„Serduszko dobre i Ty masz” – koncert charytatywny dla Filipka Stachowicza

Sobota, 3 lutego br. Późnym popołudniem zakończył się w MDK nr 2 koncert charytatywny dla 2-letniego Filipka Stachowicza chorującego na nieuleczalną chorobę Pradera-Willego. Szczytny, charytatywny cel, mnogość wykonawców, ciekawe licytacje, doskonała frekwencja i jeszcze lepsza organizacja.


fot. Krzysztof Golec

fot. Krzysztof Golec

Można powiedzieć krótko – było energetycznie, ale to nie oddaje atmosfery tego popołudnia. Spróbujmy na żywo opowiedzieć o bohaterach tego przedstawienia, w które było zaangażowane całe ciało pedagogiczne „emdeku”, sponsorzy, ludzie dobrej woli, a przede wszystkim rodzice Filipka Stachowicza i wykonawcy – na co dzień uczniowie MDK nr 2. To oni wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali specjalny program, który licznie zgromadzeni widzowie przyjęli gromkimi oklaskami.

Już przed rozpoczęciem spektaklu czuło się zdrową  atmosferę, dobrą aurę i chęć pomocy dla dwulatka dotkniętego nieuleczalną chorobą - Zespół Pradera-Willego.*

*/ Zespół Pradera-Williego (PWS) jest bardzo rzadką chorobą genetyczną. Szacuje się, że na ok. 20 tys. noworodków tylko jeden dotknięty jest tym zaburzeniem. W Polsce rodzi się  co roku kilkanaścioro dzieci, którym przyjdzie walczyć z wiecznym brakiem uczucia sytości. Swoją nazwę choroba zawdzięcza szwajcarskim lekarzom: Andrei Praderowi i Heinrichowi Williemu, którzy w 1956 roku wraz z Alexisem Labhartem po raz pierwszy opisali ten zespół. Wszystkie dzieci, na które zwrócili uwagę szwajcarscy lekarze, cierpiały na hipotonie (obniżone napięcie mięśniowe), a także hipogonadyzm zależny od niedoboru hormonów płciowych i powodujący niepełne dojrzewanie. Dzieci te były także bardzo otyłe i niskie, a także wykazywały opóźnienie w rozwoju psychoruchowym.

Szczytny cel, znakomici wykonawcy Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o godz. 16.00, sala gimnastyczna, na co dzień wykorzystywana do granic wytrzymałości (tenisiści, karatecy, akrobatyka dla zespołów tanecznych, szachy - czyli doba naciągnięta jak sprężyna) – dodajmy po remoncie – pękała w szwach.

W centralnym miejscu scena, skromna, ale tym razem nie chodziło o wodotryski tylko wykonanie zadania na rzecz chorego dwulatka. Gości przywitały nauczycielki, Anna Rozwadowska i Justyna Superczyńska-Szarata. Po chwili pojawili się główni bohaterowie widowiska, Filipek Stachowicz, jego rodzice Ewelina i Darek oraz Dyrektor MDK nr 2 mgr Adam Łętocha. Krótko i na temat opowiedzieli o chorobie syna i podziękowali za zorganizowanie takiego charytatywnego przedstawienia. Dyrektor podziękował za tak liczne przybycie, hojne datki i pomoc sponsorów (rodzice spontanicznie przynosili vouchery czy przedmioty do licytacji) - bez nich trudno zorganizować takie widowisko.

- Całość leczenia pociąga ogromne koszty, przekraczające możliwości finansowe rodziców – czytamy w komunikacie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej, gdzie Darek Stachowicz, ojciec Filipa pracuje.

