Fotorelacja ze spotkania z Martą Sobiecką

Było strasznie, było azjatycko, było... bardzo futurystycznie! Przy udziale pełnej sali, 12 lutego 2025 r., zaprezentowała siebie i swoją twórczość Marta Sobiecka! Spotkanie poprowadziła Marta Boniecka. Zobaczcie sami!

Kolejne spotkanie z cyklu Duchy Annopolis już w połowie marca!
Data publikacji: 12.02.2025 r.

Fotorelacja ze spotkania z Bogusławem Raatzem

13 stycznia 2025 r. - w ramach cyklu Duchy Annopolis odbyło się spotkanie z Bogusławem Raatzem, które poprowadziła Ola Burzyńska.

Szeroki wachlarz tematów (od transhumanizmu, poprzez rozumienie duszy czy pułapki współczesnej autocenzury) sprawił, że było to bardzo ożywcze spotkanie. W najbliższym czasie spodziewajcie się kolejnych dwóch fantastycznych publikacji Bogusława Raatza!

Data publikacji: 12.02.2025 r.

Duchy Annopolis – spotkanie z Martą Sobiecką 12.02.2025, godz. 17:00, sala nr 21

Marta Sobiecka pisze opowiadania fantastyczne utrzymane w konwencji SF, weird fiction i fantasy. Mówi o sobie:
    << Urodziłam się w 1990 r., ukończyłam studia na kierunkach: dziennikarstwo i filozofia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na co dzień pracuję jako redaktorka i korektorka.
Zdarzyło mi się napisać kilka tekstów publicystycznych, regularnie piszę prozę; publikowałam m.in. na łamach: „Nowej Fantastyki”, „Nieznanego Świata”, „Feniksa. Antologii”, „SFinksa”, „Antologii Polskiej Grozy” (audioteka.pl). W 2019 roku otrzymałam wyróżnienie w konkursie Pigmalion Fantastyki. W 2023 roku otrzymałam Nagrodę im. Macieja Parowskiego "Reflektor" przyznawaną przez redakcję „Nowej Fantastyki”. Fascynuje mnie Kraj Kwitnącej Wiśni; kraj na styku dwóch światów – z jednej strony nowoczesne metropolie zamieszkałe przez miliony ludzi, z drugiej - kraina górskich wiosek, zapomnianych świątyń, świat przeszłości, gdzie yōkai i yūrei mają się całkiem dobrze.
Owocem tych zainteresowań jest autorski zbiór opowiadań „Algorytm życia”, rozgrywający się w świecie futurystycznej Japonii. Oficer policji Kaori Nakamura prowadzi śledztwa związane z cyberprzestępczością.
W 2023 roku ukazała się kontynuacja przygód policjantki, powieść mozaikowa zatytułowana "Chindōgu". >>
------------------------------------------------------
W roli policjantki prowadzącej przesłuchanie wystąpi annopolitańska bibliotekarka Marta Boniecka. Jej oddanie różnorodności kulturowej sprawia, że może ze swadą mówić o tym, co nam bliskie i o tym, co na co dzień znika nam z oczu. Nie z oczu Marty jednak…
Zapraszamy na drugi seans z cyklu DUCHY ANNOPOLIS, czyli na rozmowę Marty z Martą…
Wstęp bezpłatny.
Sala nr 21 - pomieszczenia Biblioteki Literatury Fantastycznej.
Data publikacji: 02.02.2025 r.

Duchy Annopolis – spotkanie z Bogusławem Raatzem 13.01.2025

Bogusław Raatz to nade wszystko muzyk. Komponuje, wykonuje i nagrywa materiał tak różnorodny, że wymykający się wszelkim próbom klasyfikacji. Jego główne instrumenty to: gitara, sitar i oud. Nagrał 16 płyt z różnymi formacjami założonymi przez siebie.

W 2022 roku  zadebiutował jako pisarz.

Tadeusz Krajewski (opiekun Biblioteki Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego) tak napisał o jego pierwszej powieści:

    Bogusław Raatz zaprasza nas do onirycznego świata rodem z polskiego międzywojnia, co nie oznacza, że w wykreowanej przez autora rzeczywistości zatracimy się, a senne majaki zdobędą nad nami jakąkolwiek kontrolę. Wręcz przeciwnie – meandryczny tok opowieści zabierze czytelników w podróż, którą tak naprawdę odbywamy każdego dnia, nieustannie rozbijając się o rafy ograniczeń własnej psyche. Przepełniony dygresjami konfesyjny nurt zamieni się w swobodnie i niezależnie dryfującą świadomość, momentami dość nieoczekiwanie rezonującą z „wewnętrzną jaźnią” odbiorcy tekstu. Co niezwykle istotne: rzeczona świadomość ma wymiar wyjątkowy, bo przypisana jest człowiekowi zagubionemu, niepotrafiącemu określić swojej pozycji na mentalnej mapie znanego mu świata. Przypadki Grenziego Bardoka to powieść o poszukiwaniu tożsamości, którą tak łatwo lekceważymy w pierwszym odruchu, a którą potem z tak wielkim trudem odnajdujemy w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie. Nie wolno tej książki odrzucić, bo byłoby to równoznaczne z odrzuceniem szansy, jaką ona nam daje. Szansy na bycie sobą. Choć przez chwilę…

