Zakończenie roku w grupach plastycznych MDK 2

prowadzonych pod kierunkiem Jolanty Kotlarek - Młyńskiej

     W sobotę, 22 czerwca, grupy plastyczne MDK 2 spotkały się na uroczystym zakończeniu zajęć w roku szkolnym 2023/24. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Kanału Bydgoskiego i miało bogaty program:

O godzinie 10:15 młodzi artyści spotkali się w MDK 2 w sali 17. Następnie mieli spacer w kierunku Kanału Bydgoskiego, gdzie nad kanałem czekały ich wspólne lody (obecnie usytuowano tam budki z lodami i kawą). W takiej atmosferze nastąpiło rozdanie dyplomów, a wszyscy mogli się zrelaksować.

Godzina 12:00 to czas przejścia do Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie przewodnik oprowadził uczestników. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, który dawniej pełnił funkcję elektrowni wodnej. To fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasach, gdy Kanał Bydgoski był ważnym szlakiem komunikacyjnym.

O godzinie 13:00 odbyły się działania w plenerze, podczas których tworzono magnesy pamiątkowe nawiązujące do przyrody i historii Kanału Bydgoskiego. Kanał ten jest nie tylko inżynierskim osiągnięciem, ale także ważnym ekosystemem. Wokół niego można spotkać różnorodność roślin i ptaków.

Godzina 14:00 to czas powrotu do MDK 2, a o godzinie 15:00 miało miejsce pożegnanie w MDK 2.

W razie niepogody mieliśmy do dyspozycji Salę Konferencyjną I w Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie mogliśmy schronić się przed deszczem i tak też było...

Jola Kotlarek - Młyńska

Data publikacji: 25.06.2024 r.

 

Festiwal Tańca

       W minioną niedzielę 9 czerwca 2024 r. młode tancerki z zespołów Kontra VI i VII zaprezentowały się na "Fale Loki Koki Dance Festival" od solówek, poprzez miniformacje, a na wspólnej formacji kończąc.

     Nasze solistki Jagoda i Marysia uplasowały się odpowiednio na 9 i 13 miejscu, na aż 40 uczestniczek (jesteśmy z nich ogromnie dumni!).

    Miniformacja Kontra VI uplasowała się na 1 miejscu w swojej kategorii, zaś debiutująca formacja, łącząca tancerki z zespołów Kontra VII i Kontra VI, a powstająca pod dowództwem naszej wspaniałej pani instruktor Ingi Skowron uplasowała się na 2 miejscu!

     Nowe doświadczenia pozwolą im wrócić ze zdwojoną siłą w przyszłym sezonie!
Data publikacji: 13.06.2024 r.

Konferencja “Kulturalny Plecak II” – Miejsce Spotkań i Inspiracji

     W dniu 25 maja 2024 roku, w sercu Torunia, w przestrzeni pełnej nowoczesności i innowacji - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - odbyła się wyjątkowa konferencja pt. "Kulturalny Plecak II". To spotkanie artystów i animatorów kultury, które już po raz drugi zorganizowane zostało przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, instytucję z sześćdziesięcioletnią tradycją, będącą świadkiem i uczestnikiem wielu ważnych dla kultury wydarzeń.

    Konferencja "Kulturalny Plecak II" to nie tylko okazja do świętowania jubileuszu, ale przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń, prezentacji nowatorskich projektów i dyskusji o przyszłości pozaszkolnej edukacji artystycznej. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni twórcy, pedagodzy i działacze kultury, którzy podzielili się swoimi przemyśleniami na temat roli sztuki w rozwoju młodego pokolenia.

   Spotkanie było również okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany pomysłów i inspiracji, co ma nieocenione znaczenie w kontekście budowania lokalnych społeczności skupionych wokół kultury i sztuki. "Kulturalny Plecak II" udowodnił, że Toruń jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a edukacja artystyczna jest traktowana jako priorytet.

  Dzięki takim inicjatywom jak "Kulturalny Plecak", Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu potwierdza swoją rolę jako ważnego centrum kreatywności i innowacji w dziedzinie edukacji artystycznej.

Jola Kotlarek - Młyńska Fot. Tomasz Młyński

Data publikacji: 27.05.2024 r.

Warsztaty kreatywne “Zabawy z flagami – członkowie NATO”

    Uchwałą Rady Miasta Bydgoszcz rok 2024 obchodzimy jako Rok NATO i JFTC. To podkreślenie roli Bydgoszczy jako "polskiej stolicy NATO".

NATO jest międzynarodowym sojuszem politycznym i wojskowym, w skład którego wchodzą 32 kraje w Europie i Ameryce Północnej. Polska do NATO przystąpiła 25 lat temu, dokładnie 12 marca 1999 r. Otworzyliśmy wówczas nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa, jak i Europy.

Z tej okazji 18 maja 2024 r. w MDK nr 2 odbyły się warsztaty kreatywne "Zabawy z flagami - członkowie NATO". Uczestnicy, podzieleni na drużyny zbierali ciekawostki o państwach członkowskich NATO, wykleili i malowali ich flagi. Zwieńczeniem imprezy było tworzenie tabliczek z gliny odnośnie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po wyschnięciu tabliczki zostaną utwardzone oraz poszkliwione i pozostaną pięknym symbolem upamiętniającym rocznicę 25-lecia Polski w NATO.

Karolina Gorzycka
Data publikacji 27.05.2024 r.

Dzień Mamy

Dzień Mamy, jedyny taki w roku tancerze z formacji hip hop Spiro 3 i Spiro 2 świętowali już 21 maja.


Był pokaz tańca i masaż „Ciasto babci”. Młodzi tancerze składali też słodkie życzenia.

Data publikacji: 22.05.2024 r.

Turniej taneczny “Solo duo”

    W minioną sobotę 11 maja 2024 mieliśmy przyjemność oglądać pierwsze efekty naszej pracy, podczas turnieju „Solo duo” organizowanego przez panią Renatę Prugar.
    Na parkiecie debiutowały nasze duety oraz solistki z grupy Kontra VII, a radą i wsparciem służyły im starsze koleżanki z zespołu Kontra VI.
    W kategorii duetów dziewczyny uplasowały się na następujących pozycjach
- Weronika Szreder + Maria Stefanowicz
- Aleksandra Cześnin + Milena Smejlis
4 miejsce Michalina Koźlik + Nina Solecka
   Wszystkie dziewczyny zaprezentowały się także w solówkach w kategorii PAI, gdzie jedna z naszych tancerek Jagoda Balcerowska dotarła do rundy finałowej i uplasowała się na 7 miejscu.
  Wszystkim dziewczynom serdecznie gratulujemy, a zebrane doświadczenia przydadzą się nam w kolejnych zmaganiach, które już niebawem…
Data publikacji: 15.05.2024 r.

Dzieci z koła Małego Podróżnika odwiedziły schronisko dla zwierząt na Osowej Górze.


     Głównym celem wycieczki było uwrażliwienie uczestników koła na los bezdomnych zwierząt oraz chęć gotowości  niesienia pomocy bezdomnym i skrzywdzonym zwierzętom. Podczas wycieczki dzieci przekazały karmę dla psiaków i kotów.

    Pracownik schroniska z wielką pasją opowiadał o funkcjonowaniu schroniska. Dzięki uprzejmości Pani, dzieci mogły zobaczyć w jakich warunkach żyją zwierzęta. Zobaczyły boksy, w których przebywają psy. Na koniec naszej wizyty Podróżnicy wraz z opiekunem koła wybrali się na krótki spacer z pieskiem.

Data publikacji: 07.05.2024 r.