Obóz artystyczno-rekreacyjny

    Wszystko co dobre, szybko się kończy... Kolejny raz dzielna ekipa obozowiczek z MDK 2 zawitała w gościnne progi Bumeranga w Kątach Rybackich 21 sierpnia. Po szybkim zwiedzeniu znanych zakątków naszego ukochanego ośrodka rozlokowaliśmy się w pokojach i już można było zacząć przygodę.

    Czas mijał nam błyskawicznie, bo zajęć nie brakowało: były warsztaty taneczne, teatralne i zabawy rytmiczne. Ulubionym codziennym punktem programu były warsztaty wokalne i nauka gry na ukulele. Śpiewnik zawierał cały wachlarz piosenek, były i szanty i zabawne piosenki prosto z harcerskich plecaków i nastrojowe turystyczne ballady. Każdy znalazł coś dla siebie. Naszym uczestniczkom błyskawicznie wpadały w ucha i serca wszystko frazy i nuty i już można było popisać się śpiewem przed całym ośrodkiem. I to w niezwykłej scenerii, bo przy ognisku. A humory dopisywały, bo oprócz kiełbasek pieczone były ulubione słodkie pianki.

     Oprócz codziennych artystycznych wyzwań spędzaliśmy czas na plaży. Dziewczynki, które były z nami po raz pierwszy zostały powitane w gronie obozowiczek chrztem obozowym. Nie było łatwo, na nasze debiutantki czekała cała masa zabawnych zadań. Wszystkie poradziły sobie fantastycznie. Kiedy pogoda dopisywała wybierałyśmy się na wędrówki i wycieczki. Zwiedzałyśmy zoo i molo w Krynicy Morskiej, Latarnie Morską i Muzeum Rybołówstwa a także urokliwą plażę w Stegnie. Nie lada gratką było pokonanie labiryntu w kukurydzy. Starsze dzieczynki odwiedziły Muzeum w Szutowie. Był pokaz talentów i dyskoteka.

     Wieczorami pląsałyśmy przy znanych piosenkach lub urządzaliśmy wieczory filmowe w piżamach na poduchach. Niezapomnianą atrakcją były podchody z zadaniami i wieczór gier planszowych. Przez cały czas bawiłyśmy się świetnie, nawiązałyśmy nowe przyjaźnie i spędziłyśmy fantastyczny czas razem. Wszystkie uczestniczki, od najmłodszej sześcioletniej Cysi, która była z nami po raz pierwszy, po najstarsze dziewczynki z zespołu kontra 7, wróciły do Bydgoszczy zadowolone, pełne wrażeń i zmęczone, bo zajęć i atrakcji nie brakowało. Żegnałyśmy Ośrodek Bumerang z żalem i obiecałyśmy, że za rok wrócimy. W końcu nazwa zobowiązuje!

Justyna Superczyńska-Szarata
Data publikacji: 04.09.2023 r.

Ostatnie zajęcia w Fabryce Wolnego Czasu!

         Zajęcia w trakcie roku szkolnego są super! Jednak im bliżej wakacji tym cieplej i często lepiej skorzystać z tych niewielu słonecznych dni wakacji jakie mamy w Polsce i wyjść na powietrze, niż siedzieć przy grach planszowych, prawda? Prawda! 😉 Dlatego ostatnie spotkanie w roku szkolnym 2022/2023 spędziliśmy grając w gry plenerowe! Królował KUBB czyli tzw. szachy wikingów, który wciągnął wszystkich uczestników we wspólną zabawę, a przy tym budził nie małe zainteresowane młodzieży i dorosłych na terenie MDK nr 2.
        Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom zajęć za wspólną przygodę! Każde spotkanie było pełne emocji, poznawania siebie i świata, a także zdrowej rywalizacji (na kartach pamięci zapisze się przede wszystkim turniej w "Wystrzałowe katapulty"). Wypoczywajcie, bawcie się świetnie, ale i bezpiecznie, tak, żebyśmy mogli spotkać się we wrześniu na kolejnych spotkaniach Fabryki Wolnego Czasu! 🙂 ⭐️
Łukasz Nalewajk
Data publikacji: 29.06.2023 r.

