Sobota, 13 kwietnia 2024 r. Ostromecko, to żelazny punkt wycieczek, odwiedzin gości i turystów z całej Polski, a także bydgoszczan, którzy zauroczeni dwoma pałacami, cudownymi ogrodami w stylu włoskim i angielskim przyjeżdżają tu, aby zobaczyć jedną z najładniejszych posiadłości magnackich dawnej Polski. Obecnie, ZPP jest jest interdyscyplinarną instytucją kultury miasta Bydgoszczy pod zarządem Miejskiego Centrum Kultury.
Jeśli powiemy, iż widok z tarasu Pałacu Starego (pałac Mostowskich) na Dolinę Wisły, zwłaszcza przy dobrej widoczności, jest marzeniem niemal każdego fotografa, to nadal nie wszystko powiemy. Chcemy pokazać piękno ZPP w Ostromecku, ze szczególnym uwzględnieniem parków i nowości (słynna już kula i podobizna dyr. Szwalbego namalowana na "żywym organiźmie" - wydrążone drzewo).
Nad wiklinową rzeźbą, pracowało 13 artystów z Politechniki Bydgoskiej. To już po raz ósmy (w regionie) przestrzeń miejską ozdobiła wiklinowa forma, tym razem upleciona przez studentów i pracowników Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Rzeźba "Kula II" zostanie z ZPP na dłużej.
Na terenie parku pałacowego znajduje się ok. 4,5 tysiąca drzew, wiele z nich to pomniki przyrody. Część tego drzewostanu rosła tu na długo przed budową pałaców, wiele z nich zasadzono podczas projektowania ogrodów przez wybitnych architektów (Peter Joseph Lenné). Ale oprócz starodrzewia mamy dwa pałace, mauzoleum dawnych właścicieli, przepiękny widok na Dolinę Wisły i oczko wodne w którym odbija się Pałac Stary (przy bezwietrznej pogodzie).
Ostromecko i jego pałace to żywa lekcja historii, także dla fotografów z Koła Fotografii Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Tu najczęściej przyjeżdżamy na sesje fotograficzne, a wiosna w Ostromecku, powoli, ale systematycznie ukazuje swoje piękno (przynajmniej w tym roku).
Warto tylko dodać, że uroki pałacowych plenerów urzekły także profesjonalistów, tu zawodowi fotografowie organizują słynne sesje ślubne. Mieć pamiątkę, z ogrodów przypałacowych, przejść się alejkami, po których chodziły koronowane głowy, to więcej niż dar losu.
Za każdym razem znajdyjemy coś pięknego, niepowtarzalnego w ogrodzie włoskim znajdującym się w pobliżu Pałacu Starego. W ostromeckim rosarium, otoczone lawendą i bukszpanem, rosną róże – ich odmiany zostały dobrane w taki sposób, aby ogród kwitł od wiosny aż do wczesnej jesieni. Pośrodku, w bukszpanowym raju stoi fontanna z kamienną rzeźbą pięknej arystokratki.
Tuż przed wejściem do Pałacu Starego posadzono biało-czerwone tulipany. Trzeba się pośpieszyć bo za kilka dni przekwitną.
Dlaczego warto tu przyjechać nie tylko na sesję fotograficzna? Cóż, powodów jest kilka, ale jednym z nich będzie wnętrze Pałacu Starego. To tu mamy unikatową (jedną z trzech w Polsce, a niewielu w Europie) kolekcję zabytkowych fortepianów (im. Andrzeja Szwalbego).
Autorzy i zdjęcia: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2