    O drugiej powieści Horologium wypowiedział się Wojciech M. Chudziński (pisarz, poeta, dziennikarz, publicysta):

    Pewnego dnia do dawno nieodwiedzanego antykwariatu zachodzi tajemnicza kobieta i decyduje się na zakup wiekowego zegara. Choć z żalem, sprzedawca przekazuje antyk w ręce klientki. Zorna nie ma pojęcia, że tym spontanicznym zakupem przypieczętowała swój los. Kobieta udaje się w podróż do Paryża, w nadziei, że tam dowie się czegoś więcej na temat osobliwego producenta antyku. Nie wie, że tajemniczy zegar to klucz do rozwiązania więcej niż jednej zagadki. Ktoś jednak rusza jej tropem, by nie dopuścić Zorny do prawdy... Bogusław Raatz zabiera czytelnika w osobliwą podróż po rubieżach swojej wyobraźni – wyobraźni ukształtowanej na powieściach takich klasyków jak Franz Kafka. W wizji Raatza nieodległa przyszłość jawi się jako piekło, przywodzące na myśl „Rok 1984” czy „Podziemie pamięci”. To w pewnym sensie fantastyka naukowa, jednak inna od „gatunkowej”, pisana – świadomie czy też nie – z większą dozą wolności. Wolności, której próżno szukać na kartach powieści, gdyż tu jest rajem utraconym, luksusem dawno minionych dni. Człowiek egzystuje w pułapce, jaką jest życie codzienne w społeczeństwie podporządkowanym surowym normom prawnym. Autor lubuje się w burzeniu uporządkowanych światów swoich bohaterów, nie dając im szans na powrót do stanu „przed”. Po przeczytaniu jego książek można odnieść wrażenie, że chciałby wysunąć grunt spod stóp również czytelnikowi. Parafrazując, jest jak krzyk ptaka zwiastującego trzęsienie ziemi.

Niedługo ukażą się dwie kolejne książki Bogusława Raatza (jedna z nich być może jeszcze przed naszym spotkaniem):

Implicatio

oraz

Wena, Hubert i Ja

Bogusław Raatz DUCHOWO (a także cieleśnie) objawi się nam 13 stycznia 2025 r. o godzinie 17.

Rolę spirytystki (inaczej mówiąc – prowadzącej spotkanie) przejmie Ola Burzyńska – annopolitańska bibliotekarka, osoba obdarzona wyjątkowym wzrokiem (maluje, rysuje  i tworzy grafiki komputerowe), słuchem (gra na trąbce i gitarze) oraz wyobraźnią werbalną (pisze … i dużo mówi 😉 ).

Zapraszamy na drugi seans z cyklu DUCHY ANNOPOLIS

Wstęp bezpłatny

Data publikacji: 02.01.2025 r.

Piżama Party w świątecznych klimatach

 

2O grudnia w piątkowe popołudnie w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbyła się tak długo wyczekiwana Piżama Party w świątecznych klimatach. Jak sama nazwa wskazuje, wszyscy w tym dniu ubrani byli w piżamy. Nie zabrakło również poduszek i kocyków. Program naszej imprezy był bardzo bogaty: m.in. odbył się pokaz mody piżamowej, walka na poduchy oraz seans filmowy. Nie zabrakło również warsztów plastycznych, ciepłej czekolady oraz głównej niespodzianki - wizyty żywej Maskotki, która porwała wszystkich do tańców na koniec imprezki wspólna sesja zdjęciowa.

DUCHY ANNOPOLIS – spotkanie z Natalią Rychlik

    14 grudnia 2024 r. Biblioteka Literatury Fantastycznej przy MDK nr 2 rozpoczęła cykl spotkań z osobami, których działalność artystyczna znajduje się poza obszarem komercyjnym, funkcjonując daleko od szeroko rozumianego mainstreamu. Ta wyjątkowa twórczość wymaga szczególnej rekomendacji, a taką zapewnić może ich twórcom właśnie Biblioteka Literatury Fantastycznej ANNOPOLIS im. Jerzego Grundkowskiego.

