Piątek (24 stycznia br.), to ostatni dzień półkolonii dla I i II grupy; od poniedziałku 27 stycznia tydzień drugi. Szkoda, iż tak szybko zleciał czas twórczego odpoczynku. Jak powiedzieli półkoloniści "było ciekawie, emocjonująco, twórczo". Rzeczywiście, o to właśnie chodziło, aby sensoryczne zabawy, drobny akcent sportowy czy inne zajęcia każdego dnia... zapamiętać na dłużej.


Zajęcia zaczynały się już o godz. 7.30, a po sprawdzeniu obecności półkoloniści mieli ćwiczenia ogólnorozwojowe na dobry początek dnia, później śniadanie, a ok. godz. 10.00 wyjazd (przemarsz) na główną atrakcję każdego dnia. W pierwszym dniu były wrotki tj. coraz popularniejszy Roller Park w Bydgoszczy. Tu z instruktorkami jazdy na wrotkach dzieci spędziły na sportowo ponad dwie godziny. Była nauka jazdy od podstaw, a każdy mógł pokonać swoje słabości i poczuć ducha rywalizacji. W teście pokonywania niskiej przeszkody na wrotkach zwyciężyła Anastazja Cholewa, drugi miejsce Maja Badziągowska, trzecie Maja Pietrzak; za co otrzymały nagrody.

Drugi dzień to wyjazd do Lotto Bydgostii Bydgoszcz, gdzie odbyło się spotkanie z mistrzynią olimpijską Magdaleną Fularczyk - Kozłowską.* Dzieci miały też możliwość wspólnego treningu na ergometrze, obejrzenia treningu mistrzyni, wziąć do ręku mistrzowskie medale, zapoznać się z łodziami najlepszych wioślarek. Wspólne zdjęcie - na długo - zostanie w pamięci półkolonistów.

*/Magdalena Fularczyk-Kozłowska (ur. 16 września 1986 w Wąbrzeźnie) – polska wioślarka, zawodniczka klubu LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz, mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), brązowa medalistka w dwójce podwójnej na letnich igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), mistrzyni świata z Poznania z 2009, srebrna medalistka w dwójce podwójnej z 2014, brązowa medalistka w dwójce podwójnej z 2010 i czwórce podwójnej z 2013.

Trzeci dzień to wyjazd autobusem do Torunia, gdzie uczestnicy półkolonii aktywnie spędzili czas w „Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy”. Obiad w Toruniu smakował podwójnie, nawet niejadki pałaszowały wszystko, co zamówiły panie nauczycielki.

Dzień czwarty – wyjazd do Nadleśnictwa Białe Błota, obiad przy ognisku i powrót do EMDEK-u. Opowieści o florze i faunie naszych lasów zakończyły się dodatkowymi pytaniami do prowadzącego zajęcia. Spacer po lesie - szkoda, iż bez śniegu - odgłosy ptaków, ślady zwierząt, miejsca dokarmiania mieszkańców lasu. To tylko preludium do tego co czekało dzieci na ostatnim etapie wędrówki! Pewnie już domyślacie się, co czekało pókolonistów na ostatnim etapie wędrówki przez knieje(?). Jeśli nie, to odpowiadamy - ognisko, kiełbaski z grilla, a nawet pyszne jak nigdy... ciasto.

Piątek – dzień ostatni w grupie drugiej - wyjazd do Parku Rozrywki Grinlanda w Lisim Ogonie. O tym wyjątkowym parku bydgoszczanie mówią, że Dzień Dziecka jest tu codziennie. Obiad - na miejscu - a jakże... smakował wybornie.

więcej: Pałac w Kopicach - bajkowy pałac, historia Karola Goduli i Joanny Gryzik cz.1
Zawsze po powrocie do MDK nr 2 (dzieci obowiązkowo w odblaskowych kamizelkach) zajęcia kreatywne, zabawy sensoryczne, konkursy, obiad i podwieczorek. Nauczyciele zainteresowali także dzieci opowiadaniami o najpiękniejszych pałacach i zamkach w Polsce. Na pierwszy ogień uczestnicy zapoznali się (zdjęcia, filmy) z "Pałacem Ostromecko" i - uważanym za jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce - „Pałacem Kopice” (choć dziś, to nadal ruina umocniona).

Zajęcia prowadzili nauczyciele: Daria Musolf, Tomasz Bukowski, Anna Grzybek-Korzeniewska, Arleta Murawska, Anna Siuda, Małgorzata Lewandowska, Marzenna Skowrońska, Joanna Leśniarek, Inga Skowron, Katarzyna Mikołajczyk, Ilona Chojnacka, Łukasz Nalewajk, Justyna Superczyńska-Szarata, Małgorzata Nowacka, Tadeusz Krajewski, Marek Kowalski, Justyna Gorce-Bałut i Krzysztof Golec.
Autor: Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2