Następnie w biesiadnym klimacie goście bawili się podczas występów zespołu „Dwa Fyniki” a także zespołu Ludmiły Małeckiej oraz Artura Grudzińskiego”, podczas których zabawy oraz wspólnych śpiewów z publicznością nie było końca…

     Czas umilił również niesamowity pokaz karate grup Pana Krzysztofa Golca.

      Festyn zakończyła prezentacja tancerek z zespołu Seniorki działającego przy V ognisku ZNP w Bydgoszczy.

    Na festynie nie zabrakło również smakołyków serwowanych przez pracowników MDKnr2 i uczniów Szkoły Technicznej przy BZDZ, były ciasta, grochówka, chleb ze smalcem oraz kiełbaski z grilla.

Dyrekcja oraz pracownicy dziękują wszystkim sponsorom, zaangażowanym Rodzicom z Rady Rodziców, uczniom Szkoły Technicznej przy BZDZ oraz Radzie Osiedla Szwederowo za wparcie i pomoc w zorganizowaniu festynu „Słońce świeci dla wszystkich dzieci”.

Ogromne podziękowania dla:

Pani Barbary Bernasińskiej, prezes Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Pana Stanisława Drzewieckiego, prezesa Miejskich Wodociągów i Kanalizacji

Pana Konrada Mikołajskiego, prezesa „ProNatura”

Pana Wojciecha Nalazka, prezesa Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji

Pana Michała Budzyńskiego, prezesa „Pianki CIECH”

Pana Janusza Czwojdy, radnego Rady Miasta Bydgoszczy

Pana Roberta Kufel, radnego Rady Miasta Bydgoszczy

Pani Alicji Araszkiewicz, dyrektor Centrum Zdrowia Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”

Pani Lidii Łatuszyńskiej, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Muminki”

Pani Marty Muzolf, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Serduszko”

Rady Osiedla Szwederowo i Rady Osiedla Górzyskowo i dla ich przedstawicieli Pana Aleksandra Dei oraz Pani Janiny Głogowskiej

Pani Grażyny Zielińskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi

Państwa Gizeli i Janusza Berneckim z firmy JAN GIZ

Państwa Mireli i Artura Bieluszewskich

Pana Stanisława Stańczak, prezesa Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Pana Jacka Maleskiego, dyrektora Fronhoffs Polska

Pana Józefa Bachowskiego, prezesa ENERIS PROECO

Pani Renaty Widera, dyrektor hipermarketu CASTORAMA, ul. Szubińska

Pracowników sklepu Carrefour - Fordon

Pana Michała Krawczyk, z PZU (ul. M. Konopnickiej)

Państwa Andrzejewskich, właścicieli Hurtowni Zabawek Imperial

Pana Marcina Lipkowskiego, właściciela Hurtowni Sprzętu Sportowego L-PAAK

Pani Jolanty Tobolewskiej, właścicielki Księgarni Arabeska

Pani Barbary Domagała, dyrektor BORPA

Pana Adama Jarysz, z firmy AN Wykończenia i Nieruchomości

Pana Andrzeja Wojtyna, dyrektora Zespołu Szkół Fryzjerskich

Państwa Wasilewskich, z CHATY POLSKIEJ (ul. Ugory)

Pracowników Delikatesów u Jacka (ul. Leszczyńskiego 104)

Pracowników Sklepu Wielobranżowego u Andrzeja (ul. Leszczyńskiego 104)

Państwa Patrycji i Marcina Ciemnych, właścicieli Sklepu Warzywniczego

Pana Sławomira Skrzypińskiego i Pani Doroty Zakrzewskiej z Rady Rodziców przy MDKnr2

Obóz artystyczno-rekreacyjny

    Wszystko co dobre, szybko się kończy... Kolejny raz dzielna ekipa obozowiczek z MDK 2 zawitała w gościnne progi Bumeranga w Kątach Rybackich 21 sierpnia. Po szybkim zwiedzeniu znanych zakątków naszego ukochanego ośrodka rozlokowaliśmy się w pokojach i już można było zacząć przygodę.

    Czas mijał nam błyskawicznie, bo zajęć nie brakowało: były warsztaty taneczne, teatralne i zabawy rytmiczne. Ulubionym codziennym punktem programu były warsztaty wokalne i nauka gry na ukulele. Śpiewnik zawierał cały wachlarz piosenek, były i szanty i zabawne piosenki prosto z harcerskich plecaków i nastrojowe turystyczne ballady. Każdy znalazł coś dla siebie. Naszym uczestniczkom błyskawicznie wpadały w ucha i serca wszystko frazy i nuty i już można było popisać się śpiewem przed całym ośrodkiem. I to w niezwykłej scenerii, bo przy ognisku. A humory dopisywały, bo oprócz kiełbasek pieczone były ulubione słodkie pianki.

     Oprócz codziennych artystycznych wyzwań spędzaliśmy czas na plaży. Dziewczynki, które były z nami po raz pierwszy zostały powitane w gronie obozowiczek chrztem obozowym. Nie było łatwo, na nasze debiutantki czekała cała masa zabawnych zadań. Wszystkie poradziły sobie fantastycznie. Kiedy pogoda dopisywała wybierałyśmy się na wędrówki i wycieczki. Zwiedzałyśmy zoo i molo w Krynicy Morskiej, Latarnie Morską i Muzeum Rybołówstwa a także urokliwą plażę w Stegnie. Nie lada gratką było pokonanie labiryntu w kukurydzy. Starsze dzieczynki odwiedziły Muzeum w Szutowie. Był pokaz talentów i dyskoteka.

