Bydgoszcz, 20 stycznia 2024 r. Dzień Babci i Dziadka to czas szczególny, nie tylko w Polsce, ale także na świecie. To także jedna z pierwszych imprez w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. im. dra Jordana w Bydgoszczy, zorganizowana przez nauczycieli... tuż-tuż przed uroczystym przecięciem wstęgi w nowej sali gimnastycznej - ze sceną sanitariatami, szatnią, magazynkami, z dużą ilością światła i dobrej energii.

Sala gimnastyczna
Po wielu miesiącach przebudowy sali gimnastycznej, wreszcie nastąpił jej odbiór techniczny, z czego dyr. Adam Łętocha i nauczyciele mogą się cieszyć. Uroczysty odbiór - z tzw. przecięciem wstęgi - nastąpi wkrótce!

Rzeczywiście, zarówno kolorystyka, parkiet, jak również pomieszczenia, szatnie i sanitariaty wyglądają, jak te w hotelu pięciogwiazdkowym. Całość jest ogrzewana i przedzielona sceną, którą można otwierać i zamykać (podnoszone rolety sterowane elektrycznie) podczas rożnych wydarzeń w "emdeku".

W kolejnej modernizacji, jak będą pieniądze na ten element wyposażenia, z pewnością dojdzie jeszcze klimatyzacja.
Po tylu latach, z przyznanego grantu z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, udała się doprowadzić tę modernizację do szczęśliwego końca.

Nowa scena i wyremontowana sala gimnastyczna będzie służyć na kolejne lata wielu "emdekowskim" sekcjom (kołom, pracownikom): karate, tenis stołowy, akrobatyka, sala taneczna, szachy, półkolonie czy występu dzieci i młodzieży podczas "emdekowskich" imprez.

Dzień Babci i Dziadka
Czy wiecie kto zapoczątkował tę tradycję? Pomysł stworzenia tego święta narodził się w Polsce w znanym tygodniku „Kobieta i Życie” już w 1964 roku. Można powiedzieć, iż pomysł zrodził się spontanicznie, dzięki znanej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Rok później inny tygodnik poznański postanowił, aby to święto zostało w stolicy Wielkopolski.

Niespiesznie, ale z dużą akceptacją społeczeństwa Dzień Babci i Dziadka stawał się coraz popularniejszy, wzmiankowany obecnie w niemal każdym kalendarzu. Babcia i dziadek to dla naszych milusińskich wyjątkowi ludzie (opiekunowie) – bez dwóch zdań – zasługujący na swoje święto. W podobnym klimacie obchodzimy też Dzień Matki i Dzień i Ojca.

Dlaczego? Najprościej można to wyrazić tymi słowami: "Babcia jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem, trochę najlepszym przyjacielem”!

Tak ważne i elektryzujące wydarzenie musi mieć swoich mentorów, którymi byli nauczyciele: dyrektor Adam Łętocha, wicedyrektor Dorota Przywara-Kaps, Justyna Superczyńska-Szarata (teatrzyk przedszkolaka), Marlena Zabłocka (ceramika), Jolanta Kotlarek (malarstwo i grafika), Anna Grzybek-Korzeniewska (muzyka, śpiew), Łukasz Nalewajk (gry planszowe), Karolina Gorzycka (planowanie), Daria Musolf (zajęcia dla przedszkolaka), Tomasz Świgoń (specjalista od nagłośnienia) i wielu innych.

Jednocześnie informujemy, że swoją sesję fotograficzną mieli także uczniowie z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (Oliwier Derkowski, Oliwier Zieliński), którzy uwiecznili w kadrze Nikonów ten szczególny dzień...

Historię modernizacji sceny i sali gimnastycznej - od samego początku do końca - zanotowali w kadrze także uczniowie z KFC MDK nr 2.
Autor: Krzysztof Golec, MDK nr 2
uczniowie: Oliwier Derkowski, Oliwier Zieliński, KFC MDK nr 2