Wakacje: “Zajęcia otwarte” dla dzieci i młodzieży

MDK nr 2, wtorek. Od 26 -30 czerwca br. trwały "Zajęcia otwarte" dla dzieci uczęszczających do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Zajęcia prowadzili nauczyciele tej placówki od godz. 10.00- 14.00 (bez wyżywienie na bazie cateringu). Wtorkowe zajęcia zaplanowała Pani Magdalena Borowiecka, nauczycielka Akademii Przedszkolaka w MDK nr 2

fot. KFC MDK nr 2

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2,  najstarszy w Bydgoszczy, od zawsze spełnia potrzeby... nie tylko edukacyjne, ale także wychowawcze i opiekuńcze. Wojna w Ukrainie mocno przewartościowała scenę sportowo-artystyczną "emdeku", gdyż w tym roku mamy na zajęciach otwartych bardzo liczną grupę młodych uczniów z Ukrainy.

fot. KFC MDK nr 2

Wtorek 27 czerwca 
Dzień niby jak co dzień, ale to tylko pozory, gdyż w grupie tej mieliśmy niemal 40 proc. dzieci z Ukrainy, ale Pani Magdalena szybko wprowadziła w temat te młodsze i nieco starsze dzieci. Na początku „Książęce czasy”, a skoro cofamy się do przeszłości na planie głównym pojawiły się najpiękniejsze polskie zamki i pałace, ich właściciele, najbogatsi właściciele (magnaci, szlachta, królowie, rody książęce). Powiedzmy wprost, to temat niedokończony, ale dzięki aktywizacji dzieci i młodzieży, wykorzystaniu najpiękniejszych zdjęć z kolekcji prowadzącego nauczyciela i projektora multimedialnego,  przynajmniej udało się pokazać jakie skarby kultury mamy w Rzeczpospolitej.

fot. Krzysztof Golec, zamek Krzyżtopór

Jaki zamek/pałac w Polsce jest najpiękniejszy?
Nie ma takiego, jednego, jedynego. My omówiliśmy na zajęciach otwartych takie pałace i zamki jak: Zamek Królewski w Warszawie (zburzony w 1944 roku, odbudowany dzięki składkom społeczeństwa w latach 1971-1984), pałac w Mosznej (często mylony z zamkiem, XVIII w.), zamek  w Pszczynie (choć mówią o nim pałac z początku XV w.), jak również zamek Krzyżtopór 1621-1644 (według wielu najładniejszy zamek w Polsce, choć dziś to umocniona ruina).

fot. Krzysztof Golec, bajkowy pałac w Mosznej

Nie zapomnieliśmy o pałacu w Ostromecku (I poł. XVIII w. pałac  Stary; 1832- 1848 pałac Nowy,  wg projekty znakomitego architekta Karla Schinkla). W tak krótkim czasie opowiedzieliśmy jeszcze o pałacu w Lubostroniu (pałac Skórzewskich) wybudowanym  w latach 1795-1800 przez arch. Stanisława Zawadzkiego.

Na tej liście z pewnością powinny się znaleźć inne, niewymienione jeszcze zamki/pałace jak: pałac w Wilanowie, zamek w Kamieńcu Ząbkowickim (z przepiękną historią ks. Marianny Orańskiej), zamek w Książu (z historią ks. Daisy i jej naszyjniku z czarnych pereł), zamek w Krasiczynie, zamek w Łańcucie,  pałac w Rogalinie, Zamek Królewski na Wawelu, zamek w Malborku czy zamek Czocha (nadal tajemniczy, wręcz stworzony dla filmowców).

fot. Krzysztof Golec, zamek Książ

Na mapie Polski są też inne  mniejsze pałace/ zamki, ale mozolnie odbudowane i zachwycające historią: zamek w Karpnikach, cudny (bajkowy)  pałac Wojanów,  zamek Roztoka (prowadzą tu ślady ukrycia  złota Wrocławia), pałac Staniszów czy pałac w Rydzynie.

fot. Krzysztof Golec, pałac Wojanów

Zajęcia sportowe
Pani Magdalena Borowiecka zaplanowała także zajęcia sportowe „Kto trenuje karate, swoje troski rzuca na matę”. Zajęcia (wstęp do karate) odbyły się na boisku wielofunkcyjnym, była rozgrzewka, ćwiczenia stretchingowe, szybkościowe, jak również najprostsze techniki (dźwignie, bloki, obrona przed silniejszym przeciwnikiem).

fot. Ewa Wolniewicz

Dzieci ćwiczyły w parach, a każdy chciał pokazać swoją sprawność, szybkości, motorykę. Na koniec krótko powiedzieliśmy o obronie koniecznej i prawie wyższej konieczności. Okazało się,  że spora grupa młodych smoków trenuje już karate, zarówno w „emdeku”, jak i innych bydgoskich klubach. A już wszyscy myśleli, że młody człowiek ma jedną rozrywkę – najnowszy model smartfona lub siedzenie przy komputerze (powoduje  jedynie skrzywienie kręgosłupa i garbienie się).

fot. Ewa Wolniewicz

Oczywiście był też czas na zabawy w "emdekowskim" Hoplandzie, regulaminowe przerwy i II śniadanie.

Na koniec zajęć Pani Magdalena podsumowała wtorkowy zajęcia, wyróżniła najciekawsze konstrukcje zamków powstałe z klocków i słomek konstrukcyjnych,  życzyła dzieciom udanych wakacji! My też dołączamy się do tych życzeń.

Krzysztof Golec, MDK nr 2

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.