Karate – informacja dla rodziców i rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

Informujemy, że wszyscy kandydaci, którzy złożyli wnioski na zajęcia w terminie naboru do 08.09.2017 zostali zakwalifikowani i przyjęci do  sekcji karate. Pierwsze zebranie rodziców odbyło się już 13 września br.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Zajęcia zostały podzielone w taki sposób, aby dzieci kontynuujące drugi rok szkolenia mogły płynnie wejść na wyższy poziom. Zajęcia te odbywają się w środy od godz. 16.05-16.50.

Grupa dzieci początkujących, w przeważającej większości 6-8-latki ma zajęcia dwa razy w tygodniu: środa godz. 15.20-16.05 oraz piątek, godz. 15.30-16.15. Oczywiście w zajęciach w grupie dla początkujących mogą uczestniczyć młode smoki kontynuujące II rok nauki.

W tym roku grupa ponownie jest bardzo liczna i po wstępnym wypełnieniu „Wniosków o przyjęcie na zajęcia stałe w roku szkolnym 2017/2018 do MDK nr 2 w Bydgoszczy” liczyła aż 36 chętnych. Cieszy nas to, że rodzice tak chętnie wybierają zajęcia dość mocno odbiegające od typowych lekcji WF-u w szkole. Większość jednak ponownie popełnia ten sam błąd, zapisując dziecko od razu do kilku kół zainteresowań, albo sekcji. Później się okazuje, że nie pasują godziny zajęć, nie o takie zajęcia chodziło, albo nauczyciel stawia zbyt wysokie wymagania.  Przenosząc to na grunt sekcji karate jedno jest pewne i niezmienne – to nie jest łatwy sport, wymaga systematycznej pracy a nie jak niektórzy myślą,  li tylko wybitnych zdolności. Owszem, one się przydają, ale to zaledwie 20-25 proc.,  systematyczna praca jest najważniejsza!

Żyjemy w ciekawych czasach, gdzie  bierne spędzanie wolnego czasu jest niemal regułą,  otyłość pierwszą przeszkodą, a wady postawy wśród dzieci bywają bagatelizowane – często też pozostają niezauważone (kiedyś była szkolna pani higienistka, dziś oszczędza  się na każdym etacie). Można nawet powiedzieć, że mierne zainteresowania czynnościami ruchowymi, to już problem społeczny. Dodatkowe lekcje WF w szkole tego nie zmienią, jeśli nastawienie dziecka nie jest pozytywne. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki, jak agresja w szkole, nietolerowanie najsłabszych czy trudności w wyrażaniu  empatii.

Karate jest takim antidotum, ale nie rozwiąże wszystkich problemów. Tu zwracamy się do rodziców, którzy mają problem z dziećmi (np. z zespołem Aspergera, autyzm wczesnodziecięcy, a nawet zespół Kannera). Często jest potrzebna także fachowa pomoc psychologa dziecięcego (neurologa czy logopedy). Takie przypadki mieliśmy już w poprzednich grupach, niewykluczone, iż nie będzie ich obecnie.

Jedno jest pewne, na zajęciach obowiązuje dyscyplina i szacunek dla każdego ucznia. W zarodku tłumione są tzw. brykanki znane z przedszkola czy donoszenie na kolegę/koleżankę. Na pierwszych zającach, które odbyły się 19 września nauczyciel (sensei) powiedział też o wymaganych zasadach bezpieczeństwa, korzystania z sali – dojo (po remoncie, w tym cyklinowaniu i lakierowaniu podłogi), jak również o prawie dla MDK nr 2 do dysponowania wizerunkiem kandydata w celu promocji placówki.

Wszystkie sprawy niezałatwione można zgłaszać nauczycielowi prowadzącemu – sensei, zwykle przed zajęciami. Jednocześnie informujemy, że do końca października rodzice powinni dostarczyć zaświadczenie lekarskie o zdolności do amatorskiego uprawiania karate (przez syna czy córkę).

Ponadto informowaliśmy, że opłata na Radę Rodziców za cały rok dla sekcji karate wynosi 140 zł, prośba Dyrekcji jest taka – aby uzupełnić te kwestie finansowe do końca października br. (w sekretariacie MDK nr 2). Przed feriami zimowymi 2018 planowana jest pierwsza wywiadówka i pierwszy pokaz umiejętności dzieci dla rodziców. Jeszcze w tym miesiącu wybrany zostanie przewodniczący grupy i jego zastępcy. Prosimy rodziców o usprawiedliwianie nieobecności dziecka na zajęciach i powiadomieniu (pisemnym) nauczyciela o rezygnacji z zajęć.

Krzysztof Golec
instruktor, 2DAN

Data publikacji: 29.09.2017 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.