Wycieczka do JuraParku

27 maja 2023 r. dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 zawitały w JuraParku w Solcu Kujawskim. Była to niezapomniana podróż do prehistorycznego świata dinozaurów pełna wielu emocji, zabawy, ale również ogromu wiedzy o erze mezozoicznej.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy oczywiście od ścieżki edukacyjnej, wzdłuż której rozmieszczone są rekonstrukcje dinozaurów oraz mezozoicznych gadów, wszystkie naturalnej wielkości! Dzięki rozległej wiedzy naszego przewodnika mogliśmy uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania dotyczące życia prehistorycznych stworów, a także zrozumieć różnorodność tego niesamowitego świata. Zdobyte wiadomości dopełniliśmy odwiedzając Muzeum Ziemi, które posiada jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce. W muzeum mogliśmy również z bliska przyjrzeć się naturalnej wielkości włochatemu mamutowi!

Fani historii mogli również wybrać się w podróż szlakiem miniatur zabytkowych budowli powstałych w Polsce na przestrzeni wieków.

Po sporej dawce wiedzy przyszedł czas na szaloną zabawę w Parku Rozrywki. Czekał tam na nas  Statek Piracki, ekstremalny coaster oraz przyprawiająca o  zawrót  głowy karuzela łańcuchowa. Emocje mogliśmy uciszyć na wszelakich dmuchańcach, trampolinach oraz w ogromnym hoplandzie z kulkami. Atrakcje znaleźli również fani 4 kółek, którzy mieli do dyspozycji tor z minisamochodzikami, a także fani sportów wodnych, którzy mogli popływać na elektrycznych kaczkach 🙂 Czekał tu nas też ogromny plac zabaw z wysokimi zjeżdżalniami oraz „niekończącą” się siecią pająka do wspinaczki. Zabawy i śmiechu nie było końca….

Emocje podsyciło kino 5 D, które oprócz trójwymiarowego obrazu dostarczyło również wiele wrażeń ruchowych i dźwiękowych. Obejrzeliśmy tam niesamowity film „8 minut z historii powstania wszechświata”, ukazujący dzieje materii od powstania Wszechświata, do momentu złożenia kości prehistorycznych zwierząt w ziemi krasiejowskiej.

Oczywiście, ogrom wrażeń spowodował, że nikt nie grymasił przy obiedzie, zresztą nie musiał bo organizatorzy zadbali, żeby był przepyszny 🙂 Choć wiadomo, ogromne lody były pyszniejsze:)

Do domu wróciliśmy zmęczeni ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń, marząc by już za rok móc powrócić do tego magicznego zaginionego świata….

Data publikacji: 26.06.2023 r.

17 czerwca w ramach Festynu "Słońce świeci dla wszystkich dzieci" w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbył się turniej szachowy dla dzieci do 10 lat. 
 
W turnieju udział wzięło 31 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą na dystansie 6 rund. 
 
Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: 
 
 
W kategorii do lat 7 oraz w całym turnieju zwyciężył Piotrek Maćkowiak, który wygrał wszystkie partie! Drugie miejsce zajął Antek Stańdo (5 punktów) a trzecie Michał Łukomski (4 punkty). 

 
W kategorii do lat 10 zwyciężyła Laura Wantoch-Rekowska (5 punktów), drugie miejsce Samuel Bieluszewski a trzecie miejsce Adam Kalaczyński. 
 
Najmłodszym uczestnikiem turnieju był Adaś Stańdo, który ma dopiero 4 lata a to już nie jest jego pierwszy turniej w życiu!
 
Dla większości zawodników był to pierwszy turniej szachowy, w którym musieli sobie radzić z porażkami, stresem i poznanym zegarem szachowym. 
 
Każdy z uczestników dostał nagrodę za udział w turnieju.
 
Serdecznie gratulujemy  wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne edycje.
Data publikacji: 26.06.2023 r.