Każdy pisarz, poeta, plastyk, muzyk, performer, fotograf i filmowiec, który rezygnuje ze splendoru celebryty, każdy twórca stojący w opozycji do wizji świata nastawionego na konsumpcję i zysk, staje się w tej matriksowej  fikcji…  duchem jedynie. Na szczęście niektórzy widzą duchy, potrafią z nimi rozmawiać, a nawet nakłaniać je do zwierzeń. Tę umiejętność posiedli nasi fantastyczni bibliotekarze. Nic dziwnego zatem, że nadali ekskluzywnemu korowodowi cudów i niezwykłości dość oczywistą nazwę: DUCHY ANNOPOLIS .

14 grudnia objawiła się wszystkim Natalia Rychlik - młoda malarka z Ostrowa Wielkopolskiego, która jest na początku swojej drogi artystycznej i już zaskakuje wyjątkowym charakterem swojej twórczości.

Więcej na temat Natalii znajdziecie pod adresem: Natalia Rychlik.

Spotkanie poprowadził multimedialny artysta wizualny, performer i teoretyk sztuki - Łukasz Wodyński.


Zdjęcia: Jeztemkara.foto
Data publikacji: 02.01.2025 r.

Konkurs Plastyczny „Moje Piękne – Bezpieczne Miejsce” w Skłudzewie

      Jury VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Moje Piękne Bezpieczne Miejsce – 2024” przyznało uczestnikom nagrody indywidualne w czterech kategoriach wiekowych oraz nagrody zespołowe dla placówek za szczególnie interesujące zestawy prac. Wybrane prace zakwalifikowano do prezentacji na wystawie w galerii Fundacji, mieszczącej się w XIX-wiecznym Zespole Pałacowo-Parkowym. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w czwartek, 19 września 2024 r. o godz. 14:00.

Laureatami konkursu z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 w Bydgoszczy zostali: Martyna Gill (III miejsce, lat 10) oraz Lena Meier (III miejsce, lat 13), pod opieką nauczycielki Jolanty Kotlarek-Młyńskiej. Do wystawy zakwalifikowano również prace Jadwigi Bojar, Kacpra Szymkowskiego, Weroniki Wiśniewskiej i Bogumiły Markiewicz.

   W wernisażu uczestniczyli fundatorzy nagród, którzy osobiście pogratulowali laureatom i wręczyli przyznane nagrody rzeczowe, dyplomy oraz nagrody zespołowe. Podczas wernisażu wszyscy goście zostali zaproszeni do udziału w Akcji Plastycznej „Niespodzianka dla każdego dużego i małego”. Nasza grupa młodych artystów z MDK 2 uczciła ten dzień Tortem - NowyJork. Może chcieliśmy poczuć się jak zwycięzcy międzynarodowych nagród przyznawanych przez MoMA w Nowym Jorku? GRATULUJEMY LAUREATOM!

Jola Kotlarek-Młyńska
Data publikacji: 08.10.2024 r.

Zakończenie roku w grupach plastycznych MDK 2

prowadzonych pod kierunkiem Jolanty Kotlarek - Młyńskiej

     W sobotę, 22 czerwca, grupy plastyczne MDK 2 spotkały się na uroczystym zakończeniu zajęć w roku szkolnym 2023/24. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Kanału Bydgoskiego i miało bogaty program:

O godzinie 10:15 młodzi artyści spotkali się w MDK 2 w sali 17. Następnie mieli spacer w kierunku Kanału Bydgoskiego, gdzie nad kanałem czekały ich wspólne lody (obecnie usytuowano tam budki z lodami i kawą). W takiej atmosferze nastąpiło rozdanie dyplomów, a wszyscy mogli się zrelaksować.

Godzina 12:00 to czas przejścia do Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie przewodnik oprowadził uczestników. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, który dawniej pełnił funkcję elektrowni wodnej. To fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasach, gdy Kanał Bydgoski był ważnym szlakiem komunikacyjnym.

O godzinie 13:00 odbyły się działania w plenerze, podczas których tworzono magnesy pamiątkowe nawiązujące do przyrody i historii Kanału Bydgoskiego. Kanał ten jest nie tylko inżynierskim osiągnięciem, ale także ważnym ekosystemem. Wokół niego można spotkać różnorodność roślin i ptaków.

Godzina 14:00 to czas powrotu do MDK 2, a o godzinie 15:00 miało miejsce pożegnanie w MDK 2.

W razie niepogody mieliśmy do dyspozycji Salę Konferencyjną I w Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie mogliśmy schronić się przed deszczem i tak też było...

Jola Kotlarek - Młyńska

Data publikacji: 25.06.2024 r.