Młodzieżowy Dom Kultury nr 2: Wigilia’ 2022 tuż, tuż…

W niedzielę, 18 grudnia br. w Młodzieżowym Dom Kultury nr 2 im. dra Jordana odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów tej - zasłużonej dla miasta - placówki. Było nastrojowo, świątecznie i kolorowo.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

W imprezie wzięli udział soliści i zespoły wokalno-instrumentalne przygotowane przez Panie: Annę Grzybek-Korzeniewską (keyboard, ukulele, gitara) i Ilonę Chojnackiej (gitara, keyboard). Młodzi artyści zaśpiewali m.in. takie utwory jak: "Wigilijny wieczór", "Napiszcie do Jezuska", "Gdzie Ty mieszkasz mały Jezu", "Jadą kolędnicy jadą", "Józefie stajenki nie szukaj", "Był pastuszek bosy" i wiele innych.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Po występach wszystkich wykonawców i gości, prowadząca koncert Pani Grzybek-Korzeniewska zaprosiła wszystkich rodziców i dzieci do wspólnego kolędowania. Było wspólne zdjęcie, symboliczne prezenty, a nawet słodkości.

Muzyczne spotkanie z  kolędami i pastorałkami wprowadziło wszystkich uczestników imprezy w niezapomniany świąteczny nastrój, jak w bajkach Disneya.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr2

Wigilia – niewielu z nas zastanawia się, co oznacza to słowo. W języku  łacińskim vigilia to "czuwanie", "straż". Dodatkowo w  Słowniku Języka Polskiego PWN, Wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Z godnie z polska tradycją Wieczerza Wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką". To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2


Zazwyczaj do kolacji zasiada się późnym popołudniem i wg tradycji  rozpoczyna modlitwą prowadzona -  zwykle - przez najstarszego z domowników.  Później następuje przełamanie opłatkiem i składanie życzeń. Przy stole ustawia się też jedno dodatkowe nakrycie dla "niespodziewanego gościa".
Na stole, na białym obrusie,  znajduje się dwanaście potraw, w tym potrawy rybne (karp, pstrąg, a nawet łosoś). Wieczorem,  niemal wszyscy,  idą na Pasterkę do swojego kościoła.

Autorzy: Anna Grzybek-Korzeniewska, Ilona Chojnacka, MDK nr 2

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.