Dzień Niepodległości – 11 listopada w kadrze uczniów Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

W tym roku skromniej obchodzono Dzień Niepodległości w naszym mieście. Mimo to uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2 byli obecni na Starym Rynku w Bydgoszczy i zapisali w kadrach kilka ciekawych momentów, co pokazujemy w naszej fotorelacji.

fot. Tomasz Lewandowski KFC MDK nr 2

Warto przypomnieć, że „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.

fot. KFC MDK nr 2

To dzień szczególny dla Polski i Polaków - obcbodziliśmy 105. rocznicę odzyskanie niepodległości. 11 listopada 1918 r. - tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Polska zdjęła kajdany, a nasza Bydgoszcz powróciła do Macierzy.

fot. MDK nr 2

Po raz pierwszy oficjalne obchody tego święta zorganizowano w 1920 r., już po zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. Warto jednak wspomnieć, że dopiero w 1937 r. uroczystościom nadano rangę święta państwowego - zgodnie z ww. ustawą.

Autor/ zdjęcia: Kolo Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.