Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – półkolonie I turnus


W dniach od 03 - 07 lipca br. trwał I turnus półkolonii dla dzieci prowadzony przez nauczycieli tej najstarszej w Bydgoszczy placówki wychowania pozaszkolnego. Pogoda dopisała, humory także, a zajęcia były ciekawe, energetyczne i zaplanowane tak, aby jak najwięcej pokazać, zwiedzić, odkryć w naszej pięknej Bydgoszczy.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Zabieramy Was w półkolonijną podróż po najciekawszych miejscach na mapie Bydgoszczy, tych odkrytych i nadal czekających na odkrycie. Pan Twardowski, z okna kamienicy przy Starym Rynku, z pewnością doda magii i czarów do naszej opowieści.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

W oknie kamienicy na Starym Rynku ukazuje się tylko ruchoma postać czarnoksiężnika, mistrza magii, który do naszego miasta przybył dawno, dawno temu (podobno w 1560 roku) na... kogucie. Legenda mówi, że pomógł burmistrzowi odmłodnieć, ale czary nie zadziałały, mistrz musiał przygotować specjalną kąpiel w zbawiennych miksturach.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Poniedziałek – dzień I

Zajęcia w pierwszym tygodni półkolonii odbywały się w godz. 7.30-8.30, było pierwsze śniadanie i obiad w formie cateringu (obiady bardzo smaczne i urozmaicone), była gimnastyka na świeżym powietrzu i... sporo momentów.

fot. Krzysztof Golec, KFC

Dzień pierwszy – Główną atrakcją był tramwaj wodny, dzieci miały możliwość zobaczyć większość ciekawych budynków i budowli z pokładu pływającej jednostki (zasilanej silnikiem elektrycznym), jak: most Sulimy-Kamińskiego, most Króla Jagiełły, kompleks kampus WSG, most Królowej Jadwigi, nową Astorię i ceglany most kolejowy, wykonany techniką łukową z 1851 r (jeden z najstarszych mostów kolejowych w Polsce). Kolejną atrakcją podczas tej wodnej wycieczki było rutynowe pokonywanie śluzy nr 2. Śluza na Brdzie stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych Hydrowęzła Bydgoszcz, jest też międzynarodową drogi wodnej E70 Wisła-Odra.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

W planie był także Wyspa Młyńska, obowiązkowy punkt na mapie grodu nad Brdą każdego turysty. Tu dzieci miały sesję zdjęciową (Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 i pracownicy Urzędu Miasta),były zajęcia na trawie "Wstęp do przygody z karate”, moczenie nóg w kaskadach Młynówki i kolejna atrakcja... miejski plac zabaw.

Wtorek – dzień II
Główną atrakcją dnia był spacer do Olimpic Bowling Center w podziemiach HSW Łuczniczka. Zanim to nastąpiło dzieci grzecznie i chętnie - aktywnie - uczestniczyły w porannej gimnastyce. Spacer do HSW Łuczniczka, przy upalnej pogodzie, był wyczerpujący, ale kręgle pokonały słabości i na dodatek ujawniły młode talenty w tym sporcie. Nikt się nie nudził, a klimatyzowana sala, kilka stanowisk czy obowiązkowe buty do bowlingu spodobały się najmłodszym.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr2

W drodze powrotnej były obowiązkowe lody w cukierni-lodziarni „Katarynka”. Tu był ciekawy epizod, gdyż zabłąkany gołąb wleciał do środka lodziarni. Udało się jednak pomóc nieproszonemu gościowi. Lody były b. smaczne, a porcje duże (jak zawsze).

Środa – dzień III

Hitem dnia było wyjście do kina "Helios” na premierowy film „Miss Kraken. Ruby Gillman”. To najnowsza adaptacja DreamWorks, która przypadła do gustu dzieciom, ale efektu wow nie było. Były za to inne  atrakcje: obowiązkowy popcorn, pepsi-cola i słodycze.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr2

W drodze powrotnej ponownie odwiedziliśmy Stary Rynek, aby zobaczyć  „Pana Twardowskiego”. Codziennie o godzinie 13:13 oraz 21:13 można go spotkać w oknie kamienicy przy Starym Rynku 15. Oczywiście była też fontanna "Potop".

Czwartek – dzień IV

Kolejny dzień z wyjściem na Starówkę”, zwiedzanie najciekawszych miejsc grodu nad Brdą: Wyspa Młyńska, plac zabaw, Młynówka, fara, "Przechodzący przez rzekę", spichrza, pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, Młyny Rothera. Jednak hitem dnia było zwiedzanie Muzeum Apteki Pod Łabędziem i warsztaty – własnoręczne komponowanie nuty zapachowej perfum.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Były też zaplanowane lody w lodziarni Adama Sowy, równie smaczne jak te w "Katarynce".

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2/ Apteka pod Łabędziem

Przed obiadem obowiązkowym zwyczajem był "emdekowski" Hopland, tu dzieci mogły bezpiecznie – pod opieką nauczyciela – buszować między kolorowymi piłeczkami, budować domy z klocków, pokonywać zmyślny tor przeszkód.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

Po obiedzie gry i zabawy sportowe na boisku wielofunkcyjnym.

fot. Krzysztof Golec, KFC MDK nr 2

 Piątek – dzień ostatni  turnusu I

Kolejny  dzień  pod hasłem  muzycznym. Uczestnicy półkolonii słuchali muzyki W. A. Mozarta rozpoznawali dźwięki i barwy różnych  instrumentów muzycznych oraz  jednocześnie wykonywali mandalę pod okiem Pani Ilony Chojnackiej. Po śniadaniu  grupa pojechała na wycieczkę  do  ZOO w Myślęcinku.

Na zakończenie  turnusu półkolonii uczestnicy otrzymali od organizatorów słodki poczęstunek. Praktycznie każdego dnia były słodkości np. za budowle zamków i pałaców z klocków Lego, konkurs wiedzy o Bydgoszczy czy opowieści o królu Kazimierzu Wielkim.

Zajęcia od poniedziałku do piątku prowadzili nauczyciele: Małgorzata Lewandowska, Mateusz Brzeziński, Ilona Chojnacka, Monika Brykała, Marlena Zabłocka i Krzysztof Golec.

Autor: Ilona Chojnacka, Krzysztof Golec
nauczyciele MDK nr 2

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.