Półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana trwały przez dwa tygodnie ferii zimowych w dwóch grupach. Równolegle trwały zajęcia otwarte. W grupie II zajęcia półkolonijne trwały od godz. 8.00- 15.00. Nasz fotoreportaż przedstawiamy tuż po zakończeniu półkolonii w grupie II.

W tym roku szkolnym, z powodu remontu sali gimnastycznej, zajęcia półkolonijne odbywały się nieco inaczej niż zwykle, ale nie znaczy to wcale, iż było nudno. Wręcz przeciwnie, nauczyciele napisali taki plan (scenariusz), aby dzieci młodsze i te nieco starsze mogły do maksimum wykorzystać czas, co opiszemy w naszej fotorelacji (fotoreportażu).

Poniedziałek grupa II, dzień pierwszy – nauczyciele: Karolina Gorzycka, Krzysztof Golec
Zawsze, podczas rozpoczęcia zajęć, prowadząca pani Karolina przedstawiała program dnia, omówiła regulamin. Obowiązkowo były zajęcia z korzystania ze środków komunikacji miejskiej czy zachowania się w autobusie, pokazano też najmłodszym sposób ubierania kamizelek odblaskowych (to sprawiało zawsze najwięcej problemów najmłodszym półkolonistom).

Dzień pierwszy, po smacznym śniadaniu, dzieci szykowały się do wyjścia do Schroniska dla Zwierząt. W tym roku pani dyr. Izabella Szolginia zaprosiła dzieci do schroniska przy ul. Grunwaldzkiej 235. Okazało się, że bydgoskie schronisko znacznie się rozbudowało, ma też salę edukacyjną, nowoczesne środki dydaktyczne, aby przekazać wszystko jak najlepiej dzieciom, a zwierzątka miały bezpieczne schronienie i wybieg w czasie relaksu.

Po przybyciu do "emdeku", dzieci miały jeszcze czas, aby pobawić się na świeżym powietrzu, na placu zabaw – tym razem usłanym puszystym śniegiem (temp. -4 st. C). Tu wreszcie dzieci odbyły swoją pierwszą sesję zdjęciową, którą w ramach praktyki wykonali Tomasz Lewandowski i Oliwier Zieliński z Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2.
Dzień II – prowadzący: T. Krajewski i K. Golec
To dzień poświęcono na gry planszowe. W tym celu dzieci udały się na warsztaty do Centrum Gier Planszowych „Pegaz” przy ul. Pod Blankami 6. To świetne miejsce, kameralne, ale o wielkim zasięgu i bardzo wysokiej ocenie przewodników Google - 4,9! Tu dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe, przez pana Artura i pana Tadeusza. Każda gra była dostosowana do wieku dziecka; kiedyś był to tylko chińczyk, warcaby, domino czy gra w okrętu. Teraz dzieci mogą rozwijać swoją pasję, kreatywność, logiczne myślenie na każdym poziomie zaawansowania.

Szefem CGP ”Pegaz” jest Bartek „Żaba” Chrobak, który wespół z Arturem i panią Gosią spełniają się we wspólnej pasji, jaką jest „gra bez prądu”.
"Centrum organizuje liczne , cykliczne turnieje w gry karciane, figurkowe i planszowe oraz NOC PLANSZÓWEK - czyli bydgoskie spotkania z grami planszowymi, animując i integrując bydgoską sceną graczy" – powiedział Artur Górecki

Artur przypomniał nam cenionego psychologa, pedagoga i jedną z jego wielu ważnych sentencji. Jerome Bruner, bo o nim mowa, powiedział: "Główną cechą gry (zarówno dorośli,jak i dzieci) nie jest treść, ale tryb. Innymi słowy, gra jest sposobem podejścia do działania, a nie do samej aktywności”.

Robotyka SP nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi – z Centrum "Pegaz" dzieci żwawym krokiem przeszły na kolejne zajęcia z robotyki, które prowadzi w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi pani wicedyrektor Aleksandra Tarczyńska-Pajor. Najmłodsze dzieci uwielbiają nie tylko panią, ale także zajęcia które prowadzi.
Nauka robotyki to doskonałe narzędzie prowadzące do logicznego myślenia i pierwszych podstaw programowania, jak również konsekwentnego dążenia do celu, cierpliwości, a przy okazji wzbudza zainteresowanie technologiami i światem.

Tu nie można się nudzić, a nauka przez zabawę sprawia, iż nabywają nowe kompetencje i umiejętności – nie odczuwając, że pozyskują ścisłą wiedzę. Tu nie można się nudzić, a nauka przez zabawę sprawia, iż nabywają nowe kompetencje i umiejętności – nie odczuwając, że pozyskują ścisłą wiedzę.

Dzień III – wychowawcy: K. Gorzycka, K. Golec
Dzień poświęcony aktywności sportowej, którą bez sprzeciwu zaakceptowali półkoloniści. Były zatem proste elementy rozgrzewki i ćwiczenia gibkościowe (rozciągające). Dzieci wręcz paliły się do pobicia rekordu w fitnessowej konkurencji zwanej "plank” (po polsku - deska). Okazało się, że nie siła czyni różnicę, tylko wytrzymałość, spryt oraz elastyczność mięśni i więzadeł. Konkurencję wygrała Bogusia Markiewicz (2 min. 28 s), która w szczerym polu pokonała wszystkich chłopców, a przy okazji pokazał szpagat à la Van Damme. Najlepsi otrzymali słodkości!

Kino Helios - głównym punktem dnia było wyjście do kina Helios na film „Mumie” w reż. Juana Jesúsa Garcíi Galochy. Jednak o starożytnym Egipcie "Mumie" nie powiedziały wiele, ale znalazło się w tej fabularyzowanej animacji kilka scen dotykających naszych czasów.

Film filmem, ale dzieci wręcz dopominały się o obiad w Mc Donaldzie. Pani Karolina robiła co mogła, aby zamówienie było na czas, bo z Multikina grupa musiała dojechać autobusem do MDK nr 2, gdzie już czekali rodzice.

Trzeba jednak przyznać, że głowni bohaterowie: Thut, Sekhem, córka faraona Nefer czy lord Carnaby – w polskiej wersji językowej – mieli znakomity dubbing.
Dzień IV - nauczyciele: K. Gorzycka, K. Mikołajczyk, T. Krajewski. M. Rykała
Dzień wyjazdowy do wioski tematycznej "Gzinianka Green House w Gzinie

Dzień V - ostatni - nauczyciele:
K. Gorzycka, K. Mikołajczyk, T. Krajewski. M. Rykała
Zakończenie zajęć, ale od samego rana dzieci przygotowywały maski i przebrania na bal karnawałowy. I tak do nastepnych ferii - oby już bez pandemii koronawirusa.
Informujemy, że pendrive z zajęć podczas ferii są do odebrania w poniedziałek 13 lutego br. u pani Karoliny Gorzyckiej. Zajęcia karate rozpoczynamy po feriach, także w poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 30 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. T. Czackiego 8.
Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2