 

19 Festiwal Piosenki Żeglarskiej “Szuwarowe Szanty”

Dnia 28.05.23 roku  w Samocìążku odbył  się 19 Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Szuwarowe Szanty". Organizatorami  Konkursu byli: Klub Sportowy "Spartan" oraz MGOK w Koronowie.
MDK nr 2 reprezentowali soliści pod kierunkiem Anny Grzybek-Korzeniewskiej i Ilony Chojnackiej.

Wyróżnienie otrzymała Agata Bielec - opiekun Anna Grzybek-Korzeniewska.

Nagrodę Grand Prix otrzymał Radosław Kuszmider - opiekun Ilona Chojnacka.

Nagrody dla zwycięzców wręczał fundator Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy i upominki oraz poczęstunek ufundowane przez Klub Sportowy Spartan, a wręczane przez Prezesa Klubu Bogdana Polasika.

Data publikacji: 30.05.2023 r.

 

Przegląd Piosenki Żeglarskiej

Dnia 13.05.23 w MDK nr 2 odbył się 17 Przegląd Piosenki Żeglarskiej organizowany przez Ilonę Chojnacką.

Opiekunami uczestników Przeglądu była Anna Grzybek-Korzeniewska i llona Chojnacka.  W Przeglądzie uczestniczyło 24 wykonawców, w tym soliści i zespoły.

Grand Prix otrzymała Agata Bielec, 1 miejsce zajęła Estera Bieluszewska, 2 miejsce Alicja Balcerek, 3 miejsce Oliwia Barczyńska.

 

Wyróżnienie otrzymali: Justyna Gajewska, Radosław Kuszmider, Tobiasz Kussy, Klaudia Romanowska. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali statuetki i dyplomy. Imprezę sponsorowała Rada Rodziców MDK nr 2 oraz Hiper Market Carrefour ul. Skarżyńskiego 2 w Bydgoszczy.

Imprezie towarzyszyły występy formacji Hip-Hop pod kierunkiem Marzenny Skowrońskiej.

Data publikacji: 22.05.2023 r.

 

Dnia 22 kwietnia 2023 r. w sali gimnastycznej SP 12 w Bydgoszczy odbył się Bydgoski Festiwal Tańca Hip Hop Taniec To Ja.

Organizatorem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Na parkiecie prezentowali swoje umiejętności tancerze i tancerki z Formacji Hip Hop Spiro 1, Spiro 2, Spiro 3, Spiro 4, soliści i duety. Trenerem i autorką Festiwalu jest pani Marzenna Skowrońska. Imprezie organizowanej od wielu lat towarzyszyła jak zwykle niesamowita radosna atmosfera.
Data publikacji: 28.04.2023 r.

Koncert z okazji Dnia Kobiet

11.03.2023 roku w MDK nr 2 odbył się Koncert z okazji Dnia Kobiet. Wystąpiły zespoły wokalno gitarowe pod kierunkiem Ilony Chojnackiej i Anny Grzybek-Korzeniewskiej. Młodzi artyści wykonali takie piosenki jak "Rudy rydz", "Serduszko puka", "Za każdy uśmiech", "Szary Świat", "Powiedz stary" i wiele innych. Na zakończenie imprezy zrobiono pamiątkowe zdjęcie wykonawcom, na wszystkich czekał również słodki poczęstunek.

Data publikacji: 24.03.2023 r.

 

Step By Step Krok po Kroku w Rytmie Hip-Hopu

     W dniach 16 i 17 stycznia 2023 r. w MDK nr 2 w Bydgoszczy odbyły się warsztaty taneczne "Step By Step Krok po Kroku w Rytmie Hip-Hopu".

   Tancerze z formacji Spiro 1, Spiro 2, Spiro 3, Spiro 4 (ponad 70 osób) doskonalili swoje umiejętności taneczne. Zdobytą wiedzę młodzież zaprezentowała w swoich formacjach, solówkach i duetach. Znakomity pokaz dla rodziców, dużo humoru i niepowtarzalna atmosfera były nieodzownym elementem imprezy.

