Młodzieżowy Dom Kultury nr 2:  “Dzień Pieczonego Ziemniaka”

MDK nr 2, sobota, 05 października godz. 11.00.  Po raz trzeci w naszej placówce wychowania pozaszkolnego  odbył się  "Dzień Pieczonego Ziemniaka".  Wydarzenie zgromadziło ponad 200 rodzin (uczestników, mieszkańców Szwederowa, sympatyków naszej placówki). Dym z ogniska pieczonego ziemniaka rozchodził się po całym Szwederowie.

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Ziemniak w polskiej kuchni jest od bardzo dawna – dziś mamy wiele odmian, a potrawy w których jest wykorzystywany są na każdym polskim stole. Popularne chipsy (długie, karbowane czy z papryką) a także  frytki są przysmakiem najmłodszych.

fot. Koło Fotografii Cyfrowej MDK nr 2

Nie wszyscy jednak wiedzą, że król Jan Sobieski w 1683 roku,  wracając z wyprawy wiedeńskiej,  przywiózł bulwy ziemniaka do Polski. To miał być  wyjątkowy prezent dla królowej Marysieńki.* Problem w tym, że początkowo nie chodziło o okazałe bulwy tylko... pędy kwiatowe.

fot. KFC MDK nr 2

Dziś nie mamy z tym problemu i w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, pieczone w folii ziemniaki smakowały wybornie.

fot. KFC MDK nr 2

*/Wielu historyków ma nieco inne zdanie na temat ziemniaków: "Ziemniaki owszem, po raz pierwszy, trafiły do Polski za sprawą Jana III Sobieskiego, ale ich masową uprawę na terenach Prus (a więc i ziem polskich pozostających pod zaborem) nakazał dopiero Fryderyk II Wielki, dostrzegając w nich ogromny potencjał zapobiegania głodowi. Do dziś na jego grobie przy pałacu Sansssouci odwiedzający - zamiast kwiatów -  kładą bulwy kartofli... Tak więc ich uprawy zawdzięczamy nie polskiemu królowi... tylko pruskiemu".

fot. KFC MDK nr 2

W MDK nr 2 już po raz trzeci  obchodziliśmy to święto, aczkolwiek Organizatorzy,  połączyli  święto z  przygotowaniem dzieci i placówki do obchodów 75- lecia. Tak,  to najstarszy w naszym mieście Młodzieżowy Dom Kultury; bydgoszczanie mówią także, że jeden z najlepszych!

fot. KFC MDK nr 2

W tym roku obecność dzieci, pokaz każdej sekcji/kola (wykonano krótką filmowa sesję filmowaną przez Koło Fotografii Cyfrowej)  wyróżniono tabliczką z napisem danej sekcji, to nowy zwyczaj, zaczerpnięty z niedawno zakończonej Olimpiady w Paryżu. Dzieci i nauczyciele obecni podczas tego wydarzenia nie mogli się nudzić - od samego początku, aż do końca, a właściwie do ostatniego ziemniaka.

fot. KFC MDK nr 2

Były zatem stoiska sportowe, stoliki szachowe, warsztaty plastyczne (roboty ręczne z wykorzystaniem ziemniaka), warsztaty muzyczne, gry plenerowe (skok w worku, rzut ziemniakiem do celu), plenerowa biblioteka fantastyki, pierwsza pomoc - gdzie najmłodsi mogli sprawdzić swoje ukryte dotąd talenty, porozmawiać z nauczycielami, pozować do zdjęcia. Wszystko pod bacznym okiem Dyrekcji, Organizatorów, nauczycieli;  jak zawsze przy dźwiękach muzyki.

fot. KFC MDK nr 2

Przygotowano nawet specjalne karty, gdzie nauczyciele stawiali pieczątki upoważniające do odbioru nagrody (po wykonaniu  zadania, gry terenowej). Nagrodą były pieczone ziemniaki, albo świeże jabłka (kiełbaski z grilla były do kupienia). Już na rozpoczęcie święta, liczba dzieci, które przybyły do EMDEK-u  zaskoczyła Organizatorów,  wydano ponad 200 nagród.

fot. KFC MDK nr 2

Kontynuujemy tradycję „Święta Ziemniaka” w EMDEK-u jako zachętę dla rodzin do wspólnego spędzenia czasu w plenerze, niezależnie od pogody i liczby uczestników. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 200 rodzin, już planujemy kolejne imprezy na każdą porę roku - powiedziała Justyna Gorce-Bałut, nauczycielka, jedna z Organizatorów tego wydarzenia

fot. KFC MDK2

Wokaliści, z sekcji "Gitara i śpiew", rozgrzali licznie zgromadzoną publiczność przy ognisku, akompaniamencie gitar, skrzypiec a nad nagłośnieniem czuwał akustyk pan Tomasz Świgoń.

fot. KFC MDK nr 2

Od Organizatorów: nasz Zespół dziękuje wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom, szwederowiakom, gościom "Święta Pieczonego Ziemniaka" za tak liczne przybycie.  Kolejne podziękowania dla sponsorów tego wydarzenia: Rada Rodziców przy MDK nr 2, market NETTO przy ul. Bielickiej 21.  Dziękujemy też panom (i paniom) z obsługi technicznej, robili co w ich mocy,  aby dym i ogień z ogniska nie spalił żadnego ziemniaka (popularnego kartofla, poznańskiej... pyry).
Swoją pierwszą sesję fotograficzną mieli też uczniowie Koła Fotografii Cyfrowej MDK nr 2.  Film z naszej imprezy zamieścimy najszybciej, jak to będzie możliwe.

Krzysztof Golec, MDK nr 2
zdjęcia: uczniowie z KFC MDK nr 2 (Lena, Kalina, Matylda, Maya, Kajetan)