Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 – zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Tak naprawdę przygoda z fotografią, nawet dla fotografa amatora nie kończy się wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole. To samo dotyczy uczniów Koła Fotografii Cyfrowej z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. Dziś podsumowujemy ich rok pracy (nadal) w warunkach obostrzeń pandemii koronawirusa.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Koło Fotografii Cyfrowej w MDK nr 2 działa  już dwa lata,  w tym okresie uczniowie nauczyli się podstaw fotografii, a w szczególności dowiedzieli się o:  zasadzie trójpodziału,  komponowaniu zdjęć, tzw. złotej godzinie (niebieskiej godzinie w fotografii), błędach początkującego fotografa czy fotoreportażu. Każdy z nich miał różne aparaty cyfrowe, ale już nieraz mówiliśmy, że to "czarodziejskie pudełko" samo zdjęć nie robi, tylko... fotograf. Owszem, późniejsi zawodowcy używają coraz lepszego sprzętu, bardzo drogich obiektywów (teleobiektywów), ale liczy się – przede wszystkim – wiedza fotografa.
To samo zdjęcie zrobione przez amatora i fotografa z większym doświadczeniem (nie mówiąc o zawodowcach), zauważy niemal każdy. Tu, inwencja twórcza (różne perspektywy, sposób kadrowania, głębia ostrości, bokeh, dobór ISO  czy balans bieli - odgrywają dominująca rolę. Trudno się tego nauczyć, typowym dla początkujących "pstrykaniu",  czy przeczytaniu kilku książek, ale praktyka, podpatrywanie mistrzów fotografii dają w końcu efekty.

fot. KFC MDK nr 2

Warto dodać, iż kilku z uczniów KFC MDK nr 2 zdobyło już nagrody i wyróżnienia np. w konkursie „Z Marianem Rejewskim w tle” (Wojtek Banaszkowski, Ola Podroikina, Oliwier Derkowski, Kornel Kłomski czy Fryderyk Wieliczko. To ich pierwszy sukces, ale nie ostatni.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Wielu z fotoamatorów prowadzi już własne blogi, publikuje zdjęcia w Internecie, dokumentuje piękną – naszym zdaniem – Bydgoszcz. Warto dla takich momentów w życiu dowiedzieć się więcej o swoim mieście, dzielnicy (Szwederowo, Górzyskowo czy  Błonie), historii grodu nad Brdą. Nauczyciele tylko w tym pomagają, zwracają uwagę na detale, uczą patrzeć obiektywem kamery, jak choćby podczas sesji w "Dolinie 5. Stawów" na Szwederowie, czy w Silverado City w Bożejewiczkach k. Żnina. Najlepsi bowiem pojechali tam w nagrodę, a przy okazji zrobili swój pierwszy fotoreportaż.  

fot. KFC MDK nr 2 / Mikołaj Schmidt, jeden z bardzo utalentowanych , młodych fotoamatorów

Do tematu fotografii będziemy wracać, bo fotografia jest piękna, twórcza, zastępuje - co najmniej - 1000 słów, a  przede wszystkim kształtuje osobowość przyszłego zawodowca.

„Fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego, w zwykłym miejscu… Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, raczej z tym jak to widzimy" – powiedział Elliott Erwitt

Krzysztof Golec, MDK nr 2
nauczyciel fotografii cyfrowej

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.