Podsumowanie XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice. Boże Narodzenie w Moim Mieście”

 

         W dniu 01.12.2018 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 odbył się wernisaż  z wręczeniem nagród laureatom XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice. Boże Narodzenie w moim mieście.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom i Pedagogom za nadesłanie prac
do udziału w XIV edycji ogólnopolskiego konkursu:

 Miniatura Bożonarodzeniowa w Kartkach Świątecznych i Ceramice.
Boże Narodzenie w Moim Mieście
 2018. 

      Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Bydgoszczy organizując już po raz XIV edycję tego niezwykle ciekawego konkursu zaprosił do udziału instytucje kulturalno –  oświatowe, fundacje, szkoły publiczne i niepubliczne, przedszkola, zakłady terapii zajęciowej i inne instytucje, które są zainteresowane tworzeniem, jak też propagowaniem i kultywowaniem tradycji związanych z tym ważnym dla nas świętem – Świętem Bożego Narodzenia.

    Celem konkursu było:
– przybliżenie poprzez sztukę obrzędowości i tradycji Świąt Bożego Narodzenia,
– zachowanie tradycji ręcznego wykonywania kartek świątecznych,
– zainteresowanie oryginalnym łączeniem technik tradycyjnych np. z grafiką komputerową,
– rozwijanie zdolności, wrażliwości plastycznej i kreatywności u dzieci – poprzez eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi, w tym własnymi,
– wymiana doświadczeń z zakresu zdobienia ceramiki,
– zaproszenie do aktywności twórczej osób niepełnosprawnych.

Wszyscy artyści zarówno dzieci jak i dorośli, którzy brali udział w konkursie mieli zastanowić się :

      Jak wygląda miasto w okresie świąt Bożego Narodzenia? Jakie są jego charakterystyczne elementy – czy jest to architektura, a może przyroda? Jakie motywy świątecznego wystroju pojawiają się w mieście w okolicach Bożego Narodzenia? Jak świąteczny wystrój komponuje się z architekturą i przyrodą? Współgra z nią czy może ją dominuje? Jak świąteczne miasto wpływa na nas? Jaki jest nastrój świątecznego miasta…?

     Dzieci i młodzież w swoich pracach potrafiły uchwycić ducha miejsca i czasu świątecznego. Uczestnicy z wszystkich placówek wykazali się dużą inwencją twórczą i umiejętnością interpretacji. W pamięci szczególnie zapadły obrazy Bożonarodzeniowego klimatu takich miast jak: Łódź ze swoim miejskim i przemysłowym charakterem, Lublin ze świątecznym renesansowym klimatem oraz Częstochowa z wyjątkowym nastrojem i światłem.

Wszystkim laureatom tegorocznego konkursu składamy podziękowania i Gratulacje!

          Jak co roku dochód ze sprzedaży kartek będzie przekazany na cel charytatywny, a większość prac nadesłanych na tegoroczny konkurs obejrzeć można w Galerii Sztuki Dziecka w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy do 31.01.2019 później w Galerii Otwarta w MDK2 w Bydgoszczy do 28.02.2019.

         W tym roku nagrody ufundowali:  firma Kaufland, Rada Osiedla Górzyskowo, Urząd Miasta w Bydgoszczy, ADPHOTOGRAPHY.PL, Teatr Polski w Bydgoszczy, Cukiernia Chmielewscy, pani Iwona Berdych, państwo Piekut. Serdecznie dziękujemy sponsorom tegorocznego konkursu za pomoc i wsparcie.

Jest możliwość wydrukowania we własnym zakresie folderu z tegorocznego konkursu:

Folder składa się z dwóch kartek A4, które należy wydrukować dwustronnie.
Kartki składa się na pół wzdłuż dłuższego boku.

Data publikacji: 19.12.2018 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.