Wigilia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana

     To już coroczny zwyczaj, gdy Dyrekcja Młodzieżowego  Domu Kultury nr 2 zaprasza na Wigilię grono pedagogiczne,  b. dyrektorów oraz nauczycieli tej najstarszej w Bydgoszczy placówki.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

   Dyrektor Adam Łętocha podsumował mijający rok i życzył wszystkim nauczycielom kolejnych sukcesów. Nie będziemy chwalić, jest ich sporo, a przyszły rok dostarczy kolejnych. Nauczyciele tej placówki mają bowiem szczególny dar rozwijania pasji u swoich wychowanków.

   Wielu z nauczycieli powalczyło o granty oświatowe, dodajmy z powodzeniem. Z pewnością przekuje się to na sukcesy dzieci i młodzieży. Wszak to już kolejne pokolenie, które tak licznie uczęszcza na zajęcia lekcyjne, rozwijając swoje talenty, zdolności, pasje.

   Wigilia to już tradycja obchodzona w całej Polsce, praktycznie w każdej szkole czy placówce wychowawczej. Wigilia Narodzenia Pańskiego, to dzień szczególny, nie tylko dla chrześcijan. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole, zapominając żale, niesnaski, pomówienia – składamy sobie życzenia na nadchodzący rok. Wigilia świąt Bożego Narodzenia nie jest świętem, ale w polskiej obyczajowości i tradycji jest, począwszy od uroczystej kolacji, dniem obchodzonym świątecznie i powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku. Oczywiście nie zapominamy o jednym nakryciu więcej dla strudzonego (niespodzianego) gościa. Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach czy na Słowacji. Na Ukrainie Wigilia rozpoczyna się dopiero 6 stycznia.

kg_DSC_7530_christmas_eve-700

Opłatek i pierwszy pokaz dla rodziców w sekcji karate
Dzień później odbył się także pierwszy pokaz dla rodziców w sekcji karate (sztuk walki). Pomimo  świątecznego okresu przyszła całkiem spora grupa najmłodszych smoków z rodzicami i dziadkami.

   Aż trudno uwierzyć, że po trzech miesiącach nauki, młode smoki tak poważnie podchodzą do proponowanego materiału. To już nie jest li tylko zabawa, stretching i rozciąganie, ale coraz więcej podstaw karate shotokan. Dzieci bez problemu opanowują fachowe nazewnictwo pierwszych pozycji (fudo-dachi, zen-kutsu, kokutsu, kiba–dachi), ale także nazewnictwo podstawowych bloków i uników (age-uke, gedan-barai czy uchi-uke).

   Przychodząc do “emdeku” na zajęcia, większość nie potrafiła wykonać prostego przewrotu, dziś praktycznie wszyscy wykonują ten element z pozycji stojącej. Jak ważne w sztukach walki są pady i przewroty młode smoki wiedzą o tym już  po pierwszych pokazach na materacu. Jednym słowem to bardzo ciekawa grupa, liczna i zróżnicowana wiekowo.

  Na koniec był tradycyjny opłatek wspólne zdjęcie. Przed feriami zimowymi młode smoki mają kolejny pokaz dla rodziców, będzie też wywiadówka jak w każdej szkole.

Krzysztof Golec, MDK nr 2
instruktor sztuk walki, 2DAN

zdjęcia: Dariusz Żełabowski, Krzysztof Golec

Data publikacji: 27.12.2017 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.