Koniec roku szkolnego w sekcji karate MDK nr 2 im. dra Jordana

24 czerwca br. Piątek był ostatnim dniem zajęć programowych w sekcji karate MDK nr 2 im. dra Jordana w Bydgoszczy. Młode i te nieco starsze smoki (i smoczyce), w tradycyjny sposób, zakończyły kolejny rok nauki podstaw karate shotokan.

fot. KFC, MDK nr 2

Specjalnie dla rodziców najmłodsi - wespół z instruktorem (senseim) - przygotowali pokaz swoich umiejętności. Ćwiczą od września 2021 roku, nadal z pandemicznymi obostrzeniami - chcą wrócić po zasłużonych wakacjach. Sekcja karate rozrasta się, a większość wyobraża sobie, iż będzie łatwo, przyjemnie, wręcz lajtowo. To trudna ścieżka przyszłego wojownika Bushido, ale pokonają ją ci, co zmierzają do założonego celu - osiągnięcia mistrzostwa kung-fu.

fot. KFC, MDK nr 2

W tym roku szkolnym, nadal w reżimie obostrzeń sanitarnych, w "emdekowskim" dojo ćwiczyła bardzo duża liczba najmłodszych dzieci (smoków i smoczyc) . Co ciekawe, nikt nie chciał rezygnować, nikt nie narzekał, a większość wróci tu po zasłużonych wakacjach.

Często padają pytania, czy warto ćwiczyć, wylewać pot na treningach, łamać kolejne cele – dotąd nieosiąganie ? To pytanie retoryczne – warto!

fot. KFC, MDK nr2

W karate potwierdza się reguła, iż pracą, systematyczną i twórczą można osiągać duże sukcesy. Takim przykładem jest Kuba Trzciński (jeden z najmłodszych, zdolny), Zofia Traczyk (odkrycie talentu), Zosia Wolniewicz (jedna z najmłodszych, diament), Olaf Teichert (najlepszy "skoczek", talent), Zuzia Lewandowska (doskonale "rozciągnięta" smoczyca), siostry Łassa (nieśmiałe, zdolne), Jasiu Jurczak (zdolny i b. ambitny), Madzia Bonin (b. ambitna i technicznie coraz lepsza), czy Ania Czaja (rezolutna, "rozciągnięta" smoczyca). Jak będzie dalej, to już zależy od nich samych, motywacji a nawet wyrzeczeń. Karate bowiem wymaga systematyczności, wkraczania w nowe, dotąd niepoznane obszary, mistrzostwa (doskonalenia) technik kung-fu. Warto dodać, że mnisi z klasztoru Shaolin osiągają swoje mistrzostwo (kung-fu) nawet w seniorskim wieku (często 90- i ponad 90 wiosen)!

fot. MDK nr 2, KFC

W grupie starszej (kontynuującej naukę) nikogo nie trzeba było motywować. Każdy wiedział - mówiąc kolokwialnie - dlaczego trenuje, dlaczego ważny jest także grappling, techniki kempo i judo. Większość ze starszych smoków trenuje już trzeci rok, a do karate shotokan dodawane są coraz bardziej zaawansowane elementy z bogatego arsenału sztuk walki. Nauczyciel (sensei) dba także o ceremoniał, słynny Kodeks Bushido (niepisany kodeks etyczny japońskich samurajów). Warto o tym pamiętać!

fot. KFC, MDK nr 2

Wśród tej grupy, po raz kolejny, uhonorowani zostali: senpai Mateusz Turek, 7 kyu, senpai Julia Kamińska 8 kyu, a także senpai Natasza Kłos 9 kyu, senpai Agata Mularczyk, 9 kyu. Wśród wyróżniających się smoków (z grupy średniozaawansowanej) byli także: Michalina Zbielska 9 kyu (jedna z najmłodszych, bardzo zdolna), Maya Gibelli 10 kyu ( konsekwentnie dąży do mistrzostwa), Mieszko Rączkowiak 10 kyu, Igor Palicki 10 kyu, Wojtek Cieślicki 9 kyu, czy Hubert Gościński 8 kyu.

fot. KFC, MDK nr 2

Następny rok szkolny

W przyszłym roku szkolnym zajęcia będą się odbywały według nowego planu, który zostanie podany na początku września. Grupa naborowa będzie miała zajęcia 2x w tygodniu - szkolne 45 min.; grupa kontynuująca również 2x w tygodniu, ale 90 min. Dodatkowo, w ramach wyrównania poziomów zajęcia będą się odbywały (najprawdopodobniej) w soboty.

W przyszłym roku szkolnym zajęcia będą się odbywały według nowego planu, który zostanie podany na początku września. Grupa naborowa będzie miała zajęcia 2x w tygodniu - szkolne 45 min.; grupa kontynuująca również 2x w tygodniu, ale 90 min. Dodatkowo, w ramach wyrównania poziomów zajęcia będą się odbywały (najprawdopodobniej) w soboty.

fot. KFC, MDK nr 2

Od 22 września br. przyjmowane są wnioski na zajęcia stałe w MDK nr 2, w tym do sekcji karate (obowiązuje system Vulcan). Ogłoszenie przyjętych (i nieprzejętych) kandydatów – do 9 września br. Rodzice smoków kontynuujących naukę wypełniają WNIOSEK o KONTYNUACJI (można ściągnąć z systemu Vulcan).

fot. MDK nr 2, KFC

Do grupy początkującej przyjmowane są dzieci od 6 lat (od 5 lat kierunkowo uzdolnieni). Pracujemy z dziećmi i młodzieżą (przed pandemia także z dorosłymi) o różnym stopniu zaawansowania, a także z wadami postawy. Obowiązuje jednak zaświadczenie od lekarza - o braku przeciwwskazań dziecka do uprawiania karate.

Krzysztof Golec, 3 DAN
instruktor sztuk waki

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.