   Brawo i gratulacje dla wszystkich tancerzy i rodziców a także dla nauczyciela Pani Marzenny Skowrońskiej!

Data publikacji: 18.01.2023 r.

Ulep Swojego Anioła – fotorelacja

        Warsztat plastyczny pt. Ulep Swojego Anioła dedykowany był dzieciom i rodzicom, babciom i dziadkom z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

         Tematem przewodnim był Anioł – Anioł Stróż, Anioł Posłaniec… anioł jako stworzenie duchowe, obdarzone rozumem i wolą.

Anioł – etymologicznie oznacza posłańca lub wysłannika. W sztuce temat ten pojawiał się na przestrzeni wieków a najstarsze chrześcijańskie przedstawienia aniołów odnajdujemy w rzymskich katakumbach, i co ciekawe ukazuję one istoty bez skrzydeł. W Średniowieczu Anioły figurowały w pięknych drewnianych ołtarzach, mozaikach i witrażach. W renesansie znamy Anioły z obrazów Leonarda da Vinci czy Rafaela.

Barok w sposób dekoracyjny nakreślał postać anioła jako putto, przedstawiał on małego nagiego chłopca, jako forma rzeźbiarska był ozdobą kościołów ale też tarasów, parków i ogrodów. W Biblii mamy około 300 fragmentów na temat Aniołów w Nowym i Starym Testamencie. Dlatego Anioły przedstawiono najczęściej jako skrzydlatych posłańców Boga. Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 336 odnoszący się do świętych Aniołów uczy: „ Życie ludzkie od początku aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów."

Jolanta Kotlarek - Młyńska

Data publikacji: 20.12.2022 r.

Jesienna warsztaty w Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie 5.11.2022 – mozaika w plenerze

         Program warsztatów obejmował działania inspirująco-integrujące w plenerze, galeriach i pracowniach zabytkowego XIX – wiecznego zespołu pałacowo-parkowego oraz w późnośredniowiecznym Starym Dworze.

W czasie warsztatów młodzi artyści zgłębiali technikę mozaiki ze szkła. Swoistością warsztatów było łączenie fikcji z realnością, zabawy z edukacją, sztuki z informacją.

 

Warsztat związany z mozaiką mając swoją specyfikę i walory kształcące pozwolił uczestnikom wykonać atrakcyjne, niekonwencjonalne prace plastyczne.

Mieliśmy też  czas na odpoczynek przy ognisku, można było upiec, jabłka, kiełbaski czy inne smakołyki.

Zapewne ponownie odwiedzimy zaprzyjaźnione Skłudzewo, ale dopiero na wiosnę...

Data publikacji: 14.11.2022 r.

Turniej szachowy!

 19 - 20 listopada 2022 r.
Otwarty Turniej Szachowy NITRO CHEM
REGULAMIN

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TURNIEJU SZACHOWYM!!!


Sobota 19.11.2022 r. – Turniej błyskawiczny

       -     9.20 - 9.50: weryfikacja zgłoszeń i odprawa techniczna

       -     9.50: uroczyste otwarcie mistrzostw

       -     10.00: I-XI runda zawodów, po 6 rundzie 15 minutowa przerwa

       -     13.30: zakończenie i wręczenie nagród

Sobota 19.11.2022 r. Turniej talentów

            - 10.00 - 10.25: weryfikacja zgłoszeń i odprawa techniczna

            - 10.30: otwarcie zawodów i I – IV runda turnieju.

Niedziela  20.11.2022 r.

            - 10.00: V – VII runda turnieju.

            - 15.30: Zakończenie i wręczenie nagród.

Niedziela 20.11.2022 r – Turniej  szachów szybkich

           - 9.10 - 9.50: weryfikacja zgłoszeń i odprawa techniczna

           - 9.50: otwarcie zawodów

           - 10.00: I - IX runda turniejów

           - 15.45: zakończenie i wręczenie nagród, po 5 rundzie 15 minutowa przerwa     

Data publikacji: 04.11.2022 r.