Wielkanocne pisanki: warsztat plastyczny 2 kwietnia 2022

    Wielkanocny zwyczaj ozdabiania jajek różnorodnymi wzorami jest znany i żywy na terenie całej Polski. Tradycja pisanek jest dawna. Najstarsza zachowana pisanka pochodzi sprzed około 900 lat. Jedne z najpiękniejszych pisanek w naszym kraju powstały na terenach Śląska Opolskiego. Ich wzory są dekoracyjne, tworzą motywy roślinne wykonane cienkimi kreskami. Wzory te wyskrobywane są ostrym narzędziem na jajku uprzednio zabarwionym na jeden kolor. Te pisanki, na których wzór jest wydrapywany, nazywamy kraszankami. Barwniki najczęściej otrzymywane są naturalnie – z łupinek cebuli, kory dębu, żyta czy buraka.

Pisanki we wschodnich regionach Polski są wykonane techniką batikową. Polega ona na tym, że na skorupce jajka rysujemy wzory roztopionym woskiem za pomocą specjalnych narzędzi. Następnie jajko zanurzamy w farbie. Całość procesu można powtarzać wielokrotnie i farbować różnymi kolorami. W okolicach Łowicza jajko zdobi się wycinankami. Natomiast na Podlasiu i w kurpiowskiej Puszczy Białej skorupki okleja się dekoracyjnie rdzeniem sitowia i kolorową włóczką.

Właśnie te pisanki ze wschodnich terenów Polski, czyli wykonane techniką batiku były przedmiotem wspólnych działań twórczych zarówno dzieci i rodziców  w MDK 2.

Jolanta Kotlarek

Data publikacji: 06.04.2022 r.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.