Święto “Pieczonego ziemniaka” w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy

Święto "Pieczonego ziemniaka",  zwane też "Dniem kartofla",  to ciekawy dzień w kalendarzu wielu polskich miejscowości, gmin czy wsi. Dzieci i młodzież coraz częściej przypominają sobie o tym wydarzenie w szkołach, a także placówkach wychowania pozaszkolnego. W tym roku obchodziliśmy ten radosny i zarazem zabawny dzień w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Było energetycznie i mocno sportowo!

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Z tej okazji dzieci z "emdeku" przywitały jesień, a nauczyciele wraz rodzicami i wychowankami przygotowali ciekawą imprezę plenerową, połączoną z pieczeniem ziemniaków w ognisku. Ta rodzinna impreza,  to kolejny krok scalający i integrujący wychowanków, ich rodziców i nauczycieli,  tego najstarszego w naszym mieście Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Niektórzy mówią już - najlepszego "emdeku" w Bydgoszczy!

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Podczas rodzinnego pikniku - z wieloletnią tradycją - nie mogło zabraknąć ziemniaka, imprez towarzyszących, a także występów dzieci. Święto ziemniaka odbyło się na sportowo, jednym z elementów był oczywiści mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją nauczycieli i rodziców. Choć była to forma zabawy i integracji środowiska, obie strony bardzo poważnie potraktowały ten epizod "emdekowskiego" pikniku. Dla formalności podajemy, że wygrała reprezentacji rodziców 3:2. Po zakończonym meczu, dyrektor MDK nr 2 Adam Łętocha wręczył puchar i medale wszystkim występującym piłkarzom (także piłkarkom, zaangażowanym w to wydarzenie).

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Wspomnieliśmy, iż  w tym dniu było kilka imprez towarzyszących, jak występy umuzykalnionych dzieci, pod opieką pani Anny Grzybek-Korzeniewskiej. Były też zabawy plastyczne, konkursy promujące języki obce, oblegana przez najmłodszych była fotobudka czy stoisko z watą cukrową. Całość rozplanowała pani Karolina Gorzycka. W holu MDK nr 2 wystawiono prace haftu krzyżykowego.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Skąd się wziął ziemniak w Polsce?

Ojczyzną ziemniaka były tereny Peru, Chile, Boliwii i Ekwadoru.  Po podbiciu państwa Inków Hiszpanie sprowadzili go do Europy, a żeglarze upowszechnili na całym świecie. Najprawdopodobniej oni też sprowadzili (nieświadomie) stonkę.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2

Na początku jego smak poznali mieszkańcy Włoch, Francji i  Wysp Brytyjskich, później  Niemiec, Polski i Rosji.  Do Polski ziemniaki sprowadził król Jan III Sobieski, podarował je  królowej Marysieńce. Na skalę przemysłową ziemniaki zaczęto jednak uprawiać w Polsce dopiero za panowania króla Augusta III Sasa. Początkowo ziemniaki były uprawiane tylko w  przyklasztornych poletkach, ogrodach królewskich i arystokratycznych; co ciekawe - jako egzotyczna roślina ozdobna, ze względu na piękny wygląd kwiatów.

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2/ gwiazdy sportu, są także wśród rodziców i nauczycieli...

Dziś Polska jest jednym z największych producentów ziemniaków, a wiele instytutów hodowli tego warzywa pracuje nad nowymi odmianami, odpornymi na choroby (i stonkę ziemniaczaną).

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2 / Justyna Superczyńska-Szarata i Bogna Blachowska-Wojciechowska, nauczycielki bez których żadne wydarzenie w MDK nr 2 nie mogłoby się odbyć. jedna jest głową, druga szyją (niemal) każdego przedstawienia, pikniku, koncertu...

Ziemniaki zawierają sporo białka i błonnika, potasu, magnezu, sody, a nawet żelaza, witaminę C, tiaminę (witamina B1), również kwas pantotenowy. /źródło: dr Wojciech Nowacki, IHAR-PIB Oddział w Jadwisinie/

fot. Krzysztof Golec, MDK nr 2 / każde wydarzenie w życiu placówki, ma wielu bohaterów, ludzi dobrego serca, sponsorów. Wśród nich jest Pani Dyrektor Dorota Przywara-Kaps, a także ważny człowiek za konsoletą  Tomek Świgoń...

Dietetycy z kolei zwracają uwagę, aby ograniczyć spożywanie ziemniaków przy stosowanej diecie. I kto ma racje, jeśli dzieci i tak nie zwracają na to uwagi. Ponadto, ziemniaki są naturalnym, tanim produktem w gorzelnictwie, są również substytutem niezbędnym przy produkcji mączki ziemniaczanej (popularny krochmal).

Jednym ze sponsorów pikniku była firma Netto. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do energetycznych obchodów tego święta. Warto je kontynuować, tradycja zobowiązuje!

Krzysztof Golec, MDK nr2

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.