Jesień idzie przez park – kolejna wizyta uczniów Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 w Ostromecku

Jeśli pamiętacie jeszcze jeden z najciekawszych utworów Czerwonych Gitar „Jesień idzie przez park”, to z pewnością zachęci to Was  do porównań, skłoni do rozważań o  historii, przyrodzie, wprowadzi w klimat Złotej Polskiej Jesieni. Jak to zrobić? Wystarcz odwiedzić Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku.

fot. KFC MDK nr 2

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc sesji fotograficznych uczniów Kola Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 w Bydgoszczy.

fot. KFC MDK nr 2

Jesteśmy tu niemal każdego roku, latem, jesienią, na wiosnę i zimą. Każda pora roku jest inna, ma swoje prawa, klimatyczny nastrój, swoich wielbicieli. Od zawsze (dokładnie od 1832-1848 roku) stoi tu Pałac Nowy, zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych architektów tamtej epoki K.F. Schinkla. Znacznie  wcześniej rodzina Mostowskich zbudowała  tu Pałac Stary (1730) z przepięknym widokiem na Dolinę Wisłę.

fot. KDC MDK nr 2

Dziś u stóp pałacu, z którego rozpościera się malowniczy widok na Dolinę Wisły, podziwiać możemy jeden z najciekawszych  w Polsce ogrodów włoskich z XVIII wieku. Drugi,  nie mniej atrakcyjny,  jest park krajobrazowy w stylu angielskim założony w XIX wieku przez Petera Josepha Lennégo.

KFC MDK nr 2

Byliśmy tu  po wielkiej wichurze, sążnistych deszczach, przebłyskach słońca. Okazuje się, że w Zespole Pałacowo-Parkowym idzie nowe, a dokładniej mamy tu dzieła artystów z Bydgoskiej Politechniki (kula z wikliny i portret dyr. Szwalbego na... drzewie).

Liście... pożółkłe liście,  nadają obu parkom świetlanego blasku, a ogołocone gałęzie drzew szepczą o jesiennym przemijaniu. Siadając na ławeczce (większość jest z dedykacją ich fundatorów)  można powspominać, podziwiać, fotografować.

Sesje w Ostromecku zawsze wychodzą pięknie, a plenery parkowe ściągają tu fotografów, nie tylko z Bydgoszczy. Nawet parkowe krety idealnie – jak co roku – wpisują się w ten przekaz, kopiąc liczne kopce.

Autor/zdjecia: Kolo Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.