Młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 im. dra Jordana zdały egzamin na pierwszy (i kolejne) stopień uczniowski

     Nowy Rok 2018 tuż-tuż. Tymczasem smoki i smoczyska z Kujawsko-Pomorskiego Klubu Sztuk Walki przy Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy (obecnie także Szkoła Podstawowa nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi) i Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 mieli bardzo pracowity okres. W jedną z ostatnich sobót mijającego roku odbył się egzamin na kolejne stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Wszystkim zdającym GRATULUJEMY, to wspaniały prezent na Nowy Rok.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

    Na egzamin i seminarium przyjechał specjalnie grandmaster Zbigniew Jeż, 10 Dan wraz ze swoimi asystentami: mistrzem Rafałem Nowakowskim, 5 Dan, Stany Zjednoczone i mistrzem Andrzejem Kaczmarczykiem 5 Dan, Polska.

Młode talenty
   Takie egzaminy przeprowadzane są komisyjnie dwa razy w roku – sekcja należy do międzynarodowej organizacji IBDF – a  szanse na kolejne stopnie mają smoki i smoczyska,  pilnie uczęszczające w zajęciach  ze stuk walki w stylu chan shaolin si, dju su kung-fu. Od co najmniej trzech lat, do egzaminu przygotowywane są szczególnie uzdolnienie młode smoki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, gdzie działa sekcja dla dzieci najmłodszych (5-6 latków, a nawet młodszych). Okazuje się, że niemal zawsze młode smoki pokazują  pazur na zawodach sportowych. Dla przykładu (w listopadzie) Lia Gnap (6 lat) zdobyła srebrny medal na ogólnopolskich zawodach „Mini Judo Cup” w Bydgoszczy, a trenujący zaledwie 3 miesiące Antoni Żełabowski (5 lat) taki sam krążek. W tych samych zawodach Igor Gnap (10 lat) zajął 6. miejsce.

    W tej sesji egzaminacyjnej chęć zdobycia pierwszego i kolejnego stopnia uczniowskiego wyraziła całkiem spora grupa młodych i tych nieco starszych smoków. Sporo nowego działo się także w grupie nieco starszych entuzjastów sztuk walki, jak również w grupie seniorów, ale to już inna bajka. Nas cieszy jeszcze jeden fakt – coraz więcej dziewcząt garnie się do tej trudnej nauki, co widać poniżej.

    Egzaminy choć trudne, zaliczyły najmłodsze smoki z MDK nr 2. Egzamin  na pierwszy stopień uczniowski 10 kyu/tjie zdali:

– Lia GNAP 10 kyu (6 lat),
– Milena Kozłowska 10 kyu (7 lat),
– Nadia Kruszczyńska 10 kyu (12 lat),

oraz 9 tjie/kyu:

– Katarzyna Sikora (10 lat) – MDK nr 2,
– Igor Gnap (10 lat) – MDK nr 2.

Praca z najmłodszymi smokami a prestiż nauczyciela
    Choć egzamin i seminarium z mistrzami trwa długo, to żaden z młodych smoków nie wymiękał. Można jedynie dodać, że praca z dziećmi jest wdzięcznym tematem dla nauczyciela, ale też niezwykle odpowiedzialnym. Jednym słowem – satysfakcjonująca – bo nauczyciel (sensei) kształtuje i odpowiada, przynajmniej w pewnym stopniu, za życie które przechodzi poszczególne stopnie ewolucji, jak to opisał Midas Dekkers w książce „Poczwarka – od dziecka do człowieka”.  Być może w tym tkwi tajemnica sukcesu, że sekcja karate w „emdeku” jest tak liczna, co więcej, do nauki garną się nawet 3,5-latki (trochę za wcześnie, ale rodzice wiedzą swoje…).

    Ponadto nie tak często przyjeżdża do grodu nad Brdą taka osobowość jak mistrz sztuk walki, do tego z dziesiątym, najwyższym stopniem wtajemniczenia. Spytaliśmy grandmastera o jego filozofię i poprosiliśmy o krótkie podsumowanie.

Lubię do was przyjeżdżać, co wielokrotnie afirmowałem pojawiając się na tatami Gimnazjum nr 23. Tu jest motywująca atmosfera, program zajęć opracowany przeze mnie, nie podstawia się do awansu w stopniu niedouczonych adeptów sztuk walki – powiedział grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN

    Takie słowa budują, bo dziś, w świecie komercji i “wyścigu szczurów” Kodeks Wojownika Bushido jest wielokrotnie łamany, co więcej, obserwujemy utratę autorytetów. Wszystkiemu winna jest mamona, brak więzi rodzinnych, słaba pozycja nauczyciela i parę innych jeszcze rzeczy (do których pewnie jeszcze wrócimy).

My traktujemy wyjazdy do Was bardzo osobiście i od serca, dlatego nie wracamy jak najszybciej do swojego matecznika,  tylko chcemy poświęcić wszystkim tyle czasu ile potrzeba – powiedział grandmaster Zbigniew Jeż, 10 DAN

–  Lubię wracać z poczuciem spełnionego zadania, nie obowiązku. Spotykanie się z Wami jest dla nas radością i super wydarzeniem, nigdy obowiązkiem – kończy Prezydent IBDF Polska

    Dziękujemy za  dobrą ocenę naszej pracy, świetną atmosferę w obu sekcjach (przy Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów i MDK nr 2 im. dra Jordana), a przede wszystkim za bardzo pozytywną ocenę postępów młodych i tych starszych smoków.

więcej: Bydgoszcz: egzaminy w Kujawsko-Pomorskim Klubie Sztuk Walki – sesja zimowa 2017

Krzysztof Golec
instruktor sztuk walki, 3 DAN

zdjęcia: Krzysztof Golec, Piotr Gnap

    W Nowym Roku 2018 życzymy dalszych sukcesów w osiąganiu doskonałości. Takie właśnie jest kung-fu, często mylone ze stylem konkretnej walki. To ustawiczne dążenie do doskonałości, perfekcji ruchów, aż do sędziwego wieku. Wytrzymajcie na tej trudnej Drodze Smoka!

Data publikacji: 31.12.2017 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.