     Wieczorami pląsałyśmy przy znanych piosenkach lub urządzaliśmy wieczory filmowe w piżamach na poduchach. Niezapomnianą atrakcją były podchody z zadaniami i wieczór gier planszowych. Przez cały czas bawiłyśmy się świetnie, nawiązałyśmy nowe przyjaźnie i spędziłyśmy fantastyczny czas razem. Wszystkie uczestniczki, od najmłodszej sześcioletniej Cysi, która była z nami po raz pierwszy, po najstarsze dziewczynki z zespołu kontra 7, wróciły do Bydgoszczy zadowolone, pełne wrażeń i zmęczone, bo zajęć i atrakcji nie brakowało. Żegnałyśmy Ośrodek Bumerang z żalem i obiecałyśmy, że za rok wrócimy. W końcu nazwa zobowiązuje!

Justyna Superczyńska-Szarata
Data publikacji: 04.09.2023 r.

Ostatnie zajęcia w Fabryce Wolnego Czasu!

         Zajęcia w trakcie roku szkolnego są super! Jednak im bliżej wakacji tym cieplej i często lepiej skorzystać z tych niewielu słonecznych dni wakacji jakie mamy w Polsce i wyjść na powietrze, niż siedzieć przy grach planszowych, prawda? Prawda! 😉 Dlatego ostatnie spotkanie w roku szkolnym 2022/2023 spędziliśmy grając w gry plenerowe! Królował KUBB czyli tzw. szachy wikingów, który wciągnął wszystkich uczestników we wspólną zabawę, a przy tym budził nie małe zainteresowane młodzieży i dorosłych na terenie MDK nr 2.
        Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom zajęć za wspólną przygodę! Każde spotkanie było pełne emocji, poznawania siebie i świata, a także zdrowej rywalizacji (na kartach pamięci zapisze się przede wszystkim turniej w "Wystrzałowe katapulty"). Wypoczywajcie, bawcie się świetnie, ale i bezpiecznie, tak, żebyśmy mogli spotkać się we wrześniu na kolejnych spotkaniach Fabryki Wolnego Czasu! 🙂 ⭐️
Łukasz Nalewajk
Data publikacji: 29.06.2023 r.

Wycieczka do JuraParku

27 maja 2023 r. dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 zawitały w JuraParku w Solcu Kujawskim. Była to niezapomniana podróż do prehistorycznego świata dinozaurów pełna wielu emocji, zabawy, ale również ogromu wiedzy o erze mezozoicznej.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy oczywiście od ścieżki edukacyjnej, wzdłuż której rozmieszczone są rekonstrukcje dinozaurów oraz mezozoicznych gadów, wszystkie naturalnej wielkości! Dzięki rozległej wiedzy naszego przewodnika mogliśmy uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania dotyczące życia prehistorycznych stworów, a także zrozumieć różnorodność tego niesamowitego świata. Zdobyte wiadomości dopełniliśmy odwiedzając Muzeum Ziemi, które posiada jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce. W muzeum mogliśmy również z bliska przyjrzeć się naturalnej wielkości włochatemu mamutowi!

Fani historii mogli również wybrać się w podróż szlakiem miniatur zabytkowych budowli powstałych w Polsce na przestrzeni wieków.

Po sporej dawce wiedzy przyszedł czas na szaloną zabawę w Parku Rozrywki. Czekał tam na nas  Statek Piracki, ekstremalny coaster oraz przyprawiająca o  zawrót  głowy karuzela łańcuchowa. Emocje mogliśmy uciszyć na wszelakich dmuchańcach, trampolinach oraz w ogromnym hoplandzie z kulkami. Atrakcje znaleźli również fani 4 kółek, którzy mieli do dyspozycji tor z minisamochodzikami, a także fani sportów wodnych, którzy mogli popływać na elektrycznych kaczkach 🙂 Czekał tu nas też ogromny plac zabaw z wysokimi zjeżdżalniami oraz „niekończącą” się siecią pająka do wspinaczki. Zabawy i śmiechu nie było końca….

Emocje podsyciło kino 5 D, które oprócz trójwymiarowego obrazu dostarczyło również wiele wrażeń ruchowych i dźwiękowych. Obejrzeliśmy tam niesamowity film „8 minut z historii powstania wszechświata”, ukazujący dzieje materii od powstania Wszechświata, do momentu złożenia kości prehistorycznych zwierząt w ziemi krasiejowskiej.

Oczywiście, ogrom wrażeń spowodował, że nikt nie grymasił przy obiedzie, zresztą nie musiał bo organizatorzy zadbali, żeby był przepyszny 🙂 Choć wiadomo, ogromne lody były pyszniejsze:)

Do domu wróciliśmy zmęczeni ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń, marząc by już za rok móc powrócić do tego magicznego zaginionego świata….

Data publikacji: 26.06.2023 r.