Ostatnia sesja – przed świętami – uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy

To była długo wyczekiwana sesja fotograficzna uczniów z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 (ostatnia w tym roku); dodajmy nocna sesja, podczas aktualnie trwającego Jarmarku Bydgoskiego. Żałujemy tylko, iż nie było śniegu, jak kilkanaście dni temu…

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Temperatura powietrza dość mocno dała się we znaki naszym uczniom, było – 6,5 st. Celsjusz, ale bezwietrznie i bez śniegu, jak kilka tygodni wcześniej. Chcieliśmy pokazać najmłodszym adeptom, jak wykorzystać aparaty fotograficzne w trudniejszych warunkach, jakie znaczenie ma statyw i jak wykorzystać podstawowe nastawy kamery - w warunkach nocnych.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Po krótkiej odprawie wskazaliśmy na kilka podstawowych parametrów, jak ISO, przysłona, czas naświetlania czy temperatura barwowa. Mając na uwadze iluminacje, światełka, jak również oświetlenie wesołego miasteczka z karuzelą wenecką - powiedzieliśmy słów kilka o takim efekcie, jak bokeh.*

fot. Wojtek Banaszkowski, KFC MDK nr 2

Przy okazji wspomnieliśmy, jak to Napoleon Bonaparte mieszkał w gospodzie „Pod Złotym Łososiem", narożnik ul. Magdzińskiego 27. Nie ma twardych dowodów, że cesarz był także w Starym Fordonie, aby obserwować przemarsz swoich wojsk podczas marszu na Moskwę. Niemniej, to miła i frapująca dla bydgoszczan legenda. Niektórzy w nią wierzą, inni nadal szukają potwierdzenia.

fot. Mikołaj Schmidt, KFC MDK nr 2

*/ inaczej zmiękczenie. Sposób, w jaki na zdjęciu odwzorowane są nieostre obiekty powstające poza płaszczyzną ostrości. Efekt bokeh to te wszystkie fragmenty obrazu, w których na krawędziach obiektów widać małe kółeczka (lub gwiazdki). Wprowadzają one często do obrazu wyjątkowy klimat i umożliwiają zbudować atmosferę. Chociaż wielu widzów może nie zdawać sobie z tego sprawy, bardzo duże znaczenie dla odbioru zdjęcia ma nie tylko to co jest ostre, ale także to co jest oddane jako nieostre i jest scharakteryzowane przez efekt bokeh. Określenie bokeh wzięło się z języka japońskiego, w którym) oznacza „rozmycie”.

fot. Oliwier Derkowski, KFC, MDK nr 2
fot.Kajetan Gawkowski, KFC MDK nr 2
fot. Kajetan Gawkowski, KFC, MDK nr 2
fot. KFC MDK nr 2

Autorzy: Oliwier Derkowski Oliwier Zieliński, Kajetan Gawkowski, Wojtek Banaszkowski, Mikołaj Schmidt
oraz Krzysztof Golec, nauczyciel MDK nr 2

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.