Filipowi można pomagać przez cały rok, wpłacając darowiznę na konto: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SŁONECZKO” 77-400 Złotów, Stawnica 33A z dopiskiem 846/S, Filip Stachowicz - darowizna Przedstawmy teraz aktorów tego wydarzenia:
 •     Teatr Pacynka „Były sobie mrówki”  - opiekun mgr Wioleta Górska-Nowik,
 •     Małe Melodynki „Ufo na wakacjach”  - mgr Hanna Żółkoś,
 •     Koło umuzykalniające „Dzwonki sań” - mgr Illona Chojnacka,
 •     SPIRO 3 gr. A Formacja hip-hop - mgr Marzenna Skowrońska,
 •     KONTRA VI Etiuda „Owocowa wariacja” - mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     SPIRO 3 gr. B Formacja hip-hop - mgr Marzenna Skowrońska,
 •     Zespół teatralny "Ence pence"  - mgr Justyna Superczyńska-Szarata,
 •     KONTRA V Etiuda „Czy to naprawdę my?” - mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     Hip-hop duet Klaudia Kreft i Marta Kudlińska  - mgr Marzenna Skowrońska,
 •     KONTRA VII Etiuda „Marzenia” - mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     Teatr Improwizacji IMPRO  - mgr Anna Siewaszewicz,
 •     Zespół wokalny „Na chwilę” - mgr Anna Grzybek-Korzeniewska,
 •     Klaudia Kłembowska, piosenka „Alleluja”  - mgr Ilona Chojnacka,
 •     Trio muzyczne: Milenka Krajnik, Wiktoria Kowalska, Inez Szabelska „Znak pokoju” - mgr Illona Chojnacka,
 •     KONTRA VIII hip-hop  - mgr Dorota Przywara-Kaps,
 •     SPIRO 1 hip-hop - mgr Marzenna Skowrońska,
 •     Piosenka finałowa – cała sala  - opiekun mgr Anna Grzybek-Korzeniewska.

    Nie możemy też zapomnieć o emocjonującej licytacji,  z nie mniej wygadanym Przemkiem Grzybowskim, który potrafi sprzedać lód w kostkach Eskimosom (bardziej poprawna nazwa Inuici). Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, iż najwyższą sumę podczas licytacji zapłacił darczyńca za „Weekend Gdańsk” - 480 zł, nieco mniej uzyskano z aukcji „Niespodzianka” - 360 zł i „Rodzinna przygoda” za 300 zł. Organizatorzy przygotowali też loterię fantową i liczne niespodzianki – każdy los wygrywał, ale liczyła się intencja pomocy dla Filipka. Dodajmy, że jedną z licytowanych nagród było zdjęcie Kamila Stocha z jego autografem oraz koszulka drużynowego mistrza Polski PGE Skry Bełchatów w siatkówce.

      W budynku administracyjnym kolejne grono nauczycieli i pracowników „emdeku” zadbało o napoje, pyszności cukiernicze i  profesjonalny monitoring całego wydarzenia. Tu wystawione były pastele łódzkiego malarza (martwa natura, pejzaż, marynistyka). Niektóre z nich namalowane kredką niepełnosprawnego artysty już świadczą o tym, iż malarza nie czynią pędzle i farby, tylko inspiracja i wyobraźnia. Do dyspozycji gości był bezpłatny parking, do tego strzeżony. Wydaje się, że to co dla jednych jest niemożliwe (szpitalne parkingi, miejsca postojowe, płatne strefy parkowania), dyrekcja „emdeku” załatwia od ręki. Jedynie na cuda trzeba trochę poczekać!

    Warto tylko dodać, że jeszcze w tym roku najstarszy Młodzieżowy Dom Kultury w mieście doczeka się kolejnej rozbudowy (scena i zadaszenie) w ramach tzw. Budżetu Obywatelskiego. Ponadto na terenie tej wyjątkowej placówki ma szansę stanąć Naukowa Stacja Zabaw, zawierająca m.in. symulatory smogu, tablice edukacyjne, elementy do wspinania i inne pomoce dydaktyczne. Wszystko zależy od kampanii społecznej „Pomóżmy Polsce odetchnąć od smogu”. Wystarczy kliknąć i odpowiedzieć na proste pytanie dot. smogu. więcej:  https://www.powietrzebezsmieci.pl/

   Na koniec warto wiedzieć, że MDK nr 2 to placówka która dostała ocenę celującą z ostatniego audytu UM, a jej wychowankowie to już trzecie pokolenie mieszkańców Szwederowa (choć na zajęcia uczęszczają także dzieci z innych dzielnic miasta). Rodzice i dziadkowie z łezką w oku wspominają ogródek jordanowski (1949 r.), który był zaczynem obecnej placówki. Za rok to już stuknie 70. rocznica, a grono pedagogiczne doliczy się z pewnością... siwych włosów!

Zamiast podsumowania Organizatorzy już dziękują za tak liczne zaangażowanie gości podczas licytacji, doskonały klimat przedstawienia, pomysł organizacyjny na tak szczytny cel, wrażliwość i pomoc sponsorów. To kolejny dowód, że potrafimy być czuli na nieszczęście bliźniego. Kiedyś Winston Churchill powiedział: „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym”. Można odwrócić ten cytat gloryfikujący pilotów RAF-u w "Bitwie o Anglię" i przenieść na obecne podwórko. Jesteśmy głęboko przekonani, że mały Filip - w przyszłości - wygra właśnie swoją bitwę z podstępną chorobą.

Po koncercie powiedzieli: - To był jeden z najlepszych koncertów - podsumował mgr Adam Łętocha, Dyrektor MDK nr 2.

- Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy swoje dobre serce okazali przekazując nam rzeczy na licytację, do loterii fantowej, upiekli ciasta lub najzwyczajniej... podchodzili z pytaniem czy w czymś pomóc. I pomagali! - powiedziała mgr Anna Rozwadowska, główny koordynator tego wydarzenia.

- Dzięki Wam wszystkim udało się nam zebrać dla Filipka prawie 8 tysięcy! To absolutny rekord! - z radością oznajmiła Rozwadowska. - Dziękuję też moim współorganizatorkom, Justynie Superczyńskiej-Szaracie i Marlenie Zabłockiej za niesamowitą energię i kreatywność - zakończyła cicha bohaterka tego koncertu. Do zobaczenia na przyszłorocznej, kolejnej edycji „Serduszko dobre i Ty masz”! Krzysztof Golec, MDK nr 2 fot. autor kg_DSC_7871_dyrektor_rodzice_700 kg_DSC_7866_serduszko_700 kg_DSC_7874_serduszko_700 kg_DSC_7877_superczynska_serduszko_700 kg_DSC_7881_serduszko_700 kg_DSC_7882_grzybowski_serduszko_700 kg_DSC_7883_serduszko_700 kg_DSC_7886_serduszko_700 kg_DSC_7888_serduszko_tv_bydgoszcz_700 kg_DSC_7889_zabłocka_serduszko_700 kg_DSC_7893_chojnacka_seduszko_700 kg_DSC_7897_serduszko_700 kg_DSC_7890_serduszko_zabłocka_700 kg_DSC_7900_serduszko_skowronska_przywara_700 kg_DSC_7901_serduszko_700 kg_DSC_7911_serduszko_700 kg_DSC_7918_serduszko_konta-700 kg_DSC_7916_serduszko_kontra_700 kg_DSC_7926_serduszko_kreft_700 kg_DSC_7928_kreft_skowron_700 kg_DSC_7929_serduszko_700 kg_DSC_7930_antek_siostra_serduszko_700 kg_DSC_7954-Zabłocka_serduszko_700 kg_DSC_7959_kontra_serduszko_700 kg_DSC_7950_superczynska_serduszko_700 kg_DSC_7936_serduszko_700 kg_DSC_7940_serduszko_700 kg_DSC_7988_mains_characters_700 kg_DSC_8005_serduszko_nadia_700 kg_DSC_8027_marzenna_serduszko_700 kg_DSC_8001_przywara_700 kg_DSC_8031_marzenna_serduszko_700 kg_DSC_8032_rozwadowska_serduszko_700 kg_DSC_7876_ollona_serduszko_700 kg_DSC_7892_zablocka_serduszko_700
Data publikacji: 05.02.2